SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
szeretném megkérdezni, ha a kisfiam áprilisban tölti a 2 évet, és a második gyermeket is áprilisra várja az ember, de közben nappali tagozaton végzi az egyetemet, és még gyed-et kap, igényelhet továbbra is gyedet, vagy csak gyes-re jogosult?
Ha van munkaviszonyod vagy más biztosításod (az egyetem nem az!) és a szülés előtti 2 évben is van legalább 180 napi biztosításod, akkor jogosult vagy a tgyásra és a gyedre, alapja - alkalmazottként - 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2005-03-02 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jogosult leszek a GYED-re? 2000. novembere óta dolgozom egy cégnél részmunkaidőben, 2001. novemberétől főállásban. Határozatlan idejű szerződésem van. 2002. június 3-án született a kislányom, aki után jelenleg GYES-t kapok (2005. június 3-ig). A napokban tudtam meg, hogy ismét várandós vagyok, a szülés várhatóan október közepén lesz. A GYES lejárta után már nem lenne jó visszamennem dolgozni, mivel pénztáros vagyok, sokat kell emelgetni, pakolni, állni. Megoldás lehet az, hogy a GYES után csak pár hetet dolgozok, és utána táppénzre megyek? Jár-e így a GYED és a terhességi gyermekágyi segély? Ha igen, akkor mi alapján számolják ki? Ha az egészségi állapotom nem engedi, hogy dolgozzak, akkor csak GYES-re leszek jogosult? 2004. szeptemberétől 1 félévet jártam főiskolára nappali tagozaton. Válaszát előre is köszönöm!
Ha egyetlen napot sem dolgozol, akkor is jogosult leszel tgyásra és gyedre, mert az ezekhez szükséges 2 feltételt tényleges munkavégzés nélkül is teljesíted. Táppénzre is jogosult vagy, ezelőtt lesz pár nap betegszabid, az még járulékköteles, ha több bérezett napod nem lesz, akkor a betegszabiból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. A táppénzzel azért bánjál óvatosan, mert a betegszabira 80% jár csak, nehogy utána 2 évig a néhány napi 80%-os tényleges bérnek a 70%-át kapd.

Szakbarbár
2005-03-02 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2003 szeptember 20-án született meg a kislányom. Jelenleg Gyed-en vagyok vele, amit a bruttó 80.000,- Ft-os fizetésem után kapok. Ha vállalok második gyermeket, akkor milyen ellátásban részesülök? Kapok-e a második baba után Gyed-et, ha nem megyek vissza közben dolgozni, és ha igen akkor mi után? A jelenlegi Gyed-em 70%-át, a régi bruttó fizetésem 70%-át, esetleg semmit? A nagyobb gyermek után jár-e továbbra is a Gyes 2 éves kortól ha van második baba, vagy ő elveszíti az erre való jogosultságot? Továbbá minek a 70%-a a Gyed? Az előző naptári év egy napra eső átlagkeresete számít, vagy a szülést megelőző időpontot figyelembe véve egy évre visszamenőleg számolják az egy napra eső átlagkereset arányában?(Ez egy újabb év végi babánál nagyon nem mindegy...) Válaszát előre is tisztelettel köszönöm:
Ha van munkaviszonyod, akkor ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre, ha egyetlen bérezett napod sem lesz, akkor ezek alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Egyszerre csak egy gyerek után és csak egyféle ellátást igényelhetsz, másik szülő vagy nagyszülő sem lehet gyesen a naggyal, ha Te tgyáson, gyeden vagy a kicsivel

Szakbarbár
2005-03-02 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó lenne ha tudnál nekem segíteni, mert nem találtam sehol olyan leírást ,ami illene a helyzetemre. 2004 október 08-án született meg a kislányom, aki második gyermekem. A fönököm, mikor megtudta, hogy babám lesz ki akart rugni, de ezt nem tehette meg a védetség miatt.Közalkalmazott vagyok, határozatlan idejü szerzödéssel, de létszámleépítésbe ígérte beletesz. Most márciusban jár le a Gyás és bementem a munkáltatóhoz Gyed-et igényelni. azt mondták, hogy ok. de elöbb kiadják a tavalyi évröl maradt 19 nap szabimat.Most attól félek, hogy felmondhatnak- e a szabadság idötartama alatt? KÖtles vagyok-e szabira menni a Gyed elött? Mondták, hogy a GYed igényléséhez kérnem kell fizetésnélküli szabit. Minden így van , és én vagyok már paranoid ?
A gyedhez valóban fizetés nélküli szabadságot kell igényelni, de ezt kötelező megadni, és ha fizetés nélküli szabin vagy, akkor nem tudják kiadni a tavalyi szabit. Egyébként abszolút megszokott dolog, hogy ilyenkor bennragad 1-2 évi szabi, úgyhogy nem értem, mit problémáznak ezen. Tgyás (és gyed, gyes) után még 30 napig felmondási tilalom véd, abból amit írtál, nem tartom kizártnak, hogy a cél ennek a 30 napnak az elérése, ehhez a 19 naptári nap majdnem elég, mert az naptári napban 25 vagy 27, utána esetleg egy kis idei szabi... A munkáltató általában kénye-kedve szerint adhatja ki a szabit, de ebben az esetben, amikor olyan fizetés nélkülit kérsz, amit neki kötelező engedélyezni, ez nem így van, úgyhogy nem fog neki összejönni, ha a 30 napra hajt. A következőt tenném a helyedben: előszöris írnék egy kérelmet a fizetés nélkülihez, ez csak formaság, az is, hogy kérelemnek szokták hívni. Ebben hivatkozzál rá, hogy az Mt. (ez a része Rátok is vonatkozik) 138. § (5) a) szerint ez Téged megillet. Lehet, hogy ha látják, hogy van valami lövésed a dologhoz, akkor nem próbálkoznak ezzel a szabadságkiadósdival. Ha mégis, akkor menjél be a fizetés nélküli szabadságot igénylő papírral és a kitöltött gyedigénylővel és vetess fel jegyzőkönyvet arról, hogy mit szerettél volna és ők mit reagáltak rá. Utána ezt küldd be az egészségbiztosítóba és írd meg nekik, hogy nem hajlandók elbírálni a gyedigényedet és folyósítani az összeget, másolatban küldd el a levelet a munkáltatónak is. A pénztár, ha ilyen megkeresés érkezik, soron kívül helyszíni ellenőrzést tart és kötelezi a kifizetőhelyet a szükséges intézkedések (fizessenek gyedet) megtételére. Ha pedig gyeden vagy, akkor nem lehetsz szabin és így nem tud eltelni a 30 nap, ami után már nincs felmondási tilalom. A főnököd kénytelen lesz tudomásul venni, hogy egyelőre nem rúghat ki, sőt ha újra szülnél a gyed, gyes végéig, akkor még nagyon sokáig nem rúghat ki.

Szakbarbár
2005-02-27 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Április 16.-ra vagyok kiírva es a határozott idejű szerződésem május 20.-án lejár. Kérdésem az lenne, hogy elvileg a munkáltatómnak kell-e intéznie a tgyás igénylést, akkor is, ha nem tb kifizetőhely? Ha a munkaltatóm jelenti be, akkor a szerződésem lejárta után nekem is meg kell igényelni vagy akkor már automatikusan kapom, független a szerződés lejártától? Másik kérdésem, hogy milyen dokumentumokat kell leadnom a tgyás igényléséhez? Sajnos a munkáltatóm nemigen jártas az ilyen irányú dolgokban, ezért kérem az Ön segítségét! Üdvözlettel,
Automatikusan semmilyen ellátás nem jár, mindent igényelni kell, azt viszont elég egyszer, tehát azért, mert megszűnik a munkaviszony, nem kell külön semmit sem tenni. Tapastalat, hogy a munkáltatók nem sietik el az igénylést - nem az ő pénzükről van szó, nekik ez csak nyűg. Ezért célszerűbb, ha azt az egyetlen dokumentumot - foglalkoztatói igazolás - amit ő tud kiadni, beszerzed és utána intézed magadnak a munkáltató székhelye szerint illetékes egészségbiztosítónál. Kell hozzá még eredeti születési anyakönyvi kivonat, tb kiskönyv, szülésről szóló kórházi igazolás (10-es kódos papír), előző év január 1-től jövedelemigazolás, ez egy zöld kockás papír, ami havi bontásban tartalmazza a bért. Mivel a tgyás alatt szűnik meg a biztosításod, passzív jogon jogosult leszel gyedre is, ezt is a volt munkáltatón keresztül tudod intézni, de én azt mondom, hogy ne így tedd. Tgyás után igényelj pár napra munkanélküli járadékot, majd ezt szüneteltesd és akkor úgy kapod végig a gyedet, hogy a biztosításod megmarad és ha jönnek kistesók, utánuk is jár minden. Ha passzív jogon kapod a gyedet, akkor esetleges kistesókkal csak gyesre leszel jogosult. Szerintem ennyi macerát megér ez a munkanélkülis variáció.

Szakbarbár
2005-02-27 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Érdeklődnék, hogy a terhesség 91.napjától igénybe vehető adókedvezmény, tgyás ill. gyed alatti igénybevételének van-e értelme? (tudnak-e még miből visszatéríteni vagy érdemesebb innentől az apukának igénybevenni?) Köszönettel,
Kb. 73.700 Ft-os bruttó jövedelem kell ahhoz, hogy az adójóváíráson és a kiegészítő adójóváíron felül még 1 gyerek után 3.000 Ft adókedvezményt igénybe lehessen venni. Tgyásból, gyedből is lehet érvényesíteni. Ha mindkét szülőnek van ennyi a bejelentett jövedelme, akkor mindegy, hogy ki veszi igénybe. Ha nincs, akkor célszerű, hogy annál legyen, aki már év közben tudja érvényesíteni.

Szakbarbár
2005-02-27 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A segítségét szeretném kérni. A munkahelyemen mindenkinek felmondtak rajtam kivül,mivel a vállalat megszüntette a gyártási és értékesítési tevékenységét. A vállalatnak ma már csak egy bérelt "irrattár" irodája van, és semmilyen gazdasági ill. egyéb tevékenységet nem végez. Csak idő kérdése, hogy mikor fog megszűnni a vállalat papírforma szerint is. Én több mint 5 éve vagyok a vállalat alkalmazottja. Most várom első kisbabámat. Jelenleg az 5-ik hónap végénél tartok, és 1 hónapja betegállományban vagyok. Az a félelmem, hogy mikor a vállalat már felmondhatna nekem, nem lesz vagyona amiből a nekem járó végkielégítésemet és a felmondási időmet kifizetnék. Mit lehet tenni ilyen esetben? Én arra gondoltam, hogy kérem a céget hogy mondjon fel nekem és fizesse ki ami jár.Meglehetősen nagy összegről van szó, amitől nem szeretnék elesni! HA ezt megtennék, akkor a 45 nap felmondási idő letelte után engem az orvos ismét táppénzre vehetne. Ebben az esetben a táppénzt mi alapján számolják ki ( ha már nem vagyok a cég alkalmazottja?)A passzív táppénz is biztosítási időtartamnak számít? A TGYÁS összegét a fenti esetben miből számolnák. VÁrom a mielőbbi tanácsát, hogy mit lehet illetve érdemes tennem. Előre is nagyon köszönöm! Üvözlettel:
Nem vagyok benne biztos, de mintha csoportos létszámcsökkentésnél a felmondási tilalmak nem élnének. Az viszont biztos, hogy olyan nincs, hogy megkérem, hogy mondjanak fel nekem. Vagy fel lehet mondani és akkor felmondanak (ha akarnak), vagy nem lehet, és akkor nem teszik. Ha a cégnek nincs pénze, akkor kb. bruttó félmillióig (tavaly 490.000 volt, idén nem tudom, pontosan mennyi) a Bérgarancia Alap helyt áll a munkavállalói követelésekért, de csak a törvényes mértékig, ha esetleg munkaszerződés szerint több járna, mint az Mt. szerint, akkor csak az Mt. szerintit téríti és azt is csak a felső határig. A Bérgarancia Alapból a felszámoló tud pénzt igényelni, meglepően gyorsan megérkezik az összeg. Passzív táppénzen 90 napig lehet lenni, a 2004-es bér 70%-a lenne a táppénzed. Biztosításnak nem minősül, de szolgálati idő és ún. jogfenntartó idő (összeköti a biztosításokat). Passzív táppénz lejártát követő 28 napon belüli szülésnél jár a (passzív) tgyás, ami ugyanolyan az előző szempontokból, mint a passzív táppénz.

Szakbarbár
2005-02-27 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Egy éves kislányommal GYED-en vagyok 2006. márciusig. Szeretnénk hamarosan kistestvért, ezért is vált aktuálissá, hogy utánanézzek a lehetősegeknek. Az most a fő kérdés, hogy a két gyerek között visszamenjek-e dolgozni, vagy sem. Érdemes-e? Mennyivel kapok kevesebbet, ha nem megyek vissza? Mikor és mennyi időre célszerű visszamenni? A jövedelmem 154.000 Ft volt. Ha jól értelmezem a honlapon olvasottakat (főként ebben kérek segitséget) ha GYED-ről vagy GYES-ről megyek szülni, akkor a minimálbér kétszeresének harmincadrészét kapom TGYÁS-ra és GYED-re is. Ez a TGYÁS-nál jelent jóval kevesebb összeget, a GYED-nél nem látok túl nagy differenciát a max. összeg korlátozás miatt. Szóval mikorra és hogyan célszerű a tesót tervezni, hogy a legjobbat hozhassuk ki belőle. Válaszát előre is köszönöm!
Ahhoz, hogy tényleges, minimálbér kétszeresénél magasabb bér után kapjál tgyást, legalább 180 bérezett napnak kell lennie a kistesó utáni tgyás és gyedigénylés időpontja és az előző év január 1. között. Ha 180-nál kevesebb van, akkor az olyan, mintha nem is lenne, mert 0 és 179 nap között egyaránt a minimálbér kétszerese a felső határ. 5,5 hónapig havi bruttó 28.000 Ft-tal több miatt én nem biztos, hogy vissza akarnék menni fél évet dolgozni.

Szakbarbár
2005-02-27 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A férjemmel élünk és van egy gyermekünk aki után GYED-et kapok, várandós vagyok a gyermekünk pont 2 éves lesz amikor megszületik a másik kisbaba. A kérdésem az, hogy igénybe vehetem-e a GYED-et az újszülött kisbabára, a nagymama pedig a 2 éves gyermekre a GYES-t? A nagymama jelen pillanatban nyugdíjas. Előre is köszönöm válaszát
Nem. Azért nem, mert a nagyszülő a szülő jogán (helyette) kaphatja a gyest, a szülőknek pedig egyszerre csak egy gyerek után és csak egyfajta ellátás jár.

Szakbarbár
2005-02-27 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jónapot kívánok! Kérdésem a következő:2003.jan.6.-án született kisfiam, aki után jelenleg gyesen vagyok. Most újra babát várok 2005. szeptember elejére. Érdemes-e megszakítanom a gyest és táppénzre mennem? / bruttó fizetésem jelenleg 140000ft lenne, ez lenne a gyermekágyas segélyem alapja, nem? /
Határeset, hogy érdemes-e. A betegszabi és a táppénz többszöröse lenne a gyesnek, viszont a 80%-kal kifizetett betegszabi kicsit lehúzná két évre a tgyáshoz és a gyedhez az átlagot. Ha nem mész táppénzre, akkor a tgyás és a gyed alapja 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. A 80%-os betegszabi kb. ott van a minimálbér kétszeresénél, de csak egy hétvége kavarjon be és jóval lejjebb megy a napi átlagkereset, úgyhogy ha ilyenben gondolkodsz, akkor nagyon meg kell szervezni, hogy pontosan mikortól indul az a keresőképtelenség, mert a hétvégék és a hétköznapok váltakozásán (hogy a konkrét dátumoknál jut-e 5-re 2, vagy nem, mert törthetek vannak) rengeteg múlik.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Kérdésem a következö:1994.óta folyamatos munkaviszonyom van ugyanannál a cégnél. 2001.októberétöl táppénzen voltam november 14-ig,akkor született a kislányunk.Vele "végigcsináltuk" a tgyást, gyedet, gyest, ami 2004. nov.14-én járt le. 2004.nov.15-dec.31-ig szabadságon voltam,2005. jan.1-2.hétvége, majd jan.3-tól táppénzen vagyok,júliusra várjuk a következö babát. Azt már sikerült kihámoznom -remélem helyesen-, hogy tgyás-ra jogosult leszek, de mi a helyzet a gyeddel? Az elmúlt 3,5 évben folyamatosan biztosított voltam/vagyok? (máshogyan: folyamatosan biztosított=van folyamatosan munkaviszonya?)Ha a gyed igen, akkor az a szülés elötti béremböl "számítódik", vagy a gyes utániból? (vagy buktam a dolgot, és a gyes,ill.táppénzböl?) Köszönettel várom válaszod!
Biztosítottként, akinek az előző 2 évben csontra 2 év biztosítása is volt, jogosult leszel tgyásra és gyedre is. A tgyás alapja a 2004.11.15-2005.01.21 közötti bér és betegszabadság lesz, a gyedé is ugyanez, ha még 2005-ben indul. Ha már jövőre, akkor abba csak a 2005-ös betegszabi számít majd bele. A 180-nál kevesebb bérezett napi átlagkeresetet legfeljebb a minimálbér kétszereséig veszi figyelembe. Ha januárban nem kaptál legalább 80.000 Ft-ot a 15 nap táppénz előtti betegszabira, akkor a tgyást kezdd meg a lehető leghamarabb (-28. naptól), hogy még a gyed is idén induljon és ne legyen hozzá irányadó egy rosszabb (csak 80%-os betegszabiból számolódó) átlagkereset. Butaság volt egyébként 2005-től indítani a táppénzt, mert így csak a minimálbér után jár a táppénz, ha még tavaly kezdődött volna, akkor pedig a gyedes átlagkereset éledt volna fel.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB Szakértő, kedves Szakbarbár! 2004. augusztus 21-én járt le a GYES-em. Augusztus 22-től újra munkaviszonyban vagyok, ugyanannál a munkáltatónál, ahonnan GYES-re mentem. Augusztusban és szeptemberben 6 órában dolgoztam, a bruttó fizetésem 106000.- ft volt. (A 8. hónapra brutto 30286.-) Októbertől már 8 órában dolgozom, a fizetésem bruttó 147000.- ft. Időközben terhes lettem a 3. gyermekemmel. Augusztus közepére vagyok kiírva szülni. Az orvosom február 18-án táppénzre küldött, mert veszélyeztetett terhes vagyok. Kérdéseim a következőek: Kb mennyi táppénzt fogok kapni? Mennyi lehet a GYÁS, majd a GYED összege? Várom mielőbbi válaszát. Tisztelettel:
A táppénzed az utolsó 180 napi átlagkereset 70%-a lesz, mert a tavalyi évben nincs, a táppénzre jogosultságtól visszafelé viszont (2 évből összerakva) van 180 bérezett napod. A tgyás alapja szintén az utolsó 180 napi, vagyis a 2004.09.12-2005.03.10 közötti átlagkereset lesz. Mindkét ellátás kb. nettó 89.000 Ft adójóváírással, családi kedezmény nélkül. A gyeded maximális lesz, ez különféle adóvariációkban megtalálható nettóban itt a honlapon, de csak tájékoztatójelleggel nézegesd, mert mire Te adózol belőle, addigra már más adótábla lesz.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 10 éves munkaviszony után 2003.I.26-tól tgyás utána gyed-en voltam 2005.I.26-ig. 2005.II.1.-től a GYES mellett 4 órában visszamentem dolgozni köztisztviselőként 43.750 Ft a br.bérem jelenleg. Még a GYES időtartama alatt szeretnénk babát, mi a teendő, hogy 8 órás bér után tudjak GYED-et kapni? A várható szülés előtt mennyi ideig kell 8 órában dolgoznom, hogy ebből számoljanak? Előre köszönöm a választ!
Ha a gyes időtartama alatt végig dolgozol és végig ennyiért, kistesó után pedig 2005-ben vagy 2006-ban igényelsz tgyást és gyedet, akkor 2 teljes évre hazavágod a jövedelmedet a 4 órás bérből számolt tgyással és gyeddel. (2007-től már a 2006-ös jövedelem az alap, ott már majdnem csak teljes munkaidő kereset lesz.)

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A felől szeretnék érdeklődni, hogy milyen támogatás vehető igénybe gyermekszülés esetén, ha az alábbiak állnak fenn: 7 már lehallgatott egyetemi félév teljesítése, munkaviszony nem volt még eddig. És mi lenne a különbség, ha az egyetemet már befejeztem, ez 5 évet jelent a fesőoktatásban, de munkaviszonyom még mindig nincs. Azért érdekelne ez a kérdés, mert a párommal gyermekvállaláson gondolkodunk 1-2 éven belül, viszont az én esetemben munkaviszony hiányában nem tudjuk, hogy milyen támogatások illetnek meg minket és azok milyen összegűek. Köszönettel:
5 vagy 7 félévvel és 0 biztosítással (az egyetem nem biztosítás, csak egészségügyi szolgáltatásra jogosít) egyaránt csak az alanyi jogon járó gyesre vagy jogosult, ez idén nettó 22.600 Ft. Emellé jön még a családi pótlék, ami 1 gyermeknél nem egyedülállónak havi 5.100 Ft és az egyszeri anyasági támogatás, ami 55.575 Ft.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szerkesztő ! A segítségét és a tanácsát szeretném kérni . 2002.10.01- 2004.09.31-ig közalkalmazottként dolgoztam. 2004.10.01-től 11.30-ig passzív táppénzen voltam. 2004.11.01-től 11.30-ig munkanélküli segélyen voltam. 2004.12.01-től 12.19-ig mint közhasznú dolgoztam. 2004.12.20-tól passzív táppénzen vagyok, ami 03.19-én le fog járni. Februárban megtudtam, hogy gyermeket várok. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok, szeretnék továbbra is táppénzen maradni. Megtudtam, hogy a passzív táppénzt meg lehet hosszabbítani méltányosságból 90 nappal. A Megyei Egészségpénztártól lehet igényelni , ha jól tudom. Utána szeretnék elmenni munkanélküli segélyre , amit novemberig kapnék. Októberben fogok szülni. Kérdéseim a következők lennének: Mi a feltétele annak, hogy méltányosságból meghosszabbítsák a passzív táppénzt? Ha sikerül a passzív táppénzt meghosszabbítani és a leírt módon járok el, akkor kapok-e GYED-et ? Ha nem sikerül a passzív táppénzt meghosszabbítani, akkor mit tanácsol, hogy megkaphassam a GYED-et? Segítségét nagyon szépen köszönöm.
Mivel én még olyannal nem találkoztam, akinek méltányosságból hosszabbították volna a passzív táppénz jogát, ezért csak elméletben tudom elmondani, hogy a jogosultság megszűnésétől számított 15 napon belül kell beadni a kérelmet, amit orvosi szakvéleménnyel kell alátámasztani. Ha nem sikerül meghosszabbítani, de a járadék folyósításának az időtartama alatt szülsz, akkor - biztosíottként - tgyásra és gyedre is jogosult leszel. Úgyhogy ha a járadék nem tartana ki a szülésig (ez nem volt egyértelmű a leírásból), akkor inkább később kell megigényelni, hogy akkor még mindenképpen járjon.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Gyes, gyed alatt a munkáltatónak kötelessége emeni az alapbért? 1194.június óta vagyok gyesen, azóta 5 gyermeket szültem,az 5.-t 2004.aug 26-án.A béremet utoljára 1998-ban rendezték, összege:69.5oo.-. Többen mondták, hogy kérjem az emelést, de én nem szeretek kérni, és nem mentem be a munkahelyemre. DE most sajnos megváltozott az életünk, férjem válni akar és az ő keresete nélkül szegényesen élünk. Jár-e nekem alapbéremlés, akár visszamenőleg is, hisz nem mindegy, hogy mennyi gyedet kapok.
Gyed, gyes alatt nem, de ennek lejártával kell emelni, annyit, amennyi bérfejlesztés idő közben a többieknél megvalósult. Ha a gyedbe, gyesbe beleszületik egy kistesó,akkor a fizetés nélküli szabi lejár, kistesóval szülési szabi indul, tehát előtte az emelést végre kell hajtani, feltéve, hogy a többieké is nőtt. Ha tgyás előtt ez nem történt meg, legalább most, amikor megigényled a gyedet, most beszélj a munkáltató lelkére. Bár még nem találkoztam ilyen esettel, elméletileg nem tartom kizártnak, hogy lehessen módosítani a már kifizetett tgyáson, ha a munkáltató leírja, hogy a fentiek miatt (nem hajtotta végre azt, ami a kötelessége) tévesen közölte az adatot a tgyáshoz kiállított foglalkoztatói igazoláson.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenleg egy Kft-ben és egy Rt-ben ügyvezetői illetve igazgatósági tisztséget töltök be megbízási jogviszony alapján és ezen tisztségek után tiszteletdíjban részesülök. A szülést követően egy időben jogosult vagyok-e a Tgyás/Gyed/Gyes támogatásokra ill. az egyszeri anyasági segélyre a megbízási jogviszonyok egyidejű fenntartásával, vagy választanom kell, hogy melyik számomra a kedvezőbb?
Ha a megbízási díj mindkét jogviszonyban eléri a minimálbér 30%-át, mindkettőben lesz szülés előtt legalább 180 napi biztosítás és nincs mellettük főállású munkaviszony, egyéni vagy társas vállalkozás (ha lenne, akkor csak itt kéne ellátásokat megalapozó egészségbiztosítási járulékot vonni), akkor mindkét jogviszonyból jogosult leszel tgyásra és gyedre, utóbbira azzal a megkötéssel, hogy a kettő együtt sem haladhatja meg a maximális összeget. Anyasági támogatás, családi pótlék és gyes viszont csak egyszeresen jár, mert ezek alanyi jogon járnak egyforma összegben a 0 biztosítással rendelkezőnek és több helyen biztosítottnak is.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözöllek! A helyzetem a következő: 2. gyermekemmel 2006.02.28-ig GYED-en vagyok, ha jól tudom utána be tudok jelentkezni GYES-re a gyermek 3 éves koráig. Kérdéseim a következők: 1. Vállalhatok-e a jelenleg fennálló GYED mellet munkát úgy, hogy ne veszítsem el a GYED összegét? 2.Jelenleg levelezőn járok főiskolára, a gyermek utáni ellátás miatt költségtérítést nem fizetek.Mennyiben változik ez meg, ha GYES-en leszek, illetve ha munkaviszonyt folytatok? Válaszaidat előre is megköszönöm Üdvözlettel
Gyed mellett egyáltalán nem lehet dolgozni, kivétel ezalól csak a díjazás ellenében végzett és a szerzői jog hatálya alá tartozó munka. Ha dolgozni szeretnél, akkor mondd le a gyedet és igényelj gyest, emellett a baba 1 éves kora után napi 4 órában vagy otthon korlátlanul dolgozhatsz. Ha a félév első napján tgyásban, gyedben, gyesben vagy gyetben részesülsz, akkor nem kell költségtérítést fizetni.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Feleségem 2003 januárjától köztisztviselő. 2004 júliusában szült, tgyás után jelenleg gyeden van. Szüléskor 178e körül volt a bruttója, mostani bérbesorolása szerint 188e körüli, ami jogszabály szerint megy felfelé. Kérdésem az lenne, hogy mi a pénzügyi vonzata (tgyás, gyed) a következő eseteknek: 1. 2006. júliusa előtt születik a tesó, addig gyeden lesz. 2. 2006. júliusa után születik a tesó, a gyes alatt. 3. 2006. júliusa után visszamegy min 180 napra dolgozni és utána születik a tesó. Várom szíves válaszát. Köszönettel
Ha úgy szül bele a gyedbe, gyesbe, hogy egyetlen bérezett napja sincs vagy van 1-179 nap mert gyed után visszamegy dolgozni, akkor a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz a tgyás és a gyed. Legalább 180 napot kell ahhoz dolgozni a tgyás illetve a gyedigényléstől visszafelé az előző év elejétől (ezen belül mindegy, hogy mikor), hogy a tényleges, magas jövedelme után járjanak az ellátások, illetve tulajdonképpen csak a tgyás, mert a gyednek maximuma van.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra s hogy ilyen segítséget találtam.Előre is köszönöm. 25éves vagyok s bár a második diplomámat szerzem és nyelveket is beszélek, mégis csak olyan munkahelyet találtam, ahol minimálbérrel vagyok bejelentve. Sosem gondoltam volna, hogy ilyen problémákba ütközöm, hogy ilyen kevés,amit kapnék amíg otthon vagyok a babával. Szeretném, ha segítenének abban,hogy milyen lehetőségeim vannak abban az esetben, ha ezt az évet még végig dolgozom az 57.000 Ft-os minimálbérrel s jövőre mennék el szülni. Melyik a kedvezőbb s mennyit kapnék. Sajnos ezen múlik manapság, hogy belevágjunk-e vagy nem!!! Őszinte köszönettel:
Ha ezen múlik, akkor ezen ne múljon. Mindent meg lehet oldani, ha pl. most lennél terhes, akkor nettó 70-80.000-et is ki lehetne ebből hozni, de ennyire előre nem érdemes gondolkodni, mert a jogszabályok változhatnak. Beszéljünk inkább akkor a témáról, ha már útban van az a baba.

Szakbarbár
2005-02-23 00:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja