SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő! Jelenleg Gyesen vagyok, 14 hónapos kisfiammal, eddig nem volt bejelentett munkaviszonyom. Megtudtuk, hogy jön a második babánk, most vagyok 10 hetes terhes. Tehát a szülés kb. október 31. körül várható. Ha még lehetséges, akkor mindenképp szeretnénk több pénzt kapni a második baba után. Valószínűleg van lehetőségünk, hogy egy ismerős bejelentsen a Bt.-jébe, és ezáltal biztosított lennék és Gyedre jogosult. Kérdéseim a következők lennének: ha most bejelentenek meglesz-e még a 180 biztosított nap? (hogyan kell kiszámolni a 180 napot, csak a munkanapok számítanak vagy a hétvégék is?) Lehet-e esetleg visszamenőleg is bejelenteni valamennyi időszakra? Mi az a minimál és maximumbér amivel bejelenthetnek (és nekem még megéri) - illetve mennyi járulékot kell fizetni a minimál és a maximumbér után? Mikortól lenne célszerű elmenni táppénzre? Meddig lehet az ember munkaviszonyban illetve táppénzen a szülés várható időpontja előtt? Szülés után először Tgyás-ra érdemes menni? Ha igen, miért? Hogyha mégsem tudnak bejelenteni az ismerősök, tud-e Ön erre valamilyen megoldást? Válaszát köszönöm, tisztelettel:

A 180 napot naptári napban mérik. Elég necces, hogy meglesz-e. Visszamenőleg nem hiszem, hogy bárki bejelentene, nem kéne, de nagyon tartanak ilyesmitől a munkáltatók - ezért lenne szükséged villámgyorsan a fizetős szolgáltatásomra.

Egyébként még minimálbérből is több tgyás és gyed lesz, mintha az alanyi jogon járó gyest kapnád, tehát még erre is megéri bejelenteni, a maximális gyedhez pedig bruttó 138.000-es bért kéne megcélozni, várhatóan ennyi lesz a 2008-ban induló maximális gyed alapja. Előbbi utáni kb havi 37.000, utóbbi után kb 87.000 Ft közterhet fizet a munkáltató és a munkavállaló együtt. Táppénzen a folyamatos biztosítással megegyező időig vagy jogosult. Hogy meddig érdemes táppénzen maradni és mikor célszerű megkezdeni a tgyást a lehetőségeken belül, az mindig a körülményektől függ, erre nincs általános recept.



Szakbarbár
2007-04-12 10:44:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja