SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! 2006 szeptember 25.-e óta terhes gyermekágyi segélyen voltam, utána GYED-en. 108.000-bruttóval mentem el GYED-re.Az lenne a kérdésem, hogy a következő babánál, amit a kisfunk második születésnapját követően szeretnénk, ha megfoganjon mi lenne a legoptimálisabb a GYED szempontjából. Elmenjek-e táppénzre vagy folytassam a GYES-t? A következő kérdésem pedig az, hogy ha én elmegyek táppénzre a férjem elmehet-e a kisfiunkkal GYES-re?Mennyi lenne a GYED-em ha én elmegyek táppénzre a következő babával? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel:

Ha Te táppénzen vagy, apuka lehet közben gyesen. A táppénznél azt kell mérlegelni, hogy kapsz-e annyival több táppénzt, mint amit emiatt utána 2 évig elbuksz. Mert a táppénz önmagában nem befolyásol semmit, de a betegszabadsággal kezdődik, amire 80%-os bér jár és ha egy alacsony bérnek a 80%-ából számítanak átlagot, akkor az még kevesebb. Ha a gyesbe szülnél bele, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Az előnyöket és a hátrányokat nem lehet mérlegelni a szülés várható idejének és a táppénzes időszak hosszának ismerete nélkül.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A kérdésem a következő lenne. 2007 szeptember 29-én járt le a munkanélkülim. A munkanélküli alatt és azóta is alkalmi munkavállalói kiskönyvvel dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy kell-e a kiskönyv mellett fizetnem magamnak a tb-t? Eddig magamnak azóta nem fizettem. Jövő héten megyek nőgyógyászhoz. Kell majd fizetnem az ellátásért? Köszönöm a válaszát!

A kiskönyvvel elméletileg a kiskönyves napokra van biztosításod, gyakorlatilag viszont ennek a technikai háttere miatt nincs, úgyhogy ha nyugodtan akarsz aludni és orvoshoz járni, akkor inkább teljes hónapra érdemes fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Annál is inkább, mert idén ez kevesebb, 4.350 Ft, ez nem egy olyan vészes összeg. Ha nem teszed, az ellátásért akkor sem kell fizetni, de ha rendezetlen jogviszonnyal veszed igénybe, akkor az APEH utólag behajtja az elmaradt járulékokat.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném megkérdezni,hogy mit tartanak tartós betegnek.Mert a hét éves lányomnál most állapítoták meg az asztmát.Állandó gyógyszereket kell szednie.És milyen ellátások járnak neki.pl családi pótlék,közgyógy....... Köszönettel

Közgyógyhoz nem értek, annyit tudok csak segíteni, hogy kimásoltam Neked, hogy milyen pulmonológiai kórképek jogosítanak magasabb összegű családi pótlékra és 10 éves korig gyesre.

1. A gyermekkori aszthma bronchiale krónikus formái, ha a beteg preventív, folyamatos gyulladáscsökkentő terápiára és/vagy rendszeres szakgondozásra szorul.

2. Krónikus, tartósan jelentős mértékű, csökkent légzésfunkcióval járó obstruktív és/vagy restriktív pulmonológiai elváltozások, továbbá hörgőtükrözéssel, és/vagy képalkotó eljárásokkal igazolt, a légzőrendszer funkcióját befolyásoló légúti fejlődési rendellenességek, anatómiai eltérések, immotilis cilia szindroma.

3. Hét éven aluliaknál súlyos, ismételt obstruktív légzészavarral járó kórképek, melyek gyakori kórházi kezelést igényelnek és a recidivák veszélye miatt a gyermek közösségbe nem adható.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Munkahelyemen gazdasági okok miatt átszervezés van folyamatban, több munkatárs, köztük az enyém is, foglalkoztatását a heti 32 - 40 órás munkaviszonyról 20 órásra fogják csökkenteni, s ennek megfelelően a bérek is jelentősen csökkennek. Még írásban nem, de szóban, és e-mailben kaptunk erről tájékoztatást. A változás kezdő időpontját febr. 1-re tervezik. Egy műtét miatt a közeljövőben várhatóan betegállományba kell mennem, ami 6 hétig is eltarthat. Szeretném megtudni, hogy a betegállomány összegét hogyan határozzák meg (több, mint 1 éve dolgozom itt teljes munkaidőben, előtte fél állásban dolgoztam a minimálbér felének megfelelő összegért), változik-e annak összege lényegesen attól, hogy még most januárban a teljes fizetésem alatt kezdem meg, vagy már fél fizetésért dolgozva esetleg csak márciusban, vagy ha a szerződésmódosításomat már aláírtam, de az még nem lépett életbe. Segítségét előre is köszönöm.

A keresőképtelenség évi első 15 munkanapjára betegszabadságra járó bér jár, ez az aktuális (keresőképtelenség idején érvényes) távolléti díj (egy műszakos nem túlórázónak ez az alapbér) 80%-a. Ha ezt kimerítetted, akkor a Te paramétereiddel a 2007-es átlagod 70%-át kapod táppénzként, vagyis több lesz a táppénz, mintha dolgoznál.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségedet szeretném kérni a következő dologban: 2006.nov.16.án szültem, az első fél évben Tgyást kaptam, most Gyedet. A munkahelyemen határozott idejű szerződéssel dolgoztam, évente hosszabbították (jan1.-dec31.). Most „ultimátumot” kaptam a cégtől: vagy visszamegyek 2008.május.1.től dolgozni vagy nem lesz meghosszabbítva a szerződésem 2008.jan.1.vel. Tervezzük a 2. babát, de ezek után nem tudom hogyan járnék jól! Ha megszűnik a munkaviszonyom, akkor jogosult leszek a 2. gyerek után Tgyásra, Gyedre? Ha igen, azt mi alapján számolják? (jelenleg a maximumot kapom) Számít hogy a következő baba a jelenlegi Gyed alatt vagy majd csak a Gyes alatt születik? El kell mennem munkanélkülire? Van egy nem túl fair lehetőség, miszerint visszamegyek májustól, de már terhesen így rögtön táppénzre mehetnék. Ebben az esetben mi van ha nem születik meg a baba még a munkaviszony lejárta előtt? (2008 dec.31.előtt) Akkor mit kapnék? Ha a munkaviszony lejártakor táppénzen lennék még, akkor meg kell várniuk a szülést (táppénz végét) és utána szűnik meg a munkaviszony? Hogyan járnék a legjobban? Még egy lehetőség ismerős cégéhez bejelenteni, akkor mikor kéne, és mennyi az a minimum idő amire be kéne jelenteni, és milyen összegre? Sajnos a mostani helyzetben nagy érvágás lenne még ez a bevétel kiesés is! Köszönöm szépen a segítséget!

Terhes még nem vagy, úgyhogy korai lenne bármiről konkrétan beszélni, azért sem érdemes, mert nagy baj nem lehet, ez a paramétereidből - előzetes biztosítás a megszűnésétől számított 1.5 évig még rendben van, aktuális biztosításnak ott az ismerős cég - látszik. Miért nem mondod azt, hogy visszamész dolgozni? Aztán mégsem. Nyernél vele egy évet, így ennyivel kitolódik a problémamentes időszak ketteskéhez és több szabadságmegváltás jár meg talán még munkanélkülihez is jól jön.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Tb Szakértő!Segitségét,illetve felvilágosítást szeretnék kérni Öntől.Kisebbik fiam 2008.01.2-n betöltötte a 3.évét,jelenleg szabadságon vagyok.Kiderült,hogy terhes vagyok.Evvel kapcsolatban lenne kérdésem:szükséges e a szabadság elején bejentenem,munkaviszonynak számít e a szabadság,milyen jutatásokban részesülhetek,felmondhatnak e.Egészségügyben dolgozom.Tisztelettel:

A munkaviszonyban a feleket együttműködési kötelezettség terheli, úgyhogy a munkálatót illik róla tájékoztatni. Hogy ne számítson a munkádra, nélküled szervezze a működését és hogy tudja, nem mondhat fel, mert felmondási tilalom véd. Duplán is, ha még keresőképtelen is leszel, amit gondolok, ha eü-ben dolgozol. Minden jogosultsági feltétellel rendelekezel egy tgyáshoz és gyedhez, alapja a szabadságból és a táppénz előtti betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Feleségem 2006. augusztus 15-től 2007. augusztus 14-ig határozott idejű szerződéssel dolgozott. 1 nappal a szerződés lejárta előtt 2007. aug. 13-án megszületett a kisfiunk. Jelenleg GYED-en van (75.000 Ft )és várjuk a második babát, aki 2008. július végére – augusztus elejére van kiírva. Hogyan kaphatnánk a következő gyerek után GYED-et ill. a legtöbb GYED-et? Valaki azt mondta, hogy az első gyerek utáni TGYÁS 168 napja beleszámít a második gyerek előtt számítandó 180 napba még akkor is, ha a feleségem akkor már csak passzív biztosított volt. A biztonság esetére bejelentettük a feleségemet a családi cégnél 140.000 bruttóra, de nem vagyok benne biztos, hogy erre szükség volt. Vagy elég csak 12 napot dolgoznia(168+12=180) és utána visszamehet GYED-re? Egyátalán meg lehet szakítani a GYED-et mondjuk 1 hónapra? Ha februártól visszamenne GYED-re, a második gyereknél mi alapján számítanák a GYED-et? Segítségét előre is nagyon köszönöm!

A passzív tgyás beleszámít az előzetes biztosításba, amiből a ketteske születési előtti 2 évben legalább 180 napnak kell lennie. Nem értem, hogy mire fel jelentettétek be úgy, hogy még papíron sem dolgozott egyetlen percet sem, hiszen tgyáson van. Ez nyilvánvalóan színlelt jogviszony, inkább felejtsétek el és töröltessétek a Ti (08T1041-en törlés, eddig beadott 0708-as bevallások javítása, a könyvelő tudni fogja, hogy mik ezek) Nem most kell bejelenteni, hanem majd ketteske előtt és akkor valahogy hihetőbben.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Megismételném korábbi kérdésemet most már kiegészítve az általad hiányolt adatokkal. Jelen körülményeim a következők: Fiamat 2006.09.20.-án hoztam világra. Szülés előtt kb.7 hónappal édesapám bejelentett saját egyéni vállalkozásába mint titkárnőt havi 120000Ft bruttó bérre, hogy jobban járjak anyagilag. Munkaviszonyom azóta sem szűnt meg. Ha esetleg még fontos: titkárnői mivoltom előtt is dolgoztam, igaz nem voltam bejelentve sehová és nem voltam munkanélküli sem. Igénybe vettem a szülési szabadságot, kaptam anyasági támogatást, GYÁS-t és most a GYED-ben járok ami kb.72400Ft havonta. Következő gyermekünk születését 2008.10. hóra tervezzük. Szeretném tudni miképpen járhatnék a legjobban pénzügyi szempontból. Segítségedet előre is köszönöm!!! Üdvözlettel

Ha a gyedbe vagy a gyesbe szülsz bele és közben egyetlen napot sem dolgozol, a foglalkoztaói igazoláson feltüntetett szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. Egyszerűen csak emeljétek a béredet a minimálbér kétszerese fölé, ennyi. A tgyás kezdetéig meg húzd ki gyesen, ha ott nincs sok idő.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítséged szeretném kérni az alábbiakban: Kislányunk 2005.09.07-én született, a munkaviszonyom 1999 óta folyamatos, 2005 évi havi bruttó bérem 200.000Ft. 2005 augusztus 1-től szülésig táppénz, 2006.02.21-ig TGYÁS, majd 2007.09.07-ig GYED következett. Jelenleg GYESen vagyok és útban van a következő gyerkőc, a szülés várható időpontja 2008.08.31. Mi jelent az ellátások szempontjából az, ha a szülés a GYES lejárta után történik, ha előtte nem megyek vissza dolgozni(a munkáltatóm igazából csak 4 órába várna vissza)? Jogosult vagyok TGYÁSra, és GYEDre? Ha visszamegyek dolgozni, de nem jön össze a 180 bérezett nap, vagy ha egyből táppénzre megyek, munkába állás és szabadság nélkül, mi lesz a TGYÁS, GYED és táppénz számítás alapja? Milyen összegekre lehet számítani? És végül az utolsó: Mennyi ideig terheli a munkáltatót a táppénz 1/3-a? Elnézést ha túl sok kérdést tettem fel, de szeretném tisztán látni esetemet. Előre is köszönöm segítséged, üdvözlettel:

Ha maradsz gyesen és 0 bérezett nappal szülsz bele, akkor a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ez azt jelenti, hogy a gyeded így is maximális lesz, mert annak is a minimálbér kétszerese az alapja, a tgyás meg nettóban valamivel több ennél, mert abból nem vonnak nyugdíjjárulékot. Ha táppénzre mennél, akkor is ugyanez a helyzet, mert akkor a táppénz előtti pár nap 80%-os betegszabadság lesz egyedül, ami beszámít az átlagba, de az is több, mint a minimálbér kétszerese, úgyhogy legfeljebb ennyit vesznek majd figyelembe a tgyás és a gyed alapjaként. A táppénz alapja a 2005-ös átlagod lenne, mert az ún. kedvezményszabály alapján a gyedhez beszámító átlagkereset éledne fel az alapjául. A munkáltatót a táppénz 1/3-a a teljes táppénzes időszak alatt terheli, plusz előtte a betegszabadság járulékostul.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségedet, tanácsodat szeretném kérni. Férjemmel mindketten köztisztviselők vagyunk. Jelenleg szülési szabadságon vagyok és gyedet áprilisban szeretném igénybe venni. Férjem most dolgozik. Szeretnénk egy kis tesót a későbbiekben. Kérdésem a következő: Van e mód arra, hogy a férjem is igénybe vehesse a gyermekkel kapcsolatos támogatás valamely formáját úgy, hogy mindketten itthon maradhanánk a gyerekekkel? Köszönettel:

A gyedet és a gyest bármelyik szülő igényelheti, de egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást kérhet, úgyhogy erre nem látok módot.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Pedagógusként dolgozom egy szakközépiskolában. 2008. február 4-én járna le a Gyedem, de 2008. január 21-étől visszamegyek dolgozni Gyes mellett. Kérdésem a következő lenne. Hogyan járok jóbban anyagilag, ha én megyek Gyesre a munka mellett vagy édesanyám nyugdíjasként. Úgy hallottam, hogy a Gyes nem adóköteles, de megemeli az adóalapomat. Előre is köszönöm a segítségét!

A gyes annál kezd el adózni, akinek enélkül évi bruttó 1.7 millió alatt van a jövedelem, ezzel együtt viszont már fölötte. Amennyivel a fölötte lévő részt megnyomja, annyi után 18% az adó amiatt, hogy a 36%-os részt növeli, de csak 18% vonható le amiatt, hogy maga a gyes nem visel adóterhet. Nyugdíjas nagymamánál ilyen nincs, neki még bevallást sem kell tennie ha csak adóterhet nem viselő járandóságot, gyest és nyugdíjat kap, ráadásul tőle nyugdíjjárulékot sem vonnak. Viszont ha nem Te kéred, akkor nincs felmondási tilalom és a gyermek sem adható bölcsibe, mert ez nagymama gyesnél csak 3 éves kor után, vagyis csak ikreknél és beteg gyereknél engedélyezett.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár, Tapasztalathiány miatt fordulok Önhöz segítségért. Kislányom 2005.09.08-án született, jelenleg GYES-en vagyok itthon vele és 2008 július végére várjuk második babánkat. Az első gyermek születése előtt bruttó bérem 170 000 forint volt, de veszélyeztetett terhesség miatt a minimálbér kétszerese alapján lett a GYED kiszámolva. Kérdésem az, hogy ha most betegszabadságra és táppénzre mennék, akkor a 80%-os betegszabadságra járó bért a 2005-ös bruttó bér, vagy a 2005-ös kétszeres minimálbér alapján számítják-e ki? Ugyanez a kérdés vonatkozik a leendő TGYÁS-ra és leendő GYED-re is, annak számítási alapja ugyanis ez a 80%-os betegszabadsági időszak volna. Mit tanácsol, érdemes-e ebben az esetben betegszabadságra-táppénzre menni, vagy maradjak a második baba születéséig GYES-en. Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel,

A táppénz alapjául a gyedhez alapját képező átlagkereset éledne fel. Ez a 2006-os minimálbér kétszeresét jelenti, mert a gyedhez 2005-ben 180-nál kevesebb napban volt minimálbér kétszeresénél több átlagod, de a -180 nap miatt ebből csak a minimálbér kétszeresét vették figyelembe. Ez azt jelenti, hogy a táppénz bruttóban pont annyi lenne, mint a gyed, nettóban amiatt lenne valamivel több, hogy nem vonnának belőle nyugdíjjárulékot. A következő tgyásnak és gyednek a betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az alapja, ha csak a betegszabadságból lenne bérezett napod. A béredet elméletileg emelhették, tehát valószínűleg nem lenne különbség, vagy csak egy elhanyagolható a tgyásnál és a gyednél attól függően, hogy mit csinálsz szülésig. Táppénzzel kapcsolatban emlékeztetnélek rá, hogy a terhesség nem egyenlő a keresőképtelenséggel és a munkáltatót komoly költségekbe vered vele.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következő kérdésekkel fordulnék Önhöz! 2006. november 26.-án visszamenntem dolgozni, 8 órában, GYES mellett. A kérdésem a2008-as évhez kapcsolódóan lenne! Az ez évi adókötelezettségemnél figyelembe kell e venni a GYES összegét, tehát kell e utána fizetnem majd adót? Vagy rendesen csak a munkabér után?Valamint a 2008-as adósávokat szeretném megkérdezni! Köszönöm válaszát! Tisztelettel:

A gyes adóterhet nem viselő járandóság. Ez azt jelenti, hogy az össz adóköteles jövedelembe beleszámít, de a rá jutó adót le lehet vonni. Emiatt ha a évi bruttó 1.7 millió alatt van a kettő együtt, akkor gyakorlatilag adómentes, egyébként 18% adó jut rá. 2008-ban az adósávok és az adókulcsok nem változtak, 1.7 millióig 18%, fölötte 36% az SZJA.



Szakbarbár
2008-01-07 11:26:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2001 július 15 óta dolgozom megszakítás nélkül alaklmazottként. Jelenlegi cégemnél 1 éves határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom 2007. május 1-től. Időközben teherhes lettem, a baba előreláthatólag 2008. június 17 környékén fog megszületni. A kérdésem az lenne, hogy jár-e nekem bármilyen szülési szabadság a munkaviszonyom megszűnése előtt (esetleg után), illetve milyen juttatásokra leszek jogosult a gyerek megszületése után.

A munkaviszony megszűnése után legkésőbb 3 naptári napon belül menj táppénzre - ha addig még nem lennél ott. Ez 45 naptári napig fog járni. Vagy beleszülsz, vagy a vége után 28 napon belül, ez mindkető olyan eset, amikor passzív jogon jár a tgyás. Ha ennek vége, néhány napra igényelj álláskeresési járadékot, majd ezt szüneteltetve megigényelheted a gyedet. Mindkét ellátás alapja az általános szabályok szerint a 2007-es átlagkereset lesz. Tudjál róla, hogy - a jelenlegi jogszabályok mellett - ezzel csak erre az egy babára biztosítod be magadat, úgyhogy ha ketteskével terhes leszel, akkor minél előbb meg kell nézni, hogy milyenek a paramétereid egy következő tgyáshoz és gyedhez és ha nem jók, akkor úgy kell őket alakítani. Ez sok mindentől függően időigényes is lehet, de ha rögtön a terhesség elején elkezdesz foglalkozni a kérdéssel, akkor lesz elég időd mindenre.



Szakbarbár
2008-01-04 11:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A gyed-del kapcsolatban lennének általános kérdéseim. Egy éves kislányommal vagyok itthon gyeden. Szeretnénk kistestvért, de sajnos az anyagiaktól függ, hogy mikor, ezért fordulok Önhöz, hogy mire számíthatunk. 2006. december 19-én született kislányom. Utolsó pillanatig dolgoztam, nem voltam táppénzen. Bejelentett bérem az azt megelőző két évben 126.000 Ft volt. Jelen törvények szerint hogy alakulna a második baba utáni tgys és a gyed, ha a gyed vagy a gyes ideje alatt születne a pici (úgy hallottam, hogy a gyes-t kivették a törvény szövegéből, onnan, ahol a méltányosságot fejti ki) Tudom, hogy nagyon összetett a dolog, és nagyon sok kimenetel lehet (mikor sikerül teherbe esni, hogy alakulnak a jogszabályok, stb.), ezért is nem tudok konkrétan kérdezni. Ha pedig úgy alakul a dolog, hogy nem esik méltányosság alá a második érkezésének időpontja, és nincs bérezett 180 nap az elmúlt két évben, akkor a gyedet a minimálbér után számítják. Ilyenkor figyelembe veszik, hogy diplomás vagyok és a diplomás minimálbér után számolnak? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel

Nem ilyen bonyolult ez, méltányosságra itt semmi szükség (nem is erre az esetre találták ki), ráadásul évek óta állandó a szabályozás. Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele, 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2008-01-04 11:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!! 2004.01.05-2007.06.19-ig volt munkaviszonyom,havi 80.000Ft-ra voltam bejelentve.2004.05.15-én született a fiam.Vele kaptam tgyást,gyed-et,gyest.2007.07.05-től álláskeresési járadékon vagyok,ami 96 napig 1600FT/nap,161 napig 1310Ft/nap.Ez 2008.03.12-én fog lejárni.2008.02.19-re vagyok kiírva.Az lenne a kérdésem,hogy jár-e nekem a tgyás,gyed,gyes??Ha igen akkor mi a teendő,hogy a legjobban jöjjek ki anyagilag??Köszönöm a válaszát! Mindenképpen jogosult leszel tgyásra és gyedre, mert mindkét jogosultsági feltétellel rendelkezni fogsz. A tgyást már érdemes lesz a -28. naptól igényelni, mert több, mint az álláskeresési járadék - ezt majd szüneteltetni kell ettől az időponttól. Alapja viszont csak a 80.000 Ft lesz, ha nem csinálsz semmit. Ha 1 hétre lenne egy munkaviszonyod havi bruttó 138.000-nél magasabb bérrel, aztán innen vissza munkanélkülire és így tgyásra, majd gyedre, akkor mindkét ellátás alapja a minimálbér kétszerese lenne. Köszönöm,hogy ilyen gyorsan válaszoltál az előző kérdéseimre,amit bemásoltam ide.Olyan kérdésem lenne még,hogy elég lesz egy hét munkaviszony is a magasabb összeggel?Mert lehetőségem arra,hogy akár több időre is bejelentsenek.Miért csak egy hét kell?Ha így teszek akkor ez mikor legyen?Akár mostantól vagy jövőre?Vagy a -28 nap közelében?És a munkanélküli az ha csak egy hét munkaviszonyom lesz akkor is kitart majd a szülésig? Előre is köszönöm! Feltételeztem, és a választ erre alapoztam - most utóbb látom, hogy ez valószínűleg rosszul tettem - , hogy a munkaviszonyod a gyes utolsó napjával szűnt meg, csak valamivel később sikerült eljutni a munkaügyi központba álláskeresési járadékot igényelni. Ha így van, akkor egyetlen napod sem volt, amikor egészségbiztosítási járulékalapot képező, tgyás és gyed alapjául szolgáló jövedelmed lett volna, innentől kezdve pedig elég, ha akár egyetlen nap ilyet produkálsz és máris ez számít, legfeljebb a minimálbér kétszereséig, nem pedig a járadékhoz beszámító átlagkereset, amihez csak akkor nyúlnak, ha az irányadó időszakban nincs tényleges jövedelmed, csak ez a régi béred. Ha nem így lenne és lett volna valamennyi bérezett napod idén, akkor írd le, hogy mit látsz a kézzel írt, zöld kockás jövedelemigazoláson és ettől függően mondom, hogy mennyi időre és mennyivel lehetne munkaviszonyt létesíteni egy maximális gyedhez, mert akkor a két bérezett időszakot átlagában kell nézni. Köszönöm,hogy ismételten válaszoltál.sajnos téli szünet elött már nem tudtam válaszolni a kérdésedre,de remélem még így se futunk ki az időből.A jövedelemigazolásra a következő van írva:2006.01.01-2006.05.14-ig gyed,2006.05.15-2007.05.15-ig gyes.A 2007-es év májusához 41.739 Ft,júniushoz pedig 49.524Ft van beírva.Köszönöm előre is a segítséged.

Ez egy bőven menthető helyzet, a fizetős szolgáltatásom tud segíteni, feltéve, hogy 2 héten belül
- találsz egy együttműködő munkáltatót
- van kb. 80.000 Ft-od a járulékokra
- le tudunk addig bonyolítani egy találkozót



Szakbarbár
2008-01-04 11:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Két fiam van (a nagyobbik három, a kisebbik másfél éves). 2004. év vége óta vagyok otthon és kapom a gyást illetve a gyedet. (A nagyobbik fiam után még járt a gyed, amikor a kisebbik megszületett. Ekkor a kisebbik fiam után járó gyásra, majd gyedre váltottunk.) A gyed 2008. augusztusában jár le. Viszonylag hamar szeretnénk még egy gyermeket. Most még biztosan nem vagyok terhes, azaz, ha a gyerek hamar meg is fogan, akkor is 2008. augusztusa után születik. Mivel jelenleg a maximális gyedre vagyok jogosult és nem szeretnénk, ha a család jövedelme csökkenne, ezért augusztusban visszamegyek dolgozni. A lehető legrövidebb ideig szeretnék munkába állni, majd pedig a harmadik gyerekkel is szeretném a maximális gyedet megkapni. (A maximális gyedet a bérem várhatóan lehetővé teszi.) De hogyan "ütemezzük" a gyerek születését? 1. Jól tudom, hogy 2008. augusztusától legalább 180 napot kell munkában töltenem, hogy újra jogosult legyek a gyedre? 2. A 180 nap egy részét lehet táppénzen is tölteni? Ebben az esetben is jár a gyed? Ha igen, akkor táppénz alatt a fizetést veszik a gyed alapjául vagy a táppénz összegét? 3. Ha a második gyermekem utáni gyed lejárta és a harmadik gyerek után járó gyás közötti időszakban igénybe veszem a gyest, akkor az esetleges táppénzt, majd a harmadik gyerek után járó gyedet a munkabérem után, vagy a gyes összege alapján állapítják meg? Vegye a férjem igénybe a gyest? Várom szíves válaszod! Köszönettel:

A jogosultsághoz nem 180 nap munka (bérezett nap), hanem 180 nap előzetes biztosítás kell - az aktuális mellette. Az előzetes biztosításod amióta dolgozol, azóta folyamatosan ketyeg, a babázás alatt is. Ha az irányadó időszakban - tgyás, gyed kezdete előtti év január 1. és az ellátás kezdő napja közötti nap - egyetlen bérezett napod sincs, ez a helyzet akkor van, ha a gyesbe szülsz bele, nincs se munka, se szabi, sem táppénz, akkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabadságból és/vagy táppénz előtti betegszabadságból lesz valahány, 180-nál kevesebb bérezett napod (a táppénz nem minősül annak), akkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. A táppénznek már egészen más szabályai vannak. Egy 2009 végéig induló táppénz alapja, ha addig nem lenne 180 bérezett napod, a gyed előtti átlagkereset lenne. Ha Te táppénzen vagy, akkor apuka lehet gyesen, Te is lehetnél éppen, csak nem érné meg, mert úgy kedvezőtlenek a táppénz szabályai.



Szakbarbár
2008-01-04 11:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Örömmel tapasztaltam, hogy lehetőség van interneten keresztül, akár személyre szabottan is, segítséget kérni és kapni Tőled. Remek kezdeményezésnek tartom, remélem nekünk is tudsz segíteni, az alábbiakkal kapcsolatban. Hivatalosan 2008. április 4.-re várjuk az első gyermekünket. A gyermek fogantatása előtti időszakról sok értékelhető, hasznos adattal nem szolgálhatok. 2003-ban fejeztem be a nappali tanulmányaimat, azóta levelező képzésben tanultam, ami mellett bár voltak munkahelyeim, de azok – jó magyar szokás szerint – semmilyen papíralapú nyomot nem hagytak. Az alanyi jogon járó egészségügyi ellátás megszűnése után, 2007 tavaszától fizettük a kötelező egészségügyi járulékot, melynek lehet, nincs is semmi jelentősége a jövőbeni kifizetések tekintetében. A gyermek érkezésének biztossá válása után, 2007. augusztus 1-i kezdéssel – egy kedves ismerősünk szívességéből – „munkába álltam”, havi bruttó 120.000 forint bejelentett bérrel. Ez a munkaviszony azóta is folyamatosan fennáll (táppénz, fizetetlen szabadság, egyéb megszakítás nélkül), annak összes „járulékával” együtt. Kérdésem az lenne, hogy a TGYÁS és GYED szempontjából figyelembe vett 180 biztosítási nap tartama naptári, avagy munkanapra értendő? Azaz jól számítottunk-e, és a mi esetünkben is járni fog-e a két fent említett ellátás? Ha igen, várhatóan mennyi lesz a megállapított összeg (van-e mód, hogy maximális GYED-et kaphassunk)? Ha nem járna, akkor mit lehet tenni a folyósítás érdekében? Van esetleg lehetőség csökkenteni a járulék terheket: szóba jöhet-e például táppénz, szülési szabadság (mikortól lenne érdemes ezeket megkezdeni)? Amennyiben a fentieket olvasva bármilyen egyéb észrevételed, tanácsod lenne, örömmel veszem, ha azt is megosztod velünk. Köszönöm szépen a válaszaidat. Üdv,

A jogosultság feltétele 180 naptári nap biztosítás. Ez bőven megvan, már rég elmehettél volna táppénzre. Ha eddig nem tetted, akkor viszont most már várj vele még 1 hetet, hogy a 15 munaknap betegszabival együtt legyen 180 bérezett napod, mert akkor a táppénz alapja nem a minimálbér, hanem az utolsó 180 napi átlag. A betegszabi lejárulékolása után a táppénz 1/3-a terheli a céget, azt a 2/3-ból fizetni sokkal barátságosabb, mint a semmiből a teljes járulékokat. Bruttó 120.000-es átlagból nettó 70.000 körüli táppénz, nettó 79.000 körüli tgyás és 71.000 körüli gyed várható. A tgyást célszerű megkezdeni a szülés várható idejét megelőző 28. naptól. Ha maximális gyedet akarsz, ami kb. 11.000-rel több, akkor ahhoz kb. bruttó 120.000 Ft jutalom kéne, lehetőleg még a táppénz eleje előtt elszámolva, hogy minden ellátásba beszámítson.



Szakbarbár
2008-01-04 11:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi problémával kapcsolatban: 31 éves vagyok gyeremekvállalás előtt, ami annyit tesz, hogy állapotos még nem vagyok, de mielőbb szeretnék teherbe esni. A gond az, hogy munkaviszonyomat 7 év után (2000-2007-ig) a munkáltatóm december elején rendes felmondással megszüntette, okként telephelyének áthelyezését jelölte meg. Tekintettel a felmondási időre munkaviszonyom 2008.01.24-ig tart.(úgy gondolom addig biztosított vagyok). Mivel van egy 10 éve fennálló krónikus betegségem elképzelhető, hogy terhességem veszélyeztetett lenne. Kérdésem az, hogy mik a lehetőségeim ill. milyen járadékra leszek jogosult, ha 2008-as évben gyermekem születik, de nem találok munkát és munkakeresés támogatásra jelentkezem és ezalatt vagy ezt követően szülök. Kérdésem még, hogy passzív táppénz időtartama maximálisan (méltányossági alapon) mennyi lehet? (ha pl.2008.01.24-ig teherbe esem?) Abban az esetben, ha valaki munkakeresési támogatás ideje alatt szül. de előtte volt munkaviszonya mi alapján számítódnak a támogatások(t-gyás, gyed, gyes). Betegségem miatt fontos lenne tudnom, hogy én magam orvosi ellátásra jogosult leszek-e? (munkakeresési támogatás, ill. gyes gyed tgyás alatt) Vagy munka nélkül elfelejthetem a gyermekvállalást, mert nagyon rosszul járok? Keresetem 6 órás munkára bruttó 90000,- Ft volt. Mielőbbi válaszát előre is köszönöm! Ha szükséges, személyesen is megkeresném. Üdvözlettel,

A munkaviszony megszűnése után 45 naptári napig jár a passzív táppénz, ha 3 naptári napon belül kezdődik a keresőképtelenség. További 45 napig méltányosságból lehet kérni a meghosszabbítást, ha addig az állapot rendeződik, úgyhogy ehhez a terhesség nem jó ok. A maximális időtartamú, 9 hónap álláskeresési járadékra és 3 hónap álláskeresési segélyre vagy jogosult, ha ebbe szülsz bele, akkor járni fog a tgyás és a gyed. Ha nem, akkor az alanyi jogon járó gyesre számíthatsz, de mivel az előzetes biztosításod még nagyon sokáig - az utolsó biztosítás, a munkanélküli is az, végétől másfél éven belüli szülésig rendben lesz, ezért nem nehéz később sem jogosultnak lenni tgyásra és gyedre, csak egy aktuális biztosítást kell hozzá prezentálni. Az összes itt említett ellátás mellé jár az egészségügyi szolgáltatás.



Szakbarbár
2008-01-04 11:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Tb.szakértő! Legyél kedves nekem segíteni abban, hogy jelenleg gyesen vagyok, gyermekem 1,5 éves. Elhívtak dolgozni, közalkalmazott vagyok. Azt szeretném tudni, hogy teljesen oké az hogy én dolgozok, nincs semmi törvénytelen benne, ugye? Egy ilyen kósza hír hallatára szeretném ezt nagyon sürgősen megtudni. Köszönöm segítségedet! Békés boldog Karácsonyt kívánok Neked!

Gyes mellett 1 éves kor után teljes munkaidőben is lehet dolgozni, de nem teljesen értem a kérdést. Ha közalkalmazott vagy és van munkahelyed, akkor 1,5 éves gyerekkel hogy lehetsz gyesen? Akkor gyeden vagy szerintem, és amellett nem lehet dolgozni.



Szakbarbár
2007-12-20 10:52:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja