SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! Azt szeretném megtudni, hogy ha főiskola után rögtön gyermeket szülök, akkor a gyedet a diplomás minimálbér után, vagy a szimpla minimálbér után fogok kapni? Előre is köszönöm.
Ha nem kerülsz biztosításba, akkor az alanyi jogon járó - most nettó 22.600 Ft-os - gyest fogod kapni. Gyed és tgyás csak a biztosítottaknak jár.

Szakbarbár
2005-04-17 21:12:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Uram/Hölygyem! Feleségem most az épp 24 hónapos kislányommal van GYES-en. Most tervezzük a következő babát. A kérdésem arra vonatkozik, hogy a következő baba születése után a GYED kiszámítási alapja mi lesz? Még az első baba születése előtt kapott fizetése, vagy az első baba után a most kapot GYES? Hogyan tervezzük a babát? Mely estben kaphatjuk a legmagasabb összegű GYED-et? Válaszát előre is köszönöm!
Ha egyetlen napra sem megy vissza ketteske előtt, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. Ha visszamegy, hogy táppénzen legyen, akkor a táppénz előtti betegszabadságból lesz és esetleg rendes, fizetett szabadságból lehet még bérezett napja, ebben az esetben az ezekből számított átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszese után állapítják meg az ellátásokat

Szakbarbár
2005-04-17 21:10:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! mIelőtt nekiestem a levélírásnak, végig böngésztem a kérdezz-felelek részt, de a saját próblémámra nem találtam választ a8 na, igen a folyó, amibe csak 1xer léphetsz) Május 1-től passzív táooénzra szeretenék menni , aminek alapja is van, de nem tudom, hogy hogyan fogják számolni az ezen időszakra vonatkozó járandóságomat. Az utolsó bérem 254.250 HUF volt, a 2004-es év összjövedelmem, úgy 3,2 millió körül alakult (mindig bruttóról írok). 1999 óta folyamatos munkaviszonyom volt, most munkanélküli leszek, amíg nem találok állást. Tehát, kb mennyi lesz a nettó passzív táppénzem a megadott adatok alapján? nagyon köszönöm előre is. üdv
Ha ebben a 3,2 millióban 2004-re járó rendszeres jövedelem és 2004-ben kifizetett, bármikorra vonatkozó nem rendszeres jövedelem van benne, akkor ennyiből nettó 141.000 Ft körüli táppénz várható a 30 és 31 napos hónapok átlagában. Ugye tudod, hogy passzív jogon csak 90 napig lehetsz táppénzen?

Szakbarbár
2005-04-17 21:09:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Az első kérdésemhez kapcsolódó adatok: 2003. okt.31-2006. január 31-ig van munkaviszonyom. Kisbabánkat júl. 8-ra várjuk. Tavalyi bruttóm: 10 hónapig 90e, 2 hónap 120e. Eseti jövedelem megbízási díj alapján két esetben: 51.591Ft + 85.985 Ft. Ezen kívül az előző munkaviszonyom miatt fél havi 13. havi fizetést is kaptam: 54.000 bruttó. Kérdésem: júl.8-tól venném igénybe a thgys-t, majd ezt követően a picur 2 éves koráig a gyed-et. Mivel a thgys ebben ez évben ér véget, a gyedet szintén az előző évi bérem alapján fogom e kapni? Ha meg tudnád írni, hogy kb. milyen összegekre számíthatok, megköszönném. Másik kérdésem: munkaviszomom jövő év január 31-ig érvényes. Ebben az évben 120e bruttóval vagyok bejelentve. Érdemes lenne e a második kisbabánkat jövőre tervezni, vagyis még ebben az évben teherbe esnem? Nem tudom ugyanis, hogy mikor lesz megint munkahelyem. Válaszodat előre is köszönöm!
Ha napi 8 órás munkaviszony mellett volt a megbízás, akkor azt már be sem számítom sehova, mert akkor nem fizettél belőle egészségbiztosítási járulékot, így nem is lesz alapja semmilyen ellátásnak. A 13. havira csak tippelek, hogy talán 2004-ben lett kifizetve, úgyhogy azt beleszámolom. Ilyen paraméterekkel és nettó 67.000 körüli tgyás és 60.000 körüli gyed várható. Érdemes lenne év végén szabival, táppénzzel vagy gyermekápolási táppénzzel kicsit húzni az időt és a gyedet csak 2006-ban megigényelni, mert ha nem is dolgozol idén 180 napot és csak a minimálbér kétszerese utáni gyedre leszel jogosult, az is több kb. egy tízessel, mint a 2004-es keresetből számított gyed. A passzív gyed alattomos dolog: elaltatja az embert, hogy minden rendben van, kapja szépen a gyedet a biztosítás megszűnése után is, aztán azon veszi észre magát ketteske előtt, hogy - még ha gyorsan biztosításba kerül is- nincs meg a következő gyedhez a szükséges előzetes biztosítás. Mert először erre kell rámenni, hogy mennyi lesz a gyed, az majd a következő kérdés. Hogy egy időigényes, de hosszú távra nagy nyugalmat adó megoldással egészen kb. egyeske 3,5 éves koráig érkező ketteskével bebiztosítsam a tgyást és a gyedet, inkább megszüntetném a munkaviszonyt 2005.12.31-ével, januárban pár napra munkanélküli járadékot igényelnék és ezt szüneteltetve kérném a gyedet, ami így ugyanannyi lesz, mintha munkaviszonyból igényelted volna. Ezzel a teljes gyed és gyes alatt biztosított maradnál, sőt utána már járna pár hónap munkanélküli járadék, ami szintén biztosítás,és ha ezalatt érkezne egy ketteske, akkor a járadék alapját (alapját!, nem maga a járadék) képező átlgkereset után lennél jogosult tgyásra és gyedre. Ha ez a megoldás nem tetszik, akkor még mindig megteheted, hogy amint kiderül a terhesség, megszakítod a passzív jogon kapott gyedet vagy a gyest azzal, hogy járadékot igényelsz, szünetelteted és helyette kéred az előzővel megegyező összegű gyedet, gyest, mert így nemcsak hogy biztosított leszel, ami az egyik feltétel, hanem közben gyűjtögeted a napokat az előzetes biztosításhoz.

Szakbarbár
2005-04-17 21:08:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm! A következő kérdéseim lennének: - milyen alapon jár a passzív táppénz (biztosítási idő, stb. minden rendben) - munkaviszonyom álláshelyemen május 31-én megszűnik, egészségi állapotom megromlott, az orvos most is tp-ez állományban tartana, ha dolgoznék. Ha máj.31-ig nem lesz munkahelyem, az orvos június 1-től venne tp-es állományba? - A tp-t munkáltatómnak kell fizetnie, oda kell bevinnem az orvos által kiállított igazolást? - Május 31-e utáni első munkanap már egyszerrre be kell jelentkeznem a munkaügyi központba? Vagy addig nem, amíg passzív tp-en vagyok? Köszönettel várom válaszát: Üdvözhlettel:
Passzív táppénzre akkor mehetsz, ha június 1-2-3-án felvesz az orvos keresőképtelen állományba. Passzív jogon 90 napig lehet táppénzt kapni, elméletileg ezt további 90 nappal meg lehet hosszabbítani, de én még nem hallottam olyan esetről, amikor valakinek sikerült volna. A biztosítás megszűnése után a munkáltatót nem terheli a táppénz 1/3-a, teljes egészében a költségvetés fedezi. A táppénzigényt ilyenkor is a volt foglalkoztatónál kell benyújtani, mert hivatalosan az ő dolga a továbbítás, ehhez egy foglalkoztatói igazolást kell kiállítania. Munkanélküli járadékra nem jogosult az, aki táppénzen van, úgyhogy csak a táppénz lejárta után tudod regisztráltatni magadat.

Szakbarbár
2005-04-17 21:07:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kérdésem a következő lenne: 2005. júliusában várjuk a babánkat. Viszonylag jól vagyok bejelentve 2004. januárjától. A gondom viszont az, hogy a munkáltatóm nem fizette a járulékokat a munkavállalók után. Idén fel is számolták - a dolgozókat a jogutód átvette-. Az a kérdésem, hogy a gyed megállapításánál nézik-e hogy a munkáltató fizetett-e, vagy csak az igazolást nézik hogy tőlem levonták az összeget. Tehát a magasabb összeget fogom-e kapni, vagy csak mint ha minimálbérre lennék bejelentve ? Mert a különbség nem kicsi.
Tb ellátás azután az összeg után jár, ami után járulékfizetésre vagy kötelezett, ez a munkádért járó bér. Hogy levonják-e, bevallják-e, befizetik-e a járulékot, annak csak egyetlen egy esetben van szerepe, a magánnyugdíjpénztári tagdíjnál, ahol nem kamatozik az egyéni számládon az összeg, ha nem ér oda, az összes többi adó, járulék esetében teljesen mindegy, hogy a munkáltató mit és mennyire sumákol el, a Te ellátásra jogosultságodat az ő játékai nem érintik.

Szakbarbár
2005-04-13 21:46:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Nappali tagozatos főiskola után rögtön elhelyezkedtem 2002 szeptembertől.Bruttó bérem 118000 forint volt.2003. májustól táppénzen voltam, 2003 augusztus 21-től pedig szülési szabadságon. Ennek lejárata óta gyed-en vagyok, ez 2005. szeptember 24-ig jár. Második babánkat 2005 dec elejére várjuk. Mivel közalkalmazott vagyok, és letelt 3 év, új bérkategóriába kerülnék, bruttó 125000 forint(erről a munkahelyről kaptam egy papírt) Kérdéseim:Mit tegyek a gyed lejárta után, hogy a lehető legtöbbet kihozzuk ebből? Miből fogják a gyást, gyedet számolni? Megkezdjem a gyest, szabira, vagy táppénzre menjek. Gyást mikor érdemes megkezdeni? Mennyi szabadság járhat? Előre is köszönöm a segítséget
0 bérezett nappal a tgyásod és a gyeded alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, ebből Rád már most is az utóbbi vonatkozik (mindig a kevesebbet kell alapul venni), úgyhogy mindegy, hogy addig lépsz-e egy kategóriát. Ha a köztes időszakra kiadatsz pár nap szabit, akkor lesz pár napi jövedelmed, ebben az esetben ennek a napi átlagából, de legfeljebb a minimálbér kétszereséből számolják majd a tgyást és a gyedet, vagyis szintén 114.000-nek a 70%-ot kapod tgyásként, a gyedet meg majd meglátjuk, hogy alakul addig a minimálbér. Közalkalmazottak szabadságával kapcsolatban nem tudok nyilatkozni, ahhoz nem értek. A táppénzre menéstől viszont óva intelek. Igaz, hogy átmenetileg jól járnál, mert a 22.600 Ft-os gyes helyett kb. ennek a 3-szorosát kapnád táppénzként, de utána a tgyásod és a gyeded alapja a 80%-os betegszabi lenne, úgyhogy kb. 2 évig megszívnád, hogy 2 hónapig jól jártál. Szerintem akkor már inkább 2 ínséges hónap és utána 2 év rendesebb pénz. A tgyást a lehető legkorábbi időponttól, a -28. naptól érdemes igényelni, így nem fogy a szabi (lehet, hogy nem is lenne már addigra minek fogynia), ráadásul nettó tgyásod több, mint a nettó szabadságod, mert előbbinél az alig kevesebb bruttóból 13,5%-kal több marad meg a - le nem vont - járulékok miatt.

Szakbarbár
2005-04-13 21:44:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár! A 180 napba minden naptári nap (azaz kb. június 30-ig)számít, vagy a konkrétan ledolgozott napok száma (azaz hétvége nem)? A betegszabadság (15 nap) a gyed alapja? Köszönöm
A 180 napot naptári napban mérik, a hétvége is beleszámít, plusz minden olyan nap, amire járulékköteles jövedelem van, tehát az ünnep, a szabadság és a betegszabadság is. A 2. kérdésnek így nem sok értelme van, de ha felteszed máshogy, igyekszem rá válaszolni

Szakbarbár
2005-04-13 21:44:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következő kérdésekben szeretném,ha a segítségemre lenne.2001.12.26-án született meg első gyermekünk,akivel 2003.12.26-ig GYED-en voltam,majd egy évig 2004.12.26-ig GYES-en.GYES ideje alatt 4 órában dolgoztam.(2004.10.11-től,11.30-ig)Ez alatt az idő alatt már várandós voltam. A GYES lejárta után visszamentem előző munkahelyemre,ahol közölték velem,hogy nem tartanak igényt a munkámra.Kiszámolták az addig járó szaabadságomat és közölték,hogy a szabadság lejárta után nem kívánnak tovább foglalkoztatni.Független az állapotomtól.A szaabadságomból 5 napot vettem ki,majd a munkaügyes javaslatára elmentem táppénzre. Azóta is táppénzen vagyok.2005.június 7-re vagyok kiírva második gyermekünkkel.Azt szeretném megtudni,hogy ezek után elmehetek-e újra TGYÁS-ra,GYED-re?És mennnyi lenne az összeg amit kapnék? Bruttó 96000 Ft volt a fizetésem.A munkaügyes szerint mehetek TGYÁS-ra,GYED-re, csak kevesebb összeget kapok mivel nem lesz meg a 180 nap. De ha a fizetésemet felemelnék a létminimum kétszeresére 114000 Ft-ra akkor nagyobb az esélyem arra,hogy kicsit magasabb legyen az összeg annál amit emelés nélkül a br.96000 után kapnék.De jan. 1-től kellene ennek megtörténnie. Kérhetem a munkáltatómtól ezek után, hogy emelje fel a fizetésem ennek reményében? Elméletileg az elmúlt 3 év emeléseit meg kellene tennie. Hivatkozhatok én erre?Aki helyettem átvette az üzletet(üzletvezető voltam)neki jócskán emelték a fizetését.Milyen arányban kérhetem a fizetésemelést?Százalékos értelemben.Mikor menjek TGYÁS-ra?Szülés előtt vagy után? Jelenleg táppénzen vagyok. Maradjak táppénzen szülésig?Kicsit öszefüggéstelennek látom a levelem,de azért remélem el lehet igazodni rajta. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel
A béredet annyival kellett volna emelni, amennyivel a másik üzletvezetőjét emelték - ezt jogszabály írja elő. A gyesről való visszatérés után mindent ennyivel kellett volna elszámolni. Biztosított vagy - mert ha jól értem, csak ki akartak rúgni, de a felmondási tilalom miatt nem tehették - , a szükséges előzetes biztosítási idővel rendelkezel, úgyhogy jogosult vagy tgyásra és gyedre. 180-nál kevesebb bérezett napod lesz, ilyenkor a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap. Gondolom, részmunkaidőben fele bért kaptál, ez eléggé le fogja rontani az átlagot. Ha még lehet, akkor érdemes volna valamit tenni - akár a járulékokat is kifizetni -, hogy napi átlagban kijöjjön valahogy a 3.800 Ft, mert ez az elméleti maximum, ami után ellátást kaphatsz. Ha sikerül ez a feltornászás, akkor a tgyásod több lesz, mint a táppénzed, úgyhogy akkor érdemes a -28. naptól megkezdeni a szülési szabadságot. Ha nem sikerül, akkor a táppénz a több, és akkor kérjed addig ezt, ameddig csak lehet - szülésig.

Szakbarbár
2005-04-13 21:38:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteltt Szakértö! Olyan kérdéssel fordukok Önhöz most szünik meg a munkahelyem 04.11-én a gyerekkemmel elmehetek-e passziv táppénzre? A fiam 7.5 éves. Ha igen akkor 90 napra is elmehetek vele vagy csak 12 napra? Köszönettel
A 90 nap az egyébként igénybevehető napokat korlátozza be. Gyáp 7,5 éves gyerekkel a biztosítás tartama alatt is csak 14 napig, egyedülállónak 28 napig jár. Úgyhogy ha aktívként ennyi, akkor passzívként sem több.

Szakbarbár
2005-04-13 21:31:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem passzív jogon adható táppénzzel kapcsolatos: Volt egy négy és fél hónapig tartó munkaviszonyom, előtte munkanélkülin voltam kb. 7 hónpig. A munkaviszony megszűnése után a fiammal voltam otthon táppénzen, majd átvett a saját körzeti orvosom. Közben megtudtam, hogy ha megvan a 200 biztosított napom, akkor amíg nem találok újabb munkát, visszamehetnék újra munkanélkülire. Volt elegendő napom, ennek ellenére a TB-nél közölték velem, hogy passzív jogon csak egy helyről kaphatok tápénz, a körzeti orvosom már hiába vett fel, azt ki sem fogják fizetni. Ez valóban így van?
Valóban így van. A saját keresőképtelenség ugyanis nem a biztosítás megszűnését követő 3 napon belül kezdődött, márpedig a passzív táppénz csak ilyenkor jár.

Szakbarbár
2005-04-13 21:29:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár, Most várom 2005.decemberébe az első gyermekemet és abszolút nem tudom, hogy milyen anyagiakra számoljak a születése után. Ebben szeretném a segítségedet kérni! Infók: 3éve folyamatos munkaviszonyban vagyok, 2004-es évben a havi brutto (bejelentett) fizum 166.000 Ft volt (2005-ben 177.000). Szeretném tudni, hogy ennek alapján, mikor mit lenne célszerű igénybe venni szülés után. Az adójóváírás jár azoknak is ,akiknek az éves kerestük meghaladja az 1,3millió Ft-ot? Tényleg elég tájékozatlan vagyok, kérlek írj pár sort, hogy előre tudjak egy kicsit kalkulálni. Válaszodat előre is köszönöm! További kellemes napot! Üdvözlettel
Adójóváírás évi 1.350.000 és 1.950.000 között arányosan jár, tehát pl. 1.650.000-nél az éves adójóváírás felét lehet érvényesíteni. Azt hiszem, Téged idén nem érint az adójóváírás, jövőre viszont lehet kérni. Tavalyi bruttó 166-ból adójóváírás és családi kedvezmény nélkül nettó 95.000 Ft-os táppénz és tgyás várható. A gyeded maximális lesz, hogy ez idén nettóban mennyi, azt megtalálod a honlapon, itt egyébként a különféle ellátásokról is részletesen olvashatsz, de Te már jövőre leszel gyedre jogosult és hogy akkor mennyi lesz a maximum, azt még nem tudjuk.

Szakbarbár
2005-04-13 21:25:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2005. szeptemberében fog megszületni a kisbabám. 3 éve folyamatos a munkaviszonyom. Tavaly 150 e Ft volt a brutto berem, idén viszont minimálbérre vagyok bejelentve. Az a kérdésem, hogy nem igényelhetném-e rögtön a GYED-et a baba megszületésekor a TGYÁSt kihagyva. Ez esetben (ha jól értelmezem) a GYED alapja a 2004-es bérem lenne (és ez is maradna a gyerek 2 éves koráig)? Ha igényelnék TGYÁSt, akkor a GYED igénylésem áttkerülne 2006-ra és a 2005-ős kisebb jövedelmem alapján kevesebb GYEDet állapítanának meg. A válaszod előre is köszönöm
Az ellátások meghatározott sorrendjét jogszabály határozza meg, gyedre csak a tgyás után vagy jogosult, úgyhogy előbb nem igényelheted, még akkor sem, ha esetleg nem vennéd igénybe. Lehet ebből még egész barátságos gyedet kihozni, de ahhoz majd csak a baba 4-5 hónapos kora körül kell elkezdni intézkedni.

Szakbarbár
2005-04-13 21:21:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB Szakértő! Párommal hamarosan gyermeket szeretnénk vállalni, mondjuk egy éven belül. Jelenleg egy cégnél dolgozom, ahol számlára kapom a fizetésem, vagyis egy Bt-t kellett létre hoznom 2003. áprilisában. Saját Bt-ben, mint tulajdonos dolgozok és a mindenkori minimálbér után fizetem a járulékokat havonta. Ez azóta is tart megszakítás nélkül, vagyis nem voltam se táppénzen, se semmi extra ki vagy befizetésem nem volt. Jelenleg felsőoktatásban tanulok 2003 január óta, de levelező tagozaton. Azt szeretném tudni, hogy ahhoz, hogy a lehető legtöbb (vagy legalábbis viszonylag magas) Gyes-t, Gyed-et, vagy nem is tudom mit kaphassak, mennyit, és mennyi ideig kellene fizetnem magam után? Vagyis hogyan járnék a legjobban? Esetleg, ha ezt az évet veszik figyelembe, akkor az lenne a legjobb, ha idén maga járuléket fizetnék, és csak jövőre terveznénk babát? Az idő nem sürget, szeretném a legbiztosabb megoldást megtalálni, hogy ne 35000 Ft-ból kelljen gazdálkodnom. Segítségét előre is köszönöm. Válaszát várva maradok őszinte Tisztelettel
Ha jövőre igényelsz tgyást és gyedet, akkor annak a 2005-ös járulékköteles jövedelem lesz az alapja. Egy maximális gyedhez (a mostani maximumhoz) havi 119.000 Ft után kell megfizetni a járulékokat. Ez olyan horribilis többletköltség a minimálbér utáni járulékokhoz képest, hogy nem hiszem, hogy ebben gondolkodnál. Maximális gyedet olcsóbban nem tudok ígérni, de alig kevesebbet minimális befektetésből ki lehet hozni. Minimálbéres társas vállalkozó tgyását és gyedét bármikor meg lehet duplázni, viszont ez a fizetős szolgáltatásaim közé tartozik, amit emiatt csak akkor lesz érdemes igénybevenni, ha útban van a baba.

Szakbarbár
2005-04-13 21:20:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves TB. szakértő! Kislányom májusban tölti be a 2 évet, így akkortól állok munkaviszonyba. 4 órában megyek vissza dolgozni, hogy a GYES megmaradjon a tandíjmentesség miatt. Szabadságom kivételével kezdem a munkaviszonyt. Kérdésem ezzel kapcsolatos, mert a munkahelyem azt ajánlotta, hogy a szabadság idejére szüneteltessem a GYES-t. Lehet ilyet csinálni? Ha egyszer megszüntettem, pár hónap múlva igényelhetem újra? Még egy kérdés: Ha a szabadság alatt beteg a gyerek, érdemes táppénzre menni? Köszönettel:
Vagy dolgozol, mert a szabadság olyan, mintha dolgoznál, vagy gyesen vagy, a kettő együtt nem megy, kivéve, ha részmunkaidőben dolgoznál. Amíg jogosult vagy a gyesre, tehát a gyermek 3 éves koráig, addig akárhányszor megigényelheted és kérheted a folyósítás megszüntetését. A gyáp a gyedhez beszámító átlagkereset 70%-a, ha ez jobb vagy nagyjából ugyanannyi, mint a szabadságra kapott távolléti díj, akkor keresőképtelenség esetén érdemes táppénzzel megszakítani a szabadságot.

Szakbarbár
2005-04-13 21:19:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt címzet! Milyen feltételeknek kell a nagyszülőnek megfelelnie, hogy igénybe tugyák venni a gyest. köszönöm
A nagyszülő akkor jogosult gyesre, ha a szülő is jogosult lenne rá, tehát pl. nem mehet gyesre a nagyi akkor, ha az anyuka másik gyerekkel gyedet kap, mert ilyenkor ő sem jogosult a testvérrel gyesre. További feltétel, hogy a nagyszülő a szülők háztartásában gondozza a gyermeket. Nagyszülő csak 3 éves kor után dolgozhat gyes mellett, úgyhogy ez tulajdonképpen csak a beteg gyermekkel otthon lévőkre vonatkozik. Óvodában lehet a gyerek, ha a nagyszülő gyesen van vele, de legfeljebb csak napi 4 órát. A nyugdíj nem kizáró ok, a nyugdíj és a gyes jár együtt. A nagyszülő lakhelye szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál kell igényelni, az igénybejelentőn a szülőknek le kell mondaniuk arról, hogy ők igénylik a gyest.

Szakbarbár
2005-04-13 21:19:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia! Nagy segítséget jelentene nekem, ha választ kapnék a kérdéseimre. Jelenleg Gyes-en vagyok két és fél éves fiammal. 3 éves kora után visszamennék dolgozni egy időre, majd szeretnénk még egy gyereket. Az első kettő kérdés a 180 nappal kapcsolatos, a második kettő a félállással, az utolsók az összegekkel. 1. Mennyi a minimum, amennyit dolgozni kell a fizetésemnek (brutto 145000 Ft) megfelelő gyed-hez? A 180 napba beleszámítanak a hétvégék napjai és a gyest követően letöltendő szabadság? 2. Tegyük fel, h 2006-ban megvan ez a 180 nap, de nem több, és utána mondjuk táppénzre megyek a következő babát várva. Ha a következő évben jön a baba, csak ebből a 180 napból számolják a gyed-et vagy az egész év kevésbé fényes átlagát veszik (ez esetben a 180 napot és a táppénz alacsonyabb összegét)? 3. Ha a kisfiam 3 éves lett, nekem vissza kell mennem dolgozni. A munkahelyemen nem szerződéssel, hanem rendes státusszal vagyok, amit nem szeretnék elveszíteni. Ha félállásba megyek vissza, akkor az olyan, mintha lemondanék a fél státuszomról avagy megoldható vhogy? (Eddig szerződéssel voltak a helyemen. Közalkalmazott vagyok.) 4. Félállás után hogy számolják a gyed-et? Mennyit kell azért dolgozni félállásban, h megkaphassam a teljes fizetés után a gyed-et? Vagy félállás után feltétlenül csak a fél-bér után kapom a gyed-et, dolgozzak akárhány évet? 5. Ugye jól tudom, hogy ha nincs meg a 180 nap, akkor kb. 30 ezret kapok (minimál kétszeresének 30 %-a) a gyes után dolgozva? 6. A maximális gyed-et kb. 100.000 Ft bruttó fizetés után kapja az ember? Remélem, érthetően írtam le. Segítségedet előre is köszönöm.
1. A 180 napot naptári napban mérik, bérezett napnak számít a ledolgozott nap, az ünnep, a szabadság és a (táppénz előtti) betegszabadság. Ha a minimálbér kétszeresénél több után akarsz ellátást kapni, akkor legalább 180 bérezett napnak kell lennie az irányadó időszakban. 2. A táppénz nem bérezett nap, nem veszik bele az átlagba, úgyhogy egyáltalán semmilyen hatással sincs a tgyás és a gyed összegére. 3. Ha félállásba mész vissza, akkor erre az időre így módosítjátok a szerződést. 4. A szorgalmas anyukát büntetni az Ebtv. Bruttó 145.000-el ha egyetlen napot sem dolgozol, akkor - idén - ketteskével 114.000 után jár a tgyás és a gyed. Ha 4 órásként 72.500 az átlagod, akkor a 72.500-nak a 70%-át fogod kapni. 5. 0 bérezett nappal, minimálbér kétszerese fölötti szerződés szerinti bérrel a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese. 6. Maximális gyed kb. bruttó 119.000 Ft-os fizetésből lesz

Szakbarbár
2005-04-10 23:26:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A kérdésem a következő: (lehet, hogy rossz helyre címzem) A feleségem egy hiperm-ben dolgozik, jelenleg részmunkaidőben GYES mellet.Amíg GYED-en volt nem kapott fizetésemelést. Most próbálunk megoldást találni, hogy visszamenőleg kifizessék.A munkahelyén azt mondják csak akkortól fizetik amikortól visszament dolgozni (október). Mi azt hallottuk jár neki visszamenőleg is. Kérem írja meg van-e valamilyen törvény amire hivatkozni tudunk,vagy pontosan utána tudunk nézni. Ha esetleg nem tud segíteni, kérem írja meg hol tudunk ennek utána nézni. Segítségét előre is megköszönöm. Tisztelettel:
Nem értem a kérdést. Arra az időre, amíg nem dolgozott, milyen bért szeretne kapni visszamenőleg? 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről 84. § A munkavállaló személyi alapbérét a sorkatonai vagy polgári szolgálat teljesítését, illetve a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés a) pont], továbbá a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított fizetés nélküli szabadság (139. §) megszűnését követően a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves bérfejlesztésnek megfelelően módosítani kell. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztés mértéke az irányadó.

Szakbarbár
2005-04-10 23:25:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2004. márc.31-ig folyamatos volt a munkaviszonyom. 2004. máj.25-2005.febr.18-ig munkanélküli járadékot kaptam. 2005. ápr. 1-től minibálbérre vagyok bejelentve és 2005 okt. 6-n fogok szülni. Szeretném tudni, hogy jogosult leszek-e a GYÁS-ra és a GYED-re, valamint ki lehet-e számolni, hogy mennyi lesz ez az összeg. Segítségét előre is köszönöm.
Az előzetes biztosítási idővel nem lesz gond, ha szüléskor még lesz munkaviszonyod, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre is, ezek alapja a mostani minimálbér lesz. Ha nem így szerveznéd az életedet, akkor akár a kétszeresét is kaphatnád...

Szakbarbár
2005-04-10 23:24:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kisfiam ez év októberében tölti be a 3. évét.Jelenleg vele gyesen vagyok.most szeretnénk egy kistestvért.ha elmennék dolgozni,a növérem (vállalkozo),kb.150-200 ezer ft-tal tudna belenteni.az a kérdésem,hogy mennyi lenne havonta a tb-m,és mennyi lenne kb. a 2.gyermekkel a gyed,illetve valóban csak a szülés előtti 180 napot veszik figyelembe a gyed megállapításánál?köszönettel
150-200 utáni közterhekbe belerokkannál, ezt látatlanban merem mondani. Csak a munkáltatói oldalon 33,5%+3.450 Ft van, a másik oldalon pedig - mert azt szintén fizetni kell - szja, ami több dologtól függ és 13,5% járulék. Ha az előző évben nincs legalább 180 bérezett nap, akkor az utolsó 180 napi jövedelem lesz az ellátások alapja. Ha így sincs 180, akkor a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. De emellett a 2 éven belül legalább 180 nap biztosítással is rendelkezni kell (a biztosítás és a bérezett nap nem ugyanaz), úgyhogy önmagában erre az utolsó szabályra - hogy pl. 1 hónapra ennyivel bejelentenek - nem alapozhatsz. 180 nap biztosítást összeszedni drága mulatság, főleg, ha még magas tgyást és gyedet is akarsz kapni. Ha aktuális lesz a dolog, tudok majd javasolni olcsóbb megoldást.

Szakbarbár
2005-04-10 23:23:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja