SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Grapefruit mag kivonat és gyógyszerek egyuttes alkalmazása?

Tisztelt Doktor Úr!
Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz,Hogy vásároltam grapefruit mag kivonatot mivel többször volt az utóbbi időben hólyaggyulladasom és azt olvastam erre is nagyon jó hatással van a kivonat!Viszont pajzsmirigyemre szedem az L-thyroxin 50 tablettát és egy másik gyógyszert a /mitrális prolapsusra felirt Huma-pronol 40mg gyógyszert:ebből reggel egy fél tablettát /.Még nem kezdtem el a grapefruit cseppeket mert most találtam rá az interneten hogy problémát okozhat a gyógyszerek miatt!Ön mit javasolna?Lehet szedni ?Esetleg a gyógyszerek beszedése után 4-5oraval?Vagy egyáltalán el se kezdjem?Köszönöm a válaszát!Szép napot kívánok!üdv. NIKI
Tisztelt Niki!

Aktuális kérdést tett fel. A grapefruit és az pomelo joggal egyre népszerűbb gyümölcs, mivel magas C-vitamin és A vitamin tartalmú, ráadásul a rost- és flavonoid koncentrációja egyaránt magas, ezért is indokolt fogyasztása. Az ezekből készült italok, szörpök a reggeli ételek világszerte egyik legfontosabb és legnépszerűbb összetevője. Akkor mégis mi lehet az oka, hogy a fogyasztása bizonyos körülmények között megfontolandó, ill. figyelme veendő?
Korábban már írtam arról, hogy egyes gyógyszerek felszívódása és lebomlása több tényezőtől függ. Ezek megértése miatt mutatom be egyik kedves betegem történetét.
A 34 éves hölgy már 3 éve szenvedett autoimmun gyulladás miatt kialakult csökkent pajzs-mirigyműködésben. Eddig szorgosan és pontosan szedte a megbeszélt pajzsmirigy hormont reggelente vízzel éhgyomorra (100ug-t naponta) és ezzel a panaszmenetessé vált. A tavasz beköszöntés után két dolog történt. Náthás lett, majd allergiás tünetek jelentkeztek, ezért úgy döntött orvosi tanácsra, hogy több grapefruitot és a népszerűvé vált pomelot fog fogyasztani. Kezdetben nem is volt semmi gond, de 4 hét után tapasztalta, hogy ismét jelentkeztek a csökkent a pajzsmirigyműködésre jellegzetes tünetei: hízás, feledékenység, gyengeség, hajhullás, menzeszzavar. Ráadásul a gyógyszerrel jól kezelt szénanáthája is kiújult. A laboratóriumi értékei is romlottak, annak ellenére, hogy a gyógyszereit nemrég vásárolta, tehát nem lehettek „lejáratosak” Miután több helyen is megfordult, számos vizsgálaton volt (CT, allergia tesztek, góckeresés stb.) ekkor jelentkezett kétségbeesésében szakrendelésünkre. A panaszok elmondása után nem kellett semmi különleges további vizsgálat, hiszen kérdésemre elmondta, hogy reggelente ½-1 l grapefruit vagy pomelo italt fogyaszt. Megkértem, hogy ezeket ne reggelire fogyassa el, hanem a gyógyszerek beszedése után 1-2 órával később. Lássanak csodát! Ezt követően ismét jelentkező panaszai megszűntek, az allergiás tünetei jelentősen csökkentek.
Mi a jelenség magyarázata?
Ezek a gyümölcslevek jelentős mennyiségű olyan anyagot tartalmaznak, amelyek gátolják az ún. citokróm enzimek (CYP3A4) működését. A citokróm enzimeknek pedig két fő hatása ismert:
• Gátolják a gyógyszerek felszívódását
• Fokozzák egyes gyógyszerek bomlását
Mivel ezek az enzimek nagy mennyiségben jutottak a betegünk szervezetbe, ezért csökkent a pajzsmirigyhormonjainak és, az allergia elleni gyógyszernek a felszívódása, másrészt fokozódott azok lebomlása.

Mire kell tehát figyelemmel lenni?
Főleg mely gyógyszerek esetében csökken a felszívódás és a fokozódik a lebomlás?
• A pajzsmirigy hormonok
• Az allergia elleni antihisztamin készítmények
• Szívbetegség, magas vérnyomás esetén alkalmazott ún. béta-blokklók
Következtetés: ez a megfigyelés arra utal, hogy megfelelő körültekintéssel és a gyógyszerek bevitelének időbeli változtatásával az egyébként kitűnő készítmények alkalmazhatók. Talán az sem közömbös, hogy minden különösebb, néha kellemetlen és nem veszélytelen vizsgálat elvégzése nélkül lehet sikert elérni.
Kétségtelen, hogy ez fokozott rizikót jelenthet, ezért a kezelés nem javalsom.
Üdv:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-31 16:44:27
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja