SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

Kisfiam 2012.11.26-án született, bruttó 420 ezres fizetés alapján kaptam utána a TGYÁS-t, GYED-et. Második fiam 2015. januárjában születik majd. 2014. 11.27-től visszamegyek dolgozni, azaz kiveszem a szabikat, majd táppénzre megyek januárban a szülésig. Azt értem, hogy bármit is csinálok, mivel nem mentem vissza 180 napra dolgozni, maximum a minimálbér kétszeresét kaphatom TGYÁSként, de kérem, hogy erősítse meg, hogy nem rontok el semmit azzal, hogy kiveszem a szabikat, azaz ezáltal nem fogok kevesebbet kapni. Köszönöm!
Minden úgy van, ahogy írod. Korlátlan tgyásra nincs esélyed, minimálbér kétszeresénél kevesebbet pedig nem tudsz kapni.

Szakbarbár
2014-10-28 08:50:39
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Szakértő!
Köszönöm a válaszát. A tgyás-hoz szükséges foglalkoztatói igazolással kapcsolatban kaptam Öntől választ 24-én.
Javasolta, hogy a munkáltatóm az igazolás utolsó lapján a Jövedelemmel el nem látott időtartamoknál tüntesse fel, hogy meddig nem dolgoztam. Abból fog látszódni, hogy az a májusi bér csak egy töredék hónapra vonatkozott, mert májusnak nem a legelején kezdtem dolgozni.
Az lenne a kérdésem, hogy a gyes-t júliusig munka mellett is kaptam. Ilyenkor is azt írassam be, hogy meddig nem dolgoztam, ok: gyes; attól függetlenül, hogy utána még kaptam a gyest továbbra is?

Az, hogy a szülés hónapja is töredékhónap, onnan fog látszódni, hogy az igazolás első lapján van egy olyan pont,hogy a Keresőképtelenséget, a szülési szabadságot megelőzően az utolsó bérrel ellátott nap?

Még egy kérdésem felmerült: Az adókedvezménynél beírták az eltartott és kedvezményezett gyermekek számát. Itt ezen kívül az igénybe venni kívánt családi kedvezmény összegét is ki kell tölteni? (Mert ezt üresen hagyta a munkáltatóm.)

Előre is köszönöm a válaszát.
Csak az a kieső idő, amikor nem dolgoztál. A munka mellé kapott gyes itt irreleváns.

Az 1. oldalon lévő utolsó bérrel ellátott nap úgy általánosságban érdekes, ami miatt Te gondolod, ahhoz inkább a 4. oldalon az ellátás kezdetét nézik.

A családi kedvezményt akár egyedül, akár megosztva érvényesíted, kétféleképpen lehet megadni. Ha kerek gyerek után kéred, akkor megadhatod a gyerekek számát és az adóalap kedvezmény ehhez igazolód összegét is (1 gyerek: 62.500, 2 gyerek: 125.000, 3 gyerek: 618.750), mindkettő ugyanazt fogja jelenteni. Kerek gyerek szám helyett - ezt üresen hagyva és ehelyett - összeget akkor szoktak beírni, ha pl. 3 gyereket nem 1-2 arányban osztanak meg, hanem a 3 gyerek után járó 618.750 Ft adóalap kedvezményt mondjuk 200.000 és 418.750 Ft arányban osztják meg.

Szakbarbár
2014-10-28 08:49:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő

Olyan kérdésem lenne hogy jelenleg itthon vagyok Gyeden, viszont szeretnénk még egy kis babát. A Gyedem 2015ben jár le pontosan április 29 én. Ha addig összejönne a másik baba akkor elmennék táppénzre majd onnan Tgyásra. Ha jól tudom a táppénz előtt ki kell vennem pár nap szabit hogy a táppénzt és a gyest egyszerre tudjam kapni. Viszont ha nem jön össze a Gyed lejártáig a baba csak már a gyes alatt, és onnan megyek majd táppénzre akkor is ugyanugy a bérem lesz az alapja mindennek? A bérem nem több mint a mininálbér kétszerese, hanem pont annyi. Szóval emiatt akkor az lesz az alap? De ha már csak Gyes alatt jön össze a baba akkor a születése átcsuszik a 2016os évre..ez bármit is befolyásolna? Ha igen hogyan? Azzal hogy a tgyás 168 nap plusz némi táppénzzel kitudom védeni azt hogy ne kapjak kevesebb pénzt mint amit most kapok? Köszönöm válaszát előre is.
Az április 29-i gyeslejárat olyan időpont, amivel nem tud később probléma lenni. (Ez általánosságban igaz a július 16. előtt végződő gyesekre.) Akár terhes leszel a gyed végére és - pár nap szabi után - elmész gyesre, akár csak a gyes vége után mész táppénzre, akár a kettő között valamikor (itt szintén kell pár nap szabi), minden esetben, minden ellátás alapja az aktuális béred lesz, nem fenyeget egy minimálbér alapú gyed. Akkor sem, ha 2016-ban szülsz.

Szakbarbár
2014-10-24 17:14:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedve Szakbarbár!
Köszönöm a válaszát!
Kérdésem lenne még ezzel kapcsolatban, mert valami nem tiszta számomra!
Mindent úgy csináltam ahogy írta, én gyed lejárta után elmentem táppénzre 9 kóddal, ami sajnos beigazolódott mert pihennem kell,és a párom igényelte a gyest amiről még határozat nem érkezett.

Lehet én értettem félre valamit vagy hiányos az ismeretem, de a munkáltató kéri írásban szüntessem meg a fizu nélküli szabim és kérjem a munkába állásom, mert csak így mehetek táppénzre.
Valamint kéri a gyes igénylés határozatát is (amit nem tudok bemutatni mert a párom igényelte)

Csak úgy mehetnék táppénzre ha felveszem a munkát és megszüntetem a fizu nélküli szabit, vagyis fizetett nélküli szabadság alatt nem nem mehetnék táppénzre?

Ha írásban kérem a fizu nélküli szabi megszüntetését és munkába állásom akkor én is igényelhettem volna a gyest?

Milyen esetben nem jár együtt a táppénz és a gyes?

Ha a kistesó megszületik párom írásban lemondja én pedig igényelem a gyest a szülés napjátol. Párhuzamosan mehet a lemondás és igénylés, vagy van átfutási idő a lemondásnál is?

Valamint a munkáltató kér szochókedvezményre igazolást a MÁK-tól. Ezt akkor is bekérhetem ha most párom veszi igénybe a gyest, vagy a kettőnek nincs köze egymáshoz?

Elnézést kérek ha Ön számára egyértelmű dolgokat kérdeztem, de teljesen káosz számomra és szeretnék tisztán látni!

Várom mielőbbi válaszát!
Nagyon köszönöm!
Zsuzsanna




A munkáltató, aki gondolom, hogy kifizetőhely, ha ennyire fontos neki a dokumentálás, szerintem nem apuka megállapító, hanem a Te megszüntető határozatodat akarja gyes határozatként. A fizetés nélküli szabadság megszűnését pedig le kell papírozni, ebben nincs semmi furcsa. Azzal mondjuk nem értek egyet, hogy "a munkába állást kérni kell", szerintem nem kell több, mint hogy bejelented, hogy nem veszel tovább igénybe fizetés nélküli szabadságot. Innentől kezdve vagy keresőképes vagy és kiadják a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, vagy keresőképtelen vagy és táppénzre mész.
De ha a táppénz ügyintézésnek csak ez az akadálya, hogy nem írsz le valamit, ami ugyan butaság, de semmi jelentősége nincs, hát akkor írd le, amit várnak Tőled.

Hadd ne válaszoljak a gyes és táppénz együtt kezdetű kérdésre, mert nem fogod egyszerre kapni a kettőt, így ez most nem érdekes Neked.

Szülés után célszerű lesz előbb gyorsan apuka gyesét lemondani, mert ez egy 2 soros levél, a szülés másnapján már fel lehet adni/be lehet vinni és így gyorsan lesz megszüntető határozat, ami kell ahhoz, hogy a tgyást és a saját gyest intézni tudd. Jó esetben mire ehhez együtt lesz minden, addigra megérkezik a megszüntető határozat is. Ha egyszerre intéznéd mind a 3 dolgot, akkor 2-re úgyis várni kellene.

A szochó kedvezményhez az igazolás annak is jár, aki 3 éven belül kapott gyest, úgyhogy tudsz ilyet kérni-kapni.

Szakbarbár
2014-10-24 17:10:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Szeretném igényelni a tgyás-t, ezért a munkáltatómtól kértem foglalkoztatói igazolást.
(Már 10 éve itt vagyok jogviszonyban, 2013-ban gyeden és gyesen voltam a nagyobb gyermekemmel. 2014 május 7-től a gyermekem születése előtti napig, október közepéig dolgoztam. 2014 júliusáig még kaptam a gyes-t is a nagyobb gyermekem után.)
A foglalkoztatóm úgy töltötte ki az igazolás utolsó lapját, hogy májusra beírta azt az összeget, amit abban a töredék hónapban kaptam (154.000 Ft), utána júniustól szeptemberig teljes hónapok voltak, ezért a szerződés szerinti béremet (171.000 Ft) kaptam. Október szintén töredék hónap volt, de oda nem írt be semmit.

Az lenne a kérdésem, hogy kell e írjak egy külön levelet az Oep-nek, hogy tudják, hogy ez nem a teljes májusi fizetésem volt? Attól tartok, hogy különben lerontaná a tényleges fizetésem a tgyásom összegét. Ezt az októberi összeget írassam még rá a munkáltatómmal?

Előre is köszönöm a válaszát
Az átlagot úgy számolják, hogy a járulékköteles jövedelmet elosztják annyi naptári nappal, amennyire vonatkozik. Hogy a feltüntetett jövedelem hány napra vonatkozott, azt a jövedelem oszlopok mellett jobbra lévő kieső idős táblázatból állapítják meg, mert oda be van írva, hogy mikorra nem kaptál jövedelmet, ebből pedig kijön, hogy akkor hány napra vonatkozott, amit kaptál.

Ha itt ki van töltve, hogy 2013.01.01-2014.05.06-ig gyeden, gyesen voltál, akkor ebből így meg lehet állapítani a helyes átlagot. Ha nincs ott a kieső idő vagy nincs ott az októberi törthavi bér, az gond, mert akkor nincs meg minden adat ahhoz, hogy az átlagot helyesen ki lehessen számítani. Az ügyintéző a futószalag szerű munka mellett nem mindig gondolkodik, hogy nem biztos, hogy ez így jó, úgyhogy nem feltétlen fogja hiánypótlásra felszólítani a munkáltatót. Ha írsz mellé egy levelet, azt nem fogják figyelembe venni, neki a munkáltatótól kell minden adat. Úgyhogy menj vissza a munkáltatóhoz és javíttasd ki vele: írja be az októbert és írja be a jobb oldali táblázatba a kieső időket.

Szakbarbár
2014-10-24 16:59:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő !
Kérdésem az alábbi , melyhez szíves segítségét kérem : 1979. évtől államigazgatásban dolgozom. Ezen évtől szerződéses munkaviszonyban álltam, ( emlékezetem szerint ) 1981.05.15. napján szültem. 1981.06.30. napjával megszüntette a munkáltatóm a munkaviszonyomat. 1984. januárjától u.ezen önkormányzat alkalmazásában állok a mai napig. A gyermekem születése után ún. passzív jogon részesültem GYES-ben. Kérdésem az , hogy jelen jogszabályi rendelkezések alapján a közszolgálati időbe beszámítható-e a passzív gyes-es időtartam. Bérezés, besorolás, közszolgálati idő elismerése tárgyában érdekelne. AS NYUFIG-tól megkaptam a szolgálati időmről szóló kimutatást, tudom, hogy ez nem egy és ugyan az , de abban ezen időszak feltüntetésre kerül. Kérem szíves válaszadását, tisztelettel: E.
Nem tudok segíteni, soha semmi közöm nem volt a közszférához. Csak tippelni tudok, hogy nem számít bele, mert ugyan mit számítanának be azután, hogy megszűnt az egyik jogviszonyod és egy alanyi jogon járó segélyt kaptál a következőnek a kezdetéig.

Szakbarbár
2014-10-24 16:49:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Tanácsot szeretnék Öntöl kérni!
20 hónapos kisfiammal jelenleg gyeden vagyok. Munkahelyemen 2009. december 01. óta vagyok állományban. Bruttó fizetésem 190.000,- Ft volt. Második kisbabánkat 2016-ra tervezzük, hogy megszületik. Munkáltatóm megkeresett egy állásajánlattal, ami jobb lenne számomra a későbbiekben a munkavégzés helyét tekintve. Nem szeretném bölcsibe adni a 20 hónapos kisbabámat, viszont 4 órába, esetleg 6 órába tudnám vállalni a munkát jelenleg, mivel nagymama vigyázna rá. Kérdésem az lenne, hogy ha én 4 órásba dolgoznék, az hogyan hatna a későbbi táppénzre illetve gyedre ha összejön a második baba? Mondjuk ha 2015 december 01-el össszejönne a második pici, akkor nekem a 4 órás bér után számolnák a gyedet illetve a táppénzt, vagy a korábbi bejelentett összeg után? Ha a 4 óra után akkor lehet jobban járnék ha 9 hónapot átvészelünk a gyes-el és utána ugyanannyi táppénzt kapnék és gyedet mint az elsőnél?
Szíves válaszát előre is köszönöm szépen!
Egy 2016-ban induló ellátás alapjába 2015 elejéig visszamenően minden beleszámíthat. (Hogy 2015 eleje és a szülés előtti nap között konkrétan melyik időszakot veszik alapul, az attól függ, hogy mikor és mennyit dolgozol.) Ha itt részmunkaidős béred van, akkor az lesz minden ellátás: táppénz, tgyás, gyed alapja, vagyis a szorgalmad jutalma az lehet, hogy akár feleannyit kapsz utána 2 évig. Ha nem mész vissza dolgozni egyetlen napot sem, akkor a táppénz alapja a táppénz elején aktuális szerződés szerinti bér, a tgyásé és a gyedé pedig a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de (ha a béred efölé emelkedni, akkor) legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2014-10-24 16:45:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Első babámat várom 2015.01.22-re. Folyamatosan dolgozom az elmúlt két évben, jelenleg is:
"A" cégnél: 2013. jan. 98.000,-; febr. 130.000,-; márc.-szept. 114.000,-; okt.-dec. 31. 57.000,-.
"B" cégnél: 2013.12.04-től 2014.02.28-ig 88.500,-.
"C" cégnél: 2014.03.01-től jelenleg is 88.500,-.

Két kérdésem van, mivel:
1., Jelenlegi munkáltatóm hajlandó lenne másik munkakörben foglalkoztatni másik cégnél Br. 215.000,- bérrel, azzal a feltétellel, hogy aláírok egy dátum nélküli közös megegyezéses munkaviszony megszüntetést. Nem akar sem visszavenni 3 év múlva, sem egy forintot számfejteni majd a felmondáskor. Ezt nem tartottam jó ötletnek, kértem, hogy írjunk egy 2017-es dátumot, de úgy tűnik, nem fog belemenni. Sajnos hitegetett, most pedig nagyon szorít az idő, mert a mostani fizikai munkát már nem tudom ellátni sokáig, és még a felmondási idővel is számolnom kell, ha akad mégis másik munkáltató. Felmondani addig nem merek, amíg nincs új szerződésem. Kérlek, ez ügyben erősíts meg, hogy jól döntöttem-e! Illetve milyen veszélyei vannak, ha idő előtt felhasználja azt a papírt, belemenjek egy ilyen megegyezésbe? Esetleg egy határozott idejű szerződés megoldás lehetne?

2., Ha az 1., verzió nem életképes és nem találok új munkát. Végső esetben mit tanácsolsz, melyikkel járok jobban: táppénzre menjek Tgyás előtt vagy esetleg álláskeresőként regisztráljak? Milyen összegekre számíthatok? Illetve van esetleg jobb ötleted magasabb ellátásra, amire én nem gondoltam? Jól gondolom, h azt is mérlegelnem kell, a táppénz mellett már hiába találok új munkáltatót vagy munkába állhatok újra?

Előre is köszönöm válaszod!
A munkáltató ajánlata teljesen korrekt: segít, cserébe azt kéri, hogy ne kerülj több pénzbe. Sokba tud fájni neki, ha nem leszel jó fej pár év múlva és nem akarsz közös megegyezni, egy gyes utáni felmondás járululékkal együtt akár 900.000 Ft-jába is kerülhet 215.000-es bér mellett és ha jó fej leszel, a szabadságot elvileg akkor is meg kell váltani, ami több, mint 300.000, bár ezt simán el is lehet kölcsönösen felejteni, mert rajtatok kívül a kutyát sem érdekli. De a könyvelője nem lesz elég bátor, hogy ezt javasolja neki.
Nincs ezzel az ajánlattal semmi gond, szerintem Te sem bíznál valakiben, akit alig 7 hónapja ismersz annyira, hogy biztosíték nélkül asszisztálnál neki valamihez, amiből ő csak jól jöhet ki, Te viszont akár nagyon kellemetlenül is.

Látatlanban mondom, hogy 6 hónapos terhesen teljesen esélytelen az új munkahely. Rádnéznek és kiröhögnek. Úgyhogy azt javasolom, használd ki, hogy a munkáltató ilyen rugalmas és minél előbb írjatok egy új szerződést, ami mondjuk november 1-től január 31-ig, határozott időre szól, ahogy ezt aláírtad, utána aláírhatod a mostaninak a közös megegyezéssel való megszüntetését. A sorrendet betartva nem esel két szék között a pad alá és maximális gyeded lehet.

Ha nem teszed, akkor a 88.500-as bér lesz mindennek az alapja. Téged még az sem veszélyeztet, hogy járadékról igényelve csak a minimálbér lesz az ellátások alapja, mert akinek eleve kevesebb a bére, az az eleve kevesebb után kapja csak, tehát itt nem jelent korlátot a minimálbér.

Szakbarbár
2014-10-24 16:41:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Köszönöm a válaszát.Még egy kérdésem lenne az előbbihez kapcsolódva.
Passzív gyed(Tgyás alatt szűnt meg az előző munkahelyem) mellett új munkahelyen dolgozom,így ahogy írta éppen csak meglesz a 365 napom.2015 év elején táppénzre mennék kismamaként,majd Tgyás és Gyed.
Kérdésem:
1.Jól tudom,hogy az új munkahely bére lesz a táppénz, tgyás gyed alapja.
2.Szükséges a 180nap bérezett nappal rendelkeznem,így minnél később menjek táppénzre.
3.Egyeske előtt folyamatos jogviszonyom volt 2012.végén született így jól értem megjár a születendő baba 2 éves koráig a gyed.
Köszönettel: Veronika
1. Igen, csak az új helyen elért átlag lesz valamennyi ellátás alapja.
2. Nem, pl. 30 napból is ugyanannyi minden, mint 180-ból.
3. Ha egyeske előtt legalább kb. másfél évet dolgoztál, akkor ketteskével is végig fog járni a gyed.

Szakbarbár
2014-10-22 13:47:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2011.03-tól dolgozom
2011.12.23 –án született kislányom
168 napig kaptam a tgyás-t
2013.09-ig kaptam gyedet
Gyest a mai napig kapom 2014.12.23-ig de nem dolgozom mellette
Jelenlegi munkahelyemen nem kívánnak tovább foglalkoztatni, itt kiveszem a szabadságom, majd megszűnik a munkaviszonyom!
Közvetlenül utána vagy 2014.12.01-től vagy 2015.01.01-től kezdenék egy másik munkahelyen attól függően, hogy mikor jár le a szabadságom, tehát nem lenne megszakítva a biztosításom!
Kisgyermekem várhatóan 2015.05. hóban születik!
A kérdésem az lenne a leírt adatok alapján, hogy:

-gyedre jogosult leszek-e gyermekem 2 éves koráig
-a gyed összeg számításánál az új munkahelyem lesz-e az alapja
-a tgyás összeg számításánál az új munkahelyem és itteni jövedelmem lesz-e az alapja
-ha az új munkahelyemről elmegyek terhességi táppénzre akkor a jövedelmem lesz-e az alapja
-a gyedet vagy a tgyást befolyásolja-e, hogy még decemberben kezdenék az új munkahelyen vagy csak januárban

Válaszát és segítségét köszönöm: Kinga

A gyed 2 éves korig fog járni. Ennek is, a táppénznek és a tgyásnak is csak az új helyen elért átlag lesz az alapja. Ez akkor is így van, ha decemberen kezdesz az új helyen és akkor is, ha januárban.

Szakbarbár
2014-10-22 13:44:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!


Azt szeretném kérdezni, hogy ha nemrég lejárt a GYES-em és most táppénzen leszek itthon, akkor bruttó 177.000 Ft fizetés mellett kb. mennyi táppénzre számíthatok úgy, hogy 1 napra sem mentem még vissza dolgozni? Eléggé kiestem az elmúlt évek alatt ebből, a bruttó vagy a nettó jövedelmem 60 %-a lesz a táppénz?


Előre is köszönöm!

Üdv:

T.
A táppénz alapja a mostani bér lesz, 1 naptári napra családi kedvezmény nélkül kb. nettó 2.970 Ft.

Szakbarbár
2014-10-22 13:42:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbar!

Ez ev december vegere vagy jovo ev januar elejere vagyok kiirva szulni. Ez ev januartol aprilisig 120.000 volt a bruttom, majustol oktoberig 250.000. Jelenleg szabadsagon vagyok, novembertol tappenzre megyek.
Jol ertem azt, hogy ha iden megszulnek akkor sokkal magasabb lenne a tgyas osszege mert visszamenoleg az utolso 180 napomat nezik, amig ha januarban szulok akkor a teljes 2014-es evemet, ahol az ev elso par honapja lerontja az atlagot?
Ha jol tudom a tgyas a szules kiirt datuma elott 28 nappal megigenyelheto. Ha decemberben igenylem(de csak januarban szulnek) akkor az igenyles elotti 180 (ami nekem kedvezobb) napot nezik a tgyas osszegenek szamitasahoz vagy a tenyleges szulesi datumot?
Gyed osszeget gondolom nem tudom befolyasolni mert mindenkepp a 2014-es "rossz" es "jo" honapok atlagat fogjak alapul venni....
Koszonom, Kat
Ha idén szülsz és a tavalyi évben volt ezen a helyen legalább 180 bérezett napod, akkor a tavalyi átlag lesz a tgyás alapja. Ha jövőre szülsz, akkor a 2014-es, csak bérből számított átlag, tehát a január-december közötti átlag. Ez mindenképpen több, mint az előző verzió.
Ne akard korábban indítani a tgyást és drukkolj, hogy jövőre szülj. Ha nem így lesz, a tgyás 168 napja után a gyed mindenképpen 2015-ben indul és a 2014-es 10 havi átlag lesz az alapja. Ez 198.000, ebből a nettó gyed a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül kb. 104.000 Ft.

Szakbarbár
2014-10-22 13:40:22
Olvasói értékelés: 5/5
Olyan kérdésem lenne, hogy én jelenleg Gyes-en vagyok, időközben a munkahelyem megszűnt, de mivel védet vagyok ezért még papíron állományban vagyok. Most lenne egy lehetőségem, hogy 2 hónapra mehetnék dolgozni egy helyre, heti 20 órába. A kérdésem az lenne, hogy nekem előtte fel kell mondani a munkahelyemen, vagy van valamilyen teendőm? Igazából még nem szeretnék felmondani, főleg nem 2 hónapért. És ha elvállalom, és a nyáron letelik a gyes, utána a munkanélkülit mi alapján számolnák, a bejelentett bérem után, vagy ez után a a 2 hónap után amit dolgoztam?
Ha jól értem, zajlik a felszámolás a munkahelyeden. Elvileg lehet olyat, hogy az egyik helyről fizetés nélküli szabadságon vagy - eleve azon vagy, a gyes miatt - , a másik helyen pedig dolgozol, de ezt be kell jelenteni és a munkáltató valószínűleg ráderőszakolna egy közös megegyezést. Szerintem egyszerűen csak mélyen hallgass a másik munkáról. Ha az új helyen nem kérnek a párhuzamosan fennállótól semmit, akkor még csak emiatt sem fogják megtudni a régi helyen.

Hogy a járadékot miből számítják, az egy érdekes kérdés, szerintem ügyintézője válogatja, hogy ki hogyan gondolja ilyenkor alkalmazni a jogszabályt, mert konkrétan erre nincs szabály és mind a két álláspontnak - csak egyiket vagy mindkettőt figyelembe venni - van létjogosultsága. (Csak arra van szabály, hogy mi van akkor, ha egyszerre, ténylegesen dolgozol 2 helyen), de itt nem erről van szó.



Szakbarbár
2014-10-19 08:27:25
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok a kisfiammal, aki most 8 hónapos. A második babánkkal 5 hetes terhes vagyok.
A kérdéseim akövetkezők lennének:
1. hogyan járnék anyagilag jobban: ha lemondanék a mostani gyed-ről és visszamennék táppénzre, majd a fiam egy éves kora után újra igényelném a gyedet, vagy ha marad egy éves koráig a gyed és utána megyek vissza táppénzre? 9 éve folyamatos a munkaviszonyom, határozatlan idejű szerződéssel. Idén február végén született a fiam. A bruttó bérem 320000 Ft.
2. Miből fogják számolni a TGYÁS-t, GYed-et?

Köszönettel.
Anikó
A táppénz több, mint a gyed, előbbi 2 év folyamatos biztosítás megléte esetén havi szinten bruttó 192.000 a bruttó 142.000-es gyeddel szemben.
Azt nem tudom megmondani, hogy 1 éves kor után tudsz-e rögtön gyedre is menni vagy előbb keresőképesnek kell lenni és utána, már a gyed melletti munkából (szabadság) kell-e táppénzt igényelni, mert ez most valami miatt, amibe nem mennék bele, nem egyértelmű nekem.
A tgyás és a gyed alapja 180 nap munkát leszámítva az összes létező esetben a jövő évi minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2014-10-19 08:07:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2015 év elején táppénzre mennék kismamaként.
Az irányadó időszakban 2014.01.01-től táppénz első napjáig (passzív gyed mellett) 140nap biztosítási jogviszonyom van.
Kérdésem:
1.A szülésik maradhatok-e táppénzen.
2.Csak az eltöltött biztosítási időre kapok táppénzt.
3.Igényelhetek-e táppénzre jogosultság megszűnésekor 140 nap után méltányossági táppénzt.
4.A passzív gyed ideje is beleszámít az biztosítási időbe.Ez+210 napot jelentene.
5.Tgyás,Gyed igénylésénél az irányadó időszak a 2014.01.01-szülés napjáig 365 napom lesz.Ebbe beleszámít az esetleges passzív táppénz.
Köszönettel: Veronika
Nem biztos, hogy jól értem a kérdést, de válaszolok mindkét verzióra, ahogyan érteni lehet.

1. Ha most nem dolgozol, akkor az egész táppénz, tgyás, gyed esélytelen, kellene hozzájuk egy munkaviszony. Akkor az lesz, amit a 2. esetre fogok válaszolni.

2. Ha gyed mellett elkezdtél dolgozni, akkor pedig

Táppénz a folyamatos biztosítás idejére, de legfeljebb 1 évre jár. A passzív tgyás és gyed, illetve a gyes nem jogszerző, de ún. jogfenntartó idő, összeköti azt, ami előtte és utána van, így megmarad a biztosítás folyamatossága, úgyhogy akár 1 évig is lehetsz táppénzen.

A passzív gyed nem minősül biztosításban töltött időnek, de kizárólag a tgyáshoz beleszámít ebbe. A gyednél már nem.
A gyed hossza nem túl nagy, kb. 3,5 éves korkülönbségnél nem csak attól függ, hogy a szülés előtti 2 évben mennyi előzetes biztosítást tudsz felmutatni. Van egy olyan szabály is, ami szerint ha az új gyed kezdete előtti 2 évben legalább 1 napot voltál - az előző babával - gyeden, és ez ugye kb. 3,5 éves korkülönbségig van így, akkor az új gyed nem járhat kevesebb ideig, mint az előző. Úgyhogy ha dolgoztál legalább kb. másfél évet egyeske előtt, akkor ketteskével is járhat 2 éves korig végig a gyed, akkor is, ha az új helyen éppen csak megvan a 365 nap előzetes biztosítás (ebbe egyébként a táppénz is beleszámít.)

Szakbarbár
2014-10-19 07:58:30
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves szakbarbár!
Ismét a segitségét szeretném kérni már 9hó 21-én válaszolt nekem.Jelenleg 10hetes kismama vagyok.148ezer forintos átlagom lesz abból szeretném tudni,hogy mennyi táppénzre számithatok havonta 1év munkaviszonnyal.
Köszönöm szépen
Nem havonta mondom, hanem naptári naponként, mert mindig annyi táppénzt fogsz kapni, amennyiről leadod az igazolást és amennyit el is számolnak belőle az aktuális kifizetésnél - kifizetőhelyek egy kicsit másképp csinálják ezt másik hónapra átnyúló igazolásnál. Ez lehet, hogy csak 14 vagy 28 nap lesz egy körben.

Ha
- ez a 148.000 bruttó összeg
- annak az időszaknak az átlaga, amelyikből a táppénz számolódik (idén induló táppénz alapja a tavalyi átlag, jövőre indulóé az idei)
- a mostani 1 év munkaviszony előtt nem volt több, amivel lenne 2 év folyamatos biztosításod
(ezek nem derültek ki a kérdésből), akkor abból az 1 naptári napi táppénz családi kedvezmény nélkül kb. nettó 2.040 Ft.

Szakbarbár
2014-10-19 07:42:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A következő helyzetben vagyok jelenleg: 2007-től van közalkalmazotti munkaviszonyom, kb. 130E Ft-os bérrel. 2012. áprilisában született meg a fiam, ez a bér alapján kaptam az ellátásokat, 2014. áprilisáig gyed-et, jelenleg még gyesen vagyok itthon 2015. áprilisáig. Ez időközben mindvégig megkaptam a béremeléseket, jelenleg kb. 215E Ft-ról szól a határozatlan idejű, teljes munkaidős szerződésem.
Tervezünk második gyermeket. Kérdésem az lenne, hogyha kb. 2015. második felében születne a kistesó, és a gyes lejárta után betegállományban lennék a szülésig, akkor kb. hogyan alakulna a gyedem összege? Jól tudom, hogy terhesen táppénz alatt nem küldhetnek el a munkahelyemről?
Másik lehetőség, hogy a 2015. áprilisától visszamennék aktívan dolgozni kb. egy évre. Akkor ez kedvezően befolyásolná a gyed összegét?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Luuujza
Ha legalább 180 napot dolgozol, akkor a következő tgyás és gyed alapja a 215.000-es - vagy ha addig még emelkedik, akkor az ennél is több - béred. Az összes többi esetben, tehát ha kevesebbet dolgozol vagy egyáltalán nem, mert azonnal táppénzre mész a gyes után, akkor az ellátások alapja a minimálbér kétszerese, ez idén 203.000 Ft és nettó 121.000 körüli tgyás, illetve 105.000 körüli gyed van belőle családi kedvezmény nélkül.
A terhesség felmondási tilalom.

Szakbarbár
2014-10-19 07:32:26
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Jelenleg Gyed-en vagyok 1,5 éves kislányommal. Bruttó fizetésem 164.000 Ft volt, ami azóta 215.000 Ft-ra emelkedett. Babát tervezünk, akinek a jövetelére számításaink szerint 2015. nyarán kerül sor, és én akkor már Gyes ellátása alatt leszek. A kérdésem az lenne, hogyan alakul, és melyik béremből számítják a jövő évi TGYÁS illetve GYED ellátásom?Válaszát előre is köszönöm.
Bármit csinálsz is (gyed, gyes, táppénz, szabadság, munka), mindenképpen az új bérből számolódik minden.

Szakbarbár
2014-10-16 08:22:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg babát várok, 2015. január2.-ra vagyok kiírva. Most adódott egy lehetősegem, december 1.-től lenne határozott idejű munkaviszonyom egészen 2019. decemberéig. Az elmúlt két évben nincs meg a 365 nap munkaviszonyom, így tisztában vagyok vele, hogy se gyedre, se tgyásra nem vagyok jogosult. Viszont szülés után a lehető leghamarabb vissza szeretnek, es kell is mennem dolgozni. Kérdésem, ha nem igénylem a gyest sem, legkorábban hány hét után mehetek vissza dolgozni? A férjem elmehet-e gyedre(több éve stabil munkahelye van), illetve dolgozhat-e mellette ? Esetleg a nagymama nyugdíj mellett elmehet-e gyesre, amennyiben igen, elesik-e a nyugdíjától? Kerdeseim mind a gyermek szuletese utan kozvetlenul aktualisak, nem a gyermek 1 eves kora utan.
Valaszát előre is köszönöm!
Ha semmit nem igényelsz, akkor akár a kórházból kijövet mehetsz egyenesen dolgozni, mert csak a valamilyen ellátás mellett dolgozásnak vannak szabályai, ha nem igényelsz semmit, akkor nincs, ami korlátozzon.
Apuka terhességi gyermekágyi segélyre nem jogosult, mert ez nála fogalmilag kizárt, de ennek az időtartamát követően, a 169. naptól gyedre elmehet. 1 éves korig nem dolgozhat mellette. Ha dolgozik, akkor majd a baba 1 éves korától igényelheti. Ha otthon marad babázni, akkor az első 168 napra gyest tud igényelni. Nagyszülő csak a baba 1 éves kora után jogosult gyesre, de nem éri meg neki gyest igényelni, mert apuka gyede - gondolom, hogy - ennél lényegesen több.

Szakbarbár
2014-10-16 08:21:18
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár,

a következő kérdéssel fordulok hozzád: feleségem ikergyermekeket vár, a szülés várható időpontja 2015.03.16. Jelenleg határozott idejű szerzőzédése van, melyet a jelenlegi munkáltatója nem kíván meghosszabítani, így munkaviszonya megszűnik. Jelenlegi munkaviszony 2012.10.29-től 2014.10.29-ig áll fenn, 550.000 Ft-os bruttó bérrel. 2012.10.29 előtt Hollandiában dolgozott 4 éven keresztül. Kérdésem, hogy mi módon lesz jogsult TGYÁS-ra? Ha jól értelmezem a jogszabályokat, akkor TGYÁS a szülés várható időpontja előtt 28 nappal, tehát tehát február 16-tól igényelhető. Ha ekkor feleségem kap munkahelykeresési támogatást, akkor biztosítottnak minősül, és igényelheti a TGYÁS-t? Ha igen, akkor TGYÁS összege a 2014-es éves jövedelem napi átlagából kerül kiszámításra, vagy az álláskeresési támogatás összegéből? Illetve kérdésem még, hogy hány nap álláskeresési támogatásra jogosult? 73 napra a magyarországi jogviszony alapján, vagy 90-re, mivel az Európai Unióban végzett munka is beleszámít a jogosultsági időbe? Ezen adatok alapján mire számíthatunk?
Köszönöm a segítséget előre is.
Üdv,
Krisztián
Ha az álláskeresési járadék az aktuális biztosítási jogviszonya, akkor az innen igényelt tgyás és gyed csak minimálbér alapú lesz, mert ennek speciális szabályai vannak.

Próbáljon meg biztosításba kerülni valahol - család, barátok... - vagy ha ez nem megoldható, akkor legyen egyéni vállalkozó, így pontosan a duplája tud lenni a tgyás és a gyed, ha ezen az új helyen a járulékköteles jövedelme eléri a minimálbér kétszeresét.

A járadék hossza szempontjából egyébként a tagállambeli munkaviszony is beszámít, csak legyen róla igazolása - E valahányas nyomtatvány kintről.

Szakbarbár
2014-10-16 08:11:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja