SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg gyeden vagyok. A cég ahol munkaviszonyom van, küldött egy levelet, melyben tájékoztatnak, hogy a közeljövőben meg fog szűnni, de ennek időpontja ismeretlen. Mivel a felmondási tilalom rám is vonatkozik, ezért felkínálja a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését. Ez esetben kifizeti a szabit, végkielégítést illetve a felmondási időt.
Az lenne a kérdésem, hogy érhet e valamilyen hátrány abból, hogyha közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyom? Pl munkanélküli ellátásnál majd?
A passzív gyedet nekem kell megigényeljem az oepnél ? Melyik nyomtatványon?
Válaszodat köszönöm.
Katalin
Korábban is csak a munkavállalói rendes és a munkáltatói rendkívüli felmondás volt az, aminél csak 3 hónap várakozási idő után kezdték el folyósítani a járadékot. A közös megegyezés tehát régen sem volt gond a járadék szempontjából, most meg végképp nem az, mert már egyáltalán nincs jelentősége annak, hogy milyen jogcímen szűnt meg a munkaviszony.

Gyed nem jár arra az időre, amikorra bért kapsz. A végkielégítéssel és a szabadságmegváltással nincs baj, az mehet a gyed alatt, de a felmondási időre járó bérhez tartozik egy időszak, amikor munkavégzés nélkül megkapod a béredet, erre az időre pedig nem leszel gyedre jogosult. Az egészségbiztosító erről onnan értesül, hogy a munkáltatónak be kell jelentenie, ha valamilyen ellátás folyósíta alatt megszűnik a munkaviszony és jeleznie kell, hogy milyen kifizetéseket teljesített ezzel össszefüggésben.
Praktikusabb kiszámolni, hogy a felmondási időre járó bér és a végkielégítés együtt mennyi lenne és azt úgy beleírni a megállapodásban, hogy a közös megegyezésre tekintettel X Ft-ot fizet a munkáltató. Így a pénzt megkapod, de nem lesz a felmondási időnek meghatározható időszaka - mert egyetlen nap munka vagy felmentés nélkül kapod meg - amikor nem járna a gyed.

A gyed automatikusan átcsap passzívba, ha megszűnik a biztosítási jogviszony a folyósítása alatt, tehát nem kell külön passzív gyedet igényelni. Viszont a tb kiskönyvet be kell küldeni, mert az ott van a folyósítás alatt, a végén pedig bejegyzik a passzív ellátás időszakát.

Szakbarbár
2013-05-23 21:41:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja