SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő,

Kislányom 2 éves korában -a GYED lejártával- visszamennék dolgozni. Lehetőleg részmunkaidőben, vagy távmunkában, kb. 70 e Ft lenne a nettó havi bérem. Férjem nappali tagozatos egyetemi hallgató, jövedelme nincsen. Előnyösebb-e adózás szempontjából ha a férjem igényli a GYES-t, avagy mindegy melyikünk igényli?

Másik kérdésem a második gyerek vállalásának időzítésére vonatkozik, hogyan lenne a legoptimálisabb anyagi szempontból?
2009 márciusában született az első babánk, előtte 8 éves folyamatos munkaviszonyom volt, nettó 250 e Ft-os jövedelemmel (a végén). A TGYÁS (a szülés napjától indult) lejárta után maximum GYED-et kapok, ami jóval kevesebb. 2012-ben lenne reális a kistestvér születése, érdemes-e visszamenjek közben dolgozni, vagy nem járnék rosszul akkor sem ha GYES-be szülök majd? Illetve mi a különbség, mennyivel tudok többet kihozni ha dolgozom közben valamennyit. Ha a GYES alatt, táv vagy részmunkából valamennyi jövedelmem lesz, az hogyan befolyásolja majd a következő babával kapcsolatos juttatásokat?

Köszönettel: Miranda
Teljesen mindegy, hogy kinél van a gyes. Jövőre megszűnik az adóterhet nem viselő járandóság kategória, a gyes gyakorlatilag is adómentes lesz, de eleve olyan kevés a két összeg, hogy amíg ez nem volt, addig is mindegy lett volna, hogy ki igényli, mert senkinél semmit nem befolyásol.

Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kell. Ez csak akkor érdekes, ha a bér több, mint a minimálbér kétszerese, mert ennél többnél van csak az, hogy a többhöz legalább ennyit kell előtte járulékolni a több után. Gyedhez minden mindegy, ott minimálbér kétszeresénél többől számolódóra a maximális összeg miatt úgysem lehet hajtani, a kevesebb bérből pedig 0 és 365 bérezett nappal is ugyanannyi gyed lesz - akárcsak a tgyás esetében.

Ugye tudsz róla, hogy amiatt,hogy apuka nappali tagoztos hallgató és nincs jövedelme, együtt élve is az egyedülállónak járó valamivel magasabb összegű családi pótlék illet meg - ha a nappali tagozatos tanulmányokat igazoljátok és a 0 jövedelemről nyilatkoztok?

Szakbarbár
2010-11-24 22:23:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja