SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

cysticusan degeneralt struma göb

Tisztelt Doktor Úr!
2010 októberében rekedtséget okozó recurrens paresis,a kivizsgálás folyamán a p.m.bal lebenyében 2 relative nagymértékű (3 cm)cystozus területet találtak,amelyek a tracheát is diszlokálták.
2010.11.03:Pajzsmirigy aspiratio:Egy 3 cm-es részben substernalis elhelyezkedésű cysta alakult ki.Az isthmus bal lebeny határán egy 3x2 cm-es echodús,centralisan echoszegény göb ábrázolódik.A göbböl történt mintavétel,citológiai vizsgálatra.Az alatta lévő cystát leszivtam 25 ml barnás folyadékot nyertünk,amelyből citológiai vizsgálatra és tenyésztésre küldtünk mintát.
A cytológia malignitást nem igazolt.Cysticus degeneratio jeleit mutató struma göb.
A leszivás után a rekedtség megszűnt,azonban a kontrollok során a distális elhelyezkedésű cysta visszatelitődött,lényegében panaszt nem okozott.Még négy izben történt leszivás,utoljára 2011.01.14-én
TSH:1,6557 mlU/l
Endokrinologus gyógyszeres kezelést nem javasolt.Szükség esetén az újratelődő cysta leszivásán kivül egyéb teendő nincs.
2011.01.28:Pajzsmirigy UH:jobb lebeny 14x20 mm.A bal lebeny megnagyobbodott.A lebenyt csaknem kitölti egy 30x20 mm-es,részben cystosusan átépült göb.Alatta egy 12 mm-es göb ábrázolódik,amelyen belül 6 mm-es cystosus terület van.
2011.03.29-i Pajzsmirigy UH:A pajzsmirigy jobb lebenye 15x20 mm,homogén.A bal lebenyt csaknem kitölti egy 2 cm-es echoszegény hálóval övezett göb,amelyen belül kis amöboid jellegű cystosus terület látható.Aspiratio nem szükséges
2012.10.02.Pajzsmirigy UH:Jobb lebeny normális nagyságú,homogén szerkezetű.A bal lebenyben egy lebenyt kitöltő 3x1,8 cm-es éles contúrú,inhomogén göb látható.Az isthmus nem szélesebb.A vascularisatio átlagos.A nyaki régiókban megnagyobbodott,pathológiás szerkezetű nyirokcsomó nem mutatható ki.
TSH:2,5mlU/l
2012.12.18 Pajzsmirigy szcintigráfia.A pajzsmirigy kissé nagyobb,alsó pólusa a jugulumot eléri.A jobb lebeny normális nagyságú (4,3cm),aktivitásfelvétele kissé inhomogén.A bal lebeny megnagyobbodott (4,7cm),aktivitásfelvétele inhomogén,a középső harmadában egy kb 3 cm-es csökkent aktivitás felvételű göb látható.Az isthmus kissé kiszélesedett.Tc-uptake:0,53%,normális
Ezután az endokrinologus újra elküldött biopsziára,ami januárban lesz.Nagyon megijesztett,azt mondta ez egy hideg göb,amely akár rosszindulatú is lehet.A cysta nem hideg göb?A göb 2 éve megvan,nem nőtt,panaszt nem okoz.Nem tudom mire gondolhat a leleteim alapján.
Előre is köszönöm válaszát és figyelmét.
Kellemes ünnepeket!
Kriszta

Tisztelt Kriszta!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen tortúrán ment keresztül.Hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.
A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök) (1.ábra).
 

Meleg göb:


                  (1. ábra)


Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ezek általában hideg göbök!!!! Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel (3. ábra).
 

Pajzsmirigy ciszta kezelés előtt:


                 (2. ábra)

 


                (3. ábra)

 

Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom.
A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telődött és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telődött (4. ábra, 5. ábra).


Pajzsmirigy ciszta kezelés után:


                    (4. ábra)

 


                    (5. ábra)


Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
Tehát lehet segíteni.
Jó egészséget, az Új Esztendőre boldogságot, sikereket kívánok: 
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 11:05:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja