SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Feleségem babát vár, szept. 14-re van kiírva. Ő szlovák állampolgár, én magyar állampolgár vagyok. Magyarországon élünk, itt is van munkahelyem. Ő itt már regisztrált, bejelentkezett a közös címünkre, lakcím-, és regisztrációs kártyája van. De még nem dolgozik, 2000-től 2007-ig nappali tagozaton járt egyetemre, a 2007-2008-as tanévben pedig egy egyetemen szakirányú továbbképzésen vesz részt hivatalosan esti tagozaton. 2004-ig volt magyar TB-je (az egyetem által), azóta csak a szlovák van. Mit tanácsolsz, mit tegyünk, ha itteni tgyás-t, gyedet stb. szeretnénk kapni? Kössünk önkéntes szerződést az OEP-nél, vagy szerezzünk papíron állást? Köszönettel:

Pénzbeli ellátásra megállapodást kötni 2005 végétől nem lehet. Az előzetes biztosításba a nappali tagozatos tanulmányok beszámítanak, de ez csak az egyik jogosultsági feltétel, hogy a másikkal is rendelkezzen, ahhoz egy aktuális biztosítást is kéne prezentálni, márpedig az iskola nem az. Egy munkaviszony kellene, mondjuk 2 hónapra, lehetőleg 150.000-et elérő bérrel, utána 2 hónap táppénz és a -28. naptól tgyás.



Szakbarbár
2008-02-25 14:57:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok 2007.03.29-én született kislányommal. Testvérét 2008.10.05 körülre várjuk. 1. gyermekemmel a gyás összege netto170.000-180.000 Ft között volt a gyed maximális. Mit tegyek jelen helyzetben, hogy a legjobban járjak második gyermekem születésekor. Ha kiveszem a felgyült szabadságaimat (tanárként dolgozom) és táppénzre megyek, de valami történik a 2. terhességemmel igényelhetem újra a gyedet? Gyors válaszát előre is köszönöm.

Következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese, korlátlan tgyáshoz és kezdés évét követően az új maximumhoz igazodó gyedhez legalább 180 bérezett nap kellene, amibe a táppénz nem számít bele. A táppénz viszont annyi lenne, mint a tgyás volt, úgyhogy ha keresőképtelen vagy és emiatt választhatsz a táppénz és a gyed között, akkor a táppénzt érdemes választani. Bármi történne, egyeske 2 éves koráig bármikor visszamehetsz gyedre.



Szakbarbár
2008-02-25 14:57:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A segítségét szeretném kérni. A helyzetem röviden: 2005. október 4.-2006. október 4. között köztisztviselőként dolgoztam havi 108 000Ft bruttó bérrel. 2006. október 4-től új munkám van, jelenlegi bérem bruttó 112 000Ft. Szerződésemet január 1-től határozatlan idejűre változtatták. Még dolgozom, előreláthatólag április közepéig. A szülés várható ideje: 2008. május 22. Két kérdésem lenne: 1. Hogyan járnék jobban, ha először elmennék táppénzre, és aztán venném igénybe a TGYÁS-t, vagy rögtön, amikortól legkorábban lehet TGYÁS, vagy esetleg csak a szülés napjától, vagy ha nem mennék táppénzre, hanem a szülési szabadságot venném igénybe, és aztán a TGYÁS? 2. Mennyi juttatásra számíthatok (TGYÁS, GYED)? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:

A szülési szabadság és a tgyás nem két külön időszak vagy ellátás, ez ugyanaz, az első 168 nap, csak a munkajog szülési szabadságnak hívja, az erre az időszakra igényelhető ellátás pedig a tgyás, a Te paramétereiddel és általában a minimálbér kétszerese alatti bérnél teljesen mindegy, hogy a tgyást mikortól kezded, a szüléstől vagy a szülés előtti 28 napban valamikor. Bruttó 112.000 Ft-os átlagból nettó 75.000 és 68.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2008-02-25 09:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Harmadéves, nappali tagozatos, államilag finanszírozott képzésben részt vevő egyetemi hallgató vagyok. A tanulmányaimat még egyszer sem szüneteltettem, ugyanoda járok harmadik éve. 2007, július 24-október 24.-éig volt egy 4 órás, részmunkaidős munkaviszonyom, a próbaidő leteltével közös megegyezés alapján megszüntettük. Ekkor már 4 hónapos terhes voltam, a babát idén április elejére várjuk.(előbb fog jönni az orvos szerint). Úgy tudom/tudtam, a védőnőm is azt mondta, hogy jogosult vagyok az egyszeri anyaságin és a családi pótlékon (meg persze a GYES-en kívül) a GYÁS-ra és a GYED-re is, mivel fennál a legalább 180 napos biztosítottságom. Úgy tudjuk, az egyetemi hallgatói jogviszonyom beleszámít a biztosítási időbe. Felhívtam a MÁK- ot és az OEP-et is, hogy adjanak erről tájékoztatást, és szerintük nem vagyok egyikre sem jogosult, mivel az egyetem nem számít munkaviszonynak. Mindenkitől mást hallok és nem szeretnék elesni ezektől a támogatásoktól. Kérem segítsen, pontosan mire vagyok jogosult? Köszönöm!

Van egy ilyesmi mondás, hogy valamit rosszul tudni rosszabb, mint egyáltalán nem tudni. Imádom, amikor a védőnők beleugatnak olyasmibe, amihez nem értenek, nagy szerepük van az ilyen tévhitek terjesztésében.

A nappali tagozat soha nem volt biztosítás. Beszámít a tgyáshoz és gyedhez szükséges előzetes biztosításba, de nem minősül biztosításnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a két jogosultsági feltétel - 180 nap előzetes biztosítás meg egy aktuális biztosítás - közül csak az egyiket teremti meg, az egyik felével meg nem érsz semmit, legalábbis tgyásod és gyeded így nem lesz. A nappali tagozat egészségügyi szolgáltatásra, vagyis az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira jogosít, a pénzbeli ellátásokra, táppénzre, tgyásra, gyedre nem. Ahhoz járulékfizetéssel járó jogviszonyban, pl. munkaviszonyban kellene állnod legalább a tgyás 1. napján. Így, hogy volt a közelmúltban, nappali tagozat mellett egy munkaviszonyod, talán nem lógna ki a lóláb annyira, ha villámgyorsan létesítenél egy munkaviszonyt vagy megbízásos jogviszonyt, lehetőleg 138.000-et meghaladó bérrel, ami legalább a tgyás 1.napján még él. Ebből így - maximális - gyeded és ezzel megegyező tgyásod lehetne.



Szakbarbár
2008-02-25 09:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Első gyermekemet várom 2008.10.hó elejére, de jelenleg munkanélküli vagyok. Juttatást már nem kapok. Az adatok: 2006. január 16.-tól 2007. szeptember 7.-ig volt folyamatos munkaviszonyom. 2007. szept. 17.-től 2008. jan. 14.-ig kaptam munkanélküli járadékot. Másra nem vagyok jogosult. 2008. március 1-től fizetem majd magam után az egészségbiztosítási járulékot (4350 Ft) A kérdésem a következő lenne. Igényelhetek-e valamilyen juttatást a szülésig? Igényelhetem-e majd a gyed-et, vagy csak gyes-re leszek jogosult, számít-e az hogy a szülést megelőző két évben ugyan megvan a 180 nap biztosítottságom, de a szüléskor már ez nem áll fenn? Válaszát előre is köszönöm!

Az előzetes biztosításod tényleg rendben van, de ez csak az egyik jogosultsági feltétel. Egy aktuális biztosítás is kellene. Lehetőleg olyan bérrel, amiből maximális gyeded lesz. Májustól el kéne helyezkedni, legjobb lenne egy bruttó 150.000-et elérő bér, 2 hónap munka, 2 hónap táppénz, a -28. naptól pedig jöhet a tgyás. A munkaviszony legalább a tgyás 1. napján még éljen, utána már passzív jogon is kapod végig a tgyást és a gyedet.



Szakbarbár
2008-02-25 09:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 6 hónapos terhes kismama vagyok, tele kérdésekkel, melyekre Öntől remélem a megoldást. Előző munkahelyemen 2003. Jún.01-én kezdtem a munkaviszonyom alkalmazottként, bruttó 90000 ft-tal. Azóta 2 gyermeket szültem folyamatosan (2003.04.01 és 2005.02.02.) a bérem az évek alatt nem változott. Második gyermekem születésekor az elsővel még GYED-en voltam. második gyermekem után 2007. 02.02-től GYES-t kaptam és emellett 2007. 02.09-től elmentem dolgozni, de nem abba a cégbe, ahonnan szülni mentem 2003-ban, hanem egy másikba: 2007.02.09-től bruttó 78500ft-ért heti 6 órában dolgoztam GYES mellett és 2007, november 01-től bruttó 125000 ft-ért szintén heti 6 órában dolgozom mind a mai napig. Kérdések: 1)Számít-e a szülés után járó juttatásokba az, hogy az első munkahelyemen is be vagyok még jelentve a GYES miatt? 2) Növeli-e a juttatások összegét az hogy GYES mellett dolgoztam és csak heti 6 órában? 3) mikor érdemes elmennem táppénzre, illetve szülési szabadságra, ha a harmadik gyermekem várható születésének időpontja: 2008.06.10., hogy a lehetőségekhez képest a legmagasabb juttatást kapjam. És mennyi lesz ez az összeg várhatóan (a családi pótlékon kívül)? Nagyon nagy tisztelettel várom a válaszokat, köszönettel :)

A többes jogviszony nem az erősségem, inkább nem mondanék semmit, minthogy butaságot mondjak. Ha az eredeti munkaviszony nem teljes munkaidős lenne, akkor tudnék válaszolni, akkor 2 helyről is jogosult lennél tgyásra és maximális lenne a gyeded, de az a teljes munkaidős eredeti jogviszony nagyon megkavarja a dolgokat - remélhetőleg csak az én fejemben és aki majd elbírálja az igényt, az övében nem.



Szakbarbár
2008-02-25 09:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A következő problémával kapcsolatban szeretném a tanácsodat kérni. Hatodik éve járok az egyik budapesti egyetemre, úgy tudom ez biztosítotti jogkört jelent. Csakhogy, amikorra a gyermekem megszületik, már nem leszek beiratkozott hallgató (ez szeptember közepén lesz, ha minden jól megy), de még nem leszek diplomás sem, mert ahhoz még hiányzik a nyelvvizsgám, csak abszolutóriumot tudnék felmutatni. Nem tudom, hogy csak GYES-re vagy GYED-re is jogosult vagyok? A védőnőm szerint ha bejelentkezem a munkanélküli irodán, akkor egy átlagos diplomás alapbért számítanak ki, és annak alapján kaphatok támogatást. De lehet, hogy jobban járnék, ha beiratkoznék a következő félévre is - túlfutóként. Akkor elvileg kellene tandíjat fizetnem, de úgy tudom, hogy ettől kismamák esetében eltekintenek. Ez valóban így lehet, te is így tudod? Kérlek, segíts, nagyon nem igazodom ki a lehetőségek között, az meg végképp nem világos, hogy mit hogyan számolnak. Válaszodat előre is nagyon köszönöm:

A nappali tagozat nem biztosítás, csak egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, de a pénzbeli ellátások: táppénz, tgyás, gyed nem járnak. Akkor járnak, ha biztosítási jogviszonyban állsz, mert ez az egyik jogosultsági feltétel tgyáshoz és gyedhez. Biztosítottnak lenni viszont elég rövid időre is, mert a másik jogosultsági feltételhez, a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás, ebbe beleszámít a nappali tagozat. (Ez egy kedvezmény, de ettől még nappali tagozat nem biztosítás, így a másik jogosultsági feltétellel rendelkezést, ahol nincs ilyen kedvezmény, azt nem biztosítja.) El kéne helyezkedni egy rövid időre, legalább a tgyás 1.napjáig és mindezt lehetőleg bruttó 150.000-et elérő bérrel kellene, mert abból jövőre maximális gyed lesz. Ha nem teszed, akkor az alanyi jogon járó, idén 25.792 Ft-os gyest kaphatod az akár 3-3,5-szer ennyi tgyás és gyed helyett. Légy szíves kérd meg a védőnőt, hogyha nem ért valamihez, akkor inkább ne mondjon semmit. A védőnők hülyeségeivel most már olyan tömegben találkozom, hogy az lassan már maradandó egészségkárosodásom lesz tőlük.



Szakbarbár
2008-02-25 09:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 3 hónapos terhes kismama vagyok, tele kérdésekkel, melyekre Öntől remélem a megoldást. Előző munkahelyemen 2003. Jún.02.-án kezdtem a munkaviszonyom alkalmazottként, és 2007. Febr.16.-án léptem ki közös megegyezéssel. Munkanélküli segélyen 2007. Ápr.11-től, 2008. Jan. 7.-ig voltam, de ezt az időszakot meghosszabbították 2008. Jan. 8.-ig. A kérdésem az lenne, hogy milyen juttatások járnának Nekem? Kitől, vagy honnan kell ezt igényelni, és ha lejár a segélyem, hogy maradhatnék biztosított? Köszönettel:

A szülés időpontjában nem lesz biztosítási jogviszonyod, ami pedig a tgyás és a gyed egyik jogosultsági feltétele lenne. Mindenképpen biztosításba kéne kerülni előtte, ha nem csak az alanyi jogon járó nettó 25.792 Ft-os gyest szeretnéd kapni. Az új munkaviszonyban szerzett jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lehetne így a tgyás és a gyed alapja.



Szakbarbár
2008-02-20 10:41:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Gyermekem születését 2008.május végére várjuk.Táppénzre nem tudtam menni,mert alkalmi munk.könyvvel dolgoztam,így szociális segélyt kapok(előreláthatólag épp május végén jár majd le).Az lenne a kérdésem,hogy jogosult lennék-e a tgyásra és gyedre,vagy csak a gyesre? Illetve,érdemes-e "beleszülni"a szoc.segélybe?(Biztosított vagyok állítólag,de csak ellátásra,pénzbeli juttatásra nem.) 2007-ben 97 napot dolgoztam az alk.munk.könyvvel(2400Ft/nap az ellátási alap),és 3 hónapig kaptam álláskeresési járadékot(24.000Ft/hó). 2006-ban 52 napot dolgoztam a könyvvel,márc.16-jún.30-ig 62.500 Ft-os alapbérrel voltam bejelentve(éjszakai és délutáni pótlék is volt),júl.1-okt.25-ig 70.000 Ft volt az alapbérem.(Július elején 10 napot táppénzen voltam.) Ilyen "háttérrel"milyen esélyeim vannak arra,hogy ne a min.összeget kapjam 3 éven keresztül? Akár a fizetős szolgáltatást is igénybe vennénk! Előre is köszönöm a segítségét és mielőbbi válaszát!

Az előzetes biztosításod rendben lenne éppen, de ez önmagában kevés, aktuális biztosítás is kéne. Biztosítás olyan jogviszony, ahol a pénzbeli ellátásokra is jogosultságot szerezhetsz, tehát a szociális segély, ami csak a természetbenire adja a jogosultságot, nem ilyen. Ha biztosításba (munkaviszony) kerülnél és legalább a tgyás 1. napjáig itt lennél - a hátralévő idő fele lehet táppénz is - akkor jogosult lennél tgyásra és gyedre. Ha a tgyás 1. napjáig nem sikerülne megtartani a munkaviszonyt, akkor a munkaviszony vége után 42 napon belül szülve, vagy a vége után kapott passzív táppénz végét követő 28 napon belül szülve legalább a tgyás járna.



Szakbarbár
2008-02-20 10:41:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz: Jelenlegi munkaadómnál 2004.04.01.-től van munkaviszonyom. 2005.08.-tól táppénz, majd 2006.02.18.-tól Tgyás, majd gyed 2008.02.18.-ig. Jelenleg második gyermekemet várom ( most 17 hetes terhesség), 2008.07.30.-ra vagyok kiírva. Első gyermekemmel a gyed összege maximális volt ( 89000 Ft). Kérdéseim: - mindenképpem gyesen kell lennem, vagy mehetek-e táppénzre a következő terhességemmel? - a ki nem vett szabadságaimat kivehetem-e még a szülés előtt? - a gyed majd mi alapján kerül megállapításra ? Köszönettel:

Ha keresőképtelen vagy, akkor jogosult vagy táppénzre, ha pedig egyszerre több ellátás is jár, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Akár együtt is igényelhetnéd a gyest és a táppénzt, de ilyenkor speciális szabályok vonatkoznak rá, ami miatt ez nem érné meg. Ezért ha össz-szempontból megéri, akkor a táppénzt kell választani, a gyest meg apuka vagy nagyszülő teljes munkaidő mellett is megigényelheti. A szabadságodat is kiadathatod, a munkáltatónak kötelessége kiadni, ha az akadályoztatás - fizetés nélküli szabin babázás - megszűnt. Ehhez persze az kell, hogy ne igényelj a gyeshez fizetés nélküli szabit, bár ebben az esetben is meggondolhatnád magad később. Szabadságból és/vagy a táppénz előtti betetszabadságból lesz bérezett napod, ennek az átlaga, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. A betegszabadságra 80%-os bér jár, úgyhogy ha nem túl magas a bér, akkor vigyázzunk vele, nehogy a 80% levigye az átlagot az áhított maximális gyedhez szükséges=minimálbér kétszerese alá. Ha ez lenne a helyzet, akkor előtte sok szabadsággal lehet pozitívan befolyásolni az átlagot.



Szakbarbár
2008-02-20 10:41:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő.A segítségét szeretném kérni .2001.06.01-től dolgozom a Debreceni gyereklinikán,2005.09.közepétől miután kiderült hogy terhes vagyok táppnzen voltam ,majd sorba minden ami kell,most 2008.májusban lenne 2 éves a kisfiam,de most tudtam meg hogy 5 hetes terhes vagyok.Azt szeretném megtudni,hogy hogy hogyan járnék a legjobban,ha a szabadságaimat kivenném és utánna táppénz?Vagy maradjak májusig GYED-en és utána szabi és táppénz?A jövedelmem a bérpapíromom ezek vannak feltüntetve:Alapilletmény:85400,Munkahelyi 100%(ágy melletti pótlék):23520,Illetmény kieg:9130.T havi fiz nélküli:-118050,GYED:91700,Szakszervezeti díj:-655,Eü.szakdolg.kamaradíj:-491.Összesen:90.554.Szja előleg:-16300,NyB járulék:-82,MNY tagdíj:-1307.Közteherszámítások után fennmaradó élvi nettó:72865,Családi pótlék:11700.Banki átutalás:84565.Remélem mindent Normálisan és érthetően leírtam.Nagyon szépen kérem segítsen,hogy hogyan járjak el?Köszönettel:
1. variáció: maradsz gyesen a tgyás kezdetéig. Ebben az esetben a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
2. variáció: maradsz gyesen, de valamennyi szabit kiadatsz mellette, hogy több pénzed legyen, akkor a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő ellátások alapja.
3. variáció: a gyed vége után elmész betegállományba, ha ezt teszed, amit nagyon nem ajánlok, akkor a táppénz előtti 80%-os - na ezért nem ajánlom - betegszabadságból számított átlag lesz a tgyás és a gyed alapja.
4. variáció: szabadság és utána betegállomány, így a szabadságból és a táppénz előtti 80%-os betegszabadsából számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap
5. variáció: a fizetős szolgáltatásom, amivel maximális lesz a gyeded, vagyis az a minimálbér kétszerese lesz az alapja, ami egyébként elérhetetlen Neked, mert ha nem dolgozol és nem kapsz pótlékokat, akkor ettől messze van a szabadságra kapott vagy a szerződés szerinti, tehát az előző esetekben alapul szolgáló béred.
 


Szakbarbár
2008-02-18 13:23:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Ildikó! Munkáltatómnál 2002. állok munkaviszonyban, 2007. évben bruttó bérem 75.400,- forint. 2008. szeptember 16-ára babát várok, úgy tudom, hogy a tgyás-t a 2007-es béremből fogják kiszámolni. Kérdéseim a következők lennének: - várhatóan mennyi lesz a tgyás összege, amit a részemre folyósítanak, - valamint, hogy munkáltatómnak (ha sikerül megállapodnunk) módjában áll-e 2007-es béremet "megemelni", és ezt egy önelleőrzés keretében (mintha rosszul számfejtették volna) utólag korrigálni. Segítségét előre is köszönöm.
Bruttó 75.400-ból nettó 52.000 körüli tgyás várható. Ha tavaly 75.400-ad volt, akkor idén feltételezem, hogy 86.300-ad van, egy ebből számolódó gyed kb. nettó 55.000 Ft - ez már jövőre indul, így az idei (csak a) bér lesz az alapja. Kizártnak tartom, hogy ezt a macerát és a vele járó költségeket felvállalja a munkáltató, már a macera részét is vissza fogja utasítani a könyvelő, akinek ez a mindenféle kihatásaival együtt több napos! munka lenne. Úgyhogy szerintem ez nem fog összejönni. Viszont a fizetős szolgáltatásommal 0 járulék befektetés és nem emelkedő bér mellett nettó 83.000 Ft-os tgyásod 75.000 Ft-os gyeded lehetne.


Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár ! A következőkben kérem segítségét, esetem a következő: Több éve van folyamatos munkaviszonyom, 2006. december óta a mindenkori minimálbér 2-szerese a bruttó bérem. Előre láthatólag 2008.február 29.-éig dolgozom, határozatlan idejű a szerződésem. Május elejére (május 8.) várom a babát. Hogyan járok a legjobban és mit kell tennem? A munkáltatómhoz kell bejelentenem, hogy mikortól szeretném a TGYÁS-t? Ezt minél később (inkább a születéstől kérjem?) Mekkora lesz a tgyás és a gyedem összege? Maradok tisztelettel és köszönet.

2008-ban induló tgyás és gyed alapja a 2007-es átlag. Ha ez ott 131.000 volt, akkor abból nettó 86.000 körüli tgyás és 78.000 körüli gyed várható. Ennél a bérnél szinte teljesen mindegy, hogy a tgyás szüléstől vagy korábbi időponttól indul. A munkáltatónak tudnia kell, hogy mikor milyen ellátást igényelsz - ezt egyébként tudni fogja ha más nem, abból, hogy rajta keresztül tudod benyújtani az igényt - hiszen ettől függ a munkajogi státuszod, amivel nyilvánvalóan tisztában kell lennie, mert enélkül honnan tudná pl. hogy meddig tart a tgyás után a gyed 1. éve, amire jár a szabadság. A havi bevallásban is fel kell tüntetnie az ún. kieső időket, hogy mikor milyen ellátásban részesülsz.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006.február 6-án született a kislányom, azóta tgyás-t és gyedet kaptam/kapok. Folyamatos munkaviszonyom volt 2000. januárjától, bruttó bérem 370eFt. 2008. októberétől szeretnék visszamenni dolgozni, de csak 6 órában. Rosszabbul fogok-e így járni, mintha 8 órában dolgoznék, ha jön a következő baba. Valamint érdemes-e kivennem a felhalmozódott szabadságomat 2008. augusztusától? Előre is köszönöm a válaszod!

Ha visszamész dolgozni, akkor előtte ki kell adni a babázás alatt felhalmozódott szabit. Ahhoz képest rosszabbul jársz, mintha 8 órában dolgoznál, mert akkor - legalább 180 nap után - a 8 órás bér lenne a következő tgyás és gyed alapja. Ahhoz képest viszont jobban jársz, mintha gyesre mennél, mert akkor - 180 bérezett nap hiányában - csak a minimálbér kétszerese lenne az ellátások alapja.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném. 2007. nov. közepén közös megegyezéssel megszűnt közalkalmazotti munkaviszonyom, ahol 5 évig dolgoztam folyamatosan. Szept-októberben 5 hétig voltam folyamatosan táppénzen. Az átlag br. bérem kb. 130.000Ft volt, nettó 85-90.000Ft. Azonnal bejelentkeztem munkaügyibe, hogy biztosított legyek. Most terhes lettem. Az lenne a kérdésem, jogosut lennék-e TGYÁS-ra, GYED-re, és ha igen, mennyi lenne az? A járadék 9 hónapig esedékes, ebből 3 hónap már letelt. Tehát a szülés idejéig 3 hónapig nem lennék biztosított. Erre az időre munkaviszonyt kellene létesítenem? És ez esetben az előző év lenne a GYED alapja? Valahol olvastam olyasmit, hogy az ember fizetheti maga után az egészségbiztosítási járulékot a tb-nek. Válaszát előre is köszönöm.

A havi 4.350 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése nem lehetőség, hanem kötelezettség annak, aki nem áll biztosítási jogviszonyban és más jogcímen sem jogosult egészségügyi ellátásra. De ettől csak a természetbeni ellátás jár, a pénzbeli nem. Arra utoljára 2005-ben lehetett megállapodást kötni. Úgyhogy ha tgyásra és gyedre pályázol a gyes helyett, akkor biztosításba kellene kerülni, hogy legyen egy aktuális jogviszony, ahonnan elmész szülni. Ha legalább a tgyás 1.napján még biztosított vagy, akkor passzív jogon jár végig a tgyás és a gyed is. Idén induló tgyás alapja a tavalyi átlag, jövőre induló gyedé az idei bér, csak a bér. Hogy a gyed legalább a kezdés évében maximális legyen, annak az idei bérnek célszerű lenne 150.000 körülinek lenni.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2006.07.11-én született első gyermekem. Vele egyenlőre gyeden vagyok itthon. Mikor eljöttem a munkahelyemről a bruttó fizetésem 152000Ft volt plusz a prémium ami évi kb 600000ft. Most lettem terhes második gyermekemmel aki október elején fog megszületni. Kérdésem a következő lenne: júliusba lejár a gyed első gyermekemmel. Mit érdemes igényelni a tb-nél gyes-t és ha megszületik utána a gyedet vagy ilyenkor is van tgyás a július és október közé eső időre? Ha októberbe megint gyedet igényelek akkor annak mennyi lesz az összege mert most a maximumot kapom. Ha megszületik második gyermekünk akkor a férjem igényelheti a gyest az első gyerekre vagy az a második gyerek megszületésével megszünik. Köszönettel

Ha gyed után rögtön táppénzre mész, akkor csak a táppénz előtti 80%-os betegszabiból lesz átlag alapjául szolgáló jövedelmed, mert utána a táppénz nem számít ebbe bele. Ha nem emelkedett a béred, akkor a 152.000 kevés ahhoz, hogy annak a 80%-ából is a helyzetből kihozható legtöbb, minimálbér kétszerese alapú ellátás legyen. Ahhoz kb. 190.000 Ft kellene, tekintve, hogy a gyeded már 2009-ben indul és akkorra egy 150.000 körüli minimálbér kétszeresét tippelek, ennek kéne átlagban a 80%-os bérből kijönnie ahhoz, hogy a maximális=minimálbér kétszereséből számított gyedet megkaphasd. Ha nem emelkedett ennyire a béred, akkor a táppénz előtt szabadsággal lehet emelni az átlagon. Vagy lehet maradni gyesen, ebben az esetben a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ugyanez a végeredmény akkor is, ha a gyes mellett valamennyit szabadságon vagy.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbar! Erdeklodnek, h. a fizetos szolgaltatasa hogyan erheto el? Milyen osszegu dijra szamitsak? Koszonettel:

Kb. 99% esélyed van rá, hogy 0 Ft-ra számíthatsz :) Mert kb. ilyen arányban vagyok nonprofit. Ha nem sikerül beletartoznod, akkor légy nyugodt, megteszem az ajánlatomat, de ehhez előbb ismernem kell a helyzetet.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következő kérdésben kérem segítségét: 2006. 04.27-én született meg első gyermekem. Tehát a GYED 2008.04.27-én jár le. Határozatlan idejű munkaviszonyom 2000. 11. 01-től van, közalkalmazottként dolgozom, GYED-em összege: 44900 ft. 2008-tól a bruttó bérem 82300 ft-ra emelkedett. Tervezzük a második gyermeket. Ha újra munkába állnék a GYED leteltével, szabadsággal kezdve a (kb. 90 nap), akkor a szabadság letelte után közvetlenül el tudok-e menni táppénzre (reményeim szerint terhesen)? Ha igen, akkor a második gyerek után járó GYED összege magasabb lesz-e így mint, ha nem megyek vissza dolgozni és GYES alatt szülnék? Jelenleg a munkakörömben határozott idejű szerződéssel rendelkező helyettest alkalmaznak. Abban az esetben, ha vissza mennék dolgozni, akkor az Ő munkaviszonya azonnal megszűnik vagy csak, akkor amikor a szabadságomat letöltöttem? Válaszát köszönöm!

Minimálbér kétszeresénél kevesebb bérrel teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, így is, úgy is az új béred az alap. 0 bérezett napnál (ha maradnál gyesen) ugyanis a szerződés szerinti bért veszik alapul, 1-179 napnál az 1-179 napi átlagot, (de legfeljebb a minimálbér kétszeresét annál, akinél ez érdekes), 180+ napnál meg az ebből számított átlagot. A helyettes munkájára nyilvánvalóan addig van szükség - legalábbis nekem így tűnik logikusnak - amíg Te ténylegesen munkábaállsz, úgyhogy ha szabin vagy táppénzen vagy, akkor attól, hogy visszakerültél (fél)aktív állományba, még valakinek el kell végeznie a munkát.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!A következőkben kérném a segítségét.Jelenleg 7 hetes - és sajnos - veszélyeztetett terhes vagyok, így betegállományban fekszem otthon. Érdeklődni szeretnék, hogy ha esetleg a hátralévő hónapokban végig táppénzen kell lennem (a baba szeptemberre várható), a tgyás és a gyed hogyan alakul majd előreláthatólag a számomra.4 éves folyamatos munkaviszonyom van, bruttó 200 ezer Ft a fizetésem. Minden évben voltam kb. két hetet betegállományban.Sajnos a fentiekkel kapcsolatban a munkahelyemtől nem kapok információt. Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét. Üdv.

A táppénz nem számít bele az átlagba, a Te béreddel meg az előtte lévő, még átlagba számító betegszabadság sem befolyásol semmit. Az idén induló tgyás alapja a 2007-es átlag, bruttó 200.000-es átlagból - adójóváírás nélkül - nettó 115.000 körüli tgyás várható (igen, tényleg ennyi, majdnem annyi, mint a sima nettód, a levonások érdekes alakulása miatt). A 2009-ben kezdődő gyed alapja a 2008-as átlag, de csak a bérezett időszak számít bele, tehát csak a pár hétből számított átlag lesz az alap. 180-nál kevesebb bérezett nappal, ennél magasabb átlaggal a gyed alapja a minimálbér kétszerese, de ez pont a maximális összeget jelenti, legalábbis a kezdés évében, mert utána a következő évben majd nem emelkedik az új maximumra, de ez havi párezer Ft-ot jelent csak. Idén a maximális gyed nettó 81.375 Ft.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Gyed-del kapcsolatban szeretném a segítségét kérni! 2003. szept. 1.-től 2006. július 25-ig voltam munkaviszonyban, utána 2006.július 26-tól augusztus 30-ig passzív táppénzt kaptam, majd 2006. szept.1-től október 31-ig megbízási szerződéssel dolgoztam. 2006. november2-án pedig álláskeresőként regisztráltak. 2006. november 3-án pedig megszületett első gyermekem.Az álláskeresési járadékot szüneteltetve Tgys-t kaptam 2007. április 19-ig, majd 2007- április 20-tól 2008. november 3-ig gyedet. Szeretnénk még 2008-ban második babát (aki rményeink szerint már megfogant) és azt szeretném tudni, hogy a meglévő körülmények mellett milyen pénzbeli ellátásra számíthatok, ill. mit kellene tennem, hogy a második babára is kapjak tgys-t és gyedet, ne csak az alanyi jogon járó gyest. Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel:

2008-tól az álláskeresési támogatás szüneteltetése mellett kapott tgyás, gyed, gyes nem számít előzetes biztosításnak, mert ezt a kört kivették a biztosítottak közül. (Ez azt jelenti, hogy csak a természetbeni egészségügyi ellátás jár, a pénzbeli nem és ezt nem is alapozza meg, a gyedet még végig kapod, de passzív jogon). 2009 július előtt kellene szülni, mert akkor az előzetes biztosítás még rendben van, mert még pont van az előző 2 évben 180 nap, mivel 2007 végéig biztosítottnak minősültél. Ezzel a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétel rendben van, de a másik jogosultsági feltétellel is kellene rendelkezni, úgyhogy valamilyen aktuális biztosításba is kéne kerülni.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja