SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

struma nodosa

Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy probléma miatt szeretném segítségét kérni, véleményét kikérni.
(Elnézést, ha hosszú a leírás, nem tudom, mi a fontos, s mi nem.)
Kisfiam születése után 2 hónappal (most 11 hónapos, én 36 éves vagyok) a pajzsmirigyemen lévő göb (addig nem vizsgálták, bár régóta ott volt, csak a TSH eredményig jutottak, és az „normális” volt mindig) hirtelen növekedésnek indult, kb. háromszorosára nőtt, majd újra visszatért eredeti állapotába. Az egész egy hét alatt. Így mire orvoshoz kerültem, már „normál” méretű volt.
Ultrahangos lelet ebből az időből (01.17):
„Az isthmus norm. széles. A jobb lebeny 13x14x40mm, benne göb nincs. A bal lebeny 19x25x42mm, csaknem az egész lebeny kitölti egy 30x17x17mm-es isechogén belsejében elfolyósodást is tartalmazó göb. A göb széli részén meszesedés is látható. A pm. lebenyek echoképe rendben, az erezettség megtartott. A trachea enyhén jobbra dislocalt. A submandibuláris nyálmirigyek, a parotisok echoképe rendben. Kóros solid terime, megnagyobbodott nyirokcsomó a nyaki régióban nincs. Vélemény struma nodosa l.s.”
Vérvétel TSH. 01.17. 2,435 (ref.:0,270-4,700)

Ezt követően sürgősséggel szakrendelésre irányítottak, három hónap múlva látott orvos... Vérvétel, vizsgálat stb. A szoptatás miatt a javasolt izotópos vizsgálat helyett biopsziát végeztek, a vett mintában semmi kórosat nem találtak. (..a jó minőségű kenetekben véralakos elemek és fibrin szálak mellett follicularis pajzsmirigy sejtcsoportok figyelhetők meg. A sejtcsoportokban a follicularis sejtek szabályos orientációt mutatnak, cítológiai apáátiát nem észleltem. Elvétve egy-egy besűrűsödött kolloid csepp kivehető. A cytológia kép struma göbnek felel meg, malingitásra utaló cytológiai eltérést nem észleltem”
(TSH. 03.17. 2,37 (ref.:0,55-4,00))
Újabb vérvétel: (TSH. 09.26. 1,674 (ref.:0,270-4,700))
A szoptatás csökkenése miatt már el tudták végezni az izotópos vizsgálatot, ( 120MBq 99m-Tc i.v.) melynek eredménye (10.07.) „A pajzsmirigy jobb lebeny szabályos nagyságú, alakú és helyzetű, aktivitásfelvétele intenzív, foltosan inhomogén. A bal lebeny norm. nagyságú, caudális felében intenzív, foltosan inhomogén, craniális felében kifejezetten csökkent intenzitású radiofarmakon felvétel. Vélemény: struma nodosa l.s. A bal lebeny craniális harmadában lévő göb csökkent működésű.”

A szakrendelésen februárra van időpontom…
És akkor, a kérdések:
a csökkent működésű göb az „hideg” göb?
Van félnivalóm?
Kistestvért szeretnénk (és nem szeretnénk várni februárig…) van ennek ellenjavallata?
Kell-e engem „rendbetenni”, vagy elég az évenkénti vérkép és ultrahangvizsgálat?
Elevitet szedek augusztus óta, ebben újabban van jód is, 220mikrogramm, szedhetem?

Válaszait előre is nagyon köszönöm!

Tisztelettel:Ági
Tisztelt Ági!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek!
Miben segíthetek?

A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-13 17:45:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja