SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Már korábban is segített, amit nagyon köszönök. Újabb kérdéssel fordulnék Önhöz.
Próbáltam az eddigi kérdésekből kihámozni a problémámat,de inkább feltenném a kérdésemet, az a biztos.
Mivel az 1. gyermek születésekor(2011. augusztus 31.) szünt meg a munkaviszonyom 2011.szeptember 1-én (határozott

idejű volt), nincsenek biztosított napjaim. Jelenleg GYES-en vagyok 2014. augusztus 31-ig.Márciustól augusztusig

fogok napi 2 órát dolgozni.( jó, ha ennyit dolgozom, vagy kevesebb hónap is elég? Vagy így, minél tovább jár a

Gyed?) Szeptember 1-től június 30-ig lesz szerződésem. Ez kötött, iskola idő, meghosszabítani nem tudom. Szeretnénk

2. gyermeket. Ha jól értelmeztem, 4hónap munka után mehetnék táppénzre, ha összejönne a baba? (valószínű

veszélyeztetett terhes lennék az elejétől, mondta az orvos.És kb. 2015.szeptember-október eleje tájékán születne

meg.Az biztos, hogy a szülés pillanatában nem lenne munkaviszonyom. Esetleg jogosult lennék az akkori munkaviszony

megszűnése után 90 nap álláskeresési járadékra? Mert az idő alatt és a szülés várható ideje előtt 28 nappal kérném

a Tgyást( jár?). És a GYed így meddig járna? Remélem el tud igazodni a kérdéseken és érthetően leírtam.

Segítségét előre is köszönöm!Tisztelettel: Barbara
Ha újra biztosításba kerülsz, akkor a biztosításod hosszú és folyamatos lesz (a passzív gyed és a gyes összeköti), így elvileg 1 év a táppénzjogosultságod. Az új munkából, táppénzből és ha utána jogosult leszel álláskeresési járadékra, akkor ebből kell összehozni 365 napot. A járadék szabályait most nem nézném meg, mert ma már kb. 1 órát olvasgattam jogszabályokat az előtted lévő kérdezőnek. Az előzetetes biztosítás még csak az egyik jogosultsági feltétel, egy aktuális is kell. A folyamatban lévő, tgyás/gyed miatt szüneteltetett járadék - ha jár - jó ehhez.

Szakbarbár
2014-02-18 19:32:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,

ezúton szeretném segítségét/tanácsát kérni meglehetősen tehetetlen helyzetemben.
2009. januárja óta állok munkaviszonyban jelenlegi munkáltatómnál. 2012. áprilisában megszületett a kislányom, akivel azóta itthon vagyok és 2014. augusztusára várjuk második gyermekünket. Fentiekből következően 2014. április 21-ig Gyed-en vagyok. Mivel a munkáltatóm tb kifizető hely, így minden papírmunkát és járandóságot rajta keresztül kaptam meg, előbb Tgyás-t, majd a Gyed-et. Egészen ez év januárjáig. A cégem (név nélkül egy hosszú évtizedes múlttal rendelkező vegyipari részvénytársaság, cikkek és tv is foglalkozik vele jelenleg is folyamatosan) fizetésképtelenné vált, közel 100 kollégámmal együtt a januári járandóságunkat már nem kaptuk meg és a frissen lemondott vezérigazgató levélben közölte, hogy ne is számítson senki semmire a továbbiakban sem. Nincs olyan munkáltató, aki a munkáltatói jogkört gyakorolná, egy ügyvédi irodán keresztül üzengettek a dolgozóknak, de nem tudok olyan személyt megnevezni sem, akinek jelenleg pl. hivatalos levelet írhatnék. Sem adóigazolást, sem semmilyen más dokumentumot nem adnak ki, kollégáim állásidőn vannak, én pedig Gyed-es anyukaként itthonról nézem tétlenül a helyzetet. Megkerestem a helyi Oep kirendeltséget, hogy milyen úton-módon kaphatnék "valakitől" Gyed-et a január-április időszakra vonatkozóan, de szó szerint vállat vont a hölgy és azt mondta, írjak a budapesti központnak (én Győrben élek, a cégem bp-i székhelyű), de nem sok jóval kecsegtetett.
Ön szerint kihez kellene fordulnom, hogy a még fennmaradó időszakra (és visszamenőleg januárra) megkapjam a jogosan járó Gyed-emet, mert a cégemtől már biztosan nem fogom... A felszámolás még nem indult meg és egyenlőre úgy néz ki, nem is fog, hogy legalább a felszámolóbiztossal tudnék kommunikálni, a végkielégítést és bent maradt szabadság kiváltása is valószínűleg a bérgarancia alapból fog rendezésre kerülni. Az sejthető, hogy második gyermekem születéséig állományban fogok maradni, mert a felszámolás nem fog addig lezárulni (második várandósságom tényét tavaly decemberben hivatalos postai úton jeleztem a munkáltatóm felé), ám megkérdezném, hogy Ön szerint milyen Tgyás-ra és Gyed-re számíthatok majd és pláne kitől, ha még mindig tb kifizető lesz a fizetésképtelen cégem...
Ezen kívül kérdésem még, hogy amennyiben lejár a Gyed, mehetek-e táppénzre a második gyermekemmel a születéséig úgy, hogy a "meglevővel Gyes-en leszek.
Hosszú lettem, elnézést, elég bonyolult a sztori és eléggé kilátástalannak tűnik egyenlőre a helyzet...
Megtisztelő válaszát és segítségét előre is köszönöm!!!!
A kifizethelyek "úgy vannak kitalálva", hogy fizetésképtelenség esetén is ki tudják fizetni az ellátásokat, mert megigényelhetik a pénzt előre és a csak erre szolgáló bankszámlát nem lehet inkasszálni, tehát fel van cimkézve, hogy ami oda érkezik, az az ellátottaké. Ezt valahogy az ügyvédi iroda tudomására kéne hozni, leginkább az üzemi tanácson keresztül - ha van ilyen, akkor ők biztos zaklatnak mindenkit. Az erről szóló jogszabály részleteket bemásolom a válasz végére.

A tapasztalatom viszont az, hogy nem annyira jogszabályokkal, hanem az idegeikre menéssel lehet célt érni: addig kell őket (a képviseletet ellátó ügyvédi irodát) zaklatni, amíg megunják, mert már elegük van belőle és inkább megteszik, amit meg kell, csak hagyják már őket békén.

Ténylegesen már lehet, hogy 100 fő alatt vagytok, mert ilyenkor mindig van, aki nem a sült galambra vár, hanem elhelyezkedik máshol. Ezt meg az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv ellenőrési osztály tudomására kéne hozni, mert ilyenkor kimennek záróellenőrzésre és beviszik a folymatban lévő ellátásokat, hogy majd ők folyósítják tovább. Ez megváltás lenne mindenkinek.

Előbb-utóbb lesz valaki, akinek muszáj lesz foglalkoznia a napi ügyekkel, mert ha felszámolás alá kerül a cég, akkor a felszámoló saját személyében felelős ezért, úgyhogy neki érdeke lesz.

Az adóbevallás legyen a legkisebb problémád, egyrészt ha megírod a NAV-nak, hogy adóigazolás hiányában nem tudod beadni a bevallást, akkor nem lesz semmi gondod, másrészt ha a bevallások be voltak adva, akkor ügyfélkapus regisztrációval lekérdezheted az adatokat.

Ha ez egy XVI. kerületi, 3 betűs cég, akkor dolgoztam nekik 5-6 évvel ezelőtt, kb akkortájt, amikor megvették a csehek, a kifizetőhelyen néztem át az ellátokat havi pár órában. A bér, tb, munkaügy olyan rendben volt ott, hogy se előtte, se utána hasonlót nem láttam sehol, kicsit példaképemnek is tekintem az egykori munkaügyi vezetőt. Az a kevés, amit a cég működéséből láttam, az is nagyon szervezett volt. Nagyon sajnálom, hogy mindent szétvertek.

És akkor a beharangozott jogszabályi háttér:

195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelet
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény végrehajtásáról

21/C. § (4) A társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető foglalkoztató a biztosítottak pénzbeli ellátásának fedezete érdekében az egészségbiztosítási igazgatási szerv által folyósított pénzösszeg fogadása és kezelése céljából hitelintézetnél számlát nyithat. E számlára csak az előzőekben meghatározott jogcím alapján teljesíthető utalás. A számlán elhelyezett pénzösszegből csak az ellátás kifizetése, illetőleg az esetleges téves átutalás visszafizetése teljesíthető. A számla megnyitása kötelező, ha a kifizetőhely gazdálkodási körülményeinek figyelembevételével megalapozottan feltehető, hogy ellene a harmadik személyekkel szemben fennálló tartozása miatt végrehajtási eljárás indul.

1994. évi LIII. törvény
a bírósági végrehajtásról

79/D. § A pénzügyi intézménynél kezelt, az adóst megillető, de szabad rendelkezése alól kikerült - ügyleti biztosíték céljára elkülönítve kezelt - pénzösszeg csak e meghatározott céllal összefüggő, illetve e meghatározott ügyletből eredő követelések fejében vonható végrehajtás alá. A társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztatók által jogszabály alapján nyitott külön számlán elhelyezett, a foglalkoztatottak egészségbiztosítási ellátása céljára elkülönítve kezelt pénzösszeg a foglalkoztatót terhelő, harmadik személyekkel szemben fennálló tartozás fejében nem vonható végrehajtás alá.

2003. évi XCI. törvény indokolása
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény módosítása

A 221. §-hoz
A likviditási gondokkal küzdő, társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető foglalkoztatók által számfejtett társadalombiztosítási ellátások biztonságos folyósíthatósága az egészségbiztosítási igazgatási szervek előzetes finanszírozása által garantált. A hatályos szabályok alapján azonban köztartozások, illetve egyéb tartozások behajtása érdekében a foglalkoztató valamennyi bankszámlája végrehajtás alá vonható. Ennek eredményeképpen előfordulhat, hogy az egészségbiztosítási ellátás fedezetéül szolgáló összeget is végrehajtás alá vonják, nyilvánvalóan sértve az ellátásra jogosult foglalkoztatott érdekeit. A törvény ezért kimondja, hogy az egészségbiztosítási ellátás céljára elkülönítve kezelt pénzösszeg a foglalkoztatót terhelő, harmadik személyekkel szemben fennálló tartozás fejében nem vonható végrehajtás alá. Garanciális szabályként előírja továbbá a rendelkezés, hogy az elkülönített pénzösszeg csak akkor mentesül a végrehajtás alól, ha azt a foglalkoztató által jogszabály alapján nyitott külön számlán helyezték el. Az e célra történő külön számla nyitási kötelezettséget még a törvényi rendelkezés hatálybalépésétől alacsonyabb szintű társadalombiztosítási jogszabály írja majd elő a foglalkoztatók számára. Ezek az előírások biztosítékot jelentenek arra nézve, hogy a foglalkoztató köztartozásainak behajtását célzó adóhatósági intézkedés (azonnali beszedési megbízás) véletlenül se akadályozhassa meg az egészségbiztosítási forrásból finanszírozott kifizetőhelyi ellátások teljesítését, ugyanakkor e mentesítésből fakadóan ne juthasson jogosulatlan előnyhöz a foglalkoztató, ne menekíthesse pénzeszközeit a végrehajtás alól mentes külön számlára.


Szakbarbár
2014-02-18 19:23:45
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

2014. októberében fogok szülni. Diplomás Bért kapok, bruttó bérem 154000.Ft jelenleg. De 2013-ban 6.hótól december hóig ezen felül helyettesítettem , és onnan még katam bruttó 80.000 Ft-ot. Arra lennék kíváncsi, hogy miből fogják számolni a gyedemet. Bele számít-e majd a 2013 éviplusz pénzem is? Valamint a tavalyi évben kaptam egyszeri fizetés emelést, ami bruttó 100000 Ft Volt. Ezek beleszámítanak-e?
Válaszát előre is köszönöm.
Ha ugyanabban a jogviszonyban volt a helyettesítés - és nem született egy másik, pl. egy időleges megbízás -, akkor a 2014-ben induló tgyás alapja a 2013-as átlag, tehát beleszámít a helyettesítésre kapott pénz is. Az utólagosan kapott béremelés ugyanolyan normál bér, mintha a tárgyidőszakban kaptad volna.

Szakbarbár
2014-02-18 18:01:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő.

2013. január 1- február 28-ig munkanélkülin voltam.
2013. Március 1-től március 31-ig napi bejelentéssel dolgoztam.
2013. Április 1-óta van folyamatos munkaviszonyom minimálbérrel mostanáig.
2014. július közepén fogok szülni.
Egészségi állapotom miatt március 1-től elmennék táppénzre.
Ez mennyiben befolyásolná a tgyás és a gyed összegét ahhoz képest, mintha május végéig dolgoznék?

Előre is köszönöm!

Hajni
A tgyást egyáltalán nem befolyásolja, mert az a 2013-as átlagból számolódik. A gyedet pedig ha elhanyagolható mértékben fogja is, az akkor sem azért lesz, mert lerontaná az átlagot, hiszen ez nem számít bele az ellátások alapjába. A táppénz hatása a gyedre csak annyi, hogyha a gyed 2015-ben indul és 2014-ben táppénz miatt nincs 180 bérezett napod, akkor a gyed alapja nem a 2014-es, hanem a 2013-as minimálbéred lesz, mert ilyenkor a gyed alapja a tgyás alapjával egyezik meg. Ez havi nettó kb. 1.800 Ft-ot jelent.


Szakbarbár
2014-02-18 00:26:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Szabadságolás témakörében kérném segítségét.Munkaviszonyom 2001-től ugyanazon cégnél folyamatos.2011.12.22.-2012.03.02-ig táppénz, majd 2012.03.03.-tól- 2012.08.17.-ig gyás, jelenleg gyed ami lejár 2014.03.10.-én. Március 11-től ismét dolgozom . A fent leírt időszakra jár-e szabadság illetve, ha igen az kb. mennyi nap lehet, és mikor vehetem igénybe?Én 1974-es születésű vagyok.Segítségét előre köszönöm!
Amikor táppénzen voltál, akkor még a teljes táppénz időszakára járt a szabadság. Ezután a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára jár, vagyis 2013.02.18-ig.

Ha van 2011-ből maradék, akkor azt biztos tudod, hogy mennyi. 2012-re a teljes évre jár szabadság, ez 26 nap, ha a gyermek utáni 2 nap pótszabit megigényelted a tárgyévben, akkor ez még hozzájön, ha nem, akkor csak a munkáltató rugalassága, jóindulata esetén. 2013-ra 49/365-öd résznyi jár, ami 4 nap. (Ez pótszabival együtt sem több, mert 49/365*2 egy elhanyagolható szám, még a kerekítést sem befolyásolja, úgyhogy itt mindegy, hogy kérted-e időben.)

A szabadságot a munkába állás előtt kell kiadni. Mostmár lehet gyed mellett teljes munkaidőben dolgozni, úgyhogy ha március 11-től akarsz dolgozni, akkor onnan egyszerűen csak vissza kell számolni az előzőek szerint kiszámolt napokat, hogy mikortól induljon ahhoz, hogy március 10-ig tartson ki.

Szakbarbár
2014-02-18 00:19:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

2014. májusában tölti be gyermekem a 3 éves kort. 2013. szeptember végéig gyesen voltam vele, majd 2013. októberétől veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok, 2014. április végére várható a 2. gyermek születése. A gyes és a táppénz között nem mentem vissza dolgozni, szabadságot sem vettem ki.
Azt szeretném kérdezni, hogy január 1-től én igényelhetném-e a táppénz mellett a gyest májusig? Jár-e nekem egyszerre a két ellátás?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Eszter
Ez nekem egy nem teljesen egyértelmű helyzet, de valószínűleg járni fog a gyes. Egy kismamának ugyanilyen paraméterekkel azt mondták a MÁK-nál, hogy meg fogják neki állapítani. Igényeld meg a gyest, lesz ilyen kérdés az igénybejelentőn, hogy részesülsz-e táppénzben, ha beírod, hogy igen és így is megállapítják, akkor hurrá.

Szakbarbár
2014-02-18 00:12:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2011 szeptemberében született a lányom. A bruttó fizetésem 240000 Ft volt, 2014 januártól kivettem a szabadságomat, majd február hónaptól 6 órás munkaviszonyt létesítettem br. 180000 Ft összegért.
Tervezzük a második babát, ha 2014-ben megszületne és addig lesz 180 nap munkaviszonyom, akkor mi után számítják a tgyast/gyedet? A 2013-as átlag gyed/gyes jövedelem alapján vagy a 2014-es bér alapján?
Amennyiben 2015-ben születne a második gyerek mennyivel járnék jobban? Válaszát előre is köszönöm!
A gyed, gyes nem alapja egy újabb ellátásnak. 2014 januártól van bérezett napod, legkésőbb idáig megy vissza bármilyen átlagszámítás.

Szakbarbár
2014-02-14 19:07:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Gyesen lévő Anyuka vagyok, és most várom a második gyermekemet. A segítségét szeretném kérni, hogy Ön szerint jogosult leszek-e a tgyás-re és a gyedre, mert a rengeteg törvény közül nem tudom, melyik vonatkozik rám. 2011.12.16-án született meg a kisfiam. Kaptam a tgyás-t, gyedet, most pedig a gyest 2013.12.17-től kezdődően (munkaviszonyom 2005.08.15-től áll fenn a cégnél). Ha jól olvastam, akkor lehetőségem van a munkáltatómnál nyilatkozni a fizetés nélküli szabadság megszűnéséről és visszamenni dolgozni oly módon, hogy kiveszem az évek alatt összegyűlt szabadságokat. Lehetőségem van-e erre akkor is, ha valakit felvettek a helyemre, addig míg én visszamegyek "dolgozni" (az egyik kolléganőmnek engedték kb. 1 éve, és őhelyette is felvettek vkit). Ha igen, akkor ezt követően mehetek-e táppénzre? Kérdésem továbbá, hogyha jogosult vagyok a tgyás-re, akkor nekem a minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembe vételével állapítják meg, vagy ha a táppénz időszaka is beszámít, akkor meglenne a 180 napi tényleges keresetem azáltal, hogy a szabadságaimat kiveszem és azután elmegyek táppénzre a szülésig. (szülés várható időpontja 2014.szeptember 23.)
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
A munkáltató privát problémája, hogy ilyenkor egy státuszra két bért fizet, Neked a szabadságot, az helyedre felvettnek pedig a bért. Ettől még a szabadságot ki kell adni, ha befejezed a fizetés nélküli szabadságot, viszont ilyenkor van egy 30 napos kvázi felkészülési idő, tehát a bejelentéshez képest ennyi idő múlva kell csak munkába állítani, illetve megtenni azt, ami ilyenkor esedékes: elkezdeni kiadni a szabadságot.
A táppénz nem bérezett nap. 180-nál kevesebb bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.

Szakbarbár
2014-02-14 19:05:35
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Próbálom rövidre fogni, bár nem lesz egyszerű. Szóval:

2014.01.28-án megszületett a 4. közös gyermekünk.
Feleségem 2013.05.31. (a 3. gyermek 3. szülinapja) óta GYET-ben részesül, ezen kívül munkaviszonya, jövedelme nincs.
Ezt megelőzően 2006.07.28-tól folyamatosan hol GYED-en, TGYÁS-on, GYES-en volt (egymás után kb. 2 évente jött egy-egy újabb lurkó).
Munkaviszonyban állt 2002-től (illetőleg 2006.07.28 óta folyamatosan szülési szabin volt). Ez a munkaviszony 2013.05.31-én megszűnt, tehát azóta csak a GYET van.

Elkezdtük (volna) megigényelni a családtámogatási ellátásokat, de rövid próbálkozás után el is vesztünk a rengeteg új szabály tengerében. Addig jutottam, hogy az anyasági támogatás elvileg jár neki alanyi jogon.

A konkrét kérdés az, hogy jogosult-e ebben a speciális helyzetben TGYÁS-ra, majd később GYED-re.
Próbáltam kibogarászni a ránk vonatkozó információkat a különböző jogszabályokból, és arra a következtetésre jutottam, hogy a GYET elméletileg biztosítotti jogviszonyt jelent. Mivel azonban nincs jövedelme, van-e reális esély bárminemű TGYÁS-ra és GYED-re? Ha igen, mi alapján fognak számolni, mennyi lesz ezek várható összege?

Továbbá egy extra kérdés: idén január 1-től bevezetésre került a GYED extra. Ha jól értelmezem az OEP kiadványát, akkor a 3. gyerek után járó GYET-et nem kell lemondani, és mellé jön adott esetben a TGYÁS, GYED a 4. után?

Megannyi talány, megannyi kétségbeesett kérdés... Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv
VZ
A gyet maga nem biztosítási jogviszony. Neki nincs élő biztosítási jogviszonya, úgyhogy nem lesz jogosult tgyásra és gyedre.

Kismamák nagyon gyakran keverik a biztosítás, egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és szolgálati idő fogalmakat. A biztosítás a legtágabb fogalom, pont azt a többletet jelenti, amivel valaki pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra szerezhet jogosultságot. Csak az minősül biztosítottnak, aki olyan jogviszonyban áll, amelyikben pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. Akinek nincs munkaviszonya, annál ez fel sem merül.

A munkaviszony fennállása alatt igényelt gyes alatt azért áll fenn a biztosítás, mert az alapjául szolgáló jogviszony, a munkaviszony él. Ilyenkor tulajdonképpen lényegtelen, hogy ebből a biztosítotti státuszt adó jogviszonyból milyen ellátást kap, ezek az ellátások nem adnak semmilyen többletet ahhoz képest, ami egyébként is kapcsolódik a munkaviszonyhoz.
Ha valaki munkaviszony nélkül igényel gyest, gyetet (vagy ugyanez a helyzet, ha a munkaviszony megszűnése után kap tgyást, gyedet), akkor kap az ellátás mellé egészségügyi szolgáltatsára jogosultágot és szolgálat időt. A torta harmadik szeletét, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra jogosultságot nem kapja meg.

Azt nem tudom biztosan megmondani, hogy gyetre és gyesre együtt jogosult lesz-e, ez elég új még nekem is, de inkább arra hajlok, hogy nem, mert úgy tudom, hogy 2 gyes az, ami megy együtt, 1 gyes és 1 gyet nem.

Szakbarbár
2014-02-14 19:01:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Ha nem lesz meg a 180 nap munkanap (a hétvége beleszámít?)a két juttatás(GYED utolsó napja utáni első munkanap-ill. veszélyeztetett terhesség miatti táppénz első napja közt eltelt idő)között, de a munkaviszonyom folyamatos, akkor mennyit kapok nettóban? Összegre meg tudná ezt mondani konkrétan, ha egyébként a bérem 180.000.-Ft bruttóban?!
Köszönettel
Ha gyed után 180-nál kevesebb naptári napot dolgozol és ezt követően mész táppénzre, akkor a táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi a gyedé volt. Ha a gyed annó 180.000-es átlagból számolódott, akkor abból havi szintre számolva, családi kedvezmény nélkül 90.000 a táppénz.

Szakbarbár
2014-02-14 18:44:03
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Azt kérdezném,hogy mennyi TGYÁST illetve GYED-t kapnék? 2005. óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem első gyermekem 2013. 10.10-én töltötte a 2. életévét be, azóta újra dolgozom GYES mellett 6 órában havi bruttó 181800.-Ft-ért. Ha 2014. júniusától 2. babával lennék veszélyeztetett terhes. Lehet, hogy ez nincs meg 180 nap 2013.10.11-2014.06.01 között. Beleszámít a hétvége is? És a táppénz? Ha nincs összegre mennyi lenne a TGYÁS, ill. a GYED? Melyik lenne az a nap , hogy meglegyen a 180 nap? Ha meg van mennyi lenne az összege. Mi alapján számítják? Ha egy két hétre vissza kérem magam 8 órára akkor a bruttó 240.000 után kaphatnám a juttatásokat? Vagy kell a 180 nap hozzá? Vagy rosszul tudom és nem a GYED -t követő 180 nap, hanem 2014-ben kell meglennie a 180.
Bocsánat ha egy kicsit zagyva voltam. Legrosszabb eset a minimálbér 2x-e ? Az összegre mennyi?
Mivel járnék a legjobban? Meddig kéne dolgoznom?
Minimálbér kétszeres alatti bérrel teljesen mindegy, hogy van-e 180 bérezett nap. Csak fölötte érdekes, mert az ennél magasabb átlagból csak akkor lehet korlátlanul magas tgyás, ha legalább 180 bérezett naptári napban volt ennyi az átlag.

Ha lesz 180 bérezett napod, akkor a tgyás alapja az utolsó 180 napi átlag. Ha nem lesz ennyi, akkor amennyi van, abból számolnak átlagot. Ha egy időre 8 órás leszel, az valamennyit emel mindkét esetben, de ha csak rövid ideig dolgozol, akkor elenyésző lesz ennek a hatása, mert kicsi lesz a magasabb béres időszak súlya az átlagban.

Aprólékos számolgatásra, hogy mennyit kéne teljes munkaidősként dolgoznod, hogy átlagban meglegyen a minimálbér kétszerese, itt nincs mód.

Szakbarbár
2014-02-14 18:38:45
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!
2013.09.30- án szültem 2. gyermekemet. Gyedről mentem Tgyásra, a 2. gyermek után párom igényelte a családi adókedvezményt, mivel 2 gyerek után én nem tudtam a teljes összeget igénybe venni. Ezek után a Tgyás igénylésemet a munkáltatóm ügyfélkapun keresztül adta le a foglalkoztatóin igazolásomat, amiben mint most kiderült 2 gyerekre adták le az igényt. Én ezt nem egészen értem, hogy jön össze a kettő, mikor ez tgyás igénylés volt, nem családi kedvezmény. Tudni kell, hogy a munkáltatóm illetve a könyvelő eddig semmit nem tudott rendesen elintézni, minden igénylés után volt valami probléma. Többször jeleztem, hogy inkább én intézném, de azt mondták erre nincs lehetőség. A lényeg, hogy a kormányhivatal szerint most szülés óta párom is és én is igényeljük a kedvezményt, ami ugye jogtalan, tehát vissza kell fizetnem. Kérdésem az lenne, hogy létezik-e ilyen? vagy én értettem félre valamit, illetve, ha tényleg visszafizetésre kerül sor, ráháríthatom-e a munkáltatómra, mondván ők rontották el az igénylést? Nekem nem tűnt fel a nagyobb összeg, mivel addig gyeden voltam, utána a tgyás magasabb összeg nálam, ráadásul nem is ugyanakkora összeg, mint az első gyereknél volt, mert más volt, akkor a bruttó bérem. Tehát én nem láttam ezt a plusz pénzt, mivel utaláskor nem részletezik az összeget.
Van az úgy, hogy valaki év közben kezdi el kérni a családi kedvezményt, pl. mert egy új ellátás igénylésekor gondolja át, hogy hogy legyen. Úgyhogy ezen nem akad fenn senki.

Viszont amennyire tudom, pont a kétszeresen igénybe vett kedvezmény elkerülésére csinálja azt az egészségbiztosítási szakig szerv, hogy nem elégszik meg azzal, hogy a munkáltató jelöli, hogy kéri a kismama a családi kedvezményt, hanem látni szeretné az erről szóló nyilatkozatot is és csak akkor veszi figyelembe. Furcsa, hogy itt nem ragaszkodtak ehhez.

Akár feltűnt, akár nem, akár fel kellett volna tűnnie egy részletes kimutatásból, akár nem, és ez az egész akárkinek a mulasztása miatt történt így, a lényeg, hogy megkaptad a kedvezményt, mert ennyivel több tgyást kaptál, ezt pedig vissza kell fizetni, ha közben a párod is igénybe vette. Illetve választhattok, hogy a bevallásban végül ki érvényesíti és ki fizet vissza, de egyszerűbb, ha az ő adóelőlegét nem bolygatjátok.
Tudom, hogy ettől nem lesz jobb, de koncentrálj a pozitívumokra:
- van idő felkészülni a visszafizetésre, mert a bevallás határideje május 20.
- 6 havi kamatmentes részletet lehet kérni a bevallásban
- nem kell megfizetni a 12%-os különbözeti bírságot, mert nem a Te mulasztásod miatt alakult így. Így amit 3 hónap alatt kaptál meg, arra most akár 8 hónapod is van, hogy legkésőbb 10.20-ig visszafizesd.

Szakbarbár
2014-02-14 18:28:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
2008.április óta folyamatos munkaviszonyom van. Első gyermekemmel 2011-ben lettem terhes, 2012.májusában született gyermekemmel 2012. februártól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, majd TGYÁSt kaptam, GYEDet 2014.május 16-ig kapom. Már terhes vagyok a 2. babánkkal, akit 2014.októberre várunk. Anyagilag a legjobb megoldást keresem, de nem tudom, hogy 2014.május 17-től milyen lehetőségem van. Ismét veszélyeztetett terhesként táppénz a baba születéséig, mellette a Gyed extra alapján első gyermekemre GYES? Szükséges-e egy nap szabadsággal kezdenem és utána táppénz? Minden ellátásom alapja maradna a szerződéses munkabérem (br.185.900,-Ft)?
Fentiek alapján pontosan az egy nap szabadság május 17 legyen, május 18-tól kellene igényelnem a táppénzt és a GYESt?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha egyáltalán nem igényeltél fizetés nélküli szabadságot (nem nagy és nem kifizetőhely cégeknél nem szokták lepapírozni) vagy igényeltél, de csak a gyed végéig, vagy a gyes végéig kérted, de a munkáltatóval meg lehet beszélni, hogy ez a papír ebben a formában nem létezett, akkor nem kell szabadságot beiktatni, a gyest és a táppénzt párhuzamosan kaphatod. Táppénzre valószínűleg csak május 18. hétfőgől fognak felvenni.
Ha nem lehet azzal mit kezdeni, hogy már egyszer 3 éves korig kértél fizetés nélküli szabadságot, akkor először ezt meg kell szakítani. Ehhez nem kell szabadság, csak ezt is le kell papírozni. Ha nem vagy fizetés nélküli szabadságon, akkor jöhet a táppénz (is a gyes mellé).

A következő tgyás és gyed alapja az összes létező esetben a most aktuális szerződés szerinti béred. Ha ez közben olyan brutálisan növekedett volna, hogy több lett, mint a minimálbér kétszerese, akkor pedig a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2014-02-14 18:13:05
Olvasói értékelés: 5/5
Szia kedves Szakbarbár!

A segítségedet szeretném kérni az alábbi ügyben:

Adatok: 2009.12.hótól van folyamatos munkaviszonyom.
2012.02.17-2012.10.21 - veszélyeztetett terhesként tp,
2012.10.22-2013.04.07 - tgyás,
2013.04.08-2014.10.22 - gyed.
A szerződés szerinti bérem 126.720ft, erre jött még 15% műszakpótlék és 5% túlóraátalány (= 152.064ft volt az ellátások alapja.)
2012.02.01 - szerződésmódosítás bruttó bér 108.000ft (pótlékok elvéve)

Jelenleg gyeden vagyok (2014.10.22-ig) és ismét kismama a 2. babával. Szülés várható időpontja: 2014.07.14

Ami miatt tanácstalan vagyok: a pocaklakóval tp-re ismét jogosult lennék (fizetés nélküli szabadság megszakítása elindítva) 2014.01.01-től a gyed megtartása mellett.
Jelen állás szerint az egyik lehetőségem: 2014.02.06 - szabadág + gyed, 2014.02.07-szülésig - tp+ gyed.
illetve nem igénylem a tp-t.
Kérdésem:
1., A tp-nek mi lenne az alapja?
2., A kistesó után járó ellátásoknak - amennyiben jogosult leszek rájuk - mi lesz az alapja? Ha igénylem a tp-t illetve ha nem és maradok csak gyeden?
2., Előreláthatóan 2014.04. hóban elindul a cég felszámolása. Ez milyen formában érint engem az ellátásokra való jogosultság tekintetében?

Válaszaidat és segítségedet előre is hálásan köszönöm.

További szép napot.

Üdv, Márti

1. A táppénz alapja annyi, mint a gyedé volt. Ez nagyságrendileg havi szintre számíva annyi, mint a gyed volt, mert -10% a mértéke, de nem vonnak belőle 10% nyugdíjjárulékot, ami a gyedet terhelte.

2. 0 bérezett nappal (nincs táppénz) a tgyás és a gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér. Pár heti szabadsággal az ellátások alapja a szabaságból számított átlag. A végeredmény - ha nem is fillérre pontosan, de - ugyanaz.

3. Ha legalább a tgyás 1. napján még él a munkaviszonyod, akkor ha később meg is szűnik, végig jár a tgyás és a gyed. Egy felszámolás évekig is eltart, hogy 3 hónap alatt nem lesz vége, az teljesen biztos. A passzív tgyás és gyed egyelőre nem jelent semmilyen hátrányt, viszont ha lesz még egy hármaska is, akkor vele csak akkor fog járni minden, ha előtte legalább 1 évet dolgozol.

Szakbarbár
2014-02-14 18:02:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Már korábban is segítettél /remekül / és ismét a megtisztelő segítségedet szeretném kérni.
(2009-ben született első kislányom. 2011. nov.29-én GYES mellett elhelyezkedtem részmunkaidőben (90 nap próbaidő alatt heti 20/napi 4 óra, bruttó 90000 Ft, utána heti 30/napi 6 óra bruttó 115000 Ft. 2012. március 5-én megszűnt a munkaviszonyom közös megegyezéssel. 2012. márc. 6-tól szintén még a GYES mellett új munkaviszonyt létesítettem (heti 30/napi 6 óra, bruttó 15000 Ft).
A lényeg, hogy a 150000 bruttóval jöttem szülési szabadságra.
2012.december 19. óta TGYÁS-on vagyok, második kislányom 2013. január 5.-én született
2013. június 3.-tól 2015.január 05-ig GYED. 2015. jan. 05-től 2016. jan. 16-ig GYES.
Eredetileg szeptembertől szeretném bölcsiztetni a kislányomat és munkába visszatérni. De egyébként is szeretnék 3. babát és lehet, hogy a jelen kedvező feltételek mellett ideálisabb lenne most, mint később.
Érdekelne viszont, hogy hogyan a legoptimálisabb intézni ügyeimet a Munkáltatónál?
Ha sikerülne hamarosan teherbe esnem (leginkább még a GYED alatt), akkor szakítsam meg fizetés nélküli szabadságom és kérvényezem visszavételem? Vegyek ki szabadságot? Majd táppénz? Mennyi táppénzt fogok kapni vajon?
Utána lehetek egyszerre táppénzen és GYED-en?
Majd ha megszületik a harmadik bébi, akkor párhuzamban megy „ketteskére” (ahogy Te írnád) a GYES, „hármaskára” meg az épp időszerüleg aktuális juttatás (TGYÁS/GYED)?
Jelen válaszod is nagyon hálásan köszönöm, mint ahogyan korábbi kiváló tanácsaidat is! Minden jót: Nikolett

Ha táppénzre mész terhesen, annak semmilyen hátránya nincs később. Csak előnye van: egyszerre kaphatsz táppénzt és gyedet/gyest. Ahhoz, hogy ez zökkenőmentes legyen, legyél egy pár napot szabadságon a táppénz előtt.

Minimálbér kétszerese alatti bérrel bármit csinálsz - csak gyed/gyesen keresztül a valamennyi táppénzen keresztül egészen odáig, ha 1 évet dolgoznál - , a tgyás alapja az aktuális szerződés szerinti bér.

A gyed alapja 99%-os valószínűséggel ugyanennyi. A maradék 1%-ot körbeírni nehezebb, mint megúszni: 12 nap szabadsággal vagy táppénzzel elkerülhető a csak nagyon ritka esetben fenyegető minimálbér alapú gyed. Csak a majdnem pont 3 éves korkülönbségnél merül fel és csak akkor, ha nem voltál előtte egyébként is táppénzen vagy szabadságon egy rövid ideig.

Szakbarbár
2014-02-07 21:43:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2009 óta folyamatos a munkaviszonyom a jelenlegi munkahelyemen. 2013. januártól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam egészen lányom 2013. augusztusi születéséig. A születése napjától kapom a TGYÁS-t (180e Ft), majd most február közepétől fogom kapni a GYED-et (maximális összeggel).
A kérdésem az lenne, hogy egy leendő kistestvér esetén mi alapján fogják számítani a következő TGYÁS-t és GYED-et, ha a kistestvér a GYED ill. a GYES alatt születne. A szerződés szerinti bérem bruttó 260e Ft. (nem tudom, számít-e).
Válaszát előre is köszönöm szépen.

Brigi
0 bérezett nappal, bruttó 260.000-es bérrel bármit csinálsz is legalább 180 nap munkán kívül, a tgyás alapja mindenképpen a szülés évében érvényes minimálbér kétszerese.

A gyed alapja 99%-os valószínűséggel ugyanennyi. A maradék 1%-ot körbeírni nehezebb, mint megúszni: 12 nap szabadsággal vagy táppénzzel elkerülhető a csak nagyon ritka esetben fenyegető minimálbér alapú gyed. Csak a majdnem pont 3 éves korkülönbségnél merül fel és csak akkor, ha nem voltál előtte egyébként is táppénzen vagy szabadságon egy rövid ideig.

Szakbarbár
2014-02-07 21:36:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 2006 óta vagyok. Egyeske született 2008-ban (TGYÁS, GYED), ketteske 2010-ben (TGYÁS, GYED, GYES). Vele 2013 nov. 11.-én járt le a gyes. 2013 nov. 12-től a szabimat töltöm, márc. 31.-ig. Közben kiderült, hogy becsúszott hármaska. Veszélyeztetett, így munkába állni nem tudok majd vele, örülhetek, ha nem kell hónapokat kórházban töltenem, így ha addig megmarad életben odabent, ápr. 1.-től táppénzes állomány lesz belőle.

Jelen körülmények között az alapbérem (2013 nov. 11-ig bruttó 245e, nov. 12-től br. 253e) lesz a táppénz, tgyás és gyed alapja? Ha nem, kb. mennyivel lesz szűkösebb?

Még egy kérdésem van, más témában. Igaz, hogy január 1-től újra csak az egyik szülő veheti igénybe a gyermekek után járó pótszabadságot?

Szíves válaszát és segítségét előre is köszönöm.

Üdv.: Anita

A táppénz alapja annyi lesz, amennyiből a gyed számolódott, ez a 2010-es minimálbér kétszerese. A tgyás és a gyed alapja a 2014-es minimálbér kétszerese lesz. A tgyás akkor lenne korlátlan, a gyed pedig akkor tartana lépést a minimálbér kétszeresének változásával, ha legalább 180 bérezett napod lenne.
Mindkét szülőnek jár a pótszabadság idén is.

Szakbarbár
2014-02-07 21:24:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Köszönöm válaszát! Tanácsára elolvastam a korábbi hozzászólásokat is, de mivel minden eset más és más, ezért biztonság kedvéért, most már pontos számokkal ismét vázolnám a helyzetemet: (A bérek minden esetben mindenféle juttatás nélkül értendőek.)

1. munkahely: 2010.12.06-2011.06.03 Bér: bruttó 95.550.-
2. 2011.06.06-2011.10.28 Bér: bruttó 220.000.-
3. 2011.11.14- Bér: bruttó 250.000.-
2012.10.01-Fizetésemelés: Bér: bruttó 270.000.-

4. Táppénz: 2012.11.01-2012.12.27
5. TGYÁS: 2012.12.28-2013.06.13
6. GYED: 2013.06.14-2014.12.28

Kisfiam 2012.12.28-án született.

Kérdésem az lenne, hogy befolyásolná-e a második baba után járó TGYÁS/GYED/GYES összegét, ha ketteske GYED, illetve ha GYES alatt születne?
Esetleg, hogyha 2015. januárjától visszamennék részmunkaidőbe dolgozni és onnantól számítva mondjuk 1-2 éven belül születne meg a második baba, akkor az hogyan befolyásolná a juttatásokat?

Tehát a három opció közül, csúnyán hangzik, de anyagilag melyikkel jönnénk ki a legjobban?

Köszönettel!
Ha részmunkaidőben a béred kevesebb lenne, mint a minimálbér kétszerese, akkor a szorgalmad eredménye az lenne, hogy kevesebb tgyást és gyedet kapsz, mintha egyetlen napot sem dolgoztál, mert előbbi esetleg a - mindegy, hogy hány napi - tényleges jövedelem lenne az ellátások alapja, utóbbi esetben pedig ennél magasabb szerződés szerinti bérrel a minimálbér kétszerese.

Minimálbér kétszerese fölötti részmunkaidős bérrel vagy a teljes munkaidős bérrel ha lesz legalább 180 bérezett napod, akkor a tgyás alapjánál nincs meghúzva a határ a minimálbér kétszeresénél, tehát korlátlan lehet. Ha ennél kevesebbet dolgozol minimálbér kétszerese fölötti bérrel, akkor a tgyás alapja a minimálbér kétszerese. A gyed az 1. esetben minden évben maximális, a 2. esetben megmarad a tgyás kezdetének évében aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-ánál.

Szakbarbár
2014-02-07 21:20:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
AZT szeretném kérdezni,hogy ha a munkaszerződésembe azt irja,hogy 98000 ft havi alapbért fizet a munkáltatóm,akkor ez azt jelenti hogy mindegy hogy az adott hónapba 20 vagy21,vagy 22,vagy 23 munkanapot dolgozok,akkor is csak 98000 ft ot kapok bruttoba,és nettoba 64000 ft ot,és annál többet nem kaphatok?UGY hallottam ,most már januártól fölemelték a brutto bért ,nem tudom mennyire,és akkor a netto bérem is több kellene legyen mint 64000 ft?
vÁROM VÁLASZÁT!
Tisztelettel:Kata
Ha a bér havibérként van megállapítva, akkor ha végigdolgozod a hónapot, akkor egységesen ezt az össeget kapod, 20, 21, 22, 23 munkanapos hónap esetén is. Ez egyfajta átalány.

Időbéres bérezésnél a havibér és az órabér alkalmazása egyaránt lehetséges. A helyben kialakult gyakorlatától függ, hogy havibért vagy órabért állapít meg a munkáltató, a döntését általában az adott munkakörökben elterjedt hagyományok alakítják.

Minimálbér esetén egyikből a másiknak az átszámolása úgy van kitalálva, hogy éves szinten ugyanott van mindkettő, mert ha összeadod a 12 havi fix havibért, akkor azt az összeget kapod meg, amit a munkakapoktól függő, havonta változó bérek összesítésével.
Az idei minimálbér bruttó 101.500, nettó 66.480 Ft.

Szakbarbár
2014-02-06 19:41:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok a kislányommal,ő 2011 november 22-én született.2011 június 1-től terhességi betegállományba voltam a szülés napjáig,akkor 122000 ft bruttó volt a havi bérem.A gyed alatt felemelte a cég 141000 ft bruttóra ,mivel a gyesem idén november 22 lejár,terveznénk másik babát jövőre.Ha kivenném a szabadságom ami január közepén telne le és ez idő alatt terhes lennék,többet kapnák e mint az előző babánál,vagy ugyan annyi lenne az alapom,illetve ha visszamennék dolgozni 1 évre jobban járnánk e anyagilag?
Válaszát előre is megköszönöm!
A következő tgyás és gyed alapja csak a szabadságból számított átlag, tehát az új bér lenne, más nem számít bele. Minimálbér kétszerese alatti bérrel ugyanannyi lesz minden 0, 1, 180 és 365 bérezett nappal is.

Szakbarbár
2014-02-06 19:25:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja