SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Bader György


Bader György
Pszichológus, asztrológus, tanár, családállító

pszichológus, Hellinger-féle családállító, asztrológus, Bach-virágterapeuta


Elérhetőségeim:
Cím: 7625 Pécs, Dr. Majorossy I. utca 36.
Telefon: 06-30/940-67-89
E-mail: info@pramana.hu
Honlap: http://www.pramana.hu/

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Bader Úr!
Köszönöm szépen a múltkori válaszát, felnyitotta a szemem, utána járok a dolognak.
Lenne még egy kérdésem Önhöz;- létezik olyan, hogy " érzelmi skizofrénia" ?
Értem ez alatt azt, ha valakiben két teljesen szélsőséges érzelmi véglet jelentkezik, -vagy egy kedves, szeretetteljes, úgy tünik mélyérzésű ember, míg máskor meg pont ennek az ellentéte, durva, érzéketlen, agresszív, empátiára képtelen ember.
Úgy tapasztalom, hogy ő ezt a két végletet, illetve a közte tátongó szakadékot nem érzékeli. Mitől alakul egy ez ki ? és mit lehet ilyenkor tenni? Segítsen kérem, hogy jobban megértsem.
Köszönöm szépen. Szilvi
Kedves Szilvi,

igen, ez egy létező jelenség, több formája is van, és sokféle elnevezés is született rá az idők során.
A legenyhébb formáját egyféleképpen úgy lehet elképzelni, mintha a képzeletbeli belső lélek-színpadon lenne két szereplő, akik homlokegyenest ellenkező karakterek (mint pl. a Dallas-ban volt Bobby és Jockey). És helyzettől függően hol az egyik, hol a másik "viszi a szót" a belső működésünkben, és ennek megfelelően hol ilyenek, hol olyanok vagyunk a felszínen.
Persze, megfelelő odafigyelés és önismereti munka után el lehet érni azt az állapotot, hogy ne vetődjek egyik végletből a másikba, hanem képessé váljak mindkettőből kiszedegetni azokat az elemeket, amiket aztán beépítek egy tudatosan felépített viselkedésbe.
Az egyik legszélsőségesebb megjelenési formáját pedig a "borderline" típusú személyiség-működés leírásában találhatja meg ennek a viselkedésnek; ez már sokkal komolyabb befektetett munkát és külső segítséget igényel, ha normálisan működő személyiséget szeretnénk felépíteni.
És persze jó néhány esetben valahol a kettő között található meg egy adott ember viselkedése.
De bármelyik álljon is fenn, mindig az adott egyén probléma-belátása a kritikus pont: ha hajlandó ránézni arra, hogy itt valamin változtatni kéne és ez ügyben hajlandó segítséget elfogadni (ha mást nem is, akkor legalább a társától / önsegítő könyvekből / netről), akkor lehet remény arra, hogy egy kiegyensúlyozottabb kapcsolati működés állhasson elő.
És persze ugyanúgy, mint a múltkor, most is felmerül a kérdés: ennek a férjében található "mini-Dallas"-os működésnek mi a szinkron-párja a Szilvi lelkében, amiről esetleg Önnek sincs tudomása...?

Bader György
2019-02-09 07:41:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja