SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy adjon tanácsot, mit lehet megpróbálni, illetve mit érdemes tenni az én helyzetemben?
A szituáció a következő: 2010. március 29.-én szültem az első gyermekemet. A járandóságaimat a 2009 évi jövedelmem után folyósították, ami szerencsére brt 300000 Ft/hó felett volt, így a TGYÁS is szép összeg volt, és a GYED-ből is a maximumot folyósítják jelenleg. Időközben várjuk a kistestvért, aki 2012 februárjában biztosan meg fog születni, tehát a 2 gyermek között kevesebb, mint 2 év lesz. A második baba esetén a TGYÁS és a GYED miként fog alakulni? Lehetséges, hogy jobban járnék - a szülést megelőző időszakban-, ha „visszamennék” a munkahelyemre, és egyből táppénzre vennének? Ha jól tudom, a táppénz maximum járhat nekem, és az magasabb összeg, mint amit jelenleg folyósít az állam. Ha van ilyen lehetőségem, az a munkáltatómnak „mennyibe kerül”? Egyáltalán jogilag ( akár tb szempontból is) működhet ez a változat? A munkáltatóval érdemes ezt a szándékot részletesen átbeszélni, vagy inkább „kész tények” elé állítva érdemesebb próbálkozni?
Az esetemben a táppénz alapja a 2009 évi keresetem vagy a 2010 évben kapott juttatások? Ha ez utóbbi, akkor még mindig lehet, hogy érdemes ebben a változatban gondolkodni?
És miután megszületik a baba, mekkora TGYÁS, illetve GYED fog járni nekem? Az adójóváírás megszűntetése érinti-e valamilyen formában az említett járandóságokat?
A válaszát előre is köszönöm.
Ha nem dolgozol legalább 180 naptári napot, a szabadság, ünnep beletartozik ebbe, de a táppénz nem, akkor teljesen mindegy, hogy mit csinálsz és milyen sorrendben, a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese. Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kéne.

Ha táppénzre mennél, már annak is van egy felső határa, így hiába jönne be a gyed alapja, a 2009-es átlag, legfeljebb havi bruttó 156.000 Ft lehetne a táppénz. Ez a munkáltatónak havi 52.000 Ft költséget jelent.

Az adójóváírás a bruttó ellátásokat - minimálbér kétszeresének a 70%-a minden - nem befolyásolja. A nettót befolyásolná, de Nálad nem merül fel az, hogy le kéne állítani.

Szakbarbár
2011-10-06 08:25:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja