SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dobiné Olasz-Papp Nóra


Dobiné Olasz-Papp Nóra
Baba-mama kapcsolati- és pszichológiai tanácsadó

Elérhetőségeim:
Honlap: http://www.dobinenora.hu
             http://www.valaszkeszszulok.hu

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Nóra!

18 hónapos a kisfiam, kétéves korában vissza kell mennem dolgozni napi 4 órában, délelőttönként. Ha sikerül, egy nyugdíjas családtag (3 nagy unokája van) fog vigyázni rá. Nem sűrűn találkoznak, de ismerik egymást. Az lenne a kérdésem, hogyan lehetne fokozatosan hozzászoktatni a kisfiút a leendő helyzethez? Nem szoktam magára hagyni, ha más vigyáz rá időnként, akkor is a közelben, általában házon belül vagyok. Sétálni elmegy a nagyszülőkkel is. Pár hete nagyon anyás, ha kimegyek a szobából, néha sírva fakad. Még szopizik, ezzel kapcsolatos a másik kérdésem, mert mostanában napi 10-15 alkalom is előfordul és ha eszébe jut és kettesben vagyunk, nem lehet eltéríteni a szándékától. Az az igazság, hogy idegesít a "nyammogás", maga a fizikai érzés és ezért feszült vagyok, próbálok sokat sétálni vele, ha az idő engedi (csak otthon szopizik). Valahol azt olvastam, hogy érzi az ellenállást bennem és ha mindig adok, amikor kér, akkor lassan kevesebbet fog igényelni, most ezen próbálkozom, de biztos érzi azt is, hogy nem teljes szívvel adom. Nem akarom elválasztani, és azt hiszem, nem neki kellene máshogy viselkednie, hanem nekem máshogy hozzáállni, de nem tudom, hogyan tudnám legyőzni ezt az ellenérzést.
Ha tudna tanácsot adni mindkét kérdésben, nagyon örülnék.

köszönettel

Kriszti
Kedves Kriszti!

Igazán meleg, szerető légkör veszi körbe ezt a remek kisfiút! :-)
Nem hiszem, hogy külön hozzá kellene szoktatni a majdani új helyzethez Őt. Persze,beszélgetni lehet erről, pármondatban lehet mondani, hogy majd lesz egy új helyzet.
Szerintem a legjobb megoldas, mikrporegy családtag, egy ismerős személy lesz a "gondozó"! Ha a következő időszakban ezzel a személlyel minél többször találkozhat kisfia, bizalmat építhet ki iránta, kötődést alakíthat ki vele,maris megtette a lehető legjobbat az elszakadás idejére: kisfia biztonságban fogja magát erezni az Ön jelenléte nelkül is!
Ami lehet, hogy most egy kicsit nehezen elképzelhető, hiszen ez a 18 hónap körüli időszak igen intenzív szokott lenni. Ez az ún.újraközeledési fázis időszaka, mikor a gyermek már eléggé el tud távolodni édesanyjától, de közben azt is szeretné, ha anya egyfolytában ott lenne. Egy kicsit ambivalens időszak ez: menne-maradna egyszerre. Eltávolodik, majd vissza is megy, bújik, szopizik kismilliószor, majd újra megy.:-)
Természetes érzés, ha ez már néha sok Önnek! Ebben a korban jól tudnak működni a kompromisszumok (lehet, hogy az is kompromisszum eredménye, hogy otthon van szopi?), lehet az otthoniakban is korlatozast bevezetni, ha Önnek az könnyebbséget jelent! Lehet a közelséget más testi kontaktussal is teljessé tenni: simogatás, összebújás pl. Persze nehezebb ezt olyan helyzetekben kivitelezni, mikor az időjárás nem teszi lehetővé a kinti programokat és nehéz bent lekötni a gyereket, figyelmét elterelni. Ennek ellenére lehet egy-két szopit kivonni, de ami fontos érzelmi töltetű, azokat meghagyni és ezt kisfiával is megosztani.
Az is lehet,hogy ha kicsit lecseng ez az időszak, kitavaszodik, nagyobb lesz a mozgástér, az Ön érzelmei is megváltoznak.
Igen, a gyerekek minden valós érzelmet éreznek édesanyjukban! Én nem látok semmi kivetni valót abban, ha vállalja kisfia előtt érzését és megmondja neki: " nekem ez most nem jó, Kicsim! Gyere, bújjunk össze es simizlek/dögönyözlek/masszírozlak stb..vagy milyen játékhoz lebbe kedved? Vagy inni szeretnél valamit esetleg?" Kisfia érezni fogja, melyikben lesz Ön hitelesebb: a feszült erintéstől vagy a könnyed adástól. Egy szoptatási kapcsolat addig jó, amíg mindkét fél jól érzi magát benne. De ebbe a kapcsolatba beleférnek az ilyen hullámvölgy-szerű érzések is, melyekből ki lehet mászni egy pihentetőbb, tehermentesítő hétvége, családi segítségnyújtás végett, egy feszültségoldó jó nagy sírás után is, ha viszont a feszültség tartós emiatt, akkor jöhet a szeretetteli korlátozás és kompromisszum.
Remélem, tudtam segíteni és további ilyen szép, válaszkészseggel átitatott kapcsolatuk legyen kisfiával!:-)

Szeretettel:

Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-03-23 23:21:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja