SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

hasra hízás megszüntetése

Tisztelt Professzor Úr!
1 éve a vérvételek alapján pajzsmirigy alul működést (TSH=7,2) diagnosztizáltak nálam. Ez az érték fél év múlva nagyobb (TSH=9,08) lett. Az Anti TPO= 1192 U/mL. Az ultrahang felvételen a jobb lebeny felső részén 15 mm, a bal lebenyben pedig egy 12 mm-es göböt találtak. Közben az alábbi problémáim fokozódtak.
Bőröm vékony és nagyon száraz. Fáradt vagyok állandóan, legszívesebben elaludnék, de amikor lefekszem egy fél óránál többet nem tudok egyfolytában, ez éjszaka is így van. Gyakran felriadok, pedig a körülményeim kiegyensúlyozottak. Gondolkodásom lelassult, nem tudom megtervezni a napomat, mert többnyire elfelejtem mit akartam csinálni. Pedig munkámhoz (szellemi)megfelelő odafigyelésre van szükség. Hízok, egy év alatt 15 kg-ot híztam (főleg hasra), amit diétával, mozgással sem tudok visszaszorítani. Izomfájdalmat érzek, pedig minden nap rendszeresen nem túl megerőltetően tornázom. Sokszor erős fejfájásom van. Kezem lemerevedik, ha többet dolgoztatom. Lábam dagad, vizesedik, ami régebben nem volt. Leizzadok időnként teljesen, csorog rólam a víz mindenhonnan. Nyálkahártyám kiszárad, könnyen fertőződik. (hólyaghurut, stb.) Torkom gyakran fáj nyomásra, étkezés közben, ásításra, nagyobb levegővételre. Gyakran köhögési ingerek, rohamok jönnek rám, pedig nem vagyok megfázva.
Ezért L-Thyroxin HENNING 50 µg tablettát kaptam a körzeti orvostól, ez időnként csökkenti a problémákat, de nem múltak el. Az Endokrinológiára később kapok időpontot. A Vérnyomásom erősen ingadozik, ezért Valsartan HCT Sandoz 160 mg/12,5 mg és Amlodipin-Teva 5 mg tablettákat szedek reggel és este.
Sok mindent olvastam a pajzsmiríggyel kapcsolatban az interneten, de nem tudom mivel javíthatok az állapotomon.
Köszönettel: Ruszkay Ilona
Tisztelt Ruszkay Ilona!

Az elmúlt hónapban endokrinológus szakorvosok számára tartottam előadást, amelynek célja az volt, hogy a csökkent pajzsmirigybetegség kezelésének legújabb eredményeiről részletes elméleti és gyakorlati összefoglalást adjak. A kezelési módok körüli viták világszerte fellángoltak és forrongásban vannak.
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint

Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés

A fentiek miatt egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-08-12 15:25:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja