SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dr. Forrai Péter


Dr. Forrai Péter
pszichoterapeuta szakorvos, kognitív és viselkedésterapeuta

Elérhetőségeim:
Rendelő címe: 1083 Budapest, Baross u. 119/A
Tel.: 06/20/9640-113
Email: peforrai@gmail.com

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!
Régen egy pszichológus azt mondta, amikor megtudta, hogy Pipolphen, és Frenolon gyógyszert írtak nekem, hogy: Úristen, miért írtak ilyen erős gyógyszereket?, majd folytatta, hogy biztos azért, hogy beszéljek. (Ugyanis nemigen volt mondanivalóm az orvos számára.) Azt szeretném kérdezni, hogy valóban létezett/létezik olyan, hogy egy gyógyszer tud segíteni abban, hogy az ember tudjon beszélgetni, vagy terápiába menni?
Előre is köszönöm a Választ!
Tisztelt Kérdező!

Régen szinte megegyezés volt a szakemberek között, miszerint súlyos állapotú páciensek leginkább gyógyszert kaptak, míg akiknél enyhébb szorongás, depresszió jelentkezett, ők pszichoterápiában részesültek.

Mára ez a szemlélet megváltozott. Ideális esetben gyógyszer nélkül is működhet a terápia, amikor viszont indokolt, egy jól kiválasztott tabletta megtámogatja a lelki gyógyulást. Cél, hogy minél rövidebb ideig kelljen szereket alkalmazni, a legjobb hatás elérése mellett.
Pszichés problémák esetén a gyógyszert mindig pszichiáter írja fel, így hármas együttműködés jön létre páciens, terapeuta és pszichiáter között.

Előfordul, a szorongás olyan erős, hogy nehezen nyílik meg a segítségkérő személy még szakember előtt is. Ilyen esetben indokolt lehet gyógyszeres segítség igénybevétele.

Figyelembe kell vennünk azonban azt is, hogy a pszichoterápia másképpen működik mint egyéb szakterületek az egészségügyben. Amikor például tüneteket érzünk, elmegyünk a háziorvoshoz, vagy egyéb rendelésre, ott receptet kapunk, azt kiváltjuk és bízunk a gyógyulásban. Lelki rehabilitációnkhoz mindez kevés. Kliensek akik haladni szeretnének problémáik megoldásában, jelentős munkát fektetnek a terápiába és sikeresek lesznek. Kognitív-viselkedésterápiában például gyakoriak az otthoni aktivitások, házi feladatok, naplózás, munkalapok és kérdőívek kitöltése, mindezek közös megbeszélése.

Időnként tapasztaljuk, páciensek egy része visszautasítja a gyógyszerek felírását mert azok szedését megbélyegzőnek tartaná környezetük; pszichés problémáról van ugyanis szó. Szerencsére ez a szemlélet változik manapság.

Ismert előttünk az is, többen hangoztatják: "Mi semmire sem szedünk gyógyszert a családban, csak természetes módszereket használunk!"
Szakemberek ezt a fajta gondolkodást nem támogatják, mert bizonyos betegségek és állapotok szerek alkalmazása nélkül jelentősen elhúzódnak, ezáltal komoly szenvedést okoznak az érintetteknek.


Tisztelettel:





Dr. Forrai Péter
2024-01-19 11:21:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja