SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

2013 decemberében szültem. Az irányadó időszakban, vagyis 2012-ben két 4 órás jogviszonyom volt, amiből év közben az egyik 8 órássá módosult, míg a másik megszűnt. A Magyar Államkincstár a TGYÁS számításánál a két 4 órás jogviszonyomból mindössze a jelenleg fennálló jogviszony alapján megszerzett jövedelmem vette alapul.

A MÁK tájékoztatása szerint a 2013. évi CXXVII. törvény alapján az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni, így csak az egyik státusz alapján számfejtettek táppénzt részemre. Azonban a 2013. évi CXXVII. törvény 82/F. § (1) bekezdése szerint nem lehet a terhességi gyermekágyi segély összege alacsonyabb, a módosítás miatt. Az ügyintéző szerint azonban a fent említett bekezdés továbbra is érvényben hagyja azt az intézkedést, hogy csak a fennálló jogviszonyban megszerzett jövedelem számítható bele a segélybe.

Kérem, hogy segíts a fent említett bekezdés értelmezésében, hogy az államkincstár helyesen járt-e el az esetemben.
Segítséged előre is köszönöm!
A jogszabály, aminek a számát írod, arról szól, hogy az új szabályok szerint kiszámított tgyás és gyed nem lehet kevesebb a régi szabályok szerint járónál akkor, ha valaki a kettőnek az alkalmazása közötti átmeneti időszakban szül.

Neked nem a számítás módszerével, hanem a jogosultsággal van gondod, azzal, hogy a megszűnt jogviszonyból nem vagy jogosult semmire. Abból az egyből állapították meg a tgyást, amelyik a tgyás igénylésének a napján fennállt. Ez ha nagyon kedvezőtlen is számodra, de teljese rendben van, megfelel az Ebtv. rendelkezéseinek.

Ha 2013-ban dolgoztál legalább 180 napot, akkor a gyednek a 2013-as bér lesz az alapja. Ha jól értem, akkor 2013-ban már 8 órás bért kaptál a jelenleg fennáálló egyetlen jogviszonyodból. Ha így van, akkor legalább a gyeded jó lesz. Ha nem dolgoztál volna 180 napot tavaly - és nem olyan kevés hiányzik, amit most pótolni tudsz a tgyás után szabadsággal - akkor viszont a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt, mert ebben az eseten nem állapítanak meg új alapot a gyednek, hanem az utolsó ellátás, a tgyás lesz ennek is az alapja.

Szakbarbár
2014-02-25 14:45:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja