SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Ez év áprilisában koraszülött babánk született. Súlya a születéskor 1090gr volt. Ennek alapján emelt családi pótlékot kapunk és az MÁK kiállított számunkra egy kártyát, amely szerint gyermekünk ezen előzmény alapján tartósan beteg.
Én a szülés napjától szülési szabadságot vettem igénybe, amely a napokban jár le. Azt az információt kaptam, hogy jobban járok abban az esetben, ha nem a GYED-et veszem igénybe a továbbiakban, hanem a tartósan beteg gyermekem után a gyermekápolási táppénzt ( a fizetésem viszonylag magas volt).
Azonban ennek intézésekor akadályokba ütköztem!

Kérdésem: Jár-e az 1500gr alatti testsúllyal született gyermekem után 1 éves koráig a gyermekápolási táppénz? A gyermekem háziorvosa milyen BNO kód alapján tarthat gyermekápolási táppénzen engem?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Gabriella
A családok támogatásáról szóló törvény az emelt összegű családi pótlékot egy rendeletben tételesen felsorolt betegségekhez, állapotokhoz köti, itt konkrétan le van írva, hogy 1500 g születési súly alatt még a teljesen egészséges baba után is jár. A táppénzről szóló jogszabályban ilyen konkrétum nincs, ott az szerepel, hogy gyermek ápolása esetén jár a gyermekápolási táppénz illetve hogyha egyszerre több ellátásra, gyedre és gyápra is jogosult vagy, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe.
A keresőképtelenséget a gyerekorvos bírálja el, ha ő úgy találja, hogy a baba az állapota miatt ápolást igényel, akkor felvesz táppénzre. Ha nem találja úgy és ezt vitatod, akkor meg ad beutalót az ORSZI-ban működő Főorvosi Bizottsághoz, ahol eldöntik a kérdést. Minden betegségnek megvan a maga BNO kódja, ezt az orvosnak kell tudnia, ha tőled várja, akkor legrosszabb esetben ki tudod guglizni.

1997. évi LXXXIII. törvény

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

44. § Keresőképtelen,
e) az a szülő, nevelőszülő és helyettes szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja;

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban
b) egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.


102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet

a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről

8. § (2) Ha a biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet, a keresőképességének elbírálását kérheti a területileg illetékes FOB-tól.




Szakbarbár
2010-10-02 23:33:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja