SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Szia! Igaz, végigolvastam az engem érdeklő témaköröket (konkrétan: GYED max összege), de nem kaptam választ, sajnos. A kérdésem a következő lenne: mi számít a GYED alapjának? A szülés időpontját megelőző naptári év (2003.október 28-án szültem, tehát akkor a 2002-es év)? Sajnos nem a maximum GYED-et kapom, a miértre azt a választ kaptam a munkáltatómtól, hogy azért nem, mert szüléstől ugye a terhességi gyermekágyi segélyt kaptam, ami áthúzódott 204-re és akkor előző évnek a 2003-as év számít, amikor viszont márciustól táppénzen voltam, tehát nem volt meg a 180 nap biztosításom (ez sem stimmel, mert ahogy olvastam, két évben kell meglenni a 180 nap biztosítási napnak), és így a minimálbér kétszeresét veszik alapnak. Nem nagyon sok az eltérés, de ha lehet, szeretném megkapni, nekünk most ez is sokat számít. Érdemes-e utánajárnom, vagy esetleg még rosszabbul is járhatnék (pontosan azt nem találom, hogy mikortól kell az egy évet visszaszámolni?. Válaszodat előre is köszönöm, igyekeztem áttekinthetően fogalmazni:))))))) Üdvözlettel
Az a 180 nap, ami a jogosultsághoz kell, az nem ugyanaz, mint az a (legalább)180 nap, amiből az ellátás összegét számolják. Előbbinek a szülést megelőző 2 éven belül kell meglennie, utóbbinak pedig a jogosultságot megelőző nap és az előző év január 1. között, ebből is alapesetben az előző évben. A 2004 tavaszán kezdődő gyedhez azt nézték, hogy 2003.01.01-től az igénylés előtti napig van-e 180 bérezett napod. Nincs, mert táppénzen és tgyáson voltál, úgyhogy megnézték a 180-nál kevesebb napi átlagodat és ezt összehasonlították a minimálbér kétszeresével. Amelyik a kisebb, az az alapja a gyednek. Ha bruttó 74.200 illetve 76.673 Ft a gyeded, akkor jól állapították meg.

Szakbarbár
2005-04-20 21:56:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Azt szeretném megtudni, hogy mit jelent az, hogy valaki biztosított. Azt tudom, hogy 2 éven bellül 180 napig kellene biztosítottnak lenni, csak azt nem tudom pontosan ez mit jelent. Ha táppénzen vagyok az pl. beleszámít? Előre is köszönöm a válaszát!
Beleszámít. Ha van közben munkaviszonyod, akkor azért. Ha nincs (ha passzív jogon kapod), akkor meg azért, mert azt külön nevesíti a jogszabály, hogy a biztosítás megszűnése utáni táppénz időtartamát is be kell számítani az előzetes biztosítási időbe.

Szakbarbár
2005-04-20 21:55:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A lányom 24 hetes. 2005. augusztus 04-re várja a babát. 2005. januárjától táppénzen van.Szerződéses munkaviszonya: 2003.március 1-től - 2003. június 31-ig, majd 2003. szeptember 1-től - 2004. június 31-ig, majd 2004. szeptember 1-től - 2005. június 31-ig. Nem tudjuk, hogy kap-e GYED-et, és ha igen mennyit? Köszönettel
Érdekes egy helyzet. Nem az eredeti kérdés az érdekes, arra mindjárt válaszolok, de mondta már valaki, hogy nem fog végig táppénzt kapni, csak annyi napig, amennyi 2004.09.01-től az utolsó "egészséges napig" van? És innentől kezdve egész más a történet, mert ha nem így lenne, akkor azt mondanám, hogy ha beleszül a passzív táppénzbe, akkor jár a passzív gyed, utána meg majd csak összejön valahogy a gyed is egy gyors biztosításba kerüléssel. De mivel még munkaviszonnyal rendelkezőként sem jár neki végig a táppénz, ezért a passzívra már végképp nem marad táppénzjoga, úgyhogy ez a variáció kilőve. Nagy gondok így sincsenek, mert az előzetes biztosítási ideje - ami a nehezebben teljesíthető feltétel - rendben van, csak az aktuális biztosítása hiányzik. Ehhez akár a munkanélküli járadék igénylés is megfelel, de nézzük meg előtte, hogy mennyit keresett utoljára, mert ha keveset, akkor nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás.

Szakbarbár
2005-04-20 21:54:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! GYES mellett lehet-e munkát vállalni? Úgy olvastam, hogy vagy belejentett 4 órában, vagy korlátlan időben a saját lakásomban lehet. 2000 óta egy cégnél dolgozom, a fizetésem két részből tevődött össze: bejelentett bér + másodállású vállalkozóként adott számla, vagyis a vállalkozói igazolványom továbbra is megvan. A munkahelyem azt ajánlotta fel, hogy maradhatok még itthon a 2 évet betöltött kislányommal, és az itthon végzett munka ellenében havi 56e forintról adjak számlát. Ami ugye nagyon jól jönne a huszonegynéhányezres GYES mellett. Jól értelmezem, hogy akkor egy megbízási szerződés ellenében, melyben szerepel az, hogy a munkavégzés a saját lakásomban (ami egyben a vállalkozás szerinti telephelyem) történik, adhatok számlát? Előre is köszönöm a válaszát!
Így nyugodtan dolgozhatsz a gyes mellett, viszont mivel személyesen közreműködsz a vállalkozásodban, legalább a minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat. Ez 30.000-et elvinne az 56.000-ből. Így már nem biztos, hogy ugyanúgy megéri.

Szakbarbár
2005-04-20 21:54:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T Szakbarbár! Igényelhetek-e a férjem részére GYES-t tartósan beteg gyermekünk után,aki óvodába jár 4,5 éves.2004.szeptemberébe vették tartósan beteg státuszba légzőszervi problémákkal,azóta 13.300 Ft csp-t kapok.Ha ezt most igényelem a MÁK-tól, kérhetem-e 2004 szeptemberéig visszamenőleg? Férjem egyéni vállakozó,háztartási gépszerelőként itthon dolgozik. Én munkaviszonyban állok,de jelenleg táppénzen vagyok,mert a második gyermekünkkel veszélyeztetett terhes vagyok,augusztus elejére vagyok kiírva. Egy másik kérdésem is lenne. Ha megszültem a második gyermekünket kb.1 éves kora körül vissza kell mennem dolgozni. Elmehet-e a férjem GYES-re a második gyermekkel,persze ha az elsővel már nincs azon,és a gyerek lehet-e napi 4 órát a bölcsödébe,ezt ellenőrzi valaki?
Tartósan beteg gyermekkel 10 éves korig lehet - akár apukának is - gyesen lenni. Gyest 2 hónapra visszamenőleg lehet igényelni, április 30-ig még február 1-től lehet kérni. Apuka otthon dolgozhat a gyes mellett, de ha vállalkozóként dolgozik, akkor a személyes közreműködés miatt - hiába van gyesen -, meg kell fizetni a járulékokat legalább a minimálbér után. Ha nem dolgozik mellette, akkor ezt nem kell fizetni. Apuka ketteskével is ugyanilyen feltételek mellett lehet gyesen. Gyes mellett 4 órában lehet bölcsiben, oviban a gyermek, még nem hallottam olyanról, akinek gondjai lettek volna abból, hogy ennél többet volt ott. Az egyetlen akadályozó tényező egy irigy szomszéd vagy intézményvezető lehet csak.

Szakbarbár
2005-04-20 21:53:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2001. október 16 óta vagyok folyamatosan munkaviszonyban egy távközlési RT.-nél. 16 hetes kismama vagyok, 2005.10.10.-re vagyok kiírva. 2005. 05.03-tól táppénzre fogok menni és egészen a szülési szabadságig betegállományban leszek. Azt szeretném megtudni, hogy a 2006-ban esedékes GYED-et milyen alapon fogják kiszámolni, tekintettel arra, hogy 2005.01.01-2005-04.30 között nem lesz meg a 180 munkában töltött napom. A 2004-es jövedelmem alapján?
A 2005-ös, 180-nál kevesebb napi jövedelmed lesz a gyed alapja. 180 bérezett nap hiányában a gyed alapja a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2005-04-20 21:52:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Bízvást fordulok hozzád, mivel egyszer már segítettél. Júniusban szülök, jelenleg táppénzen vagyok. Mivel legalább egy évig itthon maradok a babával, ezért én most kivenném a fizetett szabikat - egész évest. Kérdéseim: > Lehetséges-e az teljes 2005-ös évit kivenni - avagy megállapodás kérdése a főnökkel, mivel mondjuk csak időarányosan járna? > Amennyiben szabi alatt szülnék - korábban jönne a gyerek mint júni közepe, akkor a 6 havi TGYÁS-t a szabadság lejártát követő nappal kérhetem, még akkor is ha a szülést követően 1-2hét? Avagy a szülés napjával ugrott a többi szabi és majd ha visszamegyek lesz a maradék elszámolva és TGYÁS-t kötelezően attól a naptól kérhetem max, hogy szültem? Amennyiben később - szülés után x nappal - igénybe vehetem a szabi miatt, megmarad-e a 6 havi futamidő?
A szabadságot nem a dolgozó veszi ki (csak az alapszabadság egynegyedével rendelkezünk mi), hanem a munkáltató adja ki, ő meg akkor adja ki, amikor akarja. Jogszabályi akadálya nincs annak, hogy az egész évre járót kiadja az év első felében. A tgyás legkorábban a -28. naptól, legkésőbb a szülés napjától indul. Egészségbiztosítási ellátás viszont nem jár arra az időre, amikorra a keresetedet megkapod, ettől azonban még úgy kell megállapítani az összeget, mintha az eredeti (utolsó) jogosultságtól igényelted volna, úgyhogy ha pl. 180 nap gyűjtögetésére megy ki ez a játék, akkor így nem lehet napokat pótolni. Ha a 6 havi futamidőt arra érted, hogy későbbi kezdésnél tovább tart-e a tgyás, akkor arra a válasz nem, az 168 napig jár, akár igénybeveszed mind a 168-at az elejétől kezdve, akár nem. A 169. naptól gyed van. Elméletileg lehet olyat csinálni, hogy nem kéred a tgyást, mert inkább szabin vagy, de szerintem nincs értelme, kivéve, ha valami iszonyatosan nagy különbség van a kettő között. Azért gondolom, hogy nincs értelme, mert ugyan minek fogyasztanád a szabadságodat, ha úgy is kaphatsz pénzt, hogy közben megmaradnak a napjaid? Jól jönnek még ezek később.

Szakbarbár
2005-04-17 21:28:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár! Lányom jelenleg GYED-en van 18 hónapos kisfiával, júniusra várja második gyermekét. Előtte vállalkozóként minimálbérrel bejelentett állása volt, így jelenleg kb. 34-36 ezer Ft-os GYED-et kap. Férje nagyrészt munkanélküli, így - ha jól tudom - még a családi adókedvezményt sem tudják igénybe venni. Meglepődve láttam, hogy a minimálbér kétszereséből számítva a GYED összege akár 60-70 eFt is lehet! De kinek? Lehetséges, hogy jobban járt volna, ha még a minimálbér után sem fizet állambácsinak egy forint adót és járulékot sem? Hogyan lehetséges magasabb összegű GYED-et elérni, illetve hogyan alakulhatnak a második gyermek megszületése utáni összegek? Kérem segítsen, jó tanáccsal, ha lehetséges! Köszönjük.
A tgyás és a gyed 70-80 körüli összeg annak, aki minimálbér kétszerese körül keres, illetve aki eljön hozzám egy tanácsadásra. Előbbi Rá nem vonatkozik, úgyhogy utóbbit javasolnám. Jól értem, hogy jelenleg is egyéni vállalkozó? Mert akkor pofonegyszerű a dolog.

Szakbarbár
2005-04-17 21:27:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár! 1996. szeptember óta állok folyamatosan alkalmazásban egy állami tulajdonú, nyereségérdekelt részvénytársaságnál. Kisfiam 2003. április 29-én született meg. Születése előtt 2003. február elejétől táppénzen voltam, majd 2003. 04. 29-től 2003. 10. 13-ig TGYÁS-t, 2003. 10. 14-től GYED-et vettem igénybe, amely 2005. 04. 29-én lejár. Jelenleg ismét gyermeket várok, aki várhatóan 2005. augusztus elején fog megszületni. Jövedelmi adataim az alábbiak: 2002. Időszak Br.bér Táppénz Táppénz Megj. Ft Ft nap jan. 84783 52135 9 febr. 150000 márc. 150000 ápr. 150000 máj. 400000 ebből prémium 230000 jún. 170000 júl. 177202 ebből adóköt. deviza 7202 aug. 170000 szept. 170000 okt. 96087 43015 12 nov. 170000 dec. 340000 ebből 13. havi étk. 170000 Össz.: 2228072 95150 21 A szerződéses bér összege 2002. januártól áprilisig 150000 Ft, májustól 170000 Ft. A bruttó éves jövedelem: 2316020 Ft Eb. járulék alap: 2228072 Ft 2003.(Sajnos részletes adatok nem állnak rendelkezésemre) Időszak Br.bér Táppénz Táppénz Megj. Ft Ft nap jan. A szerz. bér összege 170000 Ft. febr. A hónap jelentős része tp-es bér. márc. 104279 104279 23 ápr. 136016 136016 30 ápr. 29.-től okt. 13-ig TGYÁS, nettó összege kb. 90000 Ft (adójóváírás nélkül, 1000 Ft önk. nyp-ra levonva) okt. 14-től dec.31-ig GYED, nettó összege kb. 59000 Ft (adójóváírás nélkül, 1000 Ft önk. nyp-ra levonva) Bruttó éves jövedelem: 1505802 Ft. 2004. Időszak Bruttó Nettó Megj. jan. 83000 58998 GYED, adó-jóváírás nélkül, 1000 Ft önk. nyp-ra levonva febr. 80233 57186 márc.-szept. 83000 58998 okt. 83000 87147 nov-dec. 83000 58999 Összesen 993233 Bruttó éves jövedelem: 1031271 Ft. 2005. Időszak Bruttó Nettó Megj. jan-febr. 83000 74945 GYED, adó-jóváírással, 1000 Ft önk. nyp-ra levonva Adókedvezmények: 300 Ft önk. nyp., 9000 Ft adójóváírás, 5940 Ft kieg adójóváírás A szerződéses bér összege 170000 Ft. Kérdéseim: 1.Hogyan optimalizálhatnám a GYED lejártát követően a szülésig hátralévő időszakra, illetve a baba megszületését követő időszakra elérhető jövedelmeket? 2.Érdemes-e a GYES helyett „visszamenni” dolgozni (kivenni a bent lévő szabadságokat), majd táppénzen lenni, vagy végig legyek táppénzen? 3.A baba megszületését követően milyen ellátásokra leszek jogosult, és azokat hogyan fogják számolni? 4.Azt is szeretném megtudni, hogy a 2004. évben mi okozhatta a GYED összegének bruttó ill. nettó jelentősebb változását, illetve hogy a 2005. évben automatikusan megadott kieg. adójóváírás milyen kedvezmény? 5.Ha esetleg vállalkoznánk egy következő babára, azt hogyan időzítsük? Elnézést, ha túl sok adatot adtam meg, de nem tudtam, melyiknek van jelentősége. Türelmedet megköszönve, türelmetlenül várom válaszod. Köszönettel:
180-nál kevesebb bérezett napod lesz jó magas bérrel, ebből a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ha táppénzre mész, akkor a gyedes (2002-es) átlagkereseted után kapod a felső határ nélküli táppénzt. Hadd ne menjek most bele annyira a részletekbe, hogy kiszámoljam. Nézd meg, hogy mennyi volt a tgyásod annó, azt ugyanabból az időszakból számolták, ugyanúgy nem volt felső határa és ugyanúgy csak adót vontak belőle, nagyjából ennyi lesz most a nettó táppénz is, csak az adótábla változása miatt lesz 3-4.000-rel több. Mivel ez jóval több a gyesnél, szabid nyilván nincs több hónapra elég, a tgyást, gyedet meg úgysem lehet feltornászni, ezért a legcélszerűbb, ha gyed után egyből kiíratod magad. Egészen szülésig maradj táppénzen, mert az több, mintha hamarabb elkezdenéd a tgyást. Ahogy elnézem, a táppénzed több is, mint a szabi, úgyhogy nem is érdemes a szabit pazarolni, jó lesz az még később. Automatikusan biztos nem adták az adójóváírást, ki kellett hozzá tölteni egy nyilatkozatot. Aki ezt odaadta, hogy töltsd ki, nyilván azért adta, mert úgy látta, hogy az idei éves jövedelmed nem haladja meg az 1.950.000-et (teljes egészében egyébként csak 1.350.000-ig jár, utána arányosan vehető igénybe) Kiegészítő adójóváírás évi 1.000.000-ig jár, havi szintem max. 1.260 Ft, fogalmam sincs, hogy az 5.940 az mi, de inkább 2 gyerek utáni - részben érvényesített - családi kedvezményt tudnék helyette elképzelni ilyen összegben. 2004-ben csak a 29 napos februárban volt kevesebb a bruttó gyed, ez így nem jó, de ilyen kevésért nem érdemes reklamálni. Az októberi magas nettót nem értem. Idén az adójóváírással meg a jobb adótáblával több. Esetleges hármaskával a jelenlegi szabályok szerint a minimálbér kétszerese utáni tgyásra és gyedre lennél jogosult.

Szakbarbár
2005-04-17 21:26:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Nagyon köszönöm a múlt heti válaszodat, sokat segítettél nekem, ezért bátorkodom megint írni. Most konkrétumokat kérdeznék, mégpedig azzal kapcsolatban, hogy ha most táppénzre megyek, mennyi táppénzt fogok kapni. A szükséges adatok: 2003.03.07-2004.10.23-ig GYED (Bruttó összege a hónapok napszámától függően:28 napos 60394, 30 napos:62476, 31 napos:64559) 2004.10.24-2004.11.30-ig GYES 2004.12.01-2005.04.10-ig munka(szabadságomat töltöm) (Bruttó bér 110.000 Ft, semmi egyéb juttatás) 2005.01.24-2005.02.06-ig betegszabadság vagy táppénz? Széretnélek megkérni, számítsd ki nekem, hogy mennyi lesz a táppénzem, mert a munkahelyemen már megint a minimálbérrel jönnek nekem. Azt mondják, hogy ha nem dolgozom május 29-ig (ugyanis állítólag akkor lenne meg a 180 ledolgozott napom), akkor nekem csak a minimálbér után jár a táppénz. A helyzet a következő. Az összes szabadságom lejárta után, ami május 20. körülre esik fel akartak mondani nekem, de ezt ugye most nem tehetik meg.De munkát sem tudnak adni nekem, pláne úgy, hogy 1 hetet dolgoznék, mert utána úgyis táppénzre mennék. Előző leveledből valami olyasmit vettem ki, hogy úgy számítják ki, hogy beleveszik azt az időt is, amit ledolgoztam, ill. a maradékban beleveszik az előző időszak jöv. átlagát, és ebből képezik a táppénz alapot. Jól értettem? Ez nekem tökéletes megoldás lenne. Előre is nagyon köszönöm válaszodat!
Mondtam már, hogy hülyeség ez a minimálbér utáni táppénz. Ha ezután adják, akkor írj a pénztárnak, kimennek és helyre teszik a dolgokat. A helyesen számolt táppénzed a 60-62-nél kb. 5-8.000 Ft-tal lesz több nettóban, nagy számolgatásokra most nincs időm. A tgyás és a gyed alapja a 180-nál kevesebb napi átlag lesz, mert ez kevesebb a minimálbér kétszeresénél. Amit az utolsó bekezdésben írtál, azt nem tudom, honnan veszed és azt sem, hogy melyik ellátásnál gondolod, hogy így számolnak, de ilyen vegyes módszer nincs

Szakbarbár
2005-04-17 21:25:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Azt szeretném tudni ha 24.hetesen elmegyek szülési szabadságra utána miből fogják számolni nekem a gyedet,most vagyok 13.hetes és gyesen maradtam az ön tanácsa szerint.Erre lennék kiváncsi hogy nem-e rontom el azzal a gyed összegét ha szülésire megyek. Előre is köszönöm.
Itt valami keveredik. A 24 hét (168 nap) szülési szabadság legkorábban a 36. héttől (-28.nap), legkésőbb a szülés napjától indul. Egyik egészségbiztosítási ellátás a másiknak soha sem alapja, mert nem járulékköteles, úgyhogy a tgyás egyáltalán nem befolyásolja a gyed összegét.

Szakbarbár
2005-04-17 21:24:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 1998.aug.10-e óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. 2001.dec. 25-én született meg kisfiam. Vele igénybe vettem tgyst-t,gyed-et, majd 2004.dec.25-ig a gyes-t. Mivel már a gyes alatt terhes lettem, ezért ennek lejárta után , 2004.dec.26-tól kivettem az összegyűlt szabadságomat, ami 38 nap volt, és 2005.március 25-től táppénzre mentem. Kérdésem lenne, hogy milyen bér után fogják számolni a táppénzemet, ill. érdemes -e a tgys-t -28 napon elkezdeni? Köszönettel
A táppénzed a minimálbér 70%-a lesz, mert az irányadó időszakban nincs 180 bérezett napod és nem olyasmi miatt nincs, amire vonatkozna egy ún. kedvezmény szabály. A tgyásod és a gyeded alapja a dec. 26-tól a betegszabadság végéig kapott béredből számított átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Ez nyilván több, mint a táppénz, úgyhogy érdemes -28-tól igényelni a tgyást.

Szakbarbár
2005-04-17 21:24:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves TB-szakértő! Most vagyok 16 hetes (vagyis pontosan most töltöm a negyedik hónapot), friss kismama. Mivel ez az első terhességem, az összes gazdasági tényezőhöz, igényléshez, juttatáshoz stb. annyira nem értek, amennyire valaki nem érthet. :) 2005. szeptember 27-ére vagyok kiírva szülni. Jelenleg munkaképes vagyok és azt tervezem, hogy ameddig lehet, az is maradok. Az én munkahelyi állapotom: Egy magáncégnél dolgozom grafikusként immár három éve. Sajnos ebből a három évből igazából csak 2004. szeptemberétől vagyok bejelentve főállású alkalmazottként, minimálbérre (bruttó 53000 Ft). (Ennél persze lényegesen többet keresek...) Idén januártól felemelték ezt a bejelentett pénzt bruttó 60000 Ft-ra. Ezt az összeget bankszámlán keresztül utalja a cég, a maradék pénzt pedig számla ellenében kapom meg. A számlát az a Bt. adja ki, amelynek kültagja vagyok 2002. májusa óta. Tehát így ún. "kettős fizetést" kapok. A bejelentésem óta egyetlen egyszer voltam táppénzen egy hétig, betegség miatt. Nem volt más rendkívüli, anyagilag radikális történés. A férjem munkahelyi állapota: 2004. december 2-a óta van bejelentve az új cégnél, ahol dolgozik, de előzőleg 2002. áprilisától 2004. december 2-ig volt bejelentve egy másik cégnél (tehát ez az előző munkahely igen, de a munkaviszony nem szűnt meg). Hivatalosan tehát már három éve megszakítás nélküli a munkaviszonya. A régi cégénél bruttó 90000 Ft-ra volt bejelentve és eszerint fizették. A mostani cégénél 2005. márciustól (tehát a próbaidőszak letelte után) bruttó 100000 Ft-ra van bejelentve és eszerint is fizetik. Tehát főállású alkalmazott, és így – habár ő is a Bt. kültagja – nem számláz. A munkaviszonya során volt többször is betegállományban, ezeket rendszeresen fizette a cége, mint tb-kifizetőhely. A mostani cégénél viszont eddig nem volt ilyan radikális történés. (Hála Istennek, reméljük, nem is lesz...) Egyéb: a férjemmel mindkettőnknek van egy élet-, baleset- és hitelfedezeti biztosítása 2003. májusától. Ezt idén májusban megszüntetni kívánjuk anyagi okok miatt. Fontos info: Mindent együttvéve a férjem jobb fizetésre van bejelentve, mint én – ám az én kézhez kapott fizetésemnek ez csupán az 1/3-a. A hagyományos módszerrel, szülés után a bevételünk 2/3-ától esünk majd el, ami jelentős összeg. Kérdéseim: 1. Milyen juttatások járnak nekem? 2. Anyagilag mire számíthatok? 3. Dolgozhatok-e otthon úgy, hogy közben nem esem el a támogatásoktól? (Ha jól tudom, ezt nem köti semmilyen törvény, mivel a munkavégzés otthon történik. Ha már bejárnék dolgozni valahová és nem 4 órában, akkor a körmömre lehetne nézni.) 4. Jobb alternatíva-e, ha a férjem marad otthon a gyerkőccel (ezt viszont nem nagyon szeretném)? 5. Érdemes-e a mostani munkáltatómnál kérnem, hogy a szülés előtti 180 napra emelje meg a bejelentett fizetésemet, hogy azután a kifizethető legmagasabb támogatásokat kapjam? Igyekeztem mindent a lehető legjobban megvilágítani, ám ha mégis maradtak szürke foltok (mert mint említettem, a közgazdasághoz egy az egyben hüle vagyok :)), kérem, mindenképpen írjon vissza nekem e-mailben. Nagyon köszönöm előre is a segítségét! Üdvözlettel:
Ebből így egyelőre 37.000 Ft-os tgyás és 38.000 Ft-os gyed néz ki. Ha emelik a béredet, akkor a gyeded még lehet több, de nem csak 180 napra, hanem az egész évre emelni kellene - esetleg valami nem rendszeres juttatással - , mert az egész 2005-ös bér lesz a gyed alapja. Apuka tgyásra nem mehet, de gyedre igen, az idei bruttó 100-ból családi kedvezménnyel 63-64.000 Ft-os gyed lenne. Gyed mellett egyáltalán nem lehet dolgozni, otthon sem. Gyes mellett is csak a baba 1 éves kora után.

Szakbarbár
2005-04-17 21:23:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Közel 10 éves folyamatos munkaviszony után állást változtattam, és három hete dolgozom az új munkahelyemen. Néhány napja azonban kiderült, hogy állapotos vagyok. A próbaidőm 3 hónap. A tények ismeretében nem tartom valószínűnek hogy véglelegesítenének. Mind az előző, mind a mostani bérem jóval a minibál bér fölötti. Kérdésem az lenne, hogy hogyan tudom a TB ellátásom folyamatosságát fenntartani. Munkanélküli segélyt ebben a helyzetben igényelhetek-e? És milyen ellátátásokat érdemes igényelnem majd ebben a helyzetben? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel:
270 nap munkanélküli járadékra vagy jogosult, ennél hamarabb megszülsz, úgyhogy ezzel meg is van oldva az egész kérdés. A járadékkal biztosított vagy, és mint ilyen , jogosult vagy tgyásra és gyedre. Idén induló tgyás alapja a 2004-es átlagkereset, jövőre indulóé a 2005-ös, de legfelejbb a minimálbér kétszerese. A gyeded alapja a 2005-ös jövedelem, de - 180 bérezett nap hiányában -legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. A sorrend tehát munkanélküli járadék, -28. naptól tgyás, utána gyed, majd gyes. A járadék kivételével mindenről részletes információkat találsz a családineten.

Szakbarbár
2005-04-17 21:22:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok! Csak azt szeretném megkérdezni, hogy a másodállásból származó jövedelmem figyelembe veszik-e a GYED számításánál! A válaszát előre is köszönöm!
Ha legalább heti 36 órás munkaviszony mellett van egy másodállásod, akkor ott nem kell 4%-os egészségbiztosítási járulékot és nem is vagy jogosult egészségbiztosítási ellátásokra. De ha pl. egy 6 órás munkaviszony mellett van egy 4 órásod, akkor mindkét jogviszonyban kaphatsz tgyást és gyedet, feltéve, hogy mindkettőben van az előző 2 évben 180 nap biztosításod.

Szakbarbár
2005-04-17 21:20:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Ha 2005 november elején fogok szülni, a TGYÁS és GYED a 2004-es vagy 2005-ös keresetem alapján kerül kiszámításra? Ha 2005 szeptemberéig tervezem, hogy dolgozom, akkor az idei év átlag keresete a januártól-szeptemberig terjedő időszakra fog vonatkozni? Köszönettel
Ha folyamatos a biztosításod és van 2004-ben is legalább 180 bérezett napod, akkor a tgyás alapja a 2004-es jövedelem lesz. A gyedet már a 2005-ös átlagkeresetből számítják, a 9 havi bért 9 hónappal osztják az átlaghoz.

Szakbarbár
2005-04-17 21:19:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2003 márciusa óta állok alklamazásban a cégnél, határozatlan időre szóló szerződéssel Fizetésem azóta változatlanul 600.000 Ft (bruttó/hó). ehhez jönnek különböző juttatások és szolgáltatások: prémium (éves bér 40-60%-a), 13.havi fizetés, szolgálati autó. A prémiumkifizetések időpontja: tárgyév decembere és a következő év májusa. 2005. november végére várom gyermekemet. Kérdésem: ha májustól vagy júniustól betegállományba kell mennem, mikor - milyen havi jövedelemmel számolhatok (táppénz, gyes, gyed, stb), valamint az otthonmaradásnak milyen formája a kedvező (ha van egyáltalán választási lehetőség). Gyors válaszát köszönöm
Akkora összegekről van szó és annyira homályos a megfogalmazás (ennyinél óriási a különbség 40 és 60% között) és hiányos az információ (2003-as, 2004-es és 2005-ös 13. havit pontosan mikor fizetik, prémiumból mennyi van decemberben és májusban), hogy pontos összeget most nem számolnék. Ezért csak általánosságban mondom, hogy a tgyás alapja a 2004-re járó rendszeres jövedelem (sima havi bér) és a 2004-ben kifizetett, bármikorra vonatkozó nem rendszeres jövedelem (13. havi, prémium) lesz. Gyednél ugyanígy a 2005-öt veszik alapul, de ott már bejön a maximális összeg. van Mindenképpen törekedni kellene arra, hogy június 29-ig dolgozz, vagy legalábbis szabin, betegszabin legyél, vagyis hogy meglegyen 2005-ben a 180 nap. A jelenlegi sarokszámok mellett alig van jelentősége annak, hogy 180 nap hiányában minimálbér kétszereséből számított vagy +180 nappal maximális gyedet kapsz majd (1-2.000 Ft különbség van a kettő között), DE ha bejelentkezne egy ketteske kb. a gyes közepéig és ezért legkésőbb onnantól elmennél előtte táppénzre, akkor nem mindegy, hogy ehhez melyik korábbi átlagkereset éled fel: a minimálbér kétszerese, mert 180-nál kevesebb nappal ennyi a gyed alap ilyen magas bruttóból is, vagy az annó legalább 180 napból számított igen barátságos összeg. A táppénznek már nincs felső határa, ott teljes egészében a korábbi átlagkereset 70%-a jár...

Szakbarbár
2005-04-17 21:18:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteletem ! Azt szeretném megkérdezni hogy mit tehetek olyankor ha a tb. kifizetö munkahelyem nem fizeti ki idöben a gyedemet+családi pótlékomat .5 gyermekem van és eddig minden ho 10 ig fizetek, de tudomásom szerint csödközeli helyteben van a cég. Szintén hallomásbol tudom hogy a cégnél még aktivan dolgozok kapják a pénzüket.
Nyugodj meg, attól, ha pár nappal később is, de megkapod a járandóságaidat akkor is, ha egyébként egy fillérje sincs a cégnek. A tb ellátásokat a kifizetőhely a pénztártól visszaigényli, ők a benyújtást követő 3 napon belül utalják az összeget. Ha elkülönített számlát nyit a cég az ellátások kifizetésére, akkor azt nem lehet végrehajtás alá vonni, az a pénz erre a célra mindig ott lesz. Ezen a számlán csak a pénztártól és a kincstártól kapja vissza a cég a számfejtett társadalombiztosítási és a családtámogatási ellátásokat, és azt egyből utalja is tovább a jogosultaknak. Szerettem volna a jogszabályt is prezentálni, amiben ez le van írva, de nem találtam meg, pedig létezik, mert már láttam.

Szakbarbár
2005-04-17 21:17:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Örülök hogy van lehetőségünk tanácsot kérni és a válaszát előre is köszönöm. Röviden leírom az adatokat, melyekre kérdéseimet alapozom: 2005 augusztus 27-re várjuk a kisbabánkat. 2004.01.01-2004.08.31 között 3%-os egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmem összesen 389.050 Ft. volt 2004.09.01-óta egy másik munkehelyen a mai napig fél minimálbérre vagyok bejelentve (4 órában) 2005.04.04-tól betegállományon vagyok munkahelyi körülmények miatt A kérdéseim a következők: Milyen juttatásokra számíthatok szülés után, mivel járnék jobban - GYES-sel v- GYED-del? Ha most még egy munkahelyre jelentenek be nem minimálbérre, az lesz-e kihatással az esetleges GYED-emre? Ha ezzel jobban járok, akkor magamtól elmehetek a régi cégemtől (felmondási tilalom)? A munkaszerződésünk határozatlan időre szól. Sok mindennek utánanéztem, de különböző információkat kaptam az ügyemmel kapcsolatban, így nagyon örülnék, ha válaszolna. A segítségét előre is köszönöm! Tiszteletel:
Nettó 29.000 Ft körüli tgyás és 18.000 Ft körüli gyed várható,ami azt jelenti, hogy gyedet nem is lenne érdemes igényelni, mert annál még az alanyi jogon járó gyes is több - most nettó 22.600 Ft. Természetesen ha többre vagy bejelentve, akkor több lesz a gyeded, az idő megvan, hogy fel lehessen tornászni az átlagkeresetet, viszont ez igen költséges móka.

Szakbarbár
2005-04-17 21:16:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenleg 1 éves gyermekemmel gyeden vagyok,mielőtt lejárna szeretnénk testvért.Azt szeretném kérdezni,mi alapján számítanák a terhesség alatti táppénzt,tgyest,gyedet. köszönettel
Ha az irányadó időszakban (igényléstől az előző év elejéig) egyetlen bérezett napod sincs, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja. Ha táppénzre mész, akkor az vagy az utolsó átlagkereset felső határ nélküli 70%-a, vagy a minimálbér 70%-a lesz, gyed alatt mindenképpen az előbbi, utána a dátumoktól függ, hogy melyik. A táppénz előtti betegszabadság bérezett nap, amiből már lehet átlagot számolni és utána (de legfeljebb a minimálbér kétszerese után) tgyást, gyedet megállapítani, ezért 140-150-nél alacsonyabb bruttónál ügyelj rá, hogy nehogy 2 évig rosszabbul járj azért, mert a 80%-os tényleges jövedelem kevesebb a minimálbér kétszeresénél.

Szakbarbár
2005-04-17 21:15:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja