SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Ildikó! Szeretnék rövid tájékoztatás kapni arról, hogy GYED-en lévő kismamákat milyen jogok illetik meg, ha 7 év munkaviszony után elbocsátják (végkielégítés, szabadságmegváltás, felmondási idő). Az elbocsátást követően igénybe lehet venni a passzív táppénzt? Ha igen, akkor ennek alapjául szolgáló átlagbért mi alapján számolják ki? Regisztráltatnom kell magam munkanélküliként ahhoz, hogy a későbbiekben- esetleg második gyermek esetén- ne essek el a különféle juttatásoktól? Köszönöm válaszát!

Gyeden lévő kismamának nem lehet felmondani, a határozatlan idejű munkaviszony csak úgy tud megszűnni, ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik. Ha ez lenne a helyzet, akkor 7 év után az Mt általános szabályai szerint 2 havi végkielégítés és 45 nap felmondási idő jár, meg a szabadságmegváltás, ami a munkaviszony megszűnésének jogcímétől függően minden esetben jár, ha nem tudják természetben kiadni a szabadságot. Ezeket az aktuális bérrel számolják. Április 1-től 45 napig jár a passzív táppénz, de egyszerre vagy táppénz van vagy gyed. Közvetlenül gyedről táppénzre menet esetén a táppénz alapjaként a gyed előtti átlagkereset éled fel.



Szakbarbár
2007-03-27 10:00:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Először is szeretném megköszönni egy korábban nyújtott segítségedet, melynek köszönhetően második gyermekemmel is maximális gyeden lehetek itthon. Bár „csak” a törvények betartásáról és betartatásáról volt szó, a gyes helyetti szabadság, betegszabi, táppénz választási lehetőségem elismerésére és számfejtésének megkezdésére egy hónapnyi huzavona után került csak sor, ugyanis a közvetlen főnököm egyáltalán nem volt hajlandó támogatni a gyes megszakítását. A Te válaszaid adtak bátorságot ahhoz, hogy ne féljek a felmondástól és elmenjek egészen a központig, hogy végül megkapjam azt, ami jár. Ott szerencsére már nem akadékoskodtak, tudták mi a szabály és azonnal annak megfelelően jártak el. Köszönöm. Most újra tanácsot szeretnék kérni, szintén a felmondási tilalommal kapcsolatban. A fent említett cég egy kereskedelmi bank, amelynek helyi fiókjában dolgoztam. Jelenleg, még októberig Gyed-en vagyok második babámmal, Neked köszönhetően maximális összeget kapok... A szabályok változása szerint tudtommal Gyes mellett már el lehet menni 8 órában dolgozni. Erre 3 mód van tudomásom szerint: 1. teljesen más céghez, 2. ugyanahhoz a céghez más munkakörbe, vagy 3. ugyanahhoz a céghez, a régi munkakörbe. Úgy tudom, hogy az első két esetben nem szakad meg a gyes miatti fizetés nélküli szabadság, vagyis továbbra is él a felmondási tilalom a régi munkahelyen, míg én máshol, vagy más munkakörben dolgozom. Ez valóban így van?? A harmadik esetben viszont mi a helyzet? · Ha a gyes mellett visszamennék a régi munkahelyemre, vagyis a helyi fiókba dolgozni, azonnal megszűnne a fizetés nélküli szabadság és ezzel a védettségem? · Vagy továbbra is megmaradna a védettség a gyes miatt (mint fizetés nélküli szabadság) a gyerek 3 éves koráig miközben én dolgoznék? Ezt sehol nem láttam még leírva, és biztos információ nélkül nem szeretném esetleg idő előtt alkalmat adva a cégnek kirúgatni magam. Szintén ide kapcsolódó dilemmám, hogy ha én gyes mellett szeretném kihasználni a lehetőséget és visszamennék 8 órában dolgozni a „régi” helyemre, kötelező – e oda visszavenniük, vagy mondhatják, hogy menjek gyes alatt máshová, utána meg majd elintézzük a felmondást, ha lejár a fizetés nélküli. Egyébként szerintem a közvetlen főnököm nem akar visszavenni, mint ahogy korábban sem támogatott a gyes megszakításában, de ha nem találok más megoldást és esetleg kötelező lenne a gyes mellett, hogy visszavegyenek, akkor inkább ezt választanám, mint a biztos megélhetési kudarcot, a gyest… Elnézést, ha kicsit hosszúra, vagy túl részletesre sikerült a levél, de csak így tudtam – remélhetőleg – pontosan megfogalmazni a kérdéseimet. Válaszodat előre is köszönöm!

Akár dolgozol gyes mellett, akár nem, ha dolgozol, akár a régi cégnél teszed, akár máshol, felmondási tilalom véd, az ugyanis kizárólag a gyes igénybevételéhez kapcsolódik, semmilyen más körülmény nem befolyásolja. Van egy élő szerződésed, az abban foglaltak szerint kell foglalkoztatnia a cégnek gyes mellett és után is.



Szakbarbár
2007-03-27 10:00:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Ez év szeptember végére várom kisbabámat. Jelenlegi munkahelyemen 2001. augusztusa óta dolgozom. 2002. február végétől 2004. augusztus 15. első gyermekemmel otthon voltam. Tehát jelenleg 2004. augusztus 15. óta ismét fizetést kapok. 2006. január 1. óta napi 5 órában, részmunkaidőben dolgozom. Havi jövedelmem bruttó 177.000 Ft, melyből minden járulékot levonnak. (Ez az összeg nem változott 2006. óta.) Jelenlegi terhességem esetében várhatóan 2007. szeptember 1-től tgyásra mehetek, így - ha jól tudom - erre az időszakra a 2006. évi napi átlagjövedelmem 80 %-át kapom meg. Lehetőség szerint 2007. május 1-től szeretnék táppénzre menni. (Az orvos már most sem nagyon akarja, hogy dolgozzam.) Idén ezidáig 8 napot voltam táppénzen gyermekem ápolása végett. Saját betegségem miatt szintén 8 napot voltam táppénzen idén. A kérdésem, hogy fentiek alapján mi fogja képezni 2008-ban a GYED alapját? Beleszámít-e a GYED számítás alapjába a táppénz és a tgyás összege? Ha 2007-ben nincs 180 munkával töltött napom, akkor miként számolják ki a GYED összegét az esetemben? Segítségedet, válaszodat előre is köszönöm. Üdvözlettel,

Egyik ellátás a másik alapjába soha nem számít be, csak a járulékköteles bér és betegszabadság alapja a táppénznek, tgyásnak, gyednek, amikor átlagot számolnak, akkor a számlálóban ezek összege, a nevezőben pedig az időtartamuk nincsen benne. Nem 80%, hanem 70% mindennek a mértéke. 2007-ben induló táppénz és tgyás alapja a 2006-os átlag, bruttó 177.000-ből adójóváírás nélkül nettó 101.000 körüli tgyás várható. 2008-ban kezdődő gyed alapja a 2007-es átlag, de a felső határ a minimálbér kétszeresének a 70%-a. A gyed 180-nál kevesebb nappal is lehet maximális - a kezdés évében, mert utána a felső határ emelése nem érinti a gyedet. Illetve utána ha a maximális összeg emelkedik, akkor 31napos hónapban még valamivel több lesz a gyed, de az új maximumot már nem kapod.



Szakbarbár
2007-03-26 10:15:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2005.01.13-án született a kislányom.14 hónapos koráig gyed-en voltam,aztán visszamondtam a gyed-et és gyes mellett visszamentem dolgozni. Időközben munkahelyemen drasztikus létszámleépítés történt(unios csatlakozás miatt).Én 2006.12.29-én táppénzre mentem(azóta is táppénzen vagyok).Munkáltatóm mivel a munkaviszonyomat nem tudja megszüntetni a gyes miatt úgy gondolja,hogy állományban maradok a gyes végéig viszont munkát nem tud adni nekem(és fizetést sem csak a gyes-t).Kérdésem:jogos-e a munkáltató eljárása ill. mi a jogos eljárás ilyen esetben a munkáltató részéről. A másik kérdésem:ha a munkáltatónak van igaza és 2008.01.13-ig csak gyes-t kapok miközben megmarad a munkaviszonyom és közben újra teherbe esem,akkor a terhesség ideje alatt jár-e táppánz(illetve gyes és táppénz együtt)? Előre is köszönöm segítségét!

Ha keresőképes vagy és dolgozni akarsz, akkor a munkáltató vagy foglalkoztat az eredeti paraméterekkel - munkaszerződést módosítani csak közös megegyezéssel lehet - vagy állásidőre járó bért kell fizetnie. A keresőképtelenség, a terhesség és a gyes külön-külön is felmondási tilalom. Így, hogy már több, mint 180 bérezett napod volt gyes melletti munkából, 2007-ben lehetsz táppénzen és gyesen együtt anélkül, hogy bármi hátrány érne. 2008-ban induló táppénz már sokmindentől függ.



Szakbarbár
2007-03-26 10:15:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Május elején fogok szülni és úgy tervezzük a párommal, hogy a GYÁS időszakára maradok otthon a babával, ezután a párom venné igénybe a GYED-et. Ő jelenleg álláskeresői járadékot kap szeptember óta, még júniusig, utána valószínűleg vállalkozóként a minimálbérre lesz bejelentve. Az álláskereső járadék előtt folyamatos munkaviszonya volt magas fizetéssel. Kérdésem, hogy ő jogosult-e a fentiek alapján a GYED-re? Köszönöm!

Ha a gyed 1. napján biztosított lesz és az előző 2 évben rendelkezik legalább 180 nap biztosítással, akkor - alapesetben - az előző évi átlaga után kaphat gyedet.



Szakbarbár
2007-03-26 10:15:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!Egy letelepedett Román állampolgár vagyok.2001.12.29-től 2007.01.5-ig tartott a munkaviszonyom(m.adóm meghalt)csak ezután tudtam meg hogy kismama vagyok.Sehova nem vesznek fel kismamát dolgozni.Márc.28-ig m.kanélküli seg.vagyok.Augusztusban kell szüljek.Havi brutto 63000ft volt a fizetésem.Mindenhol azt mondják hogy havonta fizetnem kell a biztositást hogy járjon az egészségügyi ellátás amig szülésre megyek.A férjem dolgozik,ugyis fizetni kell?,és a szülésig nem jár nekem semmi jövedelem?,hiszen nem tehetek róla hogy nem kapok munkát kismamaként?! A továbbiakban is mire vagyok jogosult mint letelepedett román állampolgár,jár a gyed,gyes és kihez fordulhatok az ügyemben.Gondolom ennyi munka év után nem maradhatok jövedelem nélkül?! Köszönettel:

Aki nem kismama és nem kap munkát, az ugyanúgy nem kap semmilyen ellátást a munkanélküli kimerítése után. Ilyen a rendszer. Előzetes biztosításod rendben, ha biztosításba tudnál kerülni szüléskor, akkor jogosult lennél tgyásra és gyedre. Ha nem, akkor a letelepedési engedély miatt legalább az alanyi jogon járó gyesre - és a többi családtámogatási ellátásra, családi pótlék,egyszeri anyasági támogatás - jogosult leszel.

Április 1-től a minimálbér 9%-át, 5.850 Ft-ot kell fizetni egészségügyi szolgáltatási járulék címén, hogy jogosult legyél az egészségügyi szolgáltatásra.



Szakbarbár
2007-03-26 10:15:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves tb szakértő! 2006. július 8-án szültem második gyermekemet. 2006. június hó 30-án megszünt határozott idejű munkaszerződésem. Tehát passzív jogon vagyok gyeden jelenleg. Első kérdésem az lenne, hogy mit kéne tegyek hogy ebben a felállásban esetleges harmadik baba bevállalásával jogosult legyek tgyásra és gyedre is. (ha két év múlva jönne a baba) És így passzív gyeden én biztosított vagyok az OEP szerint, amit most vizsgálnak hogy ki minősül biztosítottnak? Légy szíves válaszolj a kérdéseimre, olyan jó hogy vagy. Üdvözlettel:

A passzív gyed mellé "jár" az egészségügyi szolgáltatás.

Tudom, hogy egyszerű volt, de nem volt jó választás passzív jogon kérni a gyedet, mert ez nem csinálja egy következő gyedhez az előzetes biztosítást. Ha úgy csináltad volna, hogy a tgyás lejárta után néhány napra álláskeresési járadékot igényeltél volna és ezt szüneteltetve igényelted volna a gyedet, akkor most bármikor szülhetnél, maximális gyedet kaphatnál. Így most az van, hogyha nem leszel korábban 2 hónaposnál idősebb terhes, mint ahogyan a gyed lejár, akkor a gyes igénylésénél játsszd el ezt a munkanélküli beiktatást, egyébként pedig azonnal (és onnan vissza gyedre), mert különben nem biztos, hogy összejön az előzetes biztosítás.



Szakbarbár
2007-03-26 10:15:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2005.jún.15-én született első gyermekem. A TGYÁS alatt megszűnt a munkaviszonyom. Akkor azt javasolta, jelentkezzek be (a TGYÁS lejártakor) munkanélkülinek, azt szüneteltessem, és utána a TB-nél kérjem a GYED-et, így kaphatok a a második gyermekre is GYED-et. Most 2007. május 14-ére várjuk a második babát. Kérdésem az lenne, mit kell tennem, hogy TGYÁS-t ill. GYED-et kaphassak? Aktiválni kell-e a munkanélküliséget, ha igen, mikor és mennyi ideig? Igy változik-e ezeknek a juttatásoknak az összege? (mostani GYED: brutto 74000Ft) Hol kell igényelni (TB?)?Ezzel a lehetőséggel lehet-e élni következő babáknál is? Válaszát előre is köszönöm!

Nem kell "aktiválni". Simán csak gyedről tgyásra váltasz - ha megéri, ehhez nézzük meg, hogy a járadékot megállapító határozat mellé kapott számításon mennyi az átlagkereseted - és a munkaügyi központ új foglakoztatói igazolást tölt ki. Ezzel és a többi szükséges melléklettel együtt a lakhely szerinti egészségbiztosítási pénztárnál tudod megigényelni a tgyást - ugyanúgy, mint annó a gyedet. Ezt akárhány babával megcsinálhatod, legalábbis a jelenlegi szabályozás szerint így van.



Szakbarbár
2007-03-26 10:15:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Én két esettel fordulnék Önhöz! Az egyik probléma illetve kérdés az az lenne hogy nekem 2007. 03. 24-én lejár a Gyedem. Most igényeltem a Gyest ami úgy tudom, hogy 8 órás munka mellett is jár a kislányom 3 éves koráig. Én vissza szeretnék menni dolgozni. A cég ahol dolgoztam éppen eladás alatt van. Ha jól értesültem velem együtt adják el a céget vagyis én mostmár az új cég alaklmazottja lettem. Viszont nem tudom, hogy a munkaköröm megmarad-e vagy egyáltalán alkalmaznak-e. A kérdés az lenne hogy kötelező-e foglalkoztatniuk engem vagy felmondhatnak. Ha foglalkoztatniuk kell akkor mennyi ideig. Ha nem akkor kapok-e végkielégítést vagy sem. 3 évem van az "eredeti" cégnél ha beleszámoljuk a Gyed időszakát is. (azt hiszem az munkaviszonynak számít) Ha esetleg közösmegegyezéses szerződésbontást akarnának és mondjuk kifizetnék az egy éves béremet vagy ha ezt nem akkor elmenjek-e táppénzre amíg nem találok munkát? A másik probléma a húgomat érinti. Jelenleg az 1 éves 2 hónapos kisfiával Gyeden van. De már várják a következő babaát aki augusztusban érkezik. Tehát akkor még a kisfiú nem tölti be a 2. életévét nem telik le a Gyed-e.A kicsire milyen juttatást igényelhet majd. Mehet-e Gyedből Gyedbe. Vagy igényelhet-e Tgyást a kicsi után a Gyed mellett? Ha mehet Gyedből Gyedbe akkor ugyanannyi lesz-e Gyede vagy újra fogják számolni. Vagy esetleg ha a párja menne el Gyesre az egyikkel és dolgozna mellette és akkor a kicsivel menne csak el Gyedre? Köszönöm a segítségét!

Ha ez egy munkáltatói jogutódlás, akkor ott csak a munkáltató személye változik, a többi nem, mert ezekkel a régi paramétereiddel kerülsz át a másik céghez. Van egy érvényes munkaszerződésed, a munkakör és a munkbér meg van határozva mellette. Gyes mellett dolgoznál, ilyenkor - akár dolgozol, akár nem, önmagában a gyes miatt - felmondási tilalom véd. Munkaszerződést módosítani csak közös megegyezéssel lehet, ha nem ajánlanak olyat, ami Neked elfogadható, akkor nincs megegyezés. Ha nem védene felmondási tilalom és nem mennél bele a módosításba, akkor az lenne, hogy a munkáltató nem tudja az eredeti paraméterekkel fenntartani a munkaviszonyt, ezért felmond. De a felmondásit tilalom véd, a közös megegyezésbe meg nem mész bele, vagyis marad mindena régiben. A munkáltató 3 dolgot tehet: vagy megszervezi a munkát úgy, hogy a régi béredért tudjál a munkakörödben dolgozni, vagy mégis kitalál és felajánl olyan módosítást, amit elfogadsz, vagy egyiket sem tudja megtenni és akkor állásidőre járó bért fizet, mert az ő érdekkörében következett be olyasmi, ami miatt az eredeti feltételekkel nem tud foglalkoztatni, a felmondási tilalom miatt pedig felmondani sem tud. Ezért nagyon sajnáljuk, de ez az ő privát problémája Egyszerre egy szülő, egy gyerek után, egyféle támogatást igényelhet, választani kell, hogy melyik gyerek után ki mit kér, választani viszont visszamenőleg nem lehet, amikortól az újat igényli, akkortól kapja majd. 0 bérezett nappal szül a gyedbe, ilyenkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2007-03-22 09:20:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg is dolgozom, de nem vagyok bejelentve! Mindkét lehetőség érdekes lehet, mert elvileg az is elintézhető, mivel van egy saját cégünk, hogy be legyek ott jelentve tényleges munkavégzés nélkül, vagy a másik esetben ott, ahol jelenleg is dolgozom feketén. Időközben elolvastam a hvg TB különszámát, amiből én azt szűrtem le, hogy várhatóan 2008.-ban kezdődik nekem a gyed, tehát akkor a számítás alapja a 2007. január elsejével kezdődő idaszak.Jól értelmeztem? Köszönöm a választ!

2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag, ha ott van legalább 180 bérezett nap. Ha nincs, akkor még megpróbálnak az ellátás kezdete előtt közvetlenül 180 bérezett napot keresni. Ha így sincs, akkor amennyi van, anyi az alap, de ilyenkor a tgyás alapja is legfeljebb csak a minimálbér kétszerese lehet



Szakbarbár
2007-03-22 09:20:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Elvesztem a rengeteg jogszabályban, ezért kérem az Ön segítségét.Augusztus 7-re várom első gyermekem érkezését. Néhány adat bruttóban (közalkalmazott vagyok, határozatlan idejű szerződéssel) : 2006. január-február-március:121.000 (januárban 13.havi: 121.000) áprilistól-decemberig: 123.800 (júniusban jutalom:40.000) 2007. január-február: 123.800 (13. havi: 123.800) Március marad: 123.800 (Gondolom ez az összeg vagy marad, vagy áprilistól kb. 2.000 forinttal emelkedik.) Júniusban azt gondolom, hogy várható még jutalom. Kérdésem a következő lenne: az én esetemben mikor érdemes megkezdeni a tgyást, hogy anyagilag a lehető legjobban jöjjünk ki?? Lehet, hogy jobban járnék, ha a baba megérkezése után indulna a tgyás és ez mekkora összeg lenne? Ha májusban (6 hónaposan) elmennék táppánzre, az befolyásolná, hogy mekkora összeget kapok tgyás-ra és gyed-re? Érdemes-e a baba megérkezése előtt a szabadságot kivenni? A tgyás lejárta után a gyedet szeretném igénybe venni.Ez előreláthatólag mekkora összeg lenne? Várom válaszát!

Idén induló táppénz és tgyás - nettó 87.000 körül lesz - valamivel több, mint a jövőre induló maximális gyed - nettó 80.000 körülinek várható, ha marad a tervezett minimálbér és az adótábla -, ezért ha csak szüléstől kéred a tgyást, akkor kb 1 hónapra megnyerted a kettő közötti különbözetet, mert így a kevesebb gyed csak később, a baba 169 napos korától indul - és nem mondjuk a 140 napos kortól, ha -28-tól menne a tgyás és a baba pontosan érkezne. Én a szabadságot a helyedben nem adatnám ki, mert - a 13. havinak, jutalomnak és a tgyást nem terhelő 17%-nyi járuléknak hála - a nettó táppénz alig párezerrel kevesebb csak, mint a szabadság, amit ha emiatt viszel magaddal tovább, akkor később többet ért, mert az idő közben emelkedő bérrel adják ki és időben is értékesebb lesz pl. bölcsődébe, óvodába beszoktatáskor. A táppénz nem befolyásol semmit, az előtte lévő 80%-os betegszabi hatása ebben az esetben elhanyagolható, mert a 13. havi miatt így is bőven meglesz a maximális gyedhez szükséges átlag, ami innentől kezdve több, most ki nem fejtett ok miatt teljesen mindegy, hogy mennyivel több.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Szeretnék-amennyire lehet- pontos válaszokat kapni a kérdéseimre, mert bárhova fordultam eddig segítségért-szinte mindenhol mást mondtak... 2005. szeptemberében lettem terhes, és okt.től táppénzen voltam a baba születéséig, 2006. május 28ig, illetve a szülési szabadságot már ezt megelőzően 1 hónappal korábban kértem, ami tartott okt.15ig. Azóta gyeden vagyok. A 2005ös bruttó bérem szep.től 122000.ft.volt., most 2007 jantól. 128000ft. Kérdéseim: Azt gondoltam, hogy a gyed összege 1 állandó érték, ennek ellenére minden hónapban más összeget kapok, kisebb-nagyobb eltérésekkel, mi ennek az oka? Mi alapján számítják? Fontosabb kérdésem viszont ez: Munkahelyemen határozott idejű szerződéssel vagyok, ami jelenleg 2007. aug. 31ig szól. (2001 óta évente hosszabbítgatják) Elképzelhető, h nem hosszabbítják tovább!? Ha így lesz, és a 2. gyermekünk megszületne 2008. május 28ig, tehát, amíg a gyed jár, akkor milyen gyedet kapnék a 2. baba után? A minimálbér 2szeresének 30-adát( vagy mit?!), tehát kb. 40000ft-ot???????? v mi alapján számolnák? V a 128000ftot vennék alapul? Ilyenkor szülési is jár újból? És ha mégis hosszabbítanak, akkor uannyit gyedet kapnék, mint most? (most, a februári nettó 72000ft, de mondom, változó minden hónapban ). Szeretnénk második gyermeket, mi lenne a legjobb megoldás? Várom válaszát, bízom segítségében, köszönettel:

Egyszer megállapított gyed napi alapja, bruttóban mindig ugyanannyi marad. A gyed, mint minden tb ellátás, naptári napra jár, tehát más az összege 28, 30 és 31 napos hónapban, ráaádásul az elején egy törthónap van, amit lehet, hogy később kapsz meg a következő havival együtt, ilyenkor aztán teljesen nyomonkövethetetlen tud lenni. Ha megnézed az adóbevalláshoz kapott igazolást, ott havonta látod az összegeket egymás alatt, ott fogod látni a logikát, amiről beszéltem, hogy minden 2. hónapban ugyanaz, kivéve júl-aug. Határozott idejű szerződést legfeljebb 5 évig lehet hosszabbítgatni, utána határozatlan idejűnek minősül. Ha 0 bérezett nappal szülsz bele a gyedbe vagy a gyesbe, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Előzőleg feltett kérdésemből sajnos kimaradt a legfontosabb: Jelenleg február eleje őta táppénzen vagyok és azt tudom, hogy táppénz alatt nem küldhetnek el a munkahelyemről, de ha visszamegyek még a szülés előtt dolgozni, (anyagi okokból) akkor megszűntethetik-e a munkaviszonyomat, vagy esetleg van valamilyen törvény, ami védi a kismamákat? Köszönettel:

A terhesség önmagában is felmondási tilalom.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Szakbarbár! 2004.május 1-től bruttó 268.000 Ft a bejelentett bérem. 2005.június 4-től vagyok táppénzen,majd a szülés napjától(október 11)TGYÁS,és azt követően Gyeden.Jelenleg 19 hetes kismama vagyok.Olvasva az Ön rovatát,arra jutottam,hogy nekem érdemes lenne elmennem táppénzre,mert így a szülésig elég magas táppénzt kapnék,és remélhetőleg a TGYÁS-om ésa GYedem is a második babával is a maximum lenne.Tudna nekem ebben segíteni,hogy ez számokkal mit (anyagilag) pontosan mit is jelent,jelentene? A munkahelyem TB szakértője szerint nem biztos,hogy jól járok,ha a GYEDet felcserélem táppénzre. Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel:

A következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz, bármit csinálsz is - szabi vagy betegszabi, illetve ebben vagy fordított sorrendben - ha 180 napot nem fogsz dolgozni. Ez gyedből a maximumot is jelenti, de egy korábbihoz hasonló, felső határ nélküli tgyáshoz 180 napot kellene munkával, szabadságon, betegszabin tölteni, ebbe a táppénz nem számít bele. A táppénzed néhány napon múlik, hogy nem fizetés-alapú, hanem az is csak minimálbér (raádásul 2006-os) kétszereséből számított lenne, mert hiába jön be a kedvezményszabály, hogy a gyed előtti átlag éledne fel, az maximálva volt a minimálbér kétszeresében, mivel 180-nál kevesebb napból volt megállapítva. Így a táppénz csak annyival lenne több nettóban, mint a gyed, hogy előbbiből nem jönne le a 8,5% nyugdíjjárulék.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2004 december 31.-ig folyamatos munkaviszonyom volt (2004. szeptember 9.-től táppénzen voltam). Ezután a szerződésemet nem hosszabbították meg, de továbbra is táppénzen maradtam, 2005. március 31-ig. Április 5.-től munkanélküli lettem, és járadékot kaptam 2005. dec. 30.-ig. 2006. január 3.-ra és 4.-re álláskeresési segélyt kaptam, január 5.-től pedig leszázalékoltak. Kettő évre kaptam meg a 67%-os rokkantnyugdíjat (3. rokkantsági csoport a havi keresetének 63%-a), vagyis ez jövő év január 5.-ig jár. Tavaly szeptemberben terhes lettem, június 12.-re van kiírva a szülés. Kérdésem az lenne, hogy jövőre, ha lejár a rokkantnyugdíjam, kaphatok-e GYED-et vagy csak GYESt, vagy esetleg az idén a szülés időpontjától jár-e nekem GYED? Egyáltalán kaphatok-e GYED-et, vagy csak a GYESt vehetem igénybe? Ha csak az utóbbit, akor tehetek-e valamit, hogy GYED-re jogosult legyek? Segítségét előre köszönöm.

Rokkanytnyugdíjasként ha dolgozol, akkor sem fizeted a tgyást és gyedet megalapozó 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, az előzetes biztosításod sem ketyeg, ha pedig nem is dolgozol, akkor az aktuális sincsen meg. Ennek ellenére ha nem nyugdíjasként biztosításba tudnál kerülni, akkor mivel az előzetes biztosításod, ami mindig a fontosabb, mert nehezebben teljesülő feltétel (szülés előtti 2 évben 180 nap) megvan, ezért elméletileg jogosult lehetnél tgyásra és gyedre. A minimálbér kétszeresével kéne biztosítással járó jogviszonyt létesíteni. Viszont a nyugdíjat szerintem nem lehet csak úgy lemondani - bizonyos feltételek esetén bizonyos idő múlva szünetel - és innentől kezdve hiába az egész. De ennek azért nézz utána, mert hátha mégis, és akkor gyorsan munkaviszony, a -28. naptól pedit tgyás. Ha ez nem jönne össze, gyes és rokkantnyugdíj megy együtt.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm! Kérdésem a következő lenne:milyen és mennyi támogatásra vagyok jogosult a szülés után,ha az adatok a következőek.Szegeden lakunk a párommal és ott is dolgozunk.Én a jelenlegi munkahelyemen 2004.01.01.óta vagyok bejelentve és 2006-ban az átlag fizetésem 75.000 Ft volt.Jelenleg kb.ennyi a táppénzem is. Válaszát előte is köszönöm

Ez nagyon kevés adat, a lakhely helyett inkább megírhattad volna, hogy bruttó vagy nettó, vagy, hogy mikor szülsz. Így csak annyit tudok mondani, hogy idén induló tgyás ugyanannyi, mint az indén induló táppénz, a gyed pedig a bruttó ellátásnak a 8,5%-ával kevesebb.

a biztosítás alapján járó ellátások mellett jogosult leszel az alanyi jogon járó családi pótlékra is, ami havi 11.700 Ft és az egyszeri anyasági
támogatásra, ez 61.043 Ft.


Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Érdeklődnék affelől, hogy milyen juttatásokat érdemes igényelnem, ha eljutok odáig, hogy gyermeket vállaljak, fél év múlva. A helyzetem szinte kilátástalan, hisz eddig nem volt még munkahelyem, csupán diákmunkák, illetve mellékállások. Nappali tagozaton tanulok, és előreláthatóan, még egy évig nappali tanulói jogviszonyban leszek a felsőoktatási intézménnyel. Jelenleg nem dolgozom sehol sem, és magánnyugdípénztáram sincs, ahogy biztosításaim sincsenek. Az első gyerekről lenne szó. Már utánanéztem pár helyen a GYES-nek, GYED-nek, GYÁD-nak és az anyasági ellátásnak is, de nem tudom melyiket érdemes az én helyzetemben választani. Előre is köszönöm válaszát.

Nappali tagoaztosként ha lenne is munkaviszonyod, nem fizetnéd a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, ami megalapozza a tgyást és a gyedet. Ezért csak az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokra számíthatsz: egyszeri anyasági támogatás 61.043 Ft, családi pótlék 11.700, egyedülállóként - ha a papa is nappali tagozatos lenne, akkor ha ketten nevelitek a babát, akkor is egyedülállónak járó összegre vagy jogosult - 12.700 Ft, gyes 24.824 Ft. Igénylés módjáról és részleteiről a kisokosban olvashatsz.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! a munkahelyemen szerződéses jogviszonyban vagyok, a szerződésem 2007. aug 6-án jár le, amikor a gyed is (akkor lesz ket eves a kisfiam), tehát nincs hova visszamennem dolgozni. (ezt napra pontosan pont igy irtak meg, es pont ilyen céllal. Elotte volt egy szerzodesem ,ami lejart volna a gyed alatt, igy en elvileg ezzel nem veszettem, sot, talan meg idot is kaptam, hatha addig lesz statusz, es kinevezhetnek...ez volt az igeret). Nos, ststus nem lett, igy a szrezodest nem koveti ujabb. Amikor a kicsi megszuletett, közalkalmazottkent alairattak velem egy papirt, miszerint a tgyas, gyed idejére fizetes nélkuli szabadsagot veszek ki. A kérdesem az, hogy ilyenkor mi törtenik a két ev alatt "felgyült" szabadsagnapokkal. Olyan ismeroseim, akik ugyanennel a "cegnel" gyed utan mentek vissza (veglegesen kinevezett közalkalmazottkent), megkapták kiveheto plusz szabikent, tehat egy-másfél hónappal tovább otthon maradtak. Nekem ilyen ezek szerint nem lehet, hiszen nem leszek már jogviszonyban a munkaltatómmal. Ki kell fizetniuk, vagy pedig nincs is ertelme errol beszeelni, hiszen en a sajat keresemre fizetes nelkuli szabin voltam ket evig. Át vagyok verve? (ps, átneztem az eluteseket, ha megis maradt benne, elnézést, de eléggé feldúl ez a téma most engem) A választ nagyon köszönöm, Üvözlettel,

A tgyásra és a gyed 1. évére jár a fizetett szabadság. Ha kiadni nem tudják természetben, mert a szerződés közben lejár, akkor pénzben kell megváltani.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarát! Az előző bejelentett munkaviszonyom 2000. Augusztustól 2000Decemberig volt. A következő / a jelenlegi/ 2006. Október 16tól 2007. Június 30ig, ami a munkaügyi központ által támogatott szerződéses munkahely. A munkáltató tovább nem hosszabbítja meg a szerződést. Az lenne a kérdésem, hogy milyen, gyermek után járó ellátásokra vagyok jogosult (gyes, gyed, gytáp, anyasági, stb. ) Szülésem várható ideje 2007. Június 20. Mivel a munkaügy által vagyok alkalmazásban, jogosult vagyok-e a táppénzre vagy végig kell szülésig dolgoznom? A táppénz beleszámít-e a munkaviszonyba. Ha jogosult vagyok az ellátásokra, milyen összegekre számíthatok. A bruttó fizetésem 70000Ft. Segítségét előre is köszönöm.

Ha keresőképtelen vagy, jogosult vagy táppénzre, ez független attól, hogy hogy helyezkedtél el annó. A táppénz is beleszámít mindenbe: munkaviszonyba, szolgálati időbe, tgyáshoz, gyedhez szükséges előzetes biztosítási időbe. Ha a munkáltató határozatlan idejű foglalkoztatásodhoz kapott támogatást, akkor nem szüntetheti meg működésével összefüggő okból a munkaviszonyodat. A terhesség miatt más okból sem, tehát pl akkor sem, ha rosszul dolgozol. Közös megegyezésre megpróbálhat rábeszélni, az előzőek ismeretében majd eldöntöd, hogy belemész-e. Én nagyon sokat kérnék érte, legalább annyit zsebbe, nettóban, mint amennyi 3 múlva a visszatérésedkor járna, ez kb 3 havi pénz. Ha nem vagy ilyen határozott, mint én, akkor azt tudod tenni, hogy a tgyást elkezded még biztosítottként, a gyedet pedig nem a kényelmes módon, passzívként igényled, hanem előtte beiktatsz pár nap álláskeresési segélyt és ezt szüneteltetve kéred a gyedet, mert így ha a gyed vagy a gyes alatt megint szülnél, akkor szinte automatikusan jogosult leszel megint tgyásra és gyedre. Ha passzív jogon kérnéd a gyedet, akkor ez nem így lenne. A tgyás és a gyed mellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra, családi pótlékra és majd a gyesre is jogosult leszel, ezekről részletesen olvashatsz a kisokosban.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Több éve folyamatosan dolgozom egy Kft-nél, közben született egymás után két gyermekem, a munkaviszony folyamatosan fennál. Jelenleg a második gyermekkel tavaly december óta gyesen vagyok, és szintén ettől az időponttól elkezdtem tölteni a szabadságomat, ami ez elmult időszakra vonatkozik (gyes,thgy stb). Ez a szabadság ez év április végén jár le. Közben felhívtak, hogy menjek dolgozni most márciusba, de én nem akarok munkába állni, mert a feltételek (anyagi,szakmai)nem igazán elfogadhatóak számomra, inkább keresnék más munkahelyet. Hogyan kell helyesen eljárnom? Mikor adjam be a felmondásomat, (ez most gyes melleti munkavégzésnek minősül) Kötelesek e kifizetni az eltelt időszakra vonatkozó szabadságomat, illetve ez évre jár e nekem szabadság? Köthet e ki felmondási időt a cég? Ha megszünik a munkaviszonyom igényelhetem e a gyest az államkincstártól, mivel a jelenlegi cégem kifizetőhely, illetve a férjem nevére igényelhetem e a gyest a továbbiakban, az ő cége nem kifizetőhely, és ha igen be kell e jelentenie a munkahelyén?

Miért akarnál felmondani? Akkor kéne felmondanod, ha a cég változatlan feltételekkel várna vissza, de neked ez valami miatt nem lenne jó. A gyes mellett dolgozhatnál éppen, de Te nem dolgozol, a szabadság lejárta után visszamész fizetés nélküli szabadságra a gyes végéig és egyelőre fel sem merül, hogy bárki felmondjon a másiknak. (Szerintem utána sem neked kéne felmondani, neked a cég felmondása esetén járó pénzeket kéne felmarkolni.) A gyes után az akkori helyzettől függően majd meglátod, hogy mi lesz. Mindig az mond fel, akinek már nem jó úgy, ahogyan az egykori munkaszerződésben megállapodtak a felek és módosítani sem tudja, mert azt csak közös megegyezéssel lehetne, vagyis a másik fél kéne hozzá, aki viszont ebbe nem megy bele, mert neki meg jó úgy, ahogy van. Ha jól értem, itt a cég talált ki eleve lehetetlen feltételeket, ő az, aki az eredeti kondíciókkal nem tudja fenntartani a munkaviszonyt, ilyenkor neki kell felmondania és fizetnie mindent, ami ezzel jár. Szabadságmegváltás bármilyen jogcímen történő megszűnésnél van. A felmondási idő egyébként a munkaviszony hosszától függ, ebbe a babázás is beleszámít. Ha Te mondasz fel, akkor az egész időt le kell tölteni, ha a cég, akkor a fele alól fel kell menteni és átlagbért fizetni. Ha nem a a rendes felmondás szabályai szerint jártok el, hanem másban egyeztek meg, pl. azonnal és minden extra fizetése nélkül megszűnik a munkaviszony, akkor közös megegyezéssel bárhogyan, bármikor meg lehet szüntetni a munkaviszonyt és nem kell a felmondás esetére előírt procedúrát végigcsinálni. A munkaviszony megszűnése után - hacsak nem másik kifizetőhely céghez mennél - a MÁK-tól tudod igényelni a gyest. A férjed is, ha ő venné át, de nincs kifizetőhely a cégnél. A munkavállaló együttműködési kötelezettsége miatt be kell jelenteni a munkahelyén, hogy gyesen van, mert ez felmondási tilalom és egy esetleges táppénzes adatszolgáltatást is érint.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja