SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dr. Forrai Péter


Dr. Forrai Péter
pszichoterapeuta szakorvos, kognitív és viselkedésterapeuta

Elérhetőségeim:
Rendelő címe: 1083 Budapest, Baross u. 119/A
Tel.: 06/20/9640-113
Email: peforrai@gmail.com

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném kérdezni, hogy ha férfi rendszeresen gyógyszert szed, okozhat-e rendellenességet a babának?
Rexetint és Ataraxot szedek.
Egyes orvosok szerint ezek számítanak, más orvosok szerint nem.
Folyamatosan több orvost, gyógyszerészt kérdezgetek, de nagyon különböző válaszokat kapok, ezért nagyon el vagyok bizonytalanodva.

Egy pszichiáter azt mondta, hogy a paroxetin jelen van minden egyes spermiumban és a gyerek függő lesz amikor megszületik és szorong és sír megállás nélkül.
A pszichiáterem aki már nem ma kezdte, rengeteg gyógyszer szedő betegének férfinak is nőnek is követte az útját és mindenkinek egészséges gyermeke született.
Bár itt megjegyezném, hogy a különböző gyógyszereknek más hatása lehet.
A háziorvosom szerint ne aggódjak, mert a petesejt nem fogad be beteg vagy mutáns spermiumot, ha mégis, akkor spontán vetélés történik pár nap után.
Egy urológus szerint, a vér-here gát védi a spermiumokat az ilyen károktól.
Valaki szerint a Rexetin okoz gondot, az Atarax nem, más szerint pedig éppen fordítva.
Azt is olvastam, hogy e két gyógyszer nem tartozik a teratogén gyógyszerek csoportjába. Bár ilyen esetekben is a nőkön van a hangsúly.
Dr Czeizel Endre szerint sokszor azért írják rá ezeket az óvintézkedéseket a gyógyszergyártók, hogy jogilag bebiztosítsák magukat.


A betegtájékoztatókban leírtak sem nyugtatnak meg:
Rexetin:
"Állatkísérletekben a paroxetin negatívan befolyásolta az ondó minőségét. Ez elméletileg hatással lehet a termékenységre, azonban a humán termékenységre kifejtett hatást mindeddig nem figyeltek meg."
Atarax:
"Az Atarax kezelés ideje alatt megfelelő fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a fogamzóképes korú nőknek és férfiaknak egyaránt a terhesség megelőzése érdekében."

A segítő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel, Proksa Viktor
Tisztelt Proksa Viktor Úr!

Teljesen megértem aggodalmát, levele szerint folyamatosan kérdezi az orvosokat és gyógyszerészeket, válaszuk azonban elbizonytalanítja, ezért újabb-, és újabb véleményt kér.

Amennyiben arra számít, hogy majd egy szakember 100%-os biztonsággal megmondja, hogy a szedett gyógyszerek ártalmatlanok, vagy elváltozást okoznak a következő generációban, minden bizonnyal csalódni fog.
A tudomány mai állása szerint ugyanis ezen a területen sok a bizonytalansági tényező, állandó kutatások mellett is inkább VALÓSZÍNŰSÉGRŐL beszélnek a hozzáértők.

Érdemes egyébként ezzel a fogalommal megbarátkoznunk; hasonló példa, amikor az Ön által említett betegtájékoztatókban arról olvasunk, hogy bizonyos gyógyszerek szedése mellett tíz-, száz-, esetleg ezer páciens között előfordult-e bármelyiküknél kellemetlen tünet?

Tehát teljes bizonyosság helyett elfogadjuk a mérések eredményeit és a statisztikákra hagyatkozunk.

Már ezzel a szemlélettel úgy is feltehetjük a kérdést: „Jelenlegi ismereteink szerint milyen eséllyel számíthatok egészséges babára a folyamatosan szedett gyógyszereim mellett?”

Hozzátenném, a gyógyszereken kívül még nagyon sok tényező befolyásoló szerepét ismerjük az átöröklés témájában. Ilyen lehet például az elfogyasztott étel, ital, a levegő minősége, rendszeres sportolás, stressztűrő képességünk, életvezetésünk kérdései mint például: boldogok vagyunk, kiteljesedett életet élünk, vagy éppen nyomasztó gondolatoktól szenvedünk, esetleg boldogtalannak, sikertelennek nevezzük magunkat ha mások rákérdeznek, stb.

Mindezeket figyelembe véve fenti kérdésfeltevést akár így is módosíthatjuk:

„Mit tegyek testi-, és lelki egészségemért, hogyan éljem legoptimálisabban és felelősségteljes módon az életemet, hogy az utódaimat lehetőség szerint megkíméljem a bajoktól és betegségektől?”


Tisztelettel:


Dr. Forrai Péter
2023-06-20 07:36:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja