SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyeden vagyok a kislányommal augusztusig. Tavaly novemberben megszűnt a munkaviszonyom gyed alatt nagyjából egy hónapra, aztán egy új helyen munkába álltam. Sajnálatos módon következő hónaptól ismét megszűnik a jelenlegi munkaviszonyom is. Kisbabát tervezünk. Az lenne a kérdésem, hogy milyen lehetőségeim lesznek így a következő babát illetőleg? Megillet-e majd bármilyen ellátás?
Válaszát előre is köszönöm!
dupla

Szakbarbár
2020-05-20 23:49:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyeden vagyok a kislányommal, ami hivatalosan augusztusban jár le. Tavaly novemberben a gyed alatt megszűnt a munkaviszonyom nagyjából egy hónapra, viszont utána egy másik helyen munkába álltam. Sajnálatos módon következő hónaptól ismét megszűnik a jelenlegi munkaviszonyom is. Kisbabát tervezünk. Az lenne a kérdésem, hogy milyen lehetőségeim vannak Így? Jogosult leszek így bármilyen ellátásra?

Válaszát előre is köszönöm!
Egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszony mindenképpen szükséges ahhoz, hogy csedre és gyedre legyél jogosult, tehát ketteske születése előtt biztosításba kellene kerülni. Illetve ez csak akkor érdekes, ha a másik jogosultsági feltétel, a szülés előtti 2 évben 1 év előzetes biztosítás is rendben tud lenni. Ha nem sikerül elhelyezkedni, akkor még mindig ott van az álláskeresési járadék és ennek a szüneteltetése melletti csed- és gyedigénylés, de ilyenkor ezek alapja legfeljebb csak a minimálbér.

Szakbarbár
2020-05-20 23:49:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!

3. babámmal vagyok várandós. Gyes melletti táppénzzel kapcsolatban kérdeznék (veszélyeztetett terhesség). Miután a fizetés nélküli szabadság megszüntetését kérem, szükséges akár 1 nap szabadságra mennem vagy egyből mehetek táppénzre?

A táppénz összegét miből számolják, mi az alapja? Határozatlan idejű (2011. óta fennálló) kormányzati szolgálati jogviszonyom van, 2016. óta folyamatosan itthon vagyok csed, gyed, gyes-en. Legutolsó ellátásaim: 2019. teljes évben gyed-en voltam, 2020. január 1-től gyes-en.

Köszönöm szépen!
Viola

Ha a kincstár állapítja meg a táppénzt, akkor ők bizonyára tisztában vannak azzal, hogy nem szükséges fizetett szabadságon lenni a táppénz előtt. Azért szoktuk javasolni, mert egyértelmű lesz tőle a helyzet ott, ahol kifizetőhely hiányában az a kormányhivatal állapítja meg a táppénzt, aki a fizetés nélküli szabadság végéről nem tud hivatalból, ezért jó esetben hiánypótoltat, rossz esetben elutasít és lehet mégegyszer nekifutni.

A táppénz alapja a mostani szerződés szerinti bér és az utolsó gyed alapja közül a magasabb lesz.



Szakbarbár
2020-05-13 09:38:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az én problémám elég összetett, ha nem kompetens minden részére válaszolni, akkor kérnék segítséget kihez fordulhattnék ennek megválaszolásában.

Az alábbiban kérnék segítséget:

Jelenlegi munkahelyemen 2017.03.21-én kezdtem.
Első gyermekem 2017.10.18-án született. 2017.08.31-ig dolgoztam (kivettem az addig járó szabadságaimat), majd 2017.09.01-től 2017.10.17-ig táppénzen voltam.

Ellátások amiket kaptam/kapok:
CSED: 2017.10.18-tól 2018.04.03-ig
GYED: 2018.04.04-től 2019.10.18-ig
GYES: 2019.10.19-től 2020.10.18-ig

Jelenleg második gyermekemet várom, a 4. hétben lehetek. Várható születési dátuma: 2021.01.17.

Azt terveztem, hogy 2020.05.01-től visszamegyek dolgozni, de ez így sajnos nem lehetséges. Munkáltatómnak már jeleztem ezen szándékomat januárban, de ők még nem tudnak a második babáról. A vírushelyzet miatt elnapoltuk a "kerekasztal" beszélgetést erről.

Első gyermekem családi bölcsődébe kezdett járni 2020.03.02.-tól (ami persze a járvány miatt félbeszakadt), de beadtuk a jelentkezést állami bölcsődébe - 2020.09.01-től kezdődően -, ahova munkáltatói igazolás is kell.

Mit kellene tennem ahhoz, hogy megmaradjon a munkahelyem, kapjak CSED-et, GYED-et és gyermekem állami bölcsődébe járhasson?
Azt kéne eldönteni,hogy mit szeretnél. A 3 rendszert egyszerre pumpolni nem megy.

Szakbarbár
2020-05-08 07:59:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm a gyors válaszát (125924. kérdésre). Ha jól értem, akkor veszélyhelyzettől függetlenül állományba vehetik, a felhalmozott szabadságot nem kötelező kiadni/kivenni, de praktikus (egyébként a munkáltató kifizetőhelyként működik), és vagy a fizetés nélküli megszűnését, vagy az utolsó szabadságnapot követő nappal táppénzre is mehet, és mindezek mellett ugyanúgy jogosult a meghosszabbított GYED-re a veszélyhelyzet idejére (azt követően pedig a gyes-re). A munkáltató ugyanis azon hezitál, hogy jogilag a meghosszabbított GYED mellett munkába állhat-e, jár-e ezen GYED ellátás mellett a munkaér, vagy a táppénz, vagy esetleg ha állományba lép, akkor a meghosszabbított GYED-re nem lesz jogosult...Ez utóbbi kérdésre várnám tisztelettel válaszát (esetleg jogszabályi hivatkozással)! Még egszer köszönöm a segítségét! Tisztelettel: Tóth Gábor
A fizetés nélküli szabadság visszamondását egyértelműen rendezi az Mt., ahogyan az Ebtv. is azt, hogy gyed mellett lehet dolgozni. Nem létező jogszabályi rendelkezést - nincs olyan, ami veszélyhelyzetben másképp szabályozná a fizetés nélküli szabadság kérését és "lemondását", illetve ami miatt a gyed melletti munka lehetőségére más vonatkozna - nem tudok citálni.

Szakbarbár
2020-04-22 09:45:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Korábbi válaszát (125398.kérdés) tisztelettel köszönöm! Most azonban a veszélyhelyzet miatt változott az eredeti helyzet. Mivel a GYED a kihirdetett veszélyhelyzet miatt, annak visszavonásáig meghosszabbodik, ettől függetlenül a munkahelyen a fizetetlen szabadságot meg lehet-e szüntetni és állományba lehet-e lépni úgy, hogy rögtön táppénzes állományba lép (a terhességre tekintettel), vagy a felhalmozott szabadságot előbb mindenképp ki kell venni, vagy a veszélyhelyzet miatt meghosszabbított GYED okán egyik variáció sem kivitelezhető, hanem a fizetés nélkülit kell meghosszabbítani a veszélyhelyzet végéig, és utána mehet csak az eredeti terv szerint? Vagyis adott esetben jár-e egymástól függetlenül párhuzamosan a meghosszabbított GYED és a táppénz (vagy ha ki kell venni a szabadságot, akkor a szabadság, majd a táppénz)? A munkáltató azt mondja, hogy maradjon fizetés nélkülin, majd ha lejár a veszélyhelyzet, akkor intézze az állományba lépést, és vegye ki a szabadságot, illetve menjen táppénzre. Véleményem szerint nincs összefüggés és attól, hogy a kormány meghosszabbította a lejáró GYED-et a veszélyhelyzet idejére, attól visszaállhat állományba és mehet táppénzre. Azt nem tudom, a szabadságot kötelező-e kivenni, mert elvileg a munkáltatónak 60 napon belül kötelező kiadni, de gondolom, hogy ha rögtön táppénzes állományba lép, ez a szabály nem kötelezi őket.
Kérem segítsen szakértelmével ebben a komplikált helyzetben!
Segítségét megköszönve, Tóth Gábor
Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg
Miután megszűnik a fizetés nélküli szabadság, a GYED akkor is jár tovább. Ez a veszélyhelyzettől függetlenül így van.

Fizetett szabadságot nem kötelező kiadatni, de két szempontból is praktikus. Az egyiket írtam korábban: így nagyobb eséllyel nem marad el a béremelés. A másik pedig, hogy ha nem kifizetőhely a cég, akkor nagyobb eséllyel lesz meg hamarabb és problémamentesen a táppénz, mert akkor nem kell arról levelezni, hogy tényleg meg lett-e szüntetve a fizetés nélküli szabadság - ami ha nem történt volna meg, akkor két okból sem járna a táppénz.

Szakbarbár
2020-04-21 23:49:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

A jelenlegi helyzet (covid19) kapcsán kérdeznék, ha a munkáltató fizetetlen szabadságot ad több hónapra, és ez idő alatt lesz terhes valaki , akkor mi a teendő ? Elküldhet e a munkáltató ? Visszavehet e ?
Illetve ha az orosi javaslat később táppénz (akár veszélyeztetett terhesség), hogy mehet táppénzre ?
Jól tudom a munkavállalónak rendelkezésre állási ideje van , a munkáltató nem küldheti el ??
Visszaveheit e állományba ? Ha az orvosi javaslat Tp. akkor mi a teendő ? Rendes szabadságot adhat e ki?
Jogosult e a kismama Gyes , GYed , GYet ... re ?
Nagyon Köszönöm a megértő válaszát !
Jázmin
A biztosítás akkor folyamatos, ha nincs benne 30 napnál hosszabb megszakítás. Fizetés nélküli szabadság alatt a biztosítás szünetel. Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre, de max. 1 évre jár. Ebből a 3-ból az következik, hogy ha 30 napnál több volt a fizetés nélküli szabadság, akkor elveszett a folyamatosság és 0 nap folyamatos biztosítással 0 nap táppénz jár.
A terhesség felmondási tilalom, de ettől még a terhesség alatt nem lesz jövedelem, ha a táppénz az előzőek miatt nem jár.
Ha a szülés előtti 2 évben van legalább 365 nap biztosítás, akkor a kismama több hónap fizetés nélküli szabadsággal is jogosult lehet később csedre, gyedre. A gyes pedig alanyi jogon,mindentől függetlenül jár.

Szakbarbár
2020-04-18 01:58:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Végső elkeseredésemben fordulok hozzád tanácsért. Több mint 40 éve dolgozok a kereskedelembe aminek meg is lett a következménye. Sajnos mind két csípő izületem elkopott és műtétre szorulok. Tavaly augusztus óta táppénzes állományban vagyok. November elejére volt időpontom a műtétre de sajnos előtte két héttel kaptam egy kétoldali tüdő embóliát és egy mélyvénás trombózist. Emiatt a tervezett műtét elmaradt. Az embólia után kötelezően előírt várakozási idő min. 6 hónap. Ezen időszak letelte után ismét el kezdtem intézni a műtétet amihez belgyógyászati engedély szükséges. Az engedély megszerzéséhez több vizsgálaton is át kellet volna esnem, amikre az időpontjaim meg is voltak. Sajnos a korona vírus miatt minden járóbeteg vizsgálat megszűnt, így eredmények híján a belgyógyászat sem tudta meg adni az engedélyt ahol szintén nem volt rendelés. Ezen okok és a korona vírus miatt a csípőműtetemre bizonytalan ideig nem kerülhet sor. Dolgozni sem tudok sajnos. Két mankóval elég nehezen lehet fizikai munkát végezni. Az 1 év táppénzem meg június végén lejár. Kérdésem a következő lenne. Önhibámon kívüli okok miatt (embólia, korona vírus) maradtak el a műtéteim. Van-e lehetőség a táppénz meghosszabbítására? Amennyiben nincs akkor mik a lehetőségeim, hogy ne maradjak jövedelem és egészségbiztosítás nélkül. Mivel gyógyítható (műthető) vagyok, ezért a rokkantság sem opció. Amennyiben nem tudsz tanácsot adni, úgy szívesen venném más illetékesebb szakértő elérhetőségét. Várom megtisztelő válaszodat! Tisztelettel! Zoltán
A méltányossági táppénz intézménye rövid biztosítási idő miatt rövid táppénzjogosultság esetére van kitalálva. A maximális 1 év tovább nem hosszabbítható. Pár hétnyi táppénzjogosultságot újratermelhetsz azzal, ha az 1 év lejárta után kiadatod a felhalmozódott szabadságot - munkáltatónak ez a dolga, hogy adja ki -, és utána úja felvesznek táppénzre. 15 munkanap betegszabadságra és a fizetett szabadság naptári napjaival megegyező nap táppénzre tudsz így még jogosult lenni.
A rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra nem csak az jogosult, akinek az állapota végleges vagy visszafordíthatatlan. 1 évre, vagy akár ennél rövidebb időre is szólhat az ellátás megállapításához szükséges minősítés.

Szakbarbár
2020-04-18 01:53:37
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár, korábbi kérdésemhez kérek kiegészítő tanácsot, amit köszönök előre is. SNI gyerekem 10 éves koráig járó gyes mellett határozott idejű szerződéssel dolgoztam április 1-ig, szerződésem határozott ideje nyáron jár le. A járvány miatt most itthon fejlesztem és oktatom, ezért a korábban bemásolt paragrafusra hivatkozva visszamentem áprilistól gyesre, azaz kértem az erre járó fizetésnélkülit. Annyi választ kaptam, hogy rendben, a papírokért menjek be nyáron, mert amikor lejár a határozott idejű szerződésem, akkor lépek ki hivatalosan, addig pedig ha bármi kérdés van, álljak néha fizetésnélkülin is rendelkezésre, hiszen állományban vagyok. Már jó pár órás munkát "ingyen" végeztem azóta. A szabadságomat április 1-ig időarányosan kivettem,kivetették, az a kérdésem, ha a gyes mellett úgymond állományban maradtam fizetésnélkülin a határozott idejű szerződés végéig, akkor erre az időre még szabadság is jár majd, ami havonta 3 nap és ebben a pár hónapban sem jönne rosszul a gyes mellé. Szóval a papírjaimat tényleg a szerződés lejártakor kapom meg és gyakorlatilag a munkaviszony igazolásomon majd az a dátum szerepel munkaviszony idejeként? Jár akkor addig a a fizetésnélkülin/gyesen töltött de még szerződésben lévő időre fizett szabadság? Ezt a részt nem értem. Kérhetek ebben szakértő véleményt? A munkaadó semmilyen papírformátumú választ nem írt a papíron kért kérvényemre, ez is belefér? Azt meg sem kérdezem,mert nem ide tartozik, nem Tb kérdés, hogy korrekt-e fizetésnélkülin a jóindulatomra számítva dolgoztatni...mert ez most mellékes...Köszönöm a választ, jó egészséget!!!
Fizetés nélküli szabadságon vagy, nem terhel rendelkezésre állási vagy munkavégzési kötelezettség. Az azt terheli, aki kap fizetést, mert a munkáért ez az ellenszolgáltatás,tehát ez a kettő vagy együtt van vagy együtt nincs. Nálad utóbbi a helyzet.
Ha nem ettől a cégtől voltál babázni, akkor a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár a fizetett szabadság. Ha innen voltál gyeden, akkor ez már egyszer megvolt, akkor most nincs újra szabadságra jogosító időszak.
A munkaviszony megszűnésekor kiadni rendelt dokumentumokat majd a munkaviszony végén kell megkapnod.

Szakbarbár
2020-04-15 22:23:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

GYes, csed,gyed kérdéssel kapocsolatban fordulok hozzád. 2018. szeptember 11-én született meg a kislányom, a szülést megelőzően a bruttó jövedelmem 212650 Ft volt. A csedem 160 ezer ft körül volt, a gyedem most 140 ezer ft. Gyed közben 2019. június 30-án megszűnt a munkaviszonyom.Passzív gyeden vagyok , azt mondták. Tanácstalan vagyok, azzal kapcsolatban, ha most a kislányom betölti a 2. életévét és a gyes alatt születne meg a 2. gyermekem, akkor nekem kb mennyi lenne újra a csedem? Nem tudom, hogy most akkor újra az előző csed összegét kapnám vagy csak az alapot.
Válaszodat előre is köszönöm!
Itt nem az a kérdés, hogy milyen cseded meg gyeded lesz,hanem hogy egyáltalán lesz-e. Jelen állás szerint ketteskével csak gyesre lennél jogosult.
A csednek és a gyednek a feltétele ugyanis a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítás és a Te biztosítási jogviszonyod 2019 közepén véget ért, vagyis 2020.06.30-at követően már nincs az előző 2 évben legalább 1 éved. Az, hogy zöld a lámpa az orvosnál és ketyeg a szolgálati idő a nyugdíjhoz, nem egyenlő a biztosítotti státusszal. Azt valamilyen fennálló biztosítási jogviszonyt generálja, és pontosan azzal több, ami Neked itt fontos: pénzbeli ellátásra jogosít.
A csednek a gyedhez képest annyival lazábbak a feltételei, hogy ott az előzetes biztosításba beszámít a passzív gyed is, tehát ha ketteske egyeske 3 éves kora előtt születik, hogy legyen az előtte lévő 2 évben 1 év gyed, akkor egy gyors biztosításba kerüléssel (hogy ezzel a másik jogosultsági feltétel is ki legyen pipálva) ketteske után csedre még jogosult lehetsz, de utána gyedre már nem. Ahhoz már 1 évet kell előtte dolgozni. Ebben az esetben a csed alapja az új jogviszonyban kapott jövedelem, vagy ha álláskeresési járadék adja az aktuális biztosítási jogviszonyt, akkor a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A kedvezményszabályként ismert rendelkezés, amivel csak több vagy ugyanannyi a következő ellátás, ilyenkor nem játszik, mert ez csak ugyanonnan szülésnél van.

Szakbarbár
2020-04-15 17:07:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Táppénz és Csed számítással kapcsolatban kérném a segítségedet.
2010 óta vagyok társas vállalkozó. Kisfiam megszületett 2018.02.16.-án. 2018.08 hó óta GYED mellett dolgozom a Kft-mben, nem volt járulékfizetés a GYED miatt, de 2019.12. hóban 400.000Ft jövedelmet vettem fel, ami után járulékoztam is rendesen. Januárban és február 16.-ig szintén nem volt járulékfizetés, 02.17-től pedig szintén 400.000Ft után. Most 03.16-tól táppénzen vagyok 04.14-én dolgozok ismételten, be lett adva a foglalkoztatói igazolás és 03.16-03.31.-ig 33.310Ft-ot kaptam, amit nagyon nem értek, de az ügyintéző úgy magyarázta, hogy ha nem lett volna decemberben a tagi jövedelmem, akkor a minimálbér 1,5szeresének a 60%-a lenne az alap, de így 09-12 hó 122 napját veszik alapul, abból 24 nap GYÁP-om volt, az levonják és a 400.000Ft-ot ezzel a maradék 98 nappal osztják. Ez így rendben van? május elejétől mindenképp veszélyeztetett terhes leszek terhesség toxémia megelőzése miatt, de így nem tudom, hogy mi lesz a táppénzem alapja, illetve 11.25-re vagyok kiírva és májustól táppénzen vagyok akkor melyik hónapok jövedelmét nézik?
Ilyenkor él a kedvezményszabály, hogy az előző CSED-em 2018-02.16-2018.08.02 között kaptam és a minimálbér 1,5 szerese után és ezt veszik alapul?
Félek attól, hogy 07.01-től már csak a minimálbér lesz a kötelező járulékalap és majd ez lesz járulékfizetés nélkül a vállalkozók ellátásainak az alapja is.
Előre köszönöm a segítségét!

Üdv:
Csivri
Soha nem jó ötlet járulékköteles ágon kivenni azt, amit osztalékként is lehet, mert mindig utóbbi az olcsóbb és abból nincs ilyen kavarás sem.

Egyéni és társas vállalkozó ellátásait kizárólag a kormányhivatal állapítja meg, így abban nincs gyakorlatom. Gyed mellett dolgozó társas vállalkozóm sem volt még, úgyhogy azt sem tudom, hogy a 08-as bevallásban hogyan kell azt jelezni, ha valaki dolgozik, de nem kell járulékot fizetni. Az biztos, hogy ha a 0 Ft-os hónapokra gyed kieső idő lett volna jelentve, akkor most nem lenne gond,mert akkor a nevező sokkal kevesebb lenne, amitől az átlag magasabb lenne. Nem lehet, hogy augusztusig kieső idő volt feltüntetve, szeptembertől ez elmaradt, ezért találtak 122 napi jövedelmet?

Akárhány van is és akármennyi is ebből az átlag, ilyen kevés nem lehet a táppénz. Merthogy a táppénzre is van egy kedvezményszabály - ez más, mint amiről Te beszélsz. Hasonló, de nem ugyanaz.

Ebtv. 48. § (5)Ha a biztosított a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától a táppénzre jogosultságot közvetlenül megelőző év első napjáig terjedő időszakban azért nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel, mert legalább 180 napig táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban vagy gyermekgondozási díjban – kivéve a méltányosságból megállapított ellátásokat – részesült, a táppénz naptári napi összegét az utolsóként megállapított ellátás alapjának figyelembevételével kell megállapítani, ha a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelménél kedvezőbb.

Tehát a táppénz alapja a gyed alapjával kéne, hogy megegyezzen. Az új táppénz meg a régi táppénzével, úgyhogy az új táppénz alapja is megint annyi kéne, hogy legyen, mint a gyed alapja volt.

A csednél és a gyednél pedig úgy működik a kedvezményszabály,hogy az előző csed alapja jön vissza az új csed és az új gyed alapjához is, ha az kedvezőbb.

Szakbarbár
2020-04-10 17:08:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2019 április 23-án töltötte a 2. gyerekem a 3. életévét. Időközben márciustól el kezdtem kivenni a két gyerek után járó szabadságokat. Ez szeptember közepéig tartott. Időközben újra várandós lettem, s szeptember közepétől táppénzen voltam egészen mostanáig, míg március 30-án megszületett a harmadik gyermekem. Munkaviszonyom 2009 óta folyamatos. Ebben az esetben a harmadik gyermekemnél mi lesz a Csed alapja? köszönöm segítségét!!!
A szabadság első napja és a táppénz előtti utolsó nap közötti időszakból kiszámítják az átlagot, ha ez több, mint a minimálbér kétszerese, akkor abból legfeljebb a minimálbér kétszeresét összehasonlítják az előző csed alapjával és amelyik a több, az lesz az új csed alapja.

Szakbarbár
2020-04-07 20:06:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyeden vagyok, terhes vagyok a második gyermekünkkel. Mielőtt szültem 2 munkahelyem volt, mind a kettő 4 órás. Jelenleg az egyik munkáltatóm szünetelteti a vállalkozását. Az lenne a kérdésem, hogy, ha én elmennék most táppénzre, akkor ennél a munkáltatómnál ne számítsak erre a jogosultságra? (Nagyon sokan így csinálják, mintha visszamennének dolgozni, és rögtön eljönnek táppénzre. Így otthon tud lenni a nagyobbik gyermekkel és a gyed mellé még kapja a táppénzt is)Illetve a csedet, gyedet a második gyermekem után mi alapján fogják számolni?
Köszönöm válaszát
Szép napot
A munkaviszonyod a szünetelő egyéni vállalkozónál fennáll. Biztosított vagy, a biztosított HA keresőképtelen, jogosult táppénzre. Tudom, hogy mindenki ezt csinálja, de mást gondol át ilyenkor az, aki egy tőkeerős cégnél dolgozik és mást az, aki egy nulla bevételű magánszemélynél. A bruttó táppénz harmadát a munkáltató fizeti.
Figyelembe vehető jövedelem hiányában - ha a számítási időszakban csak gyeden és táppénzen vagy, tehát ha nincs bére, amiből átlagot lehetne számolni -, a következő csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb. Minden jogviszonyban az ottani bért és az onnan megállapított csedet hasonlítják össze.

Szakbarbár
2020-04-03 20:51:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Jelenlegi munkahelyemen 2008. május 20. óta van munkaviszonyom. 2012. novemberétől vagyok itthon folyamatosan gyermekek (3) születése miatt gyeden, gyesen, jelenleg 2018. december 27-től fizetés nélküli szabadságon vagyok, mivel férjem veszi igénybe az extra gyedet 2020. 07. 12-ig.
Mivel a távolság miatt nem tudok visszatérni a munkahelyemre, a cégnél lévő felhalmozott szabadságok miatt érdeklődnék. Ha felmondok, mi illet meg szabadság terén? A bérpapír alapján 79 nap szabadságom és 15 nap betegszabadságom van. Kérhetem-e a céget, hogy fizesse ki, vagy pedig kiadja. Jár-e az összes felhalmozott szabadság, vagy csak az utolsó 3 évi? (olvastam ilyet). Fizetés nélküli szabadság alatt jár-e a megillető szabadság?
Válaszát előre is köszönöm.
Kovács Dóra
Bármilyen módon szűnik meg a munkaviszony, a szabadságot ki kell adni vagy meg kell váltani. A 79 nap 3 gyermek után reális. A csedek idejére és a gyedek első 6 hónapjára jár a szabadság. Fizetés nélküli szabadság időszakára nem jár. A 3 éves elévülés az ún. akadályoztatás megszűnésétől indul. Eddig folyamatosan akadályoztatva voltál, úgyhogy nem kezdődött meg az elévülés.

Szakbarbár
2020-04-03 20:40:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
A kialakult járvány helyzett miatt a munkáltatóm elküldött táppénzre. De időközben vàrandós lettem. Tàppénzen ma napig 10 napja vagyok! A doktorhoz (Nőgyógyász) ezután fogok menni először ( még nagyon fiatal kismama). A kérdésem az lenne mennyire fog bezavarni ez a mostani tàppénzem a gyes, gyedbe?
Válaszát előre is köszönöm!
Az első 15 munkanap betegszabadság szinte kimutathatatlanul, a táppénz semennyire. Minden ellátásnak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja, a táppénzből, csedből, gyedből ezt nem fizetjük, ezért egyik ellátás a másik alapjába egyáltalán nem számít bele. "Sima" keresőképtelenség esetén az első 15 munkanapra a munkáltató fizeti a betegszabadságra járó bért, ez a távolléti díj 70%-a, ez még járulékköteles, és mint ilyen, beleszámít az ellátások alapjába, de 180 nap között (itt naptári napban érdekes) 19-21 napban 30%-kal kevesebb bérnek szinte nincs látható hatása, durván bruttó 3-3,5%-ot jelent minden hónapban azonos bér esetén.

Szakbarbár
2020-04-03 20:37:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Óvodás korú gyermekemmel ragadtam itthon a járvány miatt. Munkáltatóm nem járult hozzá a HOME OFFICE lehetőségéhez. Kérdésem hogy milyen lehetőségeim vannak az itthon maradásra? Ha a fizetés nélküli szabadságot választom, és fizetem az egészségügyi szolgáltatási járulékot - mehetek e táppénzre amennyiben én vagy a gyermekem megbetegszik ezen időszak alatt? Ha felmondok erre hivatkozva jár e álláskeresési járadék? Ezen kívül van e más lehetőségem? Köszönöm előre is válaszát
A munkavégzés alóli mentesítés megillet: Mt. 55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól
j) a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára
Bér viszont nem jár rá, ezért szünetel a biztosítás és fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Táppénzre a biztosítottak jogosultak. Ha az elején fizetett szabadságon vagy valamennyit, annak a tartama alatt még elmehetsz gyápra.
Álláskeresési járadék a munkaviszony megszűnésének jogcímétől függetlenül jár, és azonnal jár (korábban várakozás volt a szankció bizonyos esetekben, de ez már nagyon régen megszűnt).

Szakbarbár
2020-03-24 09:41:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
2020.02.10 óta vagyok a férjem (KATA-s kisadózó) alkalmazottja. GYES-t kapok ikrek után. 2017-ben GYED alatt megszűnt a munkahelyem. 2018.10.14. óta kapom a GYES-t.
Ebben a válsághelyzetben nem lenne férjemnek bevétele. Nekem is eseti jelleggel, ha adódna itt-ott. Ha férjem szünetelteti a vállalkozást, akkor az én biztosítotti jogviszonyom él? Ha ő szüneteltet, akkor én mehetek táppénzre? Esetleg megoldás lehet, ha férjem táppénzre megy? Mire számíthatunk, ha szeptember óta egyéni vállalkozó, előtte tanár volt folyamatosan évekig. Köszönöm, ha segít tudásával ebben a nehéz helyzetben.
Üdvözlettel,
Gizela
Nem tudok Neked válaszolni, mert a NAV először és utoljára 2011-ben foglalt erről állást és nem tudom, hogy az mennyire érvényes ma. Akkor ezt írta a NAV:
"Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésére értelemszerűen nincs lehetőség abban az esetben, ha az egyéni vállalkozónak aktív állományú alkalmazottja van (ideértve azt az esetet is, ha a gyesen lévő alkalmazottja az egyéni vállalkozónál ténylegesen munkát végez. Az előzőek mellett az egyéni vállalkozónak a passzív állományban lévő dolgozóival kapcsolatos, a törvényben szabályozott adókötelezettségeit a szünetelés időszakában is teljesítenie kell."
Az ezzel a problémám, hogy sehol, semmilyen jogszabály nem definiálja azt, hogy ki minősül passzív állományban lévőnek, így nem lehet eldönteni, hogy a táppénzes ilyen-e.

Miért fontos Neked, hogy legyen biztosítási jogviszonyod? Következő baba miatt, hogy meglegyen az előzetes biztosítás? Ha erről van szó, akkor legyél Te magad ev., pár nap után meggondolod magad, hogy mégsem dolgozol és a 2058-as bevallásban jelzed, hogy gyesen vagy, azért nem járulékolsz. Ez nem egyenlő a szüneteléssel, azt ebben a helyzetben nem szabad, mert akkor nem ketyeg a biztosítás.

A férjedet nem valószínű, hogy sokáig tartanák táppénzen, ha nincs munka, praktikusabb lenne 3 hónapra álláskeresési járadékra menni.

Szakbarbár
2020-03-23 19:02:55
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár! Határozott idejű munkaszerződésem, mely egy konkrét fél éves feladatra szól, 2 hónap múlva lejár. Autista kisiskolás fiam eddig napköziotthonos iskolába járt, délutáni kötelező fejlesztéssel. Most hétfőtől itthon tanul ő is és csinálja a fejlesztéseket, elvileg velem. Gyakorlatilag nem tudok vele tanulni, mert dolgoznom kell.Gyesen is vagyok vele még 10 éves koráig, emellett vállaltam 4 hónapja ezt a 40 órás munkát. Ki gondolta, hogy beüt ez a járvány krach? A cég ahol vagyok, azt kérte home office folytassam a napi 8 órát és szigorú elszámolással, állandóan jönnek-mennek az emailek, telefonok. Az iskolai fejlesztési feladatok is jönnek, amit vissza kell 1 napos határidővel küldeni. Idős szülők vidéken élnek, a férjem szintén on line dolgozik a másik szobában, neki nagyon fix munkája van, azt nem kockáztatjuk. Ha meg is osztjuk a tanulást, akkor is 4-4 óra menne, ami napközbenre esik és üti mindkettőnk munkaidejét. A gyerekem autista, neki nagyon kell a fix napirend, nem rugalmas, és erről nem tehet, vele nem lehet este tanulni. A munkadóm ma is rámírt, hogy nem jól haladok, ha nem tudok dolgozni, akkor kérjek felfüggesztést. Biztosan hetekig nem tudok napi 8 órában ott is megfelelni és a gyerek iskolai dolgainak egyszerre, legszívesebben visszamennék gyesre, ami az állapota miatt 10 éves koráig jár, most is.A munkadóm nem gyerekbarát, méltányosságra nem számíthatok, maradt arányosan a hátralévő 2 hónapra kb 5nap szabadságom (vettem ki minden hónapban valami miatt már eddig is) ,táppénzre nem tudom hogy vennének, nem vagyunk betegek. Olyat is hallottam, hogy ha idő előtt kilépek,hiába a speciális helyzetű gyerek,hiába hivatkozok a gyesre a határozott idő miatt nem olyan egyszerű ezt megtenni. Tényleg gyesre sem mehetek vissza ebben a helyzetben? Hiszen rendkívüli helyzetről van most szó. Milyen átfutással, ha igen?Nekem a gyerek fejlesztése, tanulása a legfontosabb, ezért küzdöttem éveken át, nem tehetem őt félre egy még 2 hónapig fennálló munka miatt. Mit lehet tennem? Köszönöm a segítséget!!!Jó egészséget kívánok!!!
A helyzet annyira egyszerű, hogy minden kommentár nélkül egyszerűen csak bemásolom a Munka Törvénykönyve rendelkezéseit:

Mt. 130. § A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében – a 128. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl – fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

Szakbarbár
2020-03-20 18:50:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A munkáltató a járvány miatt kialakult helyzet miatt tanácstalan a jövőbeli foglalkoztatásommal kapcsolatban. Tekintve, hogy párommal gyermeket szeretnénk, ezért részemről aggályos, hogy ha pl. fizetés nélküli szabadságra kényszerülök, akkor az a CSED/GYED számításának vonatkozásában hátrányosan érinthet-e engem?

Köszönöm a segítséget!
Orsi
A fizetés nélküli szabadság alatt szünetel a biztosítás (és fizetni kell a havi 7.710 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot). Csed és gyed szempontjából amíg nem esik ki 1 év a biztosításból, addig nincs nagy gond, mert ilyenkor 2 éven belül még megvan a legalább 365 nap, ami az egyik, a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétel. Nem hiszem, hogy a fizetés nélküli fenntartható hónapokig, mert annál jobban hiányzik a pénz, tehát lehet, hogy az élet megoldja a problémát.

Táppénz szempontjából lesz gond, ha 30 napnál hosszabb ideig szünetelt a biztosítás, mert ezután nem elég, hogy 2 évet kell folyamatos biztosításban tölteni ahhoz, hogy újra 60% legyen a táppénz mértéke 50% helyett, de ami ennél sokkal kellemetlenebb, hogy táppénz csak a folyamatos biztosítás idejére jár, tehát ha egy új helyen pl. 3 hónapot dolgozol, akkor utána csak 3 hónapig lehetsz táppénzen és nem biztos, hogy így kihúzod a csed kezdetéig.

Ha a fizetés nélküli szabadság legfeljebb 30 naponként meg van szakítva 1-1 nap fizetett szabadsággal, akkor a biztosítás folyamatos tud maradni és hosszú lesz a táppénzjogosultság.

Szakbarbár
2020-03-20 10:21:49
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok GYEDEN, a munkaviszonyom 2019.12.27-én megszűnt. 1. gyermekem születésétől, 2016.01.11-től, folyamatosan otthon voltam, kereső tevékenységet nem folytattam. Előtte 5 éven keresztül dolgoztam. A jelenleg folyósított GYED 2020.05.27-án jár le. Közben kistestvér érkezik, a szülés várható ideje: 2020.09.17. Kérdéseim:
- Amennyiben a szülés előtt (minimum) 30 nap foglalkoztatási jogviszonyom keletkezik - alkalmazottként, egyéni vállalkozóként vagy álláskeresési járulék végett -, akkor kaphatok-e CSED-et és GYED-et? Hiszen a főszabály szerinti szükséges 365 nap biztosítási idővel rendelkezem 2 éven belül, illetve a szülés pillanatában foglalkoztatási (azaz biztosítási) jogviszonyban leszek – annak ellenére hogy NEM FOLYAMATOS a jogviszonyom?
- Amennyiben kaphatom a juttatásokat, az összeg meghatározásban mi képezi az alapot? Érvényes rám az ún. kedvezményszabály akkor is, ha megszakadt a jogviszonyom? Hiszen GYED lejárta után 1 éven belül megszületik a kicsi. Az államkincstár weboldalán a kedvezményszabály meghatározása után volt egy számomra nehezen értelmezhető 2 mondat, idézem:

„Ezen szabály kizárólag akkor alkalmazható, ha az előző gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj alapja a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelem alapján került megállapításra.
A fennálló biztosítási jogviszony alatt a csecsemőgondozási díj folyósításának időtartama alatt megszűnt biztosítási jogviszonyt is érteni kell!”

Itt elvesztettem a fonalat. A fentiek tekintetében mit is célszerű tennem? Mindenképpen törekednem kell a jogviszony meglétére a szülés pillanatában (alkalmazottként, vállalkozóként vagy munkanélküliként) min. 30 nappal vagy már ez sem előfeltétel, hiszen a GYED lejárta után 1 éven belül szülök, s az utolsó idézett mondat szerint megkaphatom a 2. gyermekem után megállapított CSED/GYED összegét?
Segítségét előre is köszönöm!
Eszter
Mivel 1 évnél nem esik ki több a biztosításodból, ezért ha újra biztosításba kerülsz, akkor az aktuális és az előzetes biztosítás jogosultsági feltétele is rendben lesz és jogosult lehetsz csedre, gyedre. A jogosultság független az aktuális jogviszony hosszától, de egy túl rövid munkaviszony mindig felveti annak a gyanúját, hogy kamu volt. Álláskeresési járadéknál, vállalkozásnál ettől nem kell tartani.

Ha álláskeresési járadékról igényelsz gyedet, akkor a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér a csed és a gyed alapja. Munkaviszony esetén a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Egyéni vagy társas vállalkozásnál a minimálbér - akkor is, ha a tevékenység középfokú végzettséget igényel. Katás vállalkozóként a katás járulékalap.

Jogviszony váltásnál nincs kedvezményszabály, ez csak annál érdekes, aki ugyanonnan szül újra.

Én egy sokkal korábbi egyéni vállalkozásban gondolkodnék, optimális vállalkozói kivéttel, így még táppénzt is kaphatsz, a csed és a gyed alapja pedig a helyzetben elérhető legtöbb.

Szakbarbár
2020-03-13 17:21:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja