SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Helyzetem a következő: 2007 március 14-2007 június 14.-ig bruttó 75400 ft-tal vagyok alkalmazásban, próbaidőn. Ezután 2007. június 14-2007 szeptember 15.-ig bruttó 150.000 ft-tal leszek bejelentve, határozott időtartamú szerződéssel. Ez előtt nem volt bejelentett munkaviszonyom. A gyermekemet 2007.10.30.-ra várom. Terveim szerint 2007. 09.16.-tól, a szerződésem lejártától passzív táppénzre mennék, a -28. napig, majd a TGyÁS-t, ezt követően a Gyedet venném igénybe. Kérdésem a következő: jogosult vagyok-e passzív táppénzre menni,ill. mekkora ennek az összege, ill. hogy járnék jobban: a szülésig passzív táppénz, és csak az utána indított Tgyás, vagy a már fennt említett - 28. naptól számított tgyással, Szeretném azt is megkérdezni, hogy mekkora lesz a gyedem összege? Válaszát, segítségét előre is köszönöm!

A gyednek az összegéről nem tudunk beszélni, mert gyedre így egyáltalán nem leszel jogosult. Táppénzre és tgyásra igen, de gyedre nem. A gyed akkor járna, ha a gyednek legalább az 1. napján biztosított lennél, vagy a tgyás alatt szűnt volna meg a biztosításod. Biztosított nem vagy, még munkanélkülivel sem tudsz biztosításba kerülni, mert nem lesz 200 nap munkaviszonyod (186 napod van), a tgyásod meg már passzívként indul. Kéne beszélni a munkáltatóval, hogy mi lenne, ha meghosszabbítaná a szerződésedet 09.30-ig, ha kell, vállald a költségeket, akkor 201 napod lenne, a passzív tgyás és a passzív gyed után munkanélkülire mehetnél, amit szüneteltetve kérhetnéd a gyedet, ráadásul így ha megint szülnél, akkor ketteskével is megint járna minden. 3 havi 75.400-ból + 3,5 havi 150.000-ből (09.30-ig számoltam) nettó 77.000 körüli tgyás és 70.000 körüli gyedre számíthatsz.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Eljárási kérdéseim lennének. 2007. július közepére várjuk első babánkat, és január 2-tól betegállományban vagyok. A munkahelyem nem TB-kifizetőhely. A kérdésem, hogy meg lehet-e kerülni a munkahelyet, és közvetlenül a MEP-nek leadni a táppénzes papírokat - félek tőle, hogy a munkahelyem "betart" és nem vagy késve adja majd le a papírokat. Már mondogattak olyat, hogy én most is pénzbe kerülök nekik (táppénz 1/3-a, gondolom), tehát dolgozzak valamennyit otthonról, és persze vegyem ki a tgyást, amilyen hamar csak lehet. Ez lenne a 2. kérdésem, a tgyást ugye onnantól veszem ki, amikortól én szeretném? Nem a szülés napjától tervezem, de azért nem is -28-tól. Belekényszeríthet a munkahelyem a -28-ba? Ha lejár a tgyás, akkor kell fizetés nélküli szabadságot igényelni a munkahelytől a gyed időtartamára? Ezt ők kötelesek jóváhagyni? 3. kérdés: a gyermekszületéshez kapcsolódó juttatások (anyasági, tgyás, gyed, családi pótlék) közül melyiket kell még "átfuttatni" a nem TB/családtámogatási kifizetőhely munkahelyen, melyiket lehet közvetlenül igényelni a Kincstárnál, MEP-nél? Köszönöm szépen a segítséged.

A munkáltató közreműködése addig kell, amíg az első adag táppénzes papírhoz kitölti a táppénz megállapításához szükséges ún. foglalkoztatói igazolást. A többit közvetlenül is postázhatod a mepnek, a munkáltatónak elég, ha egy másolatot küldesz. Erre a foglalkoztatói igazoláshoz minden biztosítástól és jövedelemtől függő tb ellátás elején szükség van, tehát a tgyás és a gyed indulásánál nem tudok megkerülni. Az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokat (egyszeri anyasági támogatás, családi pótlék, később pedig a gyes) viszont közvetlenül igényelheted a kincstárnál. A tgyás szülésnél korábbi kezdetéhez terhesállományba vételről szóló igazolás vagy a Te nyilatkozatod, + a terhes kiskönyv kell. Mindkettőt te viszed, úgyhogy akkor indul, amikor Te szeretnéd. A fizetés nélküli szabadság engedélyezése csak formaság, mert az Mt. alapján megillet Téged.



Szakbarbár
2007-05-21 09:24:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar! Ezev julius 5re varom elso gyermekunket. Roviden az elmult 2 ev: 2005 Januar Februar, Magyarorszagon dolgoztam, bejeltett fizetesem netto 150000 HUF volt. (bocsanat hogy nettot irok, de ez volt a szerzodesemben) 2005. Marcius 29.-2006 oktober 6-ig Angliaban dolgoztam evi brutto 18500 GBP fizetessel (2006 aprilis 1tol volt egy 4%os emeles), bejelentve adozva hivatalosan. 2006. oktobertol egyeni vallalkozokent dolgozom itthon Magyarorszagon, minimalberre vagyok bejelentve. Szerentem tudni, hogy vajon az angliai berem beleszamit-e a TGYAS osszegebe, vagy mint biztositott ido beleszamit-e? Vajon mennyi lenne a TGYAS osszege nekem? Illetve mennyi lenne a GYES? Segitseget elore is koszonom, Udvozlettel:

Tagállamban szerezett biztosítási idő az előzetes biztosításba beszámít, az ottani jövedelem viszont az ellátások alapjába nem, magyar ellátásnak csak a magyar jogszabályok szerinti egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja. Az utolsó 180 nap lesz mindennek az alapja, ezt még ki tudod hozni maximálisra egy horribilis vállalkozói kivéttel. Érdemes, mert pár hónap alatt visszajönnek a közterhek és utána a 2 éves kor végéig többet kaphatsz. Menj el táppénzre, hogy addig se kelljen fizetni, sőt még kapsz is egy keveset, a -28. naptól pedig indulhat a tgyás. Így a kb. 64.000 Ft-os átlagból nettó 45.000 körüli tgyás és 41.000 körüli gyed néz ki.



Szakbarbár
2007-05-03 11:12:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 2007.11.16.-án lejár a gyed-em, 2.gyermekem várható születési időpontja 2007.12.12. A munkahelyem felszámolás alatt áll, nyáron lezárják. Ha jól tudom így nem igényelhetem szülés előtt 28 nappal a gyást, majd azt követően a gyedet!? Amennyiben ez nem lehetséges, a következő kérdésem lenne: A családba alakul egy Kft.Van e valamilyen mód arra, hogy folyamatos legyen a biztosításom, ha alkalmaznának a "családi Kft.-nél" ugyanannyi ( Br.100.000.-Ft.)munkabérért, mint az előző munkahelyemnél? Gyed alatt válthatok-e munkahelyet anélkül, hogy le kéne mondanom róla? Ha nincs mód erre, még egy kérdés: Van-e valamilyen hátránya annak, ha 49%-ban (munkaviszony nélkül ) tagja lennék a Kft.-nek? Megvonhatják a gyedet, gyest ill bármilyen juttatást? Válaszodat előre is köszönöm!

Gyed mellett nem lehet dolgozni. A cégesdi elsősorban arról szól, hogy tőkét viszünk a cégbe, nem arról, hogy dolgozunk is benne, tehát önmagában annak, hogy van benne üzletrészed, nincs jelentősége. Túlbonyolítod. Anélkül is lehet maximális gyeded, hogy variálnátok itt egy kamu bejelentéssel. Várjuk meg a munkaviszony végét és hogy addig mit, hogy fizetnek ki. Valószínűleg sokkal egyszerűbb megoldás is lesz.



Szakbarbár
2007-05-03 11:12:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, Két kérdésem van, ezek tömören: 1. Csoportos létszámleépítés esetén a várandós nő valóban kisebb védettséget élvez-e, mint ha csak normál leépítésről lenne szó, azaz a várandós nőnek, amelyik dolgozik / szabadságon van, fel lehet-e mondani 2. A gyedről második terhességgel táppénzre való átigazoláskor kell-e a gyed és a táppénz közt szabadságot kivenni. Helyzetem részletesen: 2005. októberében született a kisfiam (vele vagyok most GYED-en). 2007 szeptemberére várom a következő gyermekemet. Jelenleg a cégünknél csoportos létszámleépítést jelentettek be az üzemi tanácsnak, a Munkaügyi Kp-nak való bejelentés még nem történt meg. A leépítésben én is érintett vagyok, ezt informális csatornákon keresztül megtudtam. A szülés előtti fizetésem jelentősen meghaladta a minibálbér kétszeresét, folyamatos munkaviszonyom volt legalább 5 éve. Azt már tudom, hogy most, hogy ismét terhes vagyok, javasolt elmennem táppénzre, előtte azonban valamilyen okból 4-5 napos szabadság kivételét írta elő számomra a munkaügyes kolleganőnk. Ami engem foglalkoztat, az az, hogy ezen pár napos szabadság alatt felmondhatnak-e nekem. A munkaügyes kolléganő tájékoztatása szerint a munkáltatóm nem is köteles számomra szabadságot adni. Én viszont úgy hallottam, hogy a terhesség/szülés alatt felhalmozott szabadságot a munkaviszonyba való visszatéréskor rögtön ki KELL adni. A kolléganő azzal is riogat, hogy a csoportos felmondás esetén nem jelent védettséget nekem, hogy terhes vagyok, ezért lehet majd a pár nap alatt felmondani. Érdeklődöm, hogy ez igaz-e. Megjegyzem még, bár nem tudom, mennyire van jelentősége, hogy februárban már bejelentettek a cégünknél egy csoportos létszámleépítést, amelybe a mi osztályunk (logisztika) nem esett akkor bele. Jelenti-e ez számomra, hogy a vezetőség semmiképp sem lesz képes „rámhúzni” azt, hogy a szabadság alatt az előző kört érintő felmondások keretében bocsátanak engem is el ?! (ez ugye akkor lenne lehetséges, ha „csupán” terhesként csoportos felmondás keretében én elküldhető lennék). Annyit még megjegyzek, hogy állítólag ha a jelenlegi gyed-es állományban maradok, akkor egy olyan papírt fogok kapni, hogy a védettségem megszüntével (2. gyermek 3 éves kora ?!) szűnik meg a munkaviszonyom, bár ez Önnek biztosan egyértelmű. Válaszát előre is köszönöm!

A terhesség felmondási tilalom, szabadság alatt is. Csoportos létszámleépítésnél csak tájékoztatni lehet a kismamát róla, hogy a tilalom megszűnésével - ez ha nem mennél vissza dolgozni, a gyes utáni 30. nap - fel fognak mondani neki. Nem kell szabadság a gyed és a táppénz közé. Bármi legyen is a kolléganő motivációja, az nem lehet, hogy így ki tudjanak rúgni, mert terhesen felmondási tilalom véd, bármit csinálsz is.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Köszönjük válaszát előző kérdésünkre. " A harmadik babánkat várjuk december 29-re. 137400.- bruttóm volt és ez nem változott. 2003. 10. 01-2004. 03. 19. táppénzen voltam az első születéséig. 2003-ról maradt 15.nap szabim. 2004. 03. 19.-2004. 09. 02-ig TGYÁS, innen GYED. 2005. 06. 24.-2005. 12. 08.-ig TGYÁS a másodikkal, innentől a mai napig GYED. Visszamenjek dolgozni? Ingáztam, vidéken a két gyerek mellett ezt megoldani képtelenség. Munkahelyemen a munkakörömet másnak adták, de folyamatosan állományban vagyok. Amennyiben valamilyen információra van szükséged jelezzed. Mit csináljunk, hogy jobban jöjjünk ki? A férjem menjen el a 2. babával Gyes-re, és én táppénzre? Illetve milyen pénzre számíthatunk, ha én megyek Gyes-re a 2-al és onnan Tgyás stb. Kérlek válaszolj, ha szüksége személyesen is felkeresünk. Előre is köszönöm a segítséged. " Egy további kérdésünk lenne: Mire kell pontosan hivatkozni, hogy emeljék meg a fizetésemet? Van valamilyen törvény erre? Válaszát előre os köszönjük.

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvérol 84. § A munkavállaló személyi alapbérét a sorkatonai vagy polgári szolgálat teljesítését, illetve a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés a) pont], továbbá a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított fizetés nélküli szabadság (139. §) megszunését követoen a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkezo munkavállalók részére idoközben megvalósított átlagos éves bérfejlesztésnek megfeleloen módosítani kell. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztés mértéke az irányadó.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal.Szerettem volna visszamenni a munkahelyemre,de a főnököm közölte,hogy most nincs hely,megvannak az emberek,akikkel megvan elégedve,úgyhogy nemvesz vissza!Annyival indokolta meg,hogy a munkámra se jót,se rosszat nemtud mondani!Pedig ő bent sem volt egésznap!A szerződésem határozatlan időre szól! A kérdésem,hogy köteles-e visszavenni?Ha igen mennyi időre?(úgy hallottam,hogy 1-2 hónapra igen!Amire bér jár!)Már ezek után nem akarok ott dolgozni,csak ami jár az jár! 2004.11.01-től tápppénzen voltam. 2005.03.06-án szültem.Tgyást,majd gyedet kaptam. 22 évesen szültem.A kérdésem,hogy mennyi szabadságjár?A gyerek után a férjem veszi igénybe. Most kifogja fzetni a felgyűlt szabadságot,de ezután szerintem ki is jelent.Úgy tudom,hogy amíg a gyest kapom,addig nemjelenthet ki,mert a felmondási idő véd? Nagyon fontos lenne mielőbbi válasza! Előre is köszönöm!!

Amíg gyesen vagy, addig akár dolgozol mellette, akár szabadságon vagy, akár otthon babázol, felmondási tilalom véd. A tgyásra és a gyed 1. évére jár a fizetett szabadság, ez Neked 2006.08.20-ig tartott, úgyhogy 2005-re a teljes éves 20 nap, 2006-re pedig időarányosan (232/365 nap) 13 nap járt. Dolgozni akarsz, a munkáltató dolga meg pont az, hogy munkát adjon - az eredeti szerződésednek megfelelőt, vagy olyan mást, amiről közösen meg tudtok egyezni. Ha nem tud, akkor állásidőre járó bért kell fizetnie.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbár!Azzal a problémával fordulok önhöz , hogy április 13-án megszakadt a munkaviszonyom, közalkalmazott voltam, közös megegyezéssel jöttem el.Az átlag keresetem nettó:90-95000 volt az bruttóba gondolom olyan 140000lehet,jelenleg álláskeresőn vagyok amit most fogok megkapni az 72000 lesz.(nettó)Ebben az évben lombikprogramra szerettünk volna menni.Eltudok e menni táppénzre ha munkanélküli vagyok?Mennyi lenne a táppénzem? Ha még ebben az évben esek teherbe a tavalyi év után számolják a gyedet?Vagy akkor számolják ha megvan a baba?Félek ha sikerülne is tanácsol előbb nézzek munkahelyet? Amit ajánlottak eddig az minimál béres az után mennyi gyedet kapnék?Előre is köszönöm a válszát, egy leendő anyuka.

Munkanélküli nem jogosult táppénzre, mert nem alanya a pénzbeli ellátásokat megalapozó 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak. Ha elhelyezkednél, akkor járna a táppénz, a tavalyi átlagod után. 2008-ben kezdődő tgyás és gyed alapja a 2007-es átlag, amibe csak a bér tartozik bele. A munkanélküli nem fog kitartani szülésig - ha kitartana, ez elég lenne a tgyáshoz és a gyedhez - , úgyhogy mindenképpen valami aktuális biztosítás után kell majd nézned. Ellátások összegéről azért nem mondanék semmit, mert nem tudom, hogy amit írtál, az milyen időszakra vonatkozik, 13. havi és adójóváírás mennyire van benne - nettó 90-95 egész más bruttóban, ha ez adójóváírással vagy anélkül jött ki. A 72.000-et álláskeresési járadék összegének nem tudom, honnan hallottad, de csak 69-70.000 és az is csak az első 3 hónapban, utána csak 36.000.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006. november 20-tól 2007.május 19-ig van munkaszerződésem egy Kft.-vel. 2007.február 19-től 25-ig táppénzen voltam. Aztán március 1-től jelenleg is táppénzen vagyok. Azt szeretném megtudni, ha megszűnik a munkaszerződésem a táppénzes idő alatt, akkor az aktív táppénzem passzív táppénzben folytatódik-e automatikusan? És mennyi ideig lehetek passzív táppénzen? Ha letelik az összes táppénzes idő, akkor jogosult leszek-e munkanélküli ellátásra, és ha igen mennyi időre? Válaszod, előre is nagyon szépen köszönöm! Üdvözlettel :

Ha csak ennyi munkaviszonyod volt az elmúlt 4 évben, akkor ezután nincs álláskeresési segély, mert ez csak 181 nap és legalább 200 kéne (azután is csak 40 nap járna). A munkaviszony végét követő naptól passzív jogon 45 napig kaphatod még a táppénzt, ha a táppénzelőzmények alapján egyáltalán jár ennyi ideig. Ehhez nem adtál meg elég adatot - 2006 november előtt mi volt, amit táppénznek írsz, az biztos, hogy táppénz-e, nem kevered-e a betegszabadsággal.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Tb szakértő!A sógornőm nevében fordulok Hozzád azzal a kérdéssel,hogy 50%-ra leszázalékolták,kapja a szoc.járadékot,a tb kártyája igy érvényes-e,és ha igen akkor meddig??KÖSZÖNÖM SEGÍTSÉGEDET

1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel Tbj. 16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult - az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl - az, aki j) megváltozott munkaképességű, és munkaképesség-változásának mértéke az 50 százalékot eléri, valamint az illetékes hatóság erre vonatkozó igazolásával rendelkezik, Tehát jár neki az egészségügyi szolgáltatás, de nem automatikusan. Az OOSZI szakvéleménnyel el kell mennie a lakhely szerinti egészségbiztosítási pénztárhoz és ott egy nyomtatvány kitöltésével tud bekerülni az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak nyilvántartásba.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következőkben szeretném a segítségedet kérni: a napokban válaszoltál kérdésemre,amit most idéznék: "Tisztelt Szakbarbár! A következőkben szeretném a segítségedet kérni: 2001.óta folyamatos munkaviszonyom van. 2006.április 05-től táppénzen voltam. 2006.május 22-én megszületett kislányunk. 2006.november 05-ig thgy-t kaptam,melynek alapja a 2005-ös átlagkereset bruttó 250.000Ft volt.(Alapbérem 2005-ben és 2006-ban is bruttó 200.000Ft.volt) 2006.november 06-tól jelenleg is gyeden vagyok.Most azonban második gyermekünket várjuk. 2007.május 01-től november elejéig (a szülésig) szeretnék táppénzre menni. Azt szeretném kérdezni,hogy így mi lenne a táppénz alapja,mehetek-e egyből táppénzre vagy ki kellene vennem a szabimat(ha lehet,inkább megtartanám),valamint amíg én táppénzen vagyok,férjem,aki munkaviszonyban áll,igénybe veheti-e a gyest a kislányunkra? Válaszodat előre is nagyon köszönöm!!! Köszönettel: Mehetsz közvetlenül táppénzre. A táppénz alapjául az ún. kedvezményszabály alapján a gyedhez beszámító régi, 2005-ös átlagkereset éled fel, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy annyi lesz a táppénzed, mint a tgyásod volt. A apuka 1 éves kortól igényelheti a gyest, mert csak onnantól jár teljes munkaidős munka mellett is." Ezzel szemben munkáltatóm:mivel nincs meg előző évben a 180 nap munkanapom,a táppénz alapja a minibálbér vagy a gyed,kedvezményszabály nem érvényes.Ez már változott ő szerintük.És kolleganőmnél hasonlóan jártak el,igaz kicsit más volt az eset:tp-t megelőző évben végig gyeden volt,és tp alapja a minimálbér lett. Ilyenkor mi a teendő?Kérjek az OEP-től egy állásfoglalást?Vagy esetleg tudnál nekem mondani egy erre vonatkozó jogszabályt? Válaszodat előre is nagyon nagyon köszönöm!!! Köszönettel:

A kedvezményszabály 2001. óta nem változott. Elég ciki, ha egy kifizetőhelyen azóta nem sikerül jól alkalmazni. Ha nem így állapítják meg a táppénzedet, akkor fordulj a MEP kifizetőhelyeket ellenőrző osztályához, ők kimennek célellenőrzést tartani.

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel Ebtv. 48. § (1) (2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani. (3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. (4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem. (5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni: Kislányom 2005.nov.16-án született, jelenleg max.gyedet kapok. Munkaviszonyom 1993 óta folyamatosan van, jelenlegi helyen 2003.ápr.16-tól. 2005.szept.12-től táppénzen voltam, nov.16-tól tgyás (105.000-116.000,-), máj.3-tól gyed. Most várjuk ketteskét októberre, dolgozni visszamenni semmiképpen sem szeretnék. Kérdésem, hogy több pénzért menjek-e táppénzre gyed helyett, kell-e szabit kivenni előtte, hány napot min-max? Lehet-e simán szabit kivenni, vagy veszekedni kell érte a munkáltatónál? Táppénzem alatt apuka igényelhet-e munka mellett gyest? Alapilletményem 2005.jan-tól 145.215,-, 2006.ápr-tól 152.550,-, 2007.jan-tól 169.500,-. (Van/volt életpálya-különbözetem is /ügyészségi jogviszony/, de mintha ez most nem számítana a táppénz, szülési szab., gyed számításánál, csak az alapilletményt nézik? Azért:2005.jan-tól 10.685,-,2006.jan-tól 20.185,-, 2006.ápr-tól 21.350,-, 2007.jan-tól 14.300,-) Hasonlóan szép összegű tgyást és max.gyedet fogok kapni? Köszönöm válaszát!

Ha gyedről közvetlenül táppénzre mész, akkor a következő tgyás és gyed alapja a keresőképtelenség első pár napjára kapott betegszabadságra járó bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Ha csak az alapbéred után kapod a betegszabadságot, akkor az nem lesz elég a maximális gyedhez. A betegszabadságra járó bér a távolléti díj 80%-, ebbe szerintem beszámít az az életpálya akármi, de közszférás specialitásokhoz nem értek. Ha biztosra akarsz menni, hogy nem rontod az átlagodat a minimálbér kétszerese alá, akkor a betegállomány előtt legyen 1 hét szabi, így mindenképpen minimálbér kétszereséből számított, nettó 85.000 körüli tgyásra és a kezdés évében maximális, várhatóan 80.000 körüli gyedre számíthatsz. A tgyásod azért nem lesz megint korlátlan, mert ahhoz az irányadó időszakban 180 bérezett nap kell. Apuka nyugodtan lehet gyesen a táppénz alatt, egészen a tgyás kezdetéig, ezt majd csak szüléstől lesz érdemes igényelni, mert addig a táppénz több lesz.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő A következő esetben kérem segítségedet! Sógórnőm, 8 hetes ikerterhes, 2007. dec. 6 ra van kiírva szűlni (ikreknél valószínűeg előbb). Évek óta közalkalmazottként dolgozik, a 2006. évi jövedelme, bruttó 81000 ft/hó, plusz két havi bére. 2007-ben ugyanennyi, és év elején már kapott 13. havit is. Azt tudom, hogy a GYÁS a tavalyi jövedelemből lesz számolva, de a GYED et - tanácsaidat olvasva - szeretnénk felhozni a maximumra. Van a családnak egy Bt-je, ahol járulékolhatnánk neki, de tanácstalanok vagyunk, hogy milyen módon, és az mennyibe kerül. Még egy kérdés: idén államvizsgázik, és a tanulmányi szabiját vegye e ki, vagy jobban jár, ha inkább tápénzre megy ?(megmarad e a tanulmányi szabi is mint a többi?) Tanácsaidat előre is nagyon köszönöm!

Legalább heti 36 órás munkaviszony mellett a további jogviszonyokból nem kell fizetni a pénzbeli ellátásokat megalapozó járulékot, úgyhogy csak a pénzt dobnátok ki, ha úgy akarnátok több gyedet, hogy egy kreált jogviszonyban járulékoltok. Ha nem teljes munkaidős lenne, akkor meg elkéstetek, mert a másik jogviszonyban legalább 180 nap biztosítás kellene, hogy onnan is járjon a tgyás és a gyed. Legfeljebb havi párszáz Ft múlik rajta, hogy a tanulmányi szabadságok kivétele miatt kevesebbet lesz-e táppénzen, mert a táppénz nem számít bele az átlagba, a minimális különbség csak abból adódik, hogy ha több a 100%-os bére, akkor ezen a táppénz előtti 15nap 80%-os betegszabi relatíve kevesebbet tud rontani, mert nagyobb súllyal esik latba a 100%, de ennek szinte elhanyagolható a hatása. Úgyhogy csak rövid távú előnyökért menjen tanulmányi szabira, ha ez több, mint a bér. Irányadó időszaki +2 hó extra fizetéssel és a táppénzt nem terhelő 17%-nyi ilyen-olyan járulékkal lehet, hogy nettóban a táppénz a több. Azt kell eldönteni, hogy a kényelmes közalkalmazotti állás a fontosabb vagy hogy 2 évig többet kapjon, mert ha nem ragaszkodik a kényelmes közalkalmazotti álláshoz, akkor lehet még maximális gyede, ami kb havi nettó 20.000-rel több.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok itthon a kisfiammal. Már egy korábbi válaszából tudom, hogy ha kistesó születne akár a gyed, akár a gyes alatt, akkor is kapnám a max gyedet ( br. 160 e. a bejelentett bérem ). A munkahelyem elég rossz helyzetben van. Két kérdésem merült fel. Az egyik az, hogy jól tudom-e, hogy nem mondhatnak fel míg fel nem veszem a munkát? A másik az lenne, hogy mi a helyzet akkor, ha a munkahely megszűnik és én éppen terhes vagyok? Válaszát előre is köszönöm!

A gyed, gyes, terhesség, keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom. Ez egyedül olyan címen történő munkaviszony megszűnés ellen nem véd, ha a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, de gondolom ez egyértelmű, hogy miért. Ha így alakulna, akkor mivel az előzetes biztosításod addig a pontig rendben és van egy csomó munkaviszonyod, ami miatt egyszerűen, olcsón és legálisan biztosításba tudsz kerülni, ezért akkor sincs nagy baj. Az éppen kapott ellátást vissza kell mondani, néhány napra álláskeresési járadékot kell igényelni, majd ezt szüneteltetve meg lehet a gyedet vagy gyest megint igényelni (utóbbi esetben nem is muszáj, mert a munkanélküli több és a gyest apuka kaphatja közben), és ha így szülsz bele a járadékba vagy a szüneteltetése mellett kapott ellátásba, akkor megint jogosult leszel tgyásra és gyedre. Ezek alapja a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Néhány hete már megkerestem problémámmal, de valami miatt még nem kaptam választ, így ismét leírom kérdéseimet. Köztisztviselőként dolgozom határozatlan kinevezésse 2003. márciusa óta. 2006. november 30. -tól veszélyeztetett terhességem miatt betegállományba kerültem. 2007. március 8.-án megszülettek koraszülött ikerbabáim, akik sajnos néhány órán belül meg is haltak. Április 19-ig voltam TGYÁS-on, azóta visszamentem dolgozni. A 2006-os éves jövedelmem bruttó 2.500.000.-FT volt. 2007-ben kaptam nulladik havi fizetést 130.000.-Ft-ot és várhatóan fizetésem havi bruttó 136.000.-Ft lesz ez év folyamán. A kérdéseim a következőek: Amennyiben 2007. november-december táján smét teherbe esnék és mint veszélyeztetett terhes (mert az már biztos, hogy veszélyeztetett leszek) azonnal betegállományba kerülnék milyen összegű táppénzre, TGYÁS-ra, GYES-re, GYED-re számíthatnék? Amennyiben csak 2008. február, március hónap körül esnék ismét teherbe, akkor hogyan változnának a fenti juttatások? Az ön álláspontja szerint melyik az a legkorábbi ideális időpont számomra a teherbeeséshez, ami garantálná számomra az optimális ellátásokat? Segítségét előre is nagyon köszönöm! Nagyon várom válaszát! Amennyiben szükséges természetesen fizetős szolgáltatását is igénybe venném!

2007-ben induló ellátás alapja a 2006-os jövedelem, mivel a tgyásod is ebből volt megállapítva, ezért egy idén kezdődő táppénz pontosan ugyanannyi lenne, mint amennyi a tgyásod volt. 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag. Mindig csak a bérből és betegszabadságból számított átlag, mert a többi nem ellátás, ha ilyen is van az irányadó időszakban, nem alapja egy következő ellátásnak. Korlátlan tgyáshoz viszont legalább 180 bérezett nap kell. 2008-ban induló ellátás alapja attól függ, hogy mennyit dolgozol idén, mert nem mindegy, hogy a 0. havi az hány hónap normál bér és esetleg addig valami extra mellé jön bele az átlagba (tavalyi is volt ott valami más is, ez látszik az összegből). Úgyhogy amíg ennyire bizonytalan a számláló és a nevező is, addig nem tudok összeget mondani. Egy biztos: ez a 136.000 önmagában is nagyon közel van a maximális gyedhez szükséges átlaghoz, ami jövőre várhatóan 138.000, így, hogy vannak mellé extrák, egészen biztos, hogy eléred ezt, a gyeded pedig az indulás évében akkor is lehet maximális - csak legfeljebb utána nem emelkedik, hanem marad ennyi - ha akár 1 bérezett napod volt, úgyhogy a sok táppénz miatt nem kell aggódnod.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2006. 05.09-én született meg a kisfiam. Második gyermekünket 2008-ra tervezzük. Természetesen szeretnék minél magasabb GYED-et kapni, így a családtervezésünk ettől is függ. A szülés előtt 2003. 11.01-től folyamatos volt alkalmazotti munkaviszonyom bejelentett fix fizetéssel, 2006. 04.28-ig bruttó 210.000 Ft volt a havi bérjövedelem. Utána 04.29-10.13-ig terhes GYÁS-t kaptam (táppénzen nem voltam). 2006. 10.14-2008.05.08-ig (maximális) GYED-et kapok, utána GYES-en leszek a második gyermek születéséig. (A munkahelyemen visszavárnak, de nem örülnének, ha csak rövid időre mennék vissza a két gyerek között.) Mennyi GYED-re számíthatok a második gyermekemnél? Változik-e az összeg, ha nem a GYED-be, hanem a GYES-be szülök bele? És ha 2009-re csúszna át a második gyermek születése? Mit lehet tenni, hogy a lehető legmagasab GYED-et kapjam ebben a szituációban? Válaszát előre is köszönöm.

Nincs itt különösebben mit csinálni, a régi béreddel bebiztosítottad a maximális gyedek sorozatát. Annyi, hogy a tgyás csak egyszer volt korlátlan, többször nem lesz az. Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele és akár 0 bérezett napod lesz, akár egy kevés szabadságból és/vagy táppénz előtti betegszabadságból (ha beiktatnál szabit, betegállományt vagy mindkettőt), a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz. Ez gyedből a kezdés évében a maximálisat jelenti.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006.augusztus óta vagyok gyeden kisfiammal. 2 hónapon belül megszületik a kistesó. Bruttó bérem 150.000Ft volt. Kérdésem az lenne, hogy le kell-e mondanom a jelenleg első gyermekem után járó gyedet és igényelnem a pici születése után a pici után járó tgyást, gyedet, vagy csak akkor ha 2008 augusztusában lejár az első után járó gyed, akkor kell igényelnem a kistesó után még járó gyedet? Azzal tisztában vagyok, hogy az összeg jelenleg ugyanannyi lenne, csak nem tudom, hogy a későbbiek szempontjából számít-e? Válaszod előre is köszönöm!

Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket kéred. Ha egyeskével gyeden, ketteskével pedig tgyáson lehetnél, akkor a tgyást érdemes választani, mert az nettóban több. A tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese, bruttóban ugyanannyi, mint a gyed, amit most kapsz, viszont a tgyásból nem vonnak nyugdíjjárulékot, így nettóban több. Ezen kívül azért is célszerűbb a tgyást választani, mert így több szabadság jár - ez ugye a tgyás és a gyed 1. évére jár. Ha egyeskével a gyed 1. éve utáni részt töltöd, arra nem jár, utána ha tgyásra váltasz, arra megint jár, de ilyenkor már nem 168 napig kapod a tgyást, hanem csak a váltástól a baba 168 napos koráig, ilyenkor a szabadság is erre a rövidebb időszakra jár csak (meg persze utána a gyed 1. évére).



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Érdeklődnék, hogy nappali tagozatos PhD-s hallgatóként biztosítottnak számítok-e, azaz jogosult vagyok-e tgyásra és gyesre? A segítséget hálásan köszönöm!

Nappali tagozatos hallgatóként az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira vagy csak jogosult, a pénzbeliekre - táppénz, tgyás, gyed - nem. Ha biztosításba kerülnél, pl. munkaviszonyt létesítenél, akkor sem lennél ezekre jogosult, mert a nappali tagozatos nem alanya annak a járuléknak, ami megalapozza a pénzbeli ellátásokat. Az alanyi jogon járó gyes, családi pótlék és egyszeri anyasági támogatás viszont megillet.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésekben szeretném a segítségét kérni: Április 16-án beadtam a felmondásomat. Szeretném tudni, hogy melyik napon kell legyen az utolsó munkanapom: május 15. vagy 16. A másik kérdésem, hogy hány nap szabadság jár időarányosan. Az évi alapszabadságom 22 nap + 2 nap a kislányom után. Ezen kívül van egy napom tavalyról, és van egy, amit azért kaptam, mert leállás (tehát pihenőidő) alatt bementem dolgozni. A munkáltatóm ezt összevonta, és azt mondta, hogy ez 26 nap, és négy és fél hónapra 9 nap jár. A kérdésem, hogy a tavalyi és a pihenőnapért kapott szabadságot leoszthatja-e, vagy pedig 11 (9+1+1) nap jár nekem a felmondási idő végéig. A segítségét előre is köszönöm.

Ha 3 évnél rövidebb a munkavisznyod, akkor a felmondási időd 30 nap. Ez április 16-án kezdődött, így a 30. nap május 15-én jár le. A 22+2 napot kell az idén munkaviszonyban töltött időtartam alapján arányosítani, ennek a 135/365-öd része jár, ami 9 nap, ehhez teljes egészében jön hozzá a tavalyi 1 nap, hiszen azt nem kell arányosítani,az a tavalyi teljes évre járt, csak nem lett kiadva. Összesen tehát 10 nap jár a munkaviszony megszűnésének a végéig.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Már írtam az Ön részére levelet és köszönöm válaszát. Ellenben további kérdésem lenne még ill. az előző levelem kiegészítésre szorulna. A munkahelyem a nyár elejével megszűnik és méghozzá úgy néz ki, hogy jogutód nélkül. Nem lesz másik intézmény, amely átvenne minket. Kérdésem az volt az előző levelembe, hogy járnak e nekem ha terhes lennék a gyed, a tgyás, az egyszeri anyasági támogatás és stb. Kérdésem továbbá az is, hogy ezt mind akkor is igényelhetném, járna e nekem, ha én a felmondási (2 hónap) idő alatt leszek terhes és onnantól fogva is el tudok e menni betegállományra, lehet hogy már csak passzívra, vagy már munkanélkülire kell, hogy menjek. Szóval ha felmondási idő alatt leszek terhes és nincs jogutód, akkor hogyan tovább én mit kaphatok meg? Ugyanúgy jár a szülési szabadság (mikortól), tgyás, gyed, gyes stb.? Kérdésem még az is, ha mindez most járna, mert bőven van 2 évem és ledolgozott biztosított 180 napom is, és esetleg járna a gyed is így részemre, ha 2 éven belül, mert ha jól tudom 2 évig jár a gyed, szóval ha 2 éven belül megyek el megszülni esetleg a második gyereket is, akkor is tudok maradni továbbra gyeden, ha már ugye nem állok munkaviszonyban? Szóval ha esetleg el tudom érni, hogy az első gyermek után járjon minden (megkérem szépen, hogy írja meg nekem, hogy mit mikor és hogyan tudnék én így igénybe venni, ilyen feltételek mellett), a második gyermek után is járna midez? Köszönöm türelmét és válaszát.

Az egyszeri anyasági támogatás, a családi pótlék és a gyes alanyi jogon, biztosítotti háttér nélkül is jár. A kérdés itt most az, hogy az első 2 évben tgyás és gyed vagy gyes, mert utóbbi ugye nagyon soványka. Ha már a ketyegő felmondás közben vagy nem sokkal a munkaviszony megszűnése után leszel terhes, akkor az előzetes biztosítási időd rendben lesz. Ez fontos és jó, mert a tgyásnak és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van: szülés előtti 2 évben legalább 180 nap előzetes biztosítás és egy aktuális biztosítás, ezek közül pedig az elsővel nehezebb rendelkezni, hiszen azt össze kell szedni, a másikhoz meg csak gyorsan biztosításba kell kerülni, ami ma már mindenkinek megoldható ha másképp nem, hát egy ismerős cégének a segítségével. De lehet, hogy erre nem is lesz szükség, ha a variálás nélkül is járó dolgokkal sikerül addig húzni az időt, hogy szülésig el legyen rendezve a biztosításod. A munkaviszony megszűnése után jelenleg már cask 45 napig lehet passzív jogon táppénzen lenni. Ezután álláskeresési járadékot, vagy rövidebb munkaviszony esetén segélyt lehet igényelni, ennek időtartama a munkaviszony hosszától függ. Szerencsés esetben 270 nap is lehet, amit további 90 nap követ más, de biztosítással járó jogcímen. Ha ebbe beleszülsz, akkor a munkanélküli ellátás szüneteltetése mellett ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre, mintha munkaviszonyból szülnél, ráadásul ha gyed, gyes alatt vagy az ezek után újra kapott munkanélküli folyósítása alatt szülsz, akkor ketteskével is megint jár a tgyás és a gyed. Egyelőre koncentrálj arra, hogy jók a paramétereid, mert megvan az előzetes biztosításod, ebből nyugodtan lehet még tgyás és gyed, akár több baba után is. A részletek majd alakulnak, minden attól függ, hogy meddig tart a munkaviszonyod és mikor leszel terhes.



Szakbarbár
2007-05-02 10:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja