SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
2011. január 3-a óta az eddig felhalmozódott 144 nap szabadságomat "fogyasztom". Előtte folyamatosan különzböző anyasági juttatásokat kaptam, az utolsó másfél hónapban GYES-en voltam. A munkáltatóm a szabadság kiadása előtt rendezte a béremet (az ezt megelőző bérrendezésem 2004-ben volt). A szabadásom július 26-ig tart. A kérdésem az, hogy mivel közben újra kopogtatott nálunk a gólya és ismét várandós vagyok, a szabadságom letelte után mehetek-e táppénzre, mint veszélyeztetett terhes, illetve, ha igen, akkor milyen bérösszeg után állapítanak meg nekem táppénzt. Segítségét előre is köszönöm!
Hatgyerekes anya
Ha keresőképtelen vagy, akkor minden további nélkül lehetsz táppénzen. A táppénz alapja az utolsó 180 bérezett nap lesz. Ha idén indul a tgyás, akkor azé is. Ha jövőre, akkor a 2011-es, csak a szabadsgágból számított átlag. A gyed mindenképpen jövőre indul és a 2011-es átlag az alapja.

Szakbarbár
2011-06-09 21:58:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Párommal 2 közös gyerekünk van, de sajnos a kapcsolatunk megromlott és különmentünk. Úgy állapodtunk meg, hogy a kisebbik gyerek (2 éves)nálam, a nagyobbik (5 éves)nála marad. A nagyobbik tartós beteg, és emiatt járna utána a gyes 10 éves korig. A kicsire pedig még 1 évig jár a gyes. Kérdésem az, hogy mivel külön háztartásban neveljük a gyerekeket, felvehetem-e én a kicsire a gyest, ő pedig a nagyra tartós betegség miatt a gyest? És a tartós betegség miatt kapott gyes mellett hány órában lehet dolgozni (a gyerek 5 éves)? Nagyon szépen köszönöm segítségét! Kata
Az ellátások közötti választás szabálya a közös háztartásban nevelt gyermekek esetére igaz csak, ha külön éltek, akkor elméletileg nincs akadálya, hogy apuka a nála lévő gyermek után, Te pedig a Veled élő gyermek után igényelj gyest. Csak aztán nehogy a szomszédok meghiúsítsák...
Tartós beteg gyermek utáni gyes mellett (1 éves kor után) korlátlanul lehet dolgozni.

Szakbarbár
2011-06-09 21:52:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakbarbár!

A fentebb hivatkozott 2004-es bejegyzés-segítségkérés kapcsán szeretnék én is segítséget kérni.Nem tudom,hogy az akkori jogi viszonyok hogyan alakultak át, de én is hasonló cipőben járok. A férjem No-ban külszolgálaton, én mentem vele, a gyerekekkel együtt.Jelenleg gyeden vagyok (a kislányom 10 hónapos). A gyed elvileg 2012 augusztusában jár le, mi 2014 júliusáig vagyunk kinn. A férjem családtagi ellátmányt kap a gyerekekre (a családtagi pótlékról le kellett mondanunk). A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi szabályozás szerint én jogosult lennék-e a gyesre ?
Az alviano nevű kérdezőnek annak idején tudott adni egy telefonszámot, ahol választ kapott a kérdésére, esetleg ilyen számot nekem is tudna adni? Sajnos, még ma is az a helyzet, hogy egyik ember a másikhoz küld, és az "úgy tudom" a legfőbb érvük.
Köszönettel!!!!


 

Szerintem inkább ne akard tudni, hogy mit tudok erről a témáról, mert az ott kezdődik, hogy a gyed sajátos megítélése miatt (csak nálunk számít biztosításhoz kötődő ellátásnak) még erre sem lennél jogosult...
Itt találsz hasznos infókat, e-mailcímeket és telefonszámokat is:
www.allamkincstar.gov.hu/maganszemelyek/csaladi_ellatas_egt



Szakbarbár
2011-06-09 21:36:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Munkaviszonyom 2005.05.01. óta folyamatos. Jelenleg 14 hetes várandós vagyok, várhatóan 2011. december elején fogok szülni. 2011. április 27. óta táppénzen vagyok, ill. ebből az első néhány nap még betegszabadság volt, ha jól tudom. Kérdésem a következő: a TGYÁS és GYED számításánál mindenképpen a 2010. évi jövedelmemet veszik majd alapul? Vagy ha visszamegyek dolgozni és 2011-ben lesz 180 nap jövedelmem, akkor a 2011. évi jövedelem a számítás alapja? Nagyon fontos lenne ezt tudnom, mert 2010-ben többet kerestem, mint idén és egyéb jövedelmem is volt, így mindenképpen úgy járnék jobban, ha a 2010. évi jövedelmem lenne az alap. Csak akkor mennék vissza dolgozni, ha ez nem befolyásolja a TGYÁS, GYED számítását.

A segítséget előre is köszönöm!
Mária
A gyeded 2012-ben indul, a 2011. január 1-től a gyed előtti napig tartó irányadó időszakban nem lesz 180 bérezett napod, azért nem, mert táppénzen és tgyáson voltál. Ilyenkor a gyed alapja annyi, amennyi a tgyásé volt, de nem lehet több, mint a 2011-es minimálbér kétszerese. A tgyás alapja pedig ugye a 2010-es átlag. Úgyhogy ha a 2010-ed erősebb volt, akkor magától is kedvezően alakul a helyzet.

Egyébként ha 2011-ben is több az átlagod, mint a minimálbér kétszerese, akkor minden mindegy.

Szakbarbár
2011-06-09 20:32:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!


14 hetes terhes vagyok, élettársammal együtt élek, egy Kft-nél dolgozom több mint 2 éve, betegállományban nem voltam.
Az apasági nyilatkozatot a Polgármesteri Hivatalban intézzük, de nem tudom hol és mikor kell elindítani a tgyást, a gyed-et, a gyest, ill. a családi pótlékot.
Ezenkívül az egyszeri 40.000.-Ft jár még az államtól egy gyerek születése után?
Előre is köszönöm válaszát
Zsuzsa
A tgyást és a gyedet a munkáltatón keresztül - az általa kitöltendő, ún. foglakoztatói igazolással - tudod igényelni. Az anyasági támogatás és a gyes alanyi jogon jár, a kincstárnál lehet őket igényelni. Mindegyikről részletes információkat találsz akár itt, a családineten, akár ezer más helyen a neten.
Vannak önkormányzatok, akiknél az újszülött után igényelhető valamilyen juttatás, ez településenként, kerületenként eltérő. Én alig néhány ilyenről hallottam.
Esetleg a babakötvény lehet még az, amiről hallhatál, a Start számlát a kincstár minden babának megnyitja, ezt át lehet vinni pénzintézethez, ahol be lehet még rá fizetni és akkor plusz támogatás jár mellé. Erről is találsz infót a családineten.

Szakbarbár
2011-06-09 20:26:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Folyamatos munkaviszonyom volt, határozatlan idejű szerződéssel, 1992.12.15-2009.12.14-ig, ami felmentéssel megszünt.
2009.12.15-2010.09.10-ig állákereési járadékot kaptam, ellátás alapja:167 726.-Ft.
91 napig 2860.-Ft /nap
179 napig 1430.-Ft/nap
2010.09.11-2010.10.20-ig álláskeresési segélyen voltam. 980.-Ft/nap
Ezt szüneteltettm TGYÁS miatt 2010.10.21-2011.04.05-ig.Az ellátás alapja 146 037.- Ft
Mivel a TGYÁS letelt, bementem a területileg illetékes OEP-hoz és azt tanácsolták, jelentkezzek újra a Munkaügyi központban és 04.06-tól igényeljem újra az ellátást.
2011.04.06-2011.04.14-ig ismét álláskeresési segély.Újra szüneteltetés és 2011.04.14-től Igényeltem a GYED-et. Május közepén kaptam egy értesítést az OEP-tól, hogy 21 266.- Ft a Gyed összege és inkább igényeljem a GYES-t.
Kérdésem a következő:
Esetemben milyen összeggel , alappal kell számolni a GYED-et?Milyen szabály, törvény alkalmazható a fent leírtakra?Valamint, ha ez a megállapított összeg helyes, akkor van -e mód lehetőség méltányossági alapon a maximun gyedet igényelni?
(egyedülálló anya 7 hónapos babával)

Válaszát előre is köszönöm!
A 21.266 Ft úgy jött ki (egy 31 napos hónapra), hogy 980*31*70%, vagyis a segély napi összegéből számoltak. Ezzel csak az a gond, hogy az Ebtv. végrehajtási rendelete nem ezt mondja, hanem azt, hogy a minimálbér az alapja a járadékról, segélyről igényelt igényelt gyednek akkor, ha nem az ún. kedvezményszabályt kell alkalmazni, mert nem táppénz, tgyás vagy gyed miatt nincs 180 bérezett nap az irányadó időszakban. (Neked 168 nap tgyás van csak itt, úgyhogy nem lehet a kedvezőbb szabályt alkalmazni.)
Egyébként az az érdekes, a 980 Ft-ot az egészségbiztosítónak nem is kellene tudnia, mert a munkaügyi központnak nem a segélyt, hanem a régi átlagkeresetet kell közölni.

Vhr. 26.
(2)Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély összegét az Ebtv. 42. § (3) bekezdése szerint, a gyermekgondozási díj összegét pedig az Ebtv. 48. § (4) bekezdése szerint kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét.

Az Ebtv. 48. (4)-et nem másolom ide, mert azt az előtte lévők nélkül nem lehet érteni, azokkal együtt meg már nagyon sok lenne, de a lényege, hogy a minimálbér az alap.

Pár évvel ezelőtt nagyon sok hasonló ügy volt, ismerek olyan kismamát, akinek nem adott igazat az egészségbiztosító I. és II. fokon, bíróságra ment, az neki adott igazat, egészségbiztosítón nem nyugodott bele, így végül a Legfelsőbb Bíróságon bukta el és fizethette a kismamának kamatostul a több tgyást és gyedet. Ezeknél a régi eseteknél egy kicsit más volt a helyzet, mert akkor még nem a minimálbér volt az alap (hanem akár a kétszerese is lehetett), de a probléma ugyanez volt: ha álláskeresési segélyről ment tgyásra, gyedre a kismama, akkor a segély összegéből számoltak. Ez azzal rendeződött, hogy az álláskeresési járadékot és segélyt álláskeresési támogatás címén összevonta az Ebtv. és a Tbj. Úgyhogy mostmár ilyen butaságokat nem lehetne csinálni.

Most, hogy mégis megtörtént, azt javaslom, hogy írj egy levelet, amiben megírod a fentieket, a Vhr. idevágó részét feltétlenül másold be és írd le, hogy ezalapján szerinted a gyeded alapja helyesen a minimálbér. Írd meg, hogyha továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy a segély összege az alap, akkor határozatban utasítsák el az ezen felüli igényedet, mert erre szükséged van ahhoz, hogy legyen mit megfellebbezni és továbbmehessen az ügy. És akkor majd megfellebbezzük, előbb-utóbb pedig meglesz a minimálbér alapú gyed, mert helyesen annyi jár.

Szakbarbár
2011-06-09 20:17:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
7 honapja munkanélküli járadékba részesülök,most a munkanélkülitől tanfolyamra készülök menni , amely kb 8 honapig tart.Tohát 15 honapig leszek összesen biztositott jogviszonyba,és ez a biztositási idő elég lenne nekem ,ahoz ,hogy ha most ez idő alatt a tanfolyam ideje alatt teherbe esnék és majd kapjak gyedet meg tgyast és gyest is 3 évig ?És mennyi lenne a gyed össszege ,ha kapnék ha a munkanélküli járadékom 41000 netto volt és a tanulasi pénzem is kb ugyanennyi volt,és mennyi ideig kapnám a gyedet,a gyerek 2 éves koráig?
Előre is köszönöm válaszát!
Ha ilyen hosszú időre állapították meg a járadékot, akkor jó sok munkaviszonyod volt előtte. Felteszem, hogy nem sokkal a megszűnése után igényelted a járadékot, vagyis egyelőre 2 éven belül 2 év biztosításod van, amivel, ha a keresetpótló juttatás folyósítása alatt szülsz, 2 éves korig végig kaphatod a gyedet. A tgyás alapja a járadékhoz beszámító átlagkereset, a gyedé pedig a minimálbér. Ha aktuálissá válik, a fizetős szolgáltatásom segítségével mindkettő alapja a minimálbér kétszerese lehet...

Szakbarbár
2011-06-05 15:41:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Kérem segítsen kiigazodni, mert a cég könyvelője nem tudott segíteni.
2010-május közepe óta van munkaviszonyom, azóta 143ezer bruttó a bérem, soha nem voltam táppénzen.
2011-október közepére vagyok kiírva első babámmal.
A netes böngészés után arra jutottam, hogy tgyás jár 168 napig, utána pedig gyed 1 év 5 hónapig (?) mivel nem lesz meg a két évem.
Vagy összesen jár ennyi, és tgyás is beleszámít?
Szó van arról, hogy júniustól kapnék nagyobb munkakört az utolsó kb.4 hónapra,és megemelnék a fizumat 156ezerre, főleg,ha fontos nekem, a gyed miatt. De nem tudom, hogy fontos-e, mert nem tudom, hogy melyik időszak számít a gyed számításába, lehet, ez már nem fontos, csak hogy munkaviszony legyen.
(Ha nem fontos, akkor nem vállalom, mert a babára koncentrálnék inkább, és maradnék ebben a munkakörben.)
Ha úgy alakul, hogy pl. az utolsó két hónapomat táppénzen kell töltenem, akkor az beleszámít a gyed ÖSSZEGÉBE? Vagy szintén nem számít, csak jogosultsági idő miatt fontos?
Elnézést a sok kérdésért, de semmire nem tudott a bérszámfejtő válaszolni, ő is el van veszve az infók között, mint én.
A célom természetesen a maximálisan megkapható gyed, bár tudom, hogy ehhez már idén januárban kellett volna 156ezres bér, és a munkaviszonyom is tavalyi év közepétől áll fenn csak.
(Azt is olvastam hogy 180 nap kell a tgys-hez, ez ha minden igaz tavalyról megvan.)
Nagyon keverem a dolgokat?

Hálásan köszönöm válaszát:
Petra
15 hónap munkaviszonnyal 168 nap tgyás és utána 15 hónap gyed jár.
A tgyás alapja a tavalyi átlag, a gyedé az idei. Ha idén emelkedik a béred, minimálisan kapsz csak többet, mert az átlagban a nagyobb súllyal a hosszabb időre kapott bér lesz.

5*143.000+4,5*156.000-ből 149.000 lenne az átlagod, a +6.000 az nettóban mindössze kb. 3.000 Ft-tal több gyedet jelent a 143.000 után kaphatónál. A táppénz nem számít bele az átlagba, de mivel a táppénz alatt nincs a magasabb béred, ezért nem is tudod emelni az átlagodat. 5*143.000+2,5*156.000-ből (utolsó 2 hónap táppénz, ami nem számít bele) az átlag 147.000, ennyiből már végképp elhanyagolhatóan lenne csak több a gyed a 143.000-ból számítotthoz képest.
Úgyhogy nem sok értelmét látom a variálásnak.

Szakbarbár
2011-06-05 15:37:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Nagyon köszönöm a válaszát! Teljesen igaza van, hogy pár ezer forint gyed emelkedéssel nem megyek semmire. Körbekérdeztem az ismerőseimet és felmerült egy munkalehetőség, ahol kilépés után azonnal tudnék kezdeni. Igaz, ez sem toronymagas fizetéssel jár, de vállalnák a bejelentésemet. 6 óra, 80.000,-Ft. Kérdésem, hogy a majdani gyed szempontjából megfelelő-e ha egyszerűen kilépek a jelenlegi munkahelyemről és másnap bejelentenek az újba, vagy szükséges lenne munkaviszony megszakítás (1 hónap)? Utóbbi nehezen lenne megoldható. Illetve, hogy milyen gyedre számíthatnék ezzel a konstrukcióval? 44.000,-es fizetés 2010.márciusától - 2011. május végéig, 80.000,-júniustól - októberig. Szülés várható időpontja: november közepe. Előre is köszönöm a segítségét! Minden jót kívánok!
A tgyás az már annyi, amennyi. A gyed alapja 5*44.000-ből és 5*80.000-ből egy 62.000-es átlag, ebből nettó 39.000 Ft körüli gyed várható.

Szakbarbár
2011-06-05 15:28:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Nem sokára kisbabát szeretnénk.2010 júniusában fejeztem be az iskolát, 2010. oktoberére be voltam jelentve (bérem brutto 78000Ft) majd sajnos azonnali hatállyal elküldtek és csak 2011. áprilisától lettem újra bejelentve (brutto 95000Ft),
de május 22.-vel felmondtam és a következő munkahelyemre junius 1-el vettek fel (bérem brutto 94000).Ha a kisbabám 2012-ben születne akkor melyik időszakot néznék a tgyáshoz és a gyedhez?Legkorábban mikor eshetnék teherbe hogy egyáltalán megkapjam ezeket a járandóságokat?Ezzel a fizetéssel kb. mekkora összegre számíthatok?

Üdvözlettel:N
Egyre mész kifelé abból az időből, ameddig szülve a 2 éven belüli tanulmányokból még beszámítható 180 nap - merthogy a szüléshez képest 2 évnél távolabbra kerül az iskola - , úgyhogy hacsak nem leszel nagyon gyorsan terhes, akkor annyit kell dolgozni az optimális esetig, egy 2 éves korig végig járó gyedhez, hogy a szülés előtti 2 évben kb. 1,5 éved legyen.

Főszabályként ha az előző év január 1. és december 31. között van folyamatos biztosításból legalább 180 bérezett naptári nap, akkor az előző évi átlag az alap. A többi verziót és hogy az éppen aktuális béredből mennyi lenne, nem taglalnám, mert borzasztó bizonytalan a helyzeted ezekkel a rövid munkaviszonyokkal, sokkal jobb, de sokkal rosszabb is lehet az ellátások összege attól függően, hogy hogy alakulnak a dolgaid később. Térjünk erre vissza akkor, ha aktuális lesz.

Szakbarbár
2011-06-05 15:26:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Tanácsát szeretném kérni az alábbi esetemben. Kisfiammal gyes-en vagyok július 28-ig, időközben kiderült hogy újból gyermeket várunk (2 sikertelen terhesség után). Milyen lehetőségeim vannak, ha ezt megelőzően 2006-ban álláskeresésin voltam, illetve AM-könyvvel dolgoztam egy munkáltatónak, aki csak hitegetett a bejelentéssel 1,5 éven keresztül, de mivel nem találtam mást, maradtam. Végül mikor kaptam egy másik ajánlatot,sajnos sokkal kevesebb fizetéssel, akkor hajlandó volt bejelenteni, ez 2007. május 1-jével történt meg, így maradtam. 2008. márciusától táppénzen voltam veszélyeztetett kismamaként.
Milyen lehetőségeim lehetnek, ha várhatóan a felgyülemlett szabikat sem fogja kiadni (volt kolléganőmmel aláíratott visszamenőlegesen egy határozott idejű szerződést, mikor gyes-ről szeretett volna visszamenni dolgozni), így szerintem segíteni sem lenne hajlandó, hogy kivenném a szabikat, majd táppénzre mennék, mert nem dolgozhatom. Illetve ahogy én látom, nem is tudna hova visszavenni, mert átszervezések voltak és be van töltve a létszám.
Ebben az esetben mit lépjek majd? Kikérjem a papírjaimat, és ha alá akar velem is íratni egy ilyen határozott idejű szerződést, akkor mit tegyek, mivel határozatlan idejűt kötöttünk és ő semmiféle kötelezettséget (szabadság kiadása) nem akar?! Jól gondolom, hogy a megoldás az, hogy menjek munkanélkülire, és ebben az esetben majd az alanyi jogon járó gyest és csp-ot kapom majd?
Előre is köszönöm válaszát, remélem érthetően fogalmaztam.
Meja
Nem kell aláírni semmit, illetve amit alá kell, az egy levél vagy kereset. Ha nem adja ki a szabadságot, akkor munkaügyi felügyeletnak plusz lehet menni bíróságra is, ha táppénzhez nem ad foglalkoztatói igazolást, akkor egészségbiztosítónak, aki majd ellenőrzés útján, bírság hátrahagyásával szerzi be az adatokat.
0 bérezett nappal (gyes-táppénz) a következő tgyás alapja a mostani szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálébér kétszerese, a gyed alapja pedig a minimálbér.

Szakbarbár
2011-06-04 19:40:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg már gyesen vagyok 2011.04.29. óta. A szabadságaimról szeretnék kérdezni. 2009.04.28-án született a kisfiam, abban az évben nem vettem ki szabit és a nagyobbik ( 10 éves) fiam után én kaptam a pótszabit. 2010-ben a férjem kapta a pótszabit mindkét gyerkőc után, az idén viszont én igényeltem. Tudom, hogy nem jár az egész itthon töltött időre (2v. 3 évre) szabi, csak úgy kb. a gyerek 1,5 éves koráig, de nekem az utolsó fizetési (gyedes) papíromon az volt, hogy a felhasználható szabadság 82 nap. Szerintem úgy számolták, mintha aktív dolgozó lennék. Most mi a teendőm, ha már leírták ragaszkodhatok hozzá? Ön szerint mennyi járna. Én 1974-ben születtem és 1994. óta ugyanennél a cégnél dolgozom.
Válaszát előre is köszönöm, üdv: Edina

A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, látszik, hogy nem arányosították. Az én programom sem kezeli ezt, de én nem is szoktam vele foglalkozni addig, amíg vissza nem jön gyesről a kismama. Ráér akkor kiszámolni és javítani. Rendeltetésellenes joggyakorlás lenne egy adminisztrációs hiba miatt olyasmit követelni, amiről pontosan tudod, hogy nem jár. Arról nem is beszélve, hogy egy életre elvágnád magad a munkáltatónál ezzel a hozzáállással...



Szakbarbár
2011-06-04 19:33:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár!

Jelenleg tp-en vagyok, meddőségi kezelést követően kb. 5 hetes terhesen. Máj. 31-vel megszűnik a munkaviszonyom. A kérdésem az lenne, hogy milyen ellátásokra leszek így jogosult. Úgy gondoltam kiveszem a 30 nap passzív tp-t, majd álláskeresésire megyek. A passzív tp biztosított időnek számít? A méltányossági tp-t utána én igénybe vehetem? Előtte mindig volt biztosításom, kb. 13 év munkaviszonynyal rendelkezem. A tgyást és a gyedet igénybe tudom venni?
Előre is köszönöm a segítséget.
A passzív táppénz alatt nem vagy biztosított, de ez csak egyetlen szeletet jelent a tortából, ami nem jár. Az igazán fontosak így is járnak, mert jár mellé egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és szolgálati idő, valamint a tgyáshoz és gyedhez szükséges előzetes biztosításba is beszámít.
Méltányossági táppénzt kismamának nem adnak, mert ellentétes a rendeltetésével, mivel ennek a célja, hogy a kerespőképes, újra járulékfizető legyen, aki táppénzen van.
Ha a passzív táppénz után álláskeresési járadékot igényelsz, akkor ebbe szülve jogosult leszel tgyásra és gyedre. Pontosan annyi időre és olyan összegben, mintha munkaviszonyból szülnél.
Viszont egy következő baba előtt 1 évet kell dolgozni ahhoz, hogy vele is járjanak az ellátások.

Szakbarbár
2011-06-04 19:27:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Tanácsát szeretném kérni.

Jelenlegi munkaviszonyom közös megegyezéssel megszűnik 2011. július 31-én. 2008 májusától dolgozom a cégnél. Közös megegyezésben a cég vállalta plusz 5 havi bér kifizetését.

Két lehetőségnél kérném tanácsát:
1. nem találok állást és augusztus 1-től munkanélküli leszek
2. augusztus 1től határozott idejű munkaszerződéssel helyezkedem el egy másik cégnél (dec végéig)

Ha időközben teherbe esek, jogosult leszek-e TGYÁS, GYES, GYED igénylésére? Ha igen, mi lesz a számítás alapja?

Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
jamine
Tgyásra és gyedre akkor leszel jogosult, ha szüléskor lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod. Az álláskeresési járadék vagy segély folyósítása is ilyen. A gyes alanyi jogon jár.
Ha a biztosításod folyamatos, akkor egy 2012-ben induló tgyás és gyed alapja a 2011-es, csak a bérből számított átlag (munkanélküli, táppénz nem számít bele).

Szakbarbár
2011-06-04 19:20:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Segítségét szeretném kérni.
Orvosi beavatkozással ,inszeminációval napokban derült ki sikeres volt és babát várok.
Munkahelyemen munkaközvetítő által alkalmaznak 2010 szeptember 3. óta,most már határozatlan szerződéssel.
Jelenleg táppénzen vagyok mert,kétséges volt eddig a sikeresség és pihenést javasoltak.
Kérdésem az lenne ,ha megtudja a munka adóm,hogy kismama vagyok elküldhet e?Felmondhatja e a szerződésemet??
Védettséget élvezek ezzel ha veszélyeztetett terhesnek állapítanak meg?
Keresetem alig haladja meg nettó 80 ezer forintot.
Ezek után táppénzre megyek, mennyi táppénzt állapítanak meg ?
Méltányossági táppénzre ki jogosult ki igényelheti??
Gyes és gyed melyik mi után jön és mi által állapítják meg az összeget és mikor igényelhető??
Előző munkahelyem2009-Június 9- től 2010-augusztus-1 vel szünt meg itt is munkaközvetítő által voltam alkalmazva..Abban az 1 hónapban munkanélküli járadékban részesültem.
Segítségét nagyon fogom várni ,amit előre is nagyon szépen köszönök!!!

Üdvözlettel:Kisvakond

A munkaerőkölcsönzés eltérő szabályaira külön fejezet van az Mt-ben, ezzel nekem soha nem volt dolgom, úgyhogy a munkajogi kérdésekre nem tudok válaszolni.
Az ellátásokra vonatkozó kérdésekre pedig azért nem, mert a táppénzhez a 2010-es bruttó béredet kellene tudni, erről egyáltalán nem írtál, a tgyáshoz és a gyedhez pedig nem ártana egy kicsit pontosabban és bruttóban írni egy bért.



Szakbarbár
2011-06-04 19:17:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2005.júl.19-től van munkaviszonyom. 2007.aug.1től 2009.szept1ig, táppénzen, tgyáson és gyeden voltam.. 2009.09.01-től visszamentem dolgozni (megszakítottam a gyedet és gyest igényeltem). Most újra terhes lettem, és sajnos nagy az esélye, hogy veszélyeztetett terhesnek nyilvánítsanak, a kérdésem az lenne, ha így alakulna, mennyi lenne a táppénzem? (Persze szertnék addig amíg lehet dolgozni..) A 2010-es bruttó bérem: 207.583 Ft. Ezenkívül 2010-ben júliusban és decemberben kaptam jutalmat, ami egy havi nettó bérem volt. Más jövedelmem nem volt.
Másik kérdésem az lenne, hogy mikortól igényeljem majd a Tgyást és annak mennyi lenne az összege? A szülés várható időpontja: 2011. január vége. 2011-es bruttó bérem: 217.755 Ft.
A harmadik kérdésem pedig az lenne, hogy a gyed összege mennyi lenne. (2011 évben is várható a szintén két havi jutalom..)
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Rita
Ha a kéthavi nettónak megfelelő jutalom bruttóban annyi volt, mint kéthavi béred - ezt az adójóváírás miatt kétlem, de most ezt feltételeztem, hogy valami konkrétból tudjak számolni - és ha a decemberi ki is volt fizetve decemberben (2009 decemberről viszont nem csúszott át 2010-re jutalom), akkor 14*207.583-ból adójóváírás nélkül nettó 135.000 Ft körüli tgyás várható a 30 és 31 napos hónapok átlagában. A tgyást a szülés napjától érdemes igényelni, így valamivel később kezdődik csak a már maximált gyed.
A gyed egyértelműen maximális, az idén nettó 88.000, adójóváírással, családi kedvezménnyel, jövőre párezerrel több.

Szakbarbár
2011-06-04 19:12:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!


2006 júniusa óta van munkaviszonyom. 2009. március 18-án született első gyermekem, vele TGYS, Gyedet kaptam, márciustól kapom a Gyest. Most kiderült hogy ismét babát várok, aki még a gyesbe fog születni. Nem tudom mit tegyek maradjak gyesen, vagy elmehetek-e táppénzre, egyáltalán jogosult leszek e a Gyedre.
Köszönöm válaszát
Ha a munkaviszonyod nem szűnt meg idő közben, akkor minden további nélkül jogosult leszel gyedre.

Táppénzre menésnek akkor van értelme, ha több, mint a táppénz. Ezt nem lehet megmondani anélkül, hogy bármilyen utalást tettél volna a béredre. Általánosságban tudom mondani, hogyha minimálbér kétszerese fölötti bérrel volt legalább 180 bérezett napod a gyed előtt, akkor több lehet a táppénz. Minden más esetben nagyjából ugyanannyi, csak a munkáltatónak csinálsz vele többletköltséget. A táppénz nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, úgyhogy nem befolyásolsz vele semmit hátrányosan.

Bármit csinálsz is (szabadság, táppénz, gyes) és azt bármilyen sorrendben, ha nem lesz 180 bérezett napod, akkor nagyon leegyszerűsítve a következő tgyás és gyed alapja a mostani béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2011-06-04 19:05:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A következőkben kérném a segítségét.
2010.10.10-én megszületett első gyermekem. Úgy tervezném, hogy nem szeretnék visszamenni a munkahelyemre dolgozni, csak a második baba után (nagyon zűrös dolgok vannak most a munkahelyemen). Tulajdonképpen 2 kérdésem lenne:
1. Felröppent a hír, hogy a válságra való tekintettel a munkahelyemen lecsökkentik a munkavállalók fizetését. Ön szerint ez mennyiben érint engem, illetve hozzá nyúlhatnak-e ahhoz a fizetéshez, amivel eljöttem (bruttó 180.000 Ft).
2. A második kérdésem az lenne, hogy mi van akkor, ha a második baba a gyed lejárta után születik. (2012.10.10-ig GYED-et kapok - réggebben talán az volt, hogy aki 2 éven belül szüli meg a második babát, annak jár tovább a GYED).

Elolvastam természetesen a többi válaszát is, csak szeretnék megerősítést kapni, hogy jól értelmeztem-e. Ha a gyed időszakában már esetleg terhes vagyok, és a gyest nem veszem igénybe, hanem visszamegyek papíron dolgozni és kiveszem a szabadságomat és utána táppénzre megyek, akkor a béremet veszik alapul a TGYÁS és GYED kiszámításánál?

(Elnézést, ha értetlennek tűnök, de nem szeretnék "lyukra" futni).

Köszönöm megtisztelő válaszát!
Rengeteg kérdés torlódott fel, úgyhogy most a mi lenne ha kezdetűeket átugranám, illetve csak nagyon röviden válaszolnék rá.

Munkaszerződést - benne a munkabért - módosítani csak közös megegyezéssel lehet. Ha nem védene felmondási tilalom, akkor ha nem mész bele, felmondhatnának, de a felmondási tilalom miatt Neked nem tudnak felmondani. Ha nem változik és nem rúghatnak ki, akkor minden marad a régiben.

Akinek hosszú a biztosítási jogviszonya, mert már egyeske előtte is sokat dolgozott, annak nem érdekes, a gyed (utolsó napja) után 2 éven belül szülve (ez ugye 4 éves születésnap előtti dátumot jelent) bizonyos paraméterek esetén hosszabb lehet a gyedjogosultság.

Szakbarbár
2011-06-03 10:29:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretnék a tanácsot kérni. Második gyerekemet várom, 2011. október elejére vagyok kiírva, első gyermekemmel 2011. június 4-én jár le a gyesem. Öt évig voltam munkaviszonyban, mielőtt a fiam született 94 ezer bruttó volt a jövedelmem. A gyes lejárta után visszamegyek a céghez dolgozni és valamennyivel meg is emelik a fizetésemet, de nem hiszem, hogy a szülésig végig fogok tudni dolgozni, lehet, hogy táppénzre kell mennem. Azt szeretném kérdezni, hogy a második gyermekem után járó tgyás és gyed összegét mi alapján fogják kiszámítani majd. A mostani új munkabéremből és a táppénzből, vagy az első gyermekem előtti bért is alapul veszik,vagy? Hol lehet erre vonatkozó szabályt találni, mert a cég könyvelője nem tudja, csak az első gyermekes gyed kiszámítására vonatkozóakat. Válaszát köszönöm
Táppénz, tgyás, gyed, gyes nem számít be egy következő táppénz, tgyás vagy gyed alapjába.
A következő tgyás és gyed alapja abból a rövid bérezett időszakból számított átlag lesz, amikor dolgozol a két baba között. (Ha szabin is leszel, az olyan, mintha dolgoznál.)

Ha július eleje előtt mennél táppénzre, akkor a táppénz alapja a minimálbér. Ennél később az alapja annyi, mint amennyié az előző gyedé volt.

Szakbarbár
2011-06-03 10:21:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértők!

A kérdésem a következő lenne. 2007 közepe óta dolgozom, bruttó bérem 160.000 Ft. Gyermekvállalás előtt állok. Sajnos a jelenlegi munkahelyem nagy valószínűséggel meg fog szűnni. Milyen ellátásban fogok részesülni, ha munkanélküliként leszek állapotos illetve ha terhességem alatt szűnik meg a munkaviszonyom? Hogyan járnék a legjobban? Válaszukat előre is köszönöm! Júlia
Ha a munkaviszony megszűnése után munkanélkülire mész és az álláskeresési járadék vagy segély folyósítása alatt szülsz, akkor ugyanúgy (ugyanannyi időre és összegben) jogosult leszel tgyásra és gyedre, mintha munkaviszonyból szülnél.

Szakbarbár
2011-06-03 10:16:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja