SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

ACTH szint magas, kortizol szint viszont megfelelõ

Kedves Doktor úr,

40 éves vagyok, 12 éve szenvedek Meibom mirigy diszfunkcióban (MGD), számtalan orvosnál voltam, de a kiváltó okra nem sikerült fényt deríteni, a legkonkrétabb válasz azt volt hogy valahol a szervezetben van egy góc pont, de hogy hol azt nem tudni, emellett emésztési és izom problémákkal, izommerevséggel küzdök, reggelente ödémás az arcom mely estére leapad, cserébe a lábaim dagadnak be az esti órákra. Nagyon fáradékony vagyok. Csináltak gyomortükrözést, vastagbél tükrözést, valamint a vékonybél is ellenőrizve lett endokamera segítségével, minden eredmény negatív lett. Neurológiai vizsgált negatív, koponya MR negatív, gerinc MR negatív, izombiopszia negatív. Autoimmun panel negatív. A vérvételek rendre jó eredményeket mutatnak, tavaly volt két veseelégtelenségem, de azok nagy dózisú B vitamin hatására rendeződtek. Egyedül az ACTH szint nagyon magas, melynek felső határértéke 13,3 pmol/l, nálam 23, 35, 33 érteket mutattak a különböző vérvételi leletek, a vérvételek között legalább egy hónapnyi eltérés volt, azonban érdekes módon az albumin és kortizol szintek mindannyiszor rendben voltak. Elmentem endokrinológushoz, aki tanácstalan azt mondta ha magas az ACTH akkor a kortizol szinttel is gondnak kéne hogy legyen hisz azt szabályozza , de itt nincs, életében nem látott még ilyet. A Doktor úr szerint mi okozhatja azt hogy az ACTH szint magas, közben viszont a kortizol szint minden esetben megfelelő ?

Segítségét előre is Köszönöm !

Üdvözlettel,

Horváth Zsolt
Tisztelt Horváth Zsolt Úr!

Minden bizonnyal összetett betegsége van, amely egyszerű krdés-felelek formában nem oldható meg. Ezek alapján diagnózist mindani sem szakami, sem etikai okokból nem volna helyes. Ezek a vizsgálatok nem pótolják a személyes vizsgálatokat (én még a COVID alatt is dolgoztam!,de még élek....).Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazod-hassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik!!!. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
A Magyar Laboratróriumi Társaság irányelve és utasítása:
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
A leleteinek több oka is lehet, az egyik az, hogy kialakult a cortisol receptor elégtelenség vagy rezisztencia, ezért az ACTH a biológiai hatását nem fejti ki, következményesen az ACTH megemelkedik. Ennek a rezisztenciának több oka is lehet, tisztázása célszerű és közelebb visz a megoldáshoz.
Jó egészséget kívánok,
Üdvözlettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-08 16:50:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja