SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt TB Szakértő! A következő ügyben kérem tanácsát: 2004. augusztus 17-én született az első gyermekem és 2005. augusztus 31-én szűnt meg a határozott időre szóló munkaviszonyom (3 év), tehát így azóta ”passzív GYED”-en vagyok. Kérdésem a 2. gyermekre irányul, aki várhatóan 2007. febr. elején fog születni. Úgy számolom, hogy a 180 nap előzetes biztosítással nem lehet gond, csak azzal, hogy jelenleg nincs aktuális biztosításom. Olvasgatva a válaszait a következőre jutottam: munkanélküli járadékot kellene igényelnem, de mikor? Augusztusban, amikor a GYED-GYES átmenet van, vagy a terhesség 8. hónapjában és onnan menni TGYÁS-ra 28 nappal a szülés előtt? Hogyan működik ez a dolog a gyakorlatban? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel:

Igen, járadékot kellene igényelni, mert ezzel biztosításba kerülsz és így a másik jogosultsági feltétellel is rendelkezni fogsz. Legcélszerűbb talán gyed után beiktatni a járadékot, mert így nem kell összevissza igényelni meg lemondani az ellátásokat, így még azt is el lehet játszani, hogy Te munkanélkülin vagy, a párod meg gyesen, azt ő is igényelheti teljes munkaidő mellett is. A járadék bőven kitartana a -28. napig, amikortól lehet szüneteltetni és megigényelni a tgyást.



Szakbarbár
2006-06-15 09:57:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár ! Gyermekem 2005. áprilisában született. 2004. októberétől betegszabin majd táppénzen voltam a gyermek születéséig. Úgy szeretnénk, hogy a kistesó 2007-ben még foganjon meg, akkor ki szeretném venni az addig felgyűlt szabadságaimat, majd eljönni betegszabira, táppénzre. A kérdésem, hogyha belemegyek a GYES-be és azt megszakítva megyek szabira, betegszabira majd utána táppénzre, akkor is a 2004-es átlagkereset éled-e fel a táppénz alatt? Az átlagos fizetésemelést kötelesek-e megadni 2005 és 2006-os évre a szabi időszakára eső jövedelmemre? Ha nem adja meg a cég, milyen hivatalos szervhez lehet fordulni? Válaszát előre is köszönöm.

Egy 2007-ben kezdődő táppénzhez a gyed előtti átlagkereset éled fel, a dátumok szerencsés alakulása esetén még 2008-ban is lehet ilyen, de ott már kb. fele-fele az esélye annak, hogy a kedvezményszabály alapján az előző átlag, vagy a normál szabályok alapján a minimálbér után állapítják meg a táppénzt. A munkába visszatérő kismama fizetésemelését törvény írja elő, annyival kell emelni, amennyi idő közben hasonló munkakörben, ennek hiánya esetén átlagosan megvalósult. Ha a munkáltató nem teszi önként és dalolva, munkaügyi bírósághoz lehet fordulni.



Szakbarbár
2006-06-15 09:57:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Először szeretném megköszönni előző kérdéseimre a válaszát! Előzmény: 2004.07.07. napján született a kislányom. A 8. terhességi hónapig dolgoztam, a 9. hónapban szabadságon voltam. Az akkori (2004.06.havi is) napi átlagom 7.829,-Ft volt. Most, hogy még GYED-en vagyok, már csak 4.825,-Ft. A GYED lejártakor (2006.07.07.) szeretnék visszamenni dolgozni, mellette a GYES-t megkapni, de valószínű, hogy a felgyülemlett szabadságaimat előbb kivetetik velem, és csak utána kezdhetek dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy milyen összegű napi átlaggal fogják elszámolni a felgyülemlett szabadságaimat - a GYED-es napi átlaggal vagy a GYED előtti napi átlaggal kell kifizetniük? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:

A szabadságra az aktuális távolléti díj jár, ennek semmi köze a gyed alapjához. A távolléti díj 1 műszakos, tavaly nem túlórázó munkavállalónál az alapbérrel egyezik meg, ehhez hozzájönnek még a rendszeres pótlékok, ha vannak ilyenek, amik normál munkavégzés esetén járnának.



Szakbarbár
2006-06-15 09:56:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TB szakértő!Nekem olyan kérdésem lenne 2000év 06 01 naptol dolgoztam egy cégnél állomány csökkenés miatt 200511ho 11 nappal megszűnt a munkaviszonyom.A munkanélküli papiromra 1459 nap viszonyt irtak és brutto 93675ft-ot.jelenleg munkanélküli vagyok 2006 08.10 ig. álláskeresési járandoságot kapok napi 1140 forintott.Közben terhes lettem a szülés várható időpontja szeptember 10.A munkanélkülibe azt mondták utána még 3 honapig kapok 20000 ft.Ha megszültem mire vagyok jogosult és mennyi pénzt fogok kapni.Előre isköszönöm segitségét!

Ha az álláskeresési járadék lejár, akkor utána 90 napig álláskeresési segélyt kaphatsz még, ami a minimálbér 40%-a lesz. Az alacsony összegnél sokkal fontosabb az, hogy ez biztosításnak számít és ha beleszülsz, akkor a segély szüneteltetése mellett jogosult leszel tgyásra és gyedre. Ezek alapja a járadékhoz beszámító átlagkereset lesz, a brtutó 93.675 Ft-os átlagból nettó 66.000 körüli tgyásra és 60.000 körüli gyedre számíthatsz. Emelett természetesen járni fognak az alanyi jogon járó családtámogatási ellátások is: egyszeri anyasági támogatás 58.050 Ft, családi pótlék havi 11.000 Ft.



Szakbarbár
2006-06-15 09:56:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar! Jelenleg GYEDen vagyok a lanyommal, szeptember 1.ig vagyok a regi munkahelyemen fizetesnelkuli szabadsagon (kozalkalmazott voltam es leszek is). Az uj munkahelyemen aug. 15.tol szeretnenek alkalmazni (palyazati ciklusok miatt), tenylegesen munkaba ugyanugy szept. 1.tol allnek. A kerdesem az lenne, hogy megoldhato-e es hogyan, hogy aug. masodik feleben tovabbra is GYEDen legyek? Az elozo munkahelyemen felgyult szabadsagot kotelezo modon ki kell vegyem, vagy kerhetem, hogy kifizessek (hatarozatlan idore szolt a szerzodesem)? Segitseget elore is nagyon koszonom.

Ha megszűnik a munkaviszony, akkor a szabadságot természetben nem tudják kiadni, ilyenkor pénzben váltják meg. Munka mellett nem lehetsz gyeden, vagy azt tudod csinálni, hogy arra a két hétre gyest igényelsz, mert amellett dolgozhatsz, vagy az új helyen egyből 15 nap fizetés nélküli szabadságra, esetleg visszamondott gyed és 1 nap munka után újra gyedre vagy betegállományba illetve gyermekápolási táppénzre mész. Még a nagyon rugalmatlan közszférában az a kézenfekvő megoldás lenne a legegyszerűbb, amit a helyzet megoldására kapásból rávág minden józan paraszti ésszel rendelkező ember.



Szakbarbár
2006-06-15 09:56:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kérdésem, hogy táppénz alatt milyen költségek terhelik a munkáltatót? Ha jól tudom, csak a táppénz 1/3-a, és semmi más.

Igen, csak a bruttó táppénz 1/3-a, de táppénz előtt még ott van betegszabi, amire 80%-os bért még a munkáltató fizet és ezután járulélok is vannak.



Szakbarbár
2006-06-15 09:56:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar!Tobb eves kulfoldi tartozkodas utan 2006 marciusaban jottunk haza, s 13tol fizetem az APHEnal a 11%ot. kozen kiderult hogy terhes vagyok s babat november 13-ra varjuk. az lenne a kerdesem, hogy ezek informacio tudataban, s az uj kormanypogram valtozasai mellet milyen tamogatasokra szamithatok a baba erkezese utan. koszonettel

A 11% csak a természetbeni ellátásra jogosít, pénzbelire nem, ráadásul lehet, hogy teljesen feleslegesen fizeted, mert ha biztosított eltartott hozzátartozója vagy, akkor az ő jogán jár neked az egészségyügyi ellátás Mivel nem vagy biztosított (biztosított az, akinek a természetbeni és a pénzbeli is jár), ezért egyelőre csak az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokra leszel jogosult, de lehetne éppen ebből még maximális gyedet is kihozni, a fizetős szolgáltatásom tudna ebben segíteni.



Szakbarbár
2006-06-13 14:52:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár. Három kérdésem lenne. 1.Jelenleg GYED-en vagyok 8 hónapos kislányommal és úgy alakult, hogy 2007.februárban érkezik a kistestvét. Tehát a 2 baba közt semmiképpen nem tudok visszamenni dolgozni. A GYED előtt pedagógusként dolgoztam, havi bruttó keresetem 122170 Ft volt. Ez után kapom most a GYED-et. Kérdésem, hogy jár-e majd nekem TGYÁS ill. a GYED összege várhatóan mennyi lesz? 2.Lehet-e a családi pótlékot megosztva igényelni? Mert az első gyermekünk után a férjem igényelte a születendő baba után pedig én szeretném. 3. Felmondhat-e a munkáltatóm a GYED alatt? Ill. köteles-e visszavenni a GYED után? Válaszát előtre is köszönöm. Tisztelette:

Családi pótlékot lehet úgy igényelni, hogy egyik gyerekre az egyik szülő, másikra pedig a másik, de nem célszerű, mert ha az egyik folyósító nem látja, hogy van másik gyerek is, mert utána másik szerv folyósít, akkor mindegyik csak 1 gyerekes összeget tud adni - ezt persze le lehet levelezni, de az meg időigényes. Terhesség, kersőképtenség, tgyás, gyed, gyes alatt felmondási tilalom véd. Babázás után még 30 napig él a tilalom. Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor a a tgyás és a gyed alapja, mert mindkettő jár, az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2006-06-13 14:52:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 3,5 hó munkaviszony+3 hó táppénz után szülök szeptemberben. Kérdésem, hogy ha a munkáltatómmal megszüntetem a munkaviszonyomat a szülés után, akkor van-e jelentősége, hogy tgyás alatt, vagy gyed alatt szünik meg? Már amiatt, hogyha szeretnénk egy következő babát is, jár-e a gyed akkor is, ha megszüntetem a munkaviszonyom a szülés után, vagy a következő baba születéséig meg kell hogy legyen?

Ha marad a munkaviszony és a gyedbe vagy a gyesbe szülsz, akkor ketteskével is jár minden, egyetlen Ft járulékfizetés nélkül is lehet akár maximális is a gyeded. Ha megszűnik, akkor attól függően kicsit vagy nagyon problémás illetve kicsit vagy nagyon drága a dolog, hogy mikor születik a másik baba, mert egy aktuális biztosítást hamar és olscsón össze lehet szedni, de az előző 2 évben 180 nap biztosítást már nehezebben és drágábban, ebbe ugyanis a passzív gyed nem számít bele, csak a passzív tgyás. Ezért minél messzebb van ketteske születése egyeske tgyásától, annál rosszabb a helyzet. A legideálisabb, ha marad a munkaviszony, az egyetlen fillérbe sem kerül, a végén pedig egy közös megegyezésnél a szabadságmegváltást pedig meg lehet úszni, ha kölcsönösen elfelejtitek.



Szakbarbár
2006-06-13 14:52:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Mielőtt nekiestem volna a levélírásnak, átolvastam jó pár oldalt az eddigi kérdéseknek-válaszoknak és már majdnem mindenre kaptam választ. A helyzet a következő: Úgy néz ki csoportos létszámleépítés lesz nálunk. Egyenlőre még nem tudom, de lehet, hogy terhes vagyok. Ha nem derül ki leépítés előtt akkor azt már tudom, hogy attól még él a felmondásom. A felmentési időm hat hónap, utána el tudok menni három hónap passzív betegállományba, majd utána munkanélkülire, azért, hogy megkapjam mind a tgyást, mind a gyedet. Természetesen van folyamatos jogviszonyom, 12 év. A kérdésem az lenne, hogy mikor kell lekésőbb bejelentkezni munkanélkülire, azért, hogy megkapjam az ellátásokat? Mert úgy néz ki, hogy ha letöltöm a három hónap begetállományt a hat hónap felmentés után(ami pénzben jobb lenne), utána már rögtön tgyás-ra megyek mert szinte azonnal szülök. Válaszát előre is köszönöm.

A tgyás és a gyed a járadék szüneteltetése mellett jár. Ha akár csak 1 napra kapsz is szülés (tgyásigénylés) előt járadékot, akkor már van mit szüneteltetni.



Szakbarbár
2006-06-13 14:52:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Ketteskével vagyok várandós és a segítségedet szeretném kérni. Röviden a tényállás: szülés előtt 2,5 évig tanítottam közalkalmazottként, tanéves szerződésekkel 2003. jún. 30-ig (átlag 120e bruttóért). Utána passzív táppénz következett nov. 15-ig, majd 1,5 hó megint közalkalmazotti viszony dec. 28-ig (bruttó 83e-ért), majd ismét passzív táppénz a szülés előtti 2 hétig, amikor munkanélküli járadékot igényeltem. 2004. márc. 19-én megszületett a fiam a járadékot szüneteltettem. Így kaptam Tgyást ill. Gyedet (átlag nettó 70e-72e-ret) ez év márc. 19-ig. Maradt 4 hó munkanélkülire való jogosultság. Jelenleg Gyesen vagyok és 7 hetes várandós ketteskével. 2007. jan. közepén lesz valszeg a nagy találkozás. Kérdéseim a köv. lennének: 1. Marad minden így és gyes alatt szülök, akkor mennyi lenne a Tgyásom ill. a Gyedem összege? 2. Igénybe veszem a maradék 4 hó munkanélkülit és akkor mennyit kapnék ill mikor lenne érdemes kérnem? Ez éven vagy a szülés előtti 4 hónapban? 3. Fantáziáltam egy 3. variációt és nem tudom életképes-e, ne nevess ki ha nagy hülyeség. Felvenne 1 egyéni vállalkozó (megoldható) és 1-2 héten belül elmennék aktív táppénzre (az orvosom végig tudna tartani szülésig) és így szülnék. A vállalkozónak lenne vmilyen fizetési kötelezettsége az 1-2 hetin kívül, amit persze én fizetnék ki (magyarán neki kellene-e a táppénzt v. 1 részét fizetni v. az állam adja)? Ja, és milyen bérről és milyen (határozott v. határozatlan) munkaszerződést kellene kötni, hogy én jól járjak? Vagy így teljesen kiütöm a magasabb összegű Tgyásra, Gyedre való jogosultságomat? A cél az lenne, hogy a gyes ideje alatt is több lenne a jövedelmem (ha megoldható), de ne a későbbi Thgy ill. Gyed kárára. Válaszodat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Ez az előző levelem volt, amire még nem kaptam választ, viszont kiegészíteném egy 4. variációval is. Felajánlottak 1 munkát határozott időre, 6 hónapra. Nagyjából a szülésig tudnék dolgozni, de csak bruttó 74e Ft-ért. Így lenne 180 nap biztosítási időm, de gondolom ez alapján kapnám az ellátásokat. Ebből milyen tgyás ill. Gyed várható? Tornázható-e magasabbra? Válaszod nagyon sürgős lenne, mivel hétfőn már választ kellene adnom a munkára. Előre is köszönöm. Üdvözlettel :

1. A tgyás és a gyed alapja annyi, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, amennyi a járadékhoz beszámító átlagkereset. Erről kaptál egy számítást a határozat mellé. 2. A munkanélküli nem számít bele, csak szülésig van különbség, ha munknaélkülire mész, mert akkor ennyivel több lesz a családi kasszában, mivel akkor apuka elmehet gyesre. Arra azért vigyázz, hogy a tgyás kezdetén még legyen mit szüneteltetni, tehát az egészet ne vedd igénybe. 3. Az elképzelés teljesen jó. A bér annyi legyen, hogy a 80%-os betegszabit is bekalkulálva a naptári napi bruttó 4.500 Ft-ot elérje az átlag. A táppénz 1/3-dal kell még számolni a bejelentés költségén túl. A táppénzt a gyed előtti átlagkereset után állapítanák meg, a bruttónak az 1/3-a terhelné a munkáltatót. Emellett is lehet apuka gyesen. Hogy Te legyél gyesen, azt nem javaslom, mert táppénz és gyes megy együtt, de elég kedvezőtlenül. 4. Ha 74.000-rel lesz tényleges jövedelmed, akkor lényegesen lerontod a tgyást és a gyedet, úgyhogy ezzel nem jársz jól. Ha mégis nagyon akarnál dolgozni, mert most jól jönne a pénz, akkor elméletileg fel lehet ezt még tornászni a vége felé, viszonylag minimális befektetésből, de ez már fizetős kategória.



Szakbarbár
2006-06-13 14:52:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2007.február 01-ére várható harmadik gyermekem. Három éve határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom, minden évben szeptember 01-től június 15-ig(a tanév ideje alatt) majd a szerződés lejártát követően június 16-tól augusztus 31-ig munkanélküli ellátásban részesülök. 2005.szept.01-től 2006. június 15-ig szól a szerződésem amit ebben az évben 2006. augusztus 31-ig meghosszabbítottak. Most derült ki hogy terhes lettem. Az orvos az előző veszélyeztetett terhességem, a nehéz fizikai munka, és a korom miatt(36 éves vagyok) nem javasolja a további munkavégzést. Munkáltatóm 2006.augusztus 31.-e után egészen biztosan nem hosszabbítja meg a szerződésemet. Kérdésem, hogy meddig lehetek így táppénzen? Jár-e szülési szabadság? Igénybe vehető-e a gyed gyes? Nehezen igazodom ki a jogszabályok között ezért helyzetemmel kapcsolatos minden tanácsára, véleményére nagyon kíváncsi vagyok. Előre is köszönöm, tisztelettel:

A munkaviszony megszűnése után 90 napig lehetsz passzív táppénzen. Utána igényelj álláskeresési járadékot, ha ennek a folyósítása alatt szülsz, márpedig ki fog tartani a -28. napig, amikor megkezdheted a szülési szabadságot, akkor a járadék szüneteltetése mellett jogosult leszel tgyásra és gyedre, ugyanolyan szabályok alapján, mintha munkaviszonyod lenne, vagyis az előző évi jövedelem lesz az alap, ebbe a táppénz és a munkanélkül nem számít bele.



Szakbarbár
2006-06-13 14:52:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg (a gyást követően), máj. 14-től gyeden vagyok. Ez(ek) alapja a 2004. évi 145.000 Ft-os átlagfizetésem. Viszont 2005. jan.15-től 2 hónapig passzív táppénzen voltam, majd munkanélküli járadékon. A munkanélkülibe beleszültem, maradt még kb. 15 napom belőle. A majdani köv. gyerek vállalásával kapcsolatban kérdezném, hogy jól tudom-e, hogy a gyed, gyes biztosítási időnek számítanak-e? Nevezetesen, ha beleszülök majd a gyesbe, akkor megint jogosult leszek-e gyásra, gyedre? Ill. akkor ezek alapja ugyanúgy számítódik, mint az előző esetben, vagyis a szülést megelőző naptári év (gyed-gyes)átlaga alapján ? Válaszodat előre is köszönöm!

A járadék szünetelése mellett kapott tgyás, gyed, gyes ugyanolyan biztosításban töltött idő, mintha munkaviszonyból mentél volna babázni. Ha 0 bérezett nappal beleszülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor a járadékhoz beszámító átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő tgyás és gyed alapja.



Szakbarbár
2006-06-12 12:19:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Három kérdéssel kapcsolatban szeretnék Öntől választ kapni: 1./ Az egyik válaszában azt írta, hogy 30 napra 87.500,-Ft, 31 napra 90.417,-Ft a max GYED, aminek a nettója 81.000,-Ft. Én minden hónapban csak 87.500,-Ft bruttót, aminek a nettója 63.300,-Ft (ebből vonva van a 9.000,-Ft adójóv. is, de ha hozzáadom akkor is csak 72.300,-Ft). Tehát, ha 31 napos a hónap, miért nem kapok 90.417,-Ft bruttót, és a nettóm miért csak 72.300,-Ft? 2./ 2006. augusztusban lejár a GYED, visszamegyek dolgozni, a kérdésem, hogy a munkabérem mellé megkapom a teljes GYES-t? (mert olyat hallottam, hogy, ha a GYES-t igényelem, akkor a béremnek csak valahány %-át kapom meg)? 3./ Egy ismerősömnek lejárt a munkanélküli segélye, és nem ment el sehova dolgozni, ilyenkor milyen hátránya lesz vagy a tb, vagy bármi más miatt? Elnézést a sok kérdésért! Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel

1. A 30 és 31 napos gyedösszeget még januárban mondtam, amikor nem volt egyértelmű, hogy ennek is lesz-e 30 és 31 napos összeget, mint a tgyásnak. Ennek nem lett, úgyhogy 87.500 van mindig. Az adójóváírással pont ott vagy, ahol lenni kell. 2. Ha teljes munkaidőben dolgozol, akkor a teljes béredet megkapod a teljes gyes mellé 3. Az ismerősöd jelenleg nem jogosult az egészségügyi szolgáltatásra és nem szerez szolgálati időd. Az orvosi ellátás szabályos és kockázatmentes (mert ezt kiszámlázhatják 5 éven belül) igénybe vételéhez be kellene jelentkeznie egy biztosított rokona eltarott hozzátartozójának, ez egy nyomtatvány kitöltésével letudható.



Szakbarbár
2006-06-12 12:19:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
jelenleg gyes mellett dolgozom,két heti 4o órában,próbaidős szerződéssel.az a hely,ahonnan szülni mentem elvileg szintén megvan,de nem igazán tartanak rám igényt.viszont van benn egy csomó szabim,ha kifizetik,milyen bér jár rá?úgy tűnik felmondani nem akarnak,mert több mint 1o éve ott dolgozom,járna végkielégités,ha igaz...uazt a bért adnák,mint szülés előtt papiron adtak/csak az akkori + nélkül,ami nem volt legalizálva/.van valami számomra kedvező megoldás?szükségem lenne munkajogi tanácsokra is,nincs valami ötleted?de olyanra,aki úgy válaszol,mint Te!nem papirizü válaszokkal § felsorolásokkal,ha egyáltalán felel.kb.ilyesmikkel kapcsolatban,lehet-e az ügyeleti dij alacsonyabb,mint az alap munkadij,mi jár a szombati munkáért,munkaköpeny stb.jár,vagy sem,ha nincs koll.szerz.mit kell magunknak kiküzdeni,meg stb. köszönöm a segitséget és külön bocs,hogy ilyesmikkel is jöttem,de a korrekt válaszaid adták az indíttatást!

Munkajoghoz közel sem értek annyira, mint a tb-hez, úgyhogy a legtöbb konkrét kérdéseidre inkább nem válaszolnék, mert butaságot nem akarok mondani. A felmondáshoz ragaszkodj, ha csak egy kicsit az ő oldalukon is érzed, hogy nem akarnak foglalkoztatni, mert akkor ennyi pénzt nem kell benthagyni. A béredet annyival kell emelni és babázás után mindent ezzel kell elszámolni, amennyi az idő közben megvalósult bérfejlesztés a hasonló munkakörben, vagy ha ilyen nincs, mert te voltál egyedül a munkakörödben, akkor az átlagot kell alapul venni és ezt rárakni arra a bérre, amivel szülni mentél.



Szakbarbár
2006-06-12 12:19:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Köszönöm előző válaszát, idézem:"A táppénz és a munknaélküli nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, a Ft-ot és a napokat is kihagyják az átlagból. Neked a legtisztább megoldás az, ha júliustól 90 nap passzív táppénzre mész majd munkanélkülire - így biztosított leszel és a járadék szüneteltetése mellett jogosult vagy tgyásra és gyedre. 2007.01.01-től igényeld a tgyást, mert feltételezem, hogy a 2006-os jövedelmed magasabb." Újabb kérdéseim: Munkaviszonyom 2006. június 30-ig tart. A szülés várható ideje: 2007. jan. 25. -A passzív táppénz meghosszabbítható méltányosságból újabb 90 nappal ill. dec 31-ig? -Táppénzről lehet-e szülési szabira menni ill. igénybe venni a TGYÁS-t? -Milyen összegű TGYÁS-t és GYED-ed kaphatok a 2006-os évi 181 biztosított napom után (jan. 1 - jún. 30-ig). Idén kapott ill. várható jövedelmeim (brutto): 0. havi: 121000Ft; jan., febr., márc.: 125000Ft/hó; ápr., máj., jún.: 1278000Ft/hó. Köszönettel:

Táppénz hosszabbítás +90 nappal csak elméletben van, gyakorlatban összesen 2 emberrel beszéltem, akinek sikerült. Ha Te lennél a 3. akkor egy passzív táppénzbe szüléssel passzív tgyásra lennél jogosult, utána gyedre automatikusan nem, csak ha beiktatod a munkanélkülit. Kb. nettó 88.000 Ft-os tgyásra és 80.000 körüli gyedre számíthatsz.



Szakbarbár
2006-06-08 11:29:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A tanácsodat kérném az én esetemben. Februárra várjuk a kisbabánkat, és az érdekelne hogy jár e nekem a GYED. Jelenleg doktorandusz hallgató vagyok immáron harmadik éve. Most fog letelni egészen pontosan augusztus 31.-én. Ezalatt voltak kisebb megbízásaim, amiből "rendes" tb járulékos jövedelmem volt, de ezek elszórtan, nem rendszeresen és nem is nagyobb összegek. Természetesen szeretnék még dolgozni a szülés előtt valameddig, vagy az egyetemen, vagy egy cégnél ha felvesznek. Tudom, hogy tb biztosított vagyok, viszont tb-t nem vonnak az ösztöndíjamból. Akkor most fog járni a gyed, vagy nem, és ha igen, az összegét hogyan számítják ki? Ha igen, az én esetemben is a szülés előtti teljes évet nézik, vagy csak a leendő munkaviszonyom időtartamát? Meg kell hogy legyen 6 hónap munkaviszonyom, vagy elegendő kevesebb is? Ha kell a 6 hónap, akkor ugyanis a maradék két hónapot már nem töltöm le, hanem azonnal munkába állok. Szeretnék minél kedvezőbben kijönni anyagilag, számít hogy mekkora fizetéssel vesznek fel? Még egy olyan megoldás is lehet, hogy a maradék időmet elhalasztom és doktoranduszi státuszról megyek el szülni, ez a kedvezőbb vagy a kedvezőtlenebb? Előre is nagyon köszönöm a segítséget.

Nem vagy biztosított és nem fog járni. Te egészségügyi szolgáltatásra vagy jogosult, vagyis a természetbeli ellátás jár, a pénzbeli nem. A fizetős szolgáltatásom meg tudná a maximális gyedet oldani.



Szakbarbár
2006-06-08 11:29:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Ha a gyermek születése után egyszerre az apuka megy gyesre, akkor a gyermek 168 napos kora után igényelhet gyedet vagy már három éves koráig végig gyesen kell maradnia?

169 napos kortól igényelhet, mert gyed már jár neki, csak tgyás nem



Szakbarbár
2006-06-08 11:28:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Feleségem december elején fogja első gyermekünket szülni. Tanárként dolgozik szerződéses jogviszonyban. Havi bruttó keresete átlag 140000 Ft. Szerződése 2006. jún. 30-án lejár, de aug. 31-ig meghosszabbítják a szerződést. Utána munkanélkülire menne a szülési szabadságig. Kérdésem: kap TGYÁS-t és GYED-et és ha igen mennyi összegben, továbbá beszámít-e a nyugdíjba szolgálati időnek? A másik kérdés, hogy ha a GYED időszaka alatt újból kisbabát fog várni, akkor a második kisbabával is jogosult lesz TGYÁS-ra és GYED-re ill. ekkor mi lesz a TGYÁS és a GYED alapja és mennyi összeget jelent?

A tgyásnak a 2005-ös bér lesz az alapja, erről nem írtál semmit, márpedig biztos nem ennyi volt akkor is, úgyhogy a tgyásról nem tudok mit mondani. A 140.000-ből a gyede maximálisnak néz ki, ez idén nettó 73.000-et jelent, de jövőre változik a minimálbér kétszerese is, ami ezt húzza magával és esetleg az adótábla is, úgyhogy megint nem tudok pontosat mondani, csak azt, hogy ennél valamivel többre számíthattok. A tgyás és a gyed akárhogy kapja is valaki (munkaviszonyból, munkanélküliről, passzív jogon), minden esetben szolgálati idő. A dolgok jelenlegi állása szerint ha a gyed, gyes alatt, a munkanélküli ellátás szünetelése mellett születik ketteske, akkor vele megint jár tgyás és gyed, alapja bérezett nap hiányában a járadékhoz beszámító átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2006-06-07 10:04:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím! Március óta itthon vagyok betegszabin, mert első gyermekemet várom. Május 11-én kézhez kaptam áprilisi bérpapíromat, amin fel volt tüntetve az eddig mindig kapott 4000 Ft ebédtikett, de nem kaptam meg őket mégsem. Amikor felhívtam a munkahelyem azt a választ kaptam, hogy nekem már nem jár, mert terhesség miatt tartósan nem dolgozónak nem adják. Elméletileg betegszabi idejére még adják, táppénzre nem. Megnéztem a bérpapírom, és még volt rajta 3 nap betegszabi, így fordulhatott elő, hogy a gép mégis feltüntette a bérpapíromon a járandóságot. A 3 nap úgy lehetséges, hogy a cégemnél 20-án van az elszámolás, ezért 20-a előtt nekem mindig le kell adnom a táppénzes papírjaimat, úgyhogy az a 3 nap még a márciusi elmaradt 3 nap betegszabi elszámolása volt. A kérdésem az lenne, hogy jár-e nekem az a 4000 Ft-os ebédtikett, érdemes-e érte zaklatnom a munkaügyet, vagy hagyjam, mert nem jöhetek ki belőle jól. Mert számomra ez most teljesen úgy néz ki, mintha "lenyúlták" volna a pénzem, hiszen a bérpapíromon ott van, hogy kaptam, közbe meg mégsem kaptam.

A munkáltató olyan belső szabályokat állapít meg, amilyet csak akar, hogy hogyan értelmezi a hónapot a 20-i számfejtés zárással, azt is ő határozza meg. Ha viszont fel van tüntetve, akkor jár, ha ott van és nem kaptad meg, az olyan, mintha a béredet nem kaptad volna meg. Nyugodtan zaklasd őket, ha adminisztrációs hiba történt és valóban nem jár, akkor következő hónapban számfejtsenek -4000-et, így a kettő egyenlege 0 lesz és látni fogod, hgoy valóban nem jár, mert a tévesen elszámoltat korrigálták. Jelenleg azt látod, hogy jár, márpedig ha jár, akkor azt nyugodtan kérheted.



Szakbarbár
2006-06-07 10:04:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja