SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
T. Szakbarbár!Jelenleg GYED-en vagyok a 12 hónapos kislányommal. 2003.08-hótól (terhesség kezdete óta)betegállományban voltam egészen a szülésig. Utána kaptam a TGYÁS-t, majd a GYED-et.De szeretnénk egy kistesót is. A kérdésem az lenne, hogy ha én még GYED alatt leszek terhes, és még ezen belül szülök, akkkor a GYED-em ugyanennyi lesz, mint most, vagy csökken, mert máshogy számolnak? És ha GYES alatt szülök, akkor a 2.gyerek után járó GYED-et hogyan fogják számolni? A 1. gyerek után járó GYED-ből, vagy az előtte lévő betegállományból, vagy a betegállomány előtti évemből számolják-e újra?? Vagyis akkor is u.e. GYED-et kapnék-e, mint most? Összegezve végülis a kérdésem, hogy mikor kellene ahhoz szülnöm, hogy legalább u.e. a pénzt megkapjam? (nem tudom, mennyit számít-e, de picivel többre vagyok bejelentve, mint a minimálbér).Előre is köszönöm a válaszát!
Akár a gyed, akár a gyes alatt szülsz, egyetlen bérezett napod sem lesz, amiből tudnának átlagot számítani, ezért a szerződés szerinti bért veszik alapul és a tgyás illetve a gyed a szerződés szerinti bérnek, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz.

Szakbarbár
2005-05-01 17:53:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Mivel nem vagyok tájékozott a mostani kisbabát váró anyukák juttatásaival, ezért szeretnék egy pár kérdést fel tenni.2004 január 1-től havi netto 60.000 ft-os jövedelmem volt 2004.09.25-ig.09.26 - tól 15 nap betegszabadságon voltam, ennek lejárata óta betegállományban vagyok.A TB minden hónapban 60.197 ft -ot utal 28 napra de ebből nem vonnak semmit se, adóelőleget, semmit sem. Jelenleg 36 hetes terhes vagyok.(betegállományban)2005.május 28-ára vagyok kiírva.Kérdésem az lenne milyen juttatást vehetnék igénybe amivel a legjobban járnék?(szülési szabadság, gyed, stb)Ennek kb. mi lenne az összege a megadott adatok alapján? Válaszodat előre is köszönöm!
Rengeteg adatot megadtál, de amire nekem szükségem lenne, azt pont nem írtad le: tavalyi bruttót kérek. Addig általánosságban tudom mondani, hogy a sorrend tgyás, gyed, gyes, ezekről részletesen olvashatsz itt a honlapon. Egyébként nem azért kérem a bruttót, mert én nem tudnám kiszámolni, hogy tavaly a nettó 60 az bruttó 75-nek felelt meg, hanem azért, mert ehhez képest furcsa, hogy a táppénzed meg bruttó 92-es átlagkereset után megy (vagy 2 évnél rövidebb folyamatos biztosításnál 107.000 után). A táppénzedből azért nem vonnak semmit, mert csak adóelőleg jönne le belőle, azt meg elviszi az adójóváírás és a családi kedvezmény.

Szakbarbár
2005-05-01 17:52:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A problémám a következő lenne. 1999 januárja óta van folyamatos munkaviszonyom. Kisfiam 2002 augusztusában született, jelenleg gyesen vagyok 2005 augusztusig. A cég ahol dolgozom felszámolás alatt van, megmondták hogy 2005 szeptemberében felmondanak. Csakhogy most várjuk második gyermekünket, aki 2005 novemberében fog megszületni. Hogyan járnék jobban? 1. Ha felveszem a végkielégítésemet, elmegyek passzív táppénzre, és onnan szülök. 2 Ha elmegyek táppénzre a gyes lejártának napján, és így nem tud felmondani a cég. A bejelentett bérem alapján (170e) maximális gyedre voltam jogosult az első gyermekünkkel, nem tudom sajnos hogy a másodiknál mi alapján számolják a tgyás és gyed összegeket. Segítségét előre is köszönöm!
Terhesen felmondási tilalom véd, úgyhogy nem kell elmenni táppénzre ahhoz, hogy ne tudjanak kirúgni, legfeljebb a munkáltatónak a cégjegyzékből való törlésének időpontjában megszűnik a munkaviszonyod olyan címen, hogy a munkáltató jogutód nélkül megszűnt. Addig talán nem tart a felszámolás, amíg ugrasz egy kategóriát végkielégítésnél és felmondási időre járó bérnél, úgyhogy erre nem érdemes várni, szerintem akkor már jobb, ha inkább most kifizetnek. Ha meg tudsz egyezni velük, hogy vagy közös megegyezés és fizessenek annyit, mint ami felmondásnál járna, vagy elfelejtitek a felmondási tilalmat és felmondanak, akkor én a helyedben valamelyiket megjátszanám, de úgy, hogy a munkaviszony vége és a szülés várható ideje között max. 90 nap legyen. Felmarkolnám gyorsan a végkielégítést és a többit, utána elvonulnék passzív táppénzre, ami sokszorosa lenne a gyesnek, passzív táppénzről pedig passzív tgyásra. Ennek lejárta után munkanélküli járadékot lehet igényelni, aminek a szünetelése mellett jár a gyed, ami - akárcsak a tgyás is - a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz.

Szakbarbár
2005-05-01 17:52:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg terhességem 28. hetében járok. A szülés várható időpontja: 2005.07. 14. Azzal a kéréssel fordulok hozzád, hogy amennyiben a közölt adatok elegendőek, szíveskedj számomra pontos információt adni a kérdéseimre. Munkaviszonyom kezdete: 2003. 10. 13. Munkáltatóm egy Kft.(nem Tb. kifizető). Bruttó jövedelmem, illetve a munkaviszonyom a mai napig a következő módon alakult. 2003.10.13-tól 2004.08.26-ig (bejelentve napi 4 órába)az eb.járulékot képező jövedelmem: 115698 Ft Ekkor, 2004.08.26-án munkaviszonyom megszűnt (nézeteltérés miatt). Majd tisztáztunk mindent, így a munkaviszonyom ugyanennél a Kft-nél 2004. 09.16-án újra kezdődött, de most már napi 8 órás munkaviszonyban. Jövedelmem: minimálbér: 53000 Ft. 2004. szeptemberére sajnos nincs pontos infóm a bruttó jövedelmemet illetően. 2004. október, november hónapokra a bruttó jövedelmem 53000 Ft/hó. 2004. december hónapra fizetetlen szabadságon voltam. 2005. január 01-től jövedelmem: 57000 Ft/hó+23000 Ft, jutalom címén. Így a havi bruttó jövedelmem 2005. 01-től 80000 Ft/hó, és ez így marad a szülésem időpontjáig és a munkaviszonyom sem fog megszűnni. A fentiek alapján milyen ellátásokra vagyok, leszek jogosult? (szülési szabadság, TGYás, Gyed stb.) Abban az esetben milyen ellátásra (ellátásokra) leszek jogosult, ha a baba pl. júniusban születik? ( Ha jól tudom, akkor a decemberi fizetetlen szabim miatt nem lenne meg a 180 nap folyamatos biztosítottság)Milyen összegű jövedelemre számíthatok a szülés előtt, illetve a szülés után, ha még a szülést megelőzően az állapotom miatt táppénzre kényszerülnék? Nem akarok telhetetlennek tűnni, de havi 40-50000 Ft ellátás (ha egyáltalán lesz annyi) 2évig iszonyat kevés(lakástörlesztés, rezsi élelmiszer stb.) (sajnos a munkáltatómnál nagyobb jövedelmet nem tudtam kiharcolni)Ha másodállást vállalnék, az növelné a Tgyás, valamint a Gyed összegét? Előre is köszönöm a válaszra fordított időt! Üdvözlettel
A másodállás semmit nem befolyásol, egyrészt mert nem tudnál ebben a másik jogviszonyban is 180 bérezett napot összehozni, másrészt ha sikerülne is, akkor sem lenne semmi értelme, mert ott nem kell egészségbiztosítási járulékot fizetni, így nem is vagy jogsoult semmire, amit ez alapozna meg. Bruttó 80-nál teljesen mindegy, hogy megvan-e a 180 nap folyamatos biztosításból, ez csak azokak érdekes, akik a minimálbér kétszeresénél többet keresnek. Decemberben pontosan mettől meddig voltál fizetés nélküli szabin? Mert nem mindegy, hogy pl. 1-31-ig vagy 2-31-ig.

Szakbarbár
2005-05-01 17:51:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Először is az "ELŐÉLETEM": 2000. nov.1-től 2001.jan.26-ig TÁPPÉNZen voltam. 2001.jan.26-tól 1.gyermekem után 168 nap TGYÁS, majd 2002.márc.26-ig TÁPPÉNZ következett. Először 4hét a gyermekem jogán, aztán 4hét magammal és ez így ment felváltva. Majd 2002.júl.1-ig GYED, utánna újra DOLGOZTAM 2003.márc.25-ig. 2003.márc.26-tól 2.gyermekem után 168 nap TGYÁS, majd 2004.máj.közepéig szintén TÁPPÉNZ.(4hét saját, 4hét 1.gyermekkel, 4hét 2.gyermekkel felváltva)Táppénz után GYED 2005.márc.26-ig. Jelenleg gyesen vagyok és szeretnénk 3. gyermeket is a közeljövőben. Akkor most következik a KÉRDÉSEM: Lehetek -e majd a terhességem során végig táppénzen, anélkül hogy visszamennék dolgozni? Jogosult leszek-e TGYÁSRA, GYEDRE, GYESRE? Vagy jobban járok ha visszamegyek még dolgozni? Mi lenne a táppénz és a juttatások számítási alapja? Kötelesek -e visszafogadni dolgozni, ha megmondom, hogy kismama vagyok? Mikortól, illetve meddig vagyok védett? A segítségét köszönöm!
Hármaska várásának idején lehetsz táppénzen, hiszen biztosított vagy és nulla előzményed van, amit az 1 évnyi maximális jogosultságból le kellene vonni, viszont a táppénz alapja - attól függően, hogy mikor kezdődik - csak a minimálbér vagy a minimálbér kétszerese lesz, ha előtte nem produkálsz a magas bérrel legalább 180 napot. Minimálbér kétszerese után akkor kapsz táppénzt, ha 2005-ben indul a jogosultság - ekkor előveszik a gyedhez beszámító átlagkersetet, ami 180 bérezett nap hiányában napi 3.533 Ft volt csak a tényleges magas átlag ellenére is. (Ezt most akkor gondolom jól, ha 31 napos hónapban bruttó 76.673 Ft volt a gyeded.) Ha 2006-ban kezdődik a táppénz, akkor már csak a minimálbér után fogod kapni, mert akkor már a kedvezményszabály sem vonatkozik Rád, ami miatt felélesztenék a korábbi átlagkeresetet. A tgyás és a gyed alapja mindkét esetben a minimálbér kétszerese lenne a jelenlegi szabályok szerint. Van egy munkaszerződésed, ami alapján foglalkoztatnia kell a munkáltatónak, akkor is, ha terhes vagy, csak akkor az első naptól felmondási tilalom véd. A táppénzes játékok miatt feltételezem, hogy valami horribilis béred van, biztos nem a minimálbér vagy a kétszerese után megállapított járandóságokhoz vagy szokva, a gyesről már nem is beszélve. Egy kis számolgatás meg szorgalom, és hármaska után is kaphatsz a horribilis után ellátást. Rengeteg szabadságod halmozódhatott fel, mert az összes gyápra és saját táppénzre járt (2002.07.01-2005.03.26-ig folyamatosan járt valamilyen jogcímen), plusz még amikor visszamész, arra az évre is onnantól kezdve végig jár, ebből meg betegszabiból össze lehet hozni a 180 napnak a nagy részét. Egy kicsit érdemes még dolgozni mellé és akkor magas táppénzed, tgyásod lesz, az orvosokkal meg talán még mindig jóban vagy. A munkát úgy érdemes időzíteni, hogy amikor kiderül a terhesség, akkor egyből visszamész, gondolom, akkor még egyszerűbb dolgozni, de akkor már számolsz, hogy meddig kell ahhoz dolgozni, hogy szabival, betegszabival meglegyen a 180. Amikor megvan, akkor akár már abba is hagyhatod.

Szakbarbár
2005-05-01 17:50:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB Szakértő! Én egy olyan problémával kapcsolatosan szeretnék érdeklődni, hogy jelenleg veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok 2004. augusztus 19-óta. A táppénzem nagyon alacsonynak találom (38 és 52 ezer közötti). Nem tudom, hogy pontosan melyik évnek az átlagkeresetét veszik figyelembe a táppénz számításakor. Valóban a 2004-es évet nem is számítják bele? 2001. augusztus 27-e óta vagyok a jelenlegi munkahelyemen állományban. 2003.januártól 2003. szeptember 30-ig részmunkaidős voltam. Az előtt és után már teljes munkaidőben dolgoztam. Lehetséges, hogy a táppénzszámítás kizárólag csak a részmunkaidős időszakra vonatkozik? A többi nem számít bele? Ez nekem elég hihetetlenül hangzik. A későbbiekben a gyes, gyed is csak a minimális összeg lesz? Változtatna-e a dolgon, ha visszamennék még két-három hónapra dolgozni? Segítségét és válaszát előre is köszönöm! Maradok tisztelettel!
A 2004-ben induló táppénznek a 2003-as - javarészt részmunkaidős - jövedelem volt az alapja. A tgyás és a gyed már 2005-ben indul, így ezeket a 2004-es béredből fogják számítani, ami már a teljes munkaidős átlag 70%-a lesz. Ha visszamennél dolgozni, az semmit nem befolyásolna.

Szakbarbár
2005-04-27 23:22:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg 14 hónapos kislányommal vagyok GYED-en és gondolkozunk a kistestvérben. Azért fordulok hozzád, mert a helyzetem kissé bonyolult... Kislányom 2004. február 27-én született. A TGYÁS alatt, 2004. jún. 30-ával szűnt meg a munkaviszonyom, ami 2002. aug. 26-án kezdődött és br.104000 Ft volt a bérem. 2004. júl. 12-től kapom a GYED-et. Kérdésem az lenne, hogy ha még a GYED ideje alatt születne ketteske, 2006. elején, milyen juttatásokra vagyok jogosult? Jár TGYÁS és GYED, vagy csak GYES? Azt a megoldási javaslatot is hallottam már, hogy mondjam fel a GYED-et és jelentkezzek be munkanélkülinek, mert akkor kapok TGYÁS-t és GYED-et. Igaz ez? Ha igen, mi ennek a menete? Mikor kellene ezt megjátszanom? Köszönettel
Nem vagy biztosított, úgyhogy nagyon nem jó esélyekkel indulsz neki egy következő tgyásnak és gyednek. Ami még annél is nagyobb baj, hogy az előzetes biztosítási időd sem ketyeg a passzív gyeddel, mert azt csak a következő tgyáshoz számítják be, a gyedhez nem. A járadékigénylés jó ötlet, ha megszakítod a gyedet pár nap járadékkal - rájössz, hogy dolgozni akarsz, de munkát nem találsz, ezért regisztráltatod magad - aztán visszamész gyedre - mert meggondolod magad és mégis inkább babáznál - , akkor két legyet ütöttél egy csapásra: biztosításba kerültél és gyűjtögeted az előzetes biztosítást is. Ha beleszülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, alapja a járadék alapját képező (korábbi, tényleges) átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Hülyének fognak nézni, ha ezt megjátszod, de jogod van hülyének lenni, azon kívül senkinek semmi köze hozzá, hogy a jogszabályok adta lehetőségeket hogyan használod ki.

Szakbarbár
2005-04-27 23:01:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2003.július 4-én született 2. gyermekem. 2005.02.06-án született a 3. gyermekem. A Tb-hez minden papír be lett adva, azt mondták mindent kezdek előlről, ha megszületik a kicsi. GYÁS- GYES-GYED. 2005 április 8-án kaptam egy levelet a TB-től, hogy a megigényelt terhességi gyermekágyi segélynél előnyösebb a GYED. Miért? Bruttó 90.000 Ft volt a bejelentett fizetésem.
Egyszerre két ellátásra vagy jogosult, ilyenkor választhatsz, hogy melyiket kéred. A pénztár sokkal több adat birtokában mondta azt, amit, biztos igazuk van. Én most csak arra tudok gondolni, hogy a gyed előtti átlagkeresetben lehettek olyan nem rendszeres jövedelmek, amik miatt az akkor ugyanolyan vagy talán kevesebb alapbér mellett mégis többre jött ki a mostani 90-nél az átlagkereset.

Szakbarbár
2005-04-27 22:54:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szakbarbár! Segítséget szeretnék kérni.Jelenleg 3.gyermekemmel GYES-en vagyok és mellette 4 órás munkaidőben dolgozom.Most 4.gyermekemmel vagyok állapotos.A 8 és a4 órás munkahelyem ugyan az. Kérdésem mi alapján számolják ki a TGYÁS és a GYED összegét?Az eredeti 8 órás munkaköröm bére szerint vagy a 4 órás szerint?4 órában 2005.03.16-tól dolgozom.A szülés várható ideje:2005.12.19. Tisztelettel
Rossz hírem van: a 4 órással is tényleges keresetet produkálsz, úgyhogy ebből fogják számolni. Egyszerűen az a faramicu helyzet van, hogy a szorgalmas anyukák megszívják. Igaz, csak akkor, ha 4 órásként a minimálbér kétszeresénél kevesebbet keresnek. Ha Te nem ilyen vagy, akkor én a helyedben sürgősen abbahagynám a 4 órás munkát és próbálnám menteni a menthetőt azzal, hogy kiadatok a 8 órás béremmel egy kis szabadságot, hogy legalább az vigye fel egy kicsit az átlagot. Ha rugalmas a cég, akkor az április bért nem áprilisra járó bérként, hanem pl. márciusi jutalomként számolja el.

Szakbarbár
2005-04-27 22:48:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Jelenleg 10 hónapos kisfiammal vagyok gyeden. 2004. július 3-án szültem, előtte 1 hónapot töltöttem otthon táppénzen. 1999. augusztusa óta folyamatos munkaviszonyom van egy Rt-nél. 2003-as havi bruttóm 164.000 Ft, 2004-es 174.000 Ft. Érdeklődnék, hogy ketteske érkezését mikorra a legcélszerűbb időzíteni? (Tudom, hogy nagyon anyagias a kérdés, de a lakástörlesztés egy vagyont felemészt.) A férjemmel leginkább a 2006 nyarát részesítenénk előnyben, de 2006. július 4-ével már csak a gyest kapom. Ekkor mi alapján számolják a ketteske után járó támogatásokat? Válaszát előre is köszönöm!
Mostmár legkorábban 2006-ban szülsz, innentől kezdve meg mindegy, hogy 2006 eleje meg a gyes vége között mikor, mert egyetlen bérezett napod sem lesz, vagy ha lesz szabiból, vagy egy táppénz előtti betegszabiból, az jóval kevesebb lesz, mint 180 nap, ebben az esetben, ennél magasabb bérnél pedig a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2005-04-27 22:43:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Házaságunk előtt egy évvel, 2002 novemberében születt egy kisfiunk Fokvárosban. Feleségem külföldi állampolgárságú, de 2003-óta Magyarországon élünk. Kisfiunk apai jogon járó magyar államporgáságát /Születési Anyakönyvi Kivonat,TAJ szám/ sajnos csak idén januárban sikerült beszerezni. Feleségem tartózkodási angedélyel, TAJ számmal és adószámmal is rendelkezik. Saját jövedelme ugyan még nem volt. Jómagam EVÁ-s vállalkozóként hivatalosan minimálér szerinti fizetést veszek fel cégemtől 2002-óta. Gyermekunk után eddig semmilyen segélyt vagy ellátást nem igényeltünk. Érdeklődnék, hogy Ön szerint jogosultak vagyunk-e még bármilyen állami ellátásra, esetleg utólagos igénylésére? Választát előre is köszönjük.
Ha a feleségednek letelepedési engedélye van, akkor 2005 novemberig még igényelhet gyest. Ezt visszamenőleg csak az igénybejelentést megelőző 2. hónap 1.napjáig, tehát pl. ápr. 30-ig február 1-től lehet kérni. Ha van letelepedési engedélye, akkor a családi pótlékot is kérheti ő, ez havi 5.100 Ft és ezt is 2 hónapra visszamenőleg lehet megigényelni. Ha nincs letelepedési engedélye, akkor Te tudod megigényelni ezeket az ellátásokat.

Szakbarbár
2005-04-27 22:39:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszelt szakértő! Következő problémára szeretnénk választ kapni. Feleségem 2004.febr. óta GYED -en van. én 2004.novemberében a rendőrségtől leszereltem. Márc 1 óta vagyok munkanélkülin .Feleségem vissza menne dolgozni, és én lennék gyeden. az a kérdés hogy fogják számolni? A munkanélküli után vagy a volt bérem után? Előre is köszönöm válaszát
A munkanélküli járadék alapját képező átlagkereset, de az irányadó időszakban folyamatos biztosításból származó legalább 180 bérezett nap hiányában a minimálbér kétszerese után fogják megállapítani a gyedet. A járadék alapja a korábbi, tényleges átlagkereset, az ne zavarjon, hogy ezután is csak egy maximált összegű járadékot kapsz, ettől még nem a maximálva is alacsonyka járadék, hanem a járadék alapját képező átlagkereset a gyed alapja.

Szakbarbár
2005-04-27 22:39:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Én tulajdonképpen már írtam neked levelet a hétvégén, csak időközben eszembe jutott valami, miközben a levélváltások között olvasgattam. Bár sok az egyedi eset, de azért van jó néhány általánosnak mondható is. Lehet, hogy hülyeség, de arra gondoltam, hogy a bankok honlapján szereplő "hitel kalkulátorok" mintájára klassz lenne egy GYED, TGYás (ami jövedelem, munkaviszony függő juttatás) kalkulátort beiktatni. Pár fontos kérdés megválaszolását követően adná a kalkulátor az infót. Üdvözlettel:
Gondoltam már rá, de elvetettem az ötletet, mert a téma sokkal sokrétűbb annál, minthogy bepötyögünk pár adatot egy program meg kiszámolja az ellátás összegét, mert már az inputadatok megadásához is egy csomó szakmai ismeretre van szükség, sőt igazából ez a nehezebb része, nem a jól megadott adatokkal való számolás. Egy laikusnak túl sok és túl bonyolult az az infómennyiség, ami mind szükséges ahhoz, hogy helyesen tudjon számolni egy algoritmus, ráadásul nem is mindig vannak az összes információ birtokában. A legkisebb eltérésből, elnézésből, félreértésből, nem értésből pedig felesleges reménykedés vagy kétségbeesés lehet, ami nem szerencsés. Ezért nem lesz kalkulátor.

Szakbarbár
2005-04-27 22:38:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Az alábbi kérdésben szeretném az Ön segítségét kérni: 2001 óta határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozom egy cégnél. Nem voltam eddig sem táppénzen, sem gyermekem nem született, sem fizetésnélküli szabadságon nem voltam. Bruttó bérem 200 e FT felett van. Most egy másik cég kínált állást, de csak 24 hónapos határozott idejű szerződéssel. A fizetés és a munka jobb lenne,viszot tartok ettől a határozott idejű szerződéstől. Bár ígéretet kaptam rá, hogyha minden OK, akkor hosszabbítják. Azonban 27 éves vagyok, és a következő 2 évben már a gyerekvállalásra is gondolnék. Kérdésem: ha a munkahelyemre határozott idejű szerződéssel vesznek fel, és mondjuk a szerződés lejárta előtt már terhes vagyok, (de nem szülök meg a szerződés lejártáig), akkor a munkáltatóm ugyanúgy fizetni fogja utánam a gyást (ez ugye jól tudom, hogy a bruttó fizetésem 70%-a 6 hónapig), mintha határozatlan idejű szerződésem lenne? És utána a GYED-et? Vagy nem kapok semmit? Nagyon várom a válszát. Köszönettel
A határozott idejű szerződés a határozott időtartam végén mindenképpen véget ér, akkor is, ha addig felmondási tilalom véd a terhesség miatt. Utána elmehetsz passzív táppénzre, munkanélküli járadékra, ezzel megint biztosításba tudsz kerülni és ha a folyósításának a tartama alatt szülsz, akkor ugyanolyan feltételekkel vagy jogosult tgyásra és gyedre, mintha lenne munkaviszonyod. A tgyás és a gyed nem a munkáltatót terheli (lehet, hogy ő fizeti, ha kifizetőhely, de azt visszakapja az egészségbiztosítótól).

Szakbarbár
2005-04-27 22:28:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2005. február elseje óta van bejelentett munkaviszonyom. (Előtte gyesen voltam, alanyi jogon járó gyest kaptam;valamint nappali tagozatos egyetemi jogviszonyom is volt.) Azt szeretném kérdezni,/hogy mivel augusztusra babát várok, ha májustól táppénzre megyek (azaz 3 hónap fizetett munkaviszony után, de a 180 nap biztosított viszonyom az egyetem révén fenn áll) akkor a tápénzt miből számítják nekem? A fizetésemből, (ami bruttó 100.000)vagy a minimálbérből, mivel nem dolgoztam 180 napot.Második kérdésem, hogy a táppénzt a cég vagy a TB fizeti? A harmadik kérdésem az lenne, hogy ha előző gyermekemmel, aki most másfél éves, a nagymama van gyesen, akkor ha én táppénzre megyek, ő továbbra is jogosult lesz-e gyesre? A negyedik, utolsó kérdés pedig, hogy létezik-e még a szülési szabadság a szülést megelőző egy hónapban? Erre a rendes fizetés jár vagy táppénz? Ha rendes fizetés, akkor ha én előbb táppénzre megyek, akkor az utolsó hónapra mennyit kapok? Hát, azt hiszem ennyi lenne, nagyon köszönöm előre is a segítséget.
A táppénz a minimálbér 60%-a lesz. A tgyás és a gyed a tényleges átlagkereset 70%-a. Nagymama gyesét a Te táppénzed még akkor sem befolyásolja, ha gyermekápolási táppénzen vagy. A szülési szabadságra, amit a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már meg lehet kezdeni, tgyás jár, erről írtam, hogy mennyi lesz.

Szakbarbár
2005-04-27 22:26:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Segítséget kaptam már tőled,tartósan beteg gyermekkel apuka GYES-re menne témában.Ez a múlt héten volt ,válaszoltál is rá,04.20-án.26-án beadtuk a GYES igényt a MÁK-nál,de azt mondták hogy el fogják utasítani,mivel én a második gyermekünket várom és táppénzen vagyok,és egy családon belül csak egy TB jövedelem mehet a EBtv.39.§(1)és (4) pontjára hivatkozva.Mi a véleményed?Kérlek ha lehetőséged van rá válaszolj,mert azt mondták ha én esetleg valami más információt tudok erről értesítsem őket és ezt felülvizsgálják!Köszönettel
Ez hülyeség. Az Ebtv. 39. §-ban - lásd alább - az van, hogy egyszerre csak egy szülő (ez nagyszülőre is vonatkozik) lehet csak az egyik gyerekkel csak egyféle ellátáson. Te "magaddal" vagy táppénzen, az nem befolyásol semmit. Nyugodtan add be, írásban nem fogják elutasítani. Szóban bármekkora marhaságot lehet következmény nélkül mondani, egy államigazgatási határozatban azért meggondolja az ügyintéző, hogy kiröhögteti-e magát. Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe. (2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult. (3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra. (4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani. (5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra. (6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetőleg a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátást a választás napjától - a korábban folyósított ellátás folyósításának megszüntetésével - lehet megállapítani és folyósítani.

Szakbarbár
2005-04-27 22:25:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A következő lenne a kérdésem: Kislányom 2 éves,a gyed lejárta után visszamegyek dolgozni.A gyerek bőlcsödébe fog járni. Igényelheti e a nagymama a gyest? A munkaidőbeosztásom nem hivatali,tehát hiába jár a gyerek bőlcsödébe a nagymama gondozására igy is rászorulunk. Köszönettel
Nagymama mehet gyesre, de hivatalosan csak 4 órát lehet a gyerek bölcsiben a nagymama gyese mellett is.

Szakbarbár
2005-04-27 22:24:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssekkel fordulok Önhöz: 1998. november 1 óta állok alkalmazásban a cégemnél. Az idén május 29-cel felmondják a munkaviszonyomat, 2 hónap felmondási idővel, ami július 29-én fog lejárni, ekkor szűnik meg a munkaviszonyom. Az a kérdésem, ha a felmondási idő alatt esek teherbe, akkor jogosult leszek-e a gyed-re? Munkáltatóm azt tanácsolta, hogy a gyed-re csak akkor leszek jogosult, ha a mai (2005.04.25.) nappal táppénzre megyek. Igaz ez? Ha táppénzre megyek, de nem esem teherbe a felmondási idő alatt, akkor a munkaviszonyom (feltéve, hogy július 29-ig táppénzen maradok) megszűnik-e? Az egyéb járandóságokra (végkielégítés, felmondási időre járó bér, stb...) jogosult vagyok a táppénz miatt? Előre is köszönöm válaszát!
A felmondás közlésekor nem álltál felmondási tilalom alatt, úgyhogy munkajogilag nincs szerepe annak, ha még a munkaviszony tartama alatt terhes leszel, a munkaviszony megszűnik július 29-én. Utána 90 nap passzív táppénzre mehetsz, ha keresőképtelen vagy. Táppénzt nem kaphatsz, amíg bérrel el vagy látva, úgyhogy a felmondási idő alatt nem érdemes táppénzre menni. Mire táppénzen leszel, ezt már megkaptad, a végkielégítésnek pedig egyáltalán semmi köze nincs a táppénzhez. Gyedre akkor leszel jogosult, ha a gyedigényléskor, legalábbis a tgyásfolyósítás első napján biztosításban állsz. Ha még nem vagy terhes, akkor a tgyásfolyósítás igen messze - minimum 8 hónapnyira - van, úgyhogy önmagában a terhességgel nem tudod bebiztosítani az anyasági ellátásokat. Ha nem lesz addig új munkahelyed, akkor munkanélküli járadék igénylésével tudsz a legegyszerűbben, minden trükk nélkül biztosításba kerülni. Ha ennek 270 napja alatt, vagy az ezt követő 180 napi álláskeresést ösztönző juttatás folyósítása alatt szülsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre is, ugyanolyan feltételekkel, mint a munkaviszonyban állók, tehát pl. 2006-os szülésnél a 2005-ös béred lesz a tgyás alapja.

Szakbarbár
2005-04-25 22:45:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A párom munkahelye megszűnik idén május 31. hatállyal. Ő minimálbérre van bejelentve sajnos. A babát szeptember végére várjuk. Szeretnénk a lehető legjobb konstrukciót választani -anyagilag - a baba megszületése után, ám tanácstalanok vagyunk. Felmerült egy olyan lehetőség, hogy ha június 1-vel sikerül bejelenteni a párom egy cégnél a szülés idejéig /szeptember vége/, akkor anyagilag is lényegesen jobban jövünk ki a későbbiek során. Lehetséges ez? Válaszát előre is köszönjük.
A tgyás alapja a tavalyi minimálbére lesz, úgyhogy ezt már nem befolyásolja,hogy mennyire jelentitek be júniustól. A gyedét már a 2006-os, teljes keresetéből fogják számolni, ezt csak nagyon magas költségek árán lehetne feltornászni valami rendes szintre, mert eddig már van 5 havi minimálbére, amit most kb. 2-3 hónap alatt kellene felvinni. Attól függően, hogy mennyit szeretnétek, ennek a járulékvonzata többszázezer Ft is lehet, mert pl. egy maximális gyedhez aug. végéig 675.000 Ft-ot kellene lejárulékolni. Ez munkáltatói oldalról 33,5%-ot + havi 3.450 Ft-ot, munkavállalói oldalról pedig 13,5% járulékot + most hadd ne számolnam ki hogy mennyi szja-t jelent. Ebbe belerokkannátok. Inkább hozzám lenne érdemes eljönni egy tanácsadásra, mert ebből a minimálbérből ki lehet még hozni 70-80-at is úgy, hogy alig kerül pénzbe.

Szakbarbár
2005-04-25 22:44:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Múlt év dec-ében kötöttem házasságot német állampolgárral, azóta kint tartózkodom. Gyermekünk ez év áprilisában született u.csak kint. Még nem döntöttük el, hol fogunk élni. Kaphatok-e valamiféle családtámogatást, itt elsősorban az anyasági segélyre gondolok. M.o.-on rendszeres orvosi ellenőrzésre jártam. Köszönettel kérem válaszát.
Anyasági támogatásra jogosult vagy, ha voltál 4-szer terhesgondozáson. Családi pótlékot és gyest is igényelhetsz, de ha 3 hónapnál többet tartózkodsz egybefüggően kint, akkor be kell jelenteni és átteszik a folyósítást a MÁK egy másik szervéhez, ami valószínűleg nem megy zökkenőmentesen, de továbbra is jár és akár EUR-ban is kérheted külföldre.

Szakbarbár
2005-04-25 22:44:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja