SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Kislányom 2014. május 30-án lesz 2 éves. Én 2014. március 1-e óta szabadságomat töltöm (valóban egyszerre utalják a fizetésem és a gyed-et is). A szabadságom alatt 149 bérezett napom lesz (jól tudom, hogy bérezett napnak számít egy egész hónap, óvodapedagógusként dolgozom 2007. óta).
Ismét kisbabát várok. Ha lejár a szabadságom szeretnék táppénzre menni.
- Az lenne a kérdésem, hogy jobban járok e anyagilag(most és majd a későbbiekben), hogyha még egy hónapot dolgozok és akkor meg lesz a 180 bérezett napom? Jól tudom, hogy a táppénz és a gyed alapját is ez a 180 bérezett nap fogja adni?
- Valamint még arra is kíváncsi lennék, hogy ha szeptemberben ismét emelkedne a fizetésem 10%-kal(jelenleg 208200 ft a bruttóm), és még abban a hónapban is dolgoznék, ez az egy havi magasabb fizetés mennyivel jelentene több pénzt. Ha nem sokkal akkor csak a 180 bérezett napra hajtanék.

Válaszát előre is nagyon köszönöm.
1. Ha nem lesz 180 bérezett napod, akkor a tgyás és a gyed alapja a szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a kettő közül mindig a kevesebb, tehát ebben az esetben a 203.000 Ft-os minimálbér kétszerese. A gyed alapja végig ugyanennyi.

2. Ha úgy lesz 180 bérezett napod, hogy erre végig a 208.200 Ft-os béredeet kaptad, akkor a ellátások alapja az utolsó 180 bérezett nap átlaga, ami durván ennek a 208.200-nak felel meg. Ebben az esetben a tgyás korlátlan, a gyed pedig lépést tart az újévi gyedmaximum emelkedésével - legfeljebb az átlagodig, mert annál több nem lehet. Az 1. és a 2. verzió között havi nettó 2-3.000 Ft különbség van.

3. Ha úgy lesz 180 bérezett napod, hogy ennek a végén egy magasabb bér van, akkor ugyanúgy alakul minden, mint a 2. esetben, de az átlag egy kicsivel magasabb, mint 208.200. Elhanyagolatóan, mert ha pl. 5 havi mostani bér mellett van 1 havi 10%-kal több, akkor az kb. 10/6=1,67%-kal magasabb átlagot jelent csak. Úgyhogy még az 1. és a 3. verzió között is elhanyagolható a különbség.

Szerintem még 180 bérezett napra hajtani sem érdemes, nemhogy arra, hogy a 180 napból valamennyi szeptembertől legyen.




Szakbarbár
2014-03-28 15:00:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Első sorban köszönöm a múlt héten feltett kérdésemre adott gyors válaszát. ( 2012.08.09 született az első baba, GYED , táppénz , GYES kapcsán kérdeztem). Még csak annyi lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben, ha 2014.-ben GYED mellett táppénzre megyek, úgy, hogy a 2013-as évben január 24-től GYeden voltam, előtte pedig szüléstől TGYÁS-on, mennyi lesz a táppénz összege? Illetve az még nem világos számomra, hogy ez a táppénz milyen mértékben terheli a munkáltatót, neheztelhetnek -e azért, mert GYEd mellett a táppénzt is igénylem.

Köszönettel!
A táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi a gyedé is. A bruttó táppénz 1/3-át a munkáltató fizeti.

Szakbarbár
2014-03-28 10:54:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Kislányom 2013. február 17-én született. Párommal kistesót tervezünk. Az lenne a kérdésem, hogy ha GYES alatt születne meg a pici, hány nap szabadságot célszerű kivenni, hogy táppénzre is jogosult legyek, illetve mi a különbség a sima táppénz és a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz között? Mindegy, hogy mivel íratom ki magam?
A kislányom születése előtt táppénzen voltam, ez befolyásol valamit? Mi alapján számítják majd a pici utáni TGYÁS-t és GYED-et? Az a bér alapján, amiből a kislányomnál számították, vagy ha közben emelkedett a fizetésem, akkor ebből?

válaszát előre is köszönöm!
Üdv. Kata
Ha leszel pár nap, mindegy, hogy hány nap szabadságon - ajánlott, mert csak így jár egyeskével a gyes is akkor, ha táppénzen vagy- , akkor a következő tgyás és gyed alapja a pár napból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha nem lennél szabadságon, akkor az ellátások alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Az emelkedett béred tehát mindkét esetben érződni fog az ellátások összegében.

Kismamát terhességgel összefüggő okból 9-es kóddal vesznek táppénzre. Ilyenkor az 1. naptól táppénz jár, ami semmit sem befolyásol, mert nem számít bele az átlagba. Alacsony bérnél ez jó, hogy így van, mert az általános 8-as kódnál először 70%-os betegszabadság van, ami még beszámít az átlagba és lerontja. Magas bérnél a 8-as kódból a táppénznél több és hátrányosan semmit sem befolyásoló betegszabi tud lenni, ezért nagyon magas bérnél be lehet próbálkozni az orvosnál, hogy terhességtől független problémával, 8-as kóddal vegyen fel.

Szakbarbár
2014-03-28 10:52:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2014. július végéig gyeden vagyok első gyermekemmel.
2014. július végére várom második gyermekemet.
Áprilistól újra aktív állományba kerülök a munkahelyemen, május közepéig szabadságon leszek, utána a szülésig táppénzen.
Kérdéseim:
1. A szabadság és a táppénz mellett továbbra is kapom első gyermekem után a gyedet?
2. Kell-e bármilyen bejelentést tennem az oep, vagy bármilyen más hivatalos szerv felé?
Segítségét köszönöm!
GaH
1. Igen, jár együtt a táppénz és a gyed. Sőt a gyest is megigényelheted és kaphatod a ketteske utáni tgyással és gyeddel párhuzamosan.
2. Egyáltalán semmit nem kell bejelenteni. A táppénzt, tgyást, gyedet a munkáltatón keresztül intézed (akkor is, ha nem kifizetőhely), jogosultságot befoflyásoló körülmény, amit be kellene jelenteni, az meg nincs.

Szakbarbár
2014-03-28 10:40:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Ma egyeztettem a munkáltatómmal (Önkormányzat-Polgármester), hogy 03.20án kisfiam betöltötte az 1. évet, jelenleg 20.hetes terhes vagyok (amit írásban az egyik példányt aláírva visszaküldéssel) jeleztem a munkáltatóm felé, és hogy szeretném kivenni a tavalyról bennmaradt szabijaimat, valamint a pici születéséig táppénzre mennék. Erre a következő volt a válasz: ha ez az önkormányzatnak jelentős többletköltséget okoz és nem tudjuk kihozni a normatívából, akkor nem. Elmondtam, hogy nekem az új magasabb összegű ellátáshoz egy pár bérezett nap szükséges, valamint, hogy a veszélyeztetett terhességgel történő betegállományba vétel azonnal táppénz és nem betegszabi. A helyemen jelenleg határozott idejű helyettes dolgozik. Nem tudom, illetve a kérdésem is az, hogy milyen mértékű többletköltségeket okozok én ezzel a pár nap szabin kívül? Ha visszamondom a fizetés nélküli szabadságot és rögtön elmegyek táppénzre és megvan a felmondási védelem akkor nem igazán tudnak velem mit csinálni, ugye? Ebben az esetben a következő TGYÁS és GYED alapja a korábbi bérem lesz, vagyis ugyanabban az összegben kapom, mint az 1 éves kisfiamra?
Válaszát ismét köszönve: Ági
A munkába visszatérést - a szabadság is az - 30 nappal korábban be kell jelenteni. Ha ez megvolt, akkor a munkáltató egyéni problémája, hogy nincs betervezve a költségvetésbe az, ami utána van - szabadság járulékostul és a táppénz 1/3-a - és az is, hogy 2 ember lesz papíron státuszban az 1 db helyre.
A terhesség felmondási védelem.
Hacsak nem kapsz szabadságra többet, mint ami a szerződés szerinti alapbéred, akkor nem befolyásolja a szabadság a következő tgyás és gyed összegét, mert 0 bérezett nappal a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja (egészen pontosan a bér osztva 30-cal), pár bérezett nappal pedig az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszersese. A kettőnek a végeredménye ha nem is fillérre pontosan, de ugyanaz.

Szakbarbár
2014-03-26 12:06:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő lenne,párom
2012.11.20-tól-2013.10.01.-ig gyesen tartózkodott előtte gyeden.2013.10.01-től visszament dolgozni bejelentett bére 180.000 bruttó.2014.05.01 -re várjuk második gyermekünket kérdésem a következő: jogosult e tgyásra és gyedre és ha igen ezt a bérét a szülés elöttit veszik e figyelembe vagy mit néznek?


Köszönettel Zsolt
Ha a gyes alatt volt munkaviszonya, akkor 2 éves korig végig kapja a gyedet. Alapja a mostani bér.

Szakbarbár
2014-03-26 12:01:05
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Szakértő!

Nagyon köszönöm tegnapi kérdéseimre adott válaszát!

Újabb kérdések merültek fel bennem, kérem segítségét!:
1. Ha TB-ellátás nélkül vagyok fizetés nélküli szabadságon (mert lejárt a GYED), akkor ebben a munkaviszonyomban nem vagyok biztosított? Hogyan kell érteni az 1997. évi LXXX. törvény 8§ a) pontját? A munkaviszonyom 2012 márciusától folyamatos.
2. Újabb gyermek születése esetén a jogosultsághoz szükséges 365 napi biztosítási időbe beleszámít a TB-ellátás nélküli fizetés nélküli szabadság ideje is, vagy csak a TGYS, GYED, GYES, munka, rendes szabadság, betegszabadság, táppénz ideje?
3. a) Ha fizetés nélküli szabadság után munkába állok (pl. kiveszem a rendes szabadságom), majd táppénzre megyek még 2014-ben, akkor a táppénzszámítás szempontjából irányadó időszak a 2013-as év? Ha ebben az évben végig TGYS-en majd GYED-en voltam, ezért nincs bérezett napom, akkor a táppénzt az első gyermek születése előtti keresetemből állapítják meg, vagy abból a keresetből, amit közvetlenül a táppénz előtt (a fizetés nélküli szabadság után) kapok?
b) Mennyiben változik a dolog, ha 2015-ben megyek csak táppénzre?
(2014-ben: 3 hónap GYED, 6 hónap fizetés nélküli szabadság, majd 3 hónap GYES.)
4. Honnan tudhatom meg, hogy mennyi rendes illetve gyermekem után járó pótszabadságot vehetek ki egyik illetve másik munkaviszonyomban, ha visszamegyek dolgozni 2014-ben?
5. Írta, hogy GYES és táppénz csak akkor jár egyszerre, ha GYES mellett végzett munkából megyek táppénzre.
Az 1. munkaviszony után gyermekem 2 éves koráig jár a GYED. Ha már ez idő alatt visszamennék dolgozni a 2. munkahelyemre (ahol néhány nap múlva lejár a GYED), és úgy mennék el táppénzre akkor a gyermekem 2 éves kora után jogosult lennék a GYES-re is táppénz mellett, vagy csak akkor, ha a GYED lejárta után dolgozom/szabadságon vagyok, és onnan megyek (újra) táppénzre?


Válaszát előre is hálásan köszönöm!
1. Szünetel a biztosításod, de a másik jogviszonyban van egy élő, ami egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot és szolgálati időt ad.

2. Tgyás, gyed, gyes nem számít bele. Ez a másik jogviszonyban is így van. Munka, szabadság, betegszabi, táppénz beszámít. Most biztos adódik a kérdés, hogy hogyan alakul a jogosultsága annak, aki gyedbe, gyesbe szül, hiszen neki nagyrészt vagy szinte kizárólag ilyenek vannak a szülés előtti 2 évben. Ha az új gyedre jogosultság előtti 2 évben akár cak 1 napig is volt gyed, akkor az új gyed nem lehet rövidebb, mint az előző. Tehát 2 baba közötti 0 nap munkával is legalább annyi időre fog járni, ezt csak növelni lehet (ha még van hova növelni) munkával, táppénzzel.

3. A régebbi munkahelyen akár idéntől, akár jövőre indítva a táppénz alapja annyi lenne, mint az utolsó ellátásé, a gyedé volt. Az újabb helyen nem tudom megmondani, hogy egyáltalán jár-e táppénz, mert az a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, az pedig megszakad a fizetés nélkülivel.

4. A munkáltatótól, honnan máshonnan?

5. Ebben bizonytalan vagyok, azt tudom rá mondani, hogyha a gyes igénybejelentőn nem tünteted fel, hogy már táppénzen vagy, akkor mindenképp, egyébként passz.

Szakbarbár
2014-03-26 05:52:48
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt TB Szakértő!
Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben:
2004. márciustól folyamatos határozatlan munkaviszonyom van. Jelenleg 2014. április 20-ig gyesen vagyok 2. gyermekemmel (szül.idő: 2011. április 20) nem dolgozom mellette és szabadságot sem igényeltem erre az időre. Ezt megelőzően gyedről mentem szülni Tgyás-t gyed-et szerződés szerinti bérből 155000 Ft-ból állapították meg. Következő 3. gyermekünket 2014. május 12-re várjuk. Jelenleg szerződés szerinti bérem 135000 Ft. A cég fennállása jelenleg bizonytalan, ezért attól tartok amíg én Tgyás-on vagyok ez alatt megszűnik. Lehetőségem van másik cégnél munkaviszonyt létesíteni 2014. április 01-gyel br. 205000 Ft-tal.
Ebben az esetben miből számítanák a Tgyást, illetve később gyedre milyen összegre és milyen hosszú időre lennék jogosult?
Érdemes –e szülésig dolgozni, vagy táppénzt/ tgyás- t elkezdeni 28 nappal szülés előtt?
Segítségét előre is köszönöm.
Ha legalább a tgyás 1. napján még élt a munkaviszony, akkor utána passzív jogon jár végig minden, ugyanolyan összegben akkor is, ha megszűnik a munkaviszony. Egy következő babával viszont megakadályozhatja a jogosultságot a passzív gyed.

Ha maradsz a mostani helyen, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a mostani 135.000-es béred - ez nem tudom, hogy hogyan lett kevesebb a korábbinál... Elvileg működik az, amit írsz, hogy másik helyen minimálbér kétszerese fölötti bérrel új munkaviszony és abból a minimálbér kétszerese esz az ellátások alapja, DE megvan rá az esély, hogy hamar kiderül, hogy színlelt volt az egész és nem a munkavégzés volt a szerződés célja, hanem az ellátások megszerzése. Állítólag mostanában ezt már nem vizsgálja az egészségbiztosító, de túl sok csúnya történetet láttam korábban ahhoz, hogy jó szívvel merjem javasolni az általad felvetett módszert.

Miért nem emelitek meg inkább valamennyivel a mostani helyen a béredet? Csak be kell írni egy számot a foglalkoztatói igazolásba...

Szakbarbár
2014-03-25 20:19:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Ha EU-s tagállamba utazunk, kevesebb mint 3 hónapot és nem munkavégzés miatt megyünk, valamint a bejelentett lakcímünk is Magyarországon van ezen idő alatt és itt vagyunk biztosítva, jár a gyed illetve a családi pótlék, ha arra egyébként jogosult vagyok? Szüneteltetni kell-e az ellátásokat, vagy csak bejelentési kötelezettségem keletkezik?
Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Nagyon jól megírtál minden részletet, valóban ezek az érdekes kérdések ilyenkor, hogy 3 hónapnál hosszabb időre mész-e és fog-e valaki dolgozni, hogy erre tekintettel felmerüljön a másik államban a családi ellátásra jogosultság.
Mivel mindkét kérdésre nem a válasz, ezért egyáltalán semmi teendőd nincs, mert az utazás nem érinti a családi pótlékra és a gyesre jogosultságot. Emiatt nem is kell semmit jelenteni - bejelenteni azt kell, ami érinti a jogosultságot.

Szakbarbár
2014-03-25 20:11:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő! A TGYÁS-t, illetve a GYED-et ugye az előző évi jövedelemből számítják,- 2014.09.13-ára vagyok kiíírva- azaz az én esetemben a TGYÁS 2013-as évi jövedelemből lesz számítva,míg a GYED alapja (ha meg lesz a 180 nap),akkor 2014. évi jövedelem lesz.( Én így tudom). Tudna nekem segíteni abban,hogy ha nem maradok jún. végéig - azaz nem lesz meg a 180 napom -, akkor mennyi ellátást fogok kapni? Mert a tavalyi fizetésem elég kusza.

40 nap - bruttó 96.500 Ft
75 nap - bruttó 98.000 Ft
72 nap- bruttó 143.885 Ft

Köszönöm, szép napot!
Csak a jelenlegi helyen elért jövedelem érdekes, szerintem mindent leírtál, de ebből csak az utolsó számít.
Ha tavaly nem volt a mostani helyeden 180 bérezett nap,de idén van ennyi, akkor az utolsó 180 napi átlag az alap. Ha így sincs ennyi, mert hamarabb táppénzre mész, akkor ami van, abból számolnak.
Ha a gyed irányadó időszakában nincs 180 bérezett nap, akkor annak is az lesz az alapja, mint a tgyásnak.

(Minimálbér kétszerese alatti bérrel semmi jelentősége nincs a 180 bérezett nap meglétének, ugyanannyi lesz a többől és a kevesebből is. Csak ennél magasabb bérrel érdekes, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal nem lehet a minimálbér kétszeresénél több az alap, akkor sem, ha egyébként több lenne az átlag.)

Szakbarbár
2014-03-25 20:08:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok 1,5 éves kisfiammal.
2 munkaviszonyom van, a korábbi 2011 szeptemberétől, a későbbi 2012 márciusától folyamatosan fennáll. Egyetemi tanulmányimat 2011 júniusában fejeztem be.
A korábban kezdődött munkaviszony után a gyermekem 2 éves koráig, a későbbi után csak e hónap végéig vagyok jogosult a GYED-re.
Mire leszek most jogosult az után a munkaviszonyom után, amelyikben lejár a GYED, ha nem szeretnék még visszatérni a munkába? Csak fizetés nélküli szabadságon maradhatok, amíg a másik munkaviszony után jár a GYED?
Ha esetleg újra teherbe esnék, fizetés nélküli szabadságról mehetek táppénzre? Ez esetben – bérezett nap hiányában – a szerződés szerinti bér képezné a táppénzszámítás alapját?
Ha 2015-ben születne az újabb gyermekem, a THGYS számításánál mit vennének figyelembe, ha 2014-ben GYED-en majd fizetés nélküli szabadságon majd táppénzen lennék?
Válaszat előre is nagyon köszönöm!

Igen, így van, ahol lejár a gyed, onnan semmi nem fog járni, a távollétet gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadságként kezelik, a munkáltatónak lényegtelen, hogy erre mit és mennyit kapsz vagy nem kapsz.
Hogy miért érdemes pár nap szabadságra menni táppénz előtt, arról sokat olvashatsz korábbi válaszokban, röviden a lényeg, hogy azért, mert csak így fog járni egyszerre a gyes és a táppénz.
0 bérezett nappal mindkét helyről a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az ellátások alapja, ha lenne pár bérezet napod szabadságból, akkor pedig az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a végeredmény tehát ugyanaz.

Szakbarbár
2014-03-25 09:04:50
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok. Újra babát várok, ezért szeretnék kivenni szabadságot, utána táppénzre menni.
Az lenne a kérdésem, hogy megtarthatom e a gyest ezek mellett, ha a munkaszerződésemben az van, hogy heti 36 óra a munkaidőm. A munkarendem kötetlen, a munkavégzés helyeként pedig a munkahelyem címe van beleírva.
Köszönöm a válaszát!
Gyes mellett idéntől korlátlanul lehet dolgozni és pár nap szabadság után a táppénz már gyes melletti munkából induló táppénznek minősül, így pedig kapható együtt a két ellátás.

Szakbarbár
2014-03-25 08:13:53
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő,
A következőkben szeretném tanácsát kérni:
1./ Egyetemi passzív félév alatt jól tudom,hogy nem jár a diákigazolvány és a TB járulékot sem fizeti az egyetem?
Ha ez így van, és a passzív idő alatt az illető dolgozik, magánvállalkozóként számlát ad , tehát nem alkalmazott, akkor hogyan lehet /kell-e szerződni az OEP (?)-el,hogy legyen társadalombiztosítása ? Mennyit kell fizetni ?

2./ Ugyanezen esetben mi a teendő, ha a passzív féléven lévő diák külföldön szeretne ,szintén számlaadóként dolgozni ?
Hogyan lesz ez esetben társadalombiztosítása ?

Nagyon köszönöm előre is a választ.
A kérdés első felével kapcsolatban kapcsolatban csak egy gyakorlati tanácsot tudok adni, mert ciki vagy sem, de az elméletét nem tudom, sőt a jogszabályból sem tudtam most összerakni. A jogosultságot a legbiztosabban úgy ellenőrizheted, hogy megnézed az ügyfélkapu TAJ szolgáltatás pontjánál. Akár fizetni kéne passzív félév alatt, akár nem, ha ott látsz egy élő jogviszonyt - akár csak azért, mert az egyetem vagy más hivatal nem tett meg valamit a passzív félévvel kapcsolatban, amit kellett volna -, akkor nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mert senki nem követeli Rajtad, mivel mindenki rendezettnek látja a jogviszonyodat.

A másik kérdésnek meg pont a gyakolati oldalában vagyok bizonytalan. Odáig sima ügy, hogy nappali tagozatosnak nem muszáj járulékot fizetnie, lehet úgy alakítani a dolgokat, olyan jogcímen kivenni a pénzt, hogy csak adót kelljen fizetni, járulékot, ami az igazán sok, azt ne. De itt az a központi kérdés, hogy hogy tudsz nappali tagozatos státuszó ev. lenni passzív félév alatt. Arról pedig fogalmam sincs, hogy mit kérnek - ügyfélkapun indítva kérnek-e egyáltalán valamt - egy nappali tagozatos egyéni vállalkozótól a vállalkozás indításakor ahhoz, hogy ilyen státuszba kerülhessen és hogy ha olyasmit kérnek, amiből kiderül a passzív félév, akkor ezt hogyan minősítik.

Szakbarbár
2014-03-25 08:12:12
Olvasói értékelés: 5/3
Üdvözlöm! Azzal a problémával fordulök Önhöz, hogy 2014.01.17.-e óta veszélyeztetett terhesség ( 9kód ) miatt táppénzen vagyok. A munkahelyemen 124.000Ft bruttóra vagyok bejelentve. Tudomásom szerint ( de lehet rosszul tudom ) a fizetésem 70%-át meg kéne , hogy kapjam, plusz leadtam a családi adókedvezményre jogosító papíromat is, ami mivel a 2.-dik hónaptól szól, így azt is bele kellett volna, hogy számolják?! Ma kaptam meg a havi bért, ami 35529Ft volt. Hát én egy kicsit meglepődtem, mert ha esetleg csak a fizetés 50%-a járna, akkor is többet kellett volna, hogy kapjak + a kedvezmény :) Ha esetleg az is számít, akkor 2013.október 7-e óta dolgozom ennél a cégnél .Kérem tanácsával segítsen, hogy mégis mennyi fizetés járna nekem. Válaszát előre is köszönöm!
Veszélyeztetett terhesség esetén az első naptól táppénz jár, ami a jelenlegi helyeden elért átlag 60%-a. Ez is csak akkor, ha van legalább 2 év folyamatos biztosításod - ez nem derült ki a kérdésből - és ha nem kórházban vagy, mert ezekben az esetekben a táppénz mértéke csak 50%.

Mindig annyi táppénzt fizetnek ki, amennyiről igazolást leadtál. Tudni kellene, hogy milyen időszakra vonatkozott az összeg, amit most kaptál, egészen biztosan nem egy teljes hónap. Általában az első 7 napról adnak egy táppénzes papírt és utána 2 hetenként másikat. Elképzelhető, hogy a kapott összeg 3 heti 50%-os táppénz, aminél a családi kedvezmény nem lett figyelembe véve, mert az így az a nagyságrend, amit kaptál.

Szakbarbár
2014-03-24 18:24:46
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Köszönöm a pénteki kérdésemre (max GYED aktualizálás) a választ!

A 6a-soknak sincsen 180 bérezett napjuk, mégis kapnak emelést.
“(6a)394 Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonya, táppénzét a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani.”

Ha jól értem, annyi volt a „pechem” (ebből a szempontból), hogy éves jutalom miatt az 5-ös pontban magasabb lett GYED alapom, mint a 6a szerinti alap, azaz a szerződés szerinti bérem. Végeredményben mindkettővel maximalizált lett volna a GYED-em, de mégis van különbség az aktualizálás szempontjából. Ez az, amit furcsállok.
Neked a (6a)-hoz semmi közöd, mert ott azok vannak, akik munkahelyet váltottak, emiatt esélyük sem volt az utolsó helyen 180 bérezett napod összehozni, mert ott nem is dolgoztak ennyit. Egyébként sikerülhetett volna, mert van 180 nap folyamatos biztosításuk, de mivel csak az utolsó helyen elért jövedelmet veszik figyelembe, az nem lesz legalább 180 nap, ha eleve ennél kevesebb időt töltöttek el ott. Tehát nekik a matematikai esélyük sem volt meg.

Neked megvolt, mert nem váltottál munkahelyet, ezért vagy más eset. Ha legalább fél évet dolgoztál az utolsó helyeden, és nyilván így volt, most nem keresem meg az eredeti kérdést, akkor Te csak az (5) bekezdés szerinti eset tudsz lenni. Lett volna matematikai esélyed a 180 bérezett napra, de táppénz és tgyás miatt nem jött össze. Ilyenkor az utolsó ellátás alapja jön be és az is marad végig.

A jutalmad bármennyi volt, nincs jelentősége, mert nem volt 180 bérezett napod, úgyhogy semmit nem befolyásolt, nem lett ettől rosszabb a helyzet. A szerződés szerinti bérednek meg az egészhez semmi köze, ahhoz ne hasonlíts semmit.

(6a) szerinti esetben sincs hozzá semmi köze a gyakorlatban, mert a szerződés szerinti bér akkor érdekes, ha nincs legalább 1 napi tényleges jövedelem, ilyen viszont legfeljebb egy jogutódlással összefüggésben tud előfordulni.

Fogadd el, hogy ez így van, akár érted, akár nem, akár tetszik, akár nem.


Szakbarbár
2014-03-24 18:16:48
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Az előbb tévesen írtam önnek, a bruttó bérem 240.000 Ft! Elnézését kérem!!
Ez semmit nem változtat azon, amit írtam.

Szakbarbár
2014-03-24 17:48:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Kisfiam 2013.01.05-én született. Jelenleg GYED-en vagyok. Kistestvért tervezünk a párommal, jövő tavaszra. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen ellátásokra számíthatunk, ha megszületik a pici, illetve, hogy mi lenne a legcélszerűbb? Szabadságra menni, vagy táppénzre? Ugye akkor már GYES-en leszek a kisfiammal, kaphatok egyszerre GYES-t és táppénzt például? Körülbelül mennyi TGYÁS-ra számíthatok majd a pici után?

2008-tól dolgozok a jelenlegi munkahelyemen. 2012. júliusában és augusztusában szabadságon voltam (pedagógus vagyok), utána pedig táppénzen a szülésig, veszélyeztetett terhességgel (azt nem tudom már, hogy milyen kóddal).
A bérem többször emelkedett, mióta itthon vagyok a kisfiammal, jelenleg 240 ezer Ft körül van a nettóm.
A picinél már ezt a bért veszik alapul, vagy abból számolnak, amiből még az első babánál?

Válaszát előre is köszünöm!
Gyedet és táppénzt kaphatsz együtt, csak az kell hozzá, hogy a fizetés nélküli szabadságot lemondd, mert így nincs akadálya a táppénznek. Gyes és táppénz már csak akkor jár együtt, ha valamennyit voltál előtte szabadságon, mert gyes és táppénz csak akkor megy együtt, ha gyes melletti munkából kerülsz táppénzre. A szabadság olyan, mintha dolgoznál.

Bármit csinálsz is, hacsak nem lesz legalább 180 bérezett napod (munka, szabadság, ünnep, minden naptári napban), a 240.000-es béred mellett a tgyás alapja a minimálbér kétszerese, a gyedé pedig ugyanennyi és később nem emelkedik a minimálbér növekedésével.

Szakbarbár
2014-03-24 17:47:19
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
2009 november óta van munkaviszonyom.2012.január 1-től másik cégnél dolgozom határozatlan idejű munkaviszonnyal.2012.december végén született meg a második babánk.Gyeden 2014 december végéig vagyok vele itthon.Szeretnénk harmadik babát,2012-es besorolási bérem 108000Ft volt.Meddig kell megszülessen a harmadik baba,hogy ugyanezzel a feltételekkel kaphassam a kicsi 2 éves koráig a gyedet?Érdemes táppénzre mennem majd,vagy az rontja majd az átlagot a tgyásnál és a gyednél?Várom válaszát,további szép napot kívánok!
A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába. Egy ilyen minimálbér körüli összeggel pedig minden mindegy, ebből se jobb, se rosszabb nem lesz, illetve annyival lehet jobb, hogyha közben emelik a béredet, akkor az új lesz a tgyás és a gyed alapja.

Szakbarbár
2014-03-21 19:48:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértők! A családi pótlékkal kapcsolatban írok önöknek. Még múlt év (2013) októberében beadtam a kérelmet miszerint igényelni szeretném saját jogon. Ez év január 20-án kaptam is egy hiánypótlási felhívást, melyben szüleim nyilatkozát kelett elküldenem miszeirnt nem élnek velem egy háztartásban, valamint szüleim személyigazolvány másoltatát. Határidőn belül elküldtem a levelet a hiányzó adatokkal, és azóta semmi! Vajon hol tart az ügyem? Érdemes még várnom?
Azt ezek szerint az ügyintéző sem tudja, hogy hol tart az ügy, úgyhogy én végképp nem tudom megmondani, de ha októbertől kérted és határidőben hiánypótoltál, akkor mindegy, hogy mennyi idő telt el közben, októbertől fog járni - előbb vagy utóbb megkapod addig visszamenőleg.

Szakbarbár
2014-03-21 19:45:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Az alábbi kérdéssel szeretnék fordulni Önhöz:

Jelenleg 3. gyermekemet várom, november közepén fog megszületni.
A munkahelyemen 2013. 08.17-től 2014. április 22-ig fizetett szabadságomat töltöm.
Mivel tanár vagyok, van arra lehetőségem, hogy a szabadságom alatt összegyűlt szabadságomat
is kivegyem, folytatólagosan.

Nem tudom, mikor járok jobban a TEGYÁS, ill. GYED szempontjából:
Ha most elmegyek betegállományba (lányom kis súlyú koraszülött volt, így orvosilag indokolt), és a
szülés előtt veszem ki a maradék szabadságomat, vagy akkor, ha maradok szabadságon,
és csak később megyek el betegállományba, ha már nincs több fizetett szabadságom.

A nettó bérem 166.000Ft. 2013.08.16-ig gyesen voltam.

Azért szeretnék pontosan informálódni az optimális döntésről,
mert a fiam születésekor ezt nem tettem meg, így a GYED-em
nem sokkal lett több, mint a GYES, holott akkor már 10 éves
munkaviszonyom volt...

Nagyon köszönöm a válaszát!






Hacsak nem emelkedett augusztus óta számottevően a béred, akkor onnantól kezdve, hogy 180 napot voltál szabadságon - és ez már bőven megvan - , nincs jelentősége annak, hogy ennél mennyivel hosszabba a szabadság időszaka.
Akár most mész táppénzre, akár a szabadság után, akár a szabadság időszaka alatt felhalmozódott szabadság kivétele után, mindhárom esetben az utolsó 180 napi, csak bérből számított átlag a táppénz és a tgyás alapja és ha változatlan a béred, akkor mindegy, hogy melyik 180 napból lesz ugyanannyi az átlag.
A gyed attól függ, hogy melyik évben indul és hogy idén lesz-e 180 bérezett napod. A különbség ami ezektől függően lehet az az, hogy emelkedik vagy nem emelkedik a minimálbér kétszeresével később.

Most csak azt kell mérlegelni, hogy mi a fontosabb, az, hogy most többet kapj, vagy hogy több szabadságod maradjon, ami később pénzben is, időben is értékes lesz.

Szakbarbár
2014-03-21 19:37:28
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja