SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő,

Segítségét szeretném kérni, hogy lehetne-e korrigálni illetve hogyan tehetném jóvá azt az anyagi hátrányt amit tudatlanságom miatt okoztam magamnak.

Jan. 5-től T9-es kóddal táppénzen vagyok.

Hiba_1: Amikor jan. 5-én elmentem a háziorvoshoz hogy táppénzre vegyen, nem gondoltam hogy jan 1-től kellene kérni a táppénzt, úgy gondoltam hogy jan 1-4-ig úgymond dolgoztam volna, csak munkaszüneti napok voltak, ezért erre az időszakra távolléti díjat fogok kapni, ami jobb mint a táppénz. Ehhez képest, amikor pár napja megkaptam az első táppénz-kifizetést, annak kapcsán felhívtam a bérszámfejtőt, hogy miért nem kaptam távolléti díjat jan 1-4 közötti időszakra, akkor arról tájékoztatott hogy azokra a napokra nem jár nekem, hogy jan. 1-től kellett volna kérjem a táppénzes állományba vételt, úgy legalább táppénzt kaptam volna ezekre a napokra. Gondolom ennek a jóvátételére Őn sem lát semmilyen megoldást. Azt azért mégis megkérdezem / szeretném megérteni: így nem úgy néz ki mintha 4 napig nem is lett volna munkaviszonyom, mivel jan. 1-4-ig sem a táppénzt, sem mint aktív kereső, a munkaszüneti napok miatt járó távolléti díjat nem kaptam? Milyen egyéb vonzata van ennek a kiesett 4 napnak?

Hiba_2: Jan. 5-től T9-es kóddal vett fel a háziorvos állományba, én nem gondoltam hogy jelentősége van annak hogy milyen jogcímen vagyok munkaképtelen. A bérszámfejtővel való beszélgetés során kiderült, hogy bizony előnyösebb lett volna ha az első 15 napban más kóddal vesz fel (talán betegszabadságnak hívják), mert akkor nem max. téppénzt hanem a fizetésem x %-át kaptam volna. Háziorvos nem tudhatta, hogy esetemben ez számít (a max táppénz nem éri el a fizetésem felét), így csak magamra lehetek dühös, hogy a tájékozatlanságom miatt több 10e Ft-ot „buktam” ezen a lépésen, ami úgy értettem hogy szabályos, megilletett volna, élhettem volna vele. Ezt a második „hibát” szeretném korrigálni, és bízom benne hogy Ön tud rá módot. Szabályos-e, megszakíthatom-e a T9-es kódot, kérve a háziorvost hogy 15 napra vegyen táppénzre más jogcímen (pl. náthával), majd utána vegyen vissza T9-re? Vagy szabályosabb, ha a terhesség végén, amikor kérném a CSED-et, egy hónappal a szülés előtt, akkor függesztem fel a T9-t és kérek más jogcímen táppénzt, majd csak 2 héttel a szülés előtt a CSED-et? Köszönöm, ha laikus ötleteimet kijavítva javasol egy helyes megoldást erre a helyzetre, hogy ha utólag is de megkaphassam az elbukott összeget.

Egy másik kérdésem: múlt héten egy napot kórházban voltam (1 napos sebészet). Mi a vonzata az 1 nap más típusú igazolásnak, fontos-e leadjam, vagy se több se kevesebb táppénzt nem jelent? Adminisztratív szempontból gond-e ha nem foglalkozom vele? (ha ugyanannyi / közel annyi pénz jár arra a napra, minek növeljem az adminisztrációt?)

+1 Kérdés: Mondta a bérszámfejtő, hogy a családi adókedvezményt igénybe vehetem a 90 napot betöltött magzat után is, ha kitöltöm az adóelőleg-nyilatkozatot, és kérek egy igazolást a háziorvostól. Én akkor hirtelen úgy gondolkodtam, igénybe veszem majd ha megszületett a baba, visszamenőleg visszaigényelem a jövő évi adóbevallásnál, akkor esetleg nem is kell igazolás az orvostól hogy betöltötte a magzat a 90 napot (mivel ha megszületett ez már evidens lesz). Jól gondolom, hogy ez is járható út? Vagy utólag magzati kor időszakára már nem vehetem igénybe, csak most? Másképp fogalmazva: ha utólag, a bevallásnál igénylem vissza a levont adóelőleget, akkor érvényesíthetem-e a magzati korra is a családi adókedvezményt?

KÖSZÖNETTEL, és elnézést kérve a sok (és kissé bonyolultan / laikusan megfogalmazott) kérdésért:

Miranda
Jan. 1-4-re már nem fogsz táppénzt kapni, de ezen kívül nem buktál semmilyen jogosultságot, mert a munkaviszony, az ezzel megalapozott biztosításban töltött idő és ezáltal a szolgálati idő is ketyegett ezeken a napokon is.

Kismamát rutinból 9-es kóddal vesznek fel, ilyenkor az első naptól táppénz jár. Ha meg tudod beszélni az orvossal, akkor technikailag lehetséges, hogy kiír keresőképesnek mondjuk egy szombati napra, aztán hétfőtől újra felvesz 8-as kóddal, valamilyen nem terhességgel összefüggő problémával, pl. megfázással, 3 hét után pedig ráírja a következő igazolásra, hogy diagnózisváltás és onnantól kezdve megint 9-essel adja ki a táppénzes papírt. A munkáltatónak ezzel nem kevés költséget okozol majd...

Az egynapos sebészeti ellátás idejére a kórházi igazolás alapján a háziorvos igazolja a keresőképtelenséget, vagyis ő ad rá táppénzes papírt. Ő már így is folyamatosan adja a táppénzt más miatt, úgyhogy ne foglalkozz vele.

A 91 napos igazolás kell. Egyrészt, mert a jogszabály ezt mondja, másrészt mert a szülés időpontjából nem feltétlen lehet helyesen megállapítani, hogy mikor töltötted a 91 napot. Másképp számolod, félreérted, később szülsz, előbb szülsz - ezért.

Szakbarbár
2015-03-24 20:16:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Kérdésem az lenne hogy szülés előtti két évben rendelkezem 365 nap biztosítási idővel, de a szülést megelőző egy évben nincs meg a folyamatos 180 napom. A szüléskor biztosított leszek, határozott idejű szerződésem van ami a szülés után lejár. Ebben az esetben miből számítják a csed-et? Válaszát előre is köszönöm. Üdv.
A kérdésből látszik, hogy összeraktál olyan dolgokat, amiknek nincs egymáshoz közük - 180 nap folyamatos biztosítás megléte csednél egyáltalán nem érdekes, a gyedhez meg rendben lesz, ahol érdekes lenne, az a táppénz, de ott sem úgy, hogy a megelőző 1 évben kellene meglennie. Szóval egyszerűbb lenne, ha konkrét időket és összegeket írnál, úgy jobban fogok tudni válaszolni.

Szakbarbár
2015-03-24 20:02:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
2010.03.01-2013.02.28-ig folyamatos volt 8 őrás munkaviszonyom. Utolsó fizetésem bruttó 190000Ft volt. 2013.02.11-én született meg második gyermekem, akivel passzív ellátásokat kapok. 2014.11.19-én elhelyezkedtem egy családi vállalkozásnál 8 órában, 2015.03.30-ig határozott idejű szerződéssel (a hónapok felében megbetegedett ketteskével vagyok táppénzen). Itt bruttó 118000Ft-ra, majd 2015.01.01-től bruttó 122000Ft-ra vagyok bejelentve. Hármaskával 2015.11.22-re vagyok kiírva. 2015.04.01-től regisztráltatni szeretném magam mint álláskereső, mert 2015.05.25-től a családi vállalkozás visszavenne, magasabb posztra, jobb fizetésért. A gyest addig 8 órában dolgozó férjem kapná, majd 2015.5.25-től ismét az én számlámra érkezne az összeg. A munkaviszonyom ezúttal 2015.12.31-ig szólna. Szeretném megkérdezni, hogy a leírtak alapján, Ön szerint ha hármaska valóban 2015.11.20 után érkezne milyen ellátásokra lehet számítani - elsősorban összegeket szeretnék tudni? Mi történik ha hármaska valamiért korábban érkezik? Mennyit ideig kellene minimum dolgozzak új munkábaállásomat követően, hogy jogosult legyek az elláátásokra? Mi lenne az ideális munkabér 2015.05.25-től, hogy maximális ellátásokat kapjak (ha lehet)? Egy decemberi vagy szülés előtti prémium megemelheti az ellátásokat? Mivel munkaszerződésem 2015.12.31-el megszűnne hármaskával ezt követően ismét passzív jogon járnak majd az ellátások-mint korábban? Ha nem úgy mennek a dolgok és veszélyeztetett terhesként kiírnak, mire kell figyelnem, hogy jó ellátásokat kapjak? Válaszát és türelmét előre is köszönöm!
Nagyon necces, ha csak 3 nappal hamarabb szülsz, akkor nincs meg a 2 éven belül 365 nap előzetes biztosítás és akkor a gyed nem jár. A csed az igen, mert annak lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív gyed is beszámít.

Mindenképpen érdemes megpróbálni, mert maga a terv jó és ha nem jönne össze a gyed, akkor is egy csomó táppénzt meg csedet tudtál realizálni. Még úgy is, hogy a bruttó táppénznek az 1/3-át a cégre terhelik.

Az optimális bér 220.000, ami mellé nem kell semmi extra, viszont ezzel illik legalább egy hónapnál egy kicsivel többet dolgozni. Ha utána elmész táppénzre, az semmit nem befolyásol hátrányosan.
Ha hamarabb szülnél, akkor a csed lejárta után meg lehet próbálni méltányosságból kérni a gyedet, de itt azt is nézik, hogy ténylegesen mennyit dolgoztál és nem előny, ha csak egy keveset, az meg végképp nem az, ha családi cégben. Ha megállapítják, akkor is csak legfeljebb 1 éves korig és maximum a minimálbér után.

Szakbarbár
2015-03-22 21:39:33
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!Köszönöm a gyors válaszát!A 3.gyermekét váró anyuka vagyok,aki GYESbe szül.Azt tanácsolta legalább 12napot legyek táppénzen.Ez mindegy mikor történik?Anyagilag jól jönne,ha mondjuk május-júniusban szabadságra mennék.Utána jùllius-augusztus táppénz szeptembertől CSET(szept 10 a szülés időpontja)Ezzel elkerülhetem,hogy a GYED-et a szimpla minmálbérből számolják? Üdvözlettel:Dittka
Akár még a csed után is jó a 12 nap táppénz, de előtte életszerűbb. Mindegy, hogy szülés előtt mennyivel, csak legyen meg a 12 nap és akkor nem fenyeget a minimálbér alapú gyed.

Szakbarbár
2015-03-22 21:20:47
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Közalkalmazott vagyok, 2001 szeptemberében kezdtem dolgozni a közoktatásban (1977 októberében születtem), azóta folyamatos a munkaviszonyom. Kisfiam 2012. április 3-án született. Ezt megelőzően 2011. október 4-től táppénzen (ekkor garantált illetményem 154.400.- volt), a kicsi születését követően tgyás-on (2012. szept. 17-ig), azt követően gyed-en (2014. április 3-ig), majd gyes-en voltam/vagyok: a gyes 2015. április 3-án jár le (ekkorra kérnem kellett a fizetési nélküli szabadságot a munkáltatómtól). A fizetésemet eközben többször emelték, most 264.300 Ft. Második kisfiamat várom, a szülés várható időpontja 2015. június 23., táppénzt ezalatt nem vettem igénybe, nem is dolgoztam a gyes mellett.
Sajnos nagyon későn kezdtem gondolkodni azt illetően, hogyan érné meg jobban a második várandósságom során a különböző lehetőségeket kihasználni.
Kérdéseim a következők:
1.Mit érdemes ezután igénybe venni, és hogyan? Kivegyem a felhalmozódott szabadságomat, vagy menjek táppénzre?
2. Mennyi szabadság járna nekem ennyi távollét után?
3. A csed-et, gyed-et így mi szerint számítják? Mennyire csed-re, gyed-re számíthatok? Félek, hogy nagyon kevés lenne, mivel előzőleg gyed-en, gyes-en voltam. Olvastam a 12 napos táppénzes lehetőségről, de nem vagyok benne biztos, jól értem-e. Szeretném tudni, ez engem érint-e, és ha igen, hogyan?
4. Fenyegethet-e a felmondás lehetősége a szülésig tartó időszakban?
Egyelőre ezek a kérdések foglalkoztatnak leginkább.
Válaszát előre is köszönöm!
Bármit csinálsz is, a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese, ami családi kedvezmény nélkül nettó 125.000 illetve 108.000 Ft-ot jelent.
Ezekkel a dátumokkal a minimálbér alapú gyed nem fenyeget, tehát önmagában emiatt nem kell táppénzre menni.
Szabadságot nem számolok, közalkalmazottakéhoz ráadásul nem is értek.
A terhesség, a kereőképtelenség és a gyed, gyes külön-külön is felmondási tilalom.

Szakbarbár
2015-03-19 14:22:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár! 2010 július 20-án született a kisfiam,majd 2012 októberében a kislányom ,vele vagyok jelenleg Gyesen.2015 szeptember 10-re várjuk a 3.gyermekünket.2000 augusztus 1ota van folyamatos jogviszonyom.A fiammal max.Gyedet kaptam,a lányommal brutto 109000ft volt
(2012.07.21-2012.10.01-ig szabadságon voltam az akkori besorolási bérem 158000ft)Jelenlegi besorolási bérem:240300ft Kérdésem:Van-e esély arra,hogy ezt a bért vegyék alapul CSET/GYED-nél50nap szabadságom van,ha ezt kiveszem befolyásol-e valamit? Hogy járnék anyagilag a legjobban és mily
en összegre számíthatok? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel:Dittka
A csed alapja az ennek első napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, tehát a kettő közül a kisebb, ami esetedben azt jelenti, hogy 210.000 lesz az alapja. Ebből a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 125.000 körüli csed várható.
A gyed alapja viszont csak a minimálbér lesz, ha beleszülsz a gyesbe vagy előtte kiveszed a szabadságodat. Ha legalább 12 napot leszel táppénzen, akkor a 168 nap csed + 12 nap táppénz miatt - ami így együtt eléri a bűvös 180 napot - , akkor a gyed alapja is ugyanúgy a minimálbér kétszerese lesz - már a jövő évi.

Szakbarbár
2015-03-19 14:19:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Kb.2 hónap biztosítási idő hiányzik hogy kapjak tgyást majd gyedet a júniusban születendő gyerekem után. Dolgozni nem tudok elmenni nem lehet esetleg valami járulékot befizetni hogy arra a 2 hónapra is biztosított legyek?
2014.04.20-án született a fiam 4 nap híján nem volt meg a 365 nap biztosítási időm. Méltányosságból megkaptam a tgyást de a gyedet már nem így tavaly november óta csak gyest kapok a fiam után. Mint írtam júniusban meglesz a kistesó és utána jó lenne ha nem a gyes járna.
Vagy esetleg valami más megoldás lenne-e a dologra?
Válaszát előre is köszönöm!
Írd meg pontosan, hogy 2013. júniustól mikor mettől meddig munkaviszonyod, ez még fennáll-e és igyekszem valahogy segíteni.

Szakbarbár
2015-03-18 22:51:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértők! A kérdésem elég bonyolult!Határozott idejű munkaszerződésem voltak 2009 óta! 2012.09.01 től kaptam egy új szerződést ami heti 30 óra 2013. 05.31.-ig 2013.05.04 megszületett a fiam! Kaptam csedet,gyedet!Ami a csavar, hogy papíron hiába szűnt meg a munkaviszonyom, minden hónapban kaptam a munkabér papírt,amire fel volt tüntetve, hogy munkaviszony és az eddig járó szabadság!Kikértem az egészségbiztosítási pénztár adatszolgáltató osztálytól a papíron!A levélben azt írták, hogy van munkaviszonyom és nincs megszüntetve!Májustól igényelném a gyest! Viszont úgy néz ki, hogy terhes vagyok harmadik babánkkal! 2015.11. hónapban születne! Max gyedet kaptam!Tgyásom 137 e. Ft. Volt! Mit tegyek????
Válaszukat előre is köszönöm!
Ezt most csak a munkáltató tudja megmondani, hogy fennáll-e a munkaviszonyod, úgyhogy fel kell velük venni a kapcsolatot.
Előfordul, hogy elfelejtik bejelenteni a végét és olyan is, hogy a passzív gyedről szóló bérjegyzéken olyan dolgok vannak, amik nem értelmezhetőek - pl. szabadság - , mert a programok nem mindent tudnak kezelni.

Ha megszűnt a munkaviszonyod, akkor esélytelen a a következő gyed, egy minimálbér alapú csedre lehetsz jogosult, ha szülés előtt a gyest lemondod, álláskeresési járadékot igényelsz és ezt szüneteltetve kéred a csedet.

Ha mégis az derülne ki, hogy él a munkaviszonyod, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a csed és a alapja.

Szakbarbár
2015-03-18 08:48:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

15.01.01.-el GYED mellett ismét el kezdtem dolgozni a saját kft.-kben személyesen, de veszélyeztetett terhesként táppénzre kellett mennem 02.04.-vel és a CSED igénylésig azon is maradok (28 nappal hamarabb 05.12.-vel). A GYED lejárt 03.06.-n és megigényeltem a GYES-t 03.07.vel. A MÁK-tól hívtak, hogy mivel táppénz mellett igénylem a GYES-t, így nekem nem jár, csak ha vagy megszüntetem a táppénzt vagy az apa igényli a GYES-t. Az utóbbit választanánk, úgy, hogy mikor májusban igényelném a CSED-et, apa megszünteti a gyest előző nappal és a cseddel együtt igényelném Én. Így megoldható a dolog, hogy ne bukjunk el semmitől? Lesz ebből valami hátrányunk?

Segítségét előre is köszönöm!
Jó lesz így, semmilyen hátránya nem lesz senkinek.

Szakbarbár
2015-03-18 08:43:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Feleségem 2014 dec. 31-ig főállásban dolgozott, majd céget váltott, és 2015 január 1-étől 4 órás félállásban dolgozik (ahol fizetik a járulékait, de csak határozott szerződéssel vették fel június 15-ig), illetve emellett egyéni vállalkozóként is elkezdett dolgozni (KATA adózással, január 1-től, itt is fizeti a járulékait). A gyerekünk július 6-ára van kiírva. Korábbi tervek szerint június 12-én menne el feleségem CSED-re, az aktív munkaviszonya alatt.
Úgy tudom, hogy külön számolva mindkét (fő/félállású munkahely és egyéni vállalkozás) munkaviszonya után járna a támogatás. A támogatás alapja a fő/félállású munkahelynél, ha június 12-én megy el CSED-re, akkor március 31-től (június 12-t megelőző harmadik hónap utolsó napja) visszamenőleg 180 napi kereset átlaga. Azaz 3/6-od súllyal az egyik, és 3/6-od súllyal a másik munkahelyének a bruttó fizetése. Másrészt járna külön támogatás az egyéni vállalkozása után (mely egy főállású, határozatlan, minimálbér másfélszeresének megfelelő állásnak minősül támogatások szempontjából), melynek alapja a minimálbér másfélszerese lenne. Azonban ha június 12-én megy el CSED-re, akkor március 31-től visszamenőleg 180 napi keresete nincs egyéni vállalkozóként, és 120 napi sincsen. Ez esetben úgy tudjuk, hogy a támogatás alapja a minimálbér.

Kérdéseim:
• Jó-e a fent leírt elgondolás, valóban jár-e külön az egyéni vállalkozás miatt is a támogatás (és így a GYED alatt a két támogatás összege meghaladhatja-e a felső korlátot)?
• Ha az egyéni vállalkozáshoz nincs meg a fent leírt módon a március 31-től visszamenőleg 120 napi kereset, attól még kapja utána a támogatást, csak nem minimálbér másfélszeresének megfelelő alappal, hanem csak minimálbérrel?
• Ha nem volt megszakítás a járulékok fizetésében, akkor fő/félállásos munkahelyek együtt számítanak, 3/6-od illetve 3/6-od súllyal, nem pedig csak az utolsó, félállásos munkahely (ami természetesen jóval kisebb fizetés)?
• Ha el lehetne intézni, hogy július 2-ig tartson a határozott idejű félállás, és július 1-én menjen el CSED-re (a határozott munkaszerződés megszűnte előtt), akkor az egyéni vállalkozás esetén április 30-tól (július 1-et megelőző harmadik hónap utolsó napja) visszamenőleg már van pont 120 napi kereset az egyéni vállalkozásban, így az ez után járó támogatás alapja a minimálbér másfélszerese lenne? Ez esetben a félállás/főállás után járó támogatás alapja 4/6-od (2015-ös félállás) ill. 2/6-od (2014-es főállás) súllyal kerülne megállapításra?
Előre is köszönöm.
Péter
A munkaviszonyokból jogosult lesz csedre és gyedre, (de csak egy idei változás miatt fog mindkét jogviszonyból járni, tavaly még csak 1-ből járt volna.) A vállalkozásból két okból sem fog neki járni, egyrészt mert vállalkozóként nincs 1 év előzetes biztosítása, másrészt pedig a főállás melletti katás nem minősül biztosítottnak, pénzbeli ellátásra meg csak a biztosítottak jogosultak. Emiatt az ehhez kapcsolódó kérdések nem értelmezhetőek.

Júniusban induló munkaviszonyból kapott ellátás alapja a 2015.01.01-03.31. közötti átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-03-18 08:41:00
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A csed-del kapcsolatos a kérdésem.
2013. februárjában szuletett az elso gyermekem (2012. szeptembertol tappénzen voltam)
Megkaptam a szuletéstol a tgyást, majd a gyedet.
2015. februártol táppénzen vagyok a 2. gyermekem miatt (9. koddal), tartosan.
Augusztusra várjuk.
A kérdésem az, hogy a majdani csed alapja mi lesz.
A 2012. évi brutto havi bérem kb. 220.000Ft volt (de a prémiumokkal kiegeszitett 280.000)

Koszonom
A táppénz semmit sem befolyásol.
0 bérezett nappal a következő csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A legfeljebb azt eredményezi, hogy a 210.000-es minimálbér kétszerese és a 220.000-es béred közül a kevesebbet veszik alapul.
Ebből is maximális lesz a gyed, ami nettó 108.000 Ft családi kedvezmény nélkül, a csed pedig ugyanilyen alapból nettóban a kevesebb járulékteher miatt több, kb. nettó 125.000 Ft.

Szakbarbár
2015-03-15 18:42:43
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!

Jelenleg gyed-en vagyok az első gyermekemmel, melyet 2015. május 21-ig fogok kapni. A második gyermekemet 2015. október 22-re várjuk. 2011. októbere óta van határozatlan időre szóló közszolgálati jogviszonyom. Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan járnék jobban anyagilag, ha kivenném a szabadságomat és elmennék táppénzre, míg a második baba meg nem születik vagy pedig csak maradnék gyes-en az első gyermekemmel? Szerződés szerinti bérem bruttó 214.000 ft. Mi lenne a csed/gyed alapja egyik illetve másik esetben? Válaszát előre is köszönöm.

Katalin
Elmehetsz táppénzre, ennek csak előnye van - gyes+táppénz együtt -, hátránya nincs, mert a táppénz nem számít bele az ellátások alapjába. Bármit csinálsz is, 120 nap munka kivételével, a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ez családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 125.000 illetve 108.000 Ft-ot jelent. (120 nap munkával is csak annyit érnél el, hogy nem 210.000 hanem 214.000 az alap)
Nagyon sokszor írok itt arról, hogy miért ajánlott a táppénz előtt pár nap szabadságon lenni, hadd ne írjam le csak ma legalább harmadjára, keress rá erre a korábbi válaszok között.

Szakbarbár
2015-03-15 18:39:31
Olvasói értékelés: 5/4
KEdves Szakbarbár! Munkaviszonyom 1997-től folyamatos ugyanazon a helyen.
2009.március 10-től táppénzen voltam, első gyermek 2009.július 28-án született, vele Tgyást kaptam, majd gyed-gyes következett.
Második gyermekkel a gyest megszakitottam és 2012.április 19-től 9-es kódú táppénz következett, 2012.október 30-tól amikor megszületett tgyás, gyed, jelenleg gyes-en vagyok.
3. babucival október 29-re irtak ki. Fokozott veszélyeztett jelzést kaptam.

1.) Kérdésem hogy hogy járok anyagilag jobban ha folytatom a gyest-és szinte beleesek a követkegyző tgyásba, vagy ha elmegyek a 9-es kodú táppénzre, és a születés napjától veszem igénybe a tgyást?
2.) Miután számitják majd a tgyásomat?Milyen összegre számithatok? Jelenleg Bruttó bérem 274.500FT
Köszönöm
Elmehetsz táppénzre, ennek csak előnye van - gyes+táppénz együtt -, hátránya nincs, mert a táppénz nem számít bele az ellátások alapjába. Bármit csinálsz is, 120 nap munka kivételével, a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ez családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 125.000 illetve 108.000 Ft-ot jelent.
Nagyon sokszor írok itt arról, hogy miért ajánlott a táppénz előtt pár nap szabadságon lenni, hadd ne írjam le csak ma legalább másodjára, keress rá erre a korábbi válaszok között.

Szakbarbár
2015-03-15 18:36:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
A kérdésem a következő lenne:Harmadik gyermekemet április 25-re várom. Munkaviszonyom van, táppénzen vagyok. Munkáltatóm jelezte, hogy a munkahelyemet jogutód nélkül felszámolják. A szülés időpontja előtt 28 nappal, azaz márc. 29-től igényelném a csed-et. Jól tudom, ha utána szűnik meg a munkaviszonyom, akkor az nem érinti a csed-et, és a majdani gyed-et, gyes-t? Ilyen esetben számít, hogy felmondanak, vagy közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyom.
Válaszát előre is köszönöm.
Valóban így van, ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony, akkor utána passzív jogon ugyanaddig és ugyanolyan összegben jár a csed és a gyed, mintha nem szűnt volna meg. Viszont egy négyeske utáni csedhez és gyedhez a nulláról kell 365 napot összeszedni, mert a passzív csed és gyed mellé jár az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság, ketyeg a szolgálati idő, de az újabb pénzbeli ellátásra jogosító biztosítási jogviszony az nem.
A munkaviszony megszűnésének a módja nem befolyásolja az ellátásokra jogosultságot, de ugyan miért írnál alá egy közös megegyezést, ha a jogutód nélküli megszűnésnél felmarkolhatod azokat a juttatásokat, amik ilyenkor járnak?

Szakbarbár
2015-03-15 18:32:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Passzív gyed után gyűjtögetem az előzetes biztosítási időhöz szükséges ( 365 ) napokat.
Álláskeresési lejárta után kb. 25 nappal lesz lehetőségem egy új jogviszonyt létesíteni.
Folyamatos biztosítási idő fogalmával kapcsolatosan kérdezném,ha nincs a két jogviszony között 30 nap(jelen helyzetben 25nap) megszakítás, akkor folyamatosnak minősül?
Válaszát köszönöm.
Ha 25 napig nincs biztosítási jogviszonyod, akkor annak ellenére nem gyűjtöd a biztosításban töltött időt, hogy egyébként folyamatos maradhat a biztosítás, mert ha 30 napnál kisebb lyuk van benne, akkor folyamatos. (A folyamatosság a táppénz mértéke és alapja szempontjából érdekes.)

Szakbarbár
2015-03-15 18:28:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

CSED igényléssel kapcsolatos kérdésem lenne.
Munkaviszonyom 2009.08.17-2014.05.31-ig tartott (járulékalapot képező munkabér a minimálbér, mert ekho-s volt a adózás/járulékozás a munkakörömben a cégnél).
Ezt követően tanultam, munkát nem találtam, illetve közben kiderült, hogy gyermeket várok. A gyermek születése 2015. május közepére várható.
2015.03.09-től elvileg kapok majd álláskeresési járadékot (ezt eddig nem használtam ki).
A kérdésem az lenne, hogy kapok-e CSED-et (és majd GYED-et), és mi lesz ennek az alapja?
Előre is köszönöm!
üdv,
varro
A járadékot szüneteltetve jogosult lehetsz csedre és gyedre, de ezek alapja így csak a tavalyi minimálbér lesz (mert max. az idei lehetne, de ha a járadék alapja kevesebb, akkor a kevesebb után állapítják meg).

Szakbarbár
2015-03-15 18:25:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2013.04.07-én született meg kislányom, akivel most itthon vagyok gyeden. Max gyedet kapom. 2005 óta folyamatos volt előtte a munkaviszonyom.
Jövő hónaptól gyesre leszek jogosult, mivel április 7-én betölti a 2 évet a kislányom. 2015 október végére várjuk a második babánkat.
A kérdésem az lenne, hogyan járunk a legjobban anyagilag a köztes időszakban? Mit csináljak?
Táppénzre 4.07-től elmehetek-e, hogy kapjam a táppénzt és a gyest is, vagy ha az orvos aggodalmaskodik akkor táppénzre később is eltudok menni?
Csed és a későbbi gyed alapja az idei évi jövedelem után számítódik vagy a tavalyi max gyed az alapja. Mekkora összegre számíthatok a második babával?

Köszönöm a válaszát!
Lehetsz egyszerre gyesen és táppénzen, ilyenkor még a pár nap szabadság beiktatása sem kell feltétlenül a táppénz elé, mert a gyeddel vége van a fizetés nélküli szabadságnak, a gyeshez meg vagy korábban sem kértél, vagy most mondhatod, hogy nem kell, mert dolgoznál, csak a terhesség miatt nem tudsz.
Ha már kapod a gyest és a táppénz csak később merül fel, akkor praktikusabb úgy kérni a táppénzt, hogy előtt pár nap szabadságon vagy, mert így egyértelmű, hogy már nem vagy fizetés nélkülin, ergo jogosult vagy táppénzre.
A csed, gyed alapja a most aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-03-15 18:21:53
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!
Kérdésem a CSED-del (korábban TGYÁS) kapcsolatos.
Gyermekem február elején született, a szülés előtt, január 12-től igényeltem szülési szabadságot. A február eleji fizetésemben csak a januári első heti "valódi" fizetésem szerepelt, a CSED-ből nem láttam egy vasat sem. A munkahelyem is türelemre intett. Most viszont már a márciusi pénznek is meg kellett volna jönnie, de az sem érkezett meg. Erre felhívtam a gazdasági ügyintézőnket, aki azt mondta, azért nem utaltak eddig, mert a kérelemhez kell a gyerek TAJ száma is, azt meg csak február közepe után kaptuk meg és vittük be bemutatni.
Létezik ez? Lehet, hogy a CSED a szülés előttől igényelhető, mégis kell az igényléshez a - még meg sem született - gyerek TAJ száma? Vagyis ez esetben, ha a gyerek időben születik, több, mint egy hónapig pénz nélkül kell megoldanunk a létezést?? Vagy (megint) a munkahelyem szúrt el valamit? Ha netán így lenne, hova fordulhatok?
Előre is köszönet a válaszért.
Március elején még csak a februári ellátásokat utalják, úgyhogy a márciusi csednek még nem kellett megérkeznie. De megértem, hogy a február végéig járó ellátás is hiányzik.
Az igénybejelentőn vagy egy baba TAJ száma rovat is. Nem tudom, hogy hol mennyire ragaszkodnak ennek a kitöltéséhez, én kifizetőhelyen nem, és a budapesti egészségbiztosítási szakigazgatási szerv sem. De biztosan vannak más kifizetőhelyek és szakig szervek, akik vaskalaposak és ragaszkodnak az igénybejelentő hiánytalan kitöltéséhez, ha ezt teszik, akkor csak rugalmatlanok, de semmilyen előírást nem szegnek meg vele. Illetve a józan paraszti ész szabályait igen, mert lehet olyan szülés előtti időponttól igényelt csed, ami csak 42 napig tart (annyi ideig mindenképpen jár) és soha nem lesz baba TAJ - ilyenről ne is beszéljünk, de ilyen is van, és ha van, akkor ezt is le kell tudni kezelni, tehát a programnak és az ügyintézőnek is alkalmasnak kell lennie arra, hogy ilyenkor is tudjon csedet megállapítani...


Azzal viszont már megszegik az Ebtv. szabályait, hogyha az utolsó hiányzó adat befutása után nem bírálják el az igényt 21 napon belül és nem fizetik ki ezután soron kívül azt az ellátást, amit az utolsó utalási körig meg kellett volna kapnod - márciusban ez a február 28-ig járó összeg. Ha kifizetőhely a cég és nem kell bevonni a történetbe a munkáltató székhelye szerinti szakig szervet, akkor a 21 nap könnyen leszámolható, mert nem volt közben bizonytalan ideig tartó postázás. Lehet őket zaklatni először csak azzal, hogy Te ezt pontosan tudod, úgyhogy várod, hogy csinálják, később azt is hozzá lehet tenni, hogy azt is pontosan tudod, hogy hova fordulj, ha nem teszik: a székhelyük szerinti egészségbiztosítási szakigazgatási szerv ellenőrzési osztályához.

Szakbarbár
2015-03-07 17:13:17
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Jelenleg ikreimmel vagyok itthon gyeden, melyre 2015. júliusáig vagyok jogosult. Előtte pedig tgyáson voltam, mert megvolt a biztosított időszakom. Párommal gondolkozunk kistesón, mert azt szeretnénk, ha nem lenne nagy kor különbség köztük. Az lenne a kérdésem, ha a gyes alatt születne meg a 2. (de ugye az ikrek miatt nekünk már harmadik) gyermek akkor milyen ellátásokra lennék jogosult úgy, hogy nem mennék vissza közben dolgozni? Kapnék tgyás-t vagy a mai nevén csedet is? Illetve mekkora összeg lenne az?A havi bruttó fizetésem 250.000 Ft volt a tgyás előtt.
Válaszát előre is köszönöm!
120-nál kevesebb bérezett nappal - tehát ha semennyit nem dolgozol, vagy csak némi szabadságot veszel ki a babák között - a csed alapja a minimálbér kétszerese. A teljes béredből számolódó csedhez a kezdetét megelőző 3. hónap végével záródó irányadó időszakban legalább 120 bérezett napnak kellene lennie. A gyed alapja szintén vagy a minimálbér kétszerese, vagy bizonyos esetekben csak a szimpla minimálbér. Ez mindig a konkrét dátumoktól függ, általános szabályt nehéz arra mondani, hogy mikor alakul így, arra viszont van egy mindig alkalmazható megoldás, hogy hogyan lehet ezt elkerülni: legalább 12 nap táppénzzel. Ha ez megvolt, akkor semmiképpen sem fenyeget a minimálbér alapú gyed.
2015-ös minimálbér kétszereséből számított csed nettó 125.000 Ft, gyed nettó 109.000 Ft, mindkettő családi kedvezmény nélkül ennyi.


Szakbarbár
2015-03-07 16:53:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne,hogy jelenleg Gyeden vagyok április 17-ig,utána Gyest fogok kapni.A kistesó már úton van augusztus 19-re várjuk.Tehát lenne 3-4 hónap,amikor csak a Gyest kapnám,ami elég kevés.Szeretnék elmenni ebben a pár hónapban 9-es kóddal táppénzre.Több fórumon úgy olvastam,hogy táppénz előtt legalább egy nap szabit ki kell venni,viszont a cégem bérosztályán azt mondták,hogy nem kell kivenni szabit,sőt jobban járok ha szabi nélkül megyek táppénzre,mert abból nem vonnak valamilyen járulékot.Kinek van igaza?Szeretném a Gyest és a táppénzt is kapni egyszerre.Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
A szabadság azért hasznos, mert ettől sima ügy lesz a táppénz. Arra ugyanis csak akkor vagy jogosult, ha a fizetés nélküli szabadságot bejezted. Erre a legegyértelműbb "bizonyíték" pár nap fizetett szabadság kivétele. Nem mondom, hogy enélkül nem lesz táppénz, de nagy eséllyel sokáig tart, mire tisztázódik, hogy megtörtént a fizetés nélküli lemondása.
A szabadságra járó távolléti díjból vonnak járulékokat is, a táppénzből nem, de ettől ez még nem hátrányos, főleg nem néhány napnál.

Szakbarbár
2015-03-07 16:45:47
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja