SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Édesanyám 9éve dolgozik egy cégnél,többször volt névváltoztatás.(a munkaviszony folyamatos is volt,legalábbis így tudta) Most nagyon beteg lett,és 2011.szep.21-30-ig volt az első táppénze ,amit múlthóban kapott meg.Azóta viszont semmi,pedig folyamatosan bevisszük a táppénzes papírokat a céghez.Közben a cég ismét nevet változtatott!(anyu úgy emlékszik pont október tájt) A teve utcába azt a papírt kaptuk,(küldték)hogy 2011.szept,21-30-ig kifizetve és megszűnt a jogviszony. Vagyis megszűnt a folyamatosság,vagy be sem jelentették?Ilyenkor mit lehet tenni, most már akkor nem kap pénzt?
Előre is köszönöm a válaszodat!
Üdvözlettel:Zsuzsa
Vagy kijelentették, vagy rosszul jelentették le a jogutódlást, ha egyáltalán erről van szó, mert önmagában egy névváltozás nem lenne az. De az is lehet, hogy a Teve utcából küldött levelet rosszul értelmezitek és egyszerűen csak ülnek a táppénzes papírokon a cégnél, ez pedig mindössze az első folyósításról az adóigazolás. Annyi bizonytalanság van itt, hogy én a távolból, semmit nem látva, semmit nem ismerve nem tudok mit mondani.

Szakbarbár
2011-12-16 08:41:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő Úr!
Közgazdász vagyok, 36 éves munkaviszonyom van, ebből 25 egy multicégnél. Tavasszal megbetegedtem, gerincprobléma, ill. pszoriázis, állapotom változatlan, nem várható javulás sem orvosaim szerint.
A jelen szabályok szerint, a rokkantsági fokozatot nem éri el.
A kérdésem az, hogy a társasági előnyugdíj, mely 48 hónapra adható, gyakorlatilag a végkielégítés összegének havi kifizetésével, beleszámít-e a nők 40 éves jogosító idejébe a nyugdíjba vonuláshoz az ONYF-nél?
Köszönettel: Lilla
Fogalmam sincs, hogy mire gondolsz társasági előnyugdíj alatt, innentől kezdve pedig az egész kérdést nem értem.

Szakbarbár
2011-12-15 21:04:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2012. március 28-ra vagyok kiírva második gyermekemmel.
Az első 2009-ben született, a TGYÁS lejárta után (2010.04.06.) visszamentem dolgozni.
Miután szerettünk volna másodikat, de a stresszes munkakörömre visszavezethetőleg nem jött össze, éltem egy lehetőséggel, és 2011.áprilisában beadtam a felmondásom, 2011.07.07-én pedig eljöttem a cégemtől.
Az új lehetőség a következő volt: az új cégem ismerte és akceptálta a problémánkat, ezért tudva a terveinkről vettek fel, azzal, hogy kislányom bölcsődéjének megkezdéséig GYED-en maradhatok, és utána állok munkába. Ez így is történt: a szerződésem 2011.07.08-tól indult, én ugyanezzel a dátummal beadtam a GYED igénylést, melyet 10.02-ig igénybe is vettem.
Koromból adódóan illetve mert az előző szülésnél is voltak problémák az orvosom azonban javasolta, hogy maradjak otthon, így 10.04-vel elmentem táppénzre.
Az OEP azonban most nem akar fizetni. Mi tévő legyek? Hogyan érinti ez a biztosítotti viszonyomat (terhesen nem lehetek nem biztosított!)? Illetve hogyan érinti a TGYÁS-t?

Előre is köszönöm válaszát!
Lehet, hogy elvesztem a sok irreleváns részlet között, de jól értem, hogy az új munkaviszonyodban egyetlen percet sem dolgoztál, onnan rögtön gyedre mentél, ahonnan meg táppénzre váltanál? Mert akkor ezen ne csodálkozz, hogy elutasították a táppénzigényedet, ugyanis itt nem is jött létre a biztosítási jogviszony, mert nem léptél munkába, ráadásul erősen színeltnek tűnik és nem tudod bebizonyítani az ellenkezőjét. Itt ha valamin csodálkozni lehet, akkor az az, hogy a gyedet egyáltalán megállapították. Akár tényleg így volt, ahogy írod, akár ez csak valami fedősztori, még előbbit sem fogja elhinni senki.

Az csak a kezdet, hogy nem kapsz táppénzt, mert aki ezt megállapította volna, az már úgy járt el, a hogy az egészségbiztosító el szokott járni ebben az esetben, vagy színlelésre hivatkozva vagy a munkába nem lépés miatt azt mondja, hogy nem is vagy biztosított, akkor meg nincs ellátás. Szóval ez csak a kezdet, készülj fel rá, mert simán lehet még ebből az, hogy

- törlik a biztosítási jogviszonyt
- visszakövetelik a gyedet
- gyest csak 2 hónapra visszamenőleg tudsz igényelni
- a kimaradt időszakra az egészségügyi szolgáltatási járulékot meg kellene fizetni
- biztosítási jogviszony hiányában tgyásra és gyedre nem vagy jogosult

A helyzet mentésére az egyetlen ötletem, hogy egyelőre fizesd az egészségügyi szolgáltatási járulékot, hogy egyáltalán az orvosi ellátásra jogosult legyél, majd a 6. hónap körül igényelj álláskeresési segélyt, innen jogosult lehetsz tgyásra és gyedre, utóbbira mindenképpen csak a minimálbér után, előbbiben bizonytalan vagyok, hogy a minimálbér vagy ha - ahogy feltételezem - a kétszeresénél több a segély alapja, akkor a kétszerese után.

Semmi értelme nem volt annak, amit csináltál. Ha valós lett volna az új munkaviszony, akkor az eredetiből fizetés nélkülire mehettél volna, ha stresszesnek érezted és vagy lehettél volna gyeden, vagy gyes mellett részmunkaidőben dolgozhattál volna az új cégnek. Aki erre nyilván csak addig tartott volna igényt, amíg ténylegesen dolgozol, ahol már csak pénzbe és adminisztrációba kerülsz, onnan nem. Pontosan emiatt tűnik életszerűtlennek az egész sztori. Sokkal inkább az van benne első olvasatra, hogy megszűnt az előző munkaviszonyod és az egyébként igényelhető passzív gyed helyett egy következő baba utáni ellátásokat is bebiztosítva létesítettél egy színlelt munkaviszonyt, ahol egyetlen percet sem dolgoztál, egyetlen Ft járulékot sem fizetett senki, de 2 évnyi ellátásra pályáztál ebből a jogviszonyból.

Szakbarbár
2011-12-14 08:35:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő.

2007 januárjában született a fiam, és 2009 november 21-én a kislányom. Azóta különféle ellátásokkal, TGYÁS GYED, GYES, itthon vagyok, nem dolgozom. Most november 21-e óta megint GYES-en. A gyerekek születése előtt közalkalmazottként dolgoztam, először fél állásban, majd 2008 áprilisában a kinevezésemet teljes idősre módosították. A teljes idős kinevezésemhez tartozó fizetés br. 142.000 Ft illetmény, és 14.000 Ft egyéb pótlék lenne, ha dolgoznék. Most az lesz a helyzet, hogy a Gyes mellett 4 órában visszamegyek dolgozni január elejétől. Mivel azonban a két gyerek után sok szabadságom van, ezt úgy fogják kiadni, hogy mondjuk jan. 2-án felmondanak, kifizetik a szabadságomat, és jan 3-án visszavesznek teljes állásba, de dolgozni csak négy órásban fogok, természetesen csak a fele pénzért. Az lenne a kérdésen, hogy ha én a közeljövőben újra terhes lennék, akkor a következő gyereknél miből számolnák nekem a TGYÁST és a GYED-et, a négy órás munkám utáni fizetésből, vagy a teljes állású kinevezésem utáni fizetésből? Valamint az, hogy ebben az esetben számít-e a kifizetett szabadságom?
Ha az irányadó időszakban 4 órás bérből van jövedelmed, akkor ez lesz az ellátások alapja.

Szakbarbár
2011-12-14 08:08:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbankár úr!

2012 március 23re vagyok kiírva és 2012 február 21én lesz,hogy 1 éve dolgozom. Viszont ha lehetséges én szeretnék januártól vagy februártól táppénzre menni.Mennyire számít így bele gyes,gyed tgyásba,hogy nincs 1 év munkaviszony,ha elmegyek táppénzre vagy várjam ki az 1 évet?Nem igazán vagyok tisztába a fogalmakkal.Ameddig bírom,dolgozok,mert ülő munkát végzek,csak az utazás lenne már olyan nagy hassal megerőltető. Ön mit javasolna?A keresetem bruttó 114400Ft.


Tisztelettel: Judit
1 év biztosításban töltött idő a tgyás és a gyed egyik jogosultsági feltétele. Táppénz alatt is ketyeg a biztosítási jogviszonyod, úgyhogy hacsak nem szülsz annyival hamarabb, akkor nincs gond. Egyébként a szülés előtti 2 évben akárhány részletben meglehet a szükséges 1 év, így is jó, úgyhogy ha korábban is dolgoztál, akkor egy korai szülésnél sincs gond.

Szakbarbár
2011-12-13 18:40:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg 3. gyermekemmel vagyok gyese-en, ami januárban lejár. 2005 szeptemberében született az első gyermekem, tehát azóta vagyok itthon és gyűlik a szabadságom. Szeretném januárban az eddig felgyűlt szabikat kifizettetni, de nem mennék vissza dolgozni, hanem maradnék gyesen a másik gyermekemmel, aki tartósan beteg (ételallergia). A munkáltatóm azt mondja ezt nem lehet, majd csak akkor, ha az a gyes is lejárt, és elmondásuk szerint gyes alatt a szabadságomat sem tölthetem.
Másik kérdésem az lenne, ha én elmegyek anyaságira, a férjem (vagy nagyszülő) igényelheti-e a tartósan beteg gyerek után a gyest?

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Gizi
Egyszerre családilag csak egyetlen ellátást lehet igényelni, úgyhogy ha Te gyeten vagy, akkor más nem lehet gyesen.

Gyes és szabadság valóban nem működik együtt, mert csak heti 30 órában lehet gyes mellett dolgozni, a szabadság meg olyan, mint a munka, úgyhogy ha heti 40 órásként vagy szabin, akkor nem jár a gyes. De az úgy működik, hogy gyes lemond 3 éves korban, szabadság és utána vissza gyesre. Merthogy a gyes igénybe vétele opció, nem kötelező vele élni. Ha 3 éves korig igényelsz fizetés nélküli szabadságot és utána úgy gondolod, hogy visszamész dolgozni, akkor a munkáltatónak kutya kötelessége kiadni a szabit. Ezután megint dönthetsz úgy, hogy mégis inkább gyesre mennél.

Szakbarbár
2011-12-13 18:19:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

Májusban jár le a gyesem, és vagy visszamennék dolgozni, vagy ha addig terhes leszek(remélem igen) akkor amint lejár a gyesem, terhesen táppénzre mennék azonnal.

Az elmúlt 3 évben volt egy s más változás a munkahelyemen, kiszervezések, leépítések, költözködés(más városba).
Azt a szervezeti egységet, ahol én dolgoztam csak az utóbbi érintette. (költözködés más városba)

Annak már utánajártunk, hogy a munkaszerződésem olyan, hogy akár a régi városban, de az új városban is dolgozhatok,
szóval nincs a szerződésemben olyan kitétel, hogy ha más városba költöznek, akkor az ellen nekem lehet kifogásom.....

Innentől kezdve, két lehetőséget látok:
1.) Ha májusig terhes leszek és táppénzre mennék, akkor is van-e lehetősége a munkaadómnak kirúgni elküldeni bármilyen okból?
Ha igen, és munkanélkül maradnék pl 5-6 hónapos terhesen, akkor mit tegyek munkanélküliként, hogy kapjak tgyást és gyedet?

2.) Ha mégsem várnék addigra kisbabát, és vissza kellene mennem dolgozni, akkor milyen szabályok vonatkoznak most rám?
Azt jól tudom, hogy a gyes után visszatérő kismamáknak kell/muszáj, hogy adjanak munkát? (szóval nem küldhetnek el hacsak nem volt pl csoportos létszámleépítés. (márpedig ez nem volt)
Az helyes infó, hogy ha visszamennék dolgozni, akkor nem kell, hogy feltétlenül ugyanazt a pozíciót ajánlják fel, ahonnan eljöttem (csak valami hasonlót, és ugyanazzal a fizetéssel, kell, hogy adják?)

Előre is köszönöm, Noémi
A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom.

Munkaszerződést, benne munkavégzés helyét, munkakört és munkabért módosítani közös megegyezéssel lehet. Nem vagy köteles elfogadni az új helyzetet. Ha a munkáltató az, aki nem tudja fenntartani az eredeti paraméterekkel a munkaviszonyt és elfogadhatót sem tud kínálni, akkor neki kell felmondania és fizetnie, amit ilyenkor kell.

Mt. 76/C. § (4) Amennyiben a munkáltató székhelyének, telephelyének megváltozása miatt a munkavállaló munkavégzésének helye módosul, a munkaszerződést módosítani kell, ha
a) a változás következtében a munkahely és a lakóhely közötti naponta – tömegközlekedési eszközzel – történő oda- és visszautazás ideje másfél, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállaló esetében – a megváltozott munkaképességű munkavállaló által igénybe vett közlekedési eszközzel – egy órával növekszik, vagy
b) a változás a munkavállaló számára személyi, családi vagy egyéb körülményeire, illetve költségeire tekintettel aránytalan vagy jelentős sérelemmel jár.

A jelenleg hatályos Mt. tehát szabályozza ezt a kérdést, akkor is, ha a munkaszerződés nem tér ki rá.

Szakbarbár
2011-12-13 18:14:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Emelt össezgű csal.pótlékot kapunk kisfiam tejallergiájára. Szeretném kérdezni, hogy az utazási igazolványon kívül közgyógy.ig.jár, és milyen feltételekkel, és minek kell az? Ér egyáltalán valamit?
Másik kérdésem, hogy adó szempontjából van tényleg valami kedvezmény?
Köszönettel:Buje
Az adókedvezmény, amire gondolsz, a személyi kedvezmény nevű, SZJA-ból érvényesíthetó kedvezmény, a minimálbér 5%-a havonta. Az erre jogosító betegségeket a 335/2009. kormányrendelet tartalmazza. Ebben latinul vannak benne a betegségek, úgyhogy nem tudom megmondani, hogy a tejallergia ide tartozik-e, de Neketek ez egyelőre nem érdekes, mert ezt az tudja érvényesíteni, aki saját maga beteg és van jövedelme.
Kózgyógyról egyáltalán semmit nem tudok, csak azt, hogy az önkormányzatnál lehet igényelni.

Szakbarbár
2011-12-12 22:39:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Szakértő!
Az lenne a kérdésem,hogy 2011. áprilisában szültem 2011. január óta Tgyáson voltam majd szülés után októberig kaptam és utána jött a Gyed. Lehet hogy én nem értem tisztán a számolás szisztémáját de én úgy gondoltam hogy ha 2006 óta folyamatos a munkaviszonyom akkor a Tgyás és a Gyed alapja is a 2010-2011. év. Most, hogy megkaptam az első teljes összegű Gyedet ez mégis kevesebb napi bérre jött ki mint az előtte kapott Tgyásom. Előre is köszönöm válaszát.
A tgyás és a gyed is 2011-ben indult, mindkettő alapja a 2010.01.01-2010.12.31. közötti átlag. Ha egyforma az irányadó időszak, akkor a gyed 2 ok miatt tud kevesebb lenni nettóban:
1. A gyednek van egy maximuma
2. Ha ez nem is érint, akkor az viszont mindenképpen, hogy a bruttóban ugyanannyi gyedből 10% nyugdíjjárulékot vonnak, ami a tgyást nem terhelte.

Szakbarbár
2011-12-12 11:05:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Lőrincz István! Én 2012 áprilisában szülők. Viszont most 2011 decemberétől elmennék táppénzre, mint veszélyeztet terhes, mert olyan munkahelyen dolgozom ahol nap mint nap fertőzéseknek és idegeskedésnek vagyok kitéve, illetve szinte egész nap lábon kell állnom és ezt elég nehezen viselem. Azt már megértettem, hogy a tgyást szülést előtt 28 nappal lehet igénybe venni, illetve, hogy ennek és a gyednek az összegét ez előző évi, vagyis a 2011-es jövedelmemből számolják. A kérdésem az lenne, ha én most megyek el táppénzre és innentől nem dolgozom, akkor ugye nem azt jelenti, hogy a tgyást és gyedet a 2010-es jövedelmem után számolják ki, hiszen nekem bőven megvan a 180 napom 2011-ben, ugyanazon a munkahelyen dolgozom 2004 óta és nem volt megszakításom.

A másik kérdésem pedig az lenne, hogy én idei év szeptemberétől egy második munkahelyen is dolgozom. Május - júniusban én már bőven gyeden leszek, de többek között egy kis iskolának vagyok az igazgatója 2011 szeptemberétől és sajnos a szülési szabadságomra nincs kinek átadjam ezt a tisztséget. Aláírhatók én az érettségi vizsgán, mint igazgató vagy vizsgáztathatók-e mint szaktanár, ha ezért nem veszek fel semmilyen juttatást?

Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel Annamária
Minden egyes ellátásnál külön vizsgálják, hogy mi az irányadó időszak, aminek a jövedelme alapján megállapítják az ellátást. Attól, hogy táppénzen is vagy 2011-től, aminek a 2010-es év az alapja, attól még a tgyás egy ettől független, másik ellátás, ami ha 2012-ben indul és 2011-ben van legalább 180 bérezett napod folyamatos biztosításból, akkor a 2011-es jövedelem lesz az alapja.

Ingyen bármit csinálhatsz, a gyededet csak az veszélyeztetné, ha pénzt is kapnál.

Szakbarbár
2011-12-12 09:45:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy a 2012-ben megszületendő gyermekem után a gyednek az összege a 2011.01.01-2011.12.31-ig terjedő időszakban szerzett jövedelmek alapján lesz-e (9 hónap gyed+3 hónap munkabér), vagy pedig a 2012-től számított munkabér alapján lesz megállapítva. (A gyermek születéséig akkor is lesz 180 nap)
Válaszát előre is köszönöm!
A gyed nem bérezett időszak. Ha az előző naptári évben nincsen 180 bérezett nap gyed miatt, akkor a következő, amit néznek, hogy az ellátás kezdő napját megelőző nap és az előző év eleje közötti időszakban akárhány részletben és akár az előző és a tárgyévből összerakva van-e legalább 180 bérezett nap. Ha így már van, akkor utolsó 180 bérezett nap az ellátás alapja. Ha így sincs, akkor további szabályok jönnek, minden esetre lehet valamelyiket alkalmazni.

Szakbarbár
2011-12-09 11:47:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő!

Gyed-en 2010.01.04-től 2011.08.27-ig voltam.
2011. júliusban jeleztem cégem felé, hogy ismét kismama vagyok, így a gyed lejárta után szeretnék szabadságot kivenni a szülés várható időpontjáig, mely 2011. szeptember 29. Cégem –hosszas levelezgetés után- 2011. 08.28-tól (vasárnap) 2011.09.02-ig (péntek) engedélyezte a szabadságot. Ezt követően igénybe vettem a tgyás-t (2011.09.03.szombattól).
Második gyermekem születési időpontja 2011.10.05.

A bérem a gyed-em alatt folyamatosan emelkedett, 2009-ben 108.300-ra, 2010-ben 120.700-ra, majd 2011-ben 125.600 Ft-ra. Jelenleg is ennyi.

Az augusztus havi nettó bérem, melyben 3 nap fizetett szabadság, és gyed szerepelt, 74.693.- Ft. (Fizetett szabadság bruttója: 16.383.- Ft, gyed bruttója: 76.270.- Ft)

A szeptember havi nettó bérem, melyben 2 nap fizetett szabadság, a többi tgyás, 66.868.- Ft. (Fizetett szabadság 2nap, bruttó 11.418.- Ft, tgyás bruttója: 60.545.- Ft, összes bruttó: 714.963.- Ft)

Az október havi nettó bérem, mely tiszta tgyás, 59.554.- Ft. (Bruttó 67.035.- Ft)

Első gyermekemnél a Gyed-em bruttója 31 napos hónap esetében: 87.573.- Ft, 30 napos hónap esetében: 84.747.- Ft. volt.

Ezek alapján kérdezem Öntől, hogy helyesen számolja a cégem a mostani tgyás-omat? (én kevésnek találom, mert úgy tudtam, hogy a jelenlegi szerződés szerinti béremet veszik alapul) Kérdésem még, hogy a gyed-em mennyi lesz ezek után?? Még ennél is kevesebb?? Merthogy majdnem 10-12 ezer Ft-tal kapok most kevesebbet, mint előtte. Ha viszont elveszik 2012. januártól az adójóváírást, akkor további 12.100 Ft-tól esek el majd. És mivel hiába emelnek bruttó bért, nálam ez nem fog jelentkezni, csak ha visszamegyek dolgozni.

Amennyiben ezek az adatok elegendőek, úgy kérem segítő válaszát.

Szép napot és minden jót kívánok!!! üdvözlettel
Szerződés szerinti bér ott az alap, ahol nincs egyetlen napi jövedelem sem. Itt van, de ez egy speciális eset. Ahogyan megállapították, az úgy egészen biztosan nem jó, de hogy pontosan hogy lenne jó, azt én sem tudom megmondani, mert ez a ritka helyzeten belül is egy olyan alapeset, amivel még nem volt dolgom.

Azért ritka, mert 6 munkanapnál kevesebbre van jövedelmed - 5 munkanap + 1 hétvége - és ilyenkor át kell számítani 5/2-es munkarend szerint a bért az átlaghoz. Ezzel nem lenne gond, ha az egész csak aug-ban vagy csak szept-ben lenne, de itt az 5 nap 2 külön hónapra oszlik el és fogalmam sincs, hogy ilyenkor hogy megy az átszámolás. (Csak gondolom, hogy mind a két hónapot átszámoljuk, tehát 16.383/3*23 és 11.418/2*22 és utána az egészet 61-gyel osztjuk.) Az viszont tuti, hogy nem úgy,ahogy a kolléganő számolt, ő valami érthetetlen ok miatt a 16.383+11.418 Ft-nyi, 5 munkanap+1 naptári napnyi jövedelmet 9-cel osztotta, ez egyértelműen visszajön a számokból. A 9-cel osztás miatt lett olyan irreálisan kicsi a tgyás alapja.

Mivel a jó megoldást nem tudjuk neki prezentálni, mert mint mondtam, én sem vagyok benne biztos, a legjobb lenne talán megkérni a kifizetőhelyet, hogy kérje az egészségbiztosító írásos válaszát, hogy hogyan kell megállapítani ebben a ritka helyzetben a tgyás alapját és aszerint járjon el, mert az hétszentség, hogy lényegesen több lesz. Nagyjából az alapbérednek kell visszajönnie a számítás eredményeként, mert pont ez az egésznek a célja ott, ahol egyébként jobban járna valaki a hétvégék körüli variálással. Pont annyi nem az átlag, mint az alapbér ott, ahol 31 napos hónap (is) játszik, ez egy minimális buktát eredményez.

Ha nem teszik meg, hogy írnak, akkor írj Te a kifizetőhelyi ellenőrzésnek és rögtön azt kérd, hogy menjenek ki a helyszínre és nézzék meg - biztosítotti panaszt így vizsgálnak ki.

Több, mint fél órát számolgattam és válaszoltam, úgyhogy siker esetén nem tiltakozom a hála kifejezése ellen.

Szakbarbár
2011-12-09 11:40:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Nov. 18.-án válaszolt nekem. Én vagyok a folyamatos munkavégzéssel felvett kismama.
A cégem 2 hete bejelentette,hogy 12 óráról át áll 8 órás munkavégzésbe.
Az heti 5 nap és 2 nap pihenő,és 3 műszak lesz.
A felhalmozott szabikat Febr. 6-tal veszem ki (1 hetet).
A kérdésem:
A szerződésemet változtatni kell?
Az órabérem ami 501 Ft azt meg kell emelniük? Mivel az akadályoztatás megszűnik(Gyes).
Ha órabér marad és több műszakos munkarendre áll át a munkahelyem ,akkor az órabérem 115% kapom?

Válaszát előre is köszönöm : Ancsa



A béredet a gyes utáni nappal rendezni kell. A helyi szokások döntik el, hogy erről munkaszerződés módosítást írtok vagy csak értesít róla a munkáltató írásban, amit Neked nem is kell aláírnod, csak örülni kell neki.

3 műszakosként is lesz egy 15%-os távolléti díj szorzód, így ha egy rövid időre van szabadságra kapott béred - 1 hétnél egy nagyon kicsivel többet javasoltam - akkor a 115%-os bér lesz a tgyás és a gyed alapja.

Szakbarbár
2011-12-09 10:55:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár úr!Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy a férjem Franciaországban dolgozik be van jelentve és van lakcíme és azt hallottam, hogy igényelhetem a francia családi pótlékot gyermekeimre.Nem tudom hogy egyáltalán igaz-e és nem tudom kihez forduljak.Én itthol élek a gyerekekkel.A nagyobbik 6 éves a kisebbik 3 ő asztmás jelenleg gyesen vagyok vele rá emelt családi pótlékot kapok.A kérdésem ha igaz akkor mi ennek az igénylésnek a menete?Kérem ha tud segítsen.Előre is köszönöm.Tisztelettel:Judit
Passz. De hogy valami hasznosat is mondjak, itt érdeklődj: Magyar Államkincstár Budapesti és Pest Megyei Igazgatósága Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya, cím: 1115 Budapest, Bartók B. u. 120-122., e-mail: nko.kmrig@allamkincstar.gov.hu, fax: 36-1/350-2465

Szakbarbár
2011-12-08 23:23:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő!

Segítséget szeretnék kérni, mert tudatlan vagyok a témában....
1998. augusztusa óta dolgozom munkahelyemen, ahol határozatlan időre vettek fel. Időközben kétszer szültem, másodjára ikreket és most december 31-én jár le a gyesem. Tegnap felhívtak a munkahelyemről, hogy figyelmeztessenek lejár a gyesem, mondtam a hölgynek, hogy még a gyerekek 8. születésnapjáig szeretnék itthon maradni anyaságin. Azt mondta fel kell mondanom ahhoz, hogy jogosult legyek az anyasági támogatásra. Szeretném tudni, hogy mit kellene tennem, mert ezt egy kicsit hitetlenkedve fogadnám el.
Köszönettel és Tisztelettel
Reni
A gyethez csak lehet, de nem kötelező fizetés nélküli szabadságot biztosítani. Így ha a munkáltató boldogan alkalmazna, de nem akarsz dolgozni, mert inkább gyeten lennél, akkor valóban fel kell mondanod, hiszen fizetés nélkülit erre nem kell engedélyezni, ha nem engedélyez, akkor dolgozni kéne, azt viszont nem akarsz, így - a Te oldaladon felmerült okból - nem tudtok egymással mit kezdeni.

Szakbarbár
2011-12-08 19:43:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2007 szeptember és 2011 február közepéig tartó hivatalosan is leigazolt külföldi munkaviszonnyal rendelkezem. 2011 február közepétől április közepéig semmi leigazolható jövedelmem nincs, majd 2011 április közepétől álláskeresési járadékot kapok a külföldi munkaviszonyom alapján 2012 januárjáig. 2012 január végére várjuk első gyermekünket.
Kérdésem az lenne, hogy a fentiek alapján milyen ellátásra vagyok jogosult TGYÁS, Gyed, vagy Gyes? Ha jár nekem pl. TGYÁS, vagy Gyed annak kiszámitásakor mit vesznek figyelembe? Mikor kezdjem meg ezek igénylését? Várható-e valami változás 2012 januárjában a jogszabályokat, törvényeket illetően?
Válaszát köszönve, tisztelettel: Éva
Fontos lett volna tudni, hogy EU tagállamban dolgoztál-e vagy sem. Ha nem, akkor csak a gyest tudod igényelni. Ha igen, akkor lényegesen jobb a helyzet.

Ebben az esetben a tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelheted, a járadékról. Vagyis ha ezt még kapod ebben az időpontban, akkor sem a tgyással, sem utána a gyeddel nem lesz gond. Legalábbis a jogosultsággal nem, de az összeggel igen, mert a gyed alapja csak a minimálbér lesz. A tgyásé ennek a kétszerese, mert gondolom, hogy a járadékot magas külföldi bér után állapították meg. A régi bér a tgyás, gyed alapjába 2 okból sem számít be, egyrészt megszakadt a biztosításod, másrészt magyar pénzbeli ellátás alapjába csak magyar pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem számít bele. (A járadékból ezt nem vonják)
Emiatt a tgyás alapja a járadék alapját képező átlag - amibe viszont a tagállamban szerzett jövedelem beleszámított - de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a gyedé pedig a minimálbér, mert annak szigorúbbak a feltételei, ha munkanélküli miatt nem tudsz 180 bérezett napot felmutatni és ugye 2 okból sem tudsz, akkor csak a minimálbér az alap.

Jogosultságot illetően nincs változás jövőre, de ha jövőre indul a tgyás, akkor a jövő évi minimálbér kétszerese az alapja. Mivel lényegesen több, mint a járadék, ezért célszerű már január első napjaitól igényelni.

Szakbarbár
2011-12-08 07:31:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2007 szeptemberben kezdtem dolgozni egy cégnél Munkaerő Kölcsönzőn keresztül.2008 februárban táppénzre mentem,terhességem miatt,2008.07.28-án született meg a gyermekem.Majd 2010.04.29-én megint gyermekem született.

Mikor elöző gyermekem után lejárt a Gyed(2010.07.28)akkor kezdtem intézni,hogy ne a Gyes-t kapjam, hanem újból a THGY-t és a GYED-et.Ekkor derült ki számomra, hogy a Munkaerő Kölcsönző, akivel volt-van szerződésem, felszámolás alá került.Hosszas időre sikerült a felszámolóval leigazoltatni a munkáltatói igazolást, hogy kapjam a TB-től a megillető járandóságokat.Jelenleg a Gyed-et kapom a TB-től.

Munkaszerződésem azonban sem a munkaerő Kölcsönző, sem a felszámoló nem mondta fel, és semmi papírom nem kaptam vissza(TB kiskönyv, stb),A felszámoló azt állítja, hogy nincs a tulajdonukban, semmiféle adminisztrációs dokumentum, a volt cégemtől.Nem tudom, mit tegyek, igaz 2017-ig itthon maradhatok főállású anyaként,de félek addigra már nyoma veszik mindennek.Tanácsát kérném,hol és mikor intézzek,és mi lehet a papírjaimmal és a járandóságokkal(felgyűlt szabadságok,végkielégítés ha jár).

Kihez fordulhatok?tudna-e ajánlani valakit?Komárom-Esztergom Megyébe lakunk,de Győr város közlekedésileg könnyebben és gyorsabban megközelíthető, mint a megyeszékhely. Válaszát előre is köszönöm Maradok Tisztelettel:egy 4 gyermekes anya
A tb kiskönyv csak az utolsó 2 év miatt érdekes csak, ennél sokkal többet bele fog tudni írni a munkáltató (felszámoló), hiszen a nála eltöltött időszakot gond nélkül le tudja igazolni.

Az összes többi előző helyes papír csak akkor kell, ha valaha közalkalmazott leszel és ott a besoroláshoz fontos a korábbi munkaviszonyban töltött időtartam. Viszont ehhez a nyugdíjbiztosítótól is be tudsz szerezni igazolást, feltéve, hogy adtak be az előző helyek nyugdíjadatszolgáltatást. Ezért nagyon zaklatják és bírsággal fenyegetik az önként nem teljesítő cégeket, úgyhogy csak nagyon kis arányban nem adják be.

Úgyhogy a gyakorlatban egyáltalán semmilyen problémád nem lesz abból, hogy eltűntek a mostani előtti helyedből kapott papírok. Amiket ráadásul lehet, hogy még az akkori cégtől is be tudsz szerezni - ezt próbáltad már?

Egyébként a táppénzed mértékének a megállapításához az egészségbiztosító bekérte a tb kiskönyvedet - mindig bekéri, ha az elmúlt 2 évben máshol is dolgozott valaki - és a másolatának ott kell lennie nála az iratanyagodban.

Szakbarbár
2011-12-07 20:09:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
A kérdésem a következő lenne. Ha gyesen vagyok az első babával és még a gyes ideje alatt jön a második baba akkor miért érdemes kivenni a szabadságokat és utána elmenni táppénzre? (Br. 180000 a bérem és megvan az 560 biztosítási napom.) Tehát ha nem lesz meg a 180 nap bérezett napom a két baba között, így a tgyás és a gyed alapja a fizetésem, de max a minbér 2 szerese mivel a kedvezményszabály érvényes az esetemben ha az előző naptári évet nézzük. Most akkor ha kiveszem a 60 nap szabit és utána táppénz az úgysem változtat semmit az ellátás mértékén (tgyás és gyed) nem? Ez csak azért jó mert a gyesnél többet kapnék? Vagy ha kiveszem a szabit és táppénz akkor már ezt veszik számításba az ellátásnál annak ellenére hogy az egész szabi és tp együtt nem haladja mega 180 napot? Kérem segítsen mert nem látok tisztán. Azt hittem értek ebből az egészből valamit, de nem, tévedtem! Előre is köszönöm válaszát.
Abban igazad van, hogy a tgyást és a gyedet nem befolyásolja, hogy mennyi bérezett nap van ezek előtt, ha ez nincs legalább 180 nap, tehát hosszú távon nem lehet ezzel nyerészkedni. Rövid távon annyiban lehet, hogy a táppénz több, mint a gyes, amit ráadásul nagyszülőnek meg lehet igényelni anyuka táppénzével egyidőben.

Ami még érdekes lehet: gyesbe szülésnél a gyed alapja nem feltétlenül a minimálbér kétszerese. Nagyon kicsi rá az esély, hogy ilyen szerencsétlenül jöjjenek ki a dátumok, de előfordulhat, hogy nem alkalmazható a kedvezményszabály és csak a minimálbér a gyed alapja. Igaz, ezen mindössze 12 nap szabadsággal vagy táppénzzel már lehet segíteni a nagyon ritka, szerencsétlen esetekben is.


Szakbarbár
2011-12-07 19:59:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Köszönöm a korrekt és őszinte válaszát. Nagy segítséget nyújtott abban, hogy problémámról valakivel érdemlegesen tudtam beszélni, mivel ezt bármilyen hely megkeresésével nem egyértelmű válasz adással nem tudtam elérni.
Még egyetlen egy dologban kérnék segítséget, amiben nem vagyok egészben biztos:
A leveleimben leírtak alapján akkor én jelenlegi helyzetemmel ha gyermeket szeretnék vállalni akkor semmire nem vagyok jogosult csak a gyermek megszületését követően a gyes-re. Teljesen mindegy, hogy előtte egy évet dolgoztam azzal nem vagyok jogosult semmire, mivel most jelenleg nincs munkahelyem.
Segítségnyújtását megköszönve:
Kellemes Ünnepeket Kívánok!
A régi érdemek már elévültek, úgyhogy ha nincs elég új, akkor csak a gyes marad.

Szakbarbár
2011-12-07 19:50:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbár!
Elsősorban köszönöm a gyors válaszát, igénybe venném a fizetős szolgáltatását és a segítségnyújtását.
Annyit szeretnék még helyesbíteni, mert lehet, hogy nem egyértelműen írtam le, hogy én jelenleg csak regisztrált munkanélküli vagyok. Munkaviszonyom 2011. július hónapban szűnt meg. Ezt követően a munkaügyi központban álláskeresési támogatásra voltam jogosult, ami 2011. október hó 24. napjával megszűnt.
Első gyermekem 2005. évben született. Három évig otthon voltam vele, utána pedig munkanélküli voltam.
Majd 2010. június hónaptól - 2011. július hónapig volt munkaviszonyom, és a fenti sorokban már leírtak szerint újból bejelentkeztem a munkaügyi központba, ahol az álláskeresési járadék 2011. október hó 24. napjával megszűnt.
Segítségnyújtásával kapcsolatosan és a fizetős szolgáltatás megbeszélése végett az e-mail címem megadásával szeretném a kapcsolat felvételét Önnel, hogy ezek ismeretével mire lehetek jogosult és mire van lehetőségem.
Ez egy egészen más helyzet, mint amit tegnap kihámoztam a kérdésből. Arra egyszerű, olcsó megoldást tudtam volna. Erre csak drága, bonyolultat tudnék, amiben nem sokkal van több annál, mint amire magadtól is gondolnál.

Szakbarbár
2011-12-06 19:34:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja