SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tsh szint beállítása

Tisztelt dr Úr!

Külföldön élek, ahol az orvosi ellátás elég korlátozott. Babát szeretnénk, ami sok éve nem sikerül. Sajnos azóta túl vagyok a 40en is. Próbálkoztunk lombikkal is, szintén sikertelenül. Éveken keresztül próbáltam elérni, hogy kezdjenek valamit a tsh-mmal, ami 1.4 és 4.2 között ugrál fel meg le. Hogy végre valahol 1.5 környékén maradjon. Több évig hiába kértem, mert ugye 5 alatt van, az jó. T3, T4, anti TPO rendben volt. Végül kaptam Euthyrox gyógyszert. Először 50est, amitől pár hónapig 2.9 körül volt a tsh, majd felugrott 4.2re. Akkor kaptam 100ast. Most meg kb 1 hónap 100as gyógyszer után lement 0.67re. Aggódom, hogy ha így tovább szedem, akkor átmegy túlműködésbe. De a magas tsh-t se szeretném. Éveken keresztül szenvedtem menzesz előtti barnázással minden hónapban, 3-6 napon át, és mikor megjött is rövid volt, és minimális. Most a gyógyszer mellett egyáltalán nincs barnázás, a menzeszem újra rendes mennyiségű, és sok éve először a 21.napi progeszteronom 44.9 lett. Eddig bármit csináltam se ment 30 fölé. Vagy csak 27 volt. Ezeknek gondolom van köze a tsh változásához, mert csak azóta javultak, mióta szedem a gyógyszert. A progeszteron meg csak a 100as gyógyszer alatt. Nőgyógyászok itt egyáltalán nem foglalkoznak ezzel. Aki a gyógyszert kiírta háziorvos. Ő is csak a lombikos orvos kérésére volt hajlandó foglalkozni vele. Természetesen visszamegyek hozzá, hogy most meg elég alacsony a tsh, csak érdekelne előtte az ön véleménye is. Mi lenne a megoldás?
Tisztelt Kérdező!

Helyzetét megértem, de vizsgálat nélkül javaslatot sem szakmai, sem etikai okokból nem célszerű.
Fontos:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
Ami a női meddőséget illeti: A női meddőség lehetséges okai (az összes ok 60 %-a)
Funkcionális okok:
• a hipotalamus működésének zavara
• hipofizis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• peteérés kimaradása miatti meddőséh
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.

Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell az alapos kivizsgálás után és személyre, egyénre szabottan!



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-02-17 15:49:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja