SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Mányi Julianna


Mányi Julianna
TB szakértő

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Táppénz veszélyeztetett terhesség esetén

Tisztelt Szakértő!

Feleségem Gyes-en van itthon 27 hónapos kisfiammal és kiderült, hogy 9 hetes veszélyeztetett terhes (az előzővel is az volt).
Telefonon jelezte a munkáltatójának, hogy megszüntetné a fizetésnelküli szabadságat és szeretné kivenni a felhalmozott szabadságokat, majd valószínüleg táppénzre menni. A könyvelő elöszőr azt mondta, hogy 1 napot mindenképpen dolgoznia kell, nem lehet szabadságon és utána tudja táppénzre venni, de ehhez kell a főnöke jóváhagyása, aki több telefonbeszélgetés után azt mondta, hogy most nehezen megy az üzlet, meg amúgy is majd kapja a Csedet, Gyedet, ne kérjen tőle ilyet, nem tudja ezt bevállalni elnézéset kéri és letette. Majd a könyvelő is hívta és most már azt mondta, sajnos mégse tudja azt csinálni, amit mondott, majd a Csednél segit.
Mit tehetünk ebben a helyzetben?
Ha irunk levelet (jognyilatkozatot), tértivevényesen feladjuk, akkor 30 nap mulva köteles állomanyba tenni? Vehet ki a párom 1 nap szabadságot, majd táppenzt?
Illetve, tehet úgy a munkáltató, mintha nem kapta volna meg a levelet vagy ténylegesen elutasithatja a fenti kérést?
Bocsánat a hosszú levélért!
Előre is köszönjük a segítségét, válaszát!
Egyszerűen és röviden: a munkáltató nem utasíthatja el a kérést. A fizetés nélküli szabadság megszakítását legalább 30 nappal korábban jeleznie kell a munkáltató felé írásban. Az írásos nyilatkozatot követő 31. naptól a fizetés nélküli szabadság automatikusan megszűnik, a feleségének munkavégzési, a munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége keletkezik. Mindenképpen tértivevénnyel adják fel a levelet, ezzel tudják bizonyítani, hogy a közlés megtörtént.
A keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai feladat. Ha a felesége kezelőorvosa veszélyeztetett várandósnak, illetve ez alapján keresőképtelennek nyilvánítja a feleségét, a visszatérés napjától kezdve lehet táppénzen, egészen a következő gyermek jogán történő csecsemőgondozási díj igényléséig. Szabadságot sem szükséges kivennie. Amennyiben mégis kivenne, a távolléte alatt a munkáltatónál alkalmazott átlagos béremelést meg kell kapnia és a szabadságokat az emelt távolléti díjjal kell a munkáltatónak kiadnia és elszámolnia.



Mányi Julianna
2020-11-29 18:47:40
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja