SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

malignitás nem bizonyítható

Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét kérem. A barátom már fél éve jár orvostól orvosig, és minden eredmény és orvosi vélemény más, nem tudjuk igazából mi tévők legyünk
.ultrahang:2012.05.22 a bal lebeny alsó polúsában egy 17*12*10 mm echodús, echoszegény gyűrűvel határolt göb látható .A nyál mirigyek szerkezete szabályos.A göb mely az előző vizsgálathoz képest 2011.09.20 min.nagyobb lett.asp.cyt.mintavételezése javasolt /de csak azért mert kérte, ugyanis megijedt, az ultrahangos azt mondta nem kéne, mert midnen normális szerinte/
Lelet 2012.06.02 Malignitás nem bizonyítható
Vélemény:A cytomorphologiai kép kifejezett follicularis proliferatiot igazola pungált területen.A pajzsmirigy endokrinolológiai részletes kivizsgálása mindenképp javasolt és jelen göb 3 hónap utáni ismételt mintavételezése is sejt gazdagsága alapján különösen , ha functionalisan hidegenek bizonyul javasolható.
Ezután endokrinológus megkeresés, aki megnézte ismét ultrahanggal.
Ultrahang:2012.07.18 Bal lebeny alsó harmadában egy 12*11*17 mm-es echonormál körülírt terület látható, de onkologiai jelentőségű göb nem figyelhető meg. A nyaki lágyrészekben kóros echoeltérés nem látható. Hormonvizsgálatok eredménye: TSH:2,96, FT4:13,1, anti TPO:381
Vélemény: az ultrahangkép megfelel a krónikus pajzsmirigy gyulladásban megszokottnak, ezt igazolja a magasabb anti-TPO szint is.A hormoneredmények normális működést igazoltak.
Kérdezte az orvost vissza kell-e mennie ezekután újabb cytologiára, de azt mondta nem kell. De mivel aggódott mégis visszament.
2012.08.01 cytologia diagnózis: malignitás biztonsággal nem kizárható
Vélemény: a cytomorphologiailag egyérteműen benignus, a rendkívűli hámgazdagság és az igen kifejezett follicularis proliferatio alapján azonban szoros kontroll és klinikai indok esetén szöveti tisztázás is indikálni látszik.A kép a korábban keletkezettel mindenben összeegyeztethető.
Ezekután volt két eltérő vélemény: az ultrahang eredmény alapján midnen rendben, viszont a cytologiánál eltért eredmény volt.
Felkeresett egy újabb orvost: vélemény: az elkészült vizsgálatok alapján biztosan megállapítható a Hasimoto thyroiditis.A korábban készült vizsgálatok egymásnak kissé ellentmondó értékelését egy harmadik FNAB vizsgálattal kell feloldani.
Lelet:2012.09.03 A sejtdús kenetek egyikén lymhoid sejtek láthatóak eosinophil nedvbe ágyazottan, valalmint részben onkocyter átalakulást mutató folliculus hámsejtek, ill. egy-egy histiocyter elem.A másik keneten, mely igen sejtdús, részben dissotialt, részben szabálytalan sejtcsoportokat alkotó folliculus hámsejtek tűnnek fel, melyek néhol megnyagyobbodott magokkal rendelkeznek.
Vélemény: Sejtdús strumagöb, mely thyreoditis mellett keletkezhetett. E göb méretkontrolja, nagyobb fokú növekedés esetén ismételt mintavétel javasolt.
Aztán az endokrinlologus azt mondta , hogy elsősorban az érintett terület eltávolítást vagy 3 havonkénti UH ellenőrzést javasol. Ezekután nem tudja mitévő legyen, mert minden vélemény eltérő.Az egyik endokrinologus, aki egyben a második ultrahangot is készítette, egyértelműen azt mondja aggodalomra semmi ok, még úgy is hogy utólag neki is elküldte a második cytologiai eredményt A másik endokrinolgus pedig a terület eltávolítását javolja. Mi tévő legyen?
Válaszát,segítségét előre is köszönöm:K.Lajos
A
 

Tisztelt K.Lajos!

Nagyon sajnálom, hogy végig kellett járnia ezt a kálváriát. A helyzete ráadásul nem egyedi. A betegek gyakran hosszú utat tesznek meg, amíg diagnózishoz és megfelelő kezeléshez jutnak. Gyakran a többségi vélemény dönt. Nagyon. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Ami a konkrét kérdését illeti:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:




 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-24 07:44:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja