SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Táppénz számítása GYED alatt

Kedves Szakértő!

Egy gyermekünk van, aki 2021. márciusában született. A kistesó 2023. februárjára várható. A feleségem jelenleg az első gyermek jogán van otthon GYED-en. Úgy olvastam, hogy ilyenkor a teendő az, ha a körülmények engedik, hogy megszünteti a fizetés nélküli szabadságát, majd veszélyeztetett terhesként táppénzre megy. Javasolták még, hogy vegyen ki egy (pár) nap szabadságot, mert ezzel újra aktív állományba kerül és a fizetését is aktualizálják (értsd emelik). Majd ezt követően menjen táppénzre, mert akkor ez a magasabb bér lesz a táppénz alapja. Munkahelyén azt mondták, hogy nem kell kivennie szabadságot, mert nem az a táppénz számítás alapja. Kérdésem, hogy ha mondjuk az első gyermek születése előtt például 400 ezer Ft volt a bruttó bére, azóta pedig mondjuk 500 ezerre emelnék, akkor számít-e ez a táppénz számításánál?

Köszönettel,
András
A bért a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően rendezni kell, ez független attól, hogy közvetlenül utána táppénz, szabadság, esetleg csed következik, mert az esedékesség a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő nap. Azt el tudom képzelni, hogy vannak munkáltatók, akik a munkajogban járatlanabbak, és nekik nem egyértelmű, hogy az emelés akkor is esedékes, ha nem szabadság következik. Puhatolózzatok előre, hogy ismert-e az Mt. rendelkezésének helyes alkalmazása, pár nap szabadságra csak akkor érdemes menni, ha ezzel előrébb vagytok. Ha jól alkalmazzák a jogszabályt, akkor erre nincs szükség.
Mt. 59. § A munkáltató a 127-132. §-ban meghatározott távollét megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.
A 127-132. §-okban a csed, gyed, gyes miatti távollétet szabályozza.

A táppénz alapja az aktuális szerződés szerinti bér és a gyed alapja közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2022-09-08 19:56:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Véget ér a GYES de újra várandós vagyok

Tisztelt Szakértő!
2022. július 28-án tölti a kisebbik fiam a 3. életévét. Múlthéten pozitívat teszteltem, az orvostól júlisus 7.re kaptam időpontot. A munkáltatóm nem igazán együttműködő, táppénzre szeretnék menni GYES lejártát követően. Kérdésem az lenne, hogy hogyan járjak el, hogy ne essek el semmilyen ellátástól majd? Írásban tértivevénnyel szeretném mindenképpen értesíteni a munkáltatómat. Azt a tanácsot kaptam (nem szakértőtől), hogy tértivevénnyel kérelmezzem a fizetés nélküli szabadság megszüntetését és kérjem, hogy a felgyűlt szabadságaimat ajdák ki, utána pedig bejelenteni a terhességet és a táppénz igényt. Valóban így járjak el? Nem lehet egyből bejelenteni a táppénz igényt? Azt mondják jó ha egy napra állományba helyeznek. Ez mért szükszéges? Ha még se, abból milyen hátrányom keletkezik? Megtagadhatja a munkáltató a táppénzt?

Segítségét hálásan köszönöm!

Tisztelettel:
Adrienn
A kérdés technikai probléma miatt nagy késéssel ért el hozzám, nem tudom, mennyire aktuális még. Remélhetőleg a munkáltató menet közben rájött, hogy a táppénzzel kapcsolatban neki annyi dolga van, hogy ha nem kifizetőhely, akkor beküldi az igényt a kormányhivatalba, ha kifizetőhely, akkor pedig megállapítja és kifizeti, ez a kötelezettsége, akár tetszik, akár nem. Terhesen felmondási tilalom véd.

Szakbarbár
2022-09-08 19:48:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

bejelentés - csed

Kedves Szakértő!

Én most katásként dolgozom, de a bevételem 80%-a egy cégtől van. Februárra várom az első babánkat és a cég felajánlotta, hogy felvesznek alkalmazotti státuszba, bejelentett fizetésért, így jóval több csedet/gyedet kaphatok, mint egyéni vállalkozóként. A kérdés az, hogy mikor kellene bejelenteniük ahhoz, hogy a maximum csed összeget kaphassam februártól?

Nagyon köszönöm,

Kinga

Technikailag akár egy szülés előtt 1 nappal induló, minimálbér kétszeresénél magasabb béres munkaviszonyból is maximális lesz a gyed, és a helyzetben elérhető legtöbb, minimálbér kétszerese alapú a csed, de azért nem egy hátrány, ha egy kicsit életszerűbben van megszervezve. Arról nem is beszélve, hogy még egy jó táppénzed is tud lenni egy magas béres munkaviszonyból, ezért is ajánlott minél hamarabb (minden, a táppénz is csak az itteni bérből számolódik majd)



Szakbarbár
2022-07-20 22:30:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

2 munkaviszony 1 cégnél

Kedves Szakértő.
A munkahelyem beiskolázott, mely képzésen a tanfolyamokat is ők tartják. Az "ösztöndíjat" szakképzési munkaszerződésben úgy oldották meg, hogy az eredeti 8 órás munkaviszonyomat 5 órásra csökkentették. Duális Képzésben veszek így részt és a másik munkaviszonyom (ugyanannál a cégnél) napi 3 órás.
A két külön fizetési összeget ha összeadom 30ezerrel jobban járok, viszont nem tudom az "új" 3 órás munkaviszonyom most minek számít. A szerződés hatályba lépésen napja után 1 nappal tudtam meg, hogy várandós vagyok.
NEAK adatbázisban a 2 jogviszony 2 külön sorban szerepel és minden adat azonos. Lehet ebből problémám a CSED és GYED igénylés során? Hogy csak az egyik munkaviszonyból járna??
Most két biztosítási jogviszonyod va. Az ellátásra jogosultságot jogviszonyonként bírálják el. Táppénzre mindjét jogviszonyból jogosult leszel, de a szakképzési munkaszerződés után a mértéke csak 50% lesz, mert itt nagyon rövid a biztosításod, emiatt csak annyi napra jár majd, ahány napig a jogviszony a táppénzre kerülés előtt fennállt. Csedre és gyedre nem leszel jogosult ebből a jogviszonyból, mert ahhoz önmagában itt is kellene lennie 2 éven belül 1 év előzetes biztosításnak, ennyi pedig nem lesz. Ha kellőképpen magas a béred, akkor ez a gyednél nem érdekes, mert az több jogviszonyból is csak az egyszeres maximum lehet, de az ösztöndíj utáni csedet azt elbukod így.

Szakbarbár
2022-04-01 23:19:56
Olvasói értékelés: 5/5

CSED, GYED

Tisztelt Szakértő!
2022.03.31.-től veszélyeztetett terhes ként táppénzre vettek. Hivatásosként dolgozom és februárban utalták a fegyverpénzt. Jól gondolom, hogy így nem fogják beleszámolni az ellátások összegébe? Esetleg megoldás lenne, ha még kivenném az idei szabadságaimat és így májustól lennék táppénzen? Van erre egyáltalán lehetőség?
Válaszát előre is köszönöm!
Nálatok egészen másképpen számolódik a táppénz, amit ha jól tudom,nem is így hívnak, úgyhogy nem tudok segíteni.

Szakbarbár
2022-04-01 21:18:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Táppénz összege

Tisztelt Szakértő!
Bruttó átlagfizetésem 390.000 Ft. Próbáltam internetes kalkulátorokkal számolni, de nem igazán adtak pontos eredményt. Június hónaptól fogok táppénzre menni.
Ezzel a jövedelemmel mennyi bruttó összegű táppénzre leszek jogosult?
Pontosan miket vonnak még le ebből a bruttó összegből?
Első gyermekem nem közös az élettársammal így utána év közben ő nem tudja igénybe venni az adókedvezményt, illetve a magzat után sem, mert nem a férjem. Bár júniusban tervezzük az esküvőt. Május hónaptól (91.nap) leszek 2 gyermek után jogosult a családi adókedvezményre.
Igénybe tudom venni egyedül a 40.000 ft-os kedvezményt a táppénz ideje alatt?
Köszönöm a segítségét.
A kalkulátorok nem érnek semmit táppénz esetében, mert mindig annyi napra kapod a táppénzt, amennyiről leadod az igazolást, ez pedig változó, az elején és a végén mindenképpen, de menet közben is van, hogy vasárnapig, és van, hogy hó végéig adja ki az orvos. Ezért én inkább naptári napra szoktan táppénzt mondani.

A 2 gyermek utáni kedvezményből kb. 34.000 Ft-ot ki tudsz használni a táppénzből. Ezzel számolva, azt feltételezve, hogy van 2 év folyamatos biztosításod, és a számítási időszakban valóban 390.000 a bruttó, 1 naptári napra kb. nettó 7.7000 Ft a táppénz.

Szakbarbár
2022-04-01 21:17:04
Olvasói értékelés: 5/5

GYES, GYOD

Kedves Szakértő!
Férjem főállású egyéni vállalkozó, KATA adózással. Én félállású alkalmazottja vagyok és a garantált bérminimumot kapom, azaz a felét (126 450 Ft). 2 éve vagyok az alkalmazottja és éppen GYES-en voltam (ikerek miatt), ezért járulékkedvezmény járt utánam 2 évig, így nem fizettünk járulékokat. Most 2 év után is csak pár ezer Forintot kell fizetni egészségbiztosításra. 6 éves ikreink vannak, akik közül az egyiknek megállapítottak súlyos fogyatékosságot, azaz F8400 autizmus spektrumzavart. Ezzel a GYOD-ra, emelt családi pótlékra, adókedvezményre lettem tudomásom szerint jogosult. Mivel GYES-t és GYOD-ot nem folyósítanak egymás mellett, így a GYES-t átadnám édesapának aki vállalkozó és én igényelném a GYOD-ot. Kérdés, hogy ezt lehet-e, illetve vállalkozóként milyen előnye, hátránya lehet a GYES igénylésének? Félállású alkalmazottként hogyan lehetne kimaxolni az adókedvezményt? Jelenleg nincs annyi adóalapom, hogy ki tudnánk használni. Nekem is van súlyos betegségről papírom, arra is járna. Érdemes lenne megemelni a bérem annyira, hogy az adókedvezmények levonása után is csak pár ezres befizetés legyen és akkor mégis magasabb a bérem? Ennek volna értelme? Beleszámít ez a nyugdíjba majd esetleg? A GYOD szintén félállásnak számít? Köszönöm!
A GYOD nem egy egészségbiztosítási ellátás, én pedig csak azokhoz értek, így az ezzel kapcsolatos kérdésekre nem tudok válaszolni.

Jelenleg a bruttó 130.000 Ft-os bér után 12.000 Ft munkáltatói és munkavállalói közterhet fizettek. Ezért szinte semmi olyat nem kaptok, ami nem járna egyébként is a GYES mellé, mert az szolgálati időt és egészségügyi ellátásra jogosultságot egyébként is ad. Az egyetlen plusz a táppénzre és egy következő csedre, gyedre jogosultság, de ezek szerint a táppénzt nem használtad ki eddig, következő babáról pedig nem tettél említést.
A magasabb bér a munkavállalói közterheket egy magasabb összegig nullázza, de több szociális hozzájárulási adót kell utána fizetni, mert a 3. évben a kedvezmény csak 50%. Katás vállalkozónak még csak a költség sem kell, hogy attól majd kevesebb adót fizetne, mert a katája fix. Úgyhogy nemcsak hogy annak nem látom értelmét, hogy a béred meg legyen emelve egy olyan összegre, amellyel a személyi kedvezmény is belefér, de egyáltalán az egész munkaviszonynak nem látom értelmét addig, amíg gyesen vagy.
A gyes és a gyes melletti munkából kapott bér akkor számít bele a nyugdíj alapjába, ha ezzel magasabb az átlagkereset - kiszámítják ezek nélkül és ezekkel együtt is. Ha korábban a mostaninál is kevesebbet kerestél, akkor ennek lehet pozitív hatása a nyugdíjnál, egyébként nem, mert akkor úgysem lesz figyelembe véve sem a nagyon alacsony, sem a valamivel magasabb bér. Összességében úgy látom, hogy nincs értelme bért emelni, de még az egyébként is csak kamu munkaviszonyt fenntartani sem, mert többletfizetésért semmi olyat nem kapsz, amire szükséged lenne addig, amíg gyesen vagy.

Szakbarbár
2022-03-19 22:00:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Richárd

Richárd vagyok, Zala megyéből írok Önnek. A feleségemmel , az alábbi témában szeretnénk tájékozódni:
Röviden vázolnám a helyzetünket:
Hosszas próbálkozás után, a feleségem várandós lett 2018-ban. Alapbetegségei és egyéb tényezők miatt veszélyeztetett terhesként táppénzen volt. A várandósága, sajnos középidősen vetéléssel végződött. Azév(2018) vége felé ismét kisbabával áldott meg minket a Jóisten. Ismét veszélyeztetett terhesként volt otthon, dolgozni egészségügyi kockázat miatt nem engedték. 2019-ben valamikor átlépte a táppénz időtartama vonatkozó limitet, így elég körülményes volt kihúzni a szülésig. 2019.Július 2-án megszületett a Kislányunk. Ezév (2022.) júliusában lejár a GYES és vissza kell mennie dolgozni. Elvileg 15 nap szabadsága van, amit mi kevésnek gondolunk.... 3 évre visszamenőleg. 1992-ben született. Az alapszabadságon felül a gyermek után járó szabadsággal együtt 15 nap jár Neki (ezt mondták a munkahelyén) - ezt nem nagyon értjük.- de ez mellékes
Ami fontosabb: Szeretnénk kistestvért a közeljövőben.
A kérdésünk a következő lenne:
A várandóság teljes ideje alatt lehet-e táppénzen veszélyeztetett terhesként?
A különböző támogatások igénybevételéhez ( Anyasági támogatás ; GYED ; GYES ) mennyi időt kell munkában töltenie, ha visszamegy dolgozni? -> sajnos egyedüli keresőként ez is fontos szempont, az én keresetemre és a GYES összegére nem alapozhatunk. Annyit tudunk, hogy ha nem megy vissza dolgozni, akkor csak a GYES-re lesz jogosult.
Várandóság alatt, illetve azt követően elbocsáthatják-e amiatt, hogy ennyi időn keresztül nem aktív dolgozóként van állományban?

Kérem segítsen nekünk válaszával!
Hálás köszönettel,
Richárd
Szabadság a csedre és a gyed első 6 hónapjára, tehát durván 11,5 hónapra jár. Azt írod, körülményes volt kihúzni szülésig a táppénzjog lejárta után, felteszem, hogy itt a 2019-es szabadsága egy részét vagy egészét kiadták neki, így nagyon is elképzelhető, hogy csak 15 további nap járt kb. 2020 közepéig, ameddig tartott a gyed első fél éve. 2018-as esetleges maradékot, 2019-ben kivett napokat kéne ahhoz látni, hogy meg lehessen mondani, rendben van-e a 15 nap.

A táppénzjoga 1 év, és ha nem dolgozik semmit, akkor is jogosult lesz csedre, gyedre. A jogszabály ismeri és kezeli azt a helyzetet, ha valaki beleszül a gyesbe vagy gyes után táppénzen van, és egyetlen napot sem dolgozik, vagy csak pár bérezett napja van szabadságból.

A következő csed és gyed alapja az előző csed alapjánál semmiképpen sem lesz kevesebb, mert először kiszámítják az általános szabályok szerinti (0 bérezett nappal vagy kb. 3 hét szabadsággal ez szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese), majd ezt összehasonlítják az előző csed alapjával, és a kettő közül a magasabb összegből állapítják meg az ellátást.
Az anyasági támogatás és a gyes pedig alanyi jogon jár, annak is, aki soha egyetlan napot sem dolgozott.

A terhesség, a szülési szabadság és a gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadság alatt felmondási tilalom van.

Szakbarbár
2022-03-16 19:03:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Családtervezés_GYED/GYES/CSED Katás vállalkozóként

Üdvözlöm!
Jelenleg 8 hónapos kisfiammal vagyok GYED-en. A GYED összege alacsony (2022 Februárjára 49 980 HUF jutott- 9 év bejelentett munkaviszony+ 3 hónap munkanélküliség,majd 3 havi 75000 HUF KATA vállalkozás és 1 hónap kórházi ellátás/táppénz alapján megállapítva). Második gyermeket tervezünk, s nem tudom hogy járnánk a legkevésbé rosszul anyagilag. Persze ez csak tervezés, az első baba is elég kiszámíthatatlanul fogant s érkezett-innét ez a bizonytalanság..
A verzió): a GYED ideje alatt születne a második gyermek.
Milyen anyagi helyzet alakul ki esetemben, ha a terhesség kialakul a GYED alatt, de a baba már csak a GYES ideje alatt születik meg?
B verzió): GYED végével visszatérnék a KATA vállalkozásba és azután érkezne a második gyermek
C verzió): GYED végével alkalmazotti jogviszonyt keresnék és azután vállalnék második gyermeket?
Előre is köszönöm válaszát!
A GYED alapja kizárólag az emelt katás járulékalap, régi jogviszonyokban elért jövedelemnek, járulékalapot nem képzező álláskeresési járadéknak, táppénznek semmi köze az összegéhez, ezekből nem számolódott.
A megoldás vagy az új munkaviszony, mert akkor csak abből a bérből számolódik minden, vagy másfajta adózású egyéni vállalkozás. Ha terhes vagy, válts adózási módot, legyél SZJA törvény általános szabályai szerint adózó vállalkozó - ha eleve ez lettél volna, most a minimálbér után kapnál ellátást, a KATA nagyon rossz ötlet volt. Produkálj harmincpár nap alatt annyi bevételt - lesz, aki örül a számlának, vagy mindegy neki, hogy kap ilyet - amennyiből ki tudsz venni ún. vállalkozói kivétként annyit, amennyi a következő gyed végének évére várt minimálbér kétszerese. A táppénz alapja a minimálbér lesz, a csedé és a gyedé pedig a rövid időszakból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2022-03-15 06:53:18
Olvasói értékelés: 5/5

GYED

Tisztelt szakértő!
Az előző kérdés volt az enyém, én várom 2022. novemberre a gyermekem. Őszintén szólva nem teljesen értem a válaszát. Úgy tudom a táppénz ideje nem számít bele a CSED és GYED számításba, így a táppénzes időszakot átugorják és az előtte lévő 3 hónap bére nem számít hanem az előtte lévő 180 nap átlaga. Vagy ebben az esetben, hogy folyamatos, lassan 4 éves munkaviszonyom van így ha az utolsó 4 hónapban táppénzen vagyok, akkor az előtte lévő ledolgozott 180 nap átlaga lesz a mérvadó?
Segítségét köszönöm.
A kérdést táppénzre kiélezettnek értettem, ezért arra válaszoltam, hogy legkorábban mikor induló táppénznek lesz csak az emelt bér az alapja. A csed alapjába a táppénz, a gyed alapjába a táppénz és a csed nem számít bele. Ha legalább március végéig dolgozol, akkor a csed alapjában már csak emelt bér lesz.

Szakbarbár
2022-03-10 18:48:37
Olvasói értékelés: 5/5

Gyes, táppénz

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam februárban töltötte a 2.életévét. Gyesen vagyok, viszont útban van a testvére. 14 hetes terhes vagyok. Dolgozni nem tudok visszamenni, veszélyeztetett a terhességem. Szerettem volna elmenni Táppénzre, de a könyvelő azt mondta jól gondoljam meg mert ha elmegyek táppénzre akkor bármikor kirúghatnak, ha maradok Gyesen akkor védve vagyok. Elméletileg ezt mondták neki a BFKH-nál. Ez tényleg igaz?? El vagyok keseredve.....
Válaszát előre is köszönöm!


A terhesség ugyanúgy felmondási tilalom, mint a babázás.
Mt. 65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
tartama alatt.





Szakbarbár
2022-03-10 18:34:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Táppénz GYED alatt

Tisztelt Szakértő!

Feleségem otthon van CSED-en a 8 hónapos kisfiúnkkal. A napokban kiderült, hogy ismét várandós, 6 hetes a pici. Annyi lenne a kérdésem, hogy legális-e, bevett szokás-e munkára jelentkezni a munkahelyén, majd egyből kiíratni magát táppénzre (mivel egyébként veszélyeztetett terhes). Én úgy gondolom, hogy az információk birtokában ez etikátlan a munkáltatóval szemben, akár még csalásnak is tekinthető, viszont ha én gondolom rosszul és ez egy legális, bevett gyakorlat, akkor nyilván meg anyagilag nagyon jól járnánk és intézkednénk. Válaszát előre is köszönöm!
Bevett gyakorlat, ez tény. Azt, hogy legális, nem tudom értelmezni. Az Mt. az általános magatartási követelmények között mindenesetre ezt mondja: 6. § (2) A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működni, és nem lehet olyan magatartást tanúsítani, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti. A kismamák ezzel nemigen szoktak foglalkozni, a munkáltató meg nem nagyon tud mit tenni.

Szakbarbár
2022-03-10 18:31:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csed számítás

Tisztelt szakértő!
2022.november elejére várom gyermekemet. Jelenlegi munkahelyemen 2018 óta dolgozom. Munkaköröm miatt viszonylag "hamar" táppénzre kell majd mennem. 2022 július 1-gyel tervezem, ha minden jól alakul. Fizetésem 2021 szeptemberben még bruttó 260ezer volt. 2021 október 1-től emelkedett és azóta bruttó 370-400ezer közt van. (első magas fizetésem november 5-én kaptam, az októberi hónapra).
Emiatt sem szeretnék előbb táppénzre menni, mert ha jól tudom, ebben az esetben a CSED számolásakor a 2021 október - 2022 márciusi bérek fognak számítani, és április-május-júniusi 3 hónap amit nem vesznek figyelembe.
Legyen kedves megerősíteni ebben.
Válaszát előre is köszönöm.!
Minden ellátásnak a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé számított utolsó 180 napi jövedelem az alapja - ha van ennyi, Neked lesz. Legkorábban idén júniusban kezdődő ellátás alapjában lesz csak a magasabb bér.

Szakbarbár
2022-03-06 06:58:48
Olvasói értékelés: 5/5

Mikor?

Kedves Tanácsadó!
Mikor mehetek nyugdíjba, ha a (súlyosan) fogyatékos lányommal itthon vagyok ápolási díjon? 55 éves vagyok, először 1986 szeptemberében kezdtem dolgozni, született egy egészséges fiam és egy fogyatékos lányom. Sok évem kimaradt, mert nem tudtam dolgozni, hol munkanélküli voltam, hol dolgoztam, tehát nincsenek meg az éveim, a 40 év szolgálati időm.
Ilyenkor milyen lehetőség van? Meg kellene várnom, majd 2026-ot mert akkorra lenne elvileg a 40 év, ami ugyan nincs meg, de lehetne kérvényezni? Vagy milyen lehetőségek vannak?
Köszönöm
Sonja
Korhatárbetöltéstől vagy a 40 év meglététől nincs jogszabályi lehetőség méltányossági jogkörben eltekintni. Engedélyezni azt lehet, amit a jogszabály enged, és ilyet az nem enged. Meg kell várni,hogy meglegyen a 40 év, ha a kettő közül az következik be hamarabb.

Szakbarbár
2022-02-26 07:44:57
Olvasói értékelés: 5/5

Bejelentes, táppénz,

Kedves Szakértő! Olyan kérdéssel fordulnék hozzád, amiben eddig senki nem tudott segiteni. Minden reményem benned van ? 2020 ápr. 16.tól van munkaviszonyom családon belül 8 órás minimalberrel követve annak változásait. Az 2 ev alatt havi 83 járulék . A Covid odavágott a munkámnak jelen esetben elég deficites. viszont lassan szeretnénk babát így nem mertem munkahelyet váltani. Ahogy olvasgattam jogosult leszek Csedre, Gyedre.A kérdéseim h ezek nek igy mennyi az osszege? Mekkora bejelentéssel járnék jobban? Ha teherbe esek megéri e korán eljonni táppénzre ? A munkáltatóm katas ev. ezekben az esetekben a munkáltatónak kell e fizetni utánam bármit is? Ha igen mennyit? Jobban megérné e esetleg munkahelyet váltanom? Ha van esetleg bármilyen tanács jó szívvel foganám! Előre is nagyon szépen köszönöm.!!
Minden ellátás csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelemből számolódik, úgyhogy egy magasabb táppénzhez, csedhez, gyedhez a munkahelyváltás az út. Előtte kihasználhatod az álláskeresési járadékot, jobb, mint a csak papíron munkaviszony, max. 3 hónapig nem fizeted, hanem kapod a pénzt, ami mellé jár biztosítás és szolgálati idő. Utána jöhet az új munkaviszony, minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, ebből így maximális gyed lesz. A bruttó táppénz harmada a munkáltatót terheli.

Szakbarbár
2022-02-23 00:28:53
Olvasói értékelés: 5/5

másodállás és csed

Kedves Szakértő!
40 órás főállás mellett szeretnék egyéni vállalkozói tevékenységbe is kezdeni. Mivel lassan babát is tervezünk, felmerült, hogy kaphatok-e majd mindkét tevékenység után csedet/gyedet, ha meglesz az 1 év jogviszony vállalkozóként is.
Mi a helyzet akkor, ha átalányadózást választok, ahol az idei szabályok szerint egy bizonyos jövedelemhatárig főállás mellett nem kell járulékot fizetni - és tegyük fel, hogy nem is érem el ezt az összeghatárt, tehát az egyéni vállalkozás után nem fogok járulékot fizetni a baba születése előtt (mivel a főállásomban azt már megfizetik utánam)? Ez befolyásolja esetleg a lehetőségeket, van különbség a különböző adózási módok között ebben a tekintetben?
köszönöm szépen a segítséget!
Ha nem katás vállalkozóként - mert az nem biztosított, ha teljes munkaidős munkaviszony mellett ev - is van a szülés előtti 2 évben 365 nap előzetes biztosításod, akkor ebből a jogviszonyból is jogusult leszel csedre és gyedre.
Az átalányadózáshoz nem értek, de az egy általános szabály, hogy figyelembe vehető jövedelem hiányában vállalkozó ellátásának alapja a minimálbér, viszont ha van valami kevés járulékköteles jövedelem, akkor abból szabad szemmel alig látható ellátás lesz. Úgyhogy ha az átalányadó esetén kell valamennyi járulékot fizetni, akkor nem biztos, hogy ez megéri. SZJA törvény általános szabályai szerint teljes munkaidő melletti ev-nél opcionális a járulékfizetés, ha kivétként veszi ki, akkor kell fizetni, ha osztalékként, akkor nem. Náluk mindenképpen utóbbi éri meg csed, gyed szempontjából.

Szakbarbár
2022-02-22 09:05:57
Olvasói értékelés: 5/5

GYED összegének megállapítása

Tisztelt Szakértő!
Feleségem jelenleg GYED-en van a gyermekünkkel (2022.10.20-án tölti be a 2. évet). A gyermek születését követően CSED-re volt jogosult, majd annak lejáratát követően a GYED-et folyósítja a munkáltató (TB kifizetőhely). Nemrég értesítést kapott a munkáltatótól, hogy 2022. január 1-től felemelték a bruttó bérét (nagyjából 15 %-kal). Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben az október 20-ig járó GYED összegén ez az emelés nem változtat? Januárra ugyanis változatlanul a megszokott összegű GYED-et folyósították. Az emelt bért majd csak akkor kapja, ha visszamegy állományba? (szabadság, tp., munkába áll stb...).
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel, Tóth Gábor
A gyed az egyetlen ellátás, ami nem végig annyi marad, amennyit az elején megállapítanak, de nem ilyen esetben emelkedik, ha menet közben nő a bér. Ha maximális összegben lett megállapítva és az új évben emelkedik a maximális összeg - a minimálbér kétszeresével tart lépést -, akkor ha a megállapításkori átlaga engedi, akkor emelkedik a gyed az újévi maximumra. Tehát csak a határ kerül feljebb, hogy maximálisan mennyit vesznek figyelembe a megállapításkori alapból, de ezt nem fogják újra megállapítani azért, mert közben a szerződés szerinti bére nőtt.

Szakbarbár
2022-02-10 18:01:54
Olvasói értékelés: 5/5

Részmunka/fél állás/Éjszakai munkavégzés kisgyermek mellett

Kedves Szakértő!
Remélem tud nekem segíteni az alábbi témában.
A kisfiam 1,5 éves és (ha betölti a 2-őt) a kérdésem az lenne hogy van e jogom arra, hogy nem teljes munka időben de részmunka időben menjek vissza dolgozni a kisfiam korára tekintttel? Lehetek e ilyen kérésem a munkáltató felé mint kisgyermekes anyuka?
Illetve kisgyermek mellett kérvényezhetem e a munkáltatót, hogy ne adjon számomra éjszakai illetve hétvégi beosztást? Amennyiben igen van e az éjszakai beosztást illetően "idő meghatározás" , hogy hány órától számit éjszaki munkavégzésnek?
A jogszabály pontosan úgy rendezi ezeket a kérdéseket, ahogyan szeretnél dolgozni:

Mt. 60. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek négyéves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig - köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
89. § Éjszakai munka: a huszonkét és hat óra közötti időszakban teljesített munkavégzés.
113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni
a) a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,
(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.



Szakbarbár
2022-02-05 22:22:20
Olvasói értékelés: 5/5

CSED/GYED

Kedves Szakértő!
Jelenleg még 2022.07.25.ig Gyed-en vagyok az első gyerkőcömmel utána ugyebár mar csak a Gyes fog járni. Munkáltatóm van.
2023 novemberében tervezzük a második babánk születését és 2023.07.25. ig kapok a Gyes-t.
Kérdésem az lenne, hogy ebben a köztes időben például 2023.07.25 től 2023.11.15.ig amíg a 2. babánk megszületne mire lennék jogosult? CSED? Táppénz? Valamint fogom kapni a 2. gyerkőccel is a GYED-et ha nem mentem vissza dolgozni az első gyerek utan?
Csedet a szülés várható idejét megelőző 28. naptól tudsz igényelni, úgyhogy ezen nem húzod ki 4 hónapig. Táppénzen viszont minden további nélkül. Illetve ott van még a felhalmozdott szabadság kivétele is. Ketteskével is jogosult leszel csedre és gyedre, mert ezek mindkét jogosultsági feltételével rendelkezel akkor is, ha nem dolgoztál a két baba között.

Szakbarbár
2022-02-05 22:17:56
Olvasói értékelés: 5/5

Táppénz Gyes után

Tisztelt Szakértő!
2016 óta vagyok a gyermekeim születése miatt otthon, de a jogviszonyom folyamatos volt. 2021 májusa óta GYES-en vagyok, és most a 3. gyermekemet várom. Közben 95 nap szabadságom gyűlt össze. A munkáltató azt javasolta, hogy vegyem ki a szabadságokat, mert különben a táppénzt a GYES-ből fogják számítani, nem a szerződésem szerinti bérből. Szóval a kérdésem az, hogy a táppénzt az elmúlt 180 nap jövedelméből számítják, akkor is ha az GYES, vagy a szerződés szerinti bérből? Érdemes e kivennem inkább a 95 napot, vagy egy részét? Köszönettel: Judit
Minden ellátásnak kizárólag a járulékköteles bér az alapja. A jogszabály ismeri és kezeli azt a helyzetet is, ha egyetlen bérezett nap sincs, mert két gyermek között végig gyeden, gyesen, táppénzen voltál. Ráadásul ott a hétköznapokban kedvezményszabályként emlegetett jogszabályi rendelkezés, ami biztosítja, hogy ha az általános szabályok szerint számított alap kisebb lenne, mint az előző csed alapja volt, akkor az új csed és gyed alaja annyi legyen, amennyi az előző csedé volt. Úgyhogy két okból sem kell tartanod attól, amivel a munkáltató rémisztget, abszolút butaság, amit mond. Legalább 120 bérezett naptári napot produkálni egyedül akkor lehet érdekes, ha ott a minimálbér kétszeresénél és az előző csedhez figyelembe vett átlagnál lényegesen több a béred, mert akkor az új csed magasabb lehet, mint az előző volt - aminek az alapja visszajön ellenkező esetben.

Szakbarbár
2022-02-05 22:15:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja