SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Segítségét szeretném kérni.Első gyermekem után a másodikkal gyedből mentem gyedre mert nincs két év a két gyermek közt.Most várom a harmadikat várható szülési időpont április..Másodikkal június óta gyesen vagyok.Cégem ahonnan Gyesre jöttem jelenleg felszámolás alatt áll.Kérdésem a következő lenne.Egy könyvelőtől úgy tudom,mivel felszámolás alatt áll a cég így megtudják szüntetni a munkaviszonyt,vagyis nem tudom a szabadságaimat sem kivenni.
Tehát gyesből kellene akkor elvileg gyesre mennem?? Ha most gyes mellett lenne egy 4 vagy hatórás "állásom" akkor kapnék áprilistól t-gyást? Illetve normálisabb összegű gyedet??? Ön szerint lenne valami más megoldás,hogy ne gyesen legyek 3 évig!
Előre is köszönöm a segítségét!
Nem a szabadságok kifizetése az érdekes, hanem az, hogy meddig voltál gyeden, mennyi a béred és milyen stádiumban van a felszámolás - eltart-e még a szülés előtti 4. hétig legalább. Ezeket kéne tudnom a válaszhoz.
Így csak az utolsó kérdésre tudok válaszolni. Ha a jelenlegi munkaviszony fennállása mellett lenne egy másik, akkor onnan semmit nem kapnál, mert jogviszonyonként külön-külön kell az előzetes 1 év biztosítással rendelkezni. Ha megszünteted a munkaviszonyodat - amivel viszont bukod a felmondási időre járó bért és a végkielégítést - , és ezután létesítenél egy újat, akkor az új helyen elért jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja.

Szakbarbár
2013-10-24 15:55:31
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!
Azt szeretném kérdezni, ha határozott idejű munkaszerződésem van és teherbe esem, de a szülés várható időpontja még a szerződés lejárta elött van akkor ha szülés után lejár a szerződés mire számithatok? Kirughatnak? és ha igen mi és mennyi jár ha megvolt a biztositási napok is. A szülés jövő május után lenne.
Köszönöm Krisztina
A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom, de csak a határozott idő lejártáig. Maradna az, hogy valami rendkívüli körülmény áll be a munkáltatónál, pl. felszámolás vagy elháríthatatlan külső ok, de hacsak nincs ilyen tényleg, akkor nem éri meg a munkáltatónak ilyen rendkívüli okot kitalálni, mert amit ilyenkor fizet - a határozott idő végéig a bér - az több, mint amit egyébként fizetne - táppénz 1/3-a.

Ha legalább a tgyás 1.napján még él a munkaviszonyod, akkor passzív jogon végig jár a tgyás és a gyed is. Ezzel a babával, mert ilyen paraméterekkel egy másik után csak akkor kaphatsz tgyást és gyedet, ha előtte megint egy évet dolgozol.


Szakbarbár
2013-10-24 11:52:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,
a következőkben kérem szépen a segítségedet:
2008. szeptemberében született az első gyermekem. A vele töltött gyes idejét megszakítva táppénzre mentem, mivel újra babát vártam. Második gyermekem 2011. decemberében született. Most a gyed-et töltöm vele, amely idén decemberben lejár. Szeretnénk 3. babát. A kérdéseim a következők:
1. még mindig lehetséges-e a gyest megszakítva táppénzre menni és ha igen, mi lesz a táppénz számításának alapja;
2. a 3. baba után mi lesz a tgyás alapja;
3. a besorolási bérem alapján mindkét baba után maximális gyedet kaptam. Lehetséges-e ez a harmadik baba után is? Hallottam valamiféle szabályról, hogy csak akkor kaphat maximum gyedet valaki, ha előtte x napig dolgozott, vagy pedig táppénzen vagy gyesen volt. Ez így nyilván nagyon pongyola, de nem ismerem pontosan a szabályt.
Tudom, hogy nagyon nehéz és beláthatatlan, főleg a választások előtt állva, de mégis megkérdezem, hogy várhatóak-e jövőre valamiféle változások ezekkel az ellátásokkal kapcsolatban?
Figyelmedet és válaszodat előre is köszönöm!
Mária
A táppénz alapja akár idén, akár jövőre kezdődik annyi lesz, mint amennyi a gyedé volt és végeredményében a táppénz nagyjából ugyanannyi lesz havi szinten, mint a gyed.

0 bérezett nappal - ha kizárólag gyeden, gyesen, táppénzen vagy a tgyás előtti nap és az előző év eleje között - a tgyás alapja az ennek a kezdő napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ebben az esetben a gyed alapja is pontosan ugyanez. Ha a béred több, mint a minimimálbér kétszerese, akkor maximális körüli gyeded lesz.Azért mondom, hogy körüli, mert ha a gyed másik évben kezdődik, az alapja akkor is a tgyás kezdetekor érvényes minimálbér kétszerese és ez nem emelkedik tovább a következő években sem.

Csak a legalább 180 bérezett napból megállapított tgyás korlátlan és csak ilyenkor követi a gyed a minimálbér (kétszeresének) növekedését.

Szakbarbár
2013-10-23 14:18:14
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Ha egy hónapos határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom december 1 és december 31 között, és ez idő alatt derül ki, hogy babát várok, és azonnal felvesznek betegállományba, akkor maradhatok is abban a szülésig, vagy a munkaviszony megszűnése után már nem jár ez az ellátás? 5 éves folyamatos munkaviszonyom volt november 30-ig, és ebben az évben 11 napot voltam betegszabadságon. Válaszát előre is köszönöm!
Táppénz csak a munkaviszony fennállása alatt jár, passzív táppénz már sokéve nincs. A határozott idejű szerződés terhességtől, táppénztől függetlenül véget ér akkor, amikor a szerződésben meg van határozva.

Szakbarbár
2013-10-23 14:14:08
Olvasói értékelés: 5/5
kedves Szakbarbár!
Jelenleg Gyed-en vagyok 2012. áprilisában született kisfiammal. a Gyedet alkalmazotti jogviszonyom alapján kapom, ami 2012 október végén megszűnt (határozott idejű szerződés volt). azóta az addigi mellékállású egyéni vállalkozásom vált főfoglalkozásúvá, így vagyok biztosítva. második gyermekünket 2014. június második felében várjuk.kérdéseim azzal kapcsolatosak, hogy ekkor milyen Tgyást és Gyedet kaphatok.
úgy tudom, hogy ha addig nem lesz jövedelmem (tehát mondjuk a gyed után gyesre megyek), akkor a garantált bérminimum másfél szerese alapján számolják a Gyedet (diplomát igényló a vállalkozásom). ez valóban így van?
és minimum mennyi ideig kellene járulékot fizetnem egy ennél nagyobb összeg után, hogy az alapján kapjam az ellátásokat? ez alapján ki tudnám számolni, hogy érdemes-e akkor is járulékolni magam után, ha nem lesz valódi bejövő jövedelmem. köszönöm válaszát!
Nincs különbség a tevékenységhez szükséges végzettség alapján, a sima minimálbér 150%-a az alapja az egyéni vállalkozó tgyásának és gyedének, ha egyetlen napot sem járulékolt.
1-2 hét naptári napi 7.000 Ft-os alappal - és ehhez fedezetet nyújtó bevétellel - elég a maximális gyedhez.

Szakbarbár
2013-10-22 22:07:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Érdeklődnék, hogy ha a gyermekem előreláthatólag júniusban születik, akkor az új számítás szerint nem veszik alapul a mostani munkabéremet amennyiben ez a szülés előtt megszűnik és a szülés időpontjában másik szerződés szerint dolgozom? Azért kérdezem, mert kb 1,5 éve csak 1 órában vagyok bejelentve a munkáltatómnál, de hajlandó lenne a szülés előtti 2-3 hónapban új munkaszerződéssel, magasabb bérrel felvenni. Ez esetben a 2-3 hónap átlaga alapján számolnák ki a tgyást és gyedet? Előre is köszönöm a segítséget!

Anita
2014. május 11. után született gyermekek után igényelt ellátásoknál már csak az új szabályok szerint állapítják meg a tgyást és a gyedet, vagyis ezek alapja csak az aktuális jogviszonyban szerzett jövedelem. Ha hamarabb szülnél, akkor a régi és az új szabályok szerint is megállapítják az ellátásokat és a kettő közül a kedvezőbbet kapod majd.

Ha lesz egy új munkaviszonyod normálisabb bérrel, akkor bármikor szülsz is, mindenképpen csak az utolsó munkaviszonyban kapott bér lesz csak a tgyás és a gyed alapja, vagy azért, mert eleve ebből számolnak,vagy a két verzió közül ez lesz a jobb. Tehát az ötlet jó, de arra mindenképpen vigyázz, hogy nehogy két szék között a pad alá ess.

Szakbarbár
2013-10-22 18:07:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő.Mennyit kell dolgoznom hogy táppénzre tudjon venni a nőgyógyászom.Jelenleg tanfolyamra járok már írtam,de hétvégeken dolgozom egyszerűsített foglalkoztatásba napi bejelentéssel.Köszönöm.
Az egyszerűsített foglalkoztatás sem olyan jogviszony, amiből jogosult lehetnél táppénzre.

Szakbarbár
2013-10-22 18:02:16
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves CsaládiNet!

Tegnapi nap folyamán az Adóhatóság kiküldte részemre a nettó pótlékszámítási listát, amelyen megfizetendő pótlékom, majdnem 50.000 forint szerepel. A tb-tartozásom már rendezem, (munkanélküli vagyok,családom segítségével) részletfizetést kértem, szeretném megtudni, hogyan lehet elérni, hogy csökkentsék vagy eltöröljék ezt az összeget?
Várom válaszát, előre is köszönettel!
Ez a 2012-ben keletkezett pótlék, így simán lehet, hogy már rég kifizetted magát a tartozást, de a késedelmes fizetés miatti pótlék csak most jelentkezik.
Jogszabályi lehetőség van rá, hogy részletfizetést, fizetési haladékot vagy elengedést kérj, de iszonyat mennyiségű papírt kell hozzá összeszedni. Nem tudom lineklni, de guglizz rá arra, hogy FAM01 fizetési könnyítés és megtalálod a nyomtatványt, illetve a kitöltési útmutatót.

Szakbarbár
2013-10-22 10:03:45
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő! Kiderült,hogy kismama vagyok már most 2 hónapos.Jelenleg a munkaügyi által tanfolyamra járok ami Dec.10-el be fejeződik.Az orvosom a magas vérnyomásom miatt táppénzre akar venni minél hamarabb,de szerintem nem tud ,mert a hiányzást is csak igazolni kell nem táppénzre vesznek. Nem tudom,hogy vonják a tb a pénzemből ezért, van e jogosultságom táppénzre.Köszönöm Éva
A keresetpótló juttatással biztosított vagy, de nem mivel ez nem alapja a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak, így táppénzre nem vagy jogosult. A hiányzást nem csak táppénzes papírral, hanem mezei szürke A6-os beutaló, javaslat c. nyomtatvánnyal is lehet igazolni.

Tgyásra, gyedre nem leszel jogosult, ha nem kapod a járadékot a tgyás 1. napján. Ha van még valamennyi hátra belőle, akkor inkább kérd, hogy szüntessék meg - van rá lehetőség - és igényeld meg később, de azért kérdezz rá, hogy később fog-e járni, mert a járadék szabályait ennyire részletesen nem ismerem.

Szakbarbár
2013-10-21 16:00:48
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!


Köszönöm a választ. Megerősített abban, amit én is gondoltam. 2012. január 1-je után nézve egyedül most 2013. január és május között nem volt biztosítva, így szerintem megvan a 365 nap biztosított idő.
Az sem számít a GYED összegénél, hogy mennyi ideig (pl. 2 napig, 3 hónapig vagy 2 évig) volt valaki egyéni vállalkozó? Akkor is a minimálbér, vagy a garantált bérminimum 150 %-át veszik alapul?
Azt még meg tudná nekem mondani, hogy az egyéni vállalkozás szüneteltetésének bejelentése előtt, vagy után kell igényelni a GYED-et? És mint egyéni vállakozó csak az OEP-nél teheti meg az igénylést, vagy az államkincstárnál is?


Segítségét nagyon szépen köszönöm!

Üdvözlettel


Melinda
Teljesen mindegy, hogy mennyi ideig járulékolt (kellett volna járulékolnia) a vállalkozókra irányadó minimumok után, ugyanannyi lesz belőle a gyed: minimálbér kétszerese/garantált bérminimum 150%-a alapú.

Táppénzt, tgyást, gyedet mindenki csak az Egészségbiztosítási Pénztár Szakigazgatási Szervénél tud igényelni. A MÁK az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokban illetékes.

Nem szabad szüneteltetni a vállalkozást! Így sem, úgy sem kell fizetnie semmit a gyed alatt - összegek helyett a gyed tényét vallja be havonta - és ha nem szüntelteti, hanem simán csak nem dolgozik - a kettő nem ugyanazt jelenti - akkor később nem lesz semmilyen negatív következmény. A szünetelésből lehet.

Ez nem egy chatfelület, úgyhogy mára ennyi volt.


Szakbarbár
2013-10-21 13:08:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!


Köszönöm a választ. A gyermek már egy éves. Apuka menne GYED-re januártól. Mint egyéni vállalkozó nem rendelkezik jövedelemmel, mert nem ment az üzlet. Akkor ő milyen GYED-re számíthat. A minimálbér másfélszerese lesz az alapja? Vagy az előző munkaviszonyaiból számolják?

Válaszát köszönöm!


Üdvözlettel


Melinda
Egyéni vállalkozónak járulékalapja, bevallott járuléka mindenképpen van - 3 féle járulékot 3 féle öszeg után kell minimálian megfizetni, a nekünk érdekes egészségbiztosítási járulékot a minimálbér 150%-a után. Az más - ide most nem tartozó - kérdés, hogy ezt nem fizette meg, ezt majd a NAV behajtja, de ettől függetlenül a kötelező minimumok után, ami után fizetni kellett volna, azután jár az ellátás.

Az információ továbbra sem elégséges,ez ott kezdődik, hogy egyáltalán van-e 2012. januártól legallább 365 nap biztosításban töltött ideje. Ha van, és ha a gyed 1. napján is még vállalkozó, akkor jár neki a gyed. Attól függően a minimálbér vagy a garantált bérminimum 150%-a után, hogy a főtevékenysége igényel-e középfokú végzettséget. A korábbi munkaviszonyban kapott jövedelem - ebben a konkrét esetben - nem fog beszámítani a gyed alapjába.

Szakbarbár
2013-10-21 12:25:11
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Azután érdeklődnék, hogy ha valaki egyéni vállalkozó a GYED igénylése előtti hónapokban, viszont a megelőző két évben nem az egyéni vállalkozásából származott a jövedelme, akkor a GYED-et miből számolják ki?


Válaszát köszönöm!
Üdvözlettel

Melinda


A 2014.05.11. után született gyermekek után igényelt tgyás és gyed alapja csak az utolsó jogviszonyban, tehát az egyéni vállalkozóként lejárulékolt jövedelem. (Tekintve, hogy az egyéni vállalkozó a minimálbér/garantált bérminimum 150%-a után fizet járulékot, ez barátságos összegű tgyás és gyedet eredményez.)
Ha korábban szülsz, akkor a régi és az új szabályok alapján is kiszámoják az ellátások összegét és a kedvezőbbet kapod. A régi szabályok szerint az irányadó időszakban minden jogviszonyban szerzett jövedelem beszámít, feltéve, ha a biztosítás folyamatos (nincs benne 30 napnál hosszabb megszakítás).
Az időszak, aminek a mindehonnan szerzett jövedelmeit nézik, 3 féle lehet, ezeket nem fogom részletezni, de ha írsz egy konkrét helyzetet, mettől meddig mi volt és milyen bérrel, akkor abból szívesen számolok.

Szakbarbár
2013-10-21 11:55:43
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Köszönöm a gyors válaszát (10.17. 07:39)! Még egy kérdés felmerült. Azt hallottuk, hogy úgy is el lehet érni, hogy ne az előző éves átlagot számítsák, hogy a jelenlegi munkahelyemen egy magasabb pozícióba osztanak be, így a bérem is emelkedik, és ebben az esetben már csak a előléptetés óta kapott fizetésemből számolnák a gyed és tgyás alapját. És ha ez igaz, akkor vajon az is elég-e, ha csak 2-3 hónapot dolgozok az új munkakörben?
Segítségét ismét előre is köszönöm! Tisztelettel: Orsi
Akárhány órában, akármilyen munkakörben, akármennyi volt a béred, amit az aktuális munkáltatónál (ahonnan igényeled a tgyást, gyedet) kaptál az irányadó időszakban - alapesetben az előző évben - az mind beleszámít az ellátások alapjába. Úgyhogy önmagában a munkakör- és bérváltozás nem megoldás. Ki kell lépni, majd be kell lépni és akkor csak az utolsó bér számít.

Szakbarbár
2013-10-18 22:12:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2007. júliusa óta folyamatos a munkaviszonyom, havi bérem bruttó 197.000 Ft. 2010.szeptemberben született kisfiam, akivel 3évig a gyes lejártáig otthon voltam. 2013. szept.16-tól a szabadságomat töltöm, (nov.9-ig) , de mivel érkezik a kistesó (2014. máj.19.-e körül) és szeretném a maximális Gyedet, Tgyást kapni, mint az első szülöttel, szeretném megtudni, mikor érdemes terhességi táppénzre elmenni (korom miatt veszélyeztetett terhes kódot kaptam), legyen meg március 16-ig a 180 bérezett napom,ami alapján számolhatnak és utána szülésig táppénz? vagy esetleg a szabik után rögtön táppénzre menjek (amit a főnököm nagyon szeretne). Mikor és mennyiben módosítja a várható juttatások összegét a táppénzzel töltött időszak? A 2 gyerkőc után érvényesített adókedvezményt érdemes nekem a táppénzes időszakban igényelni vagy inkább a párom tegye azt.
Segítségét köszönöm, üdvözlettel
nonoka76
A béred egyáltalán nem olyan magas, aminél jelentősége lenne annak, hogy van-e 180 bérezett nap. Kb. annyi lesz a jövő évi minimálbér kétszerese, mint a béred, márpedig minimálbér kétszerese alatt, vagy elhanyagolható összeggel efölött minden mindegy: 180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a kevesebb napi átlag (vagy 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér), de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Számokra lefordítva, ha nem lesz 180 bérezett napod és pl. 192.000 lenne jövőre a minimálbér kétszerese, akkor ennyi után kapnád az ellátásokat, ha pedig 200.000 lenne a minimálbér kétszerese, akkor pedig 197.000 lenne a tgyás és a gyed alapja. +180 nappal előbbi esetben a tényleges 197.000 lenne az alap. Mint látod, olyan kicsi a különbség, hogy az gyakorlatilag nem eredményez több pénzt a több munka.

Úgyhogy ebből a szempontból mindegy, hogy meddig dolgozol, dolgozol-e egyáltalán ténylegesen egyetlen napot is. A táppénz sem befolyásol semmit, mert az nem számít bele az átlagba.

Az egyetlen dolog, amire ebben a helyzetben figyelni kell az az, hogy mikor mész táppénzre, mert annak más szabályai vannak. Ha még idén kezdődik, akkor a táppénz alapja annyi lesz, mint a korábbi gyedé volt, ha jövőre, akkor viszont már csak a minimálbér.

Szakbarbár
2013-10-18 18:56:37
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Elnézést, de az előző kérdésemben nem jól fogalmaztam. TGYAS-on, GYED-en lévő kismama egyben ügyvezető is, ez kizárja e a TGYAS, GYED folyósítását? A fő munkaviszonyából jogosult GYED-re. Thehát, a GYED-en lévő kismama lehet-e ügyvezető az előző kérdésben lévő feltételekkel.

Üdv:
Csivri
Ingyen bármit csinálhatsz, csak a díjazás ellenében végzett munka zárja ki a tgyásra, gyedre jogosultságot.

Szakbarbár
2013-10-18 13:05:19
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Arra szeretnék konkrét választ kapni, hogy egy Kft. ügyvezetője (tag is egyben), aki semmilyen díjazásban nem részesül és személyesen nem működik közre a vállalkozás tevékenységében (azt a másik tag végzi), csak a képviseletet látja el, kaphat-e TGYAS-t, GYED-et?

Üdv:
Csivri
A tgyás és a gyed a járulékköteles jövedelem után jár. Nullának a 70%-a nulla.

Szakbarbár
2013-10-18 07:33:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A pedagógus átsorolással kapcsolatos cikkeket olvasva találtam a
/Kormányzat/Gyakran ismételt kérdések/Pedagógusok átsorolása, kiegészítő pótlékok/ elérhetőségen az alábbi kérdés-válszt:
19. A szakmai gyakorlat elbírálása során konkrétan a tanítást kell nézni vagy a közalkalmazotti jogviszonyt? Pl. ha valaki évek óta gyesen van és előtte csak 1 vagy 2 évet tanított, akkor mi számít szakmai gyakorlatnak? Az 1 vagy 2 év időtartama vagy a teljes közalkalmazotti jogviszony?

A fokozat megállapításánál (Gyakornok, Pedagógus I., Pedagógus II., Mesterpedagógus, Kutatótanár) a szakmai gyakorlatot vesszük figyelembe a 326/2013. (VIII.30.) Kormányrendelet 13. § szerint. Tehát a gyes időtartama abba nem számít bele. A fizetési kategóriát (1-15.) viszont a közalkalmazotti viszonyban eltöltött évek alapján határozzuk meg, így abba a gyes időtartamát figyelembe kell venni (Nkt. 64. § (5) bekezdés és 97. § (20) bek.).
Engem csak a válasz GYES része érint. Nekem ugyanis nem számították be a GYES-t, ami 6 év volt két gyermek után. (1991-1997) Közben megjelent a Kjt. (1992-ben.)
Több helyen keresgéltem, utaltak a Kjt. 87/A §-ra, de én ott nem látom!
Mely törvényi rendelkezés írja ezt le?
Várom sürgős válaszukat, mert most zajlanak a be, -illetve átsorolások!
Tisztelettel: Judit.
Egészségbiztosítási és családtámogatási ellátásokkal kapcsolatos kérdésekre válaszolok, attól, hogy a szövegben szerepel a gyes kifejezés, ennek a kérdésnek semmi köze nincs az ellátásokhoz. A MÁK-nál az illetményszámfejtés mindenkinél jobban ismeri a szabályokat, leginkább ők tudnak válaszolni, de szerintem van a neten valamelyik pedagógus szakszervezetnek is tanácsadása.

Szakbarbár
2013-10-17 18:32:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenlegi munkahelyemen 2006 óta dolgozom.2008.szeptember 1-től tp-re mentem,mert babát vártam.A kisfiam 2009. áprilisában született.Vele gyeden voltam 2 éves koráig (2011.ápr.),utána gyesen voltam julius közepéig,utána tgyás mert a második babámat vártam augusztusra.A kislányom augusztus 3-án töltötte a 2.évét.Augusztus 5-től a felhalmozott szabadságomat töltöm,ami november 18-ig tart.De kiderült,hogy jön a 3.baba.akit májusra várunk.
Kérdésem az lenne mire mehetek ilyenkor?
-Tp-re a szabadság letelte után vagy megszakíthatom a szabit és már mehetek tp-re?Vagy kizárolag csak a gyes marad,mivel a kislányom nincs 3 éves.
Válaszát előre is köszönöm.
Ha az állapotod indokolja, menjél táppénzre. Akár táppénzen leszel, akár gyesen, a következő tgyás és gyed alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2013-10-17 18:19:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy várhatóan 2014 júniusában születendő baba esetében hogyan számítható a gyed illetve a tgyás. Eddig ahány helyen kérdeztük mindenhol mást mondtak. Én 2013 január 21. óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, előtte 4 napot voltam bejelentve 8 órás minimálbérre, előtte pedig munkanélküli segélyen voltam 3 hónapot. Január 21-től május 1-ig 6 órás minimálbérre jelentettek be, azóta pedig 8 órás minimálbéren vagyok. A keresetem egy részét feketén kapom. A főnököm azt ígérte, hogy utánajár, és utána megbeszéljük, hogy hogyan tudna többre bejelenteni. Szeretném felkészülten várni, ezért kíváncsi lennék a lehetőségekre. Hallottunk egy olyan lehetőséget, hogy ha jövőre a szülés előtti utolsó két hónapra bejelentetem magam egy másik munkáltatóhoz magasabb bérre, akkor csak azt a 2 hónap fizetési átlagát veszik alapul a gyed számításához. Ha ez igaz, akkor a tgyás-ra is igaz-e ez a számolási mód.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Orsi
Valószínűleg azért hallottál többféle verziót, mert nemrég változtak a szabályok.

Mire Te szülsz, addigra már az egyetlen módszer az lesz, hogy az utolsó munkáltatónál elért átlag az ellátások alapja, azzal a megkötéssel, hogy a miniámálbér kétszeresénél több nem lehet az alap, ha az utolsó helyen nem dolgoztál legalább 180 napot. Egy rövid időszakban felnyomni az átlagot jó ötlet, de mindenképpen legyen valós munkavégzés az utolsó helyen, ne csak papíron legyél bejelentve, mert a kamu munkaviszonyokból probléma lehet.

Vagy azt is megteheted, hogy most kilépsz, majd 30 napon belül vissza, a teljes béredre bejelentve ugyanide és 2-3 hónap múlva táppénzre mész. A táppénz nem befolyásol semmit, az átlag kizárólag a bérből számolódik. Mindenképpen úgy lépj ki, hogy az új, próbaidőt nem tartalmazó szerződést már aláírtad előtte.

Szakbarbár
2013-10-17 07:39:11
Olvasói értékelés: 5/5
Jó napot kívánok!
Jó napot kívánok! Segítségét, és tanácsadását szeretném kérni egy nagyon sürgős üggyel kapcsolatban, kérem amennyiben lehetséges segítsen nekem, nagyon kilátástalan helyzetben vagyok! Fiatal korom ellenére évek óta munkanélküli vagyok, így a TB-met nem tudtam fizetni, ami a mai napra 200 ezer forint nagyságú. A mai nap folyamán kaptam a NAV-tól egy levelet, hogy november második hetében tartózkodjak otthon, mert köztartozásom rendezése érdekében felkeresnek. Az ingatlan amiben lakom a szüleimé, nincs a nevemen semmi, munkám sincs. Felhívtam a NAV ügyintézőjét ma, aki aki elmondta nekem, hogy ők tisztában vannak azzal, hogy az ingatlan nem az én nevemen van. Megkérdeztem, hogy részletfizetéssel élhetek -e? A hölgy azt mondta, hogy elvileg igen (amennyiben elfogadják a kérelmet), majd megadta a címet ahova be kell adnom a kérést. A kérdéseim a következőek lennének: Mennyi esélye van annak, hogy elfogadják a részletfizetési kérelmet? A másik: Valóban NEM foglalhatnak le ingót és ingóságot a szüleimtől, hiszen nincs a nevemen semmi? És egy utolsó kérdés: Ha elutasítják a részletfizetési kérelmemet, akkor meg tudom -e oldani, hogy a végrehajtót elkerüljem az összeg EGÉSZBEN kifizetésével? A szüleim nem tudják, hogy nincs TB-m (szeretném elkerülni a végrehajtót mindenképp!), és nyilván szeretném befizetni a tartozást, hiszen egészségügyi ellátásra előbb utóbb szükségem lesz. Nagyon hálásan köszönöm a segítségét!
Nincsen tapasztalatom fizetési kedvezményes ügyekben és nem is értem, hogyha beszéltél olyannal, akinek van, akkor miért nem neki tetted fel a kérdéseidet.

Indokolt esetben a tartozás elengedését is lehet kérni, jogszabályi lehetőség egyaránt van erre, halasztásra és részletfizetésre. Nagyon alaposan dokumentálni kell a kérelmet: minden családtagtól kell jövedelemigazolás, az ingatlanokat, nagy értékű ingóságokat, tartozásokat, mindent részletesen fel kell tüntetni a FAM01 nevű nyomtatványon, amit megtalálsz a nav honlapán.

Szakbarbár
2013-10-15 19:00:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja