SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

A segítségét szeretném kérni!

2004 nov.-2011. november 9.-ig dolgoztam egy Cégnél: 2009 szept. 1-én megszületett a kislányom.

2011. szeptember 1-ével lejárt a GYED-em és GYES állományba kerültem. Miután nem egyeztek közös érdekeink a korábbi Munkáltatómmal, ezért 2011. november 9.-én közös megegyezéssel felbontottuk munkaszerződésünket.

2011. november 29.-én GYES mellett elhelyezkedtem részmunkaidőben (90 nap próbaidő alatt heti 20/napi 4 óra bruttó 90.000 Ft, utána heti 30/napi 6 óra bruttó 115.000 Ft).

2012. március 5.-én megszűnt a munkaviszonyom közös megegyezéssel.

2012. március 6.-án szintén GYES mellett új munkaviszonyt létesítettem (heti 30/napi 6 óra, bruttó 150.000 Ft).

Jelenleg várandós vagyok a második babámmal (a szülés várható időpontja 2012. december vége vagy 2013. január eleje).

2009.-ben született kislányom után 2012. szeptember 01-ig vagyok jogosult GYES-re.

A munkáltatóm szeretne áthelyezni 8 órás munkarendbe fizetésemelés mellett.

A 180 nap biztosítási jogviszonyom megvan, de pontosan hogyan számolódik a TGYÁS-om és a GYED-em?

Sok helyen olvasom a minimálbér kétszerese alapján történő TGYÁS/GYED számítást? Ez mit fed valójában? Rám gondolom nem vonatkozik, ha van 180 napom, amiből lehet számolni.

Terveim szerint (ha minden jól alakul) decemberig szeretnék dolgozni.

Kérem, abban segítsen, hogy fentiek tekintetében mely lehetőségek a legoptimálisabbak számomra!

Köszönettel,

Nikolett
Egy idén induló tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap, egy jövőre indulóé a 2012-es, csak a bérből számított átlag, vagyis ha pl 2 hónapot táppénzen leszel idén, akkor a 10 havi bért 10 hónap napjaival osztják. A gyed mindenképpen 2013-ban indul, így ennek a 2012-es átlag lesz az alapja.
Ha most teljes munkaidős leszel, az tehát mindenképpen emeli az átlagodat, ha még idén kezdődik a tgyás és sokat tudsz addig dolgozni, akkor ahhoz az utolsó 180 napi átlag magasabb lehet, mint a gyedhez beszámító, teljes évi átlag, mert előbbiben relatíve magasabb lesz a magasabb bér aránya.

A minimálbér kétszerese annak lesz ellátás alap, akinek 180-nál kevesebb bérezett napban ennél magasabb az átlaga, vagy 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bére.

Szakbarbár
2012-08-09 19:06:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakbarbár! 2008. szeptember 1. óta vagyok egy középiskolában pedagógus (közalkalmazott). Szerződésem minden év jún. 30.-ig tartott, majd minen évben szünet nélkül 1 évvel meghosszabbították. 2010. szep. 1- től táppénzre mentem, majd dec. 29 -től Tgyás. Kisfiam 2011. jan.17-én született meg. Jelenleg gyeden vagyok. Idén jún. 30-án is lejárt a szerződésem, ám most már nem hosszabbították meg, passzív jogon maradok még gyeden. A kérdésem az lenne, hogy 1. ilyen esetben jár-e a felhalmozott szabadságom pénzbeni megváltása, ill. ha igen, 2. érvényes-e rám is a 2011. aug-ban módosított törvény a szabadságmegváltásról (hiszen gyermekem e tv. hatályba lépése előtt született), 3. kifizethetik-e nekem az összeget még a gyed folyósítása alatt, vagy meg kell várni a gyed lejártát? Válaszát előre is köszönöm. aea
Mivel a szerződésedet nem hosszabbították meg, a közalkalmazotti jogviszonyod megszűnt, emiatt pedig esedékes - lett volna június 30-ával - a szabadság megváltása. Kilépőpapírokat is kellett volna kapnod. Neked még a gyed 1. évének a végéig járt a szabadság, mert a gyedet 2011. augusztus 1. előtt kezdted, a kiadás vagy kifizetés pedig nem kérdés, mert csak utóbbi jöhet szóba megszűnő jogviszonynál.

Szakbarbár
2012-08-07 22:55:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Először is nagyon köszönöm a gyors választ!

A bérem magasabb mint amit leírtál, ezért volna fontos tudnom okosan lépni :)

A kérdésem még, hogy az hogy újra elkezdtem dolgozni és ismét van 180 bérezett napom ez meddig "számít"?
Úgy értem, hogyha most visszamennék GYED-re akkor meddig vennék figyelembe a bérezett napok alapján a TGYÁS/GYED megállapításnál ezt? Ez év végéig? Egy naptári évig?
Nem tudom jól tettem-e fel a kérdést?

Nem szeretnék úgy járni, hogy ledolgoztam fél évet, hogy legyen majd magasabb GYED/TGYÁS-om a következő babával, majd elmegyek vissza GYED-re és azalatt ha nem esem teherbe záros időn belül esetleg úgy járok, hogy újra csak az alacsony alapellátást kapom. Ezt szeretném elkerülni. Ez az ami miatt egyáltalán újra dolgozni kezdtem.

Köszönöm segítségedet!



**********************
Kedves Szakbarbár!

A következő volna a kérdésem:

Jelenleg részmunkaidőben (6 óra - 2012. január 2.-a óta) dolgozom, mellette kapom a GYES-t (még 1.5 évig, akkor lesz 3 éves a kisebbik gyerkőc aki után az ellátást kapom) és már megvan a 180 bérezett napom mióta újra dolgozom.

Ha most felhagynék a 6 órás állásommal, de a cégnél munkaviszonyban maradva persze és újra visszamennék GYED-re még arra a 1.5 évre, akkor ha újra babát várnék a 180 bérezett napot figyelembe véve kapnám a fizetés alapján járó TGYÁS-t, GYED-et, vagy ugyanúgy mintha nem dolgoztam volna az alapellátásokat kapnám mintha nem lett volna meg a 180 bérezett napom?

*****************
Ha van legalább 180 bérezett nap, akkor a tényleges bér az ellátátok alapja. Ez csak akkor érdekes, ha a béred magasabb, mint a minimálbér kétszerese, mert ha kevesebb, akkor ugyanannyi 0 és 365 bérezett nappal is.
Szakbarbár
tegnap, 18:33
Ha visszamész gyedre, akkor az ugyanannyi lesz, mint amit korábban kaptál, ezt nem állapítják meg újból, a régi összeget kapod (illetve az újévi minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet), bármit csináltál is az előző gyed után, az sem számít, ha azóta +180 bérezett napot szereztél.

Ha 6 órában is többet keresel, mint a minimálbér kétszerese, akkor nincs mitől tartanod a következő baba utáni ellátásokkal kapcsolatban, mert ebben az esetben nem tudsz kevesebbet kapni ahhoz képest, mint amit akkor kapnál, ha egyáltalán nem, vagy 180 napnál kevesebbet dolgoztál volna. Magas bérnél csak jól járhatsz a +180 nappal, mert - ha ez majd beleesik a tgyás irányadó időszakába - akkor korlátlan lehet a tgyásod, míg ha nem dolgoztál volna ennyit, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerse lenne a tgyás alapja. A gyed meg mindenképpen maximális, ha a béred meghaladja - az akkori - minimálbér kétszeresét.

Szakbarbár
2012-08-07 12:10:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Gyermekem 2011 02 17.én született, jelenleg 2013 februárig Gyeden, majd Gyesen leszek. Szeretnénk kistestvért, de addig nem áll szándékomban dolgozni. Utolsó bruttó bérem 450 000 Ft volt. Kérdésem az lenne, ha jövőre, már a Gyes alatt születne a kistestvér, milyen forintális juttatásokra számíthatok?

Köszönettel:

Erika
Akár a gyes alatt, akár utána szülsz - és addig szabadságon és/vagy táppénzen leszel - , a következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese. A tényleges bérből számolódó tgyáshoz legalább 180 bérezett naptári nap kell, amibe a szabadság beletartozik, de más nem, úgyhogy a többit le kéne dolgozni, ha korlátlan tgyásra pályázol.

Egy esetleges táppénz a jelenlegi szabályok szerint bruttóban a minimálbér kétszerese lenne, ha 2013 végéig indulna, utána már cask a minimálbér lenne az alapja (itt már nem az összegéről, hanem az alapjáról beszélünk a minimárhez viszonyítva, úgyhogy a különbség még több).

Mivel a minimálbér folyamatosan változik, csak nagyságrendileg lehet azt megmondani, hogy nettóban mennyi lesz évek múlva egy minimálbér kétszerese alapú ellátás. Az idei maximális= minimálbér kétszerese alapú gyedet tudod, hogy mennyi, mert most ennyit kapsz, a tgyás ennél valamivel több nettóban, mert annak van 31 napos összege is, illetve azt nem terheli 10% nyugdíjjárulék levonás.

Kérdezz bátran a munkahelyi kifizetőhelyen is, a kolléganő mindig továbbítja nekem a kérdéseket - én ellenőrzöm nálatok az ellátásokat :)

Szakbarbár
2012-08-07 12:03:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kérdésem a következő lenne : 2010 decemberében volt 1 hónap munkaviszonyom.(6 órás)2011 március 1.-től -2012-03-31 ig ismét volt munkaviszonyom.(szakképzett minimálbér 8 órás munkaviszony)2012-04 hóban munkanélküli járadékban részesültem.(még maradt bent napon , de elkezdtem újra dolgozni)2012-05-01-től -2012-08-30 van szerződésem jelenleg , de csak közfoglalkoztatásban veszek részt.(8 órában netto 47.000).
Kérdésem a következő lenne jelenleg 31 hetes terhes vagyok(szülés várható időpontja szeptember 30) Ha lejár augusztusban a szerződésem , akkor mi a teendőm , ismét be kell jelentkeznem a munkanélküli központba?Ugye fogok gyedet kapni nem csak gyest?Mi a legjobb megoldás , inkább kezdjem meg a tgyást?
Hogy tudom ezt kiszámolni?
Köszönöm segítségét!
Tgyásra többféleképpen is jogosult lehetsz:
- ha a biztosítási megszűnését követő 42 napon belül szülsz, akkor ún. passzív jogon jár
- ha a közfoglalkoztatás vége után járadékot igényelsz - ha maradt még bent napod, akkor járni fog - , akkor ebből a jogviszonyból is tudsz igényelni tgyást
- megbeszélheted az orvossal, hogy nézze már pár nappal idősebbnek a babát, hogy a szülés várható ideje aug. 30. előtt legyen, akkor a most aktuális jogviszonyból leszel rá jogosult

A gyed az már bonyolultabb, mert az a fentiek közül az 1. esetben csak akkor jár, ha a tgyás után bejelentkezel járadékra, a 2. esetben már járadékon vagy,ilyenkor csak némi papírmunka van és jogosult vagy rá. A legegyszerűbb a 3. verzió, mert akkor nem kell menni sehova a tgyás után, hanem passzív jogon ugyanott igényeled a gyedet - ahonnan most kapod a béredet - , ahol a tgyást is kérted, mivel a gyed annak is jár, akinek a biztosítási jogviszonya a tgyás folyósítása alatt (akár az 1. napján) szűnt meg.

A tgyás alapja a 2011. március-december közötti átlag, a gyedé viszont már a közfoglalkoztatási bért is tartalmazó 2012-es átlag (a munkanélküli viszohnt ebbe nem számít bele). Praktikus lett volna minél hamarabb elmenni táppénzre, hogy ne legyen idén 180 bérezett napod, mert akkor a gyed alapja a tgyás alapjával egyezett volna meg, ráadásul a táppénzed több lett volna, mint a közfoglalkoztatási bér...

Szakbarbár
2012-08-07 11:53:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Családtámogatással kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni. Előtte ismertetem a jelenlegi helyzetemet. 2012. február 5-én született meg az első kislányom. Jelenleg GYED-en vagyok vele, de már a TGYS-ra vonatkozó jogosultságom is bonyolult volt, mert csak 2011 május 1-től dolgoztam 2012 február 3-ig, de még előtte 2010 február 5-től 2010 június 25-ig egyetemet végeztem, pontosabban ennyi időt beszámítanak a biztosításba. Az első kérdésem az lenne, hogy ilyenkor GYED-et meddig fogok kapni? Ha jól tudom, a szülést megelőző két évben a biztosításban töltött napokra kapom vagy csak a 9 hónapra, amit dolgoztam?
A következő kérdésem: Ha a közel jövőben teherbe esnék és tételezzük fel, hogy 2013 májusig megszületne, akkor a második babával kapnék TGYS-t és GYED-et? Ha igen, akkor hogyan számolják ki és kb. mekkora összegű, mert most ugye az első babával TGYS-t és GYED-et kapok, más jövedelmem nincs. Ha kapnék utána GYED-et, azt mennyi ideig?
Válaszait előre is köszönöm!
Tisztelettel: Eszter
A nappali tagozatos tanulmányokból annyit számítnak be, amennyivel a 365 nap előzetes biztosítási idő megvan a tgyás és gyed jogosultsághoz. Mivel a tanulmányokból és a munkából így 365 napod van, ennyi időre leszel jogosult gyedre a tgyás lejárta után. A gyed végét követően gyest tudsz igényelni kb. másfél évre.

A következő babával a gyedjogosultság elég bonyolult kérdés ilyen esetben, az egyetlen, amiben biztos vagyok, hogy szabadsággal és táppénzzel lehet pozitívan befolyásolni a helyzetet, mert ezzel további gyedes napokat lehet szerezni a ketteske utáni gyedjogosultság hosszához.

Szakbarbár
2012-08-06 19:06:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Szeretném a segítségedet kérni. Jelenleg GYEDen vagyok, és szeretnék második babát, de jó lenne látni az anyagi vonzatát is mert naagyon bonyolult már a rendszer.
2005 óta vagyok a cégnél (utolsó br 230e) veszélyeztetett terhesként otthon kellett maradnom, ezért
2010.03.23-08.27 betegszabi/táppénz
08.27-09.20 szabi
09.20-2011.03.06 TGYÁS (kb 160e)
2011.03.07-től max GYED (tavaly 109e idén 130)
szep 20tól GYES mellett vissza mehetnék dolgozni 6 órában (br 180 az eredeti közben 240), szabikat természetesen kiveszem utána kezdhetnék.
de nem tudom eldöntetni megérné-e?
Szeretném megtudni, hogy abban az esetben, ha mégis itthon maradok még egy évig GYESen és közben jön ketteske , mi lenne a második baba utáni juttatások alapja?
Ha viszont visszamegyek dolgozni, és a második terhesség miatt nem tudom a munkát 180 napig folytatni, akkor milyen lehetőségem van?
Segítségét előre is köszönöm.



Ha elkezdesz minimálbér kétszeresénél alacsonyabb bérrel átlagba beszámító jövedelmet produkálni, akkor kevesebb lehet a tgyásod és a gyeded annál, mint amit akkor kapsz, ha egyetlen napot sem dolgozol - mert akkor - ennél magasabb bérrel - a minimálbér kétszerese az ellátások alapja.
De ha sok szabid van, amit még 8 órásként veszel ki, mert csak a tényleges munkábaállástól módosítjátok a szerződést, akkor az felhúzhatja az átlagot - akkor, ha a szabadságos időszak bele fog számítani, vagyis ha egy jövőre induló ellátásnál az utolsó 180 bérezett napban lesz még a 8 órás szabadságból. Ebben az esetben nem fog előfordulni az, hogy - ha csak kevéssel is - de kevesebbet kapsz azért, mert aktív voltál.

Szakbarbár
2012-08-06 18:57:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2005 augusztusa óta folyamatosan munkaviszonyom van. 2009. jan.1-től táppénzen voltam , melyhez a megállapított előző évi napi átlagbér 4357 Ft volt, 2009.ápr 19-ig. Ezután a TGYÁS-t igényeltem a 2009.jun.3-án született gyermekemre vonatkozóan. Ezt követően 2011. június 3-ig GYED-en voltam, majd 2011.júni.4-től újra dolgoztam 74%-os munkaidőben havi bruttó 106 800 Ft bérért, mellette GYES-t kaptam 20012. június 3-ig.Ezután a munkaviszonyom és a munkaidőm nem változott, maradt a 74%-os 106 800Ft-os brutto bér. Ha szeptembertől táppénzre mennék (most derült ki, hogy kismama vagyok) az orvosom javaslatára, akkor mi alapján számolnák a táppénzt, mennyi lenne annak az összege, és majd a március végén születendő gyermekemre hivatkozva igényelve a TGYÁS-t, majd a GYED-et mekkora összegre számíthatok, mi alapján számítják?
Még egy plusz kérdés. Változnának-e az összegek, ha szeptembertől újra 100%-os munkaidőről szólna a szerződésem?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözletem
Egy idén, bérváltozás előtt induló táppénz alapja mindenképpen a 106.800 Ft-os átlag, akkor is, ha a tavalyi, 06.04-12.31 közötti átlag a táppénz alapja, mert volt tavaly 180 bérezett napod (ha sokat voltál esetleg gyápon, akkor nem feltétlen van meg) és akkor is, ha az idei utolsó 180 nap az alap (ha tavaly nem volt 180 bérezett nap), hiszen mindkét időszakban csak ez a béred van.

Ha emelkedik a munkaidő és a bér, akkor az csak abban az esetben befolyásolja ezt előnyösan, ha az utolsó 180 nap az alap és itt ténylegesen dolgoztál is a több bérrel.

Egy jövőre induló tgyás és gyed alapja a 2012-es,csak bérből számított átlag. Bruttó 106.800-ból családi kedvezmény nélkül, idei paraméterekkel nettó 62.000 körüli tgyás és nettó 55.000 körüli gyed lesz.

Szakbarbár
2012-08-06 18:50:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem 2011.05.18-án született, azóta itthon vagyok vele - jelenleg gyeden. Szeretnénk, ha jövőre érkezne a kistesó is, dolgozni úgy tervezem nem megyek vissza még egy darabig. Arról érdeklődnék, hogy
- miből fogják számítani a tgyást, gyedet második gyermekem után? Az biztos, hogy már gyesen leszek mire megérkezik a kistesó (2013. május 18-án jár le a gyed). Hallottam olyat, hogy ha a nagyobb gyerek 2,5 éves koráig születik meg a kicsi, akkor a szerződés szerinti béremből számítják az ellátásokat. Ez valóban így van? Alapítványi gimnáziumban vagyok állásban, alkalmazottként. A besorolás szerinti alapilletményem bruttó 148.900,- Ft, ehhez jönnek még az illetménypótlékok, így összesen 252.500,- Ft a szerződés szerinti bérem. Vagy az illetménypótlékok nem is számítanak bele? Ezt sem tudom.
- hogy járok jobban? Ha a gyed lejárta után gyesre megyek és várjuk a kistesót, vagy ha "visszamegyek" dolgozni és kiveszem a szabikat majd táppénzre megyek. Ha kiveszem a szabikat, azt egyben kell hogy kiadják, vagy kérhetem több részletben, esetleg pénzben is?
- mi van abban az esetben, ha nem sikerül úgy időzíteni a kicsit, ahogy szeretnénk és valóban vissza kell mennem dolgozni. Mennyit kell ledolgoznom, hogy újra rendes tgyás-t/gyed-et kapjak (ne minimálbérből számolják). 180 napot? Ebben a 180 (vagy nem 180) napban lehet táppénz, szabi és egy hónappal a szülés előtt kivett tgyás is?
- mire számíthatok a munkahelyemen, ha vissza kényszerülök menni egy kis időre? Mivel tanár vagyok, nem biztos, hogy fognak tudni úgy órákat adni, ha csak fél évre megyek vissza. Vagy kötelesek megoldani valahogy? Ráadásul igazgató helyettes voltam amikor eljöttem babázni - azóta másik kolléga került a helyettesi pozíciómba - ez esetben mi lesz? Vissza kell venniük helyettesnek, vagy marad a másik kolléga? Ez a kérdés a későbbiekben is érdekes lesz, ha végleg visszamegyek dolgozni.
Remélem sikerült érthetően felvázolni a helyzetünket. Várom válaszát, hogy tudjunk kalkulálni és tervezni, mert sajnos kénytelenek vagyunk az anyagiakat átgondolni a második gyermek vállalása előtt.
Üdvözlettel. Andrea

A szerződés szerinti bér - minimálbér kétszerese felső korláttal - akkor az ellátások alapja, ha egyetlen bérezett napod sincs. Ha már van valamennyi, bármilyen kevés, akkor az az alap, de a minimálbér kétszerese továbbra is bejön felső határnak, amíg a bérezett napok száma nem éri el a 180-at.

0 bérezett napnál a pótlékok beszámítása, be nem számítása attól függ, hogyha nem kifizetőhely a munkáltató, akkor mit közöl szerződés szerinti bérnek az ellátások megállapításához, mert az egészségbiztosító csak abból tud kiindulni, ami adatot kap. Ha kifizetőhely a munkáltató, akkor remélhetőleg úgy értelmezni - így lenne helyes - , hogy minden a szerződés szerinti bérhez tartozik, ami bármilyen jogcímen, de havi rendszerességgel megillet a munkaszerződés alapján.

Összefoglalva az előzőeket azt lehet mondani, hogyha nem dolgozol legalább 180 naptári napot, amibe a szabadság is beletartozik, akkor teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, mert az összes verzió esetén - szabi, táppénz, egyik a másik után - ugyanaz lesz a végeredmény: egy minimálbér kétszerese alapú tgyás és gyed.

A szabadságot egyszerre kell kiadni, mire Neked aktuális lesz, addigra megint nem lehet megváltani egy részét sem, hanem természetben kell kiadni.

Amint elkezded kivenni a szabadságot, ha nem vagy akkor terhes, nem véd a felmondási tilalom. Terhesen, táppénzen viszont igen.

Szakbarbár
2012-08-06 18:44:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A következő volna a kérdésem:

Jelenleg részmunkaidőben (6 óra - 2012. január 2.-a óta) dolgozom, mellette kapom a GYES-t (még 1.5 évig, akkor lesz 3 éves a kisebbik gyerkőc aki után az ellátást kapom) és már megvan a 180 bérezett napom mióta újra dolgozom.

Ha most felhagynék a 6 órás állásommal, de a cégnél munkaviszonyban maradva persze és újra visszamennék GYED-re még arra a 1.5 évre, akkor ha újra babát várnék a 180 bérezett napot figyelembe véve kapnám a fizetés alapján járó TGYÁS-t, GYED-et, vagy ugyanúgy mintha nem dolgoztam volna az alapellátásokat kapnám mintha nem lett volna meg a 180 bérezett napom?


Köszönöm válaszodat előre is, üdv:
Csilla
Ha van legalább 180 bérezett nap, akkor a tényleges bér az ellátátok alapja. Ez csak akkor érdekes, ha a béred magasabb, mint a minimálbér kétszerese, mert ha kevesebb, akkor ugyanannyi 0 és 365 bérezett nappal is.

Szakbarbár
2012-08-06 18:33:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Jelenleg GYEDEN vagyok ami 2013. februárjában lejár. A második babát 2103. nyárra tervezzük! Tehát a gyes ideje alatt születne.Van élő munkaviszonyom, a havi bérem bruttó 93000ft. A kérdésem az lenne, hogy milyen ellátásra lennék jogosult, járna e szülési szabadság, tgyás valamint a gyed és ha igen mi alapján számolják ki az összegét. A gyedem összege most 55000ft. Válaszát köszönöm!!!!
Felteszem, ha 93.000 a béred, akkor ez azt jelenti, hogy a mindenkori minimálbér az aktuális béred. Ebben az esetben teljesen izgalommentes a helyzet, akármit csinálsz is ketteskéig, legyen az gyes, szabadság, táppénz, vagy ezek közül több is, a következő tgyás és gyed alapja az aktuális béred, az akkori minimálbér.

Szakbarbár
2012-08-02 21:27:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Kérlek, segíts. Én ebből az egész gyerekvállalással kapcsolatos ellátási rendszerből nem értek semmit, de akiket kérdeztem, azoknak sem volt fogalma sem róla.

Családi okok miatt hirtelenjében kértem, hogy visszamehessek dolgozni egy hónap GYES után. De már nem vagyok meggyőződve, hogy így nem járunk-e sokkal rosszabbul a jövőt illetően.
Jövőre szeretnénk egy második kisbabát (eddig nem jött össze, de dolgozunk rajta, úgyhogy akár már májusban, vagy júniusban is meglehet). Az első gyerekkel a TGYÁS és a GYED 304 e/hó havi jövedelem alapján volt megállapítva (max. GYED).

Ha jövőre lesz babám, mi alapján számolnak? Ha megvan 180 nap munkában töltött (vagy minek hívják) időm, akkor az előző évi, azaz az idei jövedelmemet veszik majd figyelembe? És ebbe a GYED, GYES beleszámít? Idén van nem teljes 6 hónap max. GYED-em (130.200 Ft/hó), kb. 1 hónap GYES (28 e Ft körül van bruttó) és lesz úgy 3 hónapra 304 e bruttó bérem (felgyűlt és kiadott szabadság) és két hónap 6 órás részmunkaidőre 240 e/hó körüli fizum.

Ha nem lenne meg 180 nap (mert maradnék GYES-en, vagy pl. GYES-t követően 180 napon belül születne a kicsi) akkor az előző TGYÁS és GYED alapját vennék figyelembe és ugyanannyit kapnék, mint az előző gyerekkel (a TGYÁS annyi lenne, mint az előző GYED, vagy ugyanannyi, mint az előző TGYÁs)? Ha munkába állok, már nemigen tudok semmit tenni, hogy ne legyen meg a 180 nap. Mert egy esetleges jövő évi táppénz is beleszámítana a 180 napba, vagy nem?

Mert az idei pénzemet nézve (ezt már nem tudom befolyásolni) elég kevés TGYÁs és GYED elé nézhetek, és még a picimet is otthagyom és dolgozok is érte.
Vajon mi van, ha 1-2 nap (hónap) után kérem, hogy vissza GYES-re és fizetésnélküli szabadságra (azonkívül, hogy minek néznek), akkor mi alapján számolnák a következő gyerekre a TGYÁS-t és GYED-et?
Lehet, hogy rosszabbul jár, aki visszamegy dolgozni két gyerek között?
Előre is köszönöm a válaszodat.
Nem fogsz kevesebbet kapi azért, mert dolgozol, legrosszabb esetben ugyanannyi lesz a tgyás és gyed, mintha nem dolgoztál volna, jó esetben meg lényegesen több.
Ha lesz 180 bérezett naptári napod - vagyis leegyszerűsítve ha fél évet ledolgozol - , akkor a következő tgyás alapja a tényleges, minimálbér kétszeresénél magasabb bér. Ha nem dolgozol ennyit, mert mondjuk táppénzen leszel, akkor a minimálbér kétszerese lenne csak az alap. A gyed az így is, úgy is maximális, úgyhogy ennek a szempontjából minden mindegy.

Szakbarbár
2012-08-02 11:15:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Az idén szeptember közepén fog megszületni második gyermekem. Első gyermekem 2009.08.14-én született. Ettől az időponttól kezdve tgyás-on, majd gyeden, jelenleg pedig még gyesen vagyok. A tgyás igénybevételéhez szükséges 365 naphoz éppen 1 hónap hiányzik. Kérdésem, hogyha a szülés előtt 28 nappal szeretném igényelni a tgyás-t, akkor az beleszámít-e a tgyás-ra jogosultsághoz szükséges biztosított napok számába? Ha jól olvastam a tájékoztatókban, akkor a táppénz beleszámít. Tehát lehetséges-e, hogy pl. augusztus 15-től táppénzen, majd szeptember 14-től visszaszámolva a 28 napot, aug. 17-től tgyás-t veszek igénybe? Vagy a hiányzó 1 hónapra mindenképpen táppénzre kell mennem, és csak a szülés napjától tudom igényelni a tgyás-t?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Szerintem itt valami félreértés lehet, de ehhez kéne tudni, hogy mióta van munkaviszonyod. Ha egyeske előtt legalább 1 évet dolgoztál, akkor a legalább 1 évnyi gyed akkor is jár, ha a ketteske születése előtti 2 évben az ellátások igénybe vétele miatt nem dolgoztál.

Szakbarbár
2012-08-02 11:11:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2012.aug.30.-án szabadnapos voltam a munkahelyemen és elmentem táppénzre,mert beteg lettem.Erre ők 2012.aug.30.-ával megirták a felmondásomat. Fel lehet igy mondani? Lehetséges ez?
A keresőképtelenség akkor felmondási tilalom, ha a munkáltató tudomására hoztad. Nehezen hiszem, hogy itt ilyen véletlenről van szó, hogy feladták levélben a felmondást akkor, amikor egészséges voltál és pont aznapra ért oda, amikor beteg lettél, sokkal inkább azt gondolom, hogy itt valamelyik félnek egy vita utáni nem rendeltetésszerű joggyakorlátásról lehet szó.
Ha a munkáltató tudott a táppénzről és ennek ellenére mondott fel, akkor fordulj ügyvédhez.

Szakbarbár
2012-08-02 11:08:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértők!
A következőkben szeretnék segítséget kérni. Munkaviszonyom folyamatos (2009 óta), viszont november végén lejár. Március közepére vagyok kiírva szülni. A köztes kb. 3és fél hónapot kellene "lefednem" vhogy jogviszonnyal (mivel táppénzre nem tudok elmenni). Megoldás lehet, ha dec. végén jelentkezek álláskeresési járadékra a szülés napjáig? Hogy oldjam meg, hogy ne essek el a TGYÁS-tól, GYED-től, de legyen jövedelmem a kieső 3 és fél hónapra? Illetve ebben az esetben mi lesz a TGYÁS, és a GYED alapja?
A választ előre is köszönöm.

1. megoldás az, amit írszm, a járadékot úgy megigényelni, hogy a szülés várható idejét megelőző 28. napig még járjon, mert akkortól már tudod igényelni a tgyást. Ha nincs 30 napnál hosszabb idő a munkaviszony vége és a tgyás eleje között - ne legyen! - , akkor a tgyás és a gyed alapja a 2012-es, csak a bérből számított átlag.

2. megoldás a fizetős szolgáltatásom. Tgyás és gyed ugyanúgy alakul ebben az esetben is, viszont kapsz táppénzt és lehetőséget, hogy akárhány testvér jöhessen anélkül, hogy újra kellene produkálni előttük az 1 év munkaviszonyt. A munkanélkülis megoldással ugyanis csak ezzel a babával leszel jogsoult tgyásra és gyedre, egy következővel gyedre semmiképp, tgyásra kis valószínűséggel (dátumoktól függően).

Szakbarbár
2012-08-02 11:04:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg második gyermekemmel vagyok gyesen. 2013. január 1-jével szeretnék visszamenni dolgozni, a munkaviszonyom 2002. okt. 1-jétől folyamatos. Közben 2006. december 11-től táppénz (veszélyeztetett terhesség), majd szül. szab., gyed, gyes, majd terhes lettem, 2009. dec 11-től 2010 febr. 20-ig szabadság, táppénz, 2010. jún.1-jétől szül.szab, gyed, gyes. Itt tartok most. Elég sok felhalmozott szabadságom van. Köztisztviselő vagyok. Amennyiben január 1-éig kb. 3 és fél hónap szabadságomat kiadják, jár-e erre az időszakra cafeteria?
Nincs rá jogszabályi előírás, hogy pontosan, részletesen ki jogosult kafetéria juttatásokra, csak annyi a szabály, hogy egységesnek kell lennie, tehát ha ketten egyformán dolgoztak-nem dolgoztak, akkor vagy mindkettőnek jár, vagy egyiknek sem.
A munkáltató belső szabályzata dönti el, az bárhogyan rendelkezhet erről, tehát mondhatja azt, hogy csak annak jár, aki ténylegesen dolgozott X napot a hónapban, de azt is, hogy annak jár, aki nem volt táppénzen, tgyáson, gyeden, igazolatlanon, stb. Nézz utána, hogy a munkáltatónál milyen szabályzat van érvényben.

Szakbarbár
2012-08-02 10:59:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném kérdezni, hogy tényleg nem vagyok jogosult gyedre, amint a Főv. egészségbizt.pénztár tájékoztatott?
5 gyermekem van,az utolsó kettő 2009.április 5-én,illetve 2010. dec. 5-én született. Előtte gyetet kaptam. Amúgy már 1993-tól volt munkaviszonyom és mindegyik gyereknél kaptam gyedet 2 éves korukig. Most azt mondták ,változott a jogszabály és mivel én a két gyerek közt nem dolgoztam, így nem jár 2 éves koráig a gyed, csak május 31-ig. Amikor a legkisebb megszületett épp gyeden voltam még. Köszönöm a segítséget: Anikó
3. és többedik baba utáni gyedjogosultság hossza egy olyan témakör, amiben nem mozgok olyan otthonosan, mert ez nagyon bonyolult lett a 2010.05.01. után született gyeremekek esetében. A májusig járó gyed onnan jöhet, hogy a tgyás után 365 napra voltál rá jogosult. Van egy ilyen átmeneti szabály, annak jár 365 napig, akinek az új szabályok szerint nem járna, de 2 éven belül kapott gyedet és ilyenkor a következő babával is jár, de csak ennyi ideig. Ha a Teve u. ezt mondja, akkor Te biztosan ez a kategória vagy, én magamtól el nem tudnán dönteni.

Szakbarbár
2012-08-02 10:56:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!!!
Jelenleg GYEDEN vagyok, ami 2013. februárjában lejár (55000ft) a második babát 2013. május júniusára tervezzük, tehát már a GYES ideje alatt születne! A kérdésem az lenne, hogy milyen ellátásra lennék jogosult, és mi alapján számolják ki az összegét? Ill. jár e szülési szabadság, valamint a TGYÁS? Válaszát előre is köszönöm!
A két legfontosabb dolgot nem írtad meg, ami ahhoz kéne, hogy válaszoni tudjak. Van-e élő munkaviszonyod vagy egyéb jogviszonyod, ha van, mennyi a jövedelmed - a most aktuális?

Szakbarbár
2012-08-02 10:50:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Nem feltétlenül kedves de igen szimpatikus Szakbarbár!
2010. eleje óta vagyok alkalmazásban napi 4 órás munkaidőben, brutto 400e fizuval. Idén május 10.-éig folyamatosan dolgoztam, azóta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. A szülés várható időpontja 2013. január. Tudomásom szerint a tgyás számítás alapja, hogy volt-e a szülés előtti naptári évben (tehát 2012.-ben) 180 nap munkaviszonyom. Nekem ez idén nincs meg, ha jól értelmezem hogyan számolják, 50 napom hiányzik. Szeretnék visszamenni dolgozni 1 hónapra + kivenni az egy hónapnyi szabimat, most a várandósságom szempontjából legkedvezőbb második harmadban, hogy ne essek el a nekem „járó” tgyás összegétől csak azért mert májusban estem teherbe (és nem januárban vagy július után… elég diszkriminatív ez az előző naptári évben történő meghatározás).
Kérdéseim: Jól számoltam, hogy 2 hónap visszatéréssel maximalizálhatom a tgyás összegét? Beleköthet az OEP abba, hogy a 4.-5. hónapokban visszamentem dolgozni? (ez magamtól nem jutott volna eszembe, de olvastam itt az oldalon pár kacifántos esetet). Befolyásol bármit is a részmunkaidős viszony?
Válaszodért előre is hálás köszönet! És emelem kalapom a profi és nem puszta nyereségvágytól vezérelt munkád előtt! Üdv, Laura
Két dolgot keversz.
Az egyik a jogosultsági feltétel, ez - egy aktuális biztosítási jogviszony mellett - a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap BIZTOSÍTÁSI IDŐ. Ezzel rendelkezel, úgyhogy jogosult leszel tgyásra és gyedre.
A másik az irányadó időszak, vagyis hogy melyik időszaknak a jövedelme lesz az ellátások alapja. Ezen belül van egy rövidebb számítási időszak, ez az az időszak, ahol rendelkezel LEGALÁBB 180 BÉREZETT NAPTÁRI NAPI jövedelemmel. Ha van ennyi, akkor korlátlan lehet a tgyás és magas átlag esetén nem lesz ennek is minimálbér kétszeresében meghatározott maximális alapja.
Ez már necces, de nem feltétlen kivitelezhetetlen. Azért nem, mert egyrészt ott van ez a szabis játék, amit minden további nélkül megtehetsz, szíved joga, hogy mikor érzed magad keresőképesnek és mikor akarsz szabadságra menni, de van egy ennél egyszerűbb megoldás is. Ha a 2011-es fizetésed hasonló volt,mint a 2012-es, akkor az is megoldás lehet, hogy a tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól kéred, ez 2012-ben van, úgyhogy a 2011-es év lesz hozzá az irányadó, itt pedig kb. 365 bérezett napod lehet.
Ha 2013. január 29-30-31-re lennél kiírva, akkor gondolom eleget fizetsz az orvosnak azért, hogy pár nappal elnézze a dátumot...

A részmunkaidőnek nincsen jelentősége, az ellátás jövedelem-arányos, aki félállásban dolgozik, annak a 4 órás bérének az arányában járnak az ellátások.

A megszólítás tetszett :)

Szakbarbár
2012-08-02 10:48:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2009.07.18-án született a kisfiam. Kisfiam előtt többéves határozatlan szerződésű munkaviszonyom volt, 2008.12. hó-2009.07.18-ig táppénzen, utána tgyás, gyed, gyes-en.

Egy messzire költözés miatt már sajnos nem tudok visszamenni a régi munkahelyemre.
Viszont testvért szeretnénk, csak eddig nem sikerült.
Jelenleg szabadságaimat töltöm szeptember 20-ig.

Kérdésem az lenne, hogy:
Mivel határozatlan idejű szerződésem van a régi cégnél, ha még a szabi ideje alatt terhes lennék, akkor járna minden juttatás (tgyás, gyed) a 2-dik babára is, ha egyből táppénzre megyek ameddig még van munkaviszonyom?

Ha viszont letelik a szabi, gondolom fel kell mondanom, vagy közös megegyezéssel távozni, hiszen a nagy távolság miatt nem tudok dolgozni a régi helyemen.
Ameddig nem találok munkát a munkaügyi kp-ba bejelentkezem.
Innenstől kezdve milyen juttatásokra leszek jogosult, ha terhes lennék?
Ha határozott idejű szerződést kapok, és úgy leszek terhes, az milyen juttatásokra jogosít az esetleges terhesség alatt/után?
Nagyon szeretnénk babát, de sajnos az anyagi oldalt is figyelnem kell, így ha pl. határozott idejű szerződés esetén semmi sem járna majd, akkor le kell mondanom a testvérkéről.

Előre is köszönöm,
Üdv: Nóra
Mivel Te sem tudsz dolgozni a költözés miatt, meg a munkáltató sem ragaszkodik Hozzád, ezért ez egy klasszikus közös megegyezés, amikor mindkét félnek jobb úgy, ha megszűnik a munkaviszony. Ennél alapból semmi nem jár a szabadságon kívül (azt is cask akkor váltják meg, ha nem adják ki az egészet).
Ha terhes lennél a munkaviszony megszűnése előtt, akkor azt azonnal jelentsd be, mert csak így jelent felmondási védelmet. Ebben az esetben táppénz, tgyás, gyed simán jár.

A munkaviszony megszűnése után 3 hónap álláskeresési járadékra leszel jogosult. Mivel ebbe már nem szülsz bele, hogy innen járjon a tgyás és gyed, mindenképpen egy új munkahely kell ahhoz, hogy ketteskével jogosult legyél ezekre az ellátásokra. Ha határozott idejű szerződésed lesz, akkor annak a végéig kéne elkezdeni a tgyást ahhoz, hogy utána passzív jogon végig járjon a tgyás és gyed. Ha pl. a terhesség 6. hónapjában jár le a szerződés és a munkanélküli kimerítése óta nem szereztél jogosultságot újabb álláskeresési ellátásra, akkor nem fogsz tgyást és gyedet kapni, mert nem lesz olyan aktuális biztosítási jogviszonyod, ami ezeknek az egyik jogosultsági feltétele.

Szakbarbár
2012-08-02 10:29:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja