SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Az első terhességem alatt (2005. 03. 01.) lejárt a határozott időre szóló munkaszerződésem, és hogy a második gyermekem után is jogosult legyek a GYED-re, tanácsodnak megfelelően, az első gyerek után járó GYED lejártakor bejelentkeztem munkanélkülinek, majd az ellátást szüneteltettem és igényeltem a GYES-t. Az eredeti fizetésem alapján maximális GYED-re és maximális álláskeresési támogatásra voltam jogosult. Az első három hónap magasabb összegű álláskeresési járulékát igénybe vettem, és ezután kértem a GYES-t. A GYES-em december 29-én jár le, és a második gyermekemmel február 18-ra vagyok kiírva. A két időpont között kapom az álláskeresési járulék második, alacsonyabb összegű részletét. Igazából arra lennék kíváncsi, hogy a második gyermekem után járó új ellátásokat mi alapján számítják ki, nekem mely hivatalban kell majd igényelnem (hiszen most nincs munkahely, ami az adminisztráció bonyolítaná). Ha jól tudom, akkor a TGYÁS-t egy hónappal korábban is igénybe lehet venni, ez járható út-e az én esetemben? Ha a számítás az alacsonyabb munkanélküli segély alapján történik, akkor valami helyet kell szereznem, ahova 1,5 hónapra bejelentenek, a szervezéshez pedig időre van szükségem, ezért kereslek most ezzel a kérdéssel. Köszönettel:

Ügyes voltál, hogy szüneteltetett munkanélküli mellett igényelted a gyest, ellenkező esetben nem jött volna össze az előzetes biztosításod a ketteske utáni gyedhez. Annyit azért megjegyeznék, hogy a tgyást már a -28. naptól tudod kérni, ez több, mint az álláskeresési járadék és így megmaradnak későbbre ezek a járadékos napok. A tgyást és a gyedet a munkaügyi központ által kiállított foglalkoztatói igazolással a lakhely szerinti egészségbiztosítási pénztárnál fogod tudni igényelni. Mindkét ellátás alapja az a régi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, amit az álláskeresési járadékhoz megállapítottak. Erről kaptál egy számítást, ha ott 138.000-nél többet látsz, akkor az indulás évében maximális lesz a gyeded.



Szakbarbár
2007-11-19 09:58:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár,segítségét szeretném kérni abban, ha két kisgyermekem van, az első gyerekkel jelenleg még GYED-en vagyok, de 8 hónappal ezelőtt jogutód nélkül megszűnt a foglalkoztatóm. Munkaviszonyom a védettség miatt nem szűnt meg, és így csak akkor fog megszűnni, ha a második gyerekem is betölti a 3 éves kort. (Az kb. 3 év) Most a második gyerek születése után szeretném igénybe venni a terhességi gyermekágyi segélyt, majd a gyedet , utána a gyest. Azt szeretném tudni hogy így is jogosult vagyok-e rá? Illetve, ha nem milyen ellátást igényelhetek? Köszönettel

Kinél véd a felmondási tilalom továbbra is, ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt? Ha jól értem, amit írsz és nem keverednek fogalmak, akkor a munkaviszonyod a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével megszűnt, azóta passzív jogon kapod a gyedet, aktuális biztosításod nincs és az előzetes biztosításod sem ketyeg azóta. A munkaviszonyt csak megszüntetni nem lehet a védettség miatt, de "magától" megszűnhet és ha a cégnek vége, akkor ez történik.

Az előzetes biztosításod rendben van így is, mert az elmúlt 2 évben van közel másfél éved és csak fél év kell, viszont a másik jogosultsági feltétellel, az aktuális biztosítással nem rendelkezel. Ehhez szülés előtt le kéne mondani a gyedet, álláskeresési járadékot kellene igényelni és ezt szüneteltetve jogosult lehetnél megint tgyásra és gyedre. Ha ezt már nem tudnád meglépni, akkor egyeskével a gyedet hagyd kifutni, utána jöhet az álláskeresési járadék, ahonnan ha nem akarod, hogy zaklassanak, akkor menj vissza gyesre mindegy, hogy melyik gyermekkel, a kicsi 169 napos korától pedig igényeld meg a gyedet. Egyeske gyed vége és ketteske 168napos kora között tehát csak gyesen vagy munkanélkülin lehetsz, ha ketteskével elmulasztod a tgyást megigényelni, mert nem tudsz addig biztosításba kerülni, de utána még menthető a helyzet.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Köszönöm korábbi válaszod, most már pontosabb információk birtokában szeretném a segítségedet kérni. 2005. okt. 20-án született a fiam, most gyes-en vagyok. A második gyermek születése 2008. jún. 28-ára várható. Korábban nettó 200 e/Ft munkabérem volt, így mindenképpen szeretném a 180 nap bérezett napot megszerezni a magas összegű tgyás és a max. gyed miatt. Van 40 nap szabim az első gyerek utáni Tgyás és Gyed első éve után. Ha 2007. dec.1-én elkezdem kivenni a szabadságom, akkor jan. 30-án kezdek ténylegesen dolgozni, tehát csak 4 hónapot kell ledolgoznom, hogy május 31-ig biztosan meglegyen a 180 napom. Ez 89 munkanapot jelent. A kérdésem, hogy ezt csökkenthetem-e a 15 nap betegszabadsággal, valamint a 2008. teljes évre járó 34 nap (32+ 2 nap a gyermekre)előre kivett szabadsággal? Ha ez megoldható, akkor ténylegesen elég 40 munkanapot ledolgoznom? A jelenlegi gyes a tgys kezdetéig megmaradhat? Szakértő válaszod előre is köszönöm.

Egy 2008-ban induló táppénz előtt lenne 15 munkanap betegszabid, ami naptári napban 19 vagy 21, ez bérezett napnak számít, és mivel a teljes 2008-ra is jár a szabadság, akár előre is ki lehet adni. Ezekkel és az eddig felhalmozott szabival nagyjából az van, amit Te is számoltál, hogy nem egész 2 hónapot kellene még dolgozni az áhított 180 naphoz. Ha így teszel, korlátlan tgyásod és maximális gyeded lesz. Ha mégsem léped meg, a gyeded akkor is maximális lesz, mert a maximáilis gyed alapja a minimálbér kétszerese, 180-nál kevesebb (akár 0) bérezett nappal, magas bérrel pedig ugyanez, tehát a kezdés évében így is maximális lenne a gyedet, annyi, hogy utána nem emelkedne az újévben havi párezret. Ha nem mész táppénzre, akkor a gyes maradhat a tgyás kezdetéig. Ha mégis így alakulna, hogy táppénzre mész, és gondolom, hogy ez akkor lesz, ha mégsem mennél vissza 2 hónapra ténylegesen dolgozni, akkor viszont a gyest le kéne mondani és át kéne adni apukának vagy nagyszülőnek, mert a gyes melletti munka utáni táppénz szabályai kedvezőtlenek, célszerűbb simán csak a táppénzt igényelni, mert azt úgy a kedvezőbb, általános szabályok alapján állapítják meg.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Tanácsadó, A következő kérdéssel fordulok Önhöz. 2007.augusztus 11-ig gyes-en voltam első gyermekemmel. Ez ideig mivel főiskolás voltam diákmunkából is származott jövedelmem, bár ez esetünkben lényegtelen, hiszen abból nem vontak egészségügyi járulékot. 2007.szeptember 4-én munkába álltam bruttó 180 000 Ft-os jövedelemmel. A szerződésem 2008.junius 30-ig szól. A kérdésem a következő. Ha most teherbe esnék ugyebár, akkor augusztus közepén szülnék. Akkor mire számíthatnák? Ha szerződés lejárta előtt táppénzre vennének, akkor sem számítok a szülésnél biztosítottnak, és akkor GYED-et sem igényelhetek, ugyebár?! Ha táppénz alatt biztosítottnak számítanék, akkor hogyan számolják ki az igényelhető összeget. A 2007-es adatokat veszik számításba, értem ezalatt, hogy a gyes és a fizetésem lesz az alap a számításnál, vagy csak a fizetésem? Remélem nem volt tulságosan zavaros amit írtam. Várom válaszát. Tisztelettel,

Egészségbiztosítási ellátásnak csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulék köteles jövedelem az alapja, ez pedig csak a bér. 2008-ban induló táppénz és tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap lenne, 2009-ben induló gyedé pedig a teljes 2008-as bérezett időszak (ami csak véletlenül ugyanígy majdnem pont 180 nap, ha jövőre szülsz és nem létesítesz újabb munkaviszonyt) A munkaviszony megszűnése után 45 nap passzív táppénzre mehetnél, a 10 hónap munkával 2 hónap álláskeresési segélyre lennél jogosult. Ha a passzív táppénz alatt, tehát aug. közepéig szülnél, vagy utána a segély folyósításának ideje alatt, akkor járna a tgyás és a gyed, előbbi esetben viszont a gyed csak akkor, ha azelőtt megigényelnéd a segélyt, mert passzív táppénzbe szülve csak a passzív tgyás jár "automatikusan", a gyedhez már biztosításba kell kerülni.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2. kérdésem lenne: Az első: 2002.szeptember 1 től nappali tagozaton nem alapképzés keretében joghallgató vagyok. Jogviszonyom 2008. január 31- gyel fog megszünni, vagy szüneteltetem. 2008 február 1 től szeretnék bruttó havi 138 000-ft-ért munkaviszony keretében dolgozni. Szülésem várható ideje: 2008. június 29. Jogosult leszek e így gyedre, és mennyi összegre számíthatok? A második kérdésem a következő lenne: Nappali tagozatos hallgatóként valóban nincsen semmilyen kiskapu arra, hogy pénzbeli egyészségbiztosítási járulék fizetésére legyek kötelezett? A tb-nél azt a tájékoztatást kaptam, hogy mivel nem vagyok kötelezett fizetni eü pénzbeli járulékot( 3%)akkor ha hallgatóként dolgozom munkaviszony keretében, ezért nem is leszek jogosult a pénzbeli ellátások közül a gyedre sem. Válaszát köszönettel fogadnám, üdvözlettel:

Legújabb információim szerint (APEH Tájékoztatási Osztálytól - mert a járulékfizetés, ami itt a központi elem, az ő illetékeségük - , szóban kapott válasz), ha szünetel a hallgatói jogviszony, mert passzív féléven vagy, akkor sem kell a pénzbeli ellátásokat megalapozó pénzbeli egészségbiztosítási járulékot megfizetni, mert a nappali tagozatos státusz a beiratkozástól a diplomáig vagy a hallgatók nyilvántartásából való törlésig tart és ez számít, a szünetelésnek pedig nincs jelentősége. Tekintve, hogy kaptam már ezzel ellentétes választ is, írásban, de csak az egyik megyei APEH-tól és akkor, amikor még nem volt egységes álláspont, mert még nagyon friss volt a téma (januárban, amikor ez a szabály bejött), nem tudok biztosat mondani, illetve csak azt, hogyha megszűnik a hallgatói jogviszony, akkor hajrá, akkor érdemes megfinanszírozni a bejelentést, egyébként viszont nem biztos, hogy profitálsz abból, hogy ilyen sok járulékot megfizetsz-megfizettetsz magad után.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg itthon vagyok a 2 éves kislányommal. Tervezzük a második babát és az lenne a kérdésem, hogy anyagilag mikor járnék jobban. Ha még a Gyes alatt szülnék, vagy vissza kellene mennem dolgozni és onnan menni szülni. Jelenlegi munkahelyemen 2004. szeptember 1-től dolgozom, 80.000,-Ft-al voltam bejelentve. 2005. elején terhes lettem, februártól betegállományban voltam és 2005. október 21-én megszületett a kislányom. Azóta kaptam a Tgyást, Gyed-et és most a Gyes-t. Segítségedet előre is köszönöm.

Ezzel a bérrel teljesen mindegy, hogy a gyes alatt vagy a gyes vége után kiadott szabadságok ideje alatt szülsz, vagy esetleg úgy, hogy gyes, majd szabadság, ezután pedig munka vagy táppénz (utóbbinál ajánlott minél több szabadság előtte, ellensúlyozandó a 80%-os, átlaglehúzó betegszabit a táppénz előtt). Mind a 4 esetben az akkor aktuális béred után (mert azt majd emelni kell, ha közben a többiekét is emelték) kapod a következő tgyást és gyedet. Csak akkor van különbség a 4 variáció között, de ott is csak 1 esetben, ha minimálbér kétszeresénél több a bér.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Első gyermekemmel 2006.11.29-én jár le a gyesem, azt követően idén július tizenkettedikéig munkanélküli ellátást kaptam. 2007.06.19-től tizenhárom alkalommal alkalmi munkakönyvvel dolgoztam, majd ugyanehhez a céghez hat órás munkakörbe 07.13-tól szerződéssel felvettek. Szeptember tizedikén kiderült, hogy héthetes terhes vagyok, s két nappal később -próbaidőn belül- kirúgtak. Ezután negyvenöt napig passzív táppénzt kaptam, s azt követően semmit. Jövő áprilisban szülök. A kérdésem az, hogy addig milyen támogatást vehetek igénybe, illetve mit kell tennem ahhoz, hogy ne kelljen a szülésért fizetnem? Hallottam olyan megoldást is, hogy a párom tb-je révén rendezhető a dolog. Ez igaz-e, s ha nem akkor mit javasol? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel:

Az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult szüléstől, ha addig nem létesítesz munkaviszonyt - amit nagyon javasolok valami ismerősnél, 2 hónap munka után végig táppénzen lehetnél és utána még tgyás és gyed is járna, ráadásul addig is meg lenne oldva a jogosultságod. Ha nem így lesz, akkor az egészségügyi szolgáltatásért pedig fizetni kell, az eltartott hozzátartozói jogcím áprilistól megszűnt. Az APEH-nál tudsz bejelentkezni egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére, ez idén havi 5.895 Ft-ot jelent, jövőre várhatóan valamivel kevesebbet.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Én egy 16 hetes kismama vagyok. 2008 május 1-re vagyok kiirva. Február 1 töl munkanélküli vagyok. Elötte folyamatosan dolgoztam 4 évig. A munkanélkülim most járt le november 1-én. Jelenleg álláskeresési segélyt kapok 2008 február 3 ig. A kérdésem az lenne hogy utána hova menjek? Annyit tudok a gyást megigényelhetem szülés elött. Ha jól tudom 42 nappal.Viszont február 3-tól nemtudom hogy jogosult vagyok-e valamilyen segélyre. Vagy a tb-t fizethetem-e magam után ,hogy a gyedet megkapjam. Elöre is köszönöm a válaszát!!

Ha hamarabb jöttél volna, alkalmi munkavállalói kiskönyv kiváltásával havi 15 nappal lehetett volna késleltetni a segély végét és ha sikerült volna április 3-ig kitolni, ami a legkorábbi időpont, hogy tgyásra jogosult legyél, akkor a segély folyósítása alatt szülve járt volna a tgyás és a gyed is. Most már viszont ehhez nincs elég időd, úgyhogy most már csak olyat tudok mondani, ha tgyásra és gyedre pályázol, hogy be kéne jelentkezni valahova kb. 2 hónapra, utána 45 nap passzív táppénz és innen viszsa segélyre, hogy szüléskor még tartson. Így sem vagyok benne biztos, úgyhogy ezt feltétlenül kérdezd meg, hogy ebben az esetben a segély igénybe nem vett részét később még folyósítják. Járadékkal így van, de a segélynél nem tudom. Ha nem léped meg, akkor az alanyi jogon járó gyest fogod kapni és egy rövid ideig még az egészségügyi szolgáltatási járulékot is fizetned kell, mert nem lesz semmilyen jogviszonyod.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
1997-ben kezdtem főiskolai tanulmányaimat,az első évet elvégeztem,majd elkezdtem a második évemet, de 1999 elején terhes lettem és 1999.10.07 megszületett Gergő fiunk.Vele gyesre mentem mert nem ismertem a jogszabályt.Majd 200.12.28-án megszületett Laura,vele maradhattam volna gyeden,és 2002.12.28-ig lettem volna gyeden.2003.02.14-én megszületett Kristóf,majd 2005.01.09 .én Dominik.A kérdésem, hogy Kristóffal mehettem volna gyedre, mert akkor Domival is azon maradtam volna.Most utólag szeretném ezt vissza igényelni,csak nem tudom, hogy ha Gergővel akkor gyedre megyek majd folytatom azt Lauránál is, akkor két hónap gyes után mehetnék-e újra gyedre Kristóffal,majd Dominikkal.Ugy tudom, hogy 5 évre visszamenőleg lehet igényelni.Segitségét előre is köszönöm.

A tgyás és a gyed biztosítás alapján járó ellátások. Biztosítás a munkaviszony és az egyéb járulékfizetéssel járó jogviszony, a nappali tagozat legfeljebb az egyik jogosultsági feltételbe számított volna be, de az is csak akkor, ha 1 évnél tovább tartott. Ha jól értem, gyakorlatilag egyetlen napot sem dolgoztál még életedben, ellenben legalább 10 éve veszed fel a szolgálati időt és egészségügyi ellátásra jogosultságot biztosító (mások ezért komoly pénzeket fizetnek) gyeseket. Naponta kellene hálát adni a sorsnak és a kormányoknak, hogy van ez a lehetőség az egyéb támogatásokról, családi pótlék, egyszeri anyasági támogatás, nem is beszélve. Nem látom be, hogy mégis miért, vagy mi alapján kellene abból a költségvetésből ennél is több támogatást kapnod, amelyikhez eddig egyetlen forinttal sem járultál még hozzá. Egyébként aki tgyásra és gyedre jogosult, az is csak 6 hónapra visszamenőleg igényelheti.



Szakbarbár
2007-11-16 14:01:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2005.03.23-án született gyermekem. A szülést megelőzően veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, azt követően pedig TGYÁS-t, GYED-et és most GYES-t kapok. Bruttó bejelentett bérem 330.000 Ft. A következő babát 2008.06.05-re várjuk. Mit tegyek hogy a jövedelmem a legkedvezőbben alakuljon, azaz TGYÁS-t és majdan GYED-et is kapjak? Válaszát előre is köszönöm!

Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kellene, amibe a táppénz nem számít bele. A gyeded mindenképpen maximális, bármit csinálsz is.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Gyed mellett lehet-e dolgozni? A volt munkahelyemre hivtak vissza napi 2 órában, de félek hogy elvesztem a gyedet. Köszönöm a segítséget.

Gyed mellett - hivatalosan - semmilyen jogviszonyban, semmilyen kevés pénzért, semmilyen kevés időben nem lehet dolgozni. Gyes mellett 1 éves kor után lehet, ha a gyes és a 2 órás munka több lenne, mint a gyed, akkor érdemes 2 órában visszamenni, ha kevesebb, akkor nem, vagy legalábbis nem hivatalosan.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó Napot! Nekem nagyon sok kérdésem lenne, és sajnos nem tudok kihez fordulni.Kezdeném -3hónapos terhes vagyok. Mikor érdemes szólnom a munkáltatómnak? -3éve dolgozom ennél a cégnél -az elmúlt két és fél évben a bruttó keresetem havi 127.000,-Ft volt. Mostmár emelkedett(150-180ezer között mozog) -mikor és mit igényelhetek? Kihez kell fordulnom? Mennyi pénzre számíthatok? Még a baba születése előtt össze házasodunk. Kérem segítségét. Köszönettel:

A munkáltatónak és a munkavállalónak egymás felé együttműködési kötelezettsége van, úgyhogy be kell jelenteni neki a terhességet, pl. hogy az ehhez kapcsolódó kedvezményeket alkalmazni tudja, pl. felmondási tilalom, távolléti díj az orvosi vizsgálatok miatti hiányzásra. Az első trimeszter a vízválasztó, utána igencsak illik már bejelenteni a terhességet, a kötelezettségen kívül a tisztesség is így kívánja, hiszen a munkáltatónak fel kell rá készülnie, hogy néhány évig nem számíthat a munkádra és azt másképpen kell megoldania. 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag, ha esetleg itt táppénzen lennél, az nem számít bele, mert egyik ellátás nem alapja a másiknak, csak a bér számít bele az átlagba. A béreddel maximális gyedre számíthatsz, ez jövőre kb. nettó 79.000 Ft lesz, előtte a tgyás 168 napig mindenképpen és sokkal több, a megadott adatokból csak ennyit tudok erről mondani. A kisokos c. összeállításban részletesen olvashatsz a biztosítás alapján az első 2 évben járó tgyásról és gyedről és az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásról (jelenleg nettó 61.043 Ft), családi pótléktól (most nettó 11.700) és (gyed után igényelve 2-3 év között járó) gyesről, ami idén nettó 24.824 Ft. Az igénylés módjáról is találsz itt infót.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Múltkori hasznos válaszod köszönöm. A következő témában kérem segítségedet: GYED-en vagyok még 2008-03-16-ig. A GYED időtartama alatt lehetek-e családi kft-énk megbízott ügyvezetője, aki mint megbízott látná el feladatát díjazás nélkül. Dolgozhatok-e ingyen a kft-ben? Ez azért lenne fontos, mert a férjem a jelenlegi megbízott és díjazási nélküli ügyvezető főállásban dolgozik máshol és jobb lenne, ha az én nevem szerepelne a napi dokumentumokon pl. menetlevél.

Díjazás nélkül lehet dolgozni, úgyhogy ellátás oldalról nincs gond, de ha számlák, szerződések, bevallások aláírásánál többről van szó és a menetlevél erre enged következtetni, akkor az a személyes közreműködésedet támasztja alá, aminek az esetén viszont a járulékokat meg kell fizetni. Szerintem kisebb gond van belőle (sőt nem is értem, hogy miért az), ha marad minden úgy, ahogy van.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 2005. november 24-én született kislányom. Azt megelőzően minimálbéren voltam bejelentve, az anyasági juttatásokat az alapján kaptam. Rövid időn belül lejár a gyedem, és úgy néz ki hogy visszamegyek dolgozni. Ugyanakkor már gondolkodunk a kistestvéren. Miután a magam ura leszek, tudni szeretném, hogy ahhoz, hogy ne a minimális összegű ellátást kapjam majd, milyen összegű jövedelemet kell felmutatnom? Hogy érthetőbb legyek, célszerű-e a minimálbér 2-szerese után fizetni a járulékot, vagy esetleg még többet? Hogyan számítódik majd a tegya és a gyed összege, mennyi munkában eltöltött idő kell a jogosultsághoz? Köszönettel: egy kíváncsi anyuka

Hogy több után megéri-e, ahhoz órákat lehetne számolni, különböző variációkat kipróbálni, erre nem vállalkozom, még fizetni sem tudnál annyit, hogy vállalkozzam rá, mert borzasztó aprólékos és időigényes, de hogy minimálbér kétszerese után megéri megfizetni, az egészen biztos, mert erre viszont készültek számítások. Ráadásul akár az egész terhességet is táppénzen tölthetnéd és előtte elég lenne nagyon rövid időszakban minimálbér kétszeresét elérő járulékalapot lejárulkolni, mert a jogosultság feltételeivel bőven rendelkezel, így csak tényleges jövedelmet kell produkálni, azt meg bármilyen rövid időben elég. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod lesz minimálbér kétszeresét elérő átlaggal, akkor a következő tgyás és gyed alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Én már kaptan Öntől segítséget,most a barátnőm nevében írok. Adatai: 2005 br. bér 140.000 ft,2005. novemberétől emelés 200.000 ft.Panka 2006. november 03-án született. Kérdésem, 4 hetes kismama ismét, cége hívja vissza dolgozni, tehát a GYED-et meg kellene szüntetnie. Amitől fél, a cégét elöbb-utobb felszámolás alá fogják "ítélni". Bár Én azt gondolom naívan, hogy egy felszámolási eljárás, főleg ha még el sem kezdődött azért min. 1 évig eltart.Kérdéseink: (és itt saját nevemben is kérdezek, mert az Én esetem is hasonló) mi történik akkor ha a munkáltató a TGYES alatt szűnik meg?? Mi történik akkor, ha a GYED alatt szűnik meg? Itt Én is érdekelt vagyok Ketteske 2008.februárjában születik meg, a felszámolás márt tart 1 éve az Én cégem esetében. A barátnőm esetében mi történik akkor ha egy másik céghez / a felsz. alá kerülő cég "testvére" lenne/ menne dolgozni és nem lenne meg a 180 nap, mert a visszatérést 2008 tavaszával szeretné. Köszönettel,ismételten:

Ha legalább a tgyás 1. napján még van munkaviszonyotok, akkor a tgyás és a gyed végig jár, a munkaviszony megszűnése után passzív jogon. Ha már a tgyás 1. napján sem lenne, akkor ezelőtt álláskeresési járadékot lehet és kell is igényelni, mert ezt szünteltetve ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mint munkaviszonyból. Persze másik cégnél létesített munkaviszony is jó, de ha az nem valós lenne, akkor inkább a járadékot ajánlom. 180 bérezett napnak csak egy korlátlan tgyáshoz kell lennie.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A helyzetem a következő:Jelenleg itthon vagyok a 16 hónapos kisfiammal,és júniusban fog születni a második baba.Sajnos nem kapok Gyedet,mert nem dolgoztam a szülés előtt.Viszont nappali tagozatos hallgató voltam 2006. június 30-ig,a kisfiam pedig 2006.július 14-én született tehát 2 hét múlva,de addig is be voltam jelentve a tb-nél,mint eltartott.Az a kérdésem,hogy nem járna,járt volna-e nekem mégis Gyed? A másik pedig,hogy két 3 év alatti gyermek után két gyes jár,vagy csak egy?

Egyeskével nem járt volna semmiképp, mert a nappali tagozatból csak az egyik jogosultsági feltétel volt meg, az előzetes biztosítási idő, amibe a nappali tagozat beszámít, a másikkal, az aktuális biztosítással - és tisztázzuk a fogalmakat: ez járulékfizetéssel járó jogviszony, nem csak az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság, amit a nappali tagozat adott - nem rendelkeztél. Mire ketteske születik, addigra meg sajnos az előzetes biztosítás majdnem teljesen kívül esik abból az időszakból, ahol ennek meg kell lennie, így önmagában az, ami annó elég lett volna, hogy rövid időre munkaviszonyt létesítesz, már nem működik. Viszont: ha mostanában nagyon hamar létesítenél munkaviszonyt mondjuk 2 hónapra, hogy életszerű legyen (ennél kevesebbel nehezen az), akkor innen el tudsz menni gyedre, ez már önmagában haszon, és ha közben megmarad a munkaviszony mondjuk május végéig, amikor meg megkezdheted a tgyást (-28. naptól már kérheted), akkor addig összeszeded a következő tgyáshoz és gyedhez szükséges előzetes biztosítást. Jövő évi minimálbér kétszeresénél, bruttó 138.000-nél több bérrel célszerű dolgozni, abból a mostani és a következő gyed is maximális lesz. A másik kérdést nemigazán értem, de ha arra gondolsz, hogy jár-e a gyes mindkét gyerek után, akkor ilyen nincs, egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után egyféle ellátást igényelhet.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakbarbár! Nekem is lenne egy kérdésem. Jövőre szeretnék visszamenni dolgozni gyes mellett, mert jó lenne ha magasabb gyedet kapnék a köv. gyerekkel. Nekem elvileg majd' két hónap szabi jár, és fél évnél többet nem szeretnék dolgozni, szeretnénk a tesót. A szabi is beleszámít már a munkaidőbe? Akkor elvileg "aktív" munka csak 4 hónap lenne? És mi van akkor, ha elmegyek betegszabira a 2. hónaptól, mert összejött a tesó? Azt lehet? Mert én azt hallottam, hogy a fél év alatt nem tanácsos a betegszabi, mert akkor nem vagyok biztosított, ergo nem lesz meg a 180 nap "biztosított munkaviszonyom". Le kell dolgoznom a fél évet? Mindenképp magasabb gyedet szeretnék a mostaninál, mit tanácsol nekem? Remélem azért érthető voltam! Válaszát előre is köszönöm!

A munkaviszonyod és az ezzel együtt járó biztosításod a babázás alatt is ketyeg, úgyhogy a 180 nap előzetes biztosítást, ami a jogosultság feltétele, bőven teljesíted. A 180 bérezett nap az egészen más tészta, annak az ellátás összegénél van jelentősége és igazából csak annak érdekes, aki minimálbér kétszeresénél (jóval) többől számított tgyásra pályázik, mert a magas ellátás feltétele a legalább ennyi ideig tartó magas összeg utáni járulékfizetés. Bérezett nap a ledolgozott idő mellett a szabadság és a keresőképtelenség elejére, a táppénz előtt fizetett betegszabadság. Ha egyetlen napot sem dolgozol és a gyesbe szülsz bele, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha van valamennyi, 180-nál kevesebb bérezett napod, akkor az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. A betegszabi akkor veszélyes, ha ez - még inkább - a maga 80%-ával minimálbér kétszerese alá húzza az átlagot. Ebből következik, hogy van olyan bér, aminél nincs jelentősége, a többinél meg előtte sok szabadsággal lehet javítani az átlagot. Imádom ezeket a kérdéseket, amikor bérfüggő ellátásokra kell bér megadása nélkül válaszolnom. Én tök fölöslegesen ragozom a különböző verziókat, Te meg nem győződ kibogarászni, hogy ezek közül melyik érvényes Rád.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2007.04.01.-óta van bejelentett munkahelyem,de sajnos csak 75.400.-al vagyok bejelentve! A Párommal szeretnénk kisbabát,egyenlőre csak tervezzük,ehhez szeretném kérni a segítségét! Lenne néhány kérdésem: 1.Ha mondjuk 2008. októberében szülnék,akkor csak a 2007.-es évet nézik a gyed megállapításánál,vagy számítana ha dolgoznék pl.májusig? 2.Ha csak a 2007.-es évet nézik,akkor meg lehetne még oldani valahogy hogy a max.gyedet kapjam?( pl.egy máodik bejelentett munkahelyen a megfelelő összeggel,vagy a jelenlegi ha bejelentene egy nagyon magas összeggel?) 3. Ha úgy alakulna,hogy csak 2009.év elején szülnék,akkor a 2007-ben és 2008-ban dolgozott összes hónap lenne a gyed alapja? Tudom hogy az egész csak fettétlezés,de nagyon sokat jelentene ha tudnál segíteni! Válaszodat előre is köszönöm,és nagyon várom!!!

2008-ban induló ellátás alapja a 2007.01.01-2007.12.31 közötti átlag, 2009-ben kezdődőé meg a 2008-as. Ha jövőre szülnél, akkor csak a tgyásod kezdődne 2008-ban, a gyed már 2009-re csúszna át és annak a 2008-as alapját (innen csak a bér számítana bele az átlagba, táppénz, tgyás nem) még tudod alakítani. De nem úgy, hogy bejelentkezel valahova, mert csak a főállás számít bele és a másik helyen külön meg kéne felelni a jogosultsági feltételeknek, vagyis itt is 180 napot kéne biztosításban tölteni, így ez duplán nem működik. Ennél sokkal egyszerűbb megoldásokat tud majd javasolni a fizetős szolgáltatásom.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves "Legenda" :) Nagy szükségem lenne a segítségedre, mert az OEP-nél is csak kitérő válaszokat adtak a kérdéseimre. 2006-ban dupla annyi fizetésem volt, mint most 2007-ben. Folyamatos biztosítási jogviszonyban állok megvan a két év biztosítási időm. 2007 októberében eljöttem táppénzre, mert terhes vagyok. 2008 februárjában fogok szülni. Lehetséges-e, hogy a szülést követően is táppénzen maradjak 2008 októberéig ( 1évig ) és ne kérjem a TGYÁS-t hanem utána rögtön a GYED-et? Nekem jobban megérné, ugyanis a 2006 évben elért dupla fizetésem után kapom a táppénzt, a TGYÁSt pedig a 2007 év után kapnám... Van-e arra lehetőség, hogy olyan ellátást kapjak, amit a 2006 év után számolnak? Másik kérdés. Azért jöttem el táppénzre, mert a cégem csődeljárás alatt állt, de októberben beadták a felszámolást is. Hogyan befolyásolja az ellátásaimat az, ha a táppénz/GYÁs, GYED, GYES ideje alatt megszünik a cégem? Előre is köszi a segítséget...

Nem, sajnos nem működik, amit szeretnél, a tgyás legkésőbb a szüléstől meg kell kezdeni, mert táppénzre nem jogosult az, aki tgyásra jogosult. Úgyhogy az egyetlen, amit tehetsz, hogy a táppénzt a lehető legtovább, a szülésig veszed igénybe, utána a tgyás és a gyed alapja mindenképpen a 2007-es átlag. Illetve nem mindenképpen, mert ott van a fizetős szolgáltatásom. Ha a tgyás 1. napján még biztosított vagy és ez így lesz, mert egy felszámolás ennél lényegesen tovább tart, akkor passzív jogon, ami egy másik babánál hátrányos (ha nem kezdesz el gyorsan intézkedni) de végig kapod a tgyást és a gyedet.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Örülök, hogy újra itt van, gondolom nem kevesen voltunk,akik vártuk,mint a Messiást!! Már kétszer értekeztünk egymással,azóta már kiderült, hogy pár hetes kismama vagyok,így sürgetőbb a dolog. Várhatóan július eleje a szülés ideje. Röviden: van már 2 fiam, és 2005. szept.30-án megszűnt a határozott idejű szerződésem. 2007. szept. 19-től GYES-en vagyok. Előtte mindkét fiamnál jogosult voltam TGYÁS-ra ,és GYED-re. Most éppen keresek egy segítőkész vállalkozót, aki bejelent. De van ezzel kapcsolatban több kérdésem. Bruttó.130 000-es jövedelemnél (a Start kártya miatt gondolkodtam ebben,mert azt a minimál ér kétszereséig lehet alkalmazni,-ahogy a netten olvastam-ezzel is a költségeinket csökkenteném.) A bérkalkulátor szerint a munkavállaló által fizetendő járulék ekkor 37 396 Ft,a munkáltató által fizetendő 45 550 Ft (akkor ezt tudnám durván a felére csökkenteni 32% helyett 15-re,mínusz nem kell eü.jarulékot fizetni -1950 Ft. ) Akkor, ha jól sejtem közel 60 000 Ft-ot kellene havonta fizetni a bejelentőnek - 37 396 Ft+ kb.22 000 Ft- ami nem kevés. Hány hónapig kellene „tényleges” munka és mikortól kezdjem? Mikortól mehetnék táppénzre? Illetve táppénznél mennyit kéne a bejelentőnek fizetnem havonta? Lehet –e megbízási szerződéssel dolgoznom?Így mekkora TGYÁS-ra és GYED-re lennék jogosult?a Táppénzra is kihat a START kártya?? Mi lenne a leggazdaságosabb megoldás nekünk? Szeretnénk gazdaságos megoldást, és azért egy normális GYED-et.-és ha ez elintéződött,akkor élvezni ismét a kismamaságot : ) Előre is köszönöm a segítségét!

Nem 180 nap bérezett napot kell produkálnod, hanem 180 nap előzetes biztosítást. Az úgyis összejön, hogy 3 hónapnál valamivel kevesebb munka, 15 nap betegszabi és 3 hónapnál valamivel kevesebb táppénz. -28-tól meg tgyás. Szívesen segítek megszervezni a dátumokat, ha mondasz egy szülés várható idejét. Ez így már lényegesen kedvezőbb, mert a táppénz idején nemhogy nem kell fizetni, de még kapsz is némi pénzt, konkrétan - havi szintre átszámolva - 41.000-et, amiből a 2/3-a a Tied, a többi a segítőkész munkáltatóé, mert az 1/3-át rá terhelik. Ennél nincs jeletősége a Start kártyának. Megbízásnál nincs Start kedvezmény és a munkanélkülihez sem számít be, úgyhogy jobb a munkaviszony. Egy maximális gyedhez ajánlott, hogy legalább 145.000 legyen a béred. A helyzetedből kihozható legtöbb, egy minimálbér kétszereséből számított ellátás (gyednél ez a maximálisat jelenti) nettó 90.000 körüli tgyás és 80.000 körüli gyed.



Szakbarbár
2007-11-13 10:05:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja