SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt szakértö! Az előző csedem illetve gyedem alapja minimálbér volt nem lettem kijeletve időközbe. Most gyesen vagyok mert junius 18. án lejárt a gyedem. A férjem a minimál bér duplájára emelte a fizumat. A 2. baba november 29 . én születik . mi lesz a csedem alapja? Köszönöm
A csed és a gyed alapja az aktuális béred, a minimálbér kétszerese lesz - már ha nem csinál problémát abból a kormányhivatal (vannak olyan megyék, ahol ezt el tudom képzelni), hogy nagyon kilóg a lóláb, mert egyetlen napra sem ment be a csak papíron lévő bér után a járulék. Ezt elkerülendő javasolnék legalább pár nap szabadságot.

Szakbarbár
2018-11-08 23:28:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Jelenleg gyesen vagyok a 2 éves kislányommal. 7 hónapos kora óta dolgoztam itthonról, viszont szerettem volna munkahelyet váltani, több okból kifolyólag és felmondtam a munkahelyemen ami 10.31el véget is ér. Viszont 2 napra rá kiderült, hogy újra babát várok.
Ha jól gondolom akkor ha most nem megyek el dolgozni valahova, bárhova akkor csak a gyesre leszek jogosult?
Válaszát köszönöm
Nem feltétlen, de a legtöbb, amit új munkahely hiányában kaphatsz, az is csak egy minimálbérből számolódó csed és gyed és ez még mindig elég kevés. Ezekre úgy lehetsz jogosult, ha a csed kezdete előtt a gyest lemondva álláskeresési járadékot igényelsz. Ha el tudsz helyezkedni, akkor csak az ott kapott bér lesz az ellátások alapja, ha nem dolgozol legalább 120 napot, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2018-11-08 23:17:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Első gyermekem 2016 júniusában született. Jelenleg gyes-en vagyok vele. Közben második gyermekünket 2019 júniusára várjuk. 2012 óta folyamatos munkaviszonyom van. Kérdésem az lenne, hogyan járnák jobban a kifizetéseket illetően? Munkahelyemen kérjem a szabadságaimat, majd utána táppénzre menjek? A csed-et igényelhetem most is a szülés előtt? A gyed-et milyen összegből számolják majd?
Köszönöm!
Teljesen izgalommentes a helyzet, tökéletesen mindegy, hogy mit csinálsz, az összes létező esetben - leszámítva a legalább 120 nap szabadságot+munkát -, ugyanannyi lesz a végeredmény. Ha egyáltalán nem vagy szabadságon, vagy 30 napnál kevesebbet, akkor a következő csed és gyed alapja az ezek első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. 30-119 bérezett nap esetén, a 30-119 napi átlag - ez gyakorlatilag ugyanúgy a szerződés szerinti bér - , de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz az alap.

A csedet mindenképpen érdemes a lehető legkorábbi időponttól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, mert akkor durván egy hónappal tovább kapsz ellátást. Semmilyen jelentősége nincs, ha a baba végül nem pont a kiírt időpontban születik, a csednek csak az a lényege, hogy amikortól indult, onnantól 168 napig jár.

Szakbarbár
2018-11-07 17:21:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Korábban #121161 szám alatt kaptam választ kérdéseimre Öntől. Ha teheti, kérem keresse vissza levelem, mert közben megkaptam a munkáltató válaszát, és szeretnék már tisztán látni a helyzetemben. Harmadik gyermekem 2016.07.19-én született. Ezt követő időszakra bennmaradt szabadságaim száma 12 nap volt 2016 évre. Munkáltatóm a szülést követően megillető szabadságokat 65 napban állapította meg. Nekem soknak tűnik. Valóban ennyi lenne? Milyen jogszabályokra hivatkozhatok, hogy elszámolta magát a könyvelő? Köszönöm válaszát! Sajnos egy másik kérdésem is lenne: gyermekem november elején kezdi a bölcsödét. Munkáltatómtól szeretnék munkáltatói igazolást kérni, ami kell a bölcsihez és kivenném a szabikat (tartósan jattolni ez elég sok). Ha tört hónapra jönne ki a vége kiegészíteném a hónapot egész hónapra, néhány ledolgozott nappal. Új hónap 1-től visszamennék –innen passzív munkaviszonyra, fizetés nélküli szabadságra és – gyesre. Milyen indok kell ehhez és lehet-e ilyet egyáltalán (határozatlan szerződésem van)? Szintén ebben az új hónap 1-től kiváltanám a KATA-t egyéni vállalkozóként, másodállásban, hogy legyen elvárt munkahelyem. Ha jól tudom így 25000Ft-ra csökkennének a kiadások, és ez mindenképp kevesebb járulékfizetési kötelezettség lenne, mint a 4 vagy a 8 órás foglalkoztatás (bruttó 210000Ft-ért) korábbi munkáltatómnál. A bölcsit befejezi a gyermek júniusban, még mielőtt betöltené a harmadik életévét, tehát még mielőtt lejár a gyes. Mehet ez így vagy lenne esetleg egy spórolósabb, egyszerűbb megoldása számomra, hogy megülhessek minden lovat és ne a pad alatt végezzem? Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel, Anya
A 65 nap másfél évre egészen biztosan téves. A csedre és a gyed első 6 hónapjára jár a szabadság, ha a szülés napjától voltál cseden, akkor ez azt jelenti, hogy 2018.01.02-ig. A 2016-os maradék szabadságodat tudod (27 mínusz amit addig kivettél), a 2017-es az 28 nap.
Mt. 115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában
c) a szülési szabadság,
d) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,
tartama.
A munkáltatói igazolásnak a járulékfizetéshez semmi köze. Az igazolás csak a munkaviszony fennállásáról szól. Fizetés nélküli szabadságot egyébként a gyermek 3 éves koráig akárhányszor kérhetsz, ez megillet, csak be kell jelenteni az igénybevételét. Katás ev-ként 25.000-et fizetsz, ha dolgozol is a teljes munkaidős munkaviszonyban, ha onnan fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor 50.000-et kell fizetni.



Szakbarbár
2018-11-07 07:06:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Idén január 1-től dolgozom egy egyesületnél. Korábban is volt munkahelyem 12 évig egy Kft-nél. Már korábban terveztem a terhességet (már az előző munkahelyemen, ahol elég rég is voltam), de sajnos nem jött össze, most viszont úgy néz ki sikerült, és jövő májusra vagyok kiírva.
A munkahelyemen még nem mondtam, mert korainak gondolom, de már korábban is hangzottak el olyan mondatok, hogy ilyenkor a kismama jól kiszúr a munkahelyével.
Valóban így van ez? Lelkiismeretlenség 1,5 év után elmenni szülni?
Tényleg olyan nagyok ilyenkor a munkáltató terhei?
Köszönöm a választ!
L.

A Munka Törvénykönyvének van egy csomó ésszerűtlen rendelkezése, ami miatt egy kismama tényleg sokba kerül a munkáltatónak, mert a táppénz idejére, csedre, gyed első fél évére jár a szabadság, ha nem tudnak visszavenni babázás után és ezért felmondással megszüntetik a munkaviszonyodat, akkor pedig az ennek a hosszától függő felmondási időbe és végkielégítésbe beleszámít a babázás időszaka is, amikor nem is végeztél munkát.

A munkáltatóknak nem lenne semmi bajuk a kismamákkal, ha ezek az irracionális szabályok nem lennének, akkor max a bérszámfejtésük kerülne pénzbe/kapacitásba, mert róluk is kell adatot szolgáltatni, illetve meg kell nekik igényelni a táppénzt, csedet, gyedet. De tényleg előállhat olyan helyzet, hogy egy kismama be tud dönteni egy kisvállalkozást. A napokban számoltam ki valakinek a járandóságait, aki 5 hónapot dolgozott, majd egymás után szült 2 gyermeket, most 7,5 havi bérét kell ilyen-olyan jogcímen kifizetni. Plusz mindkét gyerek születési előtt volt táppénzen, annak a harmadát is fizette a munkáltató. A munkáltatója már felszámolás alatt áll, úgyhogy a Bérgarancia alap fogja őt kifizetni - az adófizetők pénzéből.

Szerintem nem ésszerű, hogy a táppénz és a babázás idejére azt a fizetett szabadságot kelljen biztosítani, ami a munka utáni regenerálódást biztosítja, hiszen a kismama nem dolgozik, az pedig inkorrekt, hogy a munkával nem töltött idő egyenértékűnek minősül a tényleges munkavégzéssel a felmondási idő és a végkielégítés mértékének megállapításánál. Ezek a szabályok még a szocializmusból maradtak ránk, amikor a nem piaci alapon működő állami vállalatok és a költségvetés, aminek a hiányával senki nem foglalkozott, ide-oda tologatták a pénzeket. 2011-től minimálisan változtak a szabályok, 2011. közepétől már nem a gyed első évére, hanem csak az első fél évére jár a szabadság és valamikor akkortól minősül másképp betegszabadság szempontjából a veszélyeztetett terhesség, korábban ennek az első 15 munkanapjára is a munkáltató fizetett bért és járulékot utána. Az új Mt-ben 2013-tól volt próbálkozás arra is, hogy a hosszú táppénz idejére ne járjon szabadság, de másfél év után kiderült, hogy ez uniós irányelvbe ütközik, úgyhogy most megint jár.

Tehát igen, valóban sok költséggel jár egy kismama, de ne foglalkozzál vele, amikor szülőképes korban lévő nőként munkaviszonyt létesített Veled a munkáltató, akkor ezzel a kockázattal számolnia kellett. (Egyébként nagyon gyakori, hogy emiatt kötnek csak határozott időre szerződést.) Nem azért mentél oda ismert terhességgel, hogy a próbaidő lejártát követő naptól elvonulj táppénzre, nincs amiért rossz legyen a lelkiismereted. Ha dolgozol addig, ameddig tudsz és ameddig orvos nem mondja, hogy ne tedd, tehát ha nem választod a táppénzt csupán kényelmi szempontok miatt, akkor korrekten jársz el a munkáltatóval, a többi meg nem a Te dolgod.

Szakbarbár
2018-10-25 08:10:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2011 óta van munkaviszonyom, 2014. júliusában szültem, majd 2015. novemberében. Azóta itthon tartózkodom. Jelenleg gyesen vagyok, ami november 4-i dátummal véget ér. Pár hete kiderült, hogy ismét babát várok, 2019. május 18. a szülés időpontja. Kérdésem az lenne, hogy a születendő gyermek utáni CSED, GYED összegét miből fogják kiszámolni? Körülbelül 80 nap fizetett szabadságom van még a munkáltatómnál. November 5-től vegyem ki ezeket, majd menjek táppénzre? És ezek az összegek lesznek a számítás alapjai? Vagy miből fogják ezt megállapítani.
Köszönöm segítségét!
Ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyes vége után 1 éven belül és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed alapja, mint a régi csedé volt, akkor az új ellátások alapja annyi lesz, mint a régi csedé volt. Az általános szabályok alapján a szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Ezt hasonlítják össze az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabb összeget állapítják meg. A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, úgyhogy nem befolyásol semmit hátrányosan.

Szakbarbár
2018-10-25 07:46:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő,
Előzetes kérdéseimet szeretném pontosítani arra az esetre ha a munkáltató felszámolás alatt van, de nem szűnik meg jogutód nélkül (tehát nem ér véget a felszámolás) várhatóan még 2-3 évig.
1) Mi van abban az esetben, ha még a Gyes lejárta előtt bejelentem ketteske érkezését, azonban a felszámoló a felszámolás miatt nem tud foglalkoztatni? Ez esetben köteles –e állományba tartani és a bérgarancia alapból fizetni a járandóságomat vagy így is elküldhet várandósan?
2) Helyesen feltételezem, hogy ebben az esetben jár TGYÁS, Gyed és Gyes is (tehát, ha a szülés napján állományban vagyok)?
3) Helyesen értelmezem-e hogy ha pld ketteske 2 éves korában véget ér a felszámolás, attól függetlenül jár a Gyes, azonban már a szolgálati idő ott nem ketyeg?
Köszönöm szépen!
A terhesség a munkaviszony megszűntetése ellen véd, a megszűnését nem befolyásolja, vagyis nem lehet felmondani, de ha a cég jogutód nélkül megszűnik, akkor a munkaviszony is megszűnik ezzel a nappal. Bármilyen módon is ér véget, szabadságmegváltás és végkielégítés mindenképpen megillet, ezeket a felszámolónak a bérgaranciából meg kell igényelnie. Ha felmondással szűnik meg, akkor felmondási időre jár is jár. Jogutód nélküli megszűnésnél felmentési időre járó bér illeti meg a munkavállalót, ami a felmondási időnek a fele, de ha babázol, akkor ez nem értelmezhető, mert akkor egyébként sem dolgozol, nincs mi alól felmenteni.

A gyes mindentől függetlenül jár, a csed és a gyed akkor, ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony.

A gyedből és a gyesből fennálló biztosítási jogviszonytól függetlenül nyugdíjjárulék kerül levonásra, ezért az ellátások folyósításának az időtartama mindenképpen szolgálati időnek minősül.

Szakbarbár
2018-10-25 07:44:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Katás egyéni vállalkozóként szültem 2016-ban. Jelenleg gyesen vagyok, második gyermekem születése 2019. januárra várható. Jelenleg a gyes kezdete óta részmunkaidőben is dolgozom alkalmazottként egy vállalkozásnál. Kérdésem a csed és gyed számításához kapcsolódik, hogy az ellátási alapba beleszámít-e ez a jövedelem mivel a gyesbe szülök, illetve meddig érdemes fenntartani ezt a munkaviszonyt? Köszönettel várom válaszát.
Ha a munkaviszony a csed kezdetén még fenn fog állni és szülésig lesz 365 nap munkaviszonyod, akkor csedre és gyedre mind a két jogviszonyból jogosult leszel. A munkaviszonyból kapott ellátások alapja az ezek kezdetét megelőző 3. hónap végéhez legközelebb eső 180 napi jövedelem, a katás ev-s jogviszonyban pedig a katás járulékalap.

Szakbarbár
2018-10-25 07:38:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Ha GYED után nem tudok visszamenni a munkahelyemre és megszűnik a munkaviszonyom, a felgyülemlett szabadságomat kifizetik? Mindegy hogy ki mond fel vagy közös megegyezéssel? A szabadságot a régi alapbér alapján fizetik ki vagy a GYEdet nézik? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Andrea
dupla

Szakbarbár
2018-10-25 07:35:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok a második gyermekemmel és és már úton a harmadik baba, aki még a GYED lejárta előtt megszületik. Érdeklődni szeretnék hogy mit tanácsol, hogyan tudnám igénybe venni újra a CSED-et, majd a GYED--et úgy hogy a jelenlegi összegél ne legyen kevesebb a jövedelmem? Korábban azt az információt kaptam, hogy ugyanúgy a munkáltatómnál kell intéznem és a második baba születésével újra ugyanazokkal az összegekkel számolnak, mint mikor először elmentem szülni, tehát újraindul minden az elejétől a régi összegekkel számolva. Ez valóban így van?

Előre is köszönöm a választ!
Üdv,
Krisztina
Ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyed, gyes alatt vagy ezek vége után 1 éven belül és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed alapja, mint a régi csedé volt, akkor az új ellátások alapja annyi lesz, mint a régi csedé volt. Az általános szabályok alapján 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Ezt hasonlítják össze az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabb összeget állapítják meg. Az ellátások igénylése a munkáltató feladata, hozzá kell eljuttatni az ehhez Tőled szükséges dokumentumokat, a többit ő intézi.

Szakbarbár
2018-10-25 07:35:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 6 év és 3 gyermek után mennék vissza dolgozni, de nem biztos, hogy van hova visszamennem. Kérdésem az, hogy mik a lehetőségeim? Vissza kell vegyenek? Mi lesz a 6 év alatt felgyülemlett szabadságaimmal? Ha esetleg felmondok, a szabadságomat ki kell adják vagy fizessék?És ha főállású anyukának mennék? Mellette dolgozhatok, előnyösebb lenne nekem? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Andrea
Ha van egy 3. gyermek és ezért opció a gyet, akkor ahhoz a munkáltatónak nem kötelező fizetés nélküli szabadságot biztosítania. Ha ő foglalkoztatna, Te pedig nem szeretnél dolgozni, mert inkább otthon maradnál a gyermekekkel, akkor Neked kell megszüntetni a munkaviszonyt. Gyet mellett heti 20 órában lehet dolgozni - a szabadság a munkával egyenértékű - , ha van erre lehetőség a munkáltatónál, akkor bizonyára ez lenne a legoptimálisabb, de a munkaidő módosítására sem köteles a munkáltató, neki csak arra van kötelezettsége, hogy a szerződés szerinti paraméterekkel foglalkoztasson.

A babázás alatt felhalmozódott szabadságot a munkaviszony megszűnésének módjától függetlenül mindenképpen ki kell fizetni, vagy úgy, hogy kiadják, vagy úgy, hogy amennyit nem tudtak kiadni, azt pénzben megváltja a munkáltató.

Szakbarbár
2018-10-25 07:31:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Kisfiam 2017. májusában született. Szülést megelőzően évekig dolgoztam tehát biztosított voltam. Igényeltem Csedet, jelenleg Gyeden vagyok vele! 2018. januárjában megszűnt a szerződésem, önhibámon kívül, jogutód nélkül szűnt meg! Kistesót 2019. márciusára várjuk! Kérdezném, hogy mivel munkaszerződésben nincs ezért majd a Gyedem összege az a minimális 28.500 Ft lesz vagy mivel még gyermekem nem tölti be a 2.életévét ezért a Gyedet veszik alapnak? Válaszát előre is köszönöm!
Csed, gyed összegéről akkor lehet beszélni, ha jogosult vagy ezekre, de a jelenlegi paraméterekkel egyáltalán nem vagy rájuk jogosult, ugyanis mindkettőnek az egyik feltétele, hogy legalább a csed 1. napján fennálljon a biztosítási jogviszony, ez viszont 10 hónapja megszűnt. Ebből semmit nem érzel, mert azt látod, hogy az orvosnál zöld a lámpád, tehát egészségügyi szolgáltatásra jogosult vagy, a gyedből vonják a nyugdíjjárulékot, tehát a szolgálati idő is ketyeg, de egy következő csedhez, gyedhez szükséges - aktuálisan fennálló, illetve 2 éven belül 365 napra meglévő - biztosítási jogviszony csak akkor ketyeg, ha van a háttérben egy fennálló munkaviszony, vagy más jogviszony. Ilyen Neked jelenleg nincs.

Egy minimálbér alapú csedet kaphatsz, ha szülés előtt a gyedet lemondod és álláskeresési járadékot igényelsz, mert ez biztosítási jogviszony és a csed előzetes biztosítási időre vonatkozó, lazább jogosultsági feltételeit a jelenlegi passzív gyeddel is teljesíted. Magasabb összegű csed és utána bármilyen összegű gyed viszont esélytelen így is.

Az, hogy egyelőre 1 évnél kevesebb esett ki a biztosításodból, az jó hír, mert így matematikai lehetőséged még van rá, hogy szülés előttig összehozzál az előtte lévő 2 évben 365 napot. Ehhez valahogyan biztosításba kellene kerülni. Nem feltétlen kell benne sokat dolgozni, egy kis munka után visszamehetsz babázni, de akkor azt már biztosítottként teszed és az otthon töltött idő alatt is szerzed az értékes, biztosításban töltött napokat .

Szakbarbár
2018-10-25 07:27:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Próbáltam magam okoskodni, de túl bonyolult a helyzetem, inkább kérdezek. 2016 májusában született a lányom, jelenleg pedig az a helyzet, hogy kopogtat a következő csemete, áprilisban várható. A GYEDet két helyről kaptam. A fő munkaviszonyom 2016 novemberben megszűnt, a mellékállás saját cégnél van, jelenleg szülési szabadságon, GYESen vagyok. A gyes mellett 2018 májustól van egy új munkaviszonyom, ahol nyilván nem lesz meg a 365 nap a következő szülésig.
A kérdés, mit tudok tenni, hogy normális összegű GYEDet kapjak majd? CSEDre jogosult leszek? Azt a megoldást találtam eddig, hogy decemberben vagy januárban visszamegyek a saját cégbe magas fizetéssel 1 hónapra, majd táppénz szülésig. Ez megoldást jelent? Mi lesz a járulékszámítás alapja ilyen esetben? A saját céges munkaviszony szülés előtt heti 10 órás mellékállást jelentett br. 50.000 fizetéssel.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Önmagában az, hogy friss a munkaviszonyod, nem lenne gond, mert a májustól kezdődő munkaviszony összeszámít az előzővel, de mivel 1 évnél több volt az egyik vége és a másik eleje között, ezért nem lesz meg 2 éven belül a 365 nap, így ebben a jogviszonyban valóban nem leszel jogosult csedre, gyedre.
Ha a saját cégben nem dolgoztál 2018-tól, akkor ott a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Ha módosul a munkaidő és a bér, akkor többől számolnak. A munkaidő változást be kell jelenteni és én legalább pár napot járulékolnék is az új bér után, hogy az valódi (nem csak papíron létező) bérnek tűnjön, mert egyébként nagyon kilóg a lóláb. Gondolom, hogy előbb-utóbb elmész táppénzre, ezt megelőzően dolgozhatnál a saját cégben mondjuk 2 hetet, havi bruttó 320.000 Ft-os bérrel, utána pedig mind a két jogviszonyból igényelhetnél táppénzt (ehhez 2 db eredeti táppénzes papír kell). A bruttó táppénz 1/3-át a cégre terhelik, de még ezzel együtt is megéri innen is táppénzt igényelni.

Szakbarbár
2018-10-25 07:15:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő,
Bízom benne, hogy az alábbi, számomra kacifántos ügyben tudnak segíteni! Jelenleg Gyes-en vagyok 2019 január végéig. A volt munkáltatóm (2019 nyárán lenne meg a 9 éves munkaviszonyom) felszámolás alatt van, de még nem szűnt meg és nem is tudható, hogy mikor fog megszűnni.
Újra babát tervezünk. Kérdésem, hogy ha a közeljövőben teherbe esem, akkor köteles-e a munkáltató állományban tartani a szülésig?
2) Ha a felszámolás miatt esetleg nem, akkor hová fordulhatók várandósan azért, hogy minimum a napi 8 órás minimum bérhez mért későbbi juttatásaim meglegyenek (miután várandósnak elhelyezkedni nem könnyű)?
3) Ehhez kapcsolódik a harmadik kérdésem, hogy ha megszűnik a munkaviszonyom, de nem tudok pld várandósan elhelyezkedni, az esetben elegendő-e a havi TB összeget befizetnem ahhoz, hogy a min. bér utáni juttatásokat megkapjam?
4) Ha nem leszek várandós 2019 januárig, köteles e a munkáltató kiadni a felgyűlt szabadságom és csak annak lejárta után megszüntetni a munkaviszonyom?
5) Betegszabadságot mikor lehet jelen esetben bejelenteni, illetve egyáltalán lehet-e (gyes megszűnése, szabadság letöltése)? Fontos lenne számomra, hogy nyugodt légkör legyen a gyermekvállalásunk ideje alatt, mivel sajnos még az is elképzelhető, hogy lombik baba projektbe kell fognunk.

Előre is köszönöm a válaszokat, bízom segítségükben!
Annamária
Egy felszámolás nem húzódik amiatt, mert a munkavállalók szülnek. A munkaviszony a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének a napjával megszűnik. A felmondási tilalom csak a megszüntetés ellen véd, a magától bekövetkező megszűnés ellen nem.

Következő csedhez, gyedhez kell egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony, ha ilyen nincs, akkor nem vagy ezekre jogosult. A munkaviszony megszűnése után folyósított gyed, a fennálló munkaviszony nélkül igényelt csed nem biztosítási jogviszony. Ketyeg a szolgálati idő, jár az egészségügyi ellátás, de a munkaviszonyban álló biztosítási jogviszonya ennél szélesebb kategória és ezt a pluszt nem adják ez a státuszok. Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése mellett is csak a természetbeni ellátás jár, pénzbelire nem vagy jogosult.

Hova fordulhatsz annak érdekében, hogy ketteskével is kapjál csedet, gyedet: hirdetési oldalakhoz, állásközvetítőkhöz. Akkora munkaerőhiány van, hogy bármilyen szakmában el lehet helyezkedni azonnal, akár terhesen is, annyi, hogy így jogszerűtlenül, de valószínűleg csak határozott idejű szerződést adnak. Ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony, akkor utána ha meg is szűnik, ettől függetlenül jogosult vagy végig a csedre és a gyedre.

A felszámolónak a fizetés nélküli szabadság végével ki kell adni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot. Mivel nem tud foglalkoztatni, fel fog mondani, ennek a ledolgoztatható fele alatt kiad annyi szabadságot, amennyit lehet, a többit pedig megváltja. Nem kell aggódni amiatt, hogy a cégnek nincs pénze, a Bérgarancia Alap - egy bruttó 1,3 milliós határig - kifizeti a járandóságokat.

Ha a gyes vége után keresőképtelen vagy, akkor a felmondást lehet kézbesíteni, de amíg ez tart, addig nem indulhat el a felmondási idő. Erre is igaz, hogy ettől még a cég megszűnhet, hogy Te táppénzen vagy és akkor a munkaviszonynak vége.

Szakbarbár
2018-10-10 09:12:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! Köszönöm előző válaszát. Még egy kérdésem lenne.
December 26. a szülés várható időpontja, a CSEDET csak a szülés után igényelném, tehát nem 4 héttel a szülés előtt. A munkaviszonyom bőven megvan (folyamatos több, mint 15 év). Mely hónapok bruttó bérét veszik figyelembe a CSED és GYED összegének számításánál. Október 15-től táppénzen leszek az befolyásol valamit? Én úgy néztem, hogy nem, mert a szülés előtti 3 hónapot elvileg figyelembe sem veszik.
Köszönöm szépen!!!
Decemberben induló ellátás alapja a szeptember 30-tól visszaszámolt 180 bérezett nap átlaga. A táppénz akkor sem befolyásol semmit, ha szeptember előtt lett volna, mert a táppénzes napokat átugorják, mennek hátrébb a 180 bérezett nap összeszedéséhez. Emiatt a 2019. júniusban induló gyednél sem lesz gond, hogy márciustól indulnak visszafelé és itt sok hónap táppénz meg csed lesz, mert csak október 14. lesz az első nap, amit figyelembe vesznek a gyedhez.

Szakbarbár
2018-10-10 09:00:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
December 26. a szülés várható időpontja. November 26-tól már szülési szabadságon leszek, igényelni fogom a CSED-et. A munkaviszonyom bőven megvan (folyamatos több, mint 15 év). Mely hónapok bruttó bérét veszik figyelembe a CSED és GYED összegének számításánál? ((március 26-szept. 26-ig? jól értem?)Ha október 15-től táppénzen leszek az befolyásol valamit? Én úgy néztem, hogy nem, mert a szülés előtti 3 hónapot elvileg figyelembe sem veszik.
Köszönöm szépen!!!
December 26-hoz képest a szülés várható idejét megelőző 28. nap november 28-tól, ekkortól igényelheted a csedet. Alapja az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végétől, 2018. augusztus 31-től visszafelé lévő utolsó 180 napi bér lesz, ha itt nem voltál táppénzen vagy nem szünetelt bármi miatt a biztosításod, akkor ez konkrétan a 2018.03.05-2018.08.31 közötti időszakot jelenti, ebből számítják a csedhez az átlagot.

A táppénz nem csak azért nem befolyásol semmit, mert nincs benne ebben az időszakban, hanem mert eleve nem alapja semminek, minden ellátás kizárólag a 3%-os pénzbeli járulékalapot képező jövedelmekből számolódik, a táppénz pedig nem ilyen. Éppen ezért amikor majd amikor a csed lejárta után, jövő májusban kezdődik a gyed, amihez 2019.02.28-ig tart az irányadó időszak vége, akkor sem lesz érdekes hogy az eddig terjedő időszakban voltál táppénzen és cseden, mert ezeken a napokat nem veszik figyelembe az utolsó 180 nap keresésekor, ennyivel hátrébb mennek ahhoz, hogy megtalálják. Ha október 15-től a csed kezdetéig táppénzen leszel, akkor a gyed a 2018.04.17-2018.10.14 közötti utolsó 180 bérezett napból számolódik majd.

Szakbarbár
2018-10-02 08:22:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Alábbi kérdésemet szeretném még azzal kiegészíteni, hogy amennyiben GYED vagy GYES alatt munkát vállalok, és bár a kedvezményszabály miatt a korábbi CSED/GYED alapom alapján kapom második gyermeknél is a CSED/GYED-et de GYED/GYES extra alatt újabb táppénzre kerülök a szülésig, a táppénz alapja már az új bérem (ami 4 órás munka mellett biztosan kevesebb, mint korábbi munkakörömben)?
Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:
Violetta

Tisztelt szakértő!
2017.05.11-én született a kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok vele. Lehetőségem lenne 4 órás munkaviszonyban visszamenni a korábbi munkahelyemre, ha minden jól megy csak egy időre, mert tervezzük a második babát.
A GYED extra miatt nagyon jól jönne nekünk ez a lehetőség, azonban nem kockáztatnám, hogy elvesztem az első gyermekem születésével járó magas CSED-emet (ez egy igen szerencsés helyzetnek, magas bónusznak volt köszönhető) és a GYED maximális összegét, amit jelenleg kapok. Olvastam az a kedvezményszabályt, mely szerint „ha az előző gyermek után járó GYED vagy GYES folyósításának az ideje alatt születik meg az újabb baba, vagy a folyósítások megszűnését követő egy éven belül ugyanannál a foglalkoztatónál dolgozik az anya, ahol az előző gyermek születésekor is dolgozott, akkor nem lehet kevesebb az újabb gyermek után járó CSED illetve GYED alapja, mint az előző gyermek után megállapított CSED alapja.”
Kérdésem, hogy ez abban az esetben is így van e, ha a GYED/GYES alatt egy ideig munkát vállalok újra? Akár az is előfordulhat, hogy a gyermek 1,5 éves korától dolgozom GYED majd GYES extrával (4 vagy később akár 8 órában), majd a GYES lejárata után 1 éven belül születik a második gyermek, amikor én már akár több, mint 2 éve dolgozom, de a számítás alapján mégis az első gyermek mellett kapott CSED és GYED alapom magasabb, így azt kapom?
Másik kérdésem, hogy ha egy cégcsoporton belül, de egy másik leányvállalatnál vagy az anyavállalatnál helyezkedem el, az ugye ugyanannak a foglalkoztatónak számít? Illetve ha más munkakörbe és bérbesorolásba kerülök, az számít e?
És végül utolsó kérdésem, hogy 4 órás munkaviszony mellett jogosultak vagyunk e bölcsődei ellátásra (jelenleg férjem is 4 órában van bejelentve saját vállalkozásunkban) vagy csak a magánbölcsőde jöhet szóba?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Violetta
A táppénz alapja egészen addig a gyed alapjával egyezik meg, amíg a táppénz kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje között azért nincs legalább 180 bérezett napod (a 4 órás munkából), mert legalább 180 napig gyeden voltál. Ha megvan a 180 nap 4 órás bér, akkor a táppénz abból számolódik, de ez bármennyi is, extra bevétel, hiszen a gyed, illetve a gyes mellé kapod. Nagyon leegyszerűsítve ha 9 hónap munkánál hamarabb kerülsz táppénzre, akkor még a régi béred lesz az alapja, ha ennél többet dolgozol, akkor az új. Ez a másik kedvezményszabály is csak akkor alkalmazható, ha ugyanabból a munkaviszonyból mész táppénzre, ahonnan eljöttél szülni, vagy munkáltatói jogutódlás történt.

Szakbarbár
2018-09-30 10:31:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Katás vállalkozó fodrász vagyok. Lombik programmal két babát várok 2019. 04. 22.-re vagyok kiirva. Kérdésem az lenne, hogy még van e rá mód hogy esetleg nagyobb csedet, gyedet kapjak, ha esetleg alkalmazasba át tudnám jelenteni magam? Vagy van e bármilyen megoldás ami az időbe belefér? Válaszát előre is köszönöm!
Megoldás 1: munkaviszony legalább bruttó 300.000-es bérrel, akár nagyon rövid munka után már el is mehetsz táppénzre, az már nem befolyásol semmit, az ellátások csak a munkaviszonyban kapott és csak bérből számolódnak. Ebből így maximális körüli gyed tudna lenni. A vállalkozást előtte jobb lenne megszüntetni, nem csak szüneteltetni, mert ez az egyik legproblémásabb helyzet mostanában. A táppénz harmadát a munkáltató fizeti, ezzel számolni kell.

Megoldás 2: vállalkozás megszüntet, legalább 31 napra álláskeresési járadék, megbízás vagy bármilyen pici részmunkaidős munkaviszony máshol, majd újra ev, de normál adózással, legalább 30 napra legalább 300.000 Ft-os ún. vállalkozói kivéttel, utána táppénz, szintén nem befolyásol semmit - viszont ott nem kell fizetni a járulékot és magad után a táppénz hozzájárulást sem.
Fontos, hogy a két vállalkozás között legyen valamilyen biztosítási jogviszony, mert nem csak arra kell figyelni, hogy legalább 31 nap legyen a két vállalkozás között, de arra is, hogy 1-1 jogviszony vége és a következő eleje között ne legyen 30 napnál több, ez ugyanis megakadályozná, hogy sokáig és sokszor annyi táppénzt kaphass.

Szakbarbár
2018-09-30 10:26:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!
2017.05.11-én született a kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok vele. Lehetőségem lenne 4 órás munkaviszonyban visszamenni a korábbi munkahelyemre, ha minden jól megy csak egy időre, mert tervezzük a második babát.
A GYED extra miatt nagyon jól jönne nekünk ez a lehetőség, azonban nem kockáztatnám, hogy elvesztem az első gyermekem születésével járó magas CSED-emet (ez egy igen szerencsés helyzetnek, magas bónusznak volt köszönhető) és a GYED maximális összegét, amit jelenleg kapok. Olvastam az a kedvezményszabályt, mely szerint „ha az előző gyermek után járó GYED vagy GYES folyósításának az ideje alatt születik meg az újabb baba, vagy a folyósítások megszűnését követő egy éven belül ugyanannál a foglalkoztatónál dolgozik az anya, ahol az előző gyermek születésekor is dolgozott, akkor nem lehet kevesebb az újabb gyermek után járó CSED illetve GYED alapja, mint az előző gyermek után megállapított CSED alapja.”
Kérdésem, hogy ez abban az esetben is így van e, ha a GYED/GYES alatt egy ideig munkát vállalok újra? Akár az is előfordulhat, hogy a gyermek 1,5 éves korától dolgozom GYED majd GYES extrával (4 vagy később akár 8 órában), majd a GYES lejárata után 1 éven belül születik a második gyermek, amikor én már akár több, mint 2 éve dolgozom, de a számítás alapján mégis az első gyermek mellett kapott CSED és GYED alapom magasabb, így azt kapom?
Másik kérdésem, hogy ha egy cégcsoporton belül, de egy másik leányvállalatnál vagy az anyavállalatnál helyezkedem el, az ugye ugyanannak a foglalkoztatónak számít? Illetve ha más munkakörbe és bérbesorolásba kerülök, az számít e a kedvezményszabály szempontjából?
És végül utolsó kérdésem, hogy 4 órás munkaviszony mellett jogosultak vagyunk e bölcsődei ellátásra (jelenleg férjem is 4 órában van bejelentve saját vállalkozásunkban) vagy csak a magánbölcsőde jöhet szóba?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Violetta
Ha ugyanoda mész vissza dolgozni a gyed, gyes mellett, ahonnan eljöttél szülni és ketteske legkésőbb a gyes végét követő 1 éven belül megszületik, akkor ha az általános szabályok szerint (a 4 órás bérből, irreleváns, hogy hány bérezett napból, a besorolásnak, munkakörnek sincs jelentősége) számított ellátás-alap kevesebb lenne, mint az előző csed alapja, akkor a következő csed és gyed alapja annyi lesz, mint az előző csedé volt.

Ha másik céghez mész, akkor csak abban az esetben lehet ezt a szabályt alkalmazni, ha munkáltatói jogutódlás történik. Ezt azt jelenti, hogy minden marad változatlan, ugyanott, ugyanazt csinálod, csak a munkáltató cég változik. Ezt speciálisan jelenti az átvevő cég, ilyenkor a kedvezményszabály szempontjából olyan, mintha nem váltottál volna munkahelyet.

Ha nem ezzel a technikával van megoldva a munkahely váltás - ha nem ez történik valójában, akkor nem lehet így megoldani - , akkor a másik munkahely akkor is teljesen újnak számít a kedvezményszabály szempontjából, ha a két cég között valamilyen kapcsolat van. Ebben az esetben esetleg azt lehet tenni, hogy az eredeti helyen maradsz fizetés nélküli szabadságon, a másik helyen pedig létesítesz egy új munkaviszonyt. Ezt addig lehet játszani, amíg az előző helyen a gyes után kiadják a szabadságot, mert ahogy ennek vége van, mindkét helyen munkavégzési kötelezettség terhel, aminek értelemszerűen nem tudsz eleget tenni.

Csak akkor nem vagy jogosult gyedre a bölcsibe adás miatt, ha fizetés nélküli szabadságon. Ha dolgozol gyed mellett, akkor a gyed elveszítése nélkül járhat bölcsibe.

Szakbarbár
2018-09-30 10:18:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím!
2018. szeptember 28-án gyermekem betölti a 2 évet, jelenleg gyeden vagyok. Szeretnék visszamenni dolgozni. A munkáltatóm közölte, hogy írjak egy kérelmet, hogy megszüntetem a fizetés nélküli szabadságomat. Visszavesz időszakos munkára 8 órába, de más munkakörbe, mint amiben előtte dolgoztam. A kérdésem az lenne, hogy muszáj megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, ahhoz hogy vissza vegyen 8 órába dolgozni? Szeretnék valami biztosat a fizetésem kapcsán, a gyes az lenne, viszont kevés, ezért szeretném tudni, hogy dolgozhatok e mellette 8 órában, vagy csak 4 órában. Illetve, ha közben más munkahelyen sikerül elhelyezkedni, akkor a jelenlegi munkahelyem felmondhat e nekem? Ebben az esetben, semmiképpen nem szabad megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, jól gondolom? Valamint, ha megszüntetem a fizetés nélküli szabadságom és visszamegyek dolgozni és idő közben úgy döntök, hogy a gyermek 3 éves koráig vissza szeretnék menni gyesre és mellette dolgozni, akkor megtehetem e.
A fizetés nélküli szabadság befejezésével tudsz visszakerülni aktív állományba, ezt muszáj meglépni. Ha esetleg eleve csak a gyed idejére kértél fizetés nélküli szabadságot, akkor most nincs mit megszüntetni, hiszen magától vége van, csak akkor kell megszüntetni, ha az elején 3 éves korig kérted. Bármikor dönthetsz úgy, hogy visszamész fizetés nélküli szabadságra, ez a baba 3 éves koráig megillet. Megteheted, hogy a jelenlegi munkaviszonyodban fizetés nélküli szabadságon vagy, máshol pedig dolgozol.

Gyes mellett (időben és pénzben) korlátlanul lehet dolgozni.
A munkaszerződést - benne a munkakört - módosítani közös megegyezéssel lehet.

Mindig az mond fel, aki nem tudja/nem akarja tovább fenntartani a munkaviszonyt. Ha a munkáltató nem tud alkalmazni a régi munkakörben, Te pedig ne szeretnél mást csinálni, akkor fel kell mondania, felmondási időre járó bér és végkielégítés fizetése mellett. Ha máshol szeretnél dolgozni, akkor Neked kell felmondanod, 30 nap felmondási időt le kell dolgozni, vagy megállapodhatsz egy ennél korábbi időpontban, akkor az már közös megegyezés. Ez majd a gyes után lesz érdekes, addig mehet a két munkaviszony párhuzamosan.



Szakbarbár
2018-09-30 10:07:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja