SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

táppénz gyes gyed

Kedves Szakértő!

Segítségét szeretném kérni. 2019 júniusában született az első gyermekem, aki a napokban töltötte a 2. életévét. A GYED így lejárt, jelenleg már GYES-en vagyok. Még nem vagyok terhes, nem jött össze a 2. baba. Mivel nem tudjuk, mikor fog sikerülni, és a GYES összege nagyon minimális, szeptember közepétől visszamennék dolgozni, de nem 8 órában, ahogy a terhességem előtt, hanem 6 órában. A visszatérést atervezett kezdés előtt 3 hónappal jeleznem kell a munkáltatónak, tehát a napokban lenne aktuális. Szeptember közepétől még kivenném a 13 nap felgyülemlett szabadságot, a bölcsődei beszoktatás miatt és ténylegesen október elején kezdenék el dolgozni részmunkaidőben, nyilván kevesebb bérrel. Ha időközben összejönne a 2. baba, mondjuk október-november környékén táppénzre szeretnék menni. A kérdésem az lenne, hogy a táppénz majd a CSED és GYED összege
így mi alapján kerülne kiszámításra? Már az új 6 órás munkaidő alapján vagy amit még az első gyereknél vettek alapul? Válaszát előre is köszönöm!
Röviden a válasz az, hogy egyik ellátásnál sem ér hátrány amiatt, mert szorgalmas vagy. A táppénzzel azért nem lesz gond, mert annak az előző ellátáshoz, a gyedhez figyelembe vett jövedelem az alapja, amíg azért nincs 180 bérezett napod, mert gyeden voltál. Aki ugyanabból a jogviszonyból igényel csedet, gyedet egy további gyermek után,mint ahonnan az előzővel is elment babázni, annak pedig az általános szabályok szerinti ellátás alap, és az előző csed alapja közül a kedvezőbb után állapítják meg az új ellátást. Tehát legrosszabb esetben is pontosan ugyanannyi fogsz kapni, ha véletlenül brutálisan emelkedett volna a béred, akkor meg többet is.

Szakbarbár
2021-06-17 00:46:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

gyerek

üdvözlöm
Nem dolgozom, de babát terevznk
Hogyan oldható meg, hoyg jogosult legyek gyed gyes és mindenre?
Köszönöm
A nettó 25.650 Ft-os GYES alanyi jogon, tehát munkaviszonytól függetlenül jár, szüléstől a baba 3 éves koráig. A családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás is alanyi jogon megillet. A CSED és a GYED a biztosítottakank járó, jövedelmefüggő ellátás 2 éves korig. Ez kieső jövedelmet pótol, így csak annak jár, akinek ilyen volt. És aki a jogosultsági feltételekkel rendelkezik hozzá: a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás, és egy, legalább a CSED első napján meglévő biztosítási jogviszony. (A magad után fizetett 8.000 Ft-os tb nem ilyen, az csak egészségügyi szolgáltatásra jogosít, pénzbeli ellátásra nem.)

Szakbarbár
2021-06-11 15:15:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyed és a táppénz együtt?

Jó napot kívánok! Nem voltam még sosem sem táppénzen sem gyeden.. nem tudom hogyan működik.. 2016 óta van bejelentett munkahelyem szeretnék kb ősztől teherbe esni ..( nyilván ezt még nem szeretném mondani) a munkahelyemen majd csak ha betöltöm a 12 hetet akkor jellezném a munkáltató felé .. kérdésem ha veszélyeztetett terhes lennék (más okból kifolyólag nagy a valószínűsége ) akkor amint kiderül hogy kismama lettem pl 8 hetesen elmehetek-e táppénzre és utánna 12 hetestől gyedre ? Vagy ez hogyan müködik? A munkámból adódóan nem szeretnék már 10 hetesen dolgozni illetve mi a teendő ha benyújtom a gyed iránti kérelmeket a munkáltató felé aki egyéni vállalkozó egyébként és nem fogja intézni(vagy nagyon lassan ,félek mert mindent az utolsó pillanatban csinál és ha kicsúszok az időből) mi lesz a következménye? ..Kihez kell fordulni vagy én beadhatom a kérelmet? Ha igen hová? Bocsánat a buta kérdésekért de nekem ahogy fentebb is írtam nincs ebben tapasztalatom köszönöm a válaszotokat
Táppénz a keresőképtelenség időszakára jár, ez lehet a terhesség 1. és utolsó előtti napjától is. A CSED-et a szülés várható idejét megelőző 28. nap és a szülés tényleges napja között Te döntöd el, hogy mikortól igényeled, ahonnan indult, onnan tart 168 napig. A lejártát követő naptól a baba 2 éves koráig pedig GYED-re vagy jogosult. Minden igényt a munkáltatónál kell benyújtani, az ő dolga, hogy elektronikusan 5 napon belül beküldje a kormányhivatalba, aki az ellátást fizeti. A könyvelője bizonyára képben van és fogja intézni. Más mód nincs az igénylésre, ha nem tenné, akkor meg lehet keresni emiatt a hivatalt, de akkor is csak a panasszal, és nem magával az igénnyel.

Szakbarbár
2021-06-11 15:10:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyes után táppénz a fel halmozódott szabadság közben

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy a gyes után felhalmozódott szabadságom megszakíthatom e táppénzzel, s ezt követően folytatható e az? Sajnos másképp a gyermek beszoktatását nem tudom másképp megoldani, csak ha elhúzom az időt, de a munkáltató részére az túl feltűnő lenne, hogy ha a szabadság utáni napon mennék táppénzre. Válaszát előre is köszönöm!
Szabadságot kiadni annak lehet, aki keresőképes. Ez ha tetszik a munkáltatónak, ha nem, így van. Tehát a keresőképtelenség időszakában nem tudsz szabaságon lenni, majd folytatod később a kivételt.

Szakbarbár
2021-06-11 15:05:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tb elmaradás

Üdvözlöm! Két hónapja dolgozom egy cégnél. Előtte nem volt bejelentett munkahelyem, így elmaradásom keletkezett, mivel nem fizettem magam után a társadalombiztosítási díjat. Az lenne a kérdésem, hogy az az összeg, amit a jelenlegi munkáltatóm fizet utánam, az jóváíródik a hátralékomból, vagy külön nekem kell befizetnem a hátralékomat? Ugye az elmaradás miatt megszűnt a jogviszonyom. Válaszát előre is köszönöm!
Egészségügyi szolgáltatási járulékot arra az időszakra kell fizetni, amikor nem vagy biztosított. Addig kell fizetni, amíg azzá válsz, vagy más jogcímen jogosult leszel egészségügyi ellátásra. Azzal, hogy lett munkaviszonyod, ettől a naptól biztosított vagy, de ez a korábbi időszakot nem érinti, arra az időszakra továbbra is tartozol az egészségügyi szolgáltatási járulékkal. Hogy a lámpád jelenleg piros a hátralék miatt vagy zöld az aktuális biztosítás miatt, azt nem tudom megmondani.

Szakbarbár
2021-05-28 15:11:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyes után táppénz

Kedves Szakértő! 06.10én tölti a kisfiam a harmadik évét, akkor jár le a gyes. Már egyeztettem a munkaadómmal,hogy kiveszem a felhalmozódott 12 nap szabadságot munkába állás előtt. Közben úgy néz ki, hogy jön a második gyermek és nem szeretnék már munkába állni, csak táppénzre menni. Lehetséges ez, mikor érdemes jelezni a munkahelyen, vagy szükséges munkába állnom a táppénz, később a csed, gyed miatt. A 12 nap szabadság lejártakor leszek 11 hetes terhes. Köszönöm előre is a válaszát!
Nem befolyásolja az ellátások összegét, hogy leszel-e 2 hetet szabadságon vagy rögtön táppénzre mész. A következő csed és gyed alapja mind a két esetben az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, és az előző csed alapja közül a magasabb. A munkáltatónak illene minél előbb jelezni, hogy ne számítson Rád. Bejelentési kötelezettség nincs (bár együttműködési kötelezettség van az van), de így korrekt, és Neked is csak jó, ha tudod, hogy nem mondhatnak fel, mert felmondási tilalom véd. Az csak akkor véd, ha a munkáltató tud a terhességről.

Szakbarbár
2021-05-15 20:35:29
Olvasói értékelés: 5/5

Gyes alatt terhesség?

Tisztelt Szakértő!

2017. júliusában született nagyobbik gyermekünk, 2019. augusztusában a kisebbik, így gyedem 2021. augusztusában jár le. Szeretnénk még egy babát, és a korom miatt a visszamegyek egy-két évre dolgozni, aztán próbálkozni kezdünk verzió nem játszik.
Anyagilag akkor tudnánk kigazdálkodni a harmadik gyerek születése utáni időszakot, ha utána is járna a csed, gyed, nem csak a gyes. Kérdésem az, hogy meddig kéne a legkisebbnek megfogannia, megszületnie ehhez?
A nagy születése előtt 2015. januárjától augusztus 31-ig határozott idejű szerződéssel voltam foglalkoztatva, szeptember elsejétől pedig felvettek határozatlan időre. Ez az a jogviszony, ami ma is tart.
Sok helyen olvastam a gyes alatti fizetés nélküli szabadság megszakítása, majd a szülésig táppénz kombinációról. Ezzel kapcsolatban annyi fenntartásom, kérdésem volna, hogy egy esetleges vetélés után igényelhető-e újra, a második gyerek három éves koráig a fizetés nélküli szabadság? Vagy ez a munkáltató jóindulatán áll? Mivel a naggyal itthon voltam három éves koráig, a másodiknak is szeretném megadni ezt a lehetőséget. És azt sem látom magam előtt, hogy egy vetélés után pár nappal bedugom a kisebbet bölcsibe (ha egyáltalán van hely), és kacagva belibegek munkahelyemre hogy napi x órában emberekkel foglalkozzam. Talán kicsit paranoiás a kérdés második része, de sajnos a környezetemben volt hasonló példa.

Válaszát előre is köszönöm!
Ha a gyes végén terhes vagy és el tudsz menni táppénzre, vagy szabadságra és ennek a vége után a táppénz, akkor hármaskával is jár csed és gyed, úgy is, hogy egyetlen percet nem dolgoztál két baba között. Ha gyes alatt leszel terhes, akkor a gyest apukának átadva igényelhető a táppénz. A fizetés nélküli szabadságot bármikor és több alkalommal is kérheted.

Szakbarbár
2021-05-07 17:48:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyed után

Tisztelt Szakértő!

Amennyiben gyed után megszűnik a munkaviszonyom (felmondok), igényelhető az álláskeresési járadék? Azzal tisztában vagyok, hogy a gyes és az álláskeresési egyszerre nem igényelhető, de azt nem tudom, hogy igényelhetem e az álláskeresésit úgy, hogy ezt kérném a gyed után, a gyest pedig csak a járadék lejárta után venném igénybe? Válaszát köszönöm!
Semmi akadálya. Álláskeresési járadék annak jár, aki dolgozni akar, de nem talál munkahelyet. Ez kismamára is igaz lehet, és független attól, hogy jogosult lenne gyesre. Csak arról kell nyilatkoznod majd, hogy nem kapod a gyest,hogy miért nem, hogy hogy sakkoztok az ellátásokkal, az nem tartozik a hivatalra.

Szakbarbár
2021-05-01 22:48:19
Olvasói értékelés: 5/5

gyed ellátás

Tisztelt Szakbarbár!
Lányom KATÁS vállalkozó. Szült 2021.02.25-én. A Csedet igényelte előtte 28 nappal, azaz 2021.01.28-2021.07.14-ig. A Gyedet a vejem szeretné igényelni aki munkaviszonyban dolgozik folyamatosan 5 éve. Kérdésem,hogy mikortól igényelheti ? A Csed lejártát követő naptól azaz 2021.07.15-től vagy a szülést (2021.02.25) követő 169. naptól azaz 2021.08.12-től?
Köszönettel
Gyedre apuka is, anyuka is a csed végét követő naptól jogosult. Ha nem dolgozik, akkor szüneteltesse a vállalkozást, mert így nincs olyan ellátás, ami miatt mentesülne a katafizetés alól. Ha szüneteltet és nem fizet katát, akkor nem biztosított, nem szerez szolgálati időt és fizetnie kell maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Szakbarbár
2021-04-09 16:29:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Családi potlék visszamenoleg

Tisztelt Szakbarbár,

most tünet fel, hogy nem kapok családi potlekot 2 éves gyermekem után.

2019 febr 20 én született gyermekünk, aki után igényeltuk a családi potlékot. Juniusban a tartozkodási cimunk megváltozott, de állando cimunk nem (ugyanaz mai napig), uj cimen bejelentkezett a család, meg is kaptuk lakcimkártyánkat.
Ekkor a folyosito szerv kuldott egy levelet a régi lakcimre (tartozkodási cim), hogy csak a gyermek cime változott meg, tovabbra is velünk lakik-e??
Mindezt egy call centeres hölgytől tudom. A levél csak azt emliti, hogy a lakcim megváltozott, de a lakcimünk ugyanaz, állando, abban nem volt változás...most kaptam egy ujabb emailt a szervtol amiben szintén azt irják, h. állando lakcimünk megváltozott és nem jelentettük.

Hogyan látták, h. gyermeknek más a tartozkodási cime, és miért nem látták, hogy nekem is megváltozott?
A lakcimkártya kiállitása ugyanaz.
Mivel elköltözött a család nem vette át senki a régi cimen a levelet, amiben az állt, h. ha 8 napon belul nem reagálunk megvonják a potlekot.....
Igy is tortént, mivel nem nezzük a bankszámlát gyakran, csak fizetést ellenorozzuk rajt, nem is tunt fel, mivel elso honapokban mindig megérkezett a penz, egészen szept vegegig.

Nem értjuk, hogyan torténhet ilyen?
Gyermek uj tartokodási cime bent van rendszerükben, az enyém nem.
Miért nem kuldtek levelet az állando cimünkre??
Nagyon nyomják, h. igényeljem most és akkor még jan-feb-márc-ra megkaphatom, ha kesobb igénylem akkor már jan-ra sem..Visszamenoleg pedig semmi esélyem....megkapni a majdnem 230.000 ft-ot..:((((

Most irtunk a veszprémi hatoságoknak.
Csak nem értem, ha állando lakcimunk ugyanaz, igy is igenyeltuk....már anno a potlekot, miért fontos a lakcim és hogyan gondolják, h. ha ember elkoltoltozik a tartozkodáci cimerol, ott át tudja késobb venni postajat???

Másik dolog, nem látják gyermek TAJ száma alapján, senki nem igényel családi potlekot???
Vagy ez csak trükközés? Nehogy kikelljen fizetni potlekot??
Soha nem laktunk kulfoldon, folyamatosan dolgozom, ezek alapjan hiba volt bejelenteni lakcimváltozást?
Mert az nem látszodott náluk?

Mit tudnánk tenni?
Egyelore várjuk veszprémi hivatal válaszát, csütörtök délutan irtam, de nagyon el vagyunk keseredve, mert összeadva, 2019 szep-tol mai napig, az nem keves penz :(((((((

Segitseget elore s nagyon köszönöm!!

Üdv.: Mazalin Petra
Senki nem foglalkozik azzal, hogy megigényeltél-e egy ellátást, amire jogosult vagy. A Te dolgod nyomonkövetni, hogy kapod-e.

Nem világos, hogy akkor a családi pótlékot annó megállapították-e, vagy a megállapítás előtt elakadt az igénylés egy át nem vett levél miatt. Ha megállapították és megszüntették, akkor esetleg meg lehet próbálni kérni a megszüntetésről szóló döntés - amit jó lenne látni előbb - saját hatáskörben felülvizsgálatát Az általános közigazgatási rendtartásról 2016. évi CL. törvény 113 § (2) bekezdés a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a jogosultsági feltételek mindig is fennálltak, megszakítás nélkül egy háztartásban éltek. Eljárásjogi kérdésekhez nem nagyon értek, lehet, hogy ez butaság ,de talán egy próbát megér. Ha meg sem állapították, akkor még ez sem pálya.

Ettől függetlenül az új igénylést add be, hogy legalább 2 hónapra visszamenőleg megállapítsák, ne várd meg ezzel azt, amíg reagálnak a saját hatáskörben felülvizsgálatot kérő levélre, mert újabb hónapokra járó összegtől eshetsz el.

Szakbarbár
2021-04-03 23:06:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyed - mikortól

Tisztel Szakértő!
Az elmúlt 10 évben folyamatosan fizettem a TB, tavaly májusig nem volt bejelentett munkahelyem.
Tavalyi évben összesen 3 hónap munkaviszonyom volt a jelenlegi vírus helyzet miatt.
Most március 1-től ismét bevagyok jelentve.
Kérdésem az lenne, mennyit kellene még dolgoznom, hogy jogosult legyek gyedre, illetve ha pl 9 hónap múlva várandós lennék, és a munkámból kifolyólag táppénzre kell mennem, akkor a táppénzben töltött idő is beleszámít a munkaviszonyba?
Válaszát előre is köszönöm!
A szülés előtti 2 évben kell legalább 365 nap biztosítással rendelkezni egyik jogosultsági feltételként, a másik egy, legalább a csed kezdetén fennálló biztosítási jogviszony. A magad után fizetett egészségügyi szolgáltatási járulék biztosítási jogviszonyt nem keletkeztetett, azért csak a természetbeni ellátás jár, a pénzbelihez az szerez jogosultságot, aki biztosítási jogviszonyban társadalombiztosítási járulékot fizet, ez nem egyenlő az egészségügyi szolgáltatási járulékkal.

A tavalyi 3 és az idei 1 hónappal jelenleg 4 hónapod van meg a szükséges 12-ből ahhoz, hogy a tavalyi munkaviszony kezdetét követő 2 éven belül szülve meglegyen a szükséges előzetes biztosítás. A táppénz alatt is ketyeg a biztosítás, de csak a folyamatos biztosítással megegyező időre kaphatsz táppénzt.

Szakbarbár
2021-03-27 13:13:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyod +csed,gyed 2.baba után

Tisztelt Szakértő!

Gyermekem 1 éves,jelenleg gyed-en vagyok vele otthon. A kérdésem a GYOD-ra irányulna főként,valamint,hogy hogyan alakulna a jogviszonyom,ha esetleg a gyermekem 2.születésnapjáig megadatna nekünk a 2.baba.

Hogyan alakulna,ha a gyermekem 2.születésnapja előtt megfoganna a kistesó, ez esetben jogosult lennék a 2.baba születése után csed,-gyed-re a jelenlegi munkaviszonyom alapján? Valamint ez esetben igénybe vehetnénk az első gyermek után a gyod-ot (a gyed lejárta után),és a 2.babára jogosultak lennénk táppénz,csed-gyed ellátásra szinkronban? Vagy amint igénybe veszem a gyod-ot az első baba után,megszűnik a jogviszonyom,ezért a 2.babára már nem kapnék semmilyen ellátást?


Válaszukat előre is köszönöm.
Előrebocsátom, hogy a gyod nem tb ellátás, úgyhogy nekem nincs vele dolgom, csak annyit tudok róla, amennyit a jogszabályból az imént kivadásztam.
Egyik gyermekkel csed, gyed, gyes, másik gyermekkel gyod működik együtt. A csed és a gyed egyik jogosultsági feltétele egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszony. Ha ennél hamarabb megszűnik, akkor ezek ugranak, helyettük csak a gyes jár a kisebbik után.
De miért szűnne meg a munkaviszonyod? A fizetés nélküli szabadság egészséges gyermekkel 3 éves korig megillet, beteg esetén nem vagyok benne biztos, hogy gyod esetén is 10 év ez a határ, vagy csak gyes esetén, mert a jogszabály azt mondja, hogy a gyermekgondozást segítő ellátás időtartama alatt illet meg és a gyod az nem ez. Amíg megillet a fizetés nélküli szabadság, addig, ha élsz vele, felmondási tilalom véd. Tehát legfeljebb a cég jogutód nélküli megszűnésével tud megszűnni a munkaviszonyod.

Szakbarbár
2021-03-27 13:08:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Táppénz jogosultság

Tisztelt szakbarbár a kérdésem az lenne ,hogy 2020.11.09 betöltötte a fiam a 2. élet évét. Azóta gyest kapok,2016 óta bejelentett munka helyem van. Most várandos vagyok 9 es kóddal a munkáltatom azt mondta hogy nem vagyok jogosult táppénzre . Ez valoban így lehet?
Így azonnal valóban nem jár a táppénz. De ha bejelented, hogy nem veszed tovább igénybe a fizetés nélküli szabadságot, akkor az 30 nap múlva megszűnik, a munkáltató elkezdi kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, addig tudja ezt megtenni, amíg keresőképtelen leszel, onnantól táppénzre vagy jogosult.

Szakbarbár
2021-03-15 23:51:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csed jogosultság és összege

A szülés várható időpontja körülbelül 2021. október közepe és a kismamának van "A" munkáltatónál 2020.02.22 óta 4 órás, majd 2020.09.01-től 2 órás munkaviszonya mai napig is, e-mellé lenne most egy "B" munkáltatónál 6 órás munkaviszonya április 1-től, valamint felsőoktatási tanulmányait már több éve folytatja, ahonnan tudomásom szerint 180 nap beleszámítható a 365 nap jogosultságba. Az "A" munkáltatónál lévő 2 órás munkaviszony augusztus 31-én megszűnne. Maradna a "B" munkáltatónál a 6 órás munkaviszonya.
Az lenne a kérdésem, hogy ezek alapján jogosult lenne e a csed-re, vagyis meg lenne e a 365 napja a jogosultsághoz? Valamint a csed összege ebben az esetben mely jövedelmek (jogviszonyok jövedelmei) alapján számítódnának?
A nappali tagozatos tanulmányokat akkor lehet beszámítani az előzetes biztosításba, ha enélkül nincs meg 2 éven belül 365 nap. Ha megvan, akkor ez nem értelmezhető. Nem hiszem, hogy van olyan, hogy az egyik jogviszonynál nem számítják be, mert ott enélkül is rendben van, a másikba pedig igen, mert ott van jelentősége. Ha nem végzés után helyezkedik el a kismama, akkor teljesen kizártnak tartom, hogy ezzel lehetne játszani, de még ha így van, akkor is necces. Nincs ember, aki erről biztosat tud mondani, ebben a helyzetben nem pazarolnám a pénzt közterhekre, mert lehet, hogy kidobja az ablakon.
Párhuzamosan fennálló jogviszonyok esetén mindegyikben rendelkezni kell az előzetes és az aktuális biztosítással, áprilisban induló munkaviszonnyal októberig nem lesz meg a 365 nap előzetes biztosítás. Ha az A munkaviszony megszűnik, akkor az ott szerzett napok előzetes biztosításként beszámíthatóak a B-ből igényelt ellátásoknál, tehát itt rendben van az előzetes biztosítás. B-ben igényelt ellátás alapja a B-ben szerzett jövedelem.

Szakbarbár
2021-03-13 18:31:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csed/ Gyed számítása

Tisztelt Szakértő!
Csed/ Gyed számításával kérnék eligazítást.
Gyermekem 2020. július 21-én született.
2020. január 6-tól táppénzen voltam 9-es kóddal a szülésig.
Tudna tájékoztatást adni arról, hogy mely időszakból számítják a csed illetve a gyed összegét?
Kb 80 ezer forinttal kevesebb gyedet kapok mint ami a csed összege volt. A munkáltató annyit mondott,hogy nem ugyanaz a kettő ellátás számítási időszaka.
Esetleg meg tudnák mondani mely hónapok átlagából számították ki a gyedet?
Illetve miért más a két ellátás számítási alapja?
Előre is köszönöm válaszát!
Ha a csedet a szülés napjától kérted, akkor az 2021.01.04-ig tartott és a gyed 2021.01.05-től indult. Ehhez a 2020.01.01-2021.10.31 közötti jövedelmet kellett nézni. Itt nem volt legalább 30 bérezett napod, csupán 5 napod volt, ilyenkor a gyed 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátás alapja.
Ha nem arról van szó, hogy a minimálbér kétszeresénél nagyon sokkal több volt az össz béred addig, amíg dolgoztál, és a csednek nem volt felső határa, a gyednek viszont van, akkor leginkább a következőre tudok gondolni. A csed számítási időszakában, ami a 2020.01.06 előtti 180 nap, volt valamilyen extrád az alapbérede felül. Az a csed alapját megemelte, mert annak az időszakában még kaptad, a gyed alapjába viszont nem számított bele, mert a számítási időszakon kívül esett, ezért annak csak a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lett az alapja.

Szakbarbár
2021-03-07 09:06:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Megszakadt biztosítási jogviszony visszaállítása

#gyod#biztosítási jogviszony#csed#gyed#gyes

Kedves szakértők!

Kisfiam down szindrómás 2020.július 6-án lejárt a gyedem.
Azt a tanácsot kaptuk több helyről, hogy a gyest adjam át Apának, Én a munkáltatótól kérjek fizetés nélküli szabadságot és igényeljem meg a gyodot. Igy is történt. Én kapom a teljes gyodot a kisfiúnkra , Apa pedig a gyest( munka mellett)
Így nekem is megmaradt a munkaviszonyom.
Igen ám, de senki nem tájékoztatott arról, hogy a biztositási jogviszonyom megszakadt 07.07-től, csak egeszsegügyi ellátásra vagyok jogosult. Ezzel pár napja szembesültem a down szülői csoportban írt poszt alapján és elkezdtem utána járni.
Teljesen kétségbe estem, hogy a 23 éves folyamatos biztositási jogviszonyom a nem megfelel? tájékoztatás miatt megszakadt most már 7 hónapja.
Abban szeretnék segitséget kérni, hogy ha ez valóban így van, hogyan tudom visszaállítani? Arra van e lehetőségem, hogy visszafizetjük a 7 havi gyest amit Apa kapott meg és én igénylem meg a gyest és kérem, hogy állitsák vissza a bizt.jogviszonyomat?
Illetve ha vállalnánk még egy gyermeket sajnos nem lennék jogosult sem a csedre sem a gyedre. Ha sikerülne visszaállitani a bizt.jogviszonyt, akkor a születendő gyermekre a csed es a gyed összegét miből számolják?
Szeretnénk tisztán látni. A munkahelyre várnak vissza és tervezem is a munkába állást, ha már a kisfiúnk ovis lesz.
# Köszönöm előre is a választ.#
Hogy a gyodot vissza lehet-e fizetni, azt nem tudom, de sokat nem érsz el vele, mert helyette a gyest csak az igénybejelentést megelőző 2. hónap 1. napjáig visszamenőleg lehet megigényelni.
Amíg nem esik ki 1 évnél több a biztosításból, addig egy következő baba előtti 2 évben megvan a legalább 1 év előzetes biztosítás. Egyelőre 1 évnél sokkal kevesebb esett ki.
A megszakad biztosítás a táppénz alapjánál és mértékénél hátrányos, csednél és gyednél nincs jelentősége. Táppénz csak a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, a mértéke 2 évnél rövidebb folyamatos biztosítás esetén csak 50%, az alapja pedig 180-nál kevesebb nap folyamatos biztosítással legfeljebb csak a minimálbér. A csed és a gyed alapja kevesebb semmiképpen sem lehet az előző csed alapjánál, hogy több lesz-e, az több tényezőtől függ.

Szakbarbár
2021-02-26 00:37:06
Olvasói értékelés: 5/4

Csed-Gyed jogosultság

Tisztelt Szakértő!
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz Csed-Gyed-el kapcsolatban.
Főiskolai tanulmányaim után 2018.02.01-én kezdtem el dolgozni óvodapedagógusként.
2020.05.06-án született meg a gyermekem. (Ettől a naptól kezdődően kaptam meg a Csed-et
2020.10.20-ig amikortól is már a Gyed-re voltam és jelenleg is vagyok jogosult).
2020.06.12-étől megszűnt a munkaviszonyom. (Passzív Gyed-en vagyok!!??)
A férjemmel második gyermekünket tervezük, akit szeretnénk, hogy 2022 őszén szülessen
meg.
Az lenne a kérdésem, hogy mivel (2020.06.12-én) megszűnt a munkaviszonyom, ebben az
esetben jogosult leszek-e jövő év őszén a Csed, illetve Gyed-re, valamint, ha a szülés előtt
munkaviszonyba állnék kb. fél évre, ez befolyásolná-e a Csed/Gyed-re való jogosultságomat?
Elolvastam a Magyar Államkincstár által kiadott Tájékoztatót, „A társadalombiztosítási
kifizetőhelyek részére” azon belül is a Csed-re Gyed-re vonatkozó „Előzetes biztosítási idő”
részt (5.2.1.3) amit rám vonatkozólag nem tudtam egyértelműen értelmezni, miszerint
mennyi szolgálati idővel rendelkezem akkor, ha a két gyerek között nem megyek vissza
dolgozni? .
Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!
A csedhez és a gyedhez más számít be előzetes biztosításnak. A gyedhez csak a biztosításban töltött idő, tehát ott csak 2020.06.12-ig, illetve ha lesz új munkaviszonyod, akkor az vehető figyelembe. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, ahhoz a passzív csed és passzív gyed is beszámít. Gyakran van olyan, hogy a Te helyzetedben valaki egy szülés előtti gyors biztosításba kerüléssel csedre még jogosult, gyedre már nem.

Ha 1 évnél több esik ki a biztosításból, akkor a gyed már nagy eséllyel nem jár. Hogy ez ne legyen így, javaslom egy egyéni vállalkozás indítását, amivel ketyeg a bitzosítás. Gyed mellett nem kell járulékot fizetni, ha nincs ún. vállalkozói kivét, és akkor is ketyeg a biztosítás, ha egy hét múlva meggondolod magad és mégsem dolgozol. Ez a biztosítás fenntartásához jó és szinte ingyenes megoldás, de maximális gyed nem lesz belőle, ahhoz másra is szükség van, de azzal ráér később foglalkozni.

Szakbarbár
2021-02-23 20:27:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

GYES és táppénz

Tisztelt Szakértő!
26 hónapos első gyerekem után lejárt a gyed 2020 december 25-én. Pont ezen a napon kiderült, hogy terhes vagyok a második babával, aminek a várható születési ideje 2021 agusztus 25.e előreláthatólag.
jelenleg GYES-en vagyok.
Mivel így kiderült, hogy egyenlőre nem mehetek vissza dolgozni, így felhívtam a munkáltatót januárban, hogy ilyenkor mi a teendő. Februárig nem hívott, így újra hívtam, mivel addigra már betöltöttem a 12.hetet, és veszélyeztetett terhesként jogosult lennék táppénzre, mondja meg, hogy mikorra kérhetem a táppénzes papírt.
A munkáltatóm azt válaszolta, hogy írásban kell benyújtanom, hogy kérem a fizetésnélküli szabadságom megszakítását, és állományba helyezésemet, majd ezt követően 30 nap átfutási idő után kiad nekem 1 hónap szabadságot, és ezt követően tudok táppénzre menni.
A kérdésem az lenne, hogy mivel már két hónapja csak a GYES összegét kapom, van-e lehetőségem rá, hogy mihamarabb táppénzre kerülhessek? ( nyilvánvalóan azért, hogy valamilyen bevétele legyen a családnak a férjem keresetén kívül is.)
A munkáltató részéről nem érzem azt, hogy teljesen biztos abban, amit mond, illetve azt sem értem, miért akar egy hónap szabadságot kivetetni velem. Szeretnék ez ügyben tisztán látni.

Segítségét és válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Zsanett
A munkáltató eljárása odáig,hogy kiad 1 hónap szabadságot - mert az butaság - teljesen jogszerű:jognyilatkozat írásban tehető, ezért ragaszkodik hozzá, hogy írd le, a 30 napról pedig az Mt. főszabályként rendelkezik, amitől el lehet kérni, de a munkáltató minden további nélkül mondhatja azt, hogy ő nem akar korábbi időpontban megegyezni.
Szabadságot kiadni annak lehet, aki nincs fizetés nélküli szabadságon és nem keresőképtelen. Tehát legkorábban a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének a kérésétől számított 31. naptól tudsz szabadságon lenni, de nincs ilyen, hogy 1 hónapot ki kell adni. Ha 2 nap múlva keresőképtelen vagy, akkor addig tartott a szabadság.

Szakbarbár
2021-02-19 17:36:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csed és gyed számítása

Tisztelt Szakértő Úr/Hölgy ! A menyem ez év junius 26 napjára van szülésre kiirva. Ez a második gyermeke. Az első gyermek után csedet, gyedet és gyest vett igénybe, a gyes december 15 napján járt le, ezt követően visszament dolgozni és kivette a csed, gyed és gyes ideje alatt felgyült összes szabadságát. A szabadság lejártát követő napon táppénztre került. Közalkelmezott, a fizetése- szerződés szerinti bére - Az első gyermek születése óta jelentősen megemelkedett. Kérdésem: Az első gyermek születése előtti fizetése vagy a jelenlegi bére alapján fog csedet, gyedet kepni. Szerintem a 2015 évi módositások miatt a jelenlegi alapján, de ez egy bonyolult jogterület igy tévedhetek. Köszönettel: Julianna
A szabadságra kapott bérből számított átlag, de - ha ez kevesebb, mint 120 nap és gondolom, hogy igen - legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz a következő csed és gyed alapja.

Szakbarbár
2021-02-14 09:35:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Jutalom beszámítása CSED, GYED összegébe

Kedves Szakértő!

Ikrekkel vagyok várandós és a szülés várható időpontja 2021.07.14.
Munkáltatóm jutalmat szeretne adni, kiemelkedő teljesÍtményemért. Kérdésem,hogy melyik hónapban kell a jutalmat teljesÍteni cégemnek,hogy a CSED, GYED összegét ezáltal megnövelje?

Köszönettel
Mónika
Ami a csed alapjába beszámít, az mindenképpen beszámít a gyedébe is, úgyhogy a csed szempontjából érdemes nézni a kérdést. Júliusban induló csedhez április 30-cal zárul a számítási időszak. Ha még júniusban szülsz, akkor pedig márciussal, tehát március végéig kéne a jutalom.

Szakbarbár
2021-01-27 23:08:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja