SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
2019.05.20-án lejár a GYES-em. A napokban derült ki, hogy útón van ketteske. Az előző várandóságom alatt kaptam a munkáltatómtól egy levelet, hogy megszüntetik a munkaköröm és ha lejárt a keresőképtelenségem keressem meg őket.
Az lenne a kérdésem, mivel lejár a gyesem de útón van ketteske, 2019.05.21. Napjától igényelhetem e a táppénz ameddig meg nem szülök? A baba megszületése után kapok- e csedet és gyedet?
Köszönöm a segítséget!
Minden további nélkül igényelhetsz táppénzt a gyes lejártát követő naptól. Nem befolyásolja a csedre, gyedre jogosultságot, ha egyetlen napot sem dolgozol ketteske előtt, a jogszabály kezeli ezt a helyzetet - az új csed és gyed alapja az ezek első napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2019-02-18 09:59:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szép napot! :-)

Az alábbiakban kérem segítségét, az alábbi tények alapján:
a) 2019.02.06-án lejár a GYES-em
b) Jelenleg 3-4 hetes terhes vagyok (1-2 hét múlva erről lesz orvosi igazolásom is)
c) A munkáltatóm jelenleg Felszámoló, mivel a cég ahol dolgoztam felszámolási eljárás alatt van. Várhatóan a felszámolás nem fejeződik be még min 1 de lehet, hogy 3 évig.
d) Szeretném, ha a Felszámolás alatt lévő cégnél maradhatnék állományba, tehát célom mihamarabb bejelenteni a terhességet. Tudom, hogy ez rizikós, mivel még fiatal várandósság, de azt gondolom, hogy veszíteni valóm nincs. Ellenkező esetben, ha nem jelentem be a mostani munkáltatómnak (Felszámoló) akkor ellátás nélkülivé válok és terhesen kell munkahelyet keresnem. A gyes lejárta után jár még részemre szabadság (kb 25 munkanap).

Kérdéseim:
1) Nekem kell jelentkeznem a gyes lejártával, vagy megvárhatom amíg a munkáltató jelentkezik?
2) Ha a gyes lejár február 6-án de csak pld 15-én kapok levelet, akkor is állományban vagyok-e nála?
3) A szabadságom letöltése alatt bejelentett terhesség kötelezi - e a felszámolót (ha a cég nem szűnik meg), hogy állományban tartson?
4) Kilenc éve dolgozom a cégnél, a k 2 hónapos felmondási idő alatt bejelentett terhesség kötelezi-e a felszámolót arra, h állományban tartson? VAGY HA ÁTVETTEM A FELMONDÓ LEVELÉT, AKKOR MÁR NEM KÖTELEZI ŐT?
4) Ha nem tud foglalkoztatni, de nem is szűnik meg, akkor mi a teendőm? Pld veszélyeztetett terhességgel mehetek-e betegállományba úgy, hogy csed/gyed majd gyes jogosult legyek a jövőben?

Köszönöm szépen!
Annamari

A munkaviszony nem szűnik meg magától csak azért, mert lejárt a fizetés nélküli szabadság. Az vagy a munkáltatói jogutód nélküli megszűnése miatt tud megszűnni, vagy valamelyik félnek kell megszüntetnie. Tehát a munkaviszony akkor is fennáll, ha nem keresitek egymást, az más kérdés, hogy ebben az esetben valószínűleg igazolatlannak kezelik a távollétet, ami jogszerű felmondásra is okot adhat.

A munkáltatónak és a munkavállalónak is együttműködési kötelezettsége van, normál esetben - nem felszámolás alatt - a munkáltatónak tudnia kell, hogy lejár a fizetés nélküli szabadság, kéne egymást keresnetek, hogy hogyan tovább. Itt most Neked áll érdekedben, hogy ne várd meg, amíg ő keres és jelezd neki Te, úgyhogy tedd meg. Nem tudod, hogy milyen részletességű infója van Rólad, tud-e egyáltalán Rólad, felszámolásnál nagyon gyakori, hogy egyáltalán semmi adatot, infót, dokumentumot nem adnak át a cégek ügyvezetői. Egyúttal jelezd rögtön a terhességet is, hogy tudja, még nem mondhat fel.

A terhesség csak akkor véd a felmondás ellen, ha a munkáltató tud róla. Ha a felmondás átvétele után 15 napon belül jelented be, akkor még visszavonható, később már nem. Ehhez a munkáltató együttműködése kell, én inkább nem apellálnék erre, hanem mondanám most azonnal, hiszen a terhesség tény.

A választ a gyes lejárta után írom, ha esetleg nem mentél el másnapról táppénzre, akkor tedd meg amikortól el tudod intézni, a köztes időszakra pedig mondd a felszámolónak, hogy adja ki a szabadságodat. Ha ennek a kifizetésére nincs pénz, akkor ott a Bérgarancia Alap, ami majd kifizeti. A táppénz megváltás mind a kettőtöknek, mert egyébként nem tudnátok egymással mit kezdeni.

Olyan eset nincs, hogy nem tud foglalkoztatni és nem is szűnik meg, a munkaviszony meg csak úgy tartalom nélkül fennmarad, ha nem tud foglalkoztatni, akkor felmond a felszámoló. Ha nem mondhat fel, akkor meg ott a megváltó táppénz.




Szakbarbár
2019-02-18 09:56:28
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Nemrégen írtam egy üzenetet, amire kaptam is választ, lentebb bemásoltam viszont azt még szeretném megkérdezni, hogy ha elkezdem kivenni a szabadságot, onnan el tudok menni táppénzre? Kaphatom ugyanúgy tovább a GYEST is és a táppénzt is?Illetve olyan lehetséges ha megszületik a második baba, akkor kapom a GYES-t az első baba után, és a CSED-et a második baba után, illetve későbbiekben a GYEDet? Vagy itt csak olyan lehetőség van, ha apa veszi igénybe a GYES-t, és én a táppénzt?
Előre is köszönöm!

Kérdésem a következő:
2017.áprilisában született meg az első gyermekem, 2019 áprilisában fog lejárni a GYED-em, viszont tervezzük a második babát, akivel nagy valószínűséggel a GYES alatt leszek terhes. A GYES alatt elmehetek táppénzre, vagy milyen más megoldás? Amit még tudni kell, hogy a tavalyi évben a munkáltatóm kiküldött egy levelet, melyben tájékoztattak, hogy a munkaköröm megszűnt. Ilyen esetben el tudok menni táppénzre, illetve majd CSEDre és GYEDre? Illetve mi alapján fogják számolni a CSED ÉS GYED összegét, ha megszűnt a munkaköröm? Előre is köszönöm!
A munkaköröd megszűnésétől függetlenül a munkaviszonyod fennáll. A munkaköröd megszűnése azzal jár, hogy amint lesz munkavégzési kötelezettséged, a munkáltató vagy ajánl másik munkakört, vagy felmond. Utóbbit akkor teheti meg, ha majd nem véd felmondási tilalom, a terhesség és a gyermek otthoni gondozása alatt véd.
Amíg otthon babázol, addig fizetés nélküli szabadságon vagy, ezalatt nem értelmezhető a táppénz, mert az a kieső bért pótolja, aki fizetés nélküli szabadságon van, annak meg ilyen nincs. A fizetés nélküli szabadságot le lehet mondani, ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe, akkor 30 nap múlva megszűnik. Utána már értelmezhető a táppénz. A következő csed és gyed alapja az aktuális bérből számított és az előző csed alapja közül a magasabb.
Szakbarbár
2019. 01. 27. 09:56
Szabadság után mehetsz táppénzre. A gyes és a táppénz ilyenkor jár együtt. Jogosult vagy párhuzamosan egyeske után gyesre, ketteske után pedig csedre és gyedre. Apa is kérhetné a gyest, de így, hogy Nálad nem akadályoz semmit, nincs értelme lemondani, neki átadni, aztán a csed kezdetén neki lemondani és visszaadni - több gyermek után több ellátás csak úgy jár, ha ugyanaz a szülő veszi igénybe.

Szakbarbár
2019-02-18 09:40:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2016. 1127-n született meg a kisfiam. jelenleg GYES-en vagyok és várandós a második gyermekkel. Az lenne kérdésem, hogy ilyenkor elmehetek rögtön táppénzre? Vagy le kell mondanom előbb a fizetés nélküli szabadságról (30 nap, ha jól emlékszem). Utána ugyanúgy jogosult leszek CSED-re és GYED-re is?
Köszönettel,

Ági
A táppénz a keresőképtelenség idejére jár. Aki fizetés nélküli szabadságon van, annál ez nem értelmezhető, hiszen ha otthon babázik, akkor nem akar pénzt keresni, akkor babázni akar. Ezért a fizetés nélküli szabadságot előbb meg kell szüntetni és csak utána mehetsz táppénzre. Sem a fizetés nélküli szabadság, sem a táppénz nem befolyásolja a későbbi csedre, gyedre jogosultságot, se ezek összegét.

Szakbarbár
2019-02-18 09:38:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2016 decemberében született meg az első gyermekem, jelenleg gyesen vagyok. Kiderült, hogy babát várok, kb 2019 szeptemberében fog születni. Jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok.
- Kérdésem, hogy mikortól lehet legkorábban veszélyeztetett táppénzre menni? (Az elsőnél is azon voltam, de csak a vége felé.) Amikortól az orvos indokoltnak látja? Vagy érdemes megvárni a 91 napot?
- Tudom, hogy fel kell mondani a fiz.nélk. szabadságot, de ennek minden esetben 30 nap a határideje, tehát jó előre el kell intézni, vagy ha sikerül megbeszélni a munkáltatóval, ez történhet hamarabb, akár azonnal is?
- Mindenképpen írásban szükséges a fiz.nélk. szab felfüggesztése, vagy elég szóban is?
- És a veszélyeztetett táppénz esetében a munkáltatót milyen költség terheli? Elutasíthatja arra hivatkozva, hogy ezzel neki költsége van, mert az első 15 napot és később is a táppénz 1/3-át ő fizeti?
- Elutasíthatja arra hivatkozva, hogy ilyen még nem volt náluk??
- Muszáj-e a fiz.nélk. szabadság megszüntetésével várni a 91.napig, hogy védett maradjak a felmondástól?
- Miért írta egy korábbi válaszában, hogy a táppénz megkezdése előtt érdemes pár napot (pl egy hetet)
szabadságon tölteni? (Dolgozni visszamenni nem szeretnék emiatt.) Így mehet a gyes és a táppénz együtt?
És ez az egy hét nem zavar-e be a csed/gyed számításánál?
- Hivatkozhat-e a munkáltató arra, hogy nem ad ki szabadságot vagy nem szünteti meg a fiz.nélk.szabadságot, nem engedélyezi a táppénzt, mert a korábbi költség és létszámtervekben ez nem volt benne?
- A gyermek megszületésével automatikusan újra fiz. nélk. szabadság státuszba kerülök?
Köszönöm válaszát!
A veszélyeztetett terhességet és emiatt a keresőképtelenséget megállapítani orvosszakmai kérdés, sem az adókedvezmény miatt érdekes 91 napnak nincs ehhez köze, sem másnak. Van, aki az 1. naptól keresőképtelen, van, aki az utolsó napon is dolgozik még.

Jognyilatkozatot mindig írásban teszünk. A fizetés nélküli szabadság megszűnésére a 30 nap az Mt. szerinti határidő, ennél korábbi dátumban is meg lehet állapodni. A munkáltatónak minden egyes nap plusz pénzébe kerül - a táppénz 1/3-a őt terheli -, úgyhogy nem valószínű, hogy asszisztálni fog ehhez. A vége dátum az egyetlen, amibe van beleszólása, hogy engedi-e 30 napnál korábban megszüntetni a fizetés nélküli szabadságot. Legkésőbb 30 nap múlva akkor is véget és akkor is pénzébe kerül ez a móka, ha nem tetszik neki. Annyi, hogy kezdeményezheti a felülvizsgálatodat, hogy valóban keresőképtelen vagy-e.Veszélyeztetett terhességnél nincs betegszabadság, az 1. naptól táppénz jár.

A gyes és a táppénz között csak akkor nem kell választani, akkor jár a kettő együtt, ha a táppénzt gyes melletti munkából igényeled. Ezért kell a szabadság, mert az a táppénz, ami utána kezdődik, az már gyes melletti munka utáni táppénz. Ha nem megoldható, akkor apuka tudja igényelni a gyest.

Szakbarbár
2019-01-27 10:14:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakèrtő!

2017.03.03 született a kislànyom most gyeden vagyok vele itthon 2019 marciusba lesz 2 èves. Utana gyest igènylek. Kèrdèsem az hogy kapnèk e valamilyen ella
tast, ha ketteske szuletne gyes alatt vagy utan? Munkaviszonyom hatarozott idős volt es szules elott lejart de jogosult voltam Csedre Gyedre . A Munkaügyi Kirendeltsèg megàllapitotta az àllaskeresesi jaradekra jogosult voltam igy voltak meg a biztositott napjaim.Ebből maradt 1-2 nap ami bent maradt..Mit kell tennem gyes elott vagy utan kell bemennem a Munkaügyi Központba? Jar igy a csed tesóra, ha lenne? Illetve a Gyed? KÖSZÖNÖM A VÀLASZÀT
A járadékról igényelt csed és gyed folyósításának az időszaka nem biztosítási jogviszony, ezeket a szakzsargon passzív ellátásoknak hívja. Ketteskével csak akkor lesz meg a születés előtti 2 évben a legalább 365 nap előzetes biztosítás, ha dolgozol ennyit. A szükséges előzetes biztosítás hiányában pedig nem leszel jogosult csedre és gyedre. Ha létesítenél egy munkaviszonyt, ahonnan visszamennél babázni, akkor ezalatt is ketyegne a biztosítás és akkor 1 év múlva rendben lenne az előzetes biztosításod.

Szakbarbár
2019-01-27 10:06:02
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Érdeklődnék, amennyiben valaki első gyerekével GYEDEN van és mellette teherbe esik, olyankor mi a teendő, milyen, melyik folyósítást igényelheti, valamint a GYED is megmaradhat..? 2014 óta áll alkalmazásban egy cégnél.
Valamint, nyáron az első gyerek után már GYES jár, akkor ez hogy változik?
Köszönöm.
Ha a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot visszamondod és keresőképtelen vagy, akkor igényelhetsz táppénzt is. A jogszabály betűje nem tiltja, úgyhogy elmondom, a véleményem meg más lapra tartozik. Gyest nem tudsz úgy igényelni, hogy az első napján táppénzen vagy, akkor azt apuka tudja megigényelni.

Szakbarbár
2019-01-27 10:02:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Kérdésem a következő:
2017.áprilisában született meg az első gyermekem, 2019 áprilisában fog lejárni a GYED-em, viszont tervezzük a második babát, akivel nagy valószínűséggel a GYES alatt leszek terhes. A GYES alatt elmehetek táppénzre, vagy milyen más megoldás? Amit még tudni kell, hogy a tavalyi évben a munkáltatóm kiküldött egy levelet, melyben tájékoztattak, hogy a munkaköröm megszűnt. Ilyen esetben el tudok menni táppénzre, illetve majd CSEDre és GYEDre? Illetve mi alapján fogják számolni a CSED ÉS GYED összegét, ha megszűnt a munkaköröm? Előre is köszönöm!
A munkaköröd megszűnésétől függetlenül a munkaviszonyod fennáll. A munkaköröd megszűnése azzal jár, hogy amint lesz munkavégzési kötelezettséged, a munkáltató vagy ajánl másik munkakört, vagy felmond. Utóbbit akkor teheti meg, ha majd nem véd felmondási tilalom, a terhesség és a gyermek otthoni gondozása alatt véd.
Amíg otthon babázol, addig fizetés nélküli szabadságon vagy, ezalatt nem értelmezhető a táppénz, mert az a kieső bért pótolja, aki fizetés nélküli szabadságon van, annak meg ilyen nincs. A fizetés nélküli szabadságot le lehet mondani, ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe, akkor 30 nap múlva megszűnik. Utána már értelmezhető a táppénz. A következő csed és gyed alapja az aktuális bérből számított és az előző csed alapja közül a magasabb.

Szakbarbár
2019-01-27 09:56:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Az alábbi az élethelyzetünk. Férjemmel együtt élünk. Én GYEs-en vagyok a nagyobbik gyerekkel, a kisebbikkel pedig CSED-en. A férjem közalkalmazottként dolgozik (oktató egyébként egyetemen, rugalmas jelenléttel), mellette pedig egyéni vállalkozó 2018 augusztusa óta, nem katás, hanem "sima rend" szerint fizeti az adót és járulékokat (bevétel-ksg). A kérdésem az lenne, hogyha bármelyik gyermekünk beteg, ő eljöhet-e gyápra? És ha egyszerre mindkét gyerek beteg, és mindkét gyerekre kap táppénzes papírt, akkor 2 gyápot kapna? Illetve az lehetséges-e, hogy a közalkalmazotti jogviszonyából nem lesz gyápon, csak az egyéni vállalkozása után adná le a gyápos papírt? Ez esetben mi lenne a gyáp alapja? Nem lenne gond, hogy csak egy jv-ából lenne gyápon? Ilyenkor nem kapna tb ellenőrzést? Mi a tapasztalata? Sajnos általában a nagyobbik gyerek ha megbetegszik, az egész családon végigsöpör a betegség egyszerre. Ilyenkor nagy segítség lenne kiadások enyhítésére a gyáp. Köszönöm a választás és a tapasztalatát előre is!!
Nem fogok érdemben válaszolni, mert ez most egy olyan kérdés, amiről a bemutatkozásomban azt írom, hogy
Nem vagyunk egyformák, másképp látjuk a dolgokat, és ez itt nem egy vitafórum. Fenntartom a jogot, hogy ne válaszoljak akkor, ha valamilyen, meggyőződésemmel ellentétes helyzetről van szó, illetve, ha nem tudnék úgy válaszolni, hogy az a más állásponton lévő kérdezőnek ne legyen sértő.

Szakbarbár
2019-01-27 09:43:46
Olvasói értékelés: 5/1
Kedves Szakértő!

2011.októbere óta folyamatos munkaviszonyom van egy munkahelyen. Innen veszélyeztett terhesként mentem táppénzre 2017.04.04-én, majd 2017.06.25-én megszületett első gyermekünk. Jelenleg tehát GYED-en vagyok vele, 06.25-ig.
Közben átpakoltak egy új cégbe, de jogutódlással, így minden változatlan.
Most kiderült, hogy ikreket várunk, 08.19.a "hivatalos" dátum, de mivel ikrek, esélyes, hogy kb 4 héttel korábban érkeznek (legalábbis reméljük, csak annyival), tehát 07.22 körül számítunk rájuk. Így kb 1 hónap GYES lenne a GYED után.

Kérdéseim az alábbiak lennének:
1. Mivel most is veszélyeztetett terhes vagyok, GYED után elmehetek rögtön táppénzre? Mi ennek a menete? A munkáltatómnak ehhez vissza kell vennie, mintha visszamennék dolgozni? Kell fizetnie utánam valamit? Nagy cég egyébként, ő utalta/ja a CSED-et, GYED-et.
2. Ha a férjem 4 órában dolgozik, igényelheti ő a GYES-t, a munka folytatása mellett, én pedig elmehetek táppénzre, a munkáltatóm bevonása nélkül?
3. Itthon létem alatt emelték a bérem. Az új CSED, GYED ez alapján lesz megállapítva, vagy csak akkor, ha visszamennék állományba?

Remélem, minden fontos információt sikerült leírnom. :)
Nagyon köszönöm előre is a választ!

Szép napot!
Ha csak a gyed idejére kértél fizetés nélküli szabadságot, akkor ahogy az lejár, bejelented, hogy keresőképtelen vagy és küldöd róla az igazolást. Ha 3 éves korig kérted, akkor be kell jelenteni, hogy nem veszed tovább igénybe, ilyenkor 30 nap múlva szűnik meg a fizetés nélküli szabadság és amint nem vagy azon, jöhet, mert már értelmezhető a táppénz.
Ha legalább 1 napot voltál szabadságon a táppénz előtt, akkor Te is kaphatod a gyest. Ha nem így lesz, akkor kérje apuka, lehet mellette dolgozni, úgyhogy nyugodtan kérheti, de a csed 1 napjától át kell adnia Neked, mert több gyermek után több ellátás csak úgy jár, ha egyetlen szülő veszi őket igénybe.
Ha az új bérből számított csed, gyed alapja magasabb, mint az előző csed alapja volt, akkor az új bérből számoldónak az új ellátások, mert a kettőt összehasonlítják és a magasabbat állapítják meg.

Szakbarbár
2019-01-27 09:38:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2017. augusztusában született. A csed lejárta után visszamentem dolgozni, 4 órás munkaviszonyba. Emellett a gyedet is én kapom. Úgy néz ki, hogy idén szeptemberben érkezik a kistesó.
Hogy fogják a 2. gyereknél a csedet kiszámítani? A jelenlegi, 4 órás munkaviszony alapján? Nem szeretnék kevesebbet kapni, mint 2 évvel ezelőtt. Esetleg az megoldás, hogy visszakérem magam 8 órába és elmegyek táppénzre? Ha igen, mennyi ideig kell 8 órásnak lennem? Mi a legjobb megoldás (amivel a munkáltatót sem verem át)
Köszönöm válaszát!
A jogalkotó pár éve felismerte, hogy nem kéne a szorgalmas kismamákat azzal büntetni, hogy kevesebb ellátást kapnak egy következő babával, amiért a számítási időszakban részmunkaidőben alacsonyabb bérük van. Ezért ha ugyanabból a jogviszonyból a gyed, vagy gyes alatt, illetve ezek után 1 éven belül újra szülve és az általános szabályok szerint - a 4 órás bérből számítva - alacsonyabb lenne a következő csed és gyed alapja, mint az előző csedé volt, akkor az új csed és az új gyed alapja az előző csed alapjával fog megegyezni.

Szakbarbár
2019-01-27 08:59:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy esetemen segítsen kiigazodni. Nemrég tudtam meg, hogy terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2019.08.20.
2019. január 1.től van új munkaviszonyom (bruttó 300e ft), előtte KATA-s vállalkozásom volt csak és a vállalkozásom jelenleg is megvan még (több mint 2éve folyamatosan), viszont táppénzre kellene mennem. A vállalkozásom legalább június végéig meg kellene tartsam aktívan. Aggodalmam és kérdésem erre vonatkozik, hogy amennyiben táppénzre megyek mondjuk februártól, akkor "elvesztem" a munkaviszonyom által biztosított jövedelmet a csed/gyed számítása során is, tehát 2 éven át gyedben a töredékét kapnám, vagy a táppénz nem befolyásolja azt, hogy mennyi gyed-et fogok majd kapni? Több könyvelőt is megkérdeztem, volt aki azt mondta nem számít a táppénz, volt aki azt mondta ne menjek táppénzre, mert nagyon kevés gyedet fogok kapni. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, sőt általánosságban, mert kivétel nélkül igaz, hogy egyik ellátás soha nem számít bele egy másiknak az alapjába. Minden ellátás alapja csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, táppénzből, csedből, gyedből ezt nem vonják, ezért nem számít bele. Amikor 180 (vagy ha ennyi nincs, akkor 120, vagy ha ennyi sincs, akkor legalább 30) napi jövedelmet keresünk, aminek az átlaga az ellátás alapja lesz, akkor a táppénzes napokat átugorjuk és megyünk hátrébb a számítási időszakban, hogy csak bérezett napokat vegyünk figyelembe.

A teljes munkaidő melletti katások helyzetének a kezelése eléggé kiforratlan, ha nem lenne legalább a szülés előtti 1 évben teljes munkaidős munkaviszonyod (akárhány helyen), akkor összetettebb a helyzet ennél.

Szakbarbár
2019-01-27 08:53:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Általános tájékozódás és tanácsadás miatt fordulok Önhöz. Biztosan rengetegen fordulnak szakértőhöz az én témakörömmel kapcsolatban, én mégis egy egyedi és személyreszabott tanácsot szeretnék kérni Én jelenleg 26, párom pedig 29 éves, mindketten Magyarországról jöttünk ki Angliába az egyetem elvégzése után munkavállalás céljából, de már akkor eldöntöttük, hogy 5-6 évet töltünk majd kint. Már több, mint két éve dolgozunk itt hivatalosan, bejelentve, teljes munkaidőben, adózunk, lakcímmel rendelkezünk. Terveink szerint körülbelül 4 év múlva szeretnénk az első gyermekvállalást, amelyet mindenképpen majd otthon, Magyarországon tervezünk. Az ehhez kapcsolódó jövőbeni támogatásokat is természetesen így otthon szeretnénk majd igényébe venni. Mivel még viszonylag időben vagyunk, hogy mindent okosan és tudatosan megtervezzünk, ezért azt szeretném tudni, hogy mennyivel a gyermekvállalás előtt lenne célszerű hazaköltözni. Pontosan milyen feltételelet kell teljesítenünk a hazaköltözést követően ahhoz, hogy mi is jogosultak legyünk a különböző támogatásokra? (Pl. a gyermekvállalást megelőző két évben min. 365 nap otthoni munkaviszony?) Nyilván a külföldi munkaviszonyunk megszűnése után amint tudjuk, benyújtjuk az összes ezzel kapcsolatos dokumentumot is majd. Elnézést kérek, biztosan butának hangozhatnak a kérdéseim, de szeretnék elkezdeni tájékozódni a témával kapcsolatban a saját helyzetünket tekintve, hogy ha majd eljön az ideje, minden a tervek szerint alakuljon, a külföldről hazatérők helyzete pedig igen speciális. Válaszát előre is köszönöm.
dupla

Szakbarbár
2019-01-13 16:27:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Általános tájékozódás és tanácsadás miatt fordulok Önhöz. Biztosan rengetegen fordulnak szakértőhöz az én témakörömmel kapcsolatban, én mégis egy egyedi és személyreszabott tanácsot szeretnék kérni Én jelenleg 26, párom pedig 29 éves, mindketten Magyarországról jöttünk ki Angliába az egyetem elvégzése után munkavállalás céljából, de már akkor eldöntöttük, hogy 5-6 évet töltünk majd kint. Már több, mint két éve dolgozunk itt hivatalosan, bejelentve, teljes munkaidőben, adózunk, lakcímmel rendelkezünk. Terveink szerint körülbelül 4 év múlva szeretnénk az első gyermekvállalást, amelyet mindenképpen majd otthon, Magyarországon tervezünk. Az ehhez kapcsolódó jövőbeni támogatásokat is természetesen így otthon szeretnénk majd igényébe venni. Mivel még viszonylag időben vagyunk, hogy mindent okosan és tudatosan megtervezzünk, ezért azt szeretném tudni, hogy mennyivel a gyermekvállalás előtt lenne célszerű hazaköltözni. Pontosan milyen feltételelet kell teljesítenünk a hazaköltözést követően ahhoz, hogy mi is jogosultak legyünk a különböző támogatásokra? (Pl. a gyermekvállalást megelőző két évben min. 365 nap otthoni munkaviszony?) Nyilván a külföldi munkaviszonyunk megszűnése után amint tudjuk, benyújtjuk az összes ezzel kapcsolatos dokumentumot is majd. Elnézést kérek, biztosan butának hangozhatnak a kérdéseim, de szeretnék elkezdeni tájékozódni a témával kapcsolatban a saját helyzetünket tekintve, hogy ha majd eljön az ideje, minden a tervek szerint alakuljon, a külföldről hazatérők helyzete pedig igen speciális. Válaszát előre is köszönöm.
Csedhez, gyedhez két jogosultsági feltétellel kell rendelkezni: egy, a csed kezdetén fennálló aktuális (magyar) biztosítási jogviszony és a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás. Ebbe a tagállamban szerzett biztosítás is beleszámít, úgy érdemes hazajönni, hogy erről megkéred az igazolást, mert itthonról nehézkes beszerezni. Hogy a brexit után mi lesz az angol biztosítási idő beszámításával, azt jelenleg szerintem senki nem tudja megmondani.

Szakbarbár
2019-01-13 16:26:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2012 óta vagyok jelenlegi munkahelyemen határozatlan szerződéssel, 2016 év végén megszületett első gyermekünk, értelemszerűen lejárt a gyedem, igényeltem a gyest. Viszont ismét kismama vagyok, július végén fogok szülni, ha minden jól megy. Azt a tanácsot kaptam, hogy jelezzem munkahelyem felé, hogy megkezdem a felgyülemlett szabadnapjaim kivételét (kb 40-50 nap) majd menjek táppénzre a baba megszületéséig.
Kérdésem a következő lenne, mivel a következő gyed-et 2020 év elejétől kapnám, így a ha jól tudom a 2019-es évet veszik figyelembe, itt viszont ha úgy alakul a kb.: 40-50 napon kívül, táppénzen lennék, ez befolyásolja a a majdani csed/gyed összegét? Illetve ilyen esetben a gyest vissza kell mondani?
Előre is köszönöm a segítségét!
A táppénz nem számít bele a csed, gyed alapjába - minden ellátásnak csak az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja és ezt a járulékot táppénzből, csedből, gyedből nem fizeted. Ha ketteske előtt szabadságon és táppénzen leszel, akkor csak a szabadságra kapott bért veszik alapul. Az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz a következő csed, gyed alapja. Gyes mellett lehet dolgozni és lehet gyes melletti munkából táppénzen lenni, a szabadság ebből a szempontból a munkával egyenértékű.

Szakbarbár
2019-01-13 16:21:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2017.februárban született gyermekem, előtte folyamatosan volt munkaviszonyom, viszont 2017.február végén lejárt a szerződésem (a gyermek születése előtt). Kaptam a CSED-et, jelenleg GYED-et, most igénylem a GYES-t. Tervezünk kistestvért, a kérdésem az lenne, hogy vissza kell mennem dolgozni, hogy a második gyerkőccel is kapjak CSED-et és GYED-et? Ha igen minimum mennyi időre?-Köszönöm
Csed, gyed 2 jogosultsági feltétele egy, a csed kezdetén fennálló biztosítási jogviszony és a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítási idő. Ebből Neked most kb. 7 hétnyi van meg, mert 2017. március 1. óta nincs biztosításod. (A zöld lámpa az orvosnál és a ketyegő szolgálati idő nem egyenlő ezzel, a biztosítási jogviszonyt a munkaviszony teremti meg.) Ha március 1. után állsz munkába,akkor kereken 1 évet kellene dolgozni ahhoz, hogy ketteske születése előtt meglegyen a 2 éven belül 1 év. Ha március 1-nél hamarabb, akkor mivel nem teljesen nulláról indulsz, valamivel kevesebbet kell előtte dolgozni, pl. február 1-től 11 hónapot.

Szakbarbár
2019-01-09 19:13:53
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném tudni,hogy gyesen vagyok tervben van a 2. baba,de csak amikor veszünk saját házat,remélhetőleg idén.A kisfiam októberben tölti a 3-at.Mivel adósságaim vannak amiket fizetnem kell kellene plusz kereset,mert a gyes és családi pótlék nem fedezi,de a meglévő munkahelyemre visszamenni nem szeretnék a bejárás és a valószínű korai kezdés miatt,de lenne lehetőségem helyben kedvezőbb reggeli kezdő időponttal,igaz csak napi 5 órában.Az érdekelne,ha jövő hónaptól a másik munkahelyem lenne,úgy is jogosult lennék e a 2. babával táppénzre (mivel veszélyeztetett voltam az elsővel is gondolom a 2.-al is az lennék), illetve születése után csedre,gyedre és gyesre ugyanúgy akkor is,ha esetleg nem folyamatos lenne a munkaviszonyom a váltás miatt,és akkor is,ha gyes lejártáig megfoganna és akkor mi lenne a helyzet,ha gyes lejárta után?Remélem érthetően írtam le,mit szeretnék tudni?
A jelenlegi helyeden a gyes alatt fizetés nélküli szabadságon vagy. Ennek az korábbi - a baba 3 éves korági veheted igénybe - megszüntetését bármikor kérheted, ellenkező megállapodás hiányában a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg. Ahogy megszűnt, munkavégzési kötelezettséged van, aminek nem tudsz eleget tenni, ha keresőképtelen vagy - szabadságot sem lehet keresőképtelen munkavállalónak kiadni. Tehát a fizetés nélküli szabadság végét követően jogosult vagy táppénzre, ha keresőképtelen vagy.
Az új munkahelyről is jogosult lennél táppénzre, de csedre és gyedre már csak akkor, ha itt is szereztél legalább 365 nap biztosítási időt szülés előtt

Szakbarbár
2019-01-09 19:07:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!
11 éve dolgozom egy cégnél. Azóta folyamatosan minimálbérre vagyok bejelentve. Most kisbabát várok. Augusztusra vagyok kiírva. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen támogatások járnak. Illetve, hogy a csed-et és gyed-ed hogy és honnan számolják. És hogy van e értelme januártól magasabb bérre bejelentetni magam?
Köszönöm válaszát!
dupla

Szakbarbár
2019-01-09 19:02:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy kisbabát várok. Augusztus 3.ára vagyok kiírva. 11 éve dolgozol a jelenlegi munkahelyemen minimál bér bejelentéssel.
Érdeklődni szeretnék, hogy a csed, gyed, gyes mi alapján illetve mikortól számít.
Illetve, ha most januártól több pénzre jelentetem be magam, akkor az számít vagy átlagot néznek? Vagy ki kéne lépnem és egy új magasabb bérű jelentéssel belépnem?!
Köszönöm segítségét!
Minden ellátásnak csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az alapja, de ha ugyanoda mész vissza dolgozni 30 napon belül, ahol előtte megszűnt a munkaviszonyod, akkor az előző helyen kapott bér is beleszámít az ellátások alapjába.
Ha van ennyi, akkor az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé lévő utolsó 180 napi jövedelem az alap. Csak a bér, a táppénz, csed, gyed nem alapja egy következő ellátásnak. Ha nincs 180 nap - új munkahely -, akkor a megelőző 3. hónap végétől az utolsó 120 nap, ha ennyi sincs, de van legalább 30 nap, akkor amennyi van, ha 30 nap sincs, akkor meg a szerződés szerinti bér az alap. Az utolsó 2 esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Ha megoldható egy másik helyen egy munkaviszony minimálbér kétszeresét elérő bérrel, akkor dupla összegű ellátást kaphatnál. Ha nem, de legalább egy béremelés megy, akkor tudod vele emelni az összeget. De csak az a magasabb bér számít bele az átlagba, amit meg is kapsz, tehát ha pl. 1 hónapig lesz magasabb a béred és utána táppénzre mész, akkor az átlagban 1 havi magas és 5 havi minimálbér lesz.

Szakbarbár
2019-01-09 19:01:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2017.január hónapban született a kisfiam, jelenleg Gyeden vagyok, a Gyest már igényeltem. 10 éves munkaviszonyből mentem szülni, munkahelyemen jelenleg is állományban vagyok, csak ugye nem dolgozom. Ha jól tudom a GYES a fiam 3 éves koráig jár, vagyis még 1 évig. Tervezzük a Kistesót, de elvesztem az információkban. Ha a GYES ideje alatt teherbe esek és szülők milyen juttatásokra számíthatok? És ha GYES ideje alatt leszek terhes de a lejárta után szülők? Ha szükséges meg tudom oldani hogy visszamegyek akár pár napra dolgozni, de ez csak vész terv. Fiammal jó CSEDet es Gyedet kaptam, azért lenne fontos. Minden információt szívesen fogadok.
Nagyon köszönöm válaszát!
Ha ketteske előtt nincs figyelembe vehető jövedelmed, mert egyáltalán nem kaptál bért - előtte végig gyesen és táppénzen voltál -, akkor a csed és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. Ha az előző csed magas bérből korlátlan volt, akkor a következő csed is az lesz, akkor is, ha egyetlen napot sem dolgozol előtte. Minimálbér kétszerese fölötti gyedkezdetkori bérből pedig a gyed az összes létező verzióban maximális.

Szakbarbár
2019-01-03 11:34:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja