SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

hashimoto jód

Tisztelt Professzor úr!

Kezelt betegeként (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) szeretném elújságolni Önnek a jó hírt, miszerint a 2. lombik alkalmával sikerrel jártunk és a terhességet már nőgyógyász is megerősítette. Korábban abban maradtunk, hogy várandósság esetén változtatunk a Letrox adagján (korábban napi 1 szem 50 mg Letroxot + 2x1 szelént szedtem). 6 hetesen a TSH szintem 2,1 mIU/L, így a Letroxot egyelőre csak egy negyed szemmel növeltem, a napi 2 szem szelént természetesen továbbra is szedem. Ön mit javasol az adagolás növelésével kapcsolatban?
A másik kérdés, ami nyugtalanít az a Hashimoto és a jód kapcsolata. Mivel a jód gyulladásfokozó, ezért a Hashimotosoknak tilos az extra jód bevitel. Jelenleg még olyan terhesvitamint szedek (forgalomból kivont jódmentes Elevit), amelyben nincs jód. Viszont azt is olvastam, hogy várandóság esetén a baba miatt szükséges a jódbevitel, mert a jódhiány idegrendszeri károsodáshoz vezethet.
Hogyan járjak el a jóddal kapcsolatban a várandósság során?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Nóra
Tisztelt Nóra!

Mindenek előtt gratulálok a sikerhez és nagyon örülök.
A gyógyszer dózisának változtatása előtt vizsgálatot (soron kívülit) tartok szükségesnek (2 HÉTEN BELÜL!).
Ami a jódot illeti:
A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus (!) jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A jód bevitelére valóban szükség van, s ezt meg is történik, hiszen jelenleg is kap szerves jódot (Letrox), amelynek 1 molekulája 4 jódot is tartalmaz. Ebben az esetben tehát a fölösleges szervetlen jód bevitele további kockázatos jelenthet, mivel az autoimmun folyamat fellángolásához vezethet.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-04 20:42:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja