SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Szeretném megkérdezni, hogy a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz beleszámít-e a CSED alapját képező jövedelembe. Ebben az esetben is a jogosultságot megelőző 3. hónap utolsó napjától visszafele számított 180 nap jövedelmét nézik? Vagy a táppénzes időszakot megelőző 180 napos jövedelmet?

Válaszát előre is köszönöm,
A táppénz nem alapja semmilyen ellátásnak, az ellátások csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmekből számolódnak, a táppénz pedig nem ilyen, ezért az teljesen figyelmen kívül van hagyva.
Amikor az utolsó 180 bérezett naptári naphoz keressük az ellátás kezdetét megelőző 3. hónaphoz legközelebb, akkor ha itt táppénz volt, akkor ezeket a napokat átugorjuk és megyünk hátrébb annak érdekében, hogy 180 bérezett napot találjunk. Egészen az előző év elejéig vissza lehet menni azonos jogviszonyban, ha ennél később kezdődött, akkor csak a kezdetéig. A táppénz tehát a számítás időszak tartamán kívül - mert ez hátrébb lesz - semmit nem befolyásol.

Szakbarbár
2018-05-14 14:38:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Az alábbi kérdésben kérném segítségét.
Több mint 10 éve fennálló folyamatos munkaviszonyom van jelenleg is. De munkahely váltás előtt állok, előreláthatólag június 15 -én már kezdhetek az új helyen. De előtte mindenképpen szeretnék 2-3 hetet táppénzen tölteni , mert van egy betegségem amit orvosolnom kellene a munkahely váltás előtt.
Ha mondjuk május 20-án közös megegyezéssel megszűnne a munkaviszonyom, akkor elmehetek másnaptól táppénzre? Vagy a megszűnés előtt kellene?
Köszönöm válaszukat!
Üdvözlettel, Kulcsárné
Táppénz csak a munkaviszony fennállása alatt jár, ahogyan megszűnik, úgy a táppénzre jogosultság is megszűnik. Ha a régi munkaviszonyod már megszűnt, az új pedig még nem kezdődött el, akkor álláskeresési járadékot tudsz igényelni, ami biztosítási és szolgálati idő és közben tudsz foglalkozni az egészségeddel. Táppénzen nem tudsz lenni, de nem is lógsz a levegőben és kapod a járadékot, úgyhogy ezt a megoldást javaslom az átmeneti időszakra.

Szakbarbár
2018-05-14 09:12:36
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő,

Jelenleg gyeden vagyok a kislányommal, aki 2018 decemberében tölti be a 2. életévét.

Két kérdésem lenne.

- A munkahelyem hívott vissza dolgozni. Ha most visszamennék és a gyermeket bölcsődébe adnám, akkor a gyermek 3 éves koráig igényelhetem a gyed extrát? (28.500 Ft) Vagyis bölcsis gyermek mellet is igényelhetem, munka mellett?

- Másik kérdés: Ha úgy döntök, hogy nem megyek vissza dolgozni, és vállalok még egy babát, aki a gyes alatt születik meg, akkor mi a teendö?
Jelzem a munkáltatónak a fizetés nélküli szabadság megszüntetését. Az orvos táppénzre vesz, de előtte be kell iktatni legalább 1 nap szabit? Hogy működik ez?

Előre is köszönöm a segítséget!
Z.
Munka mellett is kaphatod 2 éves korig a gyedet, 2 és 3 éves kor között pedig a gyest.
Ha terhes leszel és táppénzre mennél, akkor ahogy Te is írtad, a fizetés nélküli szabadságot előbb meg kell szüntetni. Megye/kifizetőhely függő, hogy megállapítják-e táppénzt közvetlenül a megszüntetett fizetés nélküli szabadság után, jogszabályi akadálya nincs, de a tapasztalat azt mutatja, hogy ebből időnként gondok vannak. Ha legalább 1 napot szabadságon vagy, mielőtt táppénzre mész, akkor garantáltan nincs gond. A munkáltatónak ki kell adnia a szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnése után, ezt addig tudja megtenni, amíg keresőképes vagy, tehát ha 1 nap után táppénzre kerülsz, akkor 1 napig voltál szabadságon.

Szakbarbár
2018-05-13 23:18:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
3. gyermekemmel jelenleg GYES-en vagyok. A GYES után szeretném igénybe venni a GYET-et. Kérdésem az lenne, hogy ha nem szeretnék rögtön a kisfiam 3 éves korától munkába állni, csak 5 hónappal később az ovikezdés miatt, kérhetek-e a munkahelyemen GYET mellett fizetés nélküli szabadságot vagy fel kell mondanom?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Andi
A munkáltató nem köteles fizetés nélküli szabadságot biztosítani a gyethez. Ha nem hajlandó rá, akkor a munkaviszonyodnak a Te felmondásoddal lesz vége. 3 gyermekkel elég sok szabadságod felhalmozódhatott, ennek a kiadásával ketyeg az idő, addig nem kell még dolgozni, de ha a munkaidő több, mint 4 óra, akkor erre az időre nem kaphatod a gyetet. Ezért ha a szabadság kiadása után sem állnál munkába és nincs más megoldás, csak a felmondás, akkor praktikusabb egy közös megegyezés a gyes utolsó napjával, mert ha a szabadság nem ki van adva, hanem meg van váltva egy összegben, akkor az nem érinti a gyetre jogosultságot.

Szakbarbár
2018-05-13 23:07:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 2013 majus 15-től 8 órás kozmetikus szakirányú bejelentettségem volt. 2015. 06.02 megszületett első gyermekem , ezután tgys gyed-mellett 2016 juniusától heti 10 orában vagyok bejelentve.Fél éven belül tervezzük a második babát ,érdeklődnék hogy mi lenne a legmegfelelőbb forma ,/bejelentés válalkozói / a gyes lejárta után. Válaszát előre is köszönöm
A munkaidő nem érdekes, de egy magasabb bér kellene egy normálisabb összegű csedhez, gyedhez. Csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít, ezért egy rövid időt is elegendő eltölteni egy új munkaviszonyban, ahol magasabb a béred. Ha nem megoldható, akkor egyéni vállalkozóként csak a Te döntésed, hogy mennyi után fizeted a járulékot.

Szakbarbár
2018-05-13 22:45:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Gyermekem decemberben tölti a 3 évet,jelenleg gyesen vagyok.Mivel szülés előtt dolgoztam így kaptam minden ellátást.Szeretnénk testvért.Most már biztos,hogy a gyes lejárta után születik.Milyen juttatásokra számíthatok?Ha a gyes lejárta és a szülés között több hónap is eltelik akkor is járnak a juttatások?
Köszönettel:Ge
A háttérben futó munkaviszony miatt a biztosításod folyamatosan ketyegett babázás alatt, ha marad a munkaviszony, akkor ezzel a másik jogosultsági feltételt is teljesíted és minden további nélkül jogosult leszel ketteskével csedre, gyedre. Gondolom, hogy szabadságon, utána pedig táppénzen leszel a csed előtt, ebben az esetben a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz a következő csed és gyed alapja.

Szakbarbár
2018-05-13 22:42:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Októberre várjuk ketteskét, jogosult vagyok a diplomás gyedre, van legalább 180 nap nappali képzésem. A jelenlegi munkaviszonyom 2013. októberébe kezdődött, bruttó bérem 130. 000 Ft. volt. 2015. februárjában szültem. Egyeske 3 éves koráig cseden, gyesen, gyeden voltam. Idén február közepétől a bérem 300.000, de a munkaviszonyom megszűnik. Amennyiben egy hónapon belül bruttó 300.000-el elhelyezkedem, akkor leghamarabb mikor mehetek táppénzre, úgy, hogy ne rontsam le a gyed összegét? Jogosult leszek-e a max gyedre, és ha nem, akkor kb. milyen összegre számíthatok?

Válaszát köszönöm!

A hallgatói gyed akkor érdekes, ha az általános szabályok alapján nem lennél rá jogosult. Te ez vagy, így ez az opció csak akkor érdekes, ha az új munkaviszonyban a béred nem érné el - ha alapképzésre jártál - , a minimálbért vagy - ha mesterszakra -, akkor a garantált bérminimumot, mert ebben az esetben nem a kevesebb bér, hanem ez az összeg lenne az alapja. Ha a béred több ennél, akkor nem csak a jogosultság, de az összeg szempontjából is irreleváns a nappali tagozatos tanulmányok ideje.

Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, tehát csak az új munkaviszonyban kapott bér az érdekes, ami megszűnt, abból már nem számolódik semmi.

A táppénz nem alapja az ellátásoknak, így nem befolyásol semmit, illetve annyi a hatása, hogyha táppénz miatt nincs a számítási időszakban legalább 120 bérezett nap, akkor a csed, gyed alapja bármilyen magas bérnél is csak a minimálbér kétszerese.
Táppénz a folyamatos biztosításban töltött időre (de max 1 évre) jár, a folyamatos biztosításba a megszűnt jogviszonyban szerzett biztosítás is beszámít. Tehát az új munkaviszonyból akár azonnal táppénzre mehetsz, ha csak rövid ideig dolgozol előtte és a minimálbér kétszeresénél magasabb a béred, akkor a csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz. Gyedből ez a maximálisat jelenti, ez idén, családi kedvezmény nélkül havi nettó 144.900 Ft. A csed valamivel több, mert abból kevesebb a közteher.

Szakbarbár
2018-05-13 22:39:03
Olvasói értékelés: 5/5
Jó Napot Kívánok!!

Első Gyermekünk 2016.04.14 én született! Jelenleg Gyesen vagyok vele itthon! Olyan kérdésem lenne,hogy ha Gyes idő alatt születne a Kistesó 2019. január - február környékén mire leszek vele jogosúlt?? 2013 óta munkaviszonyba állok. Kistesó után is jár a Gyed?? Ha megszületik le kell mondani a Gyest??
Előre is köszönöm!!!!
Szép Napot!!!
Amíg fennáll a munkaviszonyod, addig minden tovább nélkül jogosult vagy ketteskével csedre, gyedre, és emellé az egyeske utáni gyest is kaphatod, tehát nem kell lemondani.
Ha nem dolgozol két baba között, csak gyeden, gyesen, táppénzen vagy, akkor a következő csed, gyed alapja az ezek első napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb, tehát vagy ugyanannyit, vagy többet kapsz majd ketteskével. Ha táppénzre mennél, annak semmilyen negatív következménye nincs.

Szakbarbár
2018-05-13 22:23:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Egyszerűnek tűnő kérdésem lenne, amire sehol nem kaptam egyértelmű választ.
Kérdésem, hogy jogosult vagyok-e táppénzre abban az esetben, ha eddig gyeden voltam itthon első gyermekemmel most várom a másodikat. A munkáltatónak kötelessége intézni a táppénzemet vagy nem?
Az OEP -nél utánajártam, hogy állományba vagyok-e a rendszerük alapján azt a választ adták, hogy igen
a kórház az igazolást kiadta, hogy veszélyeztette terhes vagyok leadtam a papírjaim, de azóta nem adott választ a munkáltató. Ilyenkor mi a teendő?
Amíg fizetés nélküli szabadságon vagy, addig nem kaphatsz táppénzt. A fizetés nélküli szabadság a bejelentéstől számított 30 nap múlva megszűnik. Viszont ha közben gyest igényeltél, akkor ez szintén kizárja a táppénzt, a gyest vagy meg kell szüntetni - igényelje apuka -, vagy kell pár nap fizetett szabadság és ezután már jogosult vagy táppénzre, mert így már gyes melletti munka utáni táppénznek minősül.
A munkáltatónak a táppénzigényt 5 munkanapon belül továbbítania kell a megállapításhoz szükséges foglalkoztatói igazolással együtt. Egy veszélyeztetett terhességről szóló igazolás nem egyenlő a táppénzes papírral, keresőképtelen állományba a háziorvos vesz és ő igazolja folyamatosan, táppénzes papíron. Ha csak egy igazolást küldtél a munkáltatónak, azzal nem tud mit kezdeni.

Szakbarbár
2018-05-13 22:19:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok önhöz!
Első babánk születése előtt már 4 évet dolgoztam egy munkahelyen, kislanyom 2016 03.05.-én született jelenleg gyesen vagyok és 5 hetes kismama! A kérdésem az lenne ha nem megyek vissza dolgozni, sem táppénzre, akkor mi alapján fogjak kiszámolni a 2. Babánál a csed-em gyed-em? Illetve ha visszamegyek munkába (pár nap szabadságra) és utána táppénzre, akkor ebben az esetben miből számoljak a csed-et gyed-et? Melyik opcióval járnék jobban?
Előre is nagyon szépen köszönöm a valaszukat!
Mindkét variációnak ugyanaz a vége. A következő csed és gyed alapja az általános szabályok szerint számolt és az előző csed alapja közül a magasabb. Az általános szabályok 0-29 bérezett nap esetére azt mondják, hogy a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja, 30-nál valamivel több bérezett nap esetén pedig az ennyi napból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Mivel a szabadságra a szerződés szerinti béredet kapod, ez eddig - ha nem is fillérre pontosan, de gyakorlatilag - ugyanannyi. Az így kijövő valamelyik, lényegében azonos napi átlagot összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. A vége az lesz, hogy bármit csinálsz is, vagy ugyanannyit kapsz, mint egyeskével, vagy többet, attól függően, hogy régen valami extra is volt-e a csed alapjában, vagy közben ehhez képest emelkedett-e a szerződés szerinti béred.

Szakbarbár
2018-05-02 23:20:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A lányom egyetemista volt, jogviszonya márc 31-én lejárt, május 15-ig biztosított. A tb járulék megfizetésével kapcsolatban két kérdésem lenne Önhöz:1. A változást követő 15 napban a NAV-hoz be kell jelentenie a fizetési kötelezettségét; megteheti ezt hamarabb is (?), illetve akkor a változás feldolgozásáig biztosított jogviszonya lesz-e az első tárgyhó 12-i befizetésig? 2. Ha postán adjuk be a t1011-es nyomtatványt, azt a NAV központi címére vagy a regionális kihelyezett központba kell küldeni?

Válaszait köszönöm!

Üdvözlettel: Ildikó
A nyomtatványban meg kell jelölni a fizetési kötelezettség kezdetét. Ehhez, és nem a feladáshoz, beérkezéshez vagy határozathozatal dátumához képest alakul, hogy mikortól kell fizetni. Tehát ha május 4-én beküldi azzal, hogy május 16-tól kell fizetnie, akkor május 16-tól fogják előírni. A lámpája ettől a naptól zöldül és akkor is zöld, ha nem fizeti be (időben) a járulékot, ez nem egészségbiztosítási, hanem behajtási kérdés a továbbiakban.

A postázás kérdését megoldja, ha ügyfélkapun külditek be - egy huszonévesnek, aki mindent digitálisan csinál, nem árt, ha van ügyfélkapuja. Egyébként azt hiszem, hogy a lakhely szerinti igazgatóságra kell feladni, de ha rossz helyre megy, akkor illetékességből átküldik oda, ahova tartozik.

Szakbarbár
2018-05-02 21:57:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Igyekszem röviden, de érthetően összefoglalni a helyzetem és az ehhez kapcsolódó kérdéseket.
Jelen pillanatban 2. gyermekemmel (ő 2018. júl. 29-én lesz 2 éves) vagyok itthon. DE, a GYED-et férjem veszi igénybe. Korábbi munkaviszonyom megszűnt, miután 2-eske megszületett. 2017. dec. 28-tól őstermelő vagyok, így van aktív biztosításom.
2017. jan. 13-án szűnt meg a munkaviszonyom.
2017. jan. 27-ápr. 26-ig kaptam álláskeresési járadékot. (ezt nem tudom, hogy aktív vagy passzív időszak)
2017. ápr. 27-dec. 27-ig magam fizettem a TB-t (ez ugye passzív időszak)
2017. dec. 28-tól főállású őstermelő vagyok ( lassan 2 éves kisfiammal vagyok itthon)
Kiderült, hogy újra babát várok, aki nagyjából 2018. dec. közepe táján érkezne.
1. Jogosult leszek-e CSED-re, GYED-re? (ha igen, akkor őstermelőként nagyjából mekkora összeg lenne? 1. negyedév 0-s bevallás)
Ugyan megpróbálom, de sajnos nem sok esélyt látok arra, hogy erre az időre munkát találjak.
2. Milyen módon segíthetnék magamon, hogy a lehető legjobb CSED-et, GYED-et kapjam? Ha őstermelőként a következő negyedévekben már fizetnék bizonyos összeget, akkor emelkedne a CSED, GYED összege?
3. Ha lesz munkahelyem, táppénz esetén (mármint, hogy hány napra vagyok jogosult) figyelembe vehető az az időszak, amíg csak őstermelő voltam?
4. Mi lehetne az az utolsó időszak, amire feltétlenül be legyek jelentve, akár mint egyéni vállalkozó?
5. Ha őstermelőként kapok CSED-et 3-aska után, akkor 2-eske után a GYES-t is nekem kell átvennem? Majd a CSED lejárta után férjem igényelhetné újra a GYED-et 3-aska után + a GYES 2-eske után?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel, Edina
Először kissé hihetetlennek tűnt, de a jogszabályt böngészve arra jutottam, hogy őstermelőként akkor is biztosított vagy, ha nem kell járulékot fizetned, mert ez az előző évi bevétel függvénye, a tavalyi 0 Ft-nak pedig a 20%-a is 0, így idén ennyi a járulékalapod őstermelőként.

Ha az őstermelői jogviszonyban végig biztosított vagy, akkor a csedhez, gyedhez szükséges, szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás jogosultsági feltétele ki van pipálva, hiszen csak kb 8,5 hónap esett ki eddig (munkaviszony megszűnése és a járadék kezdete között, illetve a járadék vége és az ősmtermelés kezdete között). Amíg 1 évnél kevesebb esik ki, addig a figyelembe vehető előzetes biztosítás mindig több, mint 1 év.

Bizonytalan vagyok abban, hogy a csed megállapításánál a 4 napi jövedelmet hogyan veszik figyelembe - egyéni vállalkozó kicsit analóg helyzetében simán elosztják a 4 napi járulékalapot 180-nal, amiből fillérek lesznek - , de még a jobb verzióból is csak minimálbér alapú csed lesz és ez a gyedre is igaz. Ezért inkább azt javaslom, aminek a gondolatával Te is eljátszottál, hogy legyél inkább egyéni vállalkozó. Legalább 30 napban legalább napi 10.000 Ft kivét után járulékolj, ebből így optimális, minimálbér kétszereséből számolódó csed és gyed lesz, ami utóbbiból a maximumot jelenti. A valamivel több, mint 30 nap után elmehetsz táppénzre, ez már nem befolyásol semmit.

Több gyermek után több ellátás úgy jár együtt, ha ugyanaz a szülő igényli őket. Ha maximális lesz a gyeded, akkor nincs értelme apukának átadni, mert annál többet ő sem kaphat. A gyest vagy Te igényeld meg még azelőtt, hogy táppénzre mész - mert egyébként nem járnak együtt -, vagy a csed kezdetével vedd át apukától.


Szakbarbár
2018-05-01 21:04:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár.
Nappali tagozaton tanulok (alapszak), várható végzés 2020. június. Emellett 8 órás munkám van.
2. babát 2018 decemberre várjuk, szerződésem határozott idejű, 2019. május 2-án jár le. Így passzív GYED-et fogok kapni, de szeretnénk 3. babát is minél hamarabb. CSED alatt mivel nem végezhetek munkát folytatnám a 4. félévemet. Majd az 5-6. félévben GYED alatt csak a tanulásra koncentrálnék, majd utána állnék munkába. Így elég lenne csupán 185 nap munkaviszonyt összehoznom a CSED és GYED jogosultsághoz? Beszámítanak 180 napot a nappali tanulmányaimból?
Abban a 2 félévben GYED-et érdemes lenne apának átadnom úgy, hogy én 180500 bruttó bérrel rendelkezem, míg ő: EKHO-s adózással dolgozik, a mindenkori minimálbér alapján jelenti be munkáltatója, de ezen felül egyszerűsített adózással végül 190.000 ft-ot kap nettóban. Így ő milyen összegben részesülne, ha ő menne GYED-re? Az én jövedelmem bruttó 180.500. Valamint a 2 gyermekre vonatkozó adókedvezményt igénybe tudom csak én venni a jövedelmem alapján táppénzből, CSED-ből, GYED-ből?
Hallgatói GYED-re akkor is jogosult vagy, ha a hallgatói jogviszony alatt vagy utána 1 éven belül szülsz és a szülés előtti 2 évben van legalább 2 aktív féléved. Ha normál GYED-re is jogosult vagy, mert van 185 nap biztosításod + legalább 180 nap nappali tagozatod is, akkor a normál GYED-et kapod, de az összege nem lehet kevesebb a hallgatói GYED-nél, tehát ha részmunkaidőben kevesebbet keresnél a baba mellett a minimálbérnél, akkor is a minimálbér lesz a hallgatói GYED alapja - viszont ez csak a GYED-re igaz, a CSED az a tényleges bérből számolódik.

Ekhós apuka a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot a minimálbér után fizeti, az efölötti rész után más közterhet fizet. GYED-nek a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot képező jövedelem az alapja, tehát a minimálbérből állapítanák meg.

2 gyermek utáni családi kedvezményt nem lehet teljesen kihasználni egy garantált bérminimum utáni táppénzből és csedből, de a gyedből már majdnem teljesen, mert abból már nyugdíjjárulékot vonnak és az SZJA mellett az is nullázható vele. Amit nem tudsz érvényesíteni, azt apuka igénybe tudja venni.


Szakbarbár
2018-05-01 19:15:49
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Tisztelettel kérném szakértő segítségét.

Első kislányunk május elején betölti a 3. életévét, feleségem a kezdetektől fogva otthon van vele. 2014-2015-ben fodrászként egyéni vállalkozást működtetett (nem KATA), de előtte is folyamatosan dolgozott alkalmazottként. 2017 májusa óta csak GYES-t és családi pótlékot kap, családi kedvezményt pedig az én fizetésem után igényeltünk. A második baba úton van, a magzat május elején lesz 12 hetes.

Vállalkozás adatai:
2014.06.05. - 2015.02.28. aktív, járulékokat fizet
2015.03.01. - 2015.05.17. táppénz
2015.05.04. - CSED innentől hat hónapig
2015.05.17. után havi szinten nullás bevallást küld a könyvelőnk.
A 2015-ös garantált bérminimum másfélszereséből kalkulálták az ellátásokat.

Úgy tudom, hogy ha a második baba a GYES lejárta utáni évben megszületik és ugyanaz a jogviszony él, ami alapján az első gyermeknél az ellátást kiszámolták, akkor a második után is ugyanaz az ellátás (CSED, GYED) folyósítható. Először is az érdekelne, hogy igaz-e ez ebben a formában? Továbbá:
- Helyesen gondolom-e, hogy ha feleségemet az orvosunk május 5-étől kiírja táppénzre, akkor a jogviszonya aktív és folyamatos marad?
- Mi lenne az új ellátások számításának alapja? A 2015-ös vagy a 2018-as garantált bérminimum másfélszerese?
- Van-e bármi feladatunk / kötelezettségünk táppénz esetén? A 2015-ös bérleti szerződés és ezzel a telephely már nem él. Kell-e új telephelyet létesítenünk, ha nem végez tevékenységet a táppénz miatt?

Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Ha valaki ugyanabból a jogviszonyból szül a gyed, gyes alatt vagy ezek végét követően 2 éven belül és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed alapja, mint amennyi az előző csedé volt, akkor az új csed és gyed alapja annyi lesz, mint amennyi az előző csed volt. 0 nap járulékfizetéssel az általános szabályok szerinti csed, gyed alap a mostani minimálbér - ha a tevékenység középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igényel, akkor sem a garantált bérminimum - 150%-a, ez 207.000, az előző csed alapja pedig 183.000 volt, tehát ezt a kedvezményszabálynak hívott rendelkezést nem alkalmazzák, mert nem jelentene kedvezményt. Csak annál alkalmazzák, aki a régi alappal jobban jár, nála nem ez a helyzet. Tehát ha nem csináltok semmit, akkor 207.000-ből számolódnak az ellátások, amik így egy kicsivel többek lesznek, mint amennyit egyeskével kapott.

Minimális befektetéssel ki lehet hozni többet is a helyzetből. Ha legalább 30 napra van minimálbér kétszeresét elérő járulékalapja, akkor az új ellátások a minimálbér kétszereséből számolódnak. Az egyhavi járulékfizetés kb. 2 hónap alatt megtérül, mert 2 havi csedkülönbség több annál, mint amennyit az 1 hónap alatt fizetni kell.
Fogalmam sincs, hogy egy fodrász dolgozhat-e üzleten kívül, de az biztos, hogy a kutya sem foglalkozik ezzel a gyakorlatban. Legalább 30 napra legyen napi 10.000-nek megfelelő bruttó vállalkozói kivétje (kvázi bruttó bér), vagy ha átalányadós lenne, akkor a bevételt (ami csak nyugtaírás kérdése) alakítsátok így és ezzel a helyzetből kihozható legtöbbet kapjátok.

Szakbarbár
2018-04-30 07:49:58
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2017. március 16-tól 2018. március 31-ig dolgoztam ugyanannál a cégnél, bejelentett bérem alap és jutalékból állt (bruttó 250.000 és 350.000 között kerestem), idén április 1-től váltottam, itt bruttó 280.000 Ft fix bért kaptam (volna). A váltás után kiderült, hogy terhes vagyok és a munkakör jellegéből adódóan nem tudtam vállalni, április 10-én közöltem a terhességem hírét és megváltunk egymástól (természetesen időarányosan megkaptam a fizetésem). Az előző munkahelyemen 2018. január 10-március 2. között táppénzen voltam egy műtét miatt.
Kérdésem: mit kell tennem, hogy kapjak CSED-et, illetve van-e arra lehetőség, hogy ezekből a bérekből számolják a CSED-et?
Lehetőségeim: családi vállalkozásba bejelentve dolgozom (csak minimálbérrel tudjuk megoldani), hogy meglegyen a 120 nap, (vagy 180?), alkalmi munkavállalóival dolgozom és a CSED igénylése előtt jelentünk be, illetve bejelentés viszonylag magas bérrel 1-2 hónapra és után táppénz szülésig?
Úgy értelmeztük, hogy amennyiben nincs meg a 180 nap egybefüggő munkaviszony, visszamehetnek a kereséssel előző év elejéig, erre bármelyik megoldással van-e lehetőségem? Szeretném, ha a magasabb fizetéssel számolnák a CSED-et!
Szülés várható időpontja: 2018. november 22.

Köszönöm előre is segítségét!
Minden ellátás alapja csak az aktuális biztosítási jogviszonyban elért jövedelem, tehát a megszűnt munkaviszonyokban kapott bér nem számít be sehova. Alkalmi munkavállalóként nem vagy biztosított, úgyhogy ezt vesd el, a 120 vagy 180 napi munkaviszony vagy bér pedig nem kell - a kettő nem feltétlen azonos hosszú, mert a táppénz alatt ketyeg a biztosítás, de nincs ellátásalapot képező jövedelem.
1 hónapot dolgozzál bruttó 300.000-es bérrel, utána mehetsz táppénzre, ez nem befolyásol semmit, az ellátások csak a bérből számolódnak, a 300.000-rel még a kezdés évét követően is nagy valószínűséggel maximális gyeded lesz. A bruttó táppénz harmada a munkáltatót terheli, ezzel még számoljatok!

Szakbarbár
2018-04-30 07:33:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár! 3 gyermekem van, 2018 májusában tölti be legkisebb gyermekem a 3. életévét. 2006. novembere óta van munkaviszonyom egy cégnél. Munkáltatóm, mivel tevékenységét szünetelteti, nem tud nekem munkát ajánlani. 8 órás munkaviszonyomat közös megegyezéssel november végén szüntetjük meg. A szabadságaimat, a felmondási időmet, és a végkielégítést is kifizeti. Kérdésem, ha idő közben, november végéig találnék részmunkaidős munkát, akkor igényelhetek-e GYET-et, úgy hogy még a 8 órás munkaviszonyom nem szűnt meg, de már a részmunkaidősben dolgoznék? Kértem, a jelenlegi munkáltatómat, hogy a jelenlegi munkaviszonyomat módosítsa részmunkaidősre úgy, hogy besorolási bérem, és ezzel együtt a felmentési, végkielégítési bérem stb., ne változzon, de erre nem hajlandó, ezt csak úgy tenné meg, hogy részarányosan kevesebb felmentési béeljrt fizet, ez pedig nekem nem felel meg.
Ha elhelyezkedsz a jelenlegi munkaviszony megszűnése előtt, akkor egyszerre lesz egy 4 és egy 8 órás munkaviszonyod. A gyet mellett legfeljebb napi 4 órát lehet dolgozni, ezért a másik munkaviszony megszűnéséig nem leszel jogosult gyetre, mert addig ezt a jogosultsági feltételt nem teljesíted. A szabadság és a felmondási idő, mivel ezekre a 8 órás béredet kapod, olyan, mintha dolgoznál.
A munkáltató teljesen logikusan mondja, hogyha 4 órása módosul a szerződésed, akkor 4 órás bért ad, lehet, hogy nem rugalmas, de jogszerű. Megjegyzem, a két 4 órás munkaviszonnyal sem jár a gyet, hiszen ez is több, mint egyszer 4.

Szakbarbár
2018-04-30 07:28:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2017. júniusában megszűnt a munkaviszonyom, ezután 2 hónapon keresztül munkanélkülin voltam. 2017 szeptemberétől már új munkahelyem lett jóval magasabb bérezéssel, jelenleg is itt dolgozom. Most kisbabát várok, és 2018 decemberben fogok szülni. Érdeklődnék, hogy a tgyás/gyed/gyes összegét már az új munkahelyemen lévő magasabb bérezés után fogják számolni? Mert olvastam, hogy a naptári év szerint nézik.

Köszönöm!
Ha ilyet olvastál, akkor egy nagyon nem friss cikkbe futottál bele, mert már sok éve csak az aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelem képezi az ellátások alapját. Itt először 180 napnyi jövedelmet keresünk az ellátás kezdete előtti 3. hónap végéhez legközelebb esően, ha ez nincs, akkor megnézzük, hogy van-e legalább 120 nap, ha ennyi sincs, de van legalább 30, akkor annyival számolunk, amennyi van és ezeknél visszamegyünk akár az előző év január 1-ig is, de legfeljebb csak addig, amikor az aktuális jogviszony kezdődött, tehát Nálad csak 2017 szeptemberig.

Szakbarbár
2018-04-30 07:23:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár.
A kérdésem az lenne, hogy mi történik abban a 2 esetben ha a munkaviszonyom CSED alatt vagy előtt meg fog szűnni?
Passzív CSED alatt lehet bármilyen keresőtevékenységet folytatni, amivel fenntarthatnám ketteske alatti ellátásokat? Hogy ne a passzív GYED-et kapjam majd (vagy a semmit). Mert szeretnénk hármaskát is, így a határozott szerződésem bekavar a dolgokba, mert nem szerettem volna visszamenni a 2 gyermek közt dolgozni, illetve jól jönne ha a 3. terhesség alatt a táppénz és a GYED összege egyszerre járna.
Vagy megoldás az ha passzív GYED mellett elhelyezkedem egy új munkahelyen, majd 1-2 hónap után ott veszem ki a fizetetlen szabadságot a GYED és GYES miatt? Akkor ott ketyeg a munkaviszonyom ez idő alatt a következő (3.) babához szükséges ellátásokhoz?
Segítségét köszönöm.
Csed alatt nem lehet dolgozni, mert akkor nem jár. Ha elhelyezkedsz, ami egy pár hónapos baba mellett eléggé kizártnak tűnik, akkor ketyeg a biztosítás, ha utána gyedre mész a megmaradó munkaviszonyból, akkor nem lesz passzív a gyed - egészen addig nem az, amíg fennáll a munkaviszony. A passzív gyed alatt létesített új munkaviszony megoldja a problémát, csak legyen munkáltató, aki asszisztál hozzá, illetve tudjál róla, hogy ilyen esetben a változatlan összegű gyed folyósítását átveszi az új munkáltató kifizetőhelye vagy a székhelye szerinti kormányhivatal.

Szakbarbár
2018-04-30 07:19:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár.
04.26-án jár le a szerződésem (határozott 3 hónap, próbaidő nincs). 27-én véglegesítettek volna, ehhez úgy gondolom értelemszerűen nekem új szerződést kellett volna aláírnom, hiszen ebben semmi szó nem esik arról, hogy hosszabbítanak, vagy bármi. Jelenleg táppénzen vagyok az utolsó hetemen, és az orvosom péntekig akart kiírni, mondván, hogy passzív táppénzt kapnék arra az egy napra is. Mivel május 2-án szerdán kezdek, 1 nap "munkanélküliség" után az új helyemen.
Jeleztem a munkahelyemen, hogy pénteken vinném be leadni a kártyámat stb-t és a táppénzes papírt, majd közölték, hogy csütörtökkel legyen lezárva a táppénzem, különben levéglegesítenek és 1 hónap felmondási időt kellene letöltenem.
Nem fér a fejembe, hogy ez létezik, vagy csak át akarnak verni??? A szerződésem határozott 3 hónap, hosszabbítás nélkül 26-án megszűnik. Egy fennálló táppénz valóban ilyet tenne?
Sajnos valószínűleg mire Ön válaszol, már nem fogom igénybe venni a pénteki táppénzemet, de kíváncsivá tett, hogy ezzel lehet így "csalni"? Mert az új helyemen 1 év határozott szerződésem lesz, de szeretnénk babát a közeljövőben. Majd az 1 év határozott szerződés után kapnék határozatlan szerződést. Akkor ha terhességi táppénzen lennék a határozott szerződésem megszűnése alatt akkor határozatlanná válhatna?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Az orvos és a kolléga is butaságot mondott. Passzív táppénz kb. 7 éve (!) nincs, a határozott idejű munkaviszony pedig mindentől függetlenül megszűnik akkor, amikor a szerződés szerinti vége van, tehát ha az utolsó napon táppénzen vagy, az sem befolyásolja. Határozott idő esetén a felmondási tilalom és csak a határozott idő végéig el, tehát hiába vagy terhes és/vagy keresőképtelen, ettől még 1 év múlva véget ér a munkaviszony.

Szakbarbár
2018-04-30 07:15:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár.
Jövő héten, május 2-án kezdek új munkahelyen. Ebben a hónapban szerettünk volna belevágni a családalapításba, második gyermek lenne. A baj csak az, hogy az 1 éves határozott szerződés elteltével véglegesítenének le, annyit meg nem szívesen várnánk most már, hiszen addigra szerettük volna, ha megszületik a babánk. Viszont mivel még 2 gyermeket szeretnénk, tudom, hogy jobb lenne egy határozatlan munkaszerződés, hiszen legjobb esetben is passzív GYED-et kapnék a 2. gyermekemmel, így a 3. babához szükséges biztosítási időm valószínűleg nehezen lenne meg, mert a 2. baba kétéves koráig legalább otthon szeretnék maradni. Vagyis valójában nem is szeretnék dolgozni a 2 gyermek közt, és utána is GYET-en maradnék otthon.
Mit tanácsolna, amennyiben nem várnánk meg az 1 év leteltét, hanem mondjuk jövőre a szerződésem lejárta előtt szülnék, mennyivel lennék rosszabb helyzetben hármaskával? A munkáltató nem valószínű, hogy hosszabbítana már akkor sem ha látszódna a várandósság, nem hogy szülés előtt.
Mi pontosan a passzív GYED összes hátránya?
Válaszát előre is köszönöm.
Ha hármaska születéskor nem lenne munkaviszonyod, akkor vele nem lennél jogosult csedre és gyedre. Ha lenne, mert mondjuk el tudsz gyorsan intézni egyet papíron valami ismerős cégnél, akkor attól függ a jogosultság, hogy mennyi ideig kaptad passzív jogon a gyedet. Ennek az időszaka ugyanis nem számít bele a 2 éven belül szükséges 365 nap előzetes biztosításba, amivel egy következő gyedhez rendelkezni kell. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, ahhoz beszámít, tehát egy csedre még így is jogosult lehetsz, ha hármaska születés előtt el tudsz helyezkedni. A passzív gyednek ez a hátránya, hogy hiába jár mellé az egészségügyi ellátás és gyűlik nyugdíjhoz a szolgálati idő, a biztosítás, ami az előző kettőnél annyival több, hogy pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokra jogosít, az nem ketyeg közbe.
A két terv tehát, hogy kis korkülönbség és mindkét babával csed, gyed, nem megy együtt, illetve csak akkor, ha a munkaviszony megszűnése után gyorsan újra biztosításba kerülsz, ehhez akár egyéni vállalkozó is tudsz lenni, ha sem igazi, sem szívességből asszisztált munkaviszonyt nem találsz.

Szakbarbár
2018-04-30 07:11:03
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja