SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Jelenlegi munkahelyemen 2015.11.02-től dolgozom,folyamatos a biztosítási jogviszonyom.2017.11.22.naptól táppénzre kerültem,egész évben nem voltam beteg,így táppénzen sem voltam.a novemberi bérpapíromon az szerepel hogy keresőképtelenség ideje 2017.11.22-2017.11.30-ig, betegszabadság idejére járó díjazás 30167 Ft melynek időtartama 2017.11.22-2017.11.28 a következő táppénzes papíromon az időszak 2017.11.29-2017.12.18-ig szerepel ezt 18-án le is adtam a munkáltatóm felé,munkáltatóm TB kifizetőhely.a decemberi béremet január 5-én utalták de abban nem szerepel a 2017.11.29-.2017.11.30-ig terjedő időszak,mivel nincs feltüntetve.Segítséget szeretnék kérni abban,hogy ha 2017.11.22naptól betegszabadságot töltöttem akkor az mikor,melyik napon telt le és melyik naptól kezdődött a táppénz.azt tudom hogy a betegszabadság 15 munkanapra jár de nem tudom hogy ez a bérelszámolásnál hogyan nyilvánul meg,hogy a novemberi adott időszakra a betegszabadság díja az ténylegesen csak 5 napra van e számolva.a brutto bérem az 200800Ft.Azért kérném a segítségét mert sajnos tartósan leszek táppénzen térdműtét vár rám és a decemberi bérem amit januárban utaltak elég kevésnek tűnt mivel 2017.12.18-ig táppénzes állományban voltam de 2017.12.19-2017.12.29-ig szabadságomat töltöttem,ami 7 nap volt és mindösszesen kaptam 110400Ft-ot.Köszönöm a segítségét.
2017.11.22-től a 15 munkanap betegszabadság december 12-ig tart és december 13-tól vagy táppénzen. Mindkettőt mindig olyan időszakra fizetik, amennyiről az igazolást leadod. Az első táppénzes papír 7 naptári napra szólt, ezért novemberben 22-28-ig kaptál betegszabadságra járó bért, ami munkanapban 5 volt. A november 29-30-ra járó betegszabadságot decemberben fizették ki, szerintem csak nem látod át a bérjegyzéket. 2 munkanap nap novemberi betegszabadság (29-30-ig) és 8 munkanap decemberi betegszabadság bruttóban 72.570 Ft, ilyen összeget keress decemberben, szerintem meg fogod találni. A táppénzt kiszámolni időigényesebb lenne, erre most nem vállalkozom, de nagyságrendileg rendben van. A hónap több, mint felében 70%-os betegszabit és 60%-os táppénzt kaptál, így persze, hogy lényegesen kevesebb lett a béred.

Szakbarbár
2018-01-14 07:42:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár.
2017.12.31-én felmondtam 4 órás állásomból, melyet nappali tagozatos egyetemi hallgatóként tanulás mellett végeztem (3,5 év folyamatos munkaviszony). Szereztem egy diplomát júniusban, és jelenleg is tanulok (új szakot kezdtem szeptemberben). Lehetőséget kaptam a szakmámon belül elhelyezkedni, ezért mondtam fel.
Azonban ma kiderült, hogy nem tudok január 10-én kezdeni, sőt, lehet (még nem biztos), hogy kicsúszok a 30 napból, és így megszakad a folyamatos munkaviszonyom. De ugye mellette nappali tagozaton tanulok, így tudom, hogy TB-t nem kell magam után fizetni. Bár sajnos így az álláskeresési járadékot sem tudom igényelni, pedig ha jól tudom, azzal folyamatos maradna a jogviszonyom.
A csak nappali tanulmányaim, munkaviszony nélkül is beleszámítana a folyamatosságba?
Ezen kívül van bármi, amivel rosszabbul járok? Nem vagyok benne biztos, hogy egy jövőbeli CSED, GYED szempontjából ez a 30 napnál több megszakítás mekkora károkat okoz. Szeretnénk majd babát is, ezesetben hány hónapot kellene minimum várnunk a próbálkozással, hogy mindenre maximálisan jogosult legyek? (nem diplomás GYED-re szeretnék, mert az új bérem bruttó 200.000 lesz) Ha mondjuk nem február elsején kezdek, hanem pár nappal később.
Válaszát előre is köszönöm.
Nappali tagozatos hallgató egészségügyi ellátásra jogosult, álláskeresési járadékra azonban nem. A nappalis hallgatói státusz nem tartja fenn a biztosítá folyamatosságát.

Csed, gyed alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelemből számolódik és nem függ a folyamatos biztosítás hosszától, ezért semmilyen hátrányod nem lesz ennek a megszakadásából. Ahol lesz, az a táppénz, ami így csak a folyamatos biztosítással megegyező napokra jár és a mértéke 60% helyett csak 50%.
Ha mesterszakra jársz, akkor a diplomás gyed a 180.500 Ft-os garantált bérminimumból számolódik, ez kb. 11.000 Ft-tal kevesebb csak a 200.000-es bruttóból számolódónál.

Szakbarbár
2018-01-14 07:16:21
Olvasói értékelés: 5/5
Első gyerekemmel vagyok GYED-en 2018.02.15-ig. Szeretnék második babát a következő 1 évben. Ha most a GYED lejártával visszamennék dolgozni és pl. 2018 decemberében születne a második baba, akkor hány hónapot és melyik hónapokat kellene dolgoznom, hogy a következő baba után járó CSED alapja ne csökkenjen az első gyerekéhez képest? Köszönöm!
A gyes alatt vagy a gyes végét követő 1 éven belül szülve a csed és a gyed az általános szabályok szerint járó összeg és az előző csed alapja közül a magasabb lesz, tehát kevesebbet semmiképpen nem fogsz kapni, csak ugyanannyit, vagy többet.

Szakbarbár
2018-01-14 07:08:12
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Jelenleg GYESEN vagyok kislányunkkal, februárban lesz 3 èves. Mielőtt elmentem szülni megvolt a több, mint 2 èves munkaviszonyom. Amikor 12 hetes voltam, elmentem táppénzre, utána rendesen járt minden ellátás. Most februárban kiveszem a bentmaradt szabadságokat. Ha a második baba nem fogan meg úgy, hogy következő èv februárjáig megszülessen, akkor már nem jár már ugyanaz az összegű ellátás, mint az első gyerkőcnèl. Így akkor elèg, ha fèl èvet dolgozok ès utána jönne a 2. baba, vagy 2 èvet megint dolgoznom kell, hogy a második babával is normális összegű CSED-et, GYED-et kapjak? Illetve, ha a fèl èv elèg, ès máshol kezdek el dolgozni a szabadságok lejárta után az is megfelelő? Köszönöm a választ!
Üdv, Hanna
A jogszabály minden esetet ismer és kezel, tud mit kezdeni azzal is, aki dolgozott legalább 180 napot, azzal is, aki ennyit nem de 120-at igen, akinek 30-119 bérezett napja van, de még arra is tartalmaz szabályt, ha valakinek ennyi sincs és a kedvezményszabály sem alkalmazható.
Minimálbér kétszeresét elérő aktuális bérrel az összes helyzetből kapható maximális gyed, tehát az első két év kb. 3/4-ében semmilyen hátrány nem ér amiatt, mert nem dolgozol két baba között eleget. Csupán a csed 168 napja az, ahol emiatt kevesebb lehet az ellátás, de 120-nál kevesebb bérezett nappal, ennél magasabb bér esetén ez is a minimálbér kétszereséből számolódik, ami idén családi kedvezmény nélkül havi nettó 167.000 Ft-ot jelent, tehát nem filléreket.
Ha máshol dolgozol keveset, ezek akkor is ugyanígy vannak, mert onnantól kezdve, hogy a kedvezményszabály nem alkalmazható, teljesen egyformán alakul minden a régi és egy új helyről szülve is .

Szakbarbár
2018-01-14 07:05:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Először is köszönöm a már korábban feltett kérdeseimre adott hasznos válaszait.
Most a következő kérdéssel fordulnék Önhöz:
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel. Férjemhez vagyok bejelentve mivel első gyermekem születése után megszünt a munkaviszonyom ( határozott idejű szerződés). Jelenleg második gyermekemet várom. Az ellátáshoz szükséges időm meglesz. A kérdésem az lenne, ha a férjemnél mint munkáltatómnál a szülés várható időpontja előtt megszűnik a munkaviszonyom majd magasabb bérrel újra bejelent, a magasabb bér után jár az ellátás vagy akkor is az előző 180 napot veszik figyelembe?
Válaszát előre is köszönöm!
Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, de ha 30 napon belül ugyanott létesítesz munkaviszonyt, ahol korábban megszűnt, akkor az nem minősül újnak, ezért ez nem lesz rá igaz és a számítási időszak elejéig minden bért figyelembe vehető. A számítási időszak az ellátás kezdetét megelőző év elejéig tart. Ha még 2017 előtt kezdődött a munkaviszony, a csed pedig idén indul (a gyed idén vagy jövőre), akkor 2017 előtti bérek nem eleve nem játszanak. 0 bérezett nappal az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. (Gondolom, hogy a gyedet még az előző jogviszonyból igényelted, ezért az ún. kedvezményszabály, ami csak ugyanonnan újra szülve érdekes, itt nem jön be.) Ezért csak az aktuális bér feltornászása az, amin dolgozni kellene. Idéntől megemelitek a béredet, ennyi. Ki-belépést eljátszani csak akkor javasolok, ha 4 órás minimálbérből lenne hirtelen 8 órás minimálbér kétszerese, de akkor az új bérrel nem ártana dolgozni is egy kicsit.

Szakbarbár
2018-01-14 06:54:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2016.02.26-án született meg első gyermekem, akivel 2018.02.26-ig GYED-en vagyok. Időközben született egy második gyermekem is 2017.07.18-án, aki után a CSED 2018.01.01-én járt le. Közben 2017.11.30-án megszűnt a munkaviszonyom. Igyekeztem utánajárni a lehetőségeknek, és a kormányhivatalnál azt az információt kaptam, hogy a második gyermek után jogosult vagyok passzív GYED-re, és az erre vonatkozó kérelmet a volt munkáltatónak kell elküldenie elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül. A cég könyvelője, aki az ilyen ügyeket intézi, viszont állítja, hogy ő ezt nem tudja megtenni, mert ahhoz neki engem fizetés nélküli szabadságra kellene küldenie, mivel azonban már nem vagyok ott állományban, így ez lehetetlen. Vagyis ő állítja, hogy ezt (ha létezik egyáltalán a passzív gyed) ő nem tudja kérni nekem, mert az elektronikus rendszer nem engedi így elküldeni az adatlapot.
A kérdéseim a következők lennének:
1. Valóban így van-e ez, ahogy a könyvelő állítja?
2. Én a volt munkahelyem segítsége nélkül valamilyen módon tudom-e igényelni a passzív gyed-et? (Pl. a helyi kormányablak egyik ügyintézője - aki szerint nem lehetséges gyed-et igényelni munkaviszony nélkül - azt javasolta, hogy regisztráljam magam álláskeresőként, azzal újra lesz biztosítási jogviszonyom, és igényelhetem a gyed-et.)
3. Ha a könyvelő nem hajlandó beadni a szükséges kérelmet, igazolást, akkor ha pl. újra munkaviszonyt létesítek (a gyermek egyéves kora után), akkor igényelhetem-e mellé a gyed-et?
4. Ha gyed-re nem vagyok jogosult semmilyen módon, vagy a volt cégem nem segít, akkor gyest kell igényelnem? Ebben az esetben ha az első gyermekem után lejár a gyed, akkor őutána is igényelhetem majd a gyest?
Előre is köszönöm a válaszait!
A kormányhivataltól kapott tájékoztatás teljesen helytálló, a könyvelő ismeretei hiányosak, tévesek.

Elküldeném neki azt a részt a jogszabályból, amiből egyértelműen kiderül, hogy gyedre jogosult vagy akkor is, ha az elején már nincs biztosítási jogviszonyod, de az a csed alatt szűnt meg, de ettől még nem biztos, hogy világos lenne neki, hogy van dolga a gyedigénnyel, ezért inkább ezt mutogasd neki, ebből nagyobb eséllyel megérti:
Ebtv. Vhr. Vhr. 41/A. § A gyermekgondozási díjat írásban, a Központ által rendszeresített nyomtatványon kell kérelmezni. A kérelmet két példányban kell a foglalkoztatóhoz benyújtani, abban az esetben is, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényel gyermekgondozási díjat.

A foglalkoztatói igazoláson van olyan rovat, hogy mikor szűnt meg a biztosítás, nyilvánvalóan nem lenne ilyen, ha megszűntekkel a volt munkáltatónak nem lenne dolga.

A fizetés nélküli szabadság ebben az esetben nem értelmezhető. A nyomtatvány kitöltési útmutatója a 14. oldalon írja is, hogy „A gyermek gondozása céljából igényelt fizetés nélküli szabadság kezdete”rovatot akkor kell kitölteni, ha az igénylő a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igényelt.

Minden további nélkül engedi beküldeni a rendszer azt a foglalkoztatói igazolást, aminél a biztosítás vége dátum kitöltött, a fizetés nélküli szabadság kezdete pedig nem.

Igényelhetnél gyedet úgyis, hogy a csed vége után álláskeresési járadékot igényelsz, majd ezt szüneteltetve kéred a gyedet, de nehogy már azért vesződj ezzel, mert a könyvelő hülye, arról nem is beszélve, hogy minimálbérnél magasabb bér esetén ezzel még rosszul is járnál másfél évig, mert így legfeljebb a minimálbér lenne a gyed alapja. Sem kamu munkaviszonyt létesíteni, sem a gyedről lemondani nem kell egy hozzá nem értő könyvelő miatt. Ha továbbra sem hajlandó továbbítani az igényt, akkor az igénybejelentőt küldd be a kormányhivatalba egy levél kíséretében, amiben ezt leírod, fel fogják szólítani a volt munkáltatót a kötelezettsége teljesítésére.

Szakbarbár
2018-01-14 06:46:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Szeretnék pár dolgot kérdezni:
1. Jelenleg Gyed-en vagyok, ami márciusban véget ér. Szeretnénk következő babát, szeretnék addigra teherbe esni és táppénzre menni.
a. Ha nem jön össze addig a baba és Gyes-re megyek (fizetetlen szabadságra) és utána a Gyes alatt sikerül a baba, akkor Gyes-ről még lehet táppénzre menni?
b. Ha összejön addig a baba annyi a teendőm, hogy bejelentem a munkáltató felé, és szólok nekik, hogy táppénzen leszek? (ebben az esetben apuka igényli a Gyes-t)
2. Munkáltatómtól kaptam egy papírt, amit ki kellene töltenem a Gyes alatti fizetetlen szabadság kérelemre. Mivel még nem vagyok terhes, nem tudom, mit tegyek. Várjak, amíg teherbe esem, márciusig még van idő, nem írták meddig kell visszaküldenem ezt a papírt. Vagy töltsem ki, igényeljem meg, és ha sikerül teherbe esnem, akkor még változtathatok, hogy fizetetlen szabi helyett táppénzre írjanak ki?

Köszönöm válaszát: T.E.
Táppénzre a biztosítottak jogosultak. A gyes alatt is biztosított vagy, így elmehetsz táppénzre, viszont gyes és táppénz nem feltétlen jár együtt. Azért mondom így, mert nem egységes a megyei kormányhivatalok és a kifizetőhelyek jogértelmezése/alkalmazása. Ha legalább 1 nap szabadságot beiktatsz a táppénz elé, vagy a gyest átadod apukának, akkor egészen biztosan megkapod a táppénzt.

Egyelőre gondolom, hogy a gyed végéig kértél fizetés nélküli szabadságot. Ha további időre nem kérsz, és ezt sem én, sem Te nem tudod megmondani, hogy mikor kezdik el hiányolni a kérelmet a munkahelyeden, akkor minden további nélkül mehetsz táppénzre a gyed vége után, hiszen akkor ott munkavégzési kötelezettséged van, amit nem tudsz teljesíteni, ha keresőképtelen vagy. Ha a gyednek vége és még tovább megigényelted a fizetés nélküli szabadságot, akkor ennek - eltérő megállapodás hiányában - úgy tudsz véget vetni, hogy bejelented, nem veszed tovább igénybe. Ilyenkor főszabályként 30 nap múlva szűnik meg a fizetés nélküli szabadság és ezt követően tudsz táppénzt igényelni. Addig nem, mert a fizetés nélküli szabadság alatt a keresőképtelenség nem értelmezhető.


Szakbarbár
2018-01-14 06:22:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! 2013.09.10-től dolgoztam majd 2015.04.09-tol tappenzre mentem gyermekem 2015.11.21-én született. Jelenleg gyesen vagyok. Úgy tűnik jön a tesó. Milyen ellátásra leszek jogosult? Tappenzre elmehetek és mennyi időre? Hogy lehet tappenzre menni? Csed és gyed összege annyi lesz mint a tesoval? csed és gyed is járni fog? Köszönöm
Gyest és táppénzt akkor tudsz egyszerre kapni, ha a táppénz előtt van pár nap szabadság. Ha ezt nem tudod vagy nem akarod megoldani, akkor a gyest apuka igényelje meg. A csed elejétől maj vissza kell venni tőle, mert két baba után két ellátás csak úgy jár párhuzamosan, ha ugyanaz a szülő igényli. Táppénzt egészen a csed kezdetéig kaphatsz. Csed, majd gyed ketteske 2 éves koráig jár, lesz pár hónap, amikor egyszerre egyeske után gyest, ketteske után pedig csedet kapsz.
Az új csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.




Szakbarbár
2018-01-06 06:58:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Jelenleg első gyermekemmel vagyon GYED-en 2018.03.08.-ig. Második gyermekemmel vagyok várandós, márciusba leszek 2 hós terhes. A GYED lejártával 03.09.- től hogyan tudok táppénzt igényelni? A GYES -t igényelheti az első gyerek után a férjem vagy az így elveszik, nem igényelhető?
Köszönöm válaszát: Emőke
Gyest és táppénzt akkor tudsz egyszerre kapni, ha a táppénz előtt van pár nap szabadság. Ha ezt nem tudod vagy nem akarod megoldani, akkor a gyest apuka igényelje meg. A csed elejétől maj vissza kell venni tőle, mert két baba után két ellátás csak úgy jár párhuzamosan, ha ugyanaz a szülő igényli.

Ebtv. 39. § (2)Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosul


Szakbarbár
2018-01-06 06:54:43
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt szakértő!
2018. április elejére várok kisbabát, az elmúlt két évben KATA-s vállalkozó voltam, 2017.01.01-től 2017.04.30.-ig szüneteltetve volt a KATA, de a TB járulékot fizettem magam után. Katasként minimális csedre/gyedre számíthatok. Ha egy cég felvenne még a szülés előtt (februárban) egy magasabb bérrel, akkor igaz-e hogy munkahelyváltás miatt nem az előző egy év átlag keresetét vennék figyelembe csed számításnál, hanem csak a februári béremet? Nagyon vegyes válaszokat kaptam ezidáig, de egy közeli ismerősömnél így számoltak (csak ő nem katából lett foglalkoztatott, hanem egy cég alkalmazottjaként váltott egy másik céghez magasabb jövedelemmel, ugyancsak 1 hónapot dolgozott az új cégnél, majd elment 1 hónap táppénzre, a következő hónapban szült, és megkapta maximális csed-et. Tehát kérdésem, hogy ha februárban dolgozok egy hónapot ennél a cégnél, nálam is ez alapján fognak-e számolni? Nagyon köszönöm előre is a választ!
2 nappal ezelőtt volt itt egy ugyanilyen kérdés, időrendi sorrendben az elsők között meg fogod találni. A következő eltéréssel érvényes Rád is, amit a másik kismamának írtam, a szünetelés miatt sem más a helyzeted. Neked nincs annyi időd, mint neki, ezért a táppénzt nem kell beiktatni. Legyél február 1-től alkalmazott, így nincs kidobott kata, ami törthónapra is ugyanannyi, a munkaviszony alapján járó ellátásokat pedig nem befolyásolja hogy konkrétan mikortól lesz munkaviszonyod. A csedet a szülés várható idejét megelőző 28. naptól el lehet kezdeni, az eddig hátralévő rövid időben dolgozzál végig! Nagyon fontos, amit a szünetelés vs megszüntetésről írtam, csak utóbbi esetén működik a javasolt megoldás.

Szakbarbár
2018-01-06 06:51:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Gyermekünk 2016.12.10-én született Németországban, az anya 2017.12.10-ig kapott kint GYED-et, ami lejárt. Semmi féle támogatást nem kapunk már Németországból. Most költöztünk haza Magyarországra és szeretnénk a GYES-t megigényelni. A kérdésem az lenne,hogy van ennek bármilyen akadálya vagy meg kell kapjuk.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel Gábor!
Anyuka akár gyedre is jogosult lehet, feltéve, hogy Németországban (vagy más tagállamban) dolgozott legalább 365 napot a szülés előtti 2 évben. Ezekről E 104-es igazolást kell kérni. Ha ez a feltétel teljesül, akkor a másik egy aktuális biztosítási jogviszony, ami ha van, akkor jogosult lehet a baba 2 éves koráig gyedre. Ha munkaviszonyt létesít most itthon, vagy egyéni vállalkozó lesz, akkor a szerződés szerinti bér, illetve a minimálbér másfélszerese után, ha ezt nem tudjátok vagy nem akarjátok összehozni, akkor álláskeresési járadékot tud igényelni és azt szüneteltetve jogosult lesz gyedre. A járadékhoz U-val kezdődő nyomtatvány is kell kintről.
Ha ezt sem akarjátok vagy tudjátok, akkor az alanyi jogon járó gyeshez - és családi pótlékhoz - nem kell semmi egy lefordított születési anyakönyvi kivonaton és magyar lakcímen kívül, csak meg kell igényelni.

Szakbarbár
2018-01-04 20:31:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Az alábbiakban leírtakkal kapcsolatban várom megtisztelő véleményét.
Gyors időrend:
9,5 év folyamatos közalk.munkaviszony.
1.gyermek-gyed.
1 év munkaviszony uott.
2.gyermek-tgyás, gyed.
2014.12-ben lejáró gyed után munkába álltam volna, ha nem szüntették volna meg munkaviszonyomat (gyed,gyesen levőket rúgták ki... nyilván a kiskapukat ismerve... teljesen jogszerűen...)
Mindennel (szabadság, felmondási idő) együtt 2015.áprilisában megszűnt a munkaviszonyom. (2015.04.10-2015.06.30ig)
Közben (2015.04.16.) megfogant 3.gyermekünk, lépni kellett ezügyben.
Egyéni vállalkozó lettem, fizettük járulékokat... (180.000.-bruttó)
Majd táppénzre, csedre, gyedre mentem.
2018.01-ban lejár gyed (4300.-/nap). A gyes igényelve.
Mindenképpen szükség van arra, hogy itthon tudjak maradni a gyermekekkel legalább még egy évet.
Így gyesen maradok itthon.
Kérdésem az lenne, hogy 4.gyermek esetén járna-e a csed/gyed a gyes alatt/után?
Illetve mi a teendőm az egyéni vállalkozással a gyes alatt?
Köszönettel
Ha nem vállalkozol a gyes mellett, akkor nem kell járulékokat fizetni. A bevallásban jelzed, hogy gyes miatt nincs járulékfizetési kötelezettséged. Ha nem szünetelteted a vállalkozást, hanem vallod a nulla járulékalapokat havonta, akkor egy következő babával járulékköteles jövedelem hiányában a minimálbér másfélszerese lesz a csed és a gyed alapja. Szüneteléssel mindentől megszabadítod magadat.

Szakbarbár
2018-01-04 20:26:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
1987.07.24 én születtem, 2016 március óta KATA adózási rendszerben egyéni vállalkozó vagyok a havi 50ezret fizetem, előtte félállásban voltam bejelentett 2013 szeptembere óta körülbelül. Jelenleg babát várok a terhesség 11. hetében, a szülés várható ideje 2018 julius 15. Januártól elkezdem fizetni a magasabb összegű KATA-t (75 e) jobb ötlet hiányában. Van rá lehetőségem családi vállalkozáson belül hogy alkalmazzanak, kérdés hogy megéri-e? Lehet már elkéstem? Szeretném a lehető legmagasabb csed és gyed-et megkapni a lehetőségeimhez képest, ebben kérném a segítségét.
Előre is Köszönöm válaszát!
Az emelt kata a legfeleslegesebb kiadás és a legrosszabb választás egy kismamának. A havi 75.000-ért idén 158.400 Ft ellátás alapot kapsz, miközben normál adózást választva 62.000-ért 207.000 Ft-os járulékalapot, vagy szakképzettséget igénylő tevékenységnél 81.000 Ft-ért 270.000 Ft-os ellátás alapot kaphatnál.

Emelt katával az ellátások alapja valahol a tavalyi 136.250 Ft-os és az idei 158.400 Ft között lesz, attól függően, hogy idén meddig járulékolsz, mikor mész táppénzre. Normál adózásra mostmár nem éri meg váltani, mert az átlagban katás hónapok is lennének ócska ellátás alappal, ennél jobb, ha befejezed a vállalkozást - nem elég szüneteltetni, be kell fejezni - és munkaviszonyban kerülsz.

300.000-es bérrel, 1 hónapig, utána táppénz. Így a táppénz alapja a szerződés szerinti bér, a csedé és a gyedé a minimálbér kétszerese. A bruttó táppénz 1/3-át a munkáltatóra terhelik, de még így is megéri.

Szakbarbár
2018-01-04 20:23:17
Olvasói értékelés: 5/5
2016. Augusztus 1-től 2017. November 30-ig 2 órás munkaviszonyom volt bruttó 50000 ft-os fizetéssel. 2017. December 1-től 6 órás munkaviszonyom lett 200.000 ft-os bérrel mellette 2017. Decemer 1-el főállásban kiváltottam a vállalkozói igazolványt is, fizetem a minimálbér után a kötelező dolgokat. Váratlanul kiderült hogy terhes vagyok, két előzmény koraszüléssel azonnal táppénzre vennének. A könyvelőm szerint mindkét jogviszonyból jár táppénz és csak az ott elért jövedelmet veszik figyelembe de én ezt nem tudom elképzelni. Kérdésem az lenne hogy milyen módon számítódna ebben az esetben a táppénz csed gyed feltételezve hogy mindkét jogviszony fennmarad. Köszönöm
2 jogviszonyod van, mindkettőben vizsgálni kell, hogy rendelkezel-e a különböző ellátásokhoz a jogosultsági feltételekkel. A munkaviszonyból a terhesség végéig jár a táppénz, ennek és a csednek, illetve a gyednek is a mostani, 200.000 Ft-os bér lesz az alapja. A vállalkozás egy nagyon rövid ideje fennálló jogviszony, abból csak annyi napra jár táppénz, ahány napot vállalkoztál táppénzre kerülés előtt, ennek az alapja a minimálbér másfélszerese lesz, ebből a jogviszonyból csedre, gyedre nem leszel jogosult, mert nem lesz csak innen szülés előtt legalább 365 nap előzetes biztosításod.

Szakbarbár
2018-01-04 20:13:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Gyermekem 2018 május végén tölti be a 2. életévét. Jelenleg én GYED extrán vagyok, tehát teljes munkaidőben dolgozom, gyermekem bölcsődében van. 2. gyermekemmel várandós vagyok és veszélyeztetettséget állapítottak meg. Emiatt szeretnék/ kell is majd táppénzre jönnöm. A kérdésem az, hogy ha a gyermekemet nem veszem ki a bölcsődéből akkor le kell mondanom a GYED ről, mert táppénzen vagyok? Illetve később a GYESről is?
Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

A táppénz és a gyed megy együtt, ha dolgoztál a gyed mellett és így mész táppénzre. A gyessel már más a helyzet, mert annak az első napján már táppénzen vagy, így ezt meg sem tudod igényelni. Vagy úgy tudod, hogy kiírnak keresőképesnek és kiveszel pár nap szabadságot, vagy apuka tudja igénybe venni.


Szakbarbár
2018-01-01 12:48:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,
Kisfiammal májusig GYED-en vagyok, aztán GYES-en.
Munkahelyemre visszavárnak, azonban kaptam külföldről egy álláslehetőséget, amit KATA-val végezhetnék itthonról is.
A közeljövőben tervezünk még egy babát és előtte már nem mennék vissza a munkahelyemre.
Kérdésem, hogy ha most elkezdek GYED mellett KATA-zni, akkor az új CSED/GYED alapja a KATA lesz vagy a korábbi munkaviszonyom (amivel lényegesen jobban járnék)? Él ilyen esetben a CSED kedvezményszabálya?
Válaszod előre is köszönöm,
zsuzsi
A kedvezményszabály csak ugyanabból a jogviszonyból szülve alkalmazható. Eleve mindig csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az alap, tehát a vállalkozásból semmiképpen sem kapsz ellátás a munkaviszonyban szerzett jövedelem után.
A munkaviszonyod ha jól értem, fennáll a vállalkozás mellett. Ebben az esetben gyesbe szülve a munkaviszonyból mindenképpen jogosult leszel csedre, gyedre, az általános, vagy ha ez kedvezőbb, a kedvezményszabály alapján megállapított összegben. Ha főállású katásként lesz legalább 365 napod a szülés előtt, akkor ebből a jogviszonyból is kaphatsz csedet és - a másikkal együtt az egyszeres maximumig - gyedet. Ha nem leszel legalább 1 évig ev, akkor innen nem leszel jogosult csedre, gyedre.

Szakbarbár
2018-01-01 12:26:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Az alábbiakkal kapcsolatban várom megtisztelő válaszát.
A párommal jelenleg nem élünk házasságban, élettársi viszonyban neveljük az én előző kapcsolatomból származó nagyfiamat, illetve közös kislányunkat. A kicsivel jelenleg gyed-en vagyok, én kapom mindkét gyerek után a családi kedvezményt, illetve a családi pótlékot is. A gyed 2018 júniusában jár majd le.
Mivel jövő nyáron érkezik a harmadik (második közös) gyerkőc is a családba, úgy látjuk, hogy jobban járnánk, ha minden ellátást (családi pótlék, családi kedvezmény) inkább a párom igényelne meg 2018-ban. Ha összeházasodnánk, lehetőség lenne erre? Vagy akkor is csak a két saját gyereke után igényelhetné az ellátásokat? Ameddig pocakban van a legkisebb, addig csak én igényelhetem utána a családi kedvezményt?
Bonyolítja kicsit a helyzetet az is, hogy a kislányunk várhatóan tavasztól bölcsődés lesz, így le kell mondanom a gyed-ről, de azt találtuk ki, hogy a bölcsis időszak kezdetétől a kislányunk két éves koráig megigényelné a gyed-et párom. Ettől az időszaktól egészen a kislány kétéves koráig előre láthatóan ellátás nélkül maradnék, kb. 3 hónapra. Milyen járulékokat kellene fizetnem magam után? Egészségbiztosítási hozzájárulást, nyugdíjjárulékot?
A gyed letelte után én igényelném meg a gyes-t, illetve a második közös gyermek megszületése után a csed-et, majd a gyed-et. Ezekre ugye jogosult leszek ismét?
Visszaolvasva az előbbieket, kicsit bonyolultnak tűnik a helyzetünk, megpróbálom röviden néhány pontba összeszedni a végére:
1. A nem közös gyermek után, ha összeházasodnánk, igényelhetné a párom a családi pótlékot, és ezáltal jogosult lenne a családi kedvezményre is?
2. A pocaklakóra vonatkozó családi kedvezményt igényelheti-e majd a várandósság 90. napja után a párom, vagy ezt csak én tehetem meg?
3. Ki tudjuk-e majd így használni a maximális kedvezményt a három gyerekre?
4. Ha megszakítom a jelenlegi gyed-emet, de fizetem magam után a gyes igényléséig a biztosítást, a második közös gyerek megszületése után jogosult leszek csed-re, majd gyed-re is (a legutolsó bruttó bérem 247 000 Ft volt, így most a maximális gyed-et kapom)?
Előre is köszönöm válaszát!
Csak a házastársnak vér szerinti gyermeke ugyanúgy minősül, mintha saját lenne, úgyhogy ha összeházasodtok, akkor a párod is ugyanúgy igényelhet mindent, ami a 3 gyermekeseknek jár.

Magzat utáni kedvezményt év közben csak a férj-apa érvényesíthet, az élettárs nem, de a bevallásban visszamenőleg ő is igénybe veheti.

A dolgozó szülő akkor is jogosult a gyedre, ha a gyermek bölcsibe jár.

A járulékokra vonatkozó kérdést nem értem. Az említetteket egyéni és társas vállalkozó fizeti maga után, de Neked munkaviszonyod lehet, hiszen bért említettél.

Szakbarbár
2017-12-28 08:52:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Családinet Csapat és Szakbarbár!
Feleségem jelenleg GYED-en van otthon első gyermekünkkel, amely Április végén lejár, mivel a gyerek betölti a 2. életévét. Szeretnénk azonban egy második gyereket is, úgy hogy a feleségem közben nem menne vissza dolgozni. A kérdéseim a következőek lennének: Ha a második gyerek még az első után járó GYED időszakában megfogan, milyen juttatás vehető igénybe utána és mikortól illetve milyen összeggel? Mi történik, ha az első gyermek után járó GYED letelik, hiszen akkor az első után csak GYES lenne igénybe vehető még egy évig, de ha közben már ott a magzat is, az változtat valamit a helyzeten? Illetve hogyan változik a helyzet, ha csak a GYED lejártát követően esik teherbe?
A választ előre is köszönöm!
A csed és a gyed összege akkor is ugyanannyi, ha a gyes alatt vagy után születik ketteske. Ez akkor is így van, ha lesz valamennyit táppénzen, mert az nem befolyásol semmit, mivel a táppénz nem számít bele az ellátások alapjába.
Főszabály szerinti a következő csed és gyed alapja az irányadó időszakban 30-nál kevesebb bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha véletlenül lenne szabadságból több, akkor pedig a szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha azonban az előző csed alapja több volt ennél, akkor az új csed és gyed alapja is annyi lesz, mint amennyi az előző csedé volt. Tehát vagy többet, vagy ugyanannyit kap az összes létező esetben.

Szakbarbár
2017-12-28 08:45:04
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Kérdésem a következő:
Gyermekünk 2016.11.22-én született, ettől az időponttól kezdve igényeltük a CSED-et, jelen pillanatban GYED-en van a párom.
Abban az esetben, ha a következő gyermekünk még a GYED időszakában születik meg (pl.: jövő október), akkor ebben az esetben milyen összegű CSED-re, majd GYED-re számíthatunk a 2. gyermek után? Ilyenkor milyen időszakot vesznek figyelembe a járandóság(ok) megállapításánál? Illetve az 1. gyerkőc után a GYES-t megkapjuk 2 és 3 éves kora között annak ellenére, hogy a 2. után kapjuk majd a CSED/GYED-et?

Válaszát előre is köszönöm!
Különböző korú gyermekek után jár 2 ellátás, de csak akkor, ha mindkettő ugyanaz a szülő kapja.
A következő csed és gyed alapja az általános szabályok szerinti átlag és az előző csed alapja közül a magasabb. Az általános szabályok szerint - nagyon leegyszerűsítve - az aktuális bért veszik alapul, ha ez kevesebb, mint 120 napi, akkor legfeljebb a minimálbér kétszereséig. Tehát vagy ugyannyit fog kapni megint, vagy többet, kevesebbet semmiképpen.

Szakbarbár
2017-12-08 00:35:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
A következő ügyben kérném a segítségét.
2015 . november 30-án megszűnt a munkaviszonyom. Első gyermekem 2015. december 9-én született, így passzív CSED-et majd passzív GYED-et kaptam. A férjem 2017. március elsejével bejelentett a vállalkozásába alkalmazottként. 20 nap múlva fizetés nélküli szabadságra jöttem. Jelenleg második gyermekemmel vagyok várandós, 2018. június a várható születés időpontja. December 10el megszüntetjük a fizetés nélküli szabadságot. A kérdésem az lenne, hogyha táppénzre jövök akkor jogosult leszek e minden ellátásra a második gyermekemre vonatkozóan? Illetve ha lehetséges a táppénz, kaphatom e közben a GYES-t?
Válaszát előre is köszönöm
Dolgozz pár napot a táppénz előtt, így járni fog együtt a táppénz és a gyes. Csedre, gyedre jogosult leszel, feltéve, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt kaptad a gyedet, mert akkor ketyegett a biztosítási jogviszonyod és bőven meglesz a szülés előtti 2 évben a szükséges 365 nap. A béred remélhetőleg legalább bruttó 300.000 - a korábbi 20 nappal együtt, naptári napi átlagban...

Szakbarbár
2017-12-08 00:32:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja