SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Júniusban született első gyermekünk. A munkáltatóm küldött egy GYED-igénylőlapot és egy Kérelem című nyomtatványt, mely arról szól, hogy a munkáltatómtól engedélyt kérek a fizetés nélküli szabadságra. Gondolom a fizetés nélküli szabadság kezdő napja a GYED kezdő napja lesz. Kérdésem az lenne, hogy mit célszerű beírni a fizetés nélküli szabadság végdátumának, ha nemsokára újabb gyereket szeretnénk vállalni. A végdátumot üresen lehet hagyni, ha még nem tudom, hogy meddig akarok fizetés nélküli szabadságon lenni?
Másik kérdés: hogyan kell tennem a jövőben, hogy a második gyermeknél is a lehető legmagasabb tgyást kapjak, ha közben nem szeretnék visszamenni dolgozni? Szülés előtt volt 4 év folyamatos munkaviszonyom.
Válaszát előre is köszönöm!
A gyed idejére a munkajogi státuszt így lehet rendezni, hogy fizetés nélküli szabadságot veszel igénybe, ami megillet, csak be kell jelenteni. Gyedet egyelőre a baba 2 éves koráig igényelsz, úgyhogy ezt írd be. (Abból nincs gond, ha ennél később mész vissza, mert közben jön még egy baba, inkább az a problmás, ha valaki 3 éves korig igényel fizetés nélküli szabadságot és közben úgy alakul, hogy mégis korábban visszamenne, mert ilyenkor a munkáltatónak van 60 napja, hogy munkába állítson és addig csak a gyes van.)
Gyedről táppénzre bármikor simán lehet váltani, mert megillet az ellátások közötti választás joga.

180 bérezett nap nélkül a következő tgyás nem lesz korlátlan, legfeljebb a minimálbér kétszereséből számolódik majd. (Ebből következően a tgyásmaximalizálás ezalatt bérnél nem is merül fel.)

Szakbarbár
2013-11-11 19:39:00
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves szakértő!

10 éve társas vállalkozó vagyok. Munkám jellege (kötetlen, otthonról is végezhető) megengedi, hogy élettársammal együtt neveljük újszülött babánkat. Élettársam 2013 július 1-én ment TGYÁS-ra, de a jövedelmeink szerint jobban járnánk, ha GYED-et én igényelném, a vállalkozásban végzendő munkákra pedig felvennék egy alkalmazottat. A kérdésem az, hogy ha társas vállalkozó vagyok, attól még igényelhetek-e GYED-et, vagy sem? Azzal tisztában vagyok, hogy a GYED alatt nem végezhetek jövedelemszerző tevékenységet, így jövedelmet a vállalkozásból nem vennék fel. Olvastam olyat, hogy a GYED az csak a munkaviszonyosak privilégiuma, és csak ők igényelhetnek GYED-et, de akkor én mint társas vállalkozó, miért fizetek egészségbiztosítási járulékot, ha ez alapján ne lehetnék jogosult GYED-re? Annak sem tudtam utánaolvasni az interneten, hogy ha a társas vállalkozókat nem zárják ki a GYED-ből, akkor mi a menete az ügyintézésnek. Gondolok arra, hogy sok helyen azt olvasom, hogy a cégbíróságon jegyzett képviselő kizáró ok a GYED-re, mert abból következik a jövedelemszerző tevékenység. Ha ez így van, akkor valaki mást kellene megbíznom a cégvezetéssel, nekem pedig lemondanom a társasági szerződésben a cégképviseletről. Ha viszont lemondok erről még a GYED igénylése előtt, akkor állítólag megszűnik a biztosítási jogviszonyom, hiszen már nem végzek személyes munkát a cégben, illetve nem minősülök cégvezetőség miatt sem biztosítottnak. Ha pedig megszűnik a biztosítási jogviszonyom, akkor állítólag nem vagyok jogosult GYED-re. Másképpen fogalmazva: ha a GYEd igénylés előtt intézem a cégvezető-képviselő váltást, akkor azért nem vagyok jogosult GYED-re, mert nem vagyok már biztosított, ha pedig GYED igénylés után intézem a cégvezető-képviselő váltást, akkor azért nem vagyok jogosult GYED-re, mert a cégbírósági adatok szerint én társas vállalkozó és ily módon jövedelemszerző tevékenységet végző személy vagyok. Kérem segítségét, hogy a fentiekből mi igaz, mi nem, valójában mik is a társas vállalkozók lehetőségei GYED ügyében, és kell-e lemondani GYED miatt a cégvezetésről, és ha igen, akkor mikor.

Köszönettel:
Miklós
Társas vállalkozóként ugyanúgy biztosított vagy, fizeted a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, gyedre pedig az az apa jogosult, aki
- az igénylés napján biztosítási jogviszonyban áll
- az előtt lévő 2 évben rendelkezik legalább 365 nap előzetes biztosítássa
- a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett
- és az anyukának lejárt a tgyása
Minden jogosultsági feltétel rendben van (lesz) ahhoz, hogy gyedre menj.

Osztalékot kivehetsz, csak személyes közreműködésre tekintettel nem vehetsz fel jövedelmet. Az sem akadály, hogy képviselőként aláírsz pár dolgot: ingyen viheted az ügyeket.

A gyedigénylés menete úgy néz ki, hogy kitöltöd az igénybejelentőt, a könyelő pedig az ún. foglalkoztatói igazolást. A gyed biztosítás és jövedelemfüggő ellátás, ezért a foglalkoztatónak - társas vállalkozó esetén a társas vállalkozó a foglalkoztató - biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokat kell közölnie ezen a nyomtatványon. Ezeket és az eredeti születési anyakönyvi kivonatot be kell vinni vagy fel kell adni postán a cég székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnak.
Ha a családi kedvezményt Te veszed igénybe - jövőre mindenképpen Neked lesz érdemes, ha a párodnak nem lesz jövedelme, amiből érvényesítse - akkor erről is nyilatkozni kell, van rá külön OEP-es nyomtatvány.

Idén induló gyed alapja a tavalyi járulékalap, ez 139.500 vagy 162.000 Ft, attól függően, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum 150%-a után - minimálisan ez az alapja - járulékoltál tavaly. Ebből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 72.000/84.000 körüli gyed lesz.

Egy dologra nem gondoltatok: a párod mit csinál addig, amíg Te gyeden vagy? Ha nem dolgozik és nincs semmilyen ellátáson, akkor nincs biztosítása, szolgálati ideje és egészségügyi ellátásra jogosultsága. Utóbbiért idén havi 6.660 Ft-ot kell fizetni, de ha megteheted, a megsprólt saját járulékból jelentsd be egy nagyon minimális részmunkaidőre a cégbe, így minden, ami fontos, az ketyeg és később egy másik babával is jogosult lehet mindenre. Előzetes biztosítási időt nem lehet utólag generálni, de az ócska bérből mindig lehet magas ellátást csinálni...

Szakbarbár
2013-11-11 16:32:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Nagyon szépen köszönöm gyors válaszát.
Üdvözlettel:

Edit
Szívesen, örülök, hogy segíthettem.

Szakbarbár
2013-11-11 16:14:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Párommal most tervezünk gyermeket, érdeklődni szeretnénk a lehetőségeinkről. 1,5 éve van folyamatos munkaviszonyom, viszont csak minimálbérre vagyok bejelentve. A magasabb ellátások reményében be tudnának jelenteni egy családi vállalkozásba 210.000 Ft-os bérre. Ha minden jól alakulna, és jövő nyár végére meg is születne a baba, akkor úgy terveztük, hogy januártól bejelentenének 4 hónapra, ezután pedig táppénzre mennék, amennyiben ez lehetséges (nem ismerem ennek sem a feltételeit). A kérdésem az, hogy a táppénz alatt a munkáltatónak illetve nekem milyen költségeim lennének? Táppénz alatt töltött idő is biztosítottnak tekinthető? Illetve, a tgyásba és gyedbe beleszámít a táppénz vagy csak a 210.000 Ft alapján számolnak? Ez lenne a cél.
Az ötlet működőképes, sőt elég 3 hónap is - az a magyar valóság, hogy a próbadő leteltét követő naptól úgyis elmegy táppénzre az, aki ezt megteheti és egy kismamát mindenki kiír.
A táppénz alatt is ketyeg a biztosítás, mert azt a fennálló munkaviszony alapozza meg.
A munkáltató a bruttó táppénz 1/3-át fizeti, ahogy kiutaltak Neked egy adag táppénzt, nem sokkal később megy a fizetési meghagyás a munkáltatót terhelő összegről.
Az ellátások alapja csak a bér, a táppénz nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába.


Szakbarbár
2013-11-11 16:13:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Jelenleg első gyermekemmel GYESen vagyok, ami 2014. jan. 29-én jár le. Második gyermekünket 2014 április közepére várjuk. A két időpont között táppénzen „lennék”, de más kismamák javasolták, hogy a GYESt felmondva már most próbáljak elmenni táppénzre. Kérdéseim:
1. Mi alapján számolódik majd a TGYÁSom és a GYEDem a második gyereknél? Nincs-e olyan körülmény történetemben ami a jogosultságom veszélyezteti?
Adatok: Kinevezett tanári állásom van.
- 2010-ben az egészségbiztositási járulékalapot képező jövedelmem 175.000 Ft/hó volt. Abban az évben 8,5 hónapig dolgoztam.
- 2010 szept.től veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam kb. 5 hónapig, a szülésig.
- Gyermekem 2011. jan.29-én született.
- GYÁS-t kaptam 2011.01.29-2011.07.15 között.
- GYED-en voltam 2011.07.16.-tól 2013.01.29-ig. Összege havi kb. 100.000 Ft volt.
- GYES-en vagyok 2013.01.30-?
2. Nem érdemes-e a felgyülemlett szabadságomat részben vagy egészben megpróbálni kivenni most?
3. A GYESt napra pontosan kell felmondani?
Segitségedet előre is köszönöm!
Viki
Bármit csinálsz, a következő tgyás és gyed a mostani béred után fog számolódni. Az egyetlen izgalmas kérdés itt az, hogy mikor érdemes táppénzre menni. Minél hamarabb, mert egy idén induló táppénz alapja a 2010-es, csak a bérből számolódó, tehát a 175.000 körüli átlag, ha viszont csak jövőre mész táppénzre, akkor már csak a minimálbér. Az ok: más irányadó időszak, más szabályok.

Ha csak gyesen és táppénzen leszel a tgyás előtt, akkor 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a tgyás első napján érvényes szerződés szerinti bér - ha annyit emelkedett volna idő közben, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha valamennyit szabadságon leszel, akkor az ebből számított átlag az ellátások alapja. A végeredmény ugyanaz.

A gyeslemondásba azt írd bele, hogy melyik naptól igényelsz más ellátást, akkor egyértelmű lesz, hogy az előtte lévő nappal mondod le. Ez így a legtisztább, mert ha másfképp fogalmazol, abból olyan problémák tudnak lenni, hogy hónapok múlva is arról leveleznek, hogy mi miatt mondtad le - mindig tudni akarják - , vagy lesz 1 nap, amire semmit nem kapsz, esetleg az egészségbiztosító/kifizetőhely veszi észre, hogy 1 nappal később szüntették meg a gyesfolyósítást és ez hátráltatja a táppénz utalását.

Szakbarbár
2013-11-11 16:09:31
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Tb szakértő!Egy kérdésem lenne Önhöz, hogy tudom hogy a táppénz max 1 évig jár de például ha keresőképtelenséget megelőzően igazolatlanul hiányzott valaki a munkahelyéről akkor csökkenteni kell e a táppénz jogosultsághoz szükséges napokat. Azt tudom, hogy ha táppénzen volt valaki előtte 1 éven belül akkor azokkal igen, a gyáp napokkal nem.Igazolatlan hiányzás esetén a biztosítás szünetel. És ha valaki igazoltan hiányzik akkor nem szünetel a biztosítás így azokkal a napokkal nem kell csökkenteni a táppénz jogosultsághoz szükséges napokat. Remélem valamennyire érthető voltam. Várom válaszát!Köszönettel Andrea
Szünetelő biztosítás miatt csak annak csökken a táppénzjogosultsága, akinek 1 évnél rövidebb a folyamatos biztosítása, mert ő a biztosításban töltött idővel megegyező időre kaphat táppénzt és az igazolatlan hiányzás napján nem volt biztosítási jogviszonya.

Akinek ennél hosszabb a folyamatos biztosítása - mert nem volt 30 napnál hosszabb szünetelés -, annál nincs jelentősége pár nap biztosítás nélküli napnak, mert az éven belüli táppénzelőzménnyel és nem a biztosításban nem töltött napokkal kell csökkenteni a 365 napnyi maximális jogosultságot.

Igazolt hiányzásra kap bért - jellemzően távolléti díjat - a dolgozó, úgyhogy ott fel sem merül a biztosítás szünetelése.

Saját jogú táppénznek csak saját jogú táppénz az előzménye, gyápnak pedig csak ugyanazután a gyermek után kapott gyáp, ezek nem keverednek és nem adódnak össze.

Szakbarbár
2013-11-08 19:00:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A kérdésem elég speciális. A lányom Franciaországban él az élettársával. 2013. május 23-án született meg a kisfiuk Vincent. November 20-án terveik szerint kb. 5 évre hazaköltöznek. Az élettársának október 30-án szünt meg a munkaviszonya Franciaországban. A lányomnak utána járt a TB és a picinek is. A kérdésem az lenne, hogy ha hazajönnek jogosult-e valamilyen segélyre GYES,GYED , egyáltalán hol kellene elkezdenünk hogy TB-ellátásban részesüljenek? Munkájuk pillanatnyilag egyiküknek sincs.Reményeink szerint ez rövidesen megoldódik a papa részéről.
Az egyik szülő - ez nyilván az anyuka lesz - gyest kaphat a baba 3 éves koráig. Ez havi nettó 25.650 Ft és "jár" mellé az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság, illetve szolgálati időt is szerez nyugdíjhoz. Családi pótlékot is igényelhetnek, ami havi 12.200 Ft.
A Magyarországon élő kiskorúnak jár az egészségügyi szolgáltatás, ehhez viszont TAJ szám kell, ami valószínűleg nem lett még megképezve, mert nem itthon született. Amint van lakcímkártyája a babának, ezzel és a születési anyakönyvi kivonattal tudtok neki TAJ kártyát igényelni.

Szakbarbár
2013-11-08 18:40:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakbarbár,

Idén januárban közös megegyezéssel felmondtam korábbi munkahelyemen. Végkielégítést is kaptam. Utána 6hónapig regisztrált munkanélküli voltam. Ebből 3 hónapig kaptam juttatást a munkanélküli hivatalból. Hátralevő 3hónapban már nem voltam ellátásra jogosult. 2013. augusztus 22-től új munkahelyet sikerült találnom, sajnos a munkáltató csak minimálbéren tud foglalkoztatni, mert így mentesül a munkaadói járulékok alól. 10hetes terhes vagyok jelenleg, tehát 2014 június elejére várom kisbabámat. A kérdésem az, hogy mi számít bele a tgyásba és gyedbe a kiszámításnál (előző munkahelyemen kapott bruttó bér?, végkielégítés?, fél év munkanélküli?...)
Tudomásom szerint változik a gyed,tgyas kiszámítás azoknál, akik 2014 május 11 után szülnek.
(előző munkahelyemen amúgy 4évig dolgoztam folyamatosan, 220ezres bruttóval). Jelenleg azon vagyok, hogy a munkóltatómmal megegyezzek egy magasabb járulékfizetési összegben, hogy majd jövőre a lehető legmagasabb gyedet, tgyast kapjam( de 137200-at mindenképp).
Illetve másik kérdésem, hofy a 10000ft-os családi kedvezményt egy háztartásban élő élettársam is megkaphatja helyettem?
Válaszát előre is köszönöm!
Megszakadó biztosítással (3 hónap járadék nélküli munkanélküli) a régi jövedelem eleve nem lett volna beszámítható a korábbi szabályok szerint sem.

A tgyás és a gyed alapja az utolsó 180 napi jövedelem, ha lesz ennyi. Ha nem lesz, akkor a kevesebb napi, amennyi összejön. Minden plusz 10.000 Ft-ra bejelentés után +6.300 Ft a további közteher (adó+járulékok, munkavállalói és munkáltatói oldalon együtt). Ezt fél évig nem valószínű, hogy bírod, mert ez többszázezer Ft. Inkább másik helyet kéne keresni vagy megfontolni azt, amit eggyel lejjebb írtam másnak.

A szülés hónapját megelőző hónapig csak házastárs apuka veheti igénybe a családi kedvezményt, élettárs nem. De a bevallásban visszamenőleg élettárs is érvényesítheti. Minimálbérből lehet érvényesíteni 1 gyerek utáni kedvezményt, ha azért nem szeretnéd, mert lenyúlja a munkáltató - a több hivatalos mellé kevesebbet ad zsebbe, hogy a teljes bér a megállapodott legyen -, akkor végképp megfontolandó, amit a váltásról írtam, mert egy ilyen semmilyen munkajogi szabályt nem fog betartani és nincs rá garancia, hogy nem rúg ki 8 hónapos terhesen, mert tudja, hogy az orvoshoz járásra koncentrálsz és nem az ügyvédhez meg bíróságra járkáláshoz. Visszatérésről, szabadságmegvátlásról ilyen munkáltatónál álmodni sem szabad, tehát nem áldozol be sokat.

Szakbarbár
2013-11-08 15:16:05
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Szakbarbár!

2007 óta van munkaviszonyom, bruttó 160.000,- Ft-os bérrel. 2012.08.hó óta TGYÁS-on majd jelenleg is GYED-en vagyok. Második babánkat 2014. júniusra várom, tehát GYED-be születik bele. A bökkenő csak az, hogy a felszámolás alatt lévő munkahelyem addig megszűnhet, a felszámoló sem biztatott, hogy addigra még lesz jogviszonyom, mivel már 1 éve tart az eljárás. Rendszeres olvasója vagyok, ezért azt már tudom, hogy járadékról igényelhetek még TGYÁS-t és GYED-et, ami minimálbér alapú, ha jól számolom a GYED 98.000x 0,7 x0,74 azaz kb. 50.000 Ft (idei évi adatokkal számolva, ha tévedek kérem javítson ki). Tudna nekem valamit javasolni egy személyes tanácsadás keretében, amivel nagyobb összegű ellátást kaphatok? Válaszát előre is köszönöm!
Ha nyitott vagy arra, hogy egyéni vállalkozó legyél - mindig lehet valamire vállalkozni - , akkor van amiről beszéljünk, mert leginkább tudnám javasolni.
Bukod vele a végkielégítést, de ezen túl felmondási időre járó bér úgysem lenne, max ha a gyedet lemondanád, a szabadságmegváltás az meg így is, úgy is jár. Ev-ként biztosan lesz tgyásod és gyeded, ráadásul utóbbi maximális, előbbi meg a helyzetben optimálisan elérhető legtöbb lesz. Mindezt úgy, hogy nem kell senkitől szívesség, nem kell emiatt félni (rendszeres olvasóként - :) - sokat olvashattál a színlelt jogviszonyok okozta problémákról) és olcsóbb megfinanszírozni, mintha munkaviszonyban dolgoznál.

Szakbarbár
2013-11-08 15:03:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Megint köszönöm a választ, akkor jól értem, hogy a táppénz szempontjából nem számít, hogy valójában mennyi időt dolgoztam (kb. 2 hónap), hanem elég, ha megvan a 365 nap biztosítási időm? (gyed, gyes) És ha a terhesség elején 2 hónapra magasabb összegre vallom be magam, akkor annak a 70%-át kapom szülésig, utána meg min. bér. kétszerese alapján tgyást és gyedet? Akkor még azt megkérdezhetem, hogy miért pont 2 hónap kell? A 210-et gondolom, azért mondtad, mert azzal megvan a min.bér kétszerese, de ha magasabbra jelentem be magam, akkor a táppénz is magasabb lesz, nem igaz? Köszönöm eddigi türelmedet.
Úgy gondolom, hogy túlléptünk a nonprofit kereteken. A fizetős szolgáltatásom készségesen áll a rendelkezésedre, ha számolgatni szeretnél.

Szakbarbár
2013-11-08 14:57:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Táppénz-ügyben egyáltalán nem vagyok járatos, de ahhoz veszélyeztetettnek kellene lennem vagy le kéne kenyereznem az orvost, nem? + gondolom, nem járhat tovább, mint a tényleges (ú.é. ledolgozott) munkaviszony, nem? (Ha mégis, és 3 hónapos terhesen elmehetek táppénzre, az zseniális, akkor kérlek, mondd el, mit csináljak.) Én a min. bér kétszeresénél magasabb tgyás miatt hajtanék rá a 180 napra, mert az csak akkor jár, ha megvan ennyi nap, ugye? És mivel nagycsaládosként 100ezerig szochókedvezmény, nagy keretig családi adókedvezmény: szja-mentesség, jövőre meg még több járulékkedvezmény jár, akkor megéri egy magasabb bruttó után a járulékokat fizetni, pl. 6 hónapig 500ezer után mondjuk 150 ezret, ha emiatt utána az 500 ezer nettójának (nagycsaládosként kb. ugyanaz) a 70%-át (350) kapom 5 hónapig. + jó költség a vállalkozás számára. Vagy nem jól gondolok valamit és elégedjek meg a min. bérx2-vel?
Köszi a tippet a szabadságra, meglátjuk, mit szól a könyvelő...
Nincs olyan kismama, akit ne írnának ki táppénzre. Anélkül, hogy egyetlen, 5 percig tartó panaszt említett volna. Ez évtizedes hagyomány.

Ha találsz valakit, akivel kiszámolgatod, hogy mennyi a befektetés és mennyi a megkapott tgyás, akkor elképzelhető, hogy az adókedvezmény miatt van olyan összeg, aminél utóbbi a több. De ez nem én leszek. Járulékkedvezmény egyébként nincs, ha a az SZJA-ból is igénybe tudod venni a családi kedvezményt, úgyhogy ezzel csak egyszer számolj.



Szakbarbár
2013-11-07 21:17:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm a választ. A 10 éves munkaviszonyom tgyás-/gyedigénylő szívesség-munkaviszony volt, amiről most térek át a valósra (férjem egyéni vállalkozásban alkalmazottként), és csak azért gondoltam, hogy megtartanám mindkettőt, mert most pár hónapig még úgyis a saját szabadságom járulékait és adóit fizetem a szívesség-munkahelyen, és megérte volna + pár hónapot fizetni a + 70%-ért, de ha ilyen esetben a 2x365 híján csak a régebbi munkaviszony után jár a tgyás, akkor hagyom, és a saját válllakozásban próbálom maximalizálni. Akkor az úgy jó terv, hogy eleinte egy nem túl magas összegre jelentünk be, és a vége felé, amikor már látszik, hogy megvan a 180 nap (akár csak az utolsó hónapban), nagyon megemeljük? (jutalomként?) Én úgy látom, hogy nagycsaládosoknak ez bomba üzlet, de szólj, kérlek, ha valami elkerülte a figyelmemet!
A szabadság kiadását, megváltását erősen lehet redukálni, mert rajtad és a munkáltatón kívül senki nem tudja, hogy mennyi, ha mindketten rosszul számoltok, azzal senki sem foglalkozik... A kutya sem nézi, hogy mondjuk 55 helyett 25 nap van elszámolva, az is esetleg 4 órásként, mert részmunkaidőben mennél vissza - aztán változik a terv és nem. A megszűnt munkaviszonyban kapott bér nem fog beleszámítani az ellátások alapjába. Úgyhogy inkább tartogasd a pénzt az új helyen járulékolásra.

A 180 napon nem kell lovagolni, mert semmi jelentősége nincs. (A bomba üzletet meg végképp nem értem.) 2 hónap 210.000-es bérrel, utána táppénz. Ennyi. Ebből így maximális gyed lesz.

Szakbarbár
2013-11-07 18:55:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2012.november óta van ugyanazon helyen folyton hosszabbított munkaviszonyom (200e Ft körüli bruttó fizetéssel alap+teljesítménybér). Előtte mint vállalkozó működtem 2009.decemberben született gyermekem mellett(2011.eleje óta)
Idén decemberben várható 3-6 hónap szerződés hosszabbítás(dec.31-ig határozott sajnos)
Gyermekemet 2014.június végére(06.23.) várom. A szerződés módosítását még a vezetőség tudta nélkül alá kellene írnom.
Kérdésem az hogy mire számíthatok ha csak 3 hónap lesz hosszabbítva(mert ha jól értelmeztem akkor amennyiben 06.30-ig lenne munkaviszonyom tgyás és GYED is tiszta sor).
Lenne lehetőség családon belül vállalkozásba bejelentkezni néhány hónapra.
Nyilván szeretnék a legjobban járni,de ahhoz felkészülten kellene meglépni ezeket a döntő lépéseket.
Bármilyen munkaviszony is lesz,befolyásolja e az utana kapott összegeket ha táppénzen vagyok?
Válaszát előre is köszönöm!

Hiába van bármilyen hosszú biztosításod, ez csak az egyik jogosultsági feltétel, ha a másikkal, a legalább a tgyás 1. napján fennálló aktuális biztosítási jogviszonnyal rendelkezel, akkor nem jár a tgyás és a gyed. Tehát az kell, hogy a munkaviszony megszűnése után találj valamilyen biztosítással járó jogviszonyt. Ott nem árt azért legalább 2 hónapot dolgozni.
A vállalkozás olcsóbb lenne, mint a munkaviszony...

A táppénz soha, semmit nem befolyásol, mert nem számít bele az ellátások alapjába. Az átlag kiszámításakor a táppénz összege nincs a számlálóban, a napjai pedig nincsenek a nevezőben.

Szakbarbár
2013-11-06 21:18:55
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg 33.heti terhes kismama vagyok, és a kisfiammal vagyok otthon Gyed-en. Tegnap elmentem az oep-be információt kérni, és sajnos azt mondták, hogy a második gyerek után nem kaphatok Gyed-et. erről szeretnék egy megerősítést, vagy egy cáfolást...
A story a következő
2011.augusztusában megszűnt a munkahelyem,ekkor már 4 hónapos terhes voltam... és az akkori főnököm nagyon nagy szívességet tett nekem, és egy másik cégébe átvett avval a feltétellel, hogy 2011.december 31-ig foglalkoztat, hogy meglegyen a gyerekem után a megfelelő összegű Gyed, és majd közös megegyezéssel felmondok. Február 17-re voltam kiírva, és úgy terveztem, hogy majd addig elmegyek munkanélkülinek. De a drágalátos kisfiam 2012.01.01-én megszületett, másnap ahogy megírtuk a közös megegyezéssel a felmondást... eddig még nem is volt probléma, mert TGYÁS-ra simán elmentem, de miután lejárt a Gyás 2012.06.16-án ajánlották, hogy menjek el 2 nap munkanélkülinek, hogy biztosított legyek, és megkapjam a Gyed-et... ez így is történt, 2012.06.17-18-ig munkanélküli segélyben részesültem, majd 2012.06.20-tól igényeltem a Gyed-et, amit meg is kaptam..., és a mai napig kapok is egészen 2014.01.01-ig. Mint azt az elején leírtam a második gyermekemmel vagyok terhes, aki várhatóan 2013.dec. 29-ig megszületik, és én teljesen annak a tudatában voltam, hogy ha GYED-be szülök, akkor folyamatos lesz a biztosításom, és tovább kapom a Gyed-et ugyan olyan összeggel. a legtöbb fórumon ezt olvastam... most tényleg az a probléma, hogy nincsen munkáltatóm? úgy hogy nem is dolgoznék 1 percet sem? Ha tényleg igaz, hogy nem kapok GYED-et, akkor mi jár? TGYÁS - GYES - Munkanélküli? Mit ajánl, mit tegyek? kicsit kétségbe vagyok esve, mert a gyerekem nemsokára megszületik, és itt állok tehetetlenül... segítségét előre is köszönöm, és várom mielőbbi válaszukat!
Ez egy logikátlan és igazságtalan helyzet, hiszen akinek nem szűnik meg a munkaviszonya, az ugyanúgy nem fizet egyetlen forint járulékot sem babázás alatt, mint az, akinek menet közben megszűnt, mégis az egyik mindent fog kapni legközelebb, a másik meg nem, mert annak nem ketyegett közben a biztosítási jogviszonya. Te vagy a másik kategória, akinek emiatt sajnos teljesen esélytelen a gyed, mert nincs meg a szükséges előzetes biztosítás. (
Ha most erre gondolnál, nem az a biztosítás, hogy ketyeg a szolgálati idő és jár az egészségügyi ellátás, a biztosítás valamilyen fennálló jogviszonyhoz kötött.)

Egy minimálbér alapú tgyás az egyetlen, amivel kecsegtetni tudlak. A tgyásnak lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív tgyás és a passzív gyed beleszámít az előzetes biztosításba, ezért a tgyáshoz rendben van az előzetes biztosítás, az aktuális pedig a járadék aktiviálásával tud rendben lenni. Tehát vissza kell menni pár nap járadékra szülés előtt és akkor legalább a tgyás járni fog.

Szakbarbár
2013-11-06 19:53:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Tegnapi kérdésemhez kapcsolódva: szóval ha 10 év után megszüntetem a fennálló munkaviszonyomat és gyesről visszatérve a saját cégünknél újat létesítek, ott 180 napot dolgozom, akkor úgy veszik, hogy nincs meg a 365 napom és nem vagyok jogosult tgyásra??? Vagy mire vagyok akkor jogosult? (eddig min.bér 2-szerese alapján kaptam mindent) köszönöm
Tegnap nem ez volt a kérdés, hogy megszűnik az egyik jogviszony és kezdődik egy másik. Tegnap azt írtad, hogy visszamész a régi munkaviszonyba és mellette párhuzamosan dolgozol a családi cégnél. Ez két teljesen különböző helyzet.

Ha megszűnik az egyik jogviszony és kezdődik utána egy másik, akkor összesen egyetlen helyről igényelsz tgyást és gyedet - az új helyről, ahonnan szülni mész. Az előzetes biztosítás rendben van, mert volt előtte egyetlen másik jogviszony és a kettőben szerzett előzetes biztosítás összeadódik. Úgyhogy a jogosultsági feltétel rendben van, a tgyás és a gyed alapja pedig csak az új helyen elért jövedelem.

Ha 2 db biztosítási jogviszonyod van, amikor szülsz, mert van a régi és van az új, rövid, és utóbbiban nincs 365 nap biztosítás, hiszen ez csak nemrég kezdődött, akkor innen nem jár a tgyás és a gyed, mert ebben a jogviszonyban nem rendelkezel az előzetes biztosítás jogosultsági feltételével. A másik helyen minden ok, hiszen 10 éve ott dolgozol, az ottani bér után jár a tgyás és a gyed. Ha itt nincs legalább 180 nap bérezett napod, akkor tgyást legfeljebb a minimábér kétszerese után kapod.

Szakbarbár
2013-11-06 19:41:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Munkavállaló rendes felmondási idő alatt estem teherbe. (A tényleges lakóhely és a munkahely közötti 250km távolság indokolta a döntést :(.
Kérdésem a következő: jogosult lennék-e Gyed-re (akár Tgyás-ra), ha a szülés napján nem rendelkeznék munkahellyel?
2011.jan-ig Tgyást, 2012.szept.23-ig Gyed-et, 2013.szept.23-ig Gyes-t kaptam. 2013.okt.23-ig tartott a felmondási idő, szabadságaimat kifizették. Álláskeresési járadék pedig 3 hónapig jár.

Várom és köszönöm válaszát!
wotton
A tgyás és a gyed 2 jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás és a legalább a tgyás első napján fennálló aktuális biztosítás. Utóbbi nem lesz meg, hacsak nem kerülsz valahogyan biztosításba. (A 6.660 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével nem minősülsz biztosítottnak, ha ez lenne az első ötlet.)

Szakbarbár
2013-11-06 19:29:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Augusztustól elhelyezkedtem egy fővárosi önkormányzatnál, mint köztisztviselő, heti 40 órában. Jogosult lennék kisfiam után GYES-re novembertől még egy évig, és kértem a munkáltatómat, hogy tegye lehetővé a heti 30 órás munkaidőt, hogy a GYES-t is ki tudjam használni (és persze hamarabb mehessek a kicsiért a bölcsibe). És még azt is mondtam, hogy szerintem a Munkatörvénykönyve szerint kötelező megadnia. Erre ő megtagadta (személy szerint a jegyző), mondván, hogy a köztisztviselőkre más törvények vonatkoznak, mint a sima MT., és megtoldotta azzal, hogy "mivel próbaidőn vagyok, ha nem tetszik, nézzek mást". Amúgy a munka simán ellátható hat órában, viszont nem szeretnék rossz kapcsolatot a munkáltatómmal. Azt hiszem nem teszek semmit, de kíváncsi lennék az igazságra, hogy tényleg más szabályok vonatkoznak a köztisztv.-kre, vagy rájuk nem vonatkozik az Mt.? Meg kellett volna kapnom? Még azzal érvelt, hogy ha most elmegyek 6 órásba, egy év múlva sem állhatok vissza 8 órásra. Nagyon idegesít, de nem tudom mit tehetnék, a próbaidő alatt simán felmondhat, igaz (nem szeretném ezt az állást azért elveszíteni)? Anyagilag is jobban járnék a GYES-sel (majd 7000 Ft-tal több/hó, mert a bérminimumot kapom). Előre is köszönöm a válaszát!tisztelttel: Boglárka
Csak a gyesről - már meglévő jogviszonyába - visszatérőt kötelező részmunkaidőben foglalkoztatni, ha ezt kéri és ez a részmunkaidő 4 órát jelent.

Kttv. 50. § (1) A teljes munkaidőben foglalkoztatott kormánytisztviselő írásbeli kérelmére a munkáltató köteles a kinevezésben heti húszórás részmunkaidőt kikötni, ha a kormánytisztviselő a kérelem benyújtásakor a 111. §-ban foglalt fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
(A 111. §-ban a 3 éves korig járó fizetés nélküli szabadság van.)

Szakbarbár
2013-11-06 19:26:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
2013. júliusától gyesen (addig min. bér kétszerese alapján gyeden) voltam többedik gyerekemmel, most október végétől kezdtem letölteni a több havi összegyűlt szabadságomat a munkaadómnál, akinél eddig (évekig) heti 40 ó. állományban voltam. Október végétől a saját vállalkozásunkban is elhelyezkedtem heti 40 órában, a következő gyereket 2014. júli 1-re várjuk, így mindkét munkaviszonyból meglehet a 180 nap munkaviszony. Nem értem, hogy milyen értelemben kell mindkét munkaviszonyban meglennie a 360 biztosított napnak, az úgy jó, hogy az egyiknél a gyes alatti állomány, másiknál a gyes, vagy melyik alapján nem lennék jogosult? Nem szeretném fölöslegesen fizetni a járulékokat a két munkaviszony után, ha végül nem is adódik össze. Még az is érdekelne (ha 180 nap alapján számítják), hogy mi a helyzet, ha a gyerek korábban érkezik, és emiatt nincs meg a 180 nap. Lehet a születés után 1-2 hónappal is igényelni a gyást? Köszönöm segítségét! zsófi
Nem 180, hanem 365 nap előzetes biztosításnak (és egy aktuális biztosításnak) kell lennie minden jogviszonyban ahhoz, hogy onnan tgyásra és gyedre legyél jogosult. Az eredeti helyen ez minden további nélkül megvan, mert a gyes alatt is ketyegett a biztosítás, mivel azt a fennálló munkaviszony alapozza meg és egyformán biztosításban töltött időnek minősül a munka, a munkaviszony után járó mtáppénz, a tgyás, a gyed, a gyes. Úgyhogy nem a gyes miatt, hanem "úgy általában" 2 éven belül 2 év előzetes biztosításod lesz.

Az új helyen viszont nem lesz 365 napod, innentől kezdve teljesen feleslegesen dobod ki a pénzt az ablakon, mert max némi táppénzt látsz belőle viszont. A tgyást egyébként legkésőbb a szülés napján meg kell kezdeni, de ez az előzőek miatt irreleváns Neked.

A gyed egyébként több jogviszonyból is csak az egyszeres maximum lehetne.

Szakbarbár
2013-11-05 20:42:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Még egy kérdésem lenne, ami egy kicsit nyugtalanít pár éve: 2011-ben gyed után gyesre mentem volna egy hónapra, és azután a legutóbbi "beírt" bérem után (állományban voltam a munkahelyemen) igényeltem volna a minimálbér kétszerese alapján járó gyást (ahogy az előző gyerekeimnél is), de a MÁK-nál azt mondták, hogy ez éppen akkor megváltozott, és eszembe se jusson gyesre menni, mert akkor nem fogom a min. bér kétszerese alapján kapni, higgyek nekik. Így hát "visszamentem", a gyakorlatban ezt azt jelentette, hogy lemondtam a gyesről, és fizethettem magam után a járulékokat. Lehetséges, hogy igazuk volt? Sajnos nagyon elveszettnek érzi magát így az ember, hogy a MÁK-tól kezdve a könyvelőkön át mindenki mást és sok esetben rosszat mond...
Köszönöm szépen a segítséget.
Nem derült ki a lényeg, hogy munkaviszonyban voltál 2011-ben, vagy egyéni/társas vállalkozó voltál. (A magyar valóság az, hogy előbbi esetben is simán fizetheti maga után a járulékot...)

Ha munkaviszonyod volt, akkor 0 és kb. 30 bérezett nappal is ugyanannyi volt a tgyás és a gyed alapja: a szerződés szerinti bér,illetve a pár napi átlagból számított átlag, de - mindkét esetben - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szabadságra a szerződés szerinti bért kaptad, úgyhgoy a végeredmény ha nem is fillére, de lényegében ugyanaz. Munkaviszony esetén tehát minden befizetett adó és járulék kidobott pénz volt.

Egyéni vagy társas vállalkozóként 0 bérezett nappal csak a minimálbér lehetett volna az ellátások alapja, de már 1 nappal is ugyanaz tudott lenni a végeredmény, mint 30-cal, mert ha legalább 1 bérezett nap volt, akkor már abból számoltak és nem a 0 bérezett nap esetére a jogszabály szerinti minimálbért vették alapul. Vagyis egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonynál az 1 napot meghaladó járulék volt az, amit akár a kukába is dobhattál volna, mert nem befolyásolt semmit.

Szakbarbár
2013-11-05 18:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Az előbbiekben véletlenül bekerült az e-mail címembe a egy h betű. A helyes e-mail cím:...

Köszönöm.
Erika
A családinet felületén kaptad a választ, úgyhogy ez nem érdekes.

Szakbarbár
2013-11-05 17:49:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja