SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

2012.10.06-án és 2014.03.15-én születtek gyermekeim, ezt megelőzően 308 nap munkaviszonyom volt, azelőtt hallgatói jogviszonyom. A munkaadóm bérszámfejtője most nem utal gyedet a második gyerek után, mert rájöttek, hogy az első után túl sokáig utaltak és 2 hónapja semmi pénzt nem kapok, mert kompenzálnak. Ráadásul erről nem értesítettek, nem kaptam sokáig magyarázatot se, hogy miért és csak a saját hr-essel tudtam beszélni, aki nem adhatja ki a bérszámfejtő számát, ellenben fogalma sincs semmiről. Van joguk az egyik gereknél elkövetett hibájukat a másik gyerek utáni járulékból, ráadásul ilyen drasztikus módon (nem apránként, hanem egyszerre) kompenzálni?
(Nem ez volt az egyetlen probléma. 2 év után kitalálták, hogy eddig jogosulatlanul kaptam pénzt, mert mint kiderült a hallgatói jogviszony igazolás sehol nem volt feltüntetve, lemásolva, csatolva, úgyhogy a két gyerek melletti káoszban 2 évvel ezelőtti papírokat kerestem.)

Válaszát köszönöm
Kattalin
A jogosultságba beszámító nappali tagozatos tanulmányok mellett 308 nap munkaviszonnyal a tgyás lejárta után 308 nap gyedre vagy jogosult. Ha a szülés napjától indult a tgyás, akkor ez azt jelenti, hogy

Ha valóban jogalap nélküli kifizetés történt, akkor a 90 napon belüli összeget akkor is Te fizeted vissza, ha vétlen voltál. A korábbi viszont a kifizetőhely sara. A 90 napon belül kifizetett összeget határozattal lehet visszakövetelni, ami ellen lehet fellebbezni és akkor az egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez kerül a labda, ő dönti el, hogy jogszerű-e a visszakövetelés. Amíg a határozat nem jogerős, addig semmit sem lehet levonni. Utána az aktuálisan járó ellátásból 33%-ot lehet levonni, ha magadtól nem fizeted be a visszakövetelt összeget.

Mivel a mai napig nem kaptál határozatot, 2 hónapja viszont nem utalják az egyeske utáni gyedet, ezért a 90 napban mostmár valószínűleg csak 1 havi jogalap nélküli gyed van benne, amit a 33% miatt 3 hónap alatt tudnak levonni.

A kifizetőhelynek láthatóan fogalma sincs arról, hogy mit kellene tennie. Hagyd, hogy a szakig szerv segítsen nekik: írd meg az egészségbiztosítási pénztárnak, hogy 2 hónapja nem kapsz ellátást, csak szóban tájékoztattak arról, hogy miért, kéred, hogy tartsanak egy célellenőrzést. Annak az lesz a vége, amit mondtam: a ketteske utáni, elmaradt gyedet kamatostul ki kell utalni, levonni pedig maximum a határozat dátumához képest 90 napon belüli egyeske utáni jogalap nélküli gyedet lehet, havi 33% erejéig.



Szakbarbár
2014-11-07 20:24:19
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja