SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
1999.decemberétől 2004 augusztus elejéig egy Pénzintézenél dolgoztam. Augusztustól december 28-ig táppánzen voltam a terhességem miatt. Ezt követően a cégem a tgyás-on kívül nem igényelt számomra semmit és semmilyen forumon nem kaptam részletes felvilágosítást sem, hogy miket kellene igényelnem, honnan és hogyan. Az én hibám is, hogy csak most májusban kezdtem enek utánajárni. Most már nagyjából képbe kerültem, de a következőt még mindig nem értem: a GYED és a GYES között én választhatok, hogy melyiket igénylem? Nekem bruttó 200.000,- Ft volt a fizetésem, és a családnet oldalán bemutatott példából azt a következtetést voltam le, hogy először a GYED-et igényeljem, majd miután a gyerek betöltötte a 2. életévt a GYES-t. Valóban jól gondolom?
Az igényt továbbítani valóban a munkáltató dolga, de ő csak akkor tudja továbbítani, ha Te jelzed (beadod) nála. Felvilágosítást illik, de nem kötelező adni, ha rendes a kolléga, aki ilyesmikkel foglalkozik, akkor tájékoztat, de ha nem, akkor sem lehet tőle számon kérni, hogy miért nem tette. Mostanában jár le a tgyásod, ugye? Hát az a helyzet, hogy gyedre alapból nem lennél jogosult, mert nem vagy biztosított (megszűnt a munkaviszonyod - így értettem). Ahhoz, hogy járjon, munkanélküli járadékot kell igényelni, mert azzal biztosításba kerülsz, aztán pár nap múlva lehet is szüneteltetni és kérni helyette a gyedet. Ha ezt nem teszed, akkor tgyás után csak gyest kaphatsz, úgyhogy szerintem megéri ezt a kis fáradságot. Ha nem jól értettem, és van munkaviszonyod, akkor szerezz valahonnan egy gyed igénybejelentőt (www.oep.hu - letölthető nyomtatványok) és vidd be az eredeti születési anyakönyvi kivonattal meg egy 2 éves korig fizetés nélküli szabadság engedélyezését kérő papírral együtt a munkahelyedre, az ő dolguk, hogy a többit intézzék. 6 hónapra visszamenőleg lehet egészségbiztosítási igényt érvényesíteni, nem késtél még le semmiről.

Szakbarbár
2005-06-05 22:04:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő! Az Öcsém és a barátnője külföldön él most. Haza szeretnének Magyarországra jönni, de csak akkor, ha már az anyagi hátterük biztosítva van. Az Öcsém magyar állampolgár, viszont a barátnője szlovák. Kérdésem az, ha hazajönnek, összeházasodnak és gyermeket szeretnének vállalni, akkor jogosult-e a leányzó, hogy kapjon GYED-et, GYES-t? Köszönettel,
Ha letelepedési engedéllyel fog rendelkezni, akkor jogosult lesz gyesre. Tgyást, gyedet állampolgárságtól, engedélyektől függően is kaphat, ha szerez legalább 180 napi biztosítást. Ebbe beszámítják azt is, amit a szülés előtti 2 évben esetleg Szlovákiában szerzett, mert EU-n belül minden biztosítás beszámít.

Szakbarbár
2005-06-05 22:03:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2005. október 3-ra várjuk első gyermekünket. 2003. 01. 01-től 2005. 03. 31-ig 60.000.- Ft-os bruttó keresetben részesültem, ez idő alatt táppénzen nem voltam, egyéb más jövedelmem nem volt. 2005. április hónapban a bruttó bérem 40.000.- Ft volt, mert a hónap közepén munkaviszonyom közös megegyezéssel megszűnt. 2005. május hónap óta munkanélküli ellátásban részesülök. Kérdésem: Fenti adatok alapján körülbelül mennyi TGyásra, Gyedre számíthatok. Válaszát előre is megköszönöm, további munkájához sok sikert kívánok:
Nettó 42.000 Ft tgyás, 38.000 körüli gyed. Ez lazán lehetne még 75.000 illetve 70.000...

Szakbarbár
2005-06-05 22:03:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg GYES-en vagyok két 17 hónapos ikergyermekemmel. Azt szeretném kérdezni, hogy ha megbízásos szerződéssel dolgozom itthon, akkor megvonják-e tőlem a GYES-t, vagy akkor is jár a gyerekek 6 éves koráig? A másik kérdésem az lenne, hogy amikor az egyetemnek kikérem az igazolást, hogy GYES-en vagyok (a tandíjmentesség miatt), akkor feltüntetik-e az egyéb jövedelmet is, vagy megszűnik-e a tandíjmentesség, ha van más jövedelmem is? Válaszát előre is köszönöm
1 éves kortól otthon korlátlanul lehet dolgozni. A tandíjmentességnek csak a gyes (vagy a többi "mentesítő" ellátás) a feltétele, semmi más nem befolyásolja.

Szakbarbár
2005-06-05 22:01:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Szerencsésen áldott állapotba kerültem, ami nagy valószínűséggel ikerterhesség. Ebből következően már most, 4 hetesen, veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. Az első kérdésem, hogy a vesz. terhes táppénz mekkora része az eredeti fizetésnek? A másik kérdésköröm a tgyás, gyed, gyes: 7 éve van folyamatos munkaviszonyom. Pont áprilistől emelték a fizum, de gondolom a korábbi kereseteim számítanak majd inkább: ami 134.000.-/hó volt. Azt szeretném tudni, hogy mekkora juttatásokra számíthatok majd? Másrészt még van 17 nap szabadságom: ha ezt kiveszem valamelyik nyári hónapban és a maradék hónapot (3-5 nap) végigdolgozom, az így teljes fizetésem beszámít majd a gyed megállapításába? Illetve, amennyiben a dokik engedik, ugyanezen anyagi szempotból érdemes 1-2 hónapot dolgoznom vagy inkább maradjak táppénzen? Előre is köszönöm!
A táppénznek, a tgyásnak és a gyednek az előző évi jövedelem lesz az alapja. Utóbbi 2-nél valószínűleg nem lesz meg a 180 bérezett nap, úgyhogy hiába több egy kicsit, csak a minimálbér kétszerese lesz az alap. Esetleg annyit érdemes még dolgozni, hogy a 180 nap meglegyen, tehát június végéig (az évi első 15 nap, a betegszabadság még bérezett napnak számít). Bruttó 134-ből 86.000 körüli táppénz várható, családi kedvezménnyel +8.000. A tgyást és a gyedet nem érdemes még számolgatni, mert a minimálbér és az adótábla jövő évi változása kiszámíthatatlan.

Szakbarbár
2005-06-05 22:00:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértö! 2005 decemberére várjuk elsö babánkat. Brutto havi bérem 300.000Ft 2004 febr-2005 ápr. között. Április vége óta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. Kérdésem a következö lenne. Az én esetemben a legjobb választás a tgyás, gyed, gyes? Ezek összege mennyi lenne, és érdemes lenne-e a gyedhez szükséges 180 bérezett napot összehozni, vagy nincs jelentösége? Válaszát elöre is köszönöm
A 180 napot érdemes lenne összehozni, de nem tudom, mennyire van rá esély. Bruttó 300-ból a mostani adótáblával nettó 155.000 körüli tgyás várható. A gyed a 2006-os minimálbér kétszereséből lesz számítva, ezt nem tudjuk, mennyi lesz, de a mostanit meg tudom mondani, az kb. 70.000 Ft.

Szakbarbár
2005-06-05 21:57:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenlegi munkahelyemen 2003. november 25-e óta dolgozom teljes munkaidőben. 2003-ban a bruttó fizetésem 180 000Ft volt. Ezt 2004 júliusában felemelték bruttó 196 000Ft-ra. Ezalatt az idő alatt 4 hetet töltöttem betegállományban. Ebből 2 hét ez év január illetve február hónapban volt.2004 április hónapban 4 nap fizetetlen szabadságot használtam fel.A közel jövőben tervezzük a családalapítást (2-3 hónap amennyiben sikerül). Július 1-től szeretnék 6 órában dolgozni, illetve, a terhesség ideje alatt nem szeretnék dolgozni. (36 éves vagyok, ez lesz az első babánk)A kérdésem, hogy mikor milyen járulékok illetnek meg. A 6 órás munkaviszony befolyásolja-e a terhesség ideje és a gyermek születését követő időszakban megillető járulékokat? Válaszát előre köszönöm. Üdvözlettel
Ha a 6 órára arányosan kevesebb bért kapsz, akkor az átlagkereseted, ami után a tgyás jár, alacsonyabb lesz, tehát a tgyás is kevesebb lesz. A gyedet nem befolyásolja, az így is, úgy is maximális lesz. Annyi itt a bizonytalan tényező és olyan messze van még az egész, hogy nem érdemes most nekiállni számolgatni.

Szakbarbár
2005-06-05 21:56:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok Párom jelenleg élelmiszerellenőrző állomáson dolgozik. Március 1.-én aláírták a felmondólevelet (országos leépítések miatt), melynek értelmében szeptember 30-ig tart a felmondási ideje. Aktív munkát június 30-ig kell vágezniük, a maradék 3 hónapot nem kell ledolgozni. Jelenlegi fizetése bruttó 165000 Ft, ehhez kapott idén 0. havi fizetést, fog kapni egy havi végkielégítést és 100000 Ft egyéb járandóságot. Szeretnénk gyereket vállalni. Kérdésem a következő: Ha a párom a következő 1-3 hónapban teherbe esne, mi tévők legyünk. (ha nem találna munkahelyet). Egyből menjen munkanélkülire? Vegye igénybe a passzív táppénzt és utánna menjen munkanélkülire? Mikor kap TGYÁS-t, GYED-et? Hogyan számítják ezek összegét? Mikor mekkora összegre számíthatunk? (Tavaly a fizetése 155000 Ft-volt) Válaszát előre is köszönöm!
A passzív táppénz két okból is jobb: sokkal több, mint a munkanélküli (bruttó 155-ből 2 év folyamatos biztosítás feltételezve, adójóváírás nélkül nettó 98.000 Ft) és így ennyivel kitolódik a munkanélküli járadék ideje, ami alatt ha szül, akkor jogosult lesz tgyásra és gyedre. A tgyás és a gyed csak jövőre indulna, ezeket most nem számolgatnám, de a tgyás csak több lehetne a táppénznél, a gyed pedig maximális lenne.

Szakbarbár
2005-06-05 21:54:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Próbaidős vagyok egy multimacionális cégnél, egy hónapja dolgozom és kiderült, hogy terhes vagyok. Elözményekről annyit, hogy 2003. szeptemberétől munkanélkülin voltam 2004. októberig onnét 2005 januáig GYET-en. 2005 áprilistól van munkaviszonyom ismét. Várhatólag december elején fogok szülni. Érdekelne, hogy ilyen esetben mi várható? Próbaidő alatt ha kiderül, hogy terhes vagyok felbontják a szerződést? Ha táppénzre mennék, az biztosított időnek számít? Jogosult lennék GYEDre? Munkanélküli biztositott időnek számít? Négy fiút nevelünk ez a második házasságunk és közös babát szeretnénk csak sajnos nagyon befolyásolandó tényező az anyagiak is. Kérem , ha tud segítsen kérdéseimre válaszolni? Köszönettel
Az előzetes biztosításod már önmagában a munkanélkülivel is rendben van, most elég az aktuális biztosításre törekedni. A próbaidő überolja a felmondási védelmet, próbaidő alatt akkor is megszüntethetik a munkaviszonyodat, ha terhes vagy. A táppénz biztosításban töltött időnek számít, de a táppénzed a biztosítás megszakadása miatt csak a minimálbér 60%-a lenne és azt is csak annyi ideig kaphatnád, amennyit áprilistól dolgoztál. Ha sikerül kihúzni a próbaidő végéig, akkor így tudod kiszámolni, hogy meddig kell dolgozni (ha tudsz addig): 1. a szülés várható idejéből vonjál ki 28 napot, akkortól már tgyáson lehetsz, aminek magasabb az összege, úgyhogy elég lesz eddig táppénzen lenni 2. a tgyás kezdete és a munkaviszony eleje közötti naptári napokat felezd meg 3. a közepénél menjél 1 héttel előrébb 4. innen folyamatosan keresőképtelen lehetsz, ki fog tartani a táppénz a tgyás elejéig

Szakbarbár
2005-06-05 21:54:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A segítségedet szeretném kérni a következők megválaszolásához. 2003. aug.elején szültem, előtte éveken át, folyamatosan teljes állásban dolgoztam, illetve a szülés előtti egy hónapot táppénzen töltöttem. A GYED-em tehát most aug. elején jár le. A munkahelyemre hívnak vissza dolgozni, de ezt legfeljebb félállásban tudnám elvállalni és csak szeptembertől. Ugyanakkor a kistesó tervéről sem mondtunk le, csak a jó doktor bácsi "engedélyére" várunk. Mindezekből adódnak a kérdéseim: - Érdemes-e visszamennem dolgozni félállásban a GYES ideje alatt? Ha napi 4 órában dolgozom munkahelyen,kaphatom-e mellette a GYES-t? Ha kapok GYES-t (és dolgozom), beadhatom-e a gyerkőcöt bölcsődébe? (Nagymamára sajnos nem számíthatunk.) - Ha visszamegyek dolgozni a GYES megkezdése után, és mondjuk az első gyerkőc után három éven belül meglenne a kistesó (vagyis max. 10-11 hónapot dolgoznék, azt is félállásban), mi alapján számítanák a következő TGYÁS és GYED összegét? Számít ilyenkor, hogy fél- vagy teljes munkaidős állásról van-e szó? Ha visszamegyek dolgozni a fentiek szerint (szept., félállás), és mégis el kell mennem táppénzre vagy éppen kivenném a két év alatt felhalmozódott szabadságomat, az hogyan befolyásolja a majdani TGYÁS és GYED számítását és összegét? (Jelenleg a max. összegű GYED-et kapom.) - Ha úgy alakul a dolog, hogy nem megyek vissza dolgozni a GYES ideje alatt, érdemes a GYES alatt kivenni a felhalmozott szabadságot annak érdekében, hogy majdan magasabb összegű TGYÁS-t kapjak? Segítségedet előre is köszönöm.
Gyes mellett - most még - csak 4 órában lehet dolgozni és bölcsibe is csak 4 órát lehet a baba, ez fából vaskarika, mert ha szigorúan vesszük (szerencsére azért nem minden bölcsi áll hozzá így), akkor ez csak arra vonatkozik, aki a bölcsiben dolgozik vagy aki a 4 órát utazással együtt tudja megoldani (pl. napi 3 óra munka + 2*0,5 óra utazás). A részmunkaidős fizetés életveszély annak, akinek a részmunkaidőben nem éri el a bére a minimálbér kétszeresét, mert pl. ha bruttó 120 a 8 órás bér, akkor a nem dolgozó anyuka, aki beleszül a gyesbe, 114 után kap tgyást meg gyedet, a szorgalmas anyuka, aki fele időben, fele bérért dolgozik, ő pedig 60 után. Ha valakinek a részmunkaidős keresete meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor ennek nincs jelentősége, mert akkor legfeljebb ugyanúgy (de 180 bérezett nap megléte esetén még jobban is) jár. A táppénz nem befolyásolja a következő tgyást és gyedet, mert az nem számít bele az átlagba. A táppénz előtti 80%-os betegszabi egy kicsit le tudja húzni az átlagot, de ez is csak akkor érvényes, ha a 80% kevesebb, mint a minimálbér kétszerese. Legalább 180 bérezett napnak kell ahhoz lennie, hogy egy tényleges magas bérből számítsák a tgyást és a gyedet, úgyhogy 2-3 hónap szabadság ezen nem változtat, legfeljebb annyit, hogy abban a 2-3 hónapban többet kapsz a gyesnél.

Szakbarbár
2005-06-05 21:54:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2005. augusztus 5-re várjuk a babánkat. 2005. május 2-a óta vagyok itthon táppénzen. 10 betegszabadsággal rendelkeztem még. A munkahelyemen folyamatosan 1997. áprilisa óta dolgozom. 2005. januárjában voltam 5 nap betegszabadságon. 2004-es bruttó bérem 340.000,-Ft körül volt, 2x kaptam jutalmat 2004-ben, 1x 700.000,-Ft-ot, 1x 500.000,-Ft-ot. 2005-ben a bruttó bérem 360.000,-Ft, 1x kaptam jutalmat, melynek összege 720.000,-Ft volt. Kérdésem az lenne, hogy a TGYÁS összege kb. mennyi lesz, ill. mikortól igényeljem ill. a GYED-em összege mennyi lesz. Köszönettel.
Általában azt szoktam mondani, hogy magas bérrel maradjunk egészen szülésig táppénzen, mert ennek és a tgyásnak nincs felső határa, és így a maximált gyed csak a lehető legkésőbb kezdődik el. Ami miatt mégsem ezt mondom most, az az, hogy hosszú távon nem biztos, hogy ez éri meg a legjobban. Ha tervezel még babát, és ha akkor még ugyanezek lesznek a szabályok, márpedig 4. éve változatlanok, akkor jobban járhatsz a későbbiekben akkor, ha a gyedet a 2004-es bérből állapítják meg. Ehhez a szülési szabadságot 07.16-án kellene megkezdeni, mert így 12.30-án jár le, a gyed pedig 12.31-én indul és a tavalyi több, mint 180 napi magas bér lesz az alapja. Miért jó ez, ha úgyis csak maximális lesz? Azért, mert ha az esetleges ketteskével táppénzre mennél, akkor nem mindegy, hogy egy tényleges magas gyedhez beszámító átlagkereset éled fel a táppénz alapjául vagy 180 bérezett nap hiányában a minimálbér kétszerese. Emiatt július 16-tól javaslom igényelni a tgyást, ami - ha a 2004-hez írt jutalmak 2004-ben is lettek kifizetve - nettó 216.000 Ft körül várható.

Szakbarbár
2005-06-05 21:53:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
67 %-os leszázalékolt vagyok, rendszeres szociális járadékot kapok, szeptember 1-ig szerződéssel munkaviszonyban vagyok. Ezt követően szeretnék gyereket vállalni és az a kérdésem, hogy 2 éves munkaviszonnyal milyen gyermek támogatásban részesülhetek, ha 1 éven belül szülni szeretnék. Ehhez szükséges-e, hogy újabb munkaviszonyt létesítsek esetleg részmunkaidőben. A választ előre is köszönöm
Azért kapsz csak rszj-t rokkantásági nyugdíj helyett, mert nem volt meg a szükséges szolgálati időd? Ha így van, akkor 67%-os rokkantként is biztosított vagy, amennyiben van munkaviszonyod, a tgyáshoz, gyedhez szükséges előzetes biztosítási időd is ketyegett, úgyhogy a nehezebb feltételt teljesíted. Az aktuális biztosítás, ami a másik feltétel, viszont problémásabb nálad, mert neked nem tudom azt mondani, mint másnak, hogy ha nem tudsz biztosítást (munkaviszonyt) létesíteni a szülés idejére, akkor legrosszabb esetben igényelj munkanélküli járadékot, attól biztosított leszel, az rszj miatt az neked nem jár, úgyhogy ez a megoldás kilőve. Mindenképpen egy biztosítás kellene, ha más nem, egy határozott idejű szerződés, ami nem sokkal szülés előtt kezdődik és nem sokkal utána ér véget, bár jobb lenne, ha közben is meglenne, csak szünetelne, az egy fillérjébe nem kerül a munkáltatónak, neked viszont jobb. És a béred érje már el a minimálbér kétszeresét ebben a munkaviszonyban.

Szakbarbár
2005-06-05 21:53:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Ügyintéző, Novemberben fogom megszülni első gyermekemet és idén Januártól vagyok bejelentve brutto 120.000.-Ft - ra. KÉrdésem az, hogy ilyen jövedelem mellett pontosan mennyi lesz a GYED - em és azt, hogy fogják kiszámolni és pontosan mikortól jár a GYED?
A gyed a tgyás 168 napjának lejártát követő naptól jár. Előző évi legalább 180 nap biztosítás hiányában - úgy vettem ki a szavaidból, hogy ilyen Neked nincs - az utolsó 180 bérezett naptári nap lesz az alapja. Bruttó 120-ból kb. maximális gyedre pályázhatsz, ami adójóváírással nettó 70.000 Ft, családi kedvezménnyel 73.000. Azért csak kb. mert ha a végén elmész táppénzre, akkor ez ugyan nem, de a táppénz előtti 80%-os betegszabi minimális mértékben ronthatja az átlagot.

Szakbarbár
2005-06-05 21:51:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 5 hetes terhes vagyok és a következő a kérdésem: 2002 óta nem volt bejelentett munkahelyem. Idén április óta van, és 60.000 Ft-val vagyok bejelentve. Azt hallottam, hogy amennyiben 180 napon át 118.000Ft-tal lennék bejelnetve akkor megkaphatom a maximum GYED-et. Igaz ez így? Hogyan juthatnék a legmagasabb GYED-hez? Válaszát előre is megköszönve
Pl. úgy, ahogy írod. Az utolsó 180 napból fognak számolni, az még talán megoldható, hogy 118 legyen. Ha ez költséges megoldás lenne, pl. mert neked kellene kifizetni a munkáltatónak a magasabb bejelentett bér utáni járulékokat, akkor van egy fillérekből megvalósítható módszerem és egy fizetős szolgáltatásom.

Szakbarbár
2005-06-05 21:50:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Helyzetem a következő: 2003.09.23-tól 2005. 02.07-ig munkanélküli járadékban részesültem (1308 Ft/nap),közben elvégeztem egy gyógymasszőr iskolát és 2005. 02. 08-tól várhatóan 2005. 08.06-ig álláskeresést ösztönző juttatásban részesülök, melynak összege 20.995 Ft/hó. Van egy 5 éves kislányom és várandós vagyok második gyermekemmel, a szülés várható időpontja augusztus második hete. Jelenleg az említett juttatáson kívül részesülök 6000 Ft családi pótlékban és 5104 Ft rendszeres gyermekvédelmi támogatásban. Kérdésem az lenne, jogosult vagyok-e a szülésig egyéb ellátásra, illetve szeretném tudni, hogy szülés után helyzetemet figyelembe véve milyen típusú és összegü ellátásra leszek jogosult. Válaszát elQre is köszönöm.
Az ákj folyósítása alatt biztosított vagy. Később szülsz, mint ahogy ez lejár, de hamarabb leszel tgyásra jogosult (azt már július közepétől, a -28. naptól igényelheted), és ez már elég ahhoz, hogy tgyást és gyedet kapjál az ákj szüneteltetése mellett - feltéve, hogy addig nem változik a munkanélküli ellátások rendszere és megmarad az ákj. A tgyás és a gyed alapja a korábbi járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, ez nem az 1.308 Ft, hanem annyi, amennyi a járadék igénylését megelőző 1 évben az átlagkereseted volt. A tgyás kezdetéig csak az ákj-t kaphatod, ha táppénzre gondoltál, akkor az azért nem megy, mert arra a munkanélküli ellátásban részesülő nem jogosult.

Szakbarbár
2005-06-05 21:49:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A barátnőmmel október végére várjuk a kisbabánk születését. Neki nem volt az utóbbi 2 évben 180 nap bejelentett munkaviszonya, ezért szeretném én igényelni a GYED-et, ha tehetem. Én egy fél éve nappali tagozatos nem államilag finanszírozott diák vagyok, előtte egy félévig passzív féléven voltam, előtte pedig államilag finanszírozott hallgató voltam, közben 2004 nov. 9-től 2005 ápr. 28-ig bejelentett 2 műszakos munkaviszonyom volt bruttó 100000 Ft fizetéssel. Azért is szeretném én igényelni a GYED-et, vagy GYEST, mert az egyetemen azt mondták, hogy ha a félévkezdéskor már folyósítva van a GYES, akkor nem kell tandíjat fizetnem, ami 160000 Ft körüli összeg, tehát szintén jelentős megtakarítás lenne. A kérdésem: ha kaphatok, akkor mennyi lenne a GYED ilyen körülmények mellett, vagy csak GYES-re lennék jogosult? Válaszodat előre is köszönöm!
Amit leírtál, azalapján Te is csak a 22.600 Ft-os gyesre vagy jogosult, mert nem vagy biztosított, márpedig az a gyed egyik feltétele. (Az legnagyobb tb-s tévhitek egyike, hogy a nappali tagozatosok biztosítottak - ez nem igaz, csak egészségügyi szolgáltatásra jogosultak.) Ennek ellenére minimális idő-, pénz- és munkaráfordítással jogosult lehetsz gyedre és kb. 70.000 Ft körüli összeget kaphatsz. Én mégis inkább azt mondanám, hogy az anyuka tgyását és gyedére menjünk rá. Anyuka ugyanis tgyást is kaphat, ami ennek az 5,5 hónapjában kb. 275.000 Ft-tal tud több lenni a gyesednél - az első 168 napban Te akkor is csak gyesre lennél jogosult, ha azt a minimális befektetést eszközölnétek. Ettől a tandíjmentességet még el lehet érni, csak okosan kell játszani a dátumokkal, hogy ki, mikor, mit igényel. Ha úgy gondolod, hogy érdemes lenne ezekről beszélni, akkor örömmel állok rendelkezésre.

Szakbarbár
2005-06-05 21:48:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg kismama vagyok, babánkat 2005.07.20-ra várjuk. 05.30-tól táppénzen vagyok, előtte folyamatos munkaviszonnyal, br.270000ft bérrel. Kérdésem, mikortól érdemes a tgyást igényelni, ill. ha tgyás után ismét táppénzre vetetem magam, és utána igényelem a gyedet- nm tudom ilyet lehet?- jobban járok-e? Válaszát köszönöm
07.16-án kezdd meg a szülési szabadságot, így ha a táppénz nem jönne össze tgyás után (amit egyébként lehet, csak legyen orvos, aki kiír) a gyed még akkor is maximális lenne, mert 2005.12.31-én indulna és a 180-nál több bérezett napot tartalmazó 2004-ből lenne kiszámolva. Ez nem is annyira most fontos, mert a maximális és a minimálbér kétszereséből számított (ezt akkor kapnád, ha 2006-ban indulna) gyed között elhanyagolható a különbség, inkább a későbbiekben lesz jelentősége, ha pl. ketteske előtt táppénzre mész, mert akkor nem mindegy, hogy melyik gyedes átlagkereset éled fel a táppénz alapjául: a tényleges magas, vagy a 180 nap megléte miatt a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2005-06-05 21:47:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő! Kérdésem a következő lenne: Sajnos a munkahelyemen 2005 év március 31.-ével aláírtuk felmentő levelünket. Köztisztviselő vagyok és szeptember 30.-ig állományba maradunk, de júniusig kell dolgoznunk, és a munkába töltött utolsó napon (jun 30.) megkapjuk minden juttatásunkat. 3 és fél éve dolgozom ugyanannál a cégnél. Azt szeretném megtudni ha május-júniusba sikerülne teherbe esnem, mit célszerű tennem október elseje után, és milyen juttatásokra számíthatok. 2004-ben br 165.000, 2005-ben br. 170.000 a bérem. És még egy kérdés. ha van egy lehetőségem egy "fal" munkahelyre, akkor esetleg azt mikortól érdemes megjátszani, hogy a munkaadót és magamat se terheljem meg, és neki mennyivel érdemes engem bejelenteni, és a bejelentés után mennyi fizetési kötelezettség esik rám ha kifizetem magam után a járulékokat, és a munkáltatónak van-e valamilyen fizetési kötelezettsége rám nézve az állammal szemben? Remélem elég világosan sikerült megfogalmaznom a problémámat. Válaszát előre is köszönöm.
Előszöris elmehetsz passzív táppénzre, legfeljebb 90 napra. Utána 9 hónapig munkanélküli járadékot (akkor már valószínűleg más lesz a neve, de a lényege ugyanaz) kaphatsz. Ha ennek a folyósítása alatt szülsz, akkor ha szünetelteted, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, az előző évi béred után. Bruttó 170-ből a mostani adótáblával nettó 107 körüli tgyás várható, hála az adójóváírásnak és a le nem vont járulékoknak ez kb. annyi, mint a mostani nettó fizetésed. Ha a járadék lejárta után szülnél, akkor az olyan soká lesz, hogy nem érdemes még róla beszélni, de teljesen biztos, hogy lesz megoldás, csak akkor bejön a képbe az az ismerős cég is.

Szakbarbár
2005-06-05 21:47:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves TB Szakértő! 1994. óta egyéni vállalkozó vagyok. 2002-re januártól decemberig bejelentett havi 120.000,-Ft-os jövedelmem után minden járulékot befizettem. 2003. május 14-ig szintén a havi 120.000,-Ft-os jövedelem után minden járulék be lett fizetve. 2003. május 15-től augusztus 17-ig táppénzen voltam. 2003. augusztus 18-án megszületett első kisfiam. 2003. augusztus 18-tól 2004. február 1-ig GYÁS-t kaptam utána a 2002-es jövedelmemet figyelembe véve. (120.000,-Ft-nak a 70%-át) 2004. február 2-től kapom a GYED-et, amelyet már a 2003-as jövedelmem alapján számoltak volna ki, de mivel ott nem volt meg a 180 napom (mert a táppénz nem számít bele), ezért a mindenkori minimálbér kétszeresét vették alapul. 2005. április 13-án megszületett második kisfiam, Balázs. Mikor beadtam a GYÁS igénylést, mellékeltem egy levelet, miszerint kérem a számomra kedvezőbb - Tamás után járó GYED, vagy a Balázs után járó GYÁS - folyósítását. Erre felhívtak telefonon és közölték, a GYED a kedvezőbb, mert a GYÁS kiszámításánál csak a minimálbért, illetve annak 70%-át tudják figyelembe venni. Én ugyan nem így tudom, de nem tudtam a hölgyet meggyőzni, úgyhogy most augusztus 18-ig (első kisfiam után) kapom a GYED-et, majd szeptember 28-ig a nevetséges összegű GYÁS-t, és utána majd igényelhetek újból GYED-et a második kisfiam után. Kérdéseim: Tényleg jól tájékoztattak a GYÁS összegét illetően? Mennyi GYED-et fogok kapni a második kisfiam után? Válaszát előre is köszönöm,
Pedig pontosan úgy van, ahogy mondták. Joghézagnak érzem, hogy a világ életében minimálbér után fizető egyéni (és társas) vállalkozó a 2. gyereknél ugyanolyan elbírálás alá esik, mint Te, aki hosszú ideig lejárulékoltad a maximális gyedhez szükséges járulékalapot, de ez van: mindkét esetben, mindkét körnél a minimálbér után állapítják meg az ellátást, mert nincs figyelembe vehető jövedelem. A szabályozás oka nyilvánvalóan az, hogy 99% úgyis a minimálbér után fizet, de nem gondolt arra a kb. 1%-ra, akik közé Te tartozol. Ez volt a rossz hír.A jó meg az, hogy ezt én meg tudom neked duplázni, mert azért van egy kiskapu...

Szakbarbár
2005-06-05 21:46:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakbarbár! A kérdésem a következő lenne. December elején legyár a Gyesem a kisebbik fiam után.Ezután kivettem a 2 gyerek után járó szabadságomat majd elmentem betegállományba.Mi alapján fogok táppénzt kapni? A Gyes után rendezett fizetésem után vagy miután nincs 180 ledolgozott munkanapom a minimálbér után. mielöbbi válaszodat köszönöm.
A minimálbér után. Ha nem vetted volna ki a szabit és még abban az évben elkezdődött volna a táppénz, akkor azt a gyedhez beszámító átlagkereset után kapnád.

Szakbarbár
2005-06-05 21:45:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja