SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

Este válaszoltál levelemre, arról kérdeztem, milyen lehetőségeim vannak, ha májusban szülök, de februárban lejár a gyes-em, és elvileg minimálos munkaviszonyom van.
Köszönöm a válaszod, még egy kérdés felmerült:
mi történik február 10-e és a szülés közt? Az utolsó harmadban vissza kéne mennem dolgozni ténylegesen vagy akkor már elmehetek "valamire"? Mert tényleges munkát a vezetőnél nem fogok tudni tenni, hisz már nincs sem iroda meg, munkakör sincs számomra. Ha ő bejelentett engem minimálra, és most lejár a gyes-em, reagálhat úgy, hogy tovább nem tart magánál sehogy sem? Ill. ebben az esetben kerülök én neki pénzébe, a gyes lejárta után, bármit kell utánam fizetnie, vagy esetleg ha rögtön gyás, vagy valami jön, akkor ő mentesül a fizetési kötelezettségek alól?

Köszönöm:Nóri

Ui.: te kinn leszel a Babamama Expon szakértőként?
Nagyrészt táppénzen leszel, mert mi mást csinálnál. Ezt olyan evidenciának vettem, hogy le sem írtam, elnézést érte.
A terhesség miatt felmondási tilalom véd, úgyhogy ki nem rakhat. Minimális a költség, amivel meg lehet finanszírozni egy lényegesen magasabb gyedet, gondolom, még úgyis megéri Neked, ha ezt kifizeted neki.

Szakbarbár
2011-11-03 20:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Második babát várjuk, május 20-ra. Február 10én jár le a GYES-em, itthon vagyok a fiammal. Első terhesség előtt 2008.03.01-2008.08.31.; 2008.09.01-2009.01.06.; 2009.01.07.-...
Utolsó bejelentett munkahelyem "papíron" még most is él, tehát van munkaviszonyom, de nem dolgoztam akkor már neki, mikor "visszavett" magához, tehát nincs vele munkaszerződésem sem, csak hogy a szülés előtti hónapban folyamatos munkaviszonyom legyen, bejelentett minimálbérre. De ténylegesen nem kaptam fizut arra a hónapra, de így járt Tgyás és GYED is, igaz, 30.000 Ft. Tehát elvileg van munkaviszonyom és minimálbéres "jövedelemmel", ez él 2009.01.07-től.
Most második várandósságnál milyen lehetőségeim vannak? Jár-e egyáltalán bármi a GYES-en kívül, ha igen, mennyi és el tudom-e vhogy érni, hogy most jobb legyen kicsit a helyzet, mint múltkor (forintban)?

Köszönöm:Nóri
A következő tgyás és gyed alapja a minimálbér. Jövőre már olyan magas a minimálbér, hogy abból nettó 54.000 körüli tgyás és 47.000 körüli gyed várható, családi kedvezménnyel még több lehet. A fizetős szolgáltatásom a bér emelése nélkül is tud ennél kb. 40%-kal magasabb tgyást és gyedet csinálni.

Szakbarbár
2011-11-02 22:47:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Azt gondoltam, semmi probléma nem lehet a munkáltatónál és sikerült meglepniük.
Előzmények: 1.terhesség: 2005.dec kórház,majd 2006.jan-tól tp, 2006.május szülés majd tgyás, gyed, gyes. 2.terhesség: 2008.okt.gyes lemond, majd nov-től szabi 2009.jan közepéig, majd tgyás, 2009.febr. szülés, aztán gyed gyes egészen mostanáig. Gyes-t múlt héten lemondtam.
3.terhességem is veszélyeztetett szerettem volna táppénzre menni, háziorvosom ajánlotta, hogy szabadságra is mehetek, aztán kezdjem a tp-t. A terv az volt, hogy nov-től szabi, majd dec-től tp, hogy ne a minimálbérből számolják a tp-t. Tbügyintézőnk szerint ha idén megyek tp-re akkor is a minimálbérből számolják mert nincs meg a 180 bérezett napom. Vegyem ki inkább mind az 53nap szabit és jövőre kezdjem a tp-t, mert addigra emelik a minimálbér összegét is. Első kérdésem, hogy igaza van???
Ezt követően bementem a humánpol.oszt.vez-höz, h megkérdezzem volt-e béremelés, mire ő flegmán elkezdte ecsetelni, h elmehetek szabira, de ne csodálkozzak ha kirúgnak mert a terhesség önmagában nem teljes védelem és nyugodtan felmondhatnak. Kifejezetten a passzív dolgozók lépéseit figyeli, h mikor kerülnek helyzetbe, h kirúghatók legyenek. Már ment is a telefon a központba (egy hatalmas cégcsoport egyik rt-je vagyunk, a központtól kb.160km-re), tudnak rólam és arra várnak mit lépek. Szerinte vegyem vissza a gyes-t és febr-tól menjek tp-re, akkor most még nem tudnak kirúgni. Én úgy tudom, hogy most sem rúghatnak ki, sem a terhesség, sem a 3év alatti gyermek miatt, de már semmin sem csodálkoznék. Második kérdés szerinted mit tegyek? Tényleg megtalálhatják a módját a felmondásnak??
A végén megmondtam neki, h azért én még ezen gondolkodok és megkérdezek szakembereket, hogy mik a lehetőségeim. A béremelésre még1x rá kellett kérdeznem, mire odavetette, h 5-10% semmi különös, nagyon nem változtat a béremen, de persze megkapom. Most br121600Ft szerepel a szerződésemben még a béremelés nélkül.
Mekkora összeget kapnék, ha idén mennék tp-re és mekkorát ha jövőre??
Segítséged előre is köszönöm!!!!! (Már az első terhességemnél is a te segítséged kellett, mert elszúrtak vmit a munkaszerződésemmel és az 5év foly. munkaviszonyt a tb nem vette figyelembe, munkáltató pedig nulla segítséget adott) Nagyon köszönöm!
Idén induló táppénz alapja annyi, amennyi a gyed alapja volt, jövőre indulóé a minimálbér, ez vitán felül áll. Ha jól értem, nem kifizetőhely a munkáltató (korábban nem ő állapította meg az ellátásokat), akkor az egészségbiztosító fogja folyósítani a táppénzt, ő majd tudni fogja ezt. Ha közben kifizetőhely lett volna a cég, akkor meg ha elcseszik, akkor panasszal fordulhatsz az egészségbiztosítóhoz, kimennek, a végeredmény ugyanaz.

Terhesség, keresőképtelenség, 3 év alatti gyerek külön-külön is felmondási tilalom. Ez is evidens. Mivel kizártnak tartom, hogy egy HR-es egy ilyen evidenciát ne tudjon, ezért csak arra tudok gondolni, hogy bepróbálkoztak, hogy hátha elijesztenek a - nekik pénzbe kerülő - táppénztől.

0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján érvényes szerződés szerinti bér - Téged nem érint, csak más olvasók miatt teszem hozzá, hogy de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2011-11-02 22:42:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jogviszonyaim a következők:

2010 5 18
2010 12 31 közmunka 228 nap bruttóbér: 67125

2011 1 3
2011 3 23 álláskeresési támogatás 80 nap bruttó összeg: 177120

2011 3 24
2011 5 1 bérpótló juttatás 40 nap nettó összeg: 38000

2011 5 1
2011 6 29 közmunka 60 nap bruttóbér: 47000

2011 6 30 alkalmazott jelenleg is bruttóbér: 160000

Arra lennék kíváncsi, hogy milyen juttatásokra számíthatok ezek alapján, jövő novemberi szülést feltételezve, mivel még nem vagyok várandós.
A mostani munkahelyen meddig kellene még dolgozzak,vagy ezzel nem függ össze semmi.
Köszönöm szépen a választ.


Tgyás és gyed 2 jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes és egy aktuális biztosítási jogviszony. Úgyhogy ha szüléskor nem vagy biztosított, akkor minden mindegy, mert akkor nincs tgyás és gyed.

Szakbarbár
2011-11-01 18:42:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Tgyás második babával, hogy is van ez?
2005 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2008. szeptemberétől 2009 májusáig táppénzen voltam vesz. terhesként. 2009. májustól novemberig tgyást kaptam. 2009. novembertől 2011. áprilisig gyedet kaptam. 2011 áprilisban 15 nap kötelező betegszabadság, majd táppénz, mert újra babát várok, ismét veszélyeztetett terhesként. A fizum a következő volt: alapbérem, szerződés szerinti összegem bruttó 180 ezer, de minden hónapban bruttó 300 körül kaptam jutalmakkal, amiből vontak is mindent, így max. táppénzt, majd tgyást és gyedet kaptam az első babával. Második babánál is kapom a max. táppénzt. De mi lesz a tgyásommal? Mert ugye nincs 180 bérezett napom, a táppénzhez nem is kellett, mert ott volt kedvezmény szabály. Idén volt 15 nap betegszabim, ami az alapbérem (bruttó 180ezer) után lett számolva. Most akkor a 180 bruttó 70 %-ának a 70 %-a lesz a tgyásom vagy, a szerződés szerinti összeg 70%-a, vagy esetleg a minimálbér kétszeresének a 70%-a, vagy ugyanaz, mint az előző gyerkőcnél, mert itt is van kedv. szabály, mint a táppénznél (azért nincs 180 bérezett napom, mert tgyáson, gyeden, táppénzen voltam)?
Bocsánat, hogy ilyen hosszú lett, de most már minden zavaros.
180-nál kevesebb bérezett napod van, ilyenkor a tgyás alapja - és általában, Nálad is majd a gyedé szintén - a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A betegszabi csak az alapbérből számolódott, annak a 70%-a meg nem valami sok. Jelenleg úgy néz ki, hogy kb. 126.000 után kapnál tgyást és gyedet, de ez még menthető. Mondd vissza a táppénzt és adass ki minél több szabadságot. A minimálbér kétszerese, ami a helyzetben kapható legtöbb (alap), az már nem lesz meg, de valamennyit még lehet javítani az átlagon.

Ha még nincs számfejtve az október és/vagy a munkáltató rugalmas, továbbá ha nov. végénél korábban szülsz várhatóan, akkor a fizetős szolgáltatásom jobban tudná javítani az átlagot a fent írt megoldásnál. Addig tudok tenni valamit, amíg az október nincs számfejtve.

Szakbarbár
2011-11-01 00:14:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Előzményeim:
2004-2010. nov. 5. - folyamatos munkaviszony
2010 nov. 6 - 2011. nov. 6. - álláskeresési támogatás (augusztusig járadék, majd 3 hónap segély)

A kérdésem az lenne, hogy egy esetleges jövő évi TGYÁS, ill. GYED számításánál mit vesznek majd alapul? Természetesen, ha sikerül addigra valamilyen munkaviszonyt létesítenem... Illetve mi az a végső időpont, ameddig el kell, hogy helyezkedjek ahhoz, hogy ne fussak ki a 2 éven belüli 365 napos biztosítási időből?

Válaszát előre is köszönöm!
Eszter
2012. november 6-ig van az előző 2 évben 365 nap biztosításod, illetve ez kitolódik annyival, amennyit szülésig szerzel. Csak így van értelme erről beszélni, mert önmagában az előzetes biztosítás megléte kevés, egy aktuális is kel, ott pedig szerezni fogsz még biztosítást - ajánlott legalább 3-4 hónapot, hogy ne nézzen ki színleltnek...

A tgyás és a gyed alapja az új biztosításban elért jövedelem lesz azzal a megkötéssel, hogyha itt nem lesz legalább 180 bérezett napod, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.

Szakbarbár
2011-10-31 19:02:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Abban szeretném a segítségét kérni, hogy 26 éves 30 hetes terhes kismama vagyok, első gyermekemet várom. 2012 január hetedikére vagyok kiírva.

Jelenlegi munkahelyemet kiskönyvesként (alkalmi munkavállalóként) kezdtem (2007.augusztus 27-től). 2008 december elsején vettek fel, rendes 8 órás állásba. 2011 május 18-al ez a cég új nevet és címet kapott. Így ez a cég megszűnt (amúgy megmaradt minden, a hely is és mindenkit átvettek az új cégbe). Az új cég 2011 május 19-től él. Így folyamatosnak számít a munkaviszonyom.
Ekkor megkellett mondanom, hogy babát várok, mert elakartak küldeni munkanélkülire és hogy mellette maradhatok ott mint alkalmi munkavállaló. Végül maradhattam bejelentve 8 órásként, de viszont a szerződésmódosításnál (ugye az új cég miatt) határozott munkaszerződést írtak, ami 2011 január 31-ig szól.
2011 szeptember elseje óta táppénzen vagyok (veszélyeztetett terhesként). Elvileg így kapok tgyást, gyedet, gyest és ami még jön támogatás. (REMÉLEM!) Ugye így van? Azt szeretném kérdezni, hogy a bennmaradt szabadságaimat mikor kell kifizetnie a munkáltatónak és hogyan (egy összegbe)? Még egy kérdésem lenne, hogy ha szeretnénk még egy babát, újabb tgyást, gyedet, gyest kapnék-e így hogy, már az első baba születése után munkanélküli leszek.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, A. Viktória
Ha legalább a tgyás 1. napján még biztosított vagy, és Te az leszel, mert később ér véget a munkaviszonyod, mint ahogy szülsz (vagy ha addig nem, akkor is megkezdheted a tgyást), akkor a tgyás és a gyed végig, ugyanolyan összegben jár, mintha fennmaradna a munkaviszonyod. De csak ezzel a babával, egy következővel csak tgyásra leszel jogosult, azt is csak ha 3 éves kor előtt érkezik és ha előtte álláskeresési járadékra mész. Ha később, vagy ha gyedet is akarsz, akkor előtte legalább 1 évet kell dolgozni.

A szabadságodat a munkaviszony végén egy összegben kell megváltani.

Nagy butaság volt ebbe belemenni, mert semmi nem kötelezett rá, hogy aláírd. Ez egy munkáltatói jogutódlásnak tűnik (ez az, amikor minden marad ugyanúgy, csak a munkáltató személye változik), ilyenkor változatlan feltételekkel fennáll a munkaviszony az új munkáltatóval. Ha határozatlan idejű szerződésed volt, akkor a határozatlan idejű folytatódik, ahol a felmondási tilalom véd a munkáltató szemétkedései elöl...

Szakbarbár
2011-10-31 18:59:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Kisfiam februárban lesz 3 éves, ha minden jól megy, május 20-a körül születik a kistesó. Érdekelne, milyen lehetőségeim vannak- ha vannak-, hogy ne csak a GYES-t kapjam, vagy ez már halott ötlet? Fiammal most is itthon vagyok, nem mentem vissza dolgozni. Előtte úgy alakult, hogy 2008.03.01-2008.08.31. (a nő akkor adta el az irodát, mikor elmondtam, hogy terhes vagyok) 2008.09.01-2009.01.06. (ez az volt, aki megvette az irodát és határozott idejűre vett vissza, de úgy, hogy szünet keletkezett volna a szülés a munka lejárta közt, ezért:) 2009.01.07-től az előző nő papíron visszavett, ne legyen szünet. Ezzel is csak annyit értünk el, hogy a "csodás" fizetések hatására 30.000 ft lett a GYED-em, így legalább nem volt nagy érvágás áttérni a GYES-re. Viccet félretéve, van valami lehetőségem, hogy kicsit jobb helyzetbe kerüljünk? Egyáltalán mit hogyan számolnak ilyen esetben, mi a helyzet azzal a három hónappal, ami a fiam harmadik szülinapja és következő szülésig közt van?

Köszönöm szépen:Nóri
Pont a lényeg maradt ki: van-e akkor most munkaviszonyod, vagy nincs, ha nincs, mikor szűnt meg, ha van, mennyi a béred?

Szakbarbár
2011-10-28 09:36:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
 
Az alábbi helyzet kapcsán szeretnénk tanácsát kérni, hogy mit tegyünk, mivel járunk a legjobban:
 
Feleségem második gyermekünkkel terhes (2012. februárra várjuk), közben kisfiúnk (novemberben tölti be a második évet) mai nappal ment bölcsődébe (Ott pedig be kell mutatnia a papírt, hogy lemondott a GYED-ről).
 
Feleségem a munkáltatójától megkapja az igazolást.
(1) A kérdés az, hogy a feleségem kivegye az első gyermek alatt felhalmozott szabadságot, mert így a GYES-nél magasabb összeget kaphat?
(2) a fennmaradó időben - a második baba születéséig - táppénzen vagy betegszabadságon legyen, melyikkel jár jobban és mi lesz a Gyed és Tgyás alapja 2012-ben?
El akarjuk kerülni, hogy a minimálbér legyen a Gyed és Tgyás alapja

Köszönettel:
Zs
Teljesen mindegy, hogy mit csinál, mert ugyanaz lesz a tgyás és a gyed alapja mindkét esetben. Egyik ellátás soha nem számít bele a másiknak az alapjába, úgyhogy a táppénz semmiképpen sem kavar be.

Ha táppénzre megy, akkor 0 bérezett nappal - veszélyeztetett terhességnél, 9-es keresőképtelenségi kódnál! (erre figyeljünk, hogy jól írja az orvos, sok múlik rajta) nincs betegszabi, egyből táppénz jár - a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő tgyás és gyed alapja.

Ha pár hétig, hónapig szabin is van, vagy szabi és utána táppénz, akkor a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Mivel a szabadságra a szerződés szerinti bérét kapja, a végeredmény ugyanaz. Egyedül abban az esetben nem, ha többműszakos lenne, mert akkor a szabadságra többet kap és abból értelemszerűen több a tgyás és a gyed.

Szakbarbár
2011-10-28 09:32:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Köszönöm a gyors választ apa gyesremenetelével kapcsolatban, sajna nekünk nem jön össze. Tegnap este voltam a háziorvosomnál a kórházi papírokkal (tegnapelőtt jöttem ki a kórházból), mert vesz. terhes vagyok. Ő azt mondta nem muszáj táppénzzel kezdenem, kezdhetek szabadsággal is, majd aztán tp. Igaz ez? Ha szabira megyek utána nem betegszabival indul a betegállomány vagy a bszabi megszűnt a terheseknek? Ha szabira megyek és utána tp, akkor is idén el kell, hogy kezdődjön a tp, hogy ne a minimálbérből számítsák, ha esetleg jövőre indul? Válaszod előre is köszönöm!
Veszélyeztetett terhességnél - onnan "ismerik fel", hogy a keresőképtelenség kódja 9-es - májustól nincs betegszabi, ami bekavarna, az 1. naptól táppénz jár.

Lehetsz előtte szabadságon, ez egyáltalán nem befolyásolja a tgyás és a gyed összegét, az mindkét esetben ugyanannyi, mert vagy a szerződés szerinti bérből, vagy az ezzel elszámolt szabadság átlagából számolódik, a kettő pedig gyakorlatilag ugyanaz (hacsak nem vagy többműszakos).

A táppénzt tegnap megbeszéltük, hogy mi az alapja ha idén indul és miből számolódik, ha jövőre.

Szakbarbár
2011-10-27 07:16:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Családtervezéssel kapcsolatban kérném tanácsát. Jelenleg második gyermekemmel vagyok itthon GYED-en (80E Ft körüli összeg), ami 2012. februárjában fog megszűnni. Szeretnénk még egy babát, de nem tudom, hogy születésének várható időpontja anyagilag mikor lenne kedvezőbb, ill. mikor kapnék magasabb TGYÁST, majd pedig GYEDet. (Munkaviszonyom 2007-ben volt, valamennyivel több, mint 180 nap, utána megszületett első gyermekem.)

Konkrét kérdése(i)m: Ha 2012. december 31. előtt születne az újabb baba, akkor a jelenlegi GYED lenne a következő GYED alapja?
Ha 2013. márciusában születne a baba (addigra már a GYES is lejárna, tehát táppénzen tudnék itthon lenni a szülésig, esetleg TGYÁSon/?/), akkor anyagilag rosszabbul járnánk? (Így a GYES lenne az alap?)

Melyik jobb megoldás: a terhesség alatt GYESen itthon maradni, vagy TÁPPÉNZen? (Volt már vetélésem, ill. veszélyeztetett terhességem, így gondolom, hogy a táppénz indokolt lehet).

A válaszokat előre is nagyon köszönöm.

Tisztelettel,
Andrea
Egyik ellátás soha nem alapja a másiknak. Ha 0 bérezett nappal - gyesbe, vagy gyes után közvetlen táppénzbe - szülsz, akkor az aktuális szerződés szerinti bérből számolnak. Ha van valamennyi bérezett napod (szabadság), akkor az ebből számított átlag. Mindkét esetben legfeljebb a minimálbér kétszereséig.

A táppénz többszöröse a gyesnek és egyáltalán semmit nem befolyásolsz vele hátrányosan, mert ez sem számít bele semmibe.

Szakbarbár
2011-10-26 08:15:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyes-en vagyok, elvileg februárig. Kistesó májusban érkezik. Szeretnék táppénzre menni, de úgy tudom gyes mellett nem tehetem meg. Ha lemondok a gyes-ről apuka igényelheti februárig? Ha jól tudom idén mindenképp el kellene kezdenem a tp-t, mert jövőre minimálbérből számítanák nekem, jól tudom?
Válaszod előre is köszönöm!
Jól tudod: jövőre induló táppénz alapja már csak a minimálbér, ha idén kezdődik, akkor még a gyed előtti átlag.
Gyes és táppénz úgy megy együtt, hogy gyes melletti munka mellett jár a táppénz. De ez ugye csak 6 óra lehetne, márpedig a szabadságodat - ami olyan, mintha dolgoznál - az eredeti munkaidővel, nagy valószínűséggel heti 40 órával számolnák. Akkor már egyszerűbb, ha apuka megy gyesre, de ez meg csak akkor megy, ha nem, vagy legfeljebb heti 30 órában dolgozik.
Ha teljes munkaidős, akkor nagyszülő gyes jöhet még számításba.

Szakbarbár
2011-10-26 08:13:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Második gyermekemet várom,szülés várható időpontja 2012.04.14.Október 28 ig Gyesen vagyok utána kiveszem a bennlévőszabikat,utána táppénzre megyek veszélyesített terhes vagyok.Azt szeretném megkérdezni , mivel 2012 ben fogom a Tgyást igényelni és gondolom hogy előző évet néznek majd, akkor velem mi lesz? 2011 ben szinte 10 hónapig Gyesen voltam akkor minimálbér után fognak nekem számolni Tgyás Gyed ?
Tisztelettel Angyal Mária.
Egészségbiztosítási ellátás alapja csak a 2%-os egészségbiztosítási járulékot képező jövedelem. A gyes és a táppénz nem ilyen, egyedül a szabadság alapja ennek azok közül, amiket 2010 elejéig visszamenőleg (az irányadó időszakban) kaptál. A tgyás és a gyed tehát a szabadságra kapott bérből fog számítódni, az alap az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Az átlaghoz ha pl 4 havi szabadságod lesz, akkor azt a 4 hónap naptári napjaival osztják.

Szakbarbár
2011-10-25 19:27:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Második gyermekemmel vagyok itthon ,december 20.ig Tgyáson leszek utána Gyed és Gyes.A cég ahová vagyok bejelentve küldte az OEP hez a Tgyás igénylést.Én kértem a családi adókedvezmény 2 gyerekre és az adójóváírást.84600 Ft-ból számolták az ellátást.(Tgyás).Közben többször kaptam az OEP-TÓL levelet ,hogy hiánypótlást kell beküldnöm és attól félek ,hogy a papírjaim elkeveredtek.58200 körül kaptam Tgyást.Ön szerint ez igy jó?Tgyást a cég számolja vagy az OEP?Tgyás,Gyed kalkulátorok ami netten vannak ,ha megadom a 84600.ot ugyan ennyi jön ki 58200.Akkor hol van az adójóváírás és a családi adókedvezmény?vagy nem férek bele abba a kategóriában?
Előre is köszönöm a segítséget.
Minden jót kívánok.
Tisztelettel Gyurka Ibolya.
84.600-ból számított tgyás 30 napra bruttó 59.220 Ft, ennek az adótartalma kedvezmények nélkül 12.033 Ft, 31 napra bruttó 61.195 Ft, aminek a számított adója 12.434 Ft. A számított adóból lehet a kedvezményeket levonni olyan sorrendben, hogy először a családi kedvezmény, utána az adójóváírás.

2 gyermek utáni családi kedvezmény 20.000 Ft lenne, ezt nem tudod kihasználni, mert ennyi adód nincs, max 0-ig tudod csökkenteni és akkor bruttó=nettó. Ha már a családi kedvezményt sem tudtad kihasználni, akkora 12.100 Ft-os adójóváírásra végképp nem marad adód.

A kalkulátorok valószínűleg adójóváírást igen, családi kedvezményt meg nem vesznek figyelembe a számításkor. A végeredmény azért ugyanaz a másik kombinációban is, mert az adójóváírás annyi, mint amennyi a bruttó tgyás adótartalma és teljesen mindegy, hogy ezt vagy azt a kedvezményt vonják le belőle a 0 adó eléréséig.

Ahhoz, hogy a családi kedvezményt és az adójóváírást is teljes egészében ki tudd használni, sokkal magasabb jövedelem kellene. Bruttó 158.000-nek van annyi adótartalma, amennyi egy adójóváírásnyinak és 2 gyermek utáni családi kedvezménynek felel meg. Ha legalább ennyid lenne, akkor valóban több lenne a nettód annál, mint aki ugyanolyan magas bruttó mellett nem vesz igénybe, vagy csak 1 gyermek után kap családi kedvezményt.
Alacsony jövedelmeknél a családi kedvezményt meg sem érzed, mert teljesen mindegy, hogy az egyébként is járó adójóváírást vagy a családi kedvezményt veszed igénybe, csak nulláig tudod csökkenteni az adót, ugyanúgy, ahogyan az is, akinek csak adójóváírása van.

Szakbarbár
2011-10-25 19:23:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!

2011.Szeptember 1től visszamentem volna dolgozni,de azt a választ kaptam hogy vannak helyettem.Nem tud engem foglalkoztatni.2008 júniusától otthon voltam 2 gyermek született egyik 2008 ban másik 2010ben.Most jelenleg a felhalmozódott szabadságaimat töltöm.Kérdésem a következő.Ha letelik a szabadság mi lesz utána?
Köszönettel
Tímea

Akkor az lesz, hogy a munkáltató kénytelen lesz találni Neked valami munkát, amit Te is elfogadsz, mert ebben az esetben úgy fizeti a béredet, hogy le is teszel valamit az asztalra, vagyis valami haszna van belőle, ellenkező esetben viszont úgy, hogy lógatod a lábadat napi 8 órában, mert ha nem tud foglalkoztatni, akkor állásidőre járó bért (100% alapbér) kell fizetnie.
Ezt a játékot a baba 3 éves koráig fogjátok játszani - valamelyikőtök fel fogja adni és akkor onnantól kezdve az van, amit a másik szeretne - , mert addig nem mondhat fel.

Ismertem olyat, aki hónapokig ült egy üres asztalnál teljes munkaidőben, utána azt mondták neki, hogy nem kell bejárnia, anélkül is megkapja az állásidőre járó bért, csak ne lássák ott és ne demoralizáljon többet, de olyanról is hallottam, aki 2 hét után beleőrült a helyzetbe, hogy nincs mit csinálni és nem szólnak hozzá, megjegyzéseket tesznek rá és inkább visszament gyesre.



Szakbarbár
2011-10-24 08:13:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy 25 éves 25 hetes kismama vagyok, első gyermekemet várom. A próbaidőm 90. napján mondott fel a munkáltatóm a munkaidőm lejárta előtt 2 órával, majd a fenn maradó időt még ledolgoztatta velem. Jelenleg munkanélküli vagyok. S szeretném megtudni, hogy melyik lehetőséggel járnék jobban a szülés utáni juttatások területén, ha még találnék munkát még a maradik időre a szülésig vagy ha a munkanélküli központban lennék regisztrált álláskereső?
2009. harmadik negyedévébne 4 napot, majd negyedik negyedévében 31 napot dolgoztam kiskönyvvel. Majd 2010. 04. 12 óta dolgoztam folyamatosan 2011. 04.30 -ig, s vele párhuzamosan volt még egy munkaehylem 2010.05.20- tól 2011.02.06-ig majd 2011.02.07- től 2011.04.30- ig.2010. első negyedévében még kiskönnyvel is dolgoztam 30 napot. 2011.05.02-án lettem regisztrált álláskereső. 2011.06.10-án munkába álltam és 2011.07.17-ig dolgoztam az új munkáltatómnál. Majd 2011.07.21-én felvettek az eddigi munkahelyemre és 2011.10.18-án mondtak fel. Ha jól számoltam akkor megvan a jogosultsághoz szükséges 365 napom, de kérem, hogy mivel én sem a jogosultsági napok kiszámolásához sem a Tb részhez nem értek kérem segítsen nekem!
Az előzetes biztosításod, a 2 éven belül 365 nap bőven megvan akkor is, ha ebbe a kiskönyves munka nem számít bele, itt most az a kérdés, hogy az aktuális biztosításod is rendben lesz-e.

Gondolom, most álláskeresési járadékot fogsz igényelni. Mindent az dönt el, hogy ez jár-e és ha igen, meddig, mert amíg ezt kapod, addig biztosított vagy, rendelkezel a másik jogosultsági feltétellel is.

Ha a tgyás elején (legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelhető) még tart a járadék, akkor jogosult leszel tgyásra és utána gyedre is. Ha valameddig jár, de ennél hamarabb kimerül, akkor ha a járadék végét követő 42 napon belül szülsz, akkor legalább a tgyásra jogosult leszel, de utána a gyedre nem. Ha nem vagy jogosult álláskeresési járadékra, akkor a tgyásra és a gyedre sem leszel és csak az alanyi jogon járó gyest igényelheted.

Valódi munkát nem találsz, kamuval meg ne próbálkozz, abból komoly gondok tudnak lenni.

Esetleg a munkáltatóra rá lehet küldeni egy ügyvédet, mert felteszem, hogy a terhesség miatt szüntették meg a próbaidő utolsó napján munkaviszonyodat és ha így van, akkor az rendeltetésellenes joggyakorlás lehetett, ami miatt meg lehet próbálni perelni. Az a rendeltetésellenes, hogy nem azért rúgtak ki, mert nem dolgoztál jól, hanem mert meg akarták úszni a kismamákkal kapcsolatos macerát és költségeket. Talán meg lehetne vele állapodni abban, hogy azt a megszűnést elfelejtitek, Te is elfelejted, hogy perelsz, azonnal elmész táppénzre, előre kifizeted neki a táppénzből őt terhelő részt és már most aláírjátok, hogy a tgyás 1. napján megszűnik a munkaviszonyod. Ezzel egyetlen Ft-jába sem kerülsz és bebiztosítod a tgyásodat meg a gyededet.
De ebben az esetben is csak az ezzel a babával, mert egy passzív gyeddel következő gyedre csak legalább 1 év munka után pályázhatsz. Ez ha munkanélküliről tudod igényelni, akkor is így van.

Szakbarbár
2011-10-24 08:08:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

4.gyerkőccel vagyok terhes,( 7 éve itthon) még GYES lejárta előtt várható a szülés időpontja. Munkáltató föl akart mondani a gyes lejártakor, kifizetve a szabit.
Ennek felének ledolgozására kötelezhető vagyok,-lennék- v nem?( ez alkualap lehetne, h a felét kell majd kifizetnie 4.gyes lejártakor?)
így, h GYESbe szülök megint, nem mondhat föl, ugye?( bt alkalmazott, minbér)
Köszönöm szépen a segítséget!Üdv, Dóra
Ezt én már megválaszoltam egy később feltett, de előbb hozzám került kérdésre, ugye?

Szakbarbár
2011-10-21 18:57:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Ugyan a bemutatkozóban nem találtam a felsoroltak között, inkább munkajogi kérdés, de bízom benne, hogy találkozott már ezzel a témával, s válaszolni tud.
13 év munkaviszony után,2010. októberében született gyermekem. 2012 januárban szeretnék visszamenni dolgozni( főállás, napi 8 óra). A munkakörömet betöltötték. A cég visszavesz egy új munkakörbe( mert muszáj), de felmondást terveznek 45 nap után. Kérdésem, ez jogukban áll? Nem vagyok védett a gyermek 3 éves koráig? Nem tudom, hogyan változtak 2011 augusztusától az ide vonatkozó jogszabályok.
Köszönettel, T. Dóra
Kismamák felmondási tilalma nem változott, a baba 3 éves koráig be vagy betonozva. Munkaszerződést közös megegyezéssel lehet módosítani, ha ebbe nem mész bele és az eredeti paraméterekkel nem tudnak foglalkoztatni, akkor állásidőre járó bért kell fizetni.

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve – a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is – a gyermek hároméves koráig terjedő,
(2) A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama
b) a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap
elteltével kezdődhet el.







Szakbarbár
2011-10-21 18:55:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Babát várok, 2012 májusában fogok szülni. A munkaviszonyom 2011 májusa óta áll fenn, előtte évekig egyetemre jártam.(Egyetem befejezése előtt egy hónappal kezdtem el dolgozni). Az alapbérem bruttó 200.000 Ft, a havi bérszámfejtésen a bruttóm 240.000 körül szokott lenni. A kérdésem az lenne, hogy mennyi TGYÁS-ra, GYED-re számíthatok, és meddig fogom kapni ezeket a juttatásokat? A TGYÁS tudtommal kb 6 hónapra jár, a GYED pedig annyi időre, amennyit biztosítva voltam (de max 2év). A 6 hónap TGYÁS után plusz 1,5 évig fogom kapni a GYED-et (egyetem+ 1 év munkaviszony), vagy összesen 1,5 évig fogom kapni? A TGYÁS ideje beleszámít a GYED idejébe?

Köszönttel:

Anna
A nappali tagozatos tanulmányok csak a jogosultság szempontjából érdekesek - ha enélkül nem lenne meg 2 éven belül a 365 nap - , gyedes napok nem járnak utána. A kb. 1 év munkaviszonnyal 168 nap tgyásra és kb. 1 év gyedre leszel jogosult, nagyjából másfél éves kortól már csak a gyest tudod igényelni.

Bruttó 240.000-es átlagból a jövő évi adóparaméterekkel családi kedvezmény nélkül nettó 133.000 körüli tgyás várható. A gyeded mindenképpen maximális, a jövő évre tervezett minimálbér kétszereséből számítva ez az előző kondíciókkal kb. nettó 95.000-et jelent, de itt még erős fenntartásaim vannak, hogy követi-e a maximális gyed a minimálbér emelkedését.

Szakbarbár
2011-10-21 18:47:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Én volnék a szabságos kérdező, tudomásul veszem, hogy nem foglalkozik a szabság kiszámolásával. Viszont annyit azért tudna segíteni, hogy lehetségesnek tartja a két év alatt a 29 nap szabságomat, úgy hogy 2009-ben csak 13 napot vettem ki. Reklamálhatok ? Kinek van igaza ?Nem akarnám magamra haragítani a munkaügyesünket feleslegesen pont a visszamenetelem előtt. Előre is köszönöm.
Zsuzsi
Mindenképpen kevésnek tűnik. Talán pont amiatt, hogy csak a gyed első fél évére számolták, pedig Neked még a gyed 1. évére jár, mert az új szabály arra vonatkozik, aki 2011.08.01 után kezdi a gyedet. Ez még egy új dolog, sok gondot okoz, ennél egyszerűbb ügyekben is bárki, bármikor hibázhat, úgyhogy ha finoman rákérdezel, azzal szerintem nem haragítasz magadra senkit, inkább csak arra ügyelj, hogy HOGYAN teszed szóvá.

Szakbarbár
2011-10-21 08:31:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja