SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kívánok!
Én csak azt szeretném megkérdezni,hogy ebben a 2015-ös évben 24 nap szabadságom van. Nem vettem ki egyetlen napot sem, és szeptember 08-ával megszűnt a munkaviszonyom. Időarányosan hány nap szabadságot kell kifizetnie a munkáltatómnak?
Válaszát előre is köszönöm
24/365*251(szeptember 8-ig lévő naptári napok száma)=16,504, ezt felfelé kerekítjük, tehát 17 nap szabadságot kell megváltani.

Szakbarbár
2015-09-20 09:55:28
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
CSED, GYED témában szeretném kérni a segítségedet. 6 év folyamatos munkaviszonyom volt, ami megszűnt 2015.07.15.-én. 2015.04.28.-tól táppénzen voltam a munkaviszony megszűnéséig. A munkaviszony megszűnése óta álláskeresési járadékon vagyok. Közben kiderült, hogy gyermeket várok, 14. hétben vagyok. Szülés várható időpontja: 2016.03.18. Amennyiben megszüntetem az álláskeresési támogatást szept. 1.-től, és 2016. 02.01.-től újra igényelném a 90 napból fennmaradt időszakot, jogosult lennék a CSED és utána a GYED folyósítására a munkabéremet alapul véve? Ha nem létesítek munkaviszonyt a megszakítás ideje alatt, akkor a munkabérem alapján kapnék ellátást, vagy az álláskeresési járadékból számolják? Havi átlagos járadékalap 379137 Ft, kezdete 2014.07.01., vége 2015.06.30. , ez alapján kapom az álláskeresésit jelenleg. Mi lenne a megoldás arra, hogy a munkabér alapján számolják az ellátást?
Köszönettel: Rantika
Álláskeresési járadékról igényelt csednek, gyednek legfeljebb a minimálbér lehet az alapja.

A régi béred már semmiképpen sem lesz ezeknek az alapja, mert csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít. Hacsak nem lesz legalább 120 bérezett napod magas bérrel egy új helyen, akkor nem lesz korlátlan a cseded. De ahhoz, hogy egyáltalán minimálbér alapúnál többet kapja, ahhoz is el kell helyezkedni, mert ahogy ez elején tisztáztuk, ha kivársz a járadékkal és onnan igényeled a csedet és a gyedet, akkor csak a minimálbér lesz ezeknek az alapja. Ha többet akarsz, akkor ahhoz kell valamit csinálni.

Kb. 1 hónapra, legalább bruttó 240.000-es lenne optimális elhelyezkedi, vagy ha nem találsz munkahelyet, akkor lehetsz egyéni vállalkozó is, így a terhességet barátságos összegű táppénzen tölthetdnéd. Ez a macerásabb, de össz-szempontból ez az olcsóbb. A fizetős szolgáltatásom foglalkozik vállalkozásindításhoz tanácsadással.

Szakbarbár
2015-09-20 09:53:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A következő kérdésben szeretném a tanácsát, útmutatását kérni: Kislányom novemberben tölti be a 3. életévét. Minden ellátást igénybe vettem, megkaptam utána a TGYÁS-tól kezdve a jelenleg is folyósított GYES-ig bezárólag. 1998 óta folyamatosan dolgoztam, jelenlegi munkahelyemen 2009 óta vagyok állományban teljes munkaidőben. Háromévesemmel korán /első trimeszterben/ veszélyeztett terhesnek nyilvánítottak korábbi egészségügyi problémáim miatt.
Most ismét várandós vagyok, a baba 8 hetes, április 25 körül érkezik. Ezzel a terhességgel szintén kiírnak táppénzre a már ismertetett okok miatt.
Ha novemberben vissza szeretnék menni dolgozni, akkor a kislányom után járó szabadságom alapján januárban kellene munkába állnom a cég munkaügyese szerint. Sajnos rezeg a léc a munkahelyemen, tartok tőle, hogy kirúgnának, amennyiben először kivenném januárig a szabadságomat, majd utána iratnám ki magam táppénzre a második babával.
Egyáltalán: mit tehetek? Ön mit tanácsol? Mi lenne anyagilag kedvezőbb? Hogyan maradhatok "védve" a kirúgástól? Kaphatok egyszerre GYES-t és táppénzt?

Válaszát előre is hálásan köszönöm! Anikó
A babázás alatt felhalmozódott szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően ki kell adni, ezért vissza kell számolni a munkába állás dátumától, hogy előtte mennyivel kell elkezdeni a szabadságot kivenni. Attól, hogy szabadságon leszel, nem fenyeget felmondás, mert a terhesség felmondási tilalom. De elmehetsz táppénzre a szabadság kivétele nélkül is, megvár a szabadság, nem évül el, majd kiveszed ketteske után az egyeske után járót is. Arról, hogy hogy lehet megszüntetni a fizetés nélküli szabadságot és hogy jár egyszerre a táppénz és a gyes, a honlapon az eggyel alattad lévő kérdésre részletesen válaszoltam, ez Rád is ugyanúgy igaz.

Szakbarbár
2015-09-20 09:47:27
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Köszönöm szépen a biztató választ!
Lenne még pár kérdésem:
Olyan nekem, mintha a bérszámfejtés felett lenne a HR, és ők döntenének, hiába egyeztetek a bérszámfejtéssel, ha a HR mondja ki a végső szót.
Na meg amit még tudni kell, hogy eladták a bankot és állítólag ősszel derül ki, hogy mi lesz a sorsa, megtartják-e a dolgozókat, vagy egy (nagy)részüket elküldik-e.
Addig nem is vesznek fel új embert, sőt a visszatérő kismamákat sem veszik vissza, megszüntetik a munkaviszonyukat.
Ha én "támadok", attól félek hogy találnak valami kiskaput és elküldenek, akkor viszont csed-et és gyed-et sem kapnék.
Közben az orvosom állítja ki a táppénzes papírokat. A gyest elvileg nem tudom átadni a férjemnek, mivel napi 8 órában dolgozik. Lemondani viszont nem merem így hogy nem tudom mit lép a hr...


(Előzmény: Jelenleg gyesen vagyok, úton a második baba,a cég megtagadná a táppénzt)

Köszönettel: Ildikó
Az egyetlen dolog, amit tenni fogsz, hogy táppénzt igényelsz. Ez nem - ahogy Te fogalmaztál - támadás, nem olyasmi, ami okot adna a munkaviszony azonnali hatállyal történő megszüntetéséhez. Rendes felmondással meg a felmondási tilalom miatt nem lehet megszüntetni.

Írd meg, hogy a fizetés nélküli szabadságot nem veszed tovább igénybe és hogy erre tekintettel az 2015.október xx-én megszűnik: Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg. Ezt követően pedig az Ebtv. 39. §-ban biztosított jogoddal élve - keresőképtelenségedre tekintettel - táppénzt fogsz igényelni: Ebtv. 39. §708 (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Ha beiktatsz pár nap szabadságot a kettő közé, akkor egyszerre jár a gyes és a táppénz. Ebben az esetben egészítsd ki a levelet azzal, hogy a fizetés nélküli szabadság vége után kéred a fizetett szabadságot kiadását - ez a dolga, a munkáltónak, úgyhogy ez inkább csak az emlékeztetése, külön kérés nélkül is ezt kell tennie. Szabadságot kiadni keresőképes dolgozónak lehet, úgyhogy addig vagy szabin, amíg felvesznek táppénzre. Ha nem iktatsz be fizetett szabadságot, akkor a gyest át kell adni apukának és majd vissza kell tőle venni a csed kezdetén.

A bank nyilván kifizetőhely. Ha nem állapítanák meg a táppénzt, mert szerintük nem lennél rá jogosult, akkor egy elutasító határozatot kell erről hozni. Ezzel az egészségbiztosítási szervhez lehet fordulni, nem kétséges, hogy mi lesz a vége, hiszen totál egyértelműen jár a táppénz, ha lemondtad a fizetés nélkülit.

De szerintem idáig nem kell elmenni, az a 2 joghely feltehetően meg fogja győzni a hozzá nem értő HR-t arról, hogy 1. ilyet lehet, 2. Te ezzel tökéletesen tisztában vagy.

Szakbarbár
2015-09-20 09:39:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Harmadik gyermekünk idén októberben tölti a 3. életévét. A két nagyobb 9-11 évesek.
Közalkalmazott vagyok 15 éve ugyanannál a Cégnél teljes munkaidőben. A terv az, hogy GYET-re megyek. A kérdéseim ezzel kapcsolatosak.

-Tudok-e GYET-re menni, ha a Cégnél állományban maradok fizetés nélküli szabadsággal?
-A GYES, GYED alatt felgyűlt szabadságokat ki szeretném venni előtte arra az időszakra is igényelhetem-e a GYET-et, vagy csak utána?
-Illetve GYET ideje alatt egy időben fizetés nélküli szabadsággal együtt milyen feltételekkel dolgozhatok, vagy nem dolgozhatok? Dolgozhatok-e a törvény által előírt heti 30 órában? /Saját vállalkozásunk van, és elképzelhető, hogy be kell segítenem a cégnél.
Tripla. (Vagyis 2 kérdezőtől vettél el 1 lehetőséget.)

Szakbarbár
2015-09-13 19:22:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Felmerült egy ilyen munkaügyi helyzet:

2007. szeptember 1. óta dolgozom egy banknál. 2013. 07.04-én született meg első gyermekem, jelenleg vele vagyok itthon gyesen.
Jelenleg 10 hetes terhes vagyok második gyermekünkkel. Jeleztem a cégnél hogy az orvosom kiírt veszélyeztetett táppénzre, mi a teendőm.
Éppen szabadságon volt a HR-es főnök, a bérszámfejtésről ennyit írtak:
"

A jogszabály szerint ugyan két ellátás jár egyszerre de ahhoz munkába kell állni.
Pontosabban mivel te most jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagy a gyermeked 3 éves koráig ezért a fizetés nélküli szabit meg kell szüntetni és a munkába állási szándékodat jelezni felénk.

"

A HR-es főnöktől viszont azt a választ kaptam, hogy :
"

Tekintettel arra, hogy jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagy és Gyes ellátást kapsz, azaz nem vettünk vissza aktív állományba (nem végzel munkát), így nem részesülhetsz táppénz ellátásban, azaz a táppénzedet nem fogjuk tudni kifizetni.
Amennyiben kérdésed merül fel, kérlek hívj fel telefonon, hogy egyeztetni tudjuk.

"

Rákérdeztem hogy akkor jól értem, vissza kell mondanom a gyest és akkor tudják fizetni a táppénzt, amire ez a válasz jött:

"

Lenti levelem azt jelenti, hogy nem tudunk táppénzes állományba venni, Gyes-en tudsz maradni (nálunk pedig továbbra is fizetés nélküli szabadságon).

"

Tudok valamit tenni ez ügyben? Vagy törődjek bele hogy nem fizetnek táppénzt és kész? Egy kollégám tavaly szült, neki nem volt probléma, nem csak hogy kifizették, még cafeteriát is kapott.


Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel: Ildikó
A bérszámfejtésnél van a pont.
A fizetés nélküli szabadság igénybe vétele a Te döntésed. Bármikor bejelentheted, hogy nem kéred tovább, ha nem tudtok ennél hamarabbi végében megállapodni, akkor a bejelentéstől számított 30 nap múlva szűnik meg. Onnantól lehetsz táppénzen.
A munkáltatónak a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően ki kell adnia a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, ha kiveszel valamennyit és csak utána mész táppénzre, akkor így egyszerre jár a gyes és a táppénz. (Ha nem akarsz variálni a szabadsággal, akkor a gyest át tudok adni apukának és akkor ez sem vész el.)

A táppénzt úgyis a bérszámfejtéssel bonyolítod, ők teljesen képben vannak, nem lesz gond, vagy ha lenne, akkor a két terület elintézi egymással. Ha elutasítják a táppénzigényedet, de tényleg nem hiszem, hogy erre sor kerülne, akkor azellen lehet fellebbezni, itt pedig bekapcsolódik a történetben a kormányhivatal, aki majd rendet tesz.

Szakbarbár
2015-09-13 19:20:58
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves szakértők !
Koszonom előző kérdéseimre adott válaszát,de válasza újabb kérdéseket vetett fel bennem,igy bátorkodtam ujra írni es kérdezni.segitsege sokat számít anyagilag majd,ugyhogy eddigi tanácsait is nagyon koszonjuk!
Pontositom helyzetem: a második gyesbe születő baba kapcsán ,hogy jar e szamara az előző babára megalapította GYED ,tehát alaklanazhato e ön szerint ránk a szabály hogy az előző GYEDnel nem lehet kevesebb a következő :
2012 ben februárig dolgoztam X munkahelyen
2012 március kb 20 napot otthon voltam jogviszony nélkül
2012 áprilisától (jelenleg is) dolgozom Y munkahelyen
2013januar terhes lettem a nyáron táppénzre mentem majd okt megszültem.
Párhuzamos munkaviszonyom nem volt.
Igy alkalmazható ram a fent említett szabály v a szerződés szerinti bérembol allapianak meg majd gyedet?vagy (szemeztem a másoknak adott valaszaibol ,összehasonlítjak a ket lehetőséget es a magasabbat adjak?
Ill kérdésem meg h a folyamatos ellátás megmaradása hoz fontos e hogy a következő baba meg a GYES lejárta tehát jövő október elott megszülessen vagy eleg csak a 2016 naptári évben megszülessen ahhoz hogy ujra gyedet (es magasabb összegben)kapjak?tul csuzhatunk e októberben?mert hs jol értettem előző kérdésemre a válaszát akkor apa lenne gyesen en meg mar táppénzen,ez igy jo lenne e?en meg ha jol értettem igy idén egyáltalán ne vegyek ki szabit ,vagy valamennyit tartalékoljak jövőre mikor mar terhes leszek?
Elore is koszonom szakértő segitseget a család tervezéshez!
A nem járhatsz rosszabbul c. szabály alkalmazása több feltétel együttes fennállása esetén lehetséges. Az első ezek közül, hogy a következő baba az előző után kapott utolsó ellátás végét követő 1 éven belül szülessen. A másik, hogy csak az előző ellátás alapjában csak a most aktuális helyen szerzett jövedelem volt.

Emiatt a csednél nem lehet alkalmazni azt a szabály, hogy nem lehet kevesebb, mint az előző tgyás volt, mert az előző tgyás alapjában még az előző munkahelyen kapott jövedelem is benne volt részben (a régi tgyás alapja a 2012-es évben 2 helyen elért jövedelem volt.) A régi gyed viszont a 2013-as bérből számolódott, abban csak a mostani helyen elért jövedelem volt, így ha az új gyed kevesebb lenne, mint a régi, akkor itt már alkalmazható a szabály.

Szakbarbár
2015-09-13 19:11:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Harmadik gyermekünk idén októberben tölti a 3. életévét. A két nagyobb 9-11 évesek.
Közalkalmazott vagyok 15 éve ugyanannál a Cégnél teljes munkaidőben. A terv az, hogy GYET-re megyek. A kérdéseim ezzel kapcsolatosak.

-Tudok-e GYET-re menni, ha a Cégnél állományban maradok fizetés nélküli szabadsággal?
-A GYES, GYED alatt felgyűlt szabadságokat ki szeretném venni előtte arra az időszakra is igényelhetem-e a GYET-et, vagy csak utána?
-Illetve GYET ideje alatt egy időben fizetés nélküli szabadsággal együtt milyen feltételekkel dolgozhatok, vagy nem dolgozhatok? Dolgozhatok-e a törvény által előírt heti 30 órában? /Saját vállalkozásunk van, és elképzelhető, hogy be kell segítenem a cégnél.

Köszönöm előre is válaszát!
Gyethez nem kötelező fizetés nélküli szabadságot biztosítani, a munkáltató jóindulatán múlik-e, hogy megteszi-e. Mivel ez csak bonyolítja az életét, nem nagyon szokták támogatni.

A szabadság olyan, mintha dolgoznál. Gyet mellett heti 30 órában lehet dolgozni, vagyis a gyet és a szabadság nem működik együtt. Ha nem hagyják jóvá a fizetés nélküli szabadságot, akkor célszerűbb, ha a gyet utolsó napjával megszünteted a jogviszonyt, mert akkor a szabadságmegváltást egy összegben kifizetik és nem érinti a gyetre jogosultságot.

Saját cégben dolgozásra is a heti 30 óra az érvényes. Itt lehet azzal játszani, hogy csak azokra a napokra fizetitek a járulékokat, amikor ténylegesen dolgoztál, a többi napon pedig fizetés nélküli szabadságon vagy.

Szakbarbár
2015-09-13 19:04:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!Nem tudom,tudna-e nekem segíteni.Érdeklődni szeretnék,hogy elváltunk,két közös gyermekünk van.Volt férjem 4éve dolgozik kinnt Németországban,a két gyermek velem él itt Magyarországon,és hozzám is vannak bejelentve lakkcímen.Minden hónapban kapom a magyar családi pótlékot.Olvastam,hogy elváltaknak is megjár a német családi pótlék külömbözet,és vissza is lehet igényelni.Volt férjem érdeklődött a Kinderkassa-nal Németországban,és azt mondták a telefonban neki,hogy mivel nem vele vannak a gyermekeink közös háztartásban bejelentve,és nem vagyunk házasok,az az elváltunk,ezért nem jár meg a külömbözet sem.
Azt szeretném kérdezni,hogy megjár-e a külömbözet,és melyikőnknek kellene igényelni?
Ha igen,a volt férjemnek kellene-e elindítania a külömbözet igénylést,vagy nekem?Ki legyen az igénylő?
Hol kell ezt megtenni?
Mert azt olvastam,hogy minden esetben annak a szülőnek kell kérelmeznie,akinek a háztartásában vannak gyermekek.Ha esetleg nem tud segíteni,milyen szakemberhez fordulhatnék,aki tudna nekem felvilágosítást adni?
Előre is köszönöm a segítségét:Tünde
Csak alapszinten értek EU vonatkozású ügyekhez, félek, hogy erre nem tudok válaszolni. Józan paraszti ésszel azt mondanám, hogy nem a háztartásban lévő gyermek után hogyan gondolta, hogy bármire is jogosult lenne.

Szakbarbár
2015-09-13 18:57:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő.
Köszönöm az előző kérdésemre a választ, nagyon hasznos volt.
Most megint önhöz fordulok.
2006 óta folyamatos munkaviszonyom volt 2014 február 22ig külföldön, EU-s zónában. 2010ben született az első gyerekünk, az ellátásokat külföldön igényeltem. 2012-ben született a második gyermekünk, az ellátásokat ugyanúgy külföldön igényeltem. 2014 februárjában Gyes-t igényeltem Magyarországon ( februári 23. tól igényeltem a gyest, mert akkor járt le a külföldi családi ellátás de kértem február hónapra is megállapítani a családi ellátás mértékét) A gyes-t 2014 májusától ( a határozat szerint ) meg is kaptam, folyamatosn 2015 februárig. 2014 február 23-május 1 között koordinációs családi ellátást számoltak, ami összegben megfelelt a gyes és a családi pótlék összegének, levonva a külföldön kapott ellátást 2014 február hónapra. Ezen határozaton nem jelenik meg az, hogy február 23-május 1 között gyes-en voltam. ( sajnos) Ez akkor azt jelenti, hogy nem jogfentartó időszak a február-május közötti idő?
2014 decemer 4- től Magyarországon van munkaviszonyom, 8 órában vagyok alkalmazva szerződés szerint 210000ft munkabérrel. Februártól táppénzen voltam június 6ig, június 8-án született harmadik gyermekünk.
A külföldi papírokat ( e104) beszereztem és be is nyújtottam az oep-hez.( áprilisban) Ez után küldék meg az április 4 és június 6 közötti táppénzt ( augusztusban). Azelőtt csak február 1 és április 4 közötti táppénzt küldték el, ami a minimálbér 50%-a volt:pl. február1-22 között : 32340ft

A kérdéseim:
Táppénzt kaptam februártól júniusig, de szerintem nagyon keveset. pl április4-június6 között 112900ft-ot összesen. Ez így rendben van? Ennyi kell legyen? Ha mégis több kell legyen mi a teendőm?
Mennyi csed-re és gyes-re számíthatok így? Mennyi időre jár majd a gyed ilyen körülmények között?
Elnézést kicsit hosszúra sikerült a levél. Előre is szépen köszönöm válaszát. Imola
Csednek, gyednek csak a magyar, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja. 210.000-es átlagból családi kedvezmény nélkül nettó 125.000 körüli csed és 109.000 körüli gyed lesz. A táppénznél a kulcskérdés az, hogy a biztosításod folyamatos volt-e, de attól tartok, hogy ennek a megítélése meghaladja a képességeimet, úgyhogy nem tudok rá válaszolni, hogy a minimálbér alapú táppénz rendben van-e.
Ha megnézhetném azt az emlegetett határozatot, azt nagyon megköszönném, mert még soha nem láttam ilyet és érdekelne.

Szakbarbár
2015-09-13 18:54:08
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

2015 május 7-én GYES-ről mentem vissza dolgozni, bruttó bérem 202000 Ft. Második gyermekemet 2015.12.15-re várom.

Változtat-e a CSED/GYED nettó összegén, ha az utolsó 3 hónapban veszélyeztetett terhesként táppénzre megyek?


Köszönettel:
A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába. Az átlagnál a számlálóban csak a bér van, a nevezőben pedig csak azok a napok, amikre bért kaptál. 4 havi 202.000-ből ugyanannyi az átlag, mint 7 havi 202.000-ből.

Szakbarbár
2015-09-13 18:48:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Érdeklődnék, hogy annak mennyire jár utána a NAV ha valakit a férje alkalmaz? Sokan csinálják így?
nekem szülés után 1 hónappal jár le a szerződésem (ami ráadásul minimálbéres, kistesónál már nem lennénk jogosult gyedre) így azt tervezzük, hogy a férjem alkalmazna, ő EV. csak kicsit félek tőle, h ennek mennyire járnak utána, úgy értem, hogy nézik-e, h mennyivel vesz fel? Kb br. 220-230 ezres fizetésre gondoltunk.
Megszüntetném a mostani munkaviszonyom, és okt.1-től már elkezdeném az újat. Veszélyeztetett terhesként lehet ilyet? Meg kell szüntetni a táppénzt, és ki kell vennem a szabadnapjaimat mert nem fizetik ki, majd megszüntetni a munkaviszonyt? Ezután egyből kezdjem el az újat? vagy "hihetőbb" ha pár napig regisztrálva vagyok a munkaügyiben és onnan hozna ki a férjem?

az adatok: 2014. szept.30tól vagyok jelenlegi munkahelyemen, közfoglalkoztatottként, határozott időre 2016. jan 31.ig, átlag br 102 ezres fizetéssel. A szülés várhatóan dec közepén lesz. október 1 től dolgoznék br 230.ezerrel bejelentve. Mennyi csedre illetve gyedre lennék így jogosult?

Köszönöm szépen válaszát!
Ha a csed 1. napján még van munkaviszonyod, akkor utána ha ez megszűnik, akkor is ugyanannyi ideig és ugyanolyan összegben jár a csed és a gyed, mintha még élne a munkaviszony. Gond "csak" később van, mert egy következő babához nem lesz meg az előzetes biztosítás a passzív jogon kapott ellátásokkal.

Tehát ha nem csinálsz semmit, hanem maradsz a mostani helyen, akkor is kaphatsz végig csedet és gyedet, az más kérdés, hogy az ócska bér után. A picike összeg és nem a jogosultság miatt lenne célszerű egy másik munkaviszony, amihez az kigondolt bér rendben van.

A NAV-ot az soha nem érdekelte, hogy ki és mennyiért alkalmaz. Az egészségbiztosító volt, aki előszeretettel firtatta a munka valódiságát, egészen addig, amíg az ombudsman azt mondta neki, hogy nem kéne. Azóta nem teszi.
De ha tartasz ettől, akkor lehetsz Te magad is egyéni vállalkozó, akkor ráadásul a táppénz 1/3-ot sem kell megfizetni.

Szakbarbár
2015-09-13 18:46:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Táppénz – CSED – GYED témában lenne néhány kérdésem.
Első gyermekünk 2012 augusztusában született. Feleségem kb 2 évet dolgozott előtte saját kft-ben (tagja is a kft-nek) ügyvezetőként minimálbéren úgy, hogy a szülés előtt, a terhesség idején kb 8 hónapot táppénzen volt. Ezután kaptunk TGYÁST, GYED-et, a GYES augusztus 2-án járt le. Most tudtuk meg, hogy jön a 2. baba, kb 6 hetes terhes. A saját kftnk sajnos 2 hete nem működik, mert eltiltották a munkavégzéstől, meg fog szűnni.
Az lenne a kérdésem, hogy ha egy másik cég alkalmazná havi bruttó 240.000 forintos bérrel, akkor 30-31 „ledolgozott” nap után elmehetne-e táppénzre? A kicsi 2016. május 10. körül érkezik, a táppénz kitartana addig? Jogosultak lennénk így CSED-re és GYEDRE? Így kb mekkora táppénz és CSED/GYED összegre számíthatnánk?
Előre is nagyon köszönöm válaszod!
Ha tényleg tagi jogviszonya van (és nem egy minimálbéres munkaviszonya), akkor ha marad a cégben, mert azt nem egyszerű és nem gyors megszüntetni, akkor 0 bérezett nappal is, tehát ha szülésig csak gyesen vagy táppénzen lesz, a csed és a gyed alapja a minimálbér 150%-a. Ez a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül nettó 94.000 Ft illetve 83.000 Ft
Ha új munkaviszonyt létesít, akkor a bér, amit kitaláltatok hozzá, az jó, abból minimálbér kétszerese alapú csed és gyed lesz, ami idén nettó 125.000 illetve 109.000. Elvileg elég az 1 hónap munka.

Szakbarbár
2015-09-13 18:39:26
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Vázolnám a helyzetemet, 2015-december 31-ig tart a határozott idejű munkaszerződésem, amit nem hosszabbítanak meg sajnos. Kisbabánkat 2016-januára 12-re várjuk.
Kérdésem az, hogy pontosan milyen támogatásokra vagyok így jogosult, vagy mit kellene ahhoz elintéznem, hogy megkaphassak mindent. Nyilván sokan kerülnek ilyen szituációba, mi a tapasztalat, hogyan szokták megoldani.

Várom válaszát! Segítségét előre is köszönöm!
A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni. Ha legalább a csed 1. napján még fennáll a munkaviszony, akkor utána ugyanolyan összegben és ugyanannyi ideig jár a csed és a gyed, mintha nem szűnt volna meg. Viszont egy következő baba utáni ellátáshoz nem ketyeg az előzetes biztosítás és ez később még gond lehet.
Még a passzív jogon induló gyedet is a munkáltatón keresztül tudod igényelni.

Szakbarbár
2015-09-06 12:23:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
A férjemnek utólag szoktuk visszaigényelni a gyerekkedvezményt. Ezen kívül még fogyatékossági adókedvezményre is jogosult. Idén ez utóbbit sajnos nem tudtuk igénybe venni, mivel már 3 gyerekünk van és a gyerekkedvezményt vonják ki először az adóból és az már lenullázta. A járulékoknál viszont csak a gyerekkedvezmény használható fel, a másik nem és így a járulékok nagyját nem tudtuk visszaigényelni.
Az lenne a kérdésem, hogy van e rá mód, hogy a fogyatékossági kedvezményt ezentúl ne veszítsük el? Például, ha év közben igénybe vennénk a fogyatékossági kedvezményt, a gyerekkedvezményt pedig jövőre igényelnénk vissza? Akkor módosulna ez a sorrendi kötöttség, és először a fogyatékosságit vonnák le az adóból?
Előre is köszönöm a választ
Akár év közben, akár utólag a bevallásban vannak figyelembe véve a kedvezmény, az nem lehet korlátlan, mert csak annyi lehet, amennyi fedezetet a jövedelem nyújt. Vagyis megvan, hogy mennyi jövedelem kell ahhoz, hogy abba beleférjenek a kedvezmények. Ez akkor sem változik, ha a sorrendet felcseréled, legfeljebb a jogcíme változik, hogy konkrétan melyiket vetted igénybe, de a ténylegesen realizálható kedvezmény X Ft bruttó után ugyanannyi.

Ahhoz, hogy valaki 3 gyerek után mindent egymaga igénybe vegyen - felteszem, hogy nincs adóköteles jövedelmed, ezért nem tudja Veled megosztani - és még a családi kedvezményt is realizálni tudja, havi bruttó 363.000 Ft-os jövedelem kell.

Szakbarbár
2015-09-06 12:20:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A következőben kérnénk tanácsát:
Feleségem közel 2 éve dolgozik első gyermekünk születése után, ugyanazon a munkahelyen. A munkaviszony gyakorlatilag folytonos volt, bár a 2 év alatt előfordult, hogy fizetés nélküli munkanapot kellett igénybe vennie, ami időtartamra állítólag a munkáltató kijelentett őt, majd vissza.

Szeretnénk második babát a családba, de a munkaszerződése határozott időre szól.
Valószínűleg ezután is ismét csak határozott időre hosszabbítják meg a szerződést.

Attól félünk ha a terhesség (vagy akár a terhesség tervezése) a munkáltató tudtára jut a munkaszerződés meghosszabítása előtt, akkor - valamilyen szinten érthető módón - nem hosszabítják meg a szerződést, de akkor viszont munkahely/biztosítási jogviszony nélkül kezdhetjük a terhességet annak ellenére, hogy Ő mindig is rendes, bejelentett munkahellyel rendelkezett tanulmányai befejezése óta. Ezt kicsit igazságtalannak érzem...

Kérdésünk az lenne, milyen esetben lennénk jogosultak a CSED-re és az azt követő juttatásokra.
Eddig arra jutottunk, hogy az alábbiakat kell figyelembe venni:
- ha a CSED-re jogosultak voltunk, akkor az azt követő juttatásokra is
- ha a gyermek születése előtti 28. napon még él a munkaszerződése, akkor már igényelhetjük a CSED-t

Helyesek a fenti információk, illetve van még egyéb dolog amire figyelnünk kellene?

Köszönettel.
dupla

Szakbarbár
2015-09-06 12:11:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Első gyerekem 2013. november 7-én született, a másodikat decemberre várom. Szerződés szerinti bruttó bérem 465000 ft, munkába nem álltam a 2 gyerek között. A munkáltatómmal történt egyeztetésnek köszönhetően végül abban maradtunk, hogy szeptember 2-től aktiválnak, kiveszem a felgyülemlett 22 nap szabadságomat, utána szülésig táppénzen leszek.

A kérdéseim a következők:
1. Jár a GYED (GYED extra?), majd a GYES a táppénz ideje alatt? Ha igen, kell külön igényelni a GYED extrát, illetve lesz-e egyéb teendőm, amire figyelnem kell.
2. A táppénz összege mekkora lesz ebben az esetben? Jelenleg maximális GYED-et kapok, én veszem igénybe a gyerek és a magzat után a családi adókedvezményt.

Köszönöm előre is a segítségét.
Kaphatod egyszerre a táppénzt és a gyedet, mert így, hogy dolgoztál a táppénz előtt - a szabadság olyan, mintha dolgoznál -, így a táppénz már munkából igényelt és ilyenkor jár a kettő együtt.

Ha a gyeded annó legalább 180 napból volt megállapítva, akkor a táppénz most 1 naptári napra nettó 5.880 Ft. Ha nem volt hozzá 180 bérezett napod - ha 2013 július elejénél hamarabb elmentél táppénzre -, akkor pedig napi nettó 3.528 Ft lesz a táppénz.

Ha az előző csed alapjában csak a mostani munkahelyről származó jövedelem volt - ha 2012. januárban már ott dolgoztál, akkor ez így van -, akkor pár tucat bérezett nappal is megint korlátlan lesz a cseded. (A gyed nem izgalmas, az mindenféleképpen maximális.)

Szakbarbár
2015-09-06 12:10:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Előzmény:
Kedves Szakbarbár!

Megerősítést szeretnék kérni.
GYED-en voltam 2015.03.07.ig. Mellette KFT-ben személyesen közreműködő tag vagyok 2010 óta és járulékoztam 2015.01.01.-02.04.ig, 02.05-től táppénzre mentem és 05.11.-vel megigényeltem a CSED-et második gyermekem után, 28 nappal hamarabb. Ez lejár majd 10 hó végén. A kérdésem, hogy ugyanez a 35 napi jövedelmem lesz az alapja a gyed-nek is? Van valami változás?

Válaszát előre is köszönöm!
Össze fogják hasonlítani a 35 naptól számított átlagot az előző gyed alapjával és a kettő közül a magasabb összegben fogják megállapítani.

Azt szeretném még megkérdezni, hogy ha a GYED-be, esetleg GYES-be szülném a harmadik babánkat, akkor ugyanezt a CSED-GYED alapot vennék figyelembe? Megúsznánk járulékozás nélkül?
0-29 bérezett (=járulékfizető) napnál is az a helyzet, hogy összehasonlítják a szerződés szerinti bért - ez társas vállalkozónál a minimálbér 150%-a - az előző ellátás alajával és a kettő közül a magasabb lesz az új ellátás alapja. Vagyis ha beéred azzal az alappal, ami eszerint lesz, akkor nem kell járulékot fizetni.

De ha a mostani gyed alapja nem a minimálbér kétszerese, akkor megérné 30 napot járulékolni a minimálbér kétszerese után, mert a betólt járulék jó befektetés: 2 évig többet kapsz utána, mert nem a minimálbér 150%-a, hanem a 200%-a lehetne az ellátások alapja.

Szakbarbár
2015-09-06 12:05:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértők !
Itthon v a kisfiammal gyeden.ez most okt. Jar le.szeretnenk kistesot,aki igy mar a gyesbe születne bele.2016 évre tervezzük a baba születését.nem szeretnek visszamenni dolgozni,de fontos lenne tudnom h a 2. Babának jar e ujra a GYED es ha igen mennyi?
Azt is hallottam h járna mert a 2015 év az új baba GYED alapja es nem lehet kevesebb a másik gyeden mint az előző,ez igaz e?olyat is hallottam hogy a GYED lejárta utan 270 napon belül kell szulnom h ujra gyeden legyek?
Ill en fix+ jutalékos rendszerben dolgoztam ha ujra járna a GYED a munkaszerződésem szerinti bér lenne az új GYED alap?mert a mostani gyedem 65 ezer Ft es a szerződés szerinti bérem is ennyi csak bruttoban.a jutalékok es egyéb kutatások miatt lett ennyi a gyedem ,jo lenne tudni h ez jar e a következő babának e vagy sem?
Ha igen ,mit tanácsol ,ki vegyem a szabikat vagy egyből GYES?hogy járnék jobban?tappenzre meg nem tudok menni mert nem vagyok meg terhes,de ha GYES közben az lennék érdemes gyesről tp váltani?
Koszonom elore is a segítséget es a választ!
Új csed, gyed nem lehet kevesebb, mint az előző volt - ilyen van, de nem mindig alkalmazható ez a szabály, csak akkor, ha az előző tgyás és gyed alapjában csak a jelenlegi munkáltatónál szerzett jövedelem volt. (Korábban ha az előző évben máshol dolgoztál, az ottani jövedelem is beleszámíthatott az ellátások alapjába.) Ha érint a szabály - ha a szülés előtti év elején már a jelenlegi helyen dolgoztál, akkor mindenképpen érint, későbbi belépésnél már nem biztos - akkor a jutalékkal növelt régi átlag után lesznek megállapítva az új ellátások.

270 napon belül kell szülni, hogy valami megint járjon - ilyen nincs.

A táppénz nem befolyásol semmit, viszont szülésig egy kis pluszt jelent, úgyhogy érdemes táppénzre menni. A gyes mellett akkor tudsz táppénzt is kapni, ha előtte pár nap szabit vettél ki. Ha rögtön táppénzre mennél, akkor át kell adni a gyest apukának.

Szakbarbár
2015-09-06 12:00:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A következőben kérnénk tanácsát:
Feleségem közel 2 éve dolgozik első gyermekünk születése után - akivel majdnem 3 évig otthon volt - ugyanazon a munkahelyen. A munkaviszony gyakorlatilag folytonos volt, bár a 2 év alatt előfordult, hogy fizetés nélküli munkanapot kellett igénybe vennie, ami időtartamra állítólag a munkáltató kijelentett őt, majd vissza.

Szeretnénk második babát a családba, de a munkaszerződése határozott időre szól - idén év vége.
Valószínűleg december után is csak ismét határozott időre, további 1 évre hosszabbítják meg a szerződést.

Attól félünk ha a terhesség (vagy akár a terhesség tervezése) a munkáltató tudtára jut a munkaszerződés meghosszabítása előtt, akkor nem hosszabítják meg a szerződést és munkahely/biztosítási jogviszony nélkül kezdhetjük a terhességet.

Kérdésünk az lenne, milyen esetben lennénk jogodultak a CSED-re és az a követő juttatásokra.
Eddig arra jutottunk, hogy az alábbiakat kell figyelembe venni:
- ha a CSED-re jogosultak voltunk, akkor az azt követő juttatásokra is
- ha a gyermek születése előtti 28. napon még él a munkaszerződése, akkor már igényelhetjüka CSED-t

Helyesek a fenti információk, illetve van még egyéb dolog amire figyelnünk kellene?

Köszönettel: Csaba
Mindig reális veszély, hogy egy határozott idejű szerződést nem hosszabbítanak meg azután, hogy a terhesség kiderül, mert egy kismama csak nyűggel és - visszatérés után - költséggel jár a munkáltatónak. Addig kéne kihúzni, amíg az új 1 éveset aláírjátok, azt utána már nem lehet megszüntetni, legalábbis a munkáltató számára gazdaságosan nem, akkor már olcsóbb, ha fenntartja az eredetileg meghatározott időpontig.

A -28. napon még fennálló munkaviszonnyal a csed és a gyed is be van biztosítva - de csak ezzel a babával, a következő utánival már nem. Ezt eddig is tudtad, mással nem tudom kiegészíteni.

Szakbarbár
2015-09-06 11:54:42
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja