
TB szakértő
TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Tisztelt Szakértő!
1 .Egy olyan kérdésem lenne,hogy ha munkaviszonyban dolgozom és ha baleset érne,és munkabalesetnek vennék,és 100 százalékos táppénz járna,de ha olyan a baleset hogy többé már nem tudnám végezni a baleset előtti munkám ,mert pl mozgásképtelenné válnék,és a munkáltatom sem tudna más munkát biztositani nekem,amit pl ülve tudnék végezni ,akkor ilyen esetben,meddig köteles fizetnie a munkáltato a 100 százalékos táppénzt,gondolom életem végéig nem köteles fizetnie a táppénzt..és utánna mi lenne rokkantságit kellene igényeljek?
2. Másik kérdésem az volna hogy ha a munkaszerződésben az van irva hogy egy helyben dolgozom és csak az adott helyen történhet munkahelyi baleset,mert pl utazás a munkahelyemre ilyen nincsen,mert ahol lakom ott is dolgozom.
De van olyan mikor a céghez bekell menjek munkaidőben,mert szóban behivnak,, hivatalos papirok elhozása végett,és utközben mivel akarok azzal megyek,gyalogosan vagy tömegközlekedéssel,vagy bármilyen jármüvel,az ut odáig gyalogosan fél óra a városban van.
Ilyen esetben,ha szerződésben nincs munkahely fele történő utazásrol irva hogy az is munkahelyi balesetnek számit,és munkaidőn belől megyek oda,akkor ez automatikusan munkahelyi balesetnek számitana,ha baleset történne,vagy nem,mert a szerződésben ez nincsen leirva?
És havonta 2 szer kell bemenjek a céghez,de van hogy többször is mikor utasitanak.
3. Meg még olyan is van mikor 8 órás munkaidőn kivül kell papirokat kézbesitsek,vagy hétvégén,mert csak akkor vannak legtöbben otthon akikhez kézbesitenem kell az iratokat,ez sincs benne a szerződésben hogy munkaidőn kivüli baleset ,csak szóban mondják,hogy este vagy hétvégén kézbesitsem,ha munkaidőben nem találom otthon az adott személyeket.Ön szerint ha baleset érne munkaidőn kivül,akkor milyen esélyeim lennének,hogy munkahelyi balesetnek vegyék ?
4. Valamint még egy dolog ami benne van a szerződésben,hogy azon a helyen is takaritanom kell,de most nemrég tudtam meg hogy baleset beszélyes az a hely,mert omlás veszély van ott,és ezt jelzik is az azon a területen,hogy tudják a személyek,de viszont nekem szóban azt mondták a munkaadóim,hogy én arra a helyre is mennyek be,és végezzem a munkámat,ugyan ugy mint azelőtt,mert benne van a szerződésben,hogy azt is takaritanom kell.Ön szerint megtagadhatom azt a munkát azon az adott helyen?
Köszönöm válaszát előre is!
Baleseti táppénz legfeljebb 1 évig jár, indokolt esetben további 1 évvel meghosszabbítható. Ha utána egészségkárosodással tovább dolgozol, akkor baleseti járadékot kaphatsz. http://www.kormanyhivatal.hu/hu/ugytipusok/egeszsegugyi-szocialis-es-nyugdijugyek/nyugdijbiztositasi-ugyek/baleseti-jaradek
Ha nem dolgozol és legalább 40%-os egészségkárosodást állapítanak meg, akkor rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra lehetsz jogosult. Az összes említett közül egyik sem jár egy másikkal együtt és egyikből sem lehet megélni.
Üzemi baleset az, ami munkavégzéssel összefüggésben történik, a munkába jövet-menet történt baleset is idetartozik. A körülményekről a munkáltató jegyzőkönyvet vesz fel, abból kiderül az összefüggés. Nemigen tudná a munkáltató kidumálni, hogy unatkoztál és azért dolgoztál hétvégén.
Mt. 54. § (2) A munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.
(3) A munkavállaló az utasítás megtagadása esetén is köteles rendelkezésre állni
Szakbarbár
2014-08-22 20:30:32